۱۵ عبارتی که باعث می‌شود دیگران به شما اعتماد نکنند

28

دروغ می‌گویید؟ بیشتر اوقات دروغ می‌گویید؟ دروغ گفتن را به‌عنوان مکانیزمی دفاعی در برابر موقعیت‌های دشوار انتخاب می‌کنید؟ جدا از ابعاد سیاه و تاریک دروغ‌گویی که بر شخصیت و درون شما تأثیرات بدی می‌گذارد، روابط کاری و شخصی‌تان نیز در بلندمدت به‌شدت تحت‌تأثیر دروغ قرار خواهد گرفت. البته صداقت و راست‌گویی هم آیین خود را دارد. اگر سیاست‌های رفتاری و گفتاری درستی به‌خرج ندهید، گاهی‌اوقات راست‌گویی شما نیز ازسوی دیگران پذیرفته نمی‌شود.

ما در این متن به شما می‌گوییم که از چه عباراتی استفاده نکنید تا دیگران بیشتر به شما اعتماد کنند. سوءتفاهم و فهم اشتباهِ منظور شما به‌واسطه‌ی انتخاب اشتباه لغات و عبارات در صحبت کردن می‌تواند کاملا به ضررتان تمام شود. پس، از گفتن این عبارات در کلام خود بپرهیزید:

۱. «راست می‌گم»

نکته‌ی جالبی در تشخیص راست و دروغ حرف‌های افراد وجود دارد. دروغ‌گوها بیشتر تلاش می‌کنند تا حرف خود را صادقانه و راست نشان بدهند. برای همین بیهوده از واژه‌ی صداقت در حرف‌هایشان بهره می‌برند. مثلا مدام می‌گویند: «صادقانه عرض می‌کنم…» درواقع، آنها تلاش می‌کنند با به‌کار بردن واژه‌ی صداقت و راست‌گویی، مخاطب را به پذیرش دروغ‌شان تشویق کنند. اما از قدیم گفته‌اند: «طلا که پاکه… چه منتش به خاکه»، پس اگر راست می‌گویید نیاز به تأکید نخواهید داشت. در ضمن حواس‌تان را به افرادی که خیلی روی واژه‌ی راست‌گویی و صداقت مانور می‌دهند هم باشد.

پسر دروغگو

۲. «باور کن»

افراد دروغ‌گو اصرار دارند که حرف‌شان صادقانه است و مدام به مخاطب می‌گویند: «باور کن… دارم راست می‌گم». چنین تأکیدی، نشانه‌های خوبی ندارد. اگر کسی در گفت‌وگو با شما مدام اصرار کرد که حرفش را باور کنید، زیاد باور نکنید چون دروغ می‌گوید.

۳. «تا جایی که من می‌دونم…»

پینوکیو

گاهی‌اوقات استفاده از عبارت بالا به‌خاطر این است که گوینده می‌خواهد خیلی دقیق به‌نظر برسد، اما استفاده از چنین عبارتی باعث می‌شود که شنونده احساس کند، گوینده می‌خواهد جایی برای اشتباه کردنِ خودش باقی بگذارد. پس برای اینکه این‌همه پیچیدگی ایجاد نکنید، بهتر است واضح صحبت کنید؛ پس همیشه با صراحت و وضوح بگویید که چه می‌خواهید، چه فکر می‌کنید و چه چیزی می‌دانید.

۴. «تا اونجا که خاطرم هست»

وقتی این عبارت را به‌کار می‌برید، دیگران فکر می‌کنند دروغ می‌گویید. حافظه‌ی انسان چیز عجیب‌وغریبی است، اما با همه‌ی این اوصاف باز هم هنگام صحبت بهتر است از چیزهایی بگویید که دقیقا به‌خاطر می‌آورید. عبارت‌ «تا اونجا که خاطرم هست» را دور بیندازید و از چیزهایی که در ذهن‌تان شفاف هستند، حرف بزنید. اگر هم از چیزی اطمینان ندارید، نترسید و این موضوع را اعلام کنید.

۵. «مسئله اصلی اینه که…»

بیشتر افراد دوست ندارند مستقیما و به‌قول خودمانی، تابلو دروغ بگویند. به‌همین‌خاطر همیشه گفت‌وگو را به‌سمت موضوعی دیگر منحرف می‌کنند و برای این انحراف از عبارت بالا بهره می‌برند. وقتی می‌خواهید موضوع بحث را منحرف کنید، خیلی دروغ‌گو و فراری از بحث به‌نظر می‌رسید. منظور از فراری کسی است که دروغ گفته و حالا می‌ترسد که لو برود؛ پس سعی می‌کند از توضیح بیشتر فرار کند. اگر واقعا موضوع دیگری در گفت‌وگویتان وجود دارد که باید به آن بپردازید، مبحث اول را تمام کنید، سپس به سراغ مطلب بعدی بروید.

۶. «واقعیت اینه که…»

بسیاری از افراد وقتی می‌خواهند درباره‌ی مطلبی صحبت کنند که شنیدنش کمی سخت است، از جمله «واقعیت اینه که…» استفاده می‌کنند. اما شما این اشتباه را تکرار نکنید. این عبارت را نگویید و یادتان باشد که این عبارت نیز مانند «صادقانه می‌گم…»، ممکن است اثرات منفی در مخاطب بگذارد و شما را در نظر او حیله‌گر نشان بدهد.

۷. «اگه بخوام راستش رو بگم…»

دروغگوی حیله‌گر

وقتی می‌گویید: «اگر بخوام راستش رو بگم…»، شنونده احساس می‌کند که قبل از این عبارت، دروغ هم میان کلام‌تان بوده است. اگر همیشه صریح و راست‌گو باشید، لزومی ندارد که وانگهی وسط جملات خود به راست‌گویی‌تان اشاره کنید. خب، مگر قبل از این جمله دروغ می‌گفتید که حالا می‌گویید: «اگه بخوام راست بگم». پس همیشه راست بگو دوست عزیز.

۸. «من هرگز این کار رو نمی‌کردم»

به این مکالمه دقت کنید: «اگر تو جای آقای ایکس بودی، پول رو برمی‌داشتی؟» «هرگز… من هرگز این کار رو نمی‌کردم.» چنین عباراتی که همراه با قطعیتی زیاد هستند، درمورد آینده حرف می‌زنند. یعنی رفتاری که در آینده خواهید داشت و زمان آنها وابسته به گذشته نیست. از آینده هم که کسی خبر ندارد. پس نمی‌توان درباره‌ی آینده قطعی حرف زد. اگر کسی با قطعیتی مصنوعی صحبت کند، مشکوک به دروغ‌گویی خواهد شد. پس هیچ‌وقت از جملات این‌چنینی استفاده نکنید و به کسی که بیهوده در آینده‌ای موهوم قاطعانه رفتار می‌کند، اعتماد نکنید.

۹. تکرار پرسش دیگران

وقتی از شما چیزی پرسیده می‌شود و سؤال را تکرار می‌کنید، انگار برای خود زمان می‌خرید تا دروغی سرهم کنید. البته ممکن است واقعا متوجه منظور فرد مقابل نشده یا حرف او را نشنیده باشید. در این صورت بهتر است واقعیت را بگویید. طوری رفتار نکنید که انگار فرد را به بازی گرفته‌اید و می‌خواهید از خودتان برای پاسخ دادن دروغ بسازید.

۱۰. «چی…؟»

اگر طرف‌دار پروپاقرص مجموعه‌ی «بیگ‌بنگ‌ تئوری» باشید، حتما با شخصیت لئونارد آشنا هستید. لئونارد وقتی دروغ می‌گفت، با یک «چی…؟» معروف، به طرف مقابل می‌گفت که سوالش را نفهمیده و ‌از او توضیح بیشتری می‌خواست. اگر در مقابل سوال کسی با تعجب بگویید: «چی؟» یا از طرف مقابل بخواهید پرسشش را تکرار کند، ممکن است مشکوک به نظر برسد و فکر کنند می‌خواهید بیشتر فکر کنید و راحت‌تر پاسخی از آستین‌تان بیرون بیاورید.

۱۱. «واضح‌تر می‌گی…»

این عبارت هم مانند نمونه‌های قبلی، نوعی بازی دادن مخاطب برای فکر کردن به دروغی است که می‌خواهید بسازید. مثلا فرض کن به دوست‌تان گفته‌اید: «من با نمره‌ی ۱۸ درس سخت استاد را قبول شدم.» حالا فرض کنید که او می‌پرسد: «استاد پروژه‌های بین‌ترمی رو چه جوی نمره می‌ده ؟» خب، اگر شما واقعا نمره ۱۸ گرفته باشید و درباره‌ی شیوه‌ی کار استاد آشنا باشید، سریعا به این پرسش پاسخ می‌دهید. اما اگر دروغ گفته باشید، با طرح عباراتی این‌چنینی از پاسخ دادن صریح، طفره می‌روید: «واضح‌تر می‌گی منظورت از پروژه‌ی بین‌ترمی چیه…؟» دوست عزیز، بهتر است خودت را جای مخاطب قرار بدهید و ببینید که چنین عبارتی واقعا مخاطب‌پسند است؟ اگر خودتان بودید باور می‌کردید که طرف دروغ نگفته و نمی‌خواهد برای دروغ ساختن زمان بخرد؟

۱۲. پاسخ‌های کوتاه

یکی دیگر از نشانه‌های دروغ‌گویی، پاسخ‌های کوتاه است. افرادی که دروغ می‌گویند، معمولا به پرسش‌های مختلف، جواب‌هایی کوتاه می‌دهند. البته این نوع پاسخ‌گویی مختصر و غیرمفید تا حدودی هوشمندانه است، زیرا دوست دروغ‌گوی نامحترم درنظر دارد با استفاده از پاسخ‌های کوتاه در دردسر نیفتد.

۱۳. پرهیز از کاربرد واژه «من»

دروغ‌گوها از ضمیر شخصی استفاده نمی‌کنند. برای اینکه می‌ترسند گیر بیفتند و دست‌شان رو بشود. مثلا فرض کنید، خواهرزاده‌ی بازیگوش شما، گلدانی را شکسته است. اگر بخواهد دروغ بگوید، به سمت شما می‌آید و می‌گوید: «گلدونه شکست». او هیچ توضیحی درباره‌ی فاعل و علت ماجرا نمی‌دهد. این مثال را به افراد دیگر و موقعیت‌های مختلف هم می‌توان تعمیم داد. شخص دروغ‌گو از ضمیر سوم شخص بیشتر استفاده می‌کند، زیرا از توضیح دادن درباره‌ی خود می‌هراسد. توضیح درباره‌ی خود می‌تواند منجر به رو شدن دست او بشود.

برای تهیه مجموعه آموزش «سخنرانی و فن‌بیان» کلیک کنید

۱۴. «باور می‌کنی؟»

مرد دروغگو

دروغ‌گوها مدام می‌پرسند: «باورت می‌شه؟» اگر شخصی راست بگوید، دنبال اثبات حقانیت کلام خود نیست، زیرا پیش‌فرض ذهنی او این است که حرفش باور می‌شود. پس تنها درصورتی از این عبارت استفاده کنید که لازم است و شبهه‌ی دروغ‌گویی به‌وجود نمی‌آید.

۱۵. «چطور می‌تونی به من شک کنی؟»

اگر به دروغ‌گوها شک کنید، عصبی می‌شوند و با پرخاش با شما برخورد می‌کنند. کسی که راست می‌گوید نیازی به اثبات نمی‌بیند و اگر هم کسی دلیل و مدرکی بخواهد، به آنها برنمی‌خورد.

البته قبول است که واژه‌ها و عباراتی که پیش‌تر مطرح شد، همیشه دال بر دروغ‌گویی و دوری از صداقت نیست. اما شناخت عباراتی که با قطعیت همراه نیستند به شما کمک می‌کنند، به برخی از حرف‌ها شک کنید و احتمال بدهید که دروغی در کار است. ضمن اینکه هشداری خوبی برای خودتان هم هست که در حرف‌زدن‌تان از این عبارات استفاده نکنید و همیشه قاطع و صادق باشید.


در ادامه بخوانید: ۸ توصیه برای اینکه رفتارها و حرف‌های دیگران را به خودتان نگیرید

مهارت سخنرانی و فن بیان را بیاموزید و مخاطبان را مات و مبهوت خود کنید.


24،000 تومان


20،000 تومان

منبع inc

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه
 1. تورنگ می‌گوید

  خیلی سخت شد که!! ??

  1. علیرضا می‌گوید

   خیلی راحته که

  2. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   همه تلاش این مقالات این است که با ارائه راه‌کارهایی از سخت شدن روابط و امور مختلف جلوگیری کند. پس یخت نگیرید که سخت نیست.

 2. سام لطفی می‌گوید

  بسیار عالی ممنون از مطالب ارزشمند شما ????

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب.

 3. مهدی فیروز می‌گوید

  از ارائه اینگونه مطالب در جهت ارتباطات صحیح بسیار سپاسگزارم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست خوب.

 4. ناصر تبار می‌گوید

  سلام وقت بخیر
  بسیار خوب بود من زیاد به کلمات توجه نکردم با توجه به نوع رفتار و گفتار نسبت صادق بودن افراد
  بسیار سپاس گذارم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از همراهی شما.

 5. سیدعباس می‌گوید

  تاحدودی خوب بود اما درسطح مقدماتی است. درمراحل بالاتر وپیچیده تر شاید برعکس توصیه های فوق باید عمل کرد.
  خلاصه: توصیه هاشمشیردولبه است بسته به هر موقعیت پیش آمده وبراساس تجربه شخص باید دیداین موارد را عمل کرد یاخیر
  موفق باشید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   از نقش اقتضا در روابط نمی‌توان گذشت اما همیشه داشتن حسن نیت در روابط باعث بهبود ارتباطات می‌شود.

 6. امیر آذری می‌گوید

  سلام و عرض ادب
  با تشکر از مطالب بسیار مفید و خوبتون

  ممنونم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستین.

 7. جلال می‌گوید

  واقعا” که . اینهایی که نوشتید یا ترجمه کردید، واقعا” خنده داره. مقاله های دیگه تون هم گهگاهی میخونم.به نظرم کاملا” اشتباه میکنید. ممکنه یکی به گفتن یه واژه ای عادت داشتع باشه، یا از روی انسانیت زیاد یا طرز فکر ، یه واژه ای رو خیلی به کار ببره. اینها هیچ کدوم دلیل نمیشه. این مطالب تراوشات ذهن یک آدم به اصطلاح متفکر و فلسفی است که شما دارید نشر میدیدش و وب رو پر میکنید از تراوشات ذهن این و آن. مردم خودشون قدرت تمیز دادن آدم دروغگو از راستگو، قابل اعتماد از غیرقابل اعتماد و غیره رو دارند. اصلا” هیچ جوره منطقی به نظر نمیاد

  1. محمد می‌گوید

   منم نظر شما رو دارم.
   در واقع افراد در وهله اول به ندرت به کسی اعتماد دارن. پس گفت و گوی اولیه بین اونها ، حالا از هر عبارتی هم که استفاده بشه باعث اعتماد نمیشه. و اعتماد از روی رفتار افراد در طی زمان به وجود میاد. منی که ۴ سال با همکلاسیم بودم و رفتارش در موقعیت های مختلف رو دیدم، می دونم آدم قابل اعتماد یا صادقی هست یا نه و این عبارات در عمل هیچ تاثیری نداره.

 8. مهدی فیروز می‌گوید

  با سلام احتراما خواهشمند است چنانچه مطلب ، مقاله،و یا هر مرقومه و یا توصیه نامه ای در ارتباط با شراکت های بین المللی در اختیار دارید ترتیبی اتخاذ فرمایید تا از مطالعه آن بهره مند شویم .
  قبلا از زحمات دوستان در ارائه بهترین و کاربردی ترین مطالب سپاسگزارم.
  با تقدیم شایسته ترین احترامات مهدی فیروز

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   مقاله‌ای مرتبط با موضوعی که مطرح کردین خدمت شما:
   اعتبار اسنادی یا ال سی چیست و استفاده از آن چه مزایایی در تجارت دارد؟

 9. هادی می‌گوید

  سلام مجدد خانم شهد دوست : مقاله هاتون عالی و مفید هستند. با سپاس از زحمات شما.
  من به قشنگی شما نمیتونم مقاله بنویسم .
  میشه راجب بهداشت و پاکیزگی محیط زیست و فضای سبز مقاله بزاری . ممنون میشم
  واقعا زحمت میکشی
  از صمیم قلب براتون ارزوی موفقیت میکنم .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب. پیشنهادات شما هم حتما رسیدگی میشن.

 10. محمد می‌گوید

  به نظر من در عمل اینطور نیست!
  خیلی از کلمات صرفا عادت هست. مثلا من توی افکار خودم هم از عبارت ” مسئله اصلی اینه که … ” استفاده می کنم!
  اگر بخوایم تک تک کلمات افراد رو مورد واکاوی قرار بدیم قطعا ذهن مریضی خواهیم داشت.

  البته منکر بعضی از عبارت منفی مثل”اگر بخوام راستش رو بگم…” نیستم.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   قطعا دقت بیش از انداز به جزئیات ذهن رو ناآرام می‌کنه دوست عزید اما همه ما می‌تونیم با دقت و بالا بردن آگاهی و هوش به بهترین شکل رفتار کنیم و روابطمون رو موثرتر پیش ببریم.

 11. sajjad می‌گوید

  اگه میتونید در مقاله هاتون از منابع هم استفاده کنیم الان این مطلب از کجا اومدی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست عزیز
   انتهای هر مطلب، منبعی که مقاله از آن برگرفته شده است، عنوان می شود. بار دیگر دقت کنید.

   1. sajjad می‌گوید

    کتاب روش های باز کردن سر صحبت و دوستیابی؟

    1. محمد صحراگرد می‌گوید

     https://www.inc.com/minda-zetlin/ss/phrases-that-make-people-distrust-you.html نه اقا سجاد اگه یکم دقت کنید پایین تر اطلاعات کامل نوشته شده

 12. ایمان می‌گوید

  همین مطلب تکنیک های جدیدی رو به افراد دروغگو نشون میده که بتونن دروغهای تکنیکی و قابل باورتری رو بگن!
  اما این کار خیلی سخت میشه و نیاز به هوشمندی و حواس جمعی زیادی داره

 13. علیرضا می‌گوید

  خیلی عالی بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز