غلبه بر عادت به تعویق انداختن کارها با ۱۱ راهکار عملی و نتیجه‌بخش

21

همه‌ی ما گاهی اوقات کارها را به زمان دیگری موکول می‌کنیم و با این پدیده آشنا هستیم. زمانی که کارها را به تعویق می‌اندازیم، درواقع زمان آزاد را هدر می‌دهیم و کارهای مهمی را که به‌عهده داریم، به آخرین لحظات موکول می‌کنیم. در چنین لحظه‌هایی به شدت دچار اضطراب می‌شویم و افسوس می‌خوریم که ای کاش کارمان را زودتر شروع کرده بودیم.

کسانی که دائما کارهای خود را به زمان دیگری موکول می‌کنند، احتمالا چندین سال از زندگی خود را در این چرخه سپری کرده‌اند. تعلل‌کردن، کارها را به عقب‌انداختن، سست‌شدن، پنهان‌شدن از کار، روبه‌روشدن با آن در آخرین لحظه و سپس تکرار دوباره‌ی این چرخه. به تعویق‌انداختن کارها حقیقتا یک عادت نادرست است که ما را از بین می‌برد و از دستیابی به اهداف بزرگ‌تر در زندگی جلوگیری می‌کند. اجازه ندهید که این عادت اشتباه تمام زندگی شما را هدر دهد. در ادامه با چند راهکار عملی آشنا می‌شوید که برای غلبه بر به تعویق‌انداختن کارها به شما کمک می‌‌کند.

۱. کارتان را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید

یکی از دلایلی که باعث می‌شود کارها را به زمان دیگری موکول کنیم این است که به صورت ناخودآگاه تصور می‌کنیم که کار برای‌ ما بیش از اندازه حجیم است. پیشنهاد می‌کنیم کار اصلی را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کرده و به صورت مجزا روی هر مرحله تمرکز کنید. اگر مشکل برطرف نشد، باید این کار را ادامه دهید و بخش‌ها را کوچک‌تر کنید. به زودی متوجه می‌شوید وظیفه‌ای که به عهده دارید، ساده‌تر از چیزی است که تصور می‌کنید و ترجیح می‌دهید که بلافاصله کار را تمام کنید.

برای مثال نویسندگی را در نظر بگیرید. نوشتن کتاب در مجموع یک پروژه‌ی بزرگ است که می‌تواند بسیار سنگین و حجیم باشد. اما اگر آن را به مراحل مختلف مثل ۱) تحقیق، ۲) تصمیم گیری برای موضوع، ۳) ایجاد طرح کلی، ۴) طراحی محتوا، ۵) نوشتن فصل‌های ۱ تا ۱۰، ۶) اصلاح و غیره تقسیم کنید، متوجه می‌شوید که همه چیز قابل کنترل است. سپس می‌توانید روی مراحل ضروری تمرکز کنید و بدون فکرکردن به مراحل دیگر، آن را به بهترین شکل انجام دهید. پس از پایان هر مرحله می‌توانید به سراغ مرحله‌ی بعدی بروید.


حتما بخوانید: چند نکته کاربردی برای اولویت بندی کارها

۲. محیط پیرامون خود را تغییر دهید

محیط‌های مختلف تأثیرات متفاوتی بر میزان بهره وری ما دارند. به میز کار و اتاق خود نگاه کنید. این محیط شما را به کارکردن ترغیب می‌کند یا اینکه باعث خواب آلودگی می‌شود؟ اگر حالت دوم درست باشد، پس بهتر است محیط کار خود را تغییر دهید. فراموش نکنید محیطی که قبلا در شما ایجاد انگیزه می‌کرد،‌ احتمالا پس از چند مدت چنین تأثیری نخواهد داشت. در این صورت، زمان آن رسیده که محیط اطراف خود را کمی تغییر دهید.

۳. یک جدول زمانی جزئی با ضرب‌الاجل‌های مشخص طراحی کنید

اگر فقط یک ضرب‌الاجل برای تحویل کار داشته باشید، به راحتی دچار عادت اشتباه به تعویق انداختن کارها می‌شوید. در این حالت احساس می‌کنیم که وقت کافی داریم و کار را به زمان دیگری موکول می‌کنیم.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، پروژه‌ای که در دست دارید را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید؛ سپس یک جدول زمانی کلی طراحی کنید که مهلت پایانی هرکدام از مراحل با جزئیات در آن مشخص شده باشد. به این ترتیب می‌دانید که برای هرکدام از وظایف، یک مهلت مشخص دارید که باید در همان تاریخ انجام شود. این جدول زمانی باید تا اندازه‌ای برنامه ریزی شده باشد که اگر یکی از کارها را به‌موقع انجام ندهید، تمامی مراحل دیگر را تحت تأثیر قرار بدهد. با این روش، حالت ضروری برای انجام کار نیز ایجاد می‌شود. می‌توانید بسته به حجم پروژه، آن را در بخش‌های ماهانه، هفتگی و سپس روزانه تقسیم کنید.


حتما بخوانید: قانون پارکینسون چیست و چگونه می‌توان با آن مقابله کرد؟

۴. تعلل‌های کوتاه و بلندمدت را کنار بگذارید

اگر بیش از اندازه دچار این عادت اشتباه هستید، احتمالا به این دلیل است که به تعویق انداختن کارها را برای خودتان آسان کرده‌اید

اگر بیش از اندازه دچار این عادت اشتباه هستید، احتمالا به این دلیل است که به تعویق انداختن کارها را برای خودتان آسان کرده‌اید. به بیان دیگر،‌ زمان ارزشمند را با کارهای دیگر هدر می‌دهید. می‌توانید لیست صفحات بوکمارک شده در مرورگر را به پوشه‌ی دیگری انتقال دهید که دسترسی آسانی نداشته باشد. سیستم هشدار یا نوتیفیکیشن اتوماتیک در ایمیل را غیرفعال کنید. از تمام حواس‌پرتی‌های محیط اطراف خلاص شوید. برخی افراد حتی ترجیح می‌دهند حساب کاربری خود را در شبکه‌های اجتماعی، حذف یا غیرفعال کنند. بهتر است برای غلبه بر این عادت اشتباه، رفتارهایمان را آگاهانه و از روی اختیار انتخاب کنیم تا اینکه با روش‌های خودمختار، این عادت را بی‌اثر و متوقف کنیم. در هر صورت اگر احساس می‌کنید کارهایی مثل حذف‌کردن حساب کاربری ضروری است، این کار را انجام دهید.


حتما بخوانید: چطور عادت های خوب و ماندگار در خودمان ایجاد کنیم؟

۵. با افرادی معاشرت کنید که انگیزه‌ی لازم را در شما ایجاد می‌کنند

بدون شک اگر ده دقیقه با افرادی مثل «بیل گیتس» و «استیو جابز» صحبت کنید، حتما انگیزه‌ی لازم برای کارکردن را پیدا خواهید کرد. افرادی که با آنها معاشرت می‌کنیم بر رفتارهایمان تأثیر می‌گذارند. قطعا نمی‌توانیم به «بیل گیتس» و «استیو جابز» دسترسی داشته باشیم، اما این ویژگی در هر حالتی قابل اجراست. از میان دوستان، ‌خانواده، همکارها و غیره، با افرادی معاشرت کنید که انگیزه و نیروی محرکه‌ی لازم را ایجاد می‌کنند؛ این افراد معمولا سخت کوشی بیشتری دارند. به‌زودی متوجه می‌شوید که روحیه و انرژی آنها به شما نیز منتقل شده است.

۶. دوست پیدا کنید

پیداکردن دوست و همراه باعث می‌شود که روند کار سرگرم‌کننده شود. بهتر است این همراه نیز اهداف مخصوص به خود را داشته باشد. بدین ترتیب هر دوی شما در مقابل اهداف و برنامه‌های یکدیگر مسئول و پاسخگو خواهید بود. اهداف شما الزاما نباید مشابه باشند؛ هرچند که در صورت تشابه اهداف می‌توانید چیزهای بیشتری از یکدیگر یاد بگیرید.

۷. با دیگران درباره‌ی اهداف‌تان گفتگو کنید

بازگوکردن اهداف با اطرافیان تأثیری مشابه حالت شماره ۶ دارد. با دوستان، همکارها،‌ خانواده و آشنایان درباره‌ی پروژه‌هایتان حرف بزنید. بدین ترتیب هر زمان که با آنها ملاقات می‌‌کنید، کنجکاو می‌شوند که درباره‌ی وضعیت پروژه پرس‌وجو کنند. برای مثال اگر پروژه‌هایی که در دست دارید را در بلاگ شخصی، توییتر و فیسبوک به اشتراک بگذارید، دوستان‌تان جویای روند پیشرفت آنها می‌شوند. به این ترتیب، در مقابل برنامه‌های خود مسئول و پاسخگو خواهید بود.


حتما بخوانید: چطور پر حرفی انگیزه شما را خفه می‌کند

۸. به دنبال کسانی باشید که قبلا به چیزی که می‌خواهید دست پیدا کرده‌اند

می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ چه کسانی قبلا به چیزی که شما در حال حاضر می‌خواهید، دست یافته‌اند؟ به دنبال این افراد باشید و با آنها ارتباط برقرار کنید. برقراری ارتباط با این افراد به شما نشان می‌دهد اهدافی که انتخاب کرده‌اید، دست‌یافتنی هستند؛ تنها کافیست عمل کنید. این روش یکی از بهترین محرک‌ها برای اقدام و عمل است.

۹. اهداف خود را بازبینی کنید

اگر مدتهاست که کارتان را به تعویق می‌اندازید، احتمالا بازتاب‌دهنده‌ی این است که یک ناهماهنگی میان کاری که انجام می‌دهید و چیزی که می‌خواهید وجود دارد. گاهی اوقات با کشف و آگاهی بیشتر درباره‌ی خودمان،‌ اهداف‌مان را بزرگ می‌کنیم؛ اما با تغییرندادن اهداف، ‌مانع از بازتاب صحیح رشد آنها می‌شویم. از کار فاصله بگیرید (مثل یک مسافرت کوتاه یا تعطیلات آخر هفته) و خودتان را دوباره سازمان‌دهی کنید. دقیقا می‌خواهید به چه چیزی دست پیدا کنید؟ برای رسیدن به آن دقیقا باید چه کارهایی انجام دهید؟ باید چه گام‌هایی بردارید؟ آیا کار فعلی شما با مقصد نهایی هم‌جهت است؟ در غیر این صورت باید چه کار کنید؟


حتما بخوانید: چطور حتما به خواسته‌‌هایمان برسیم؟

۱۰. کارها را بیش‌ازحد پیچیده نکنید

بهترین و بی‌نقص‌ترین زمان هرگز وجود نخواهد داشت. اگر دائما منتظر چنین زمانی باشید، هرگز نمی‌توانید هیچ کاری را به اتمام برسانید

آیا منتظر بهترین زمان برای انجام کار هستید؟ احتمالا فکر می‌کنید که به دلایل مختلف نمی‌توانید کارتان را در همین لحظه انجام دهید. چنین افکاری را از ذهن خارج کنید؛ چراکه بهترین و بی‌نقص‌ترین زمان هرگز وجود نخواهد داشت. اگر دائما منتظر چنین زمانی باشید، هرگز نمی‌توانید هیچ کاری را به اتمام برسانید. کمال گرایی یکی از اصلی‌ترین دلایل به تعویق انداختن کارها است.

۱۱. کار را از جایی شروع کنید و فقط انجام دهید

در پایان، همه چیز تنها به اقدام‌کردن ختم می‌شود. می‌توانید تمامی مراحل تعیین استراتژی، برنامه‌ریزی و نظریه‌پردازی را طی کنید،‌ اما اگر در نهایت اقدام نکنید،‌ هیچ اتفاقی نخواهد افتاد. بسیاری از افراد دائما از شرایط زندگی خود ناراضی هستند،‌ اما همچنان از اقدام‌کردن امتناع می‌کنند. هیچ‌کس در راه رسیدن به موفقیت، کارها را به زمان دیگری موکول نکرده است. اگر می‌خواهید کاری را انجام دهید، فقط کافیست از جایی شروع کنید و آن را انجام دهید.

کدامیک از این توصیه‌ها برای شما کارآمدتر بوده است؟ آیا برای جلوگیری از این عادت،‌ روش مخصوص به خود را دارید؟ آنها را با ما به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: چطور برای رسیدن به هدف با انگیزه بمانیم؟

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست


مدیریت اصولی زمان را بیاموزید تا در زمانی کمتر، چندین برابر بیشتر کار کنید و دیگران را مبهوت عملکرد خود کنید


منبع lifehack

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

21 دیدگاه
 1. sajjad می‌گوید

  با سپاس
  بسیار عالی بود عزیز
  بازم منتظریم
  موفق باشید

 2. علی می‌گوید

  اگه بیشتر توضیح داده بشه ممنون میبشم

 3. تورنگ می‌گوید

  عالی بود ممنون.
  کاش بتونیم این راه حل‌ها رو عملی کنیم ?

 4. حمید می‌گوید

  هم کانال تلگرام و هم سایت هر دو عالی میباشن.ممنون ک مطالب مفید و کاربردی در اختیار ما قرار میدین.

 5. بابک می‌گوید

  ممنون از مطلب عالیتون
  در این مورد باید بگم که نظریه پردازی رو به بهترین حالت انجام میدیم ، بهترین برنامه ریزی جهان رو انجام میدیم ولی وقتی قسمتی از برنامه به هم میریزه نمیتونیم جبران کنیم و همه چیز به هم میخوره این در مورد من درسته و دوستانی هم دارم که اونا هم به این درد دچارند! شاید برای همه صدق نکنه ولی ما رو از راهنماییتون در این مورد محروم نگذارید !
  با تشکر !

 6. محمدرضا می‌گوید

  من معمولا توی سایت‌ها نظر نمی‌دم ولی واقعا اگر اینجا نظر ندم و تشکر نکنم بی‌انصافی کردم .

  خیلی ممنون از تیم چطور

 7. معصومه می‌گوید

  عالی. هر وقت میام توی سایت تون یک ساااااعت میچرخم. عالی

 8. اسدالله می‌گوید

  عالی وبازهم مثل همیشه
  شماره ۳ این راه کار، فکر کنم ضرب العجل اینطور مکتوب میشه : «ضرب الأجل» چون أجل در زبان عربی به معنای وقت هستش واینجا هم منظور تنظیم اوقات کاری است طوری که ازدست یکی مزاحم دیگری نشود.
  باسپاس فراوان

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   حق با شماست، ضرب‌الاجل درسته. ممنون که یادآوری کردین.

 9. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله خوب و مفیدی بود.

 10. پویا می‌گوید

  مرسی خیلی ساده و باارزش
  چیزی به اسم رمز و راز موفقیت وجود نداره همین اصول ساده هستن که وقتی به مرحله عمل برسن بالاخره یه روز موفقیت حاصل میشه

 11. Saji می‌گوید

  سلام سایتتون عالیه
  واقعا خیلی خوبه و مطالبش هم همه مفید همه چی هم داره عالیه
  خیلی ممنون

 12. علی می‌گوید

  واقعا جالب بود. من یک شخصیت intj هستم و در برنامه ریزی و جلوگیری از شکست های ساده قدرتمند،ولی اقدام که مهمترین بخش است رو انجام نمی دهم و الان با خواندن این پیج مشکلم تا حدودی رفع شد.
  ممنون

 13. امیر می‌گوید

  با سلام وتشکر فراوان
  مطالب ۱تا ۴ و۹تا ۱۱ عالی بود با موارد دیگرمشکل دارم .

 14. ز می‌گوید

  سلام
  عنوان یکی از مقاله های تصویریتون اینه” داستان موفقیت دختری که از زشتی نمرد” به نظرم مزخرفترین عنوانیه که میتونه وجود داشته باشه. ملاک سنجش زشتی و زیباییتون چیه؟ این عنوان توهین آمیزه.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   ما مقاله‌ای با چنین عنوانی نداریم. چیزی که شما دیدید تبلیغات بوده.

 15. علی نوروزی می‌گوید

  ممنون عالی بود کاش واقعا بتونیم‌ از این نوشته ها استفاده درست رو ببریم ممنون از سایت چطور

 16. مهرداد می‌گوید

  من یه کمال‌گرای به شدت اهمال‌کار هستم که سالهاست به خاطر همین اهمال‌کاری میتونم بگم که زندگیم رو از دست دادم. از درس خوندن گرفته تا مهاجرت و راه‌اندازی کسب و کار خودم و ….
  به شدت این موضوع آزاردهنده‌اس برام. حالا وسواس فکری رو هم بهش اضافه کنید.
  اونوقت چه‌کاری میشه کرد؟! اصلا کاری هم میشه کرد؟‌ کاری رو انجام داد؟
  ……….

 17. محمد علی بزرگی می‌گوید

  سلام مطلب خوبی بود به شرط اینکه واقعا ابتدا انگیزه اجرایی را در خودمان ایجاد کنیم.

 18. علی می‌گوید

  سلام خدمت شما و همکاران شما در چطور
  ممنونم از مطالب خوبتون
  یه سوالی که برام پیش امده اینکه چرا ، لینک یا تبلیغ چطور پرو رو داخل سایت ندارید ؟ وآیا چطور پرو آپدیت نمیشه و دیگه مطالبی داخلش قرار نمیدین ؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر شما
   مطالب چطور پرو رو در این لینک می‌تونید مطالعه بفرمایید:
   https://www.chetor.com/category/pro/
   ممنون از همراهی همیشگی شما