مدیریت استرس با ۶ راه موثر و اثبات شده

34

استرس چه کم چه زیاد، به یکی از واقعیت‌های زندگی تبدیل شده است. روزهایی هست که با استرس بحران‌های مالی، استرس پیر شدن (برای خودمان یا پدر و مادر عزیزمان)، تنهایی، مشکلات سلامتی، قبولی در دانشگاه یا کار پیدا کردن مواجه هستید. ممکن است مجبور به تحمل فشار کاری زیادی شوید، چون در غیر این صورت مشکلات استرس‌زای زیاد دیگری برایتان پیش می‌آید. ممکن است ناچار به جدایی از شریک زندگیتان شده باشید یا شخصی را که برایتان عزیز بوده از دست داده باشید. در زندگی روزمره هم ممکن است با ترافیک، خانه‌ی به‌هم‌ریخته و چندین ساعت سروکله زدن با بچه‌ها مواجه باشید، یا اصلاً کافی‌ است تلویزیون را روشن کنید تا از هزار و یک جور اخبار بد و سریال‌های گریه‌دار، دچار استرس شوید.

استرس شما از هر چیزی که ناشی شده باشد، دست‌تنها نمی‌توانید با آن مبارزه کنید و به ابزارهایی نیاز دارید. پس این ۶ روش برای مدیریت استرس که در این نوشته آمده است را امتحان کنید، و سریع‌تر از شر استرس رها شوید و از اثرات مخربش بهبود یابید.

۱. از سرعت خود بکاهید

مغز و بدن ما اینطور طراحی شده است که اول با شرایط بحرانی استرس‌زا مواجه شود و بعد به یک دوره ریکاوری نیاز یابد تا ریلکس شود، بخورد و بخوابد و برای مواجهه با موقعیت سخت بعدی آماده شود. این روزها ما دیگر آن دوره‌ی ریکاوری را نداریم. بهترین گزینه‌ای که در حال حاضر داریم این است که در طول روز برای خودمان زمان‌های استراحت 5 یا 10 دقیقه‌ای در نظر بگیریم تا اثرات تنش را در جسم و نگرانی را در ذهنمان بررسی کنیم. چند نفس عمیق بکشید و از خودتان بپرسید به چه چیزی نیاز دارید یا عاقلانه‌ترین کاری که در حال حاضر می‌توانید انجام دهید چیست و بعد با آگاهی بیشتری به راهتان ادامه دهید. این راحت‌ترین و سریع‌ترین راه است تا تمرکز حواس را به زندگیتان بازگردانید. یادگیری مدیتیشن را مدنظر داشته باشید، البته اگر برای شما جواب می‌دهد، اپ‌های موبایل و منابع اینترنتی زیادی هستند که در این مورد به شما کمک می‌کنند. تحقیقات نشان داده‌اند که تمرینات تمرکز حواس فشار خون شما را پایین می‌آورد و به مغزتان کمک می‌کند بهتر با استرس مقابله کند.

۲. ورزش فراموش نشود

ورزش فراموش نشود - مدیریت استرس

مطالعات نشان داده‌اند که ورزش‌های هوازی (مثل پیاده‌روی یا دویدن) اثرات ضد استرس زیادی دارد. ورزش حال‌و‌هوای شما را بهتر می‌کند، کمک می‌کند بهتر بخوابید، تمرکز و هوشیاری ذهنی شما را بهبود می‌دهد و به شما احساس خوش‌تیپی و اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌دهد. همچنین ورزش به مغزتان کمک می‌کند دوپامین ترشح کند و احساس شادی و رضایت کنید، البته تحقیقات نشان داده‌اند که این اتفاق همیشه هم رخ نمی‌دهد. ورزش فشار خون شما را پایین نگه می‌دارد و کمک می‌کند تا وزن ایده‌آل‌تان را داشته باشید، در نتیجه با استرس مزمن به خاطر سلامتی هم مبارزه می‌کند. وقتی دچار استرس مزمن باشید، سلول‌های شما سریع‌تر پیر می‌شوند. اما چندبار ورزش متعادل در هفته، شما را از چنین آسیبی حفظ خواهد کرد.

۳. به آغوش طبیعت بروید

به آغوش طبیعت بروید - مدیریت استرس

اگر در باغ‌های سرسبز قدم بزنید، یا حتی به تصاویر طبیعت نگاه کنید، در برابر استرس مقاومت بیشتری خواهید داشت. یک تحقیق اخیرا در دانشگاه استنفورد نشان داده که قدم زدن در فضاهای سبز و پارک‌ها بیشتر از قدم زدن در خیابان‌های شلوغ اضطراب را کاهش می‌دهد. در تحقیقی دیگر، دانش‌آموزان به خاطر داشتن امتحان ریاضی استرس داشتند و به خاطر همین استرس، عملکردی زیر متوسط داشتند. بعد از تجربه‌ی عامل استرس‌زا، محققان شرکت‌کننده‌ها را به دو قسمت تقسیم کردند، به یکی از گروه‌ها تصاویری از جاده‌های زیبا، درخت و منظره نشان داده شد و به گروه دیگر تصاویری از مناطق شهریِ مملو از آدم‌ها و ماشین‌ها. آنهایی که تصویر مناظر زیبا را دیده بودند، خیلی سریع‌تر ریکاوری قلبی-عروقی شدند و به عنوان مثال ضربان قلبشان سریع‌تر پایین آمد.

۴. لبخند به لب داشته باشید

لبخند بزنید- حتی الکی

یک تحقیق اخیرا نشان داده است لبخند زدن – حتی اگر تظاهر باشد – به بدن شما کمک می‌کند در برابر استرس مقاومت کنید. در این تحقیق، محققان از چوب غذاخوری چینی استفاده کردند تا لب شرکت‌کننده‌ها را به حالت لبخند یا به حالت معمولیِ بدون لبخند شکل دهند. نیمی از افراد گروهی که لبشان در حالت لبخند بود، نمی‌دانستند لبخند می‌زنند. به نیم دیگر گفته شده بود لبخند بزنند و بنابراین لبخند واقعی داشتند (یعنی عضلات لب و چشم هر دو درگیر بودند). اما هر دو گروه وقتی در حال انجام یک کار پراسترس بودند، ضربان قلب پایین‌تری داشتند. گروهی که لبخند واقعی داشتند، پایین‌ترین ضربان قلب را داشتند و از آن طرف گروه لبخند مصنوعی هم به نسبت گروه بدون لبخند ضربان قلب پایین‌تری داشتند. محققان معتقدند حرکت دادن عضلات صورت پیغامی به مغز می‌فرستد که روی حال‌و‌هوای کلی شما اثر می‌گذارد. کار سختی نیست، 25 ثانیه به سبک خنداونه بخندید.

۵. راست بایستید

راست بایستید

یادتان هست بچه که بودید مادرتان همیشه می‌گفت: «صاف وایسا»؟ مشخص شده که مادران ما حق داشته‌اند و راست ایستادن به ما کمک می‌کند تحت استرس، عملکرد بهتری داشته باشیم. در یک تحقیق دیگر، که در مجله‌ی سلامتی و روانشناسی چاپ شده، محققان از مردم خواستند که راست بایستند یا قوز کنند و بعد این حالت را با استفاده از کتف‌بند ثابت نگه داشتند. هر دو گروه باید یک سخنرانی پراسترس انجام می‌دادند. افرادی که راست ایستاده بودند نسبت به قوزکرده‌ها عملکرد بهتری داشتند، در واقع آنها ترس کمتر و حال‌و‌هوای بهتری داشتند. پس دفعه‌ی بعد که استرس داشتید یادتان باشد راست بایستید.

۶. استرس را به عنوان یک چالش در نظر بگیرید

استرس را به عنوان یک چالش در نظر بگیرید

تحقیقات نشان داده‌ است که رفتار شما در مقابل استرس مهم است و همچنین اثبات شده است که مردم می‌توانند رفتارهای مثبتی یاد بگیرند. در این تحقیقات محققان دو ویدئوی کوتاه به مدیران شرکت‌های بزرگ بانکی نشان دادند، سپس حال‌و‌هوا (خُلق) و عملکرد کاریشان را در هفته‌های بعد مورد بررسی قرار دادند. این مدیران تحت فشار کاری بالایی بودند و با مقادیر زیادی پول سروکار داشتند. یک گروه از آنها کلیپی دید که اثرات منفی استرس را نشان می‌داد، در حالی‌ که گروه دوم کلیپی دید که استرس را به عنوان یک چالش مثبت نشان می‌داد. گروهی که آن کلیپ در مورد اثرات مثبت را دیده بود، هرچه بیشتر درگیر کار شد، استرس کمتری احساس می‌کرد و خوشحال‌تر و سالم‌تر بود. علاوه بر این، علائم فیزیکی مرتبط با استرس (مانند کمردرد) هم نسبت به گروهی که ویدئوی منفی را دیده بود، در این گروه کمتر شده بود. پس سعی کنید عامل استرس‌زا را به عنوان یک چالش در نظر بگیرید که می‌توانید از آن چیزهای زیادی یاد بگیرید (حتی اگر تنها یاد بگیرید که در برابر استرس مقاومت کنید).


در ادامه بخوانید: تفاوت استرس و اضطراب چیست؟
منبع psychologytoday

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

34 دیدگاه
 1. سارا بانو می‌گوید

  از بابت نشر این مطلب سپاسگزارم

 2. شادی حلوایی می‌گوید

  سایت خیلی خوبیه
  من پنج شش تا مقاله خوندم کلی چیز جدید یاد گرفتم
  ممنون

 3. سوزان می‌گوید

  شکرا****

 4. مسعود الطافی می‌گوید

  بهتر بود ابتدا یه تعریف واقعی از استرس می ذاشتید تا شخص بتونه درک کنه که اصلا این حالتی که گرفتارشه اصلا استرس هست یا نه…
  اما باز هم جای تشکر هست 🙂

 5. مصطفي زنگنه می‌گوید

  سلام و عرض ادب خدمت شما و عزيزان
  چند مورد از مقالات شما رو مطالعه كردم، در كانال تلگرام، همراه شما هستم وظيفه ي خودم دونستم كه از شما بابت به اشتراك گذاشتن اين مطالب تشكر كنم.
  مانا و نيك فرجام باشيد ??

 6. sahar می‌گوید

  سلام ممنون بابت مطالب خوبتون میشه لطفا؟ لینک تلگرام تون رو اعلام کنید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   لینک کانال تلگرام خدمت شما 🙂

 7. SA.MR_32 می‌گوید

  سلام من تازگی ها مشکلی پیدا کردم راستش من دانش آموز خیلی هیجانی هستم اصلا استرس و ترس و اضطراب و این چیز تو کارم نیست فقط خیلی عجیب قبلا که امتحان میدادم بدون استرس میدادم ولی الان اضطراب خیلی شدیدی میگیرم باید چه کارکنم

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام
   چقدر عالی که کلی هیجان و علاقه دارید برای درس خوندن.
   این مطلب حتما به دردتون می خوره:
   http://chetor.com/?p=31090

   امیدوارم زودتر دوباره برگردید به همون حالت بدون استرس قبلا

   خیلی خوشحالیم که با ما همراه هستید

 8. مهدی سرمدی می‌گوید

  با سلام ،واقعا عالی بود استفاده کردم
  ممنون از زحماتی که میکشید.

 9. یوبوت می‌گوید

  به نظرم راه های دیگه ایی هم وجودداره فقط اینا نیستند

  1. مریم ناصری می‌گوید

   نظر شما صددرصد درسته دوست عزیز
   بقیه مقالات ما درمورد استرس و راه های کنترلش رو می تونی از اینجا ببینی

   http://chetor.com/category/personal-development/stress/

   خوشحالیم که با ما همراه هستی

   1. لیست کامل جهیزیه می‌گوید

    هم سایت و هم مقالاتتون عالی هستن
    ممنون از پاسخ دهی خوبتون

 10. قیمت محصولات اسنوا می‌گوید

  ممنون خیلی لذت بردم موفق باشید
  با تشکر

 11. سمعک می‌گوید

  سایت خیلی خوبی دارید ممنون
  با تشکر

  1. آرمان والی می‌گوید

   ممنون از شما . لطف دارید

 12. طراحی سایت می‌گوید

  ممنون از اشتراک گذاریتون
  با تشکر طراحی سایت

 13. تالار عروسی غرب تهران می‌گوید

  great
  thanks a lot guy

 14. آتلیه تخصصی عروس تهرانپارس می‌گوید

  خیلی خوب بود
  امیدوارم از پسش بر بیام
  ممنون

 15. میلاد می‌گوید

  مطلب خوبی بود
  مدیتیشن رو موافقم
  اینکه توی زندگی سرتون رو همش با کار گرم نکنید و بتونین یه خورده به کارایی که دوس دارین فکر کنین هم میتونه بهتون کمک کنه
  تمام مسئولیت ها رو نریزن سرتون
  قدرت نه گفتن
  دنبال دردسر نبودن
  فکر کردن به عاقبت کارها
  این ها میتونه استرس رو کم کنه و حتی به وجود نیاره
  اون مورد اخر خیلی خوبه برای کسایی که دوس دارن زندگی رو شکست بدن
  احساس خاص پیروزی بعد از غلبه بر مشکلات رو میده
  سعی کنید اولویت بندی کنید و مهم ترین کارتون رو اول انجام بدین یا به قول برایان تریسی قورباغه را قورت دهید.
  برنامه داشتن هم میتونه استرس رو کم کنه که براتون پیش نیاد دنبال این بگردین که اول کدوم کار رو شروع کنید و تموم کنید
  البته این رو هم بدونین که همه اتفاقات دست شما نیست و نمیتونین کنترلش کنید پس خیلی به خودتون سخت نگیرید ولی دلیل نمیشه تمام تلاشتون رو نکنید
  ورزش عالیه
  طبیعت هم خیلی عالی تر البته یه وقتایی با یه همراه مثل خانواده
  یه وقتایی تنهایی که بیشتر برای کسایی که دوس دارن فکر ازاد داشته باشن
  خلاصه کنم
  اون نه گفتن رو یاد بگیرین خیلی زندگی وقتاش زیاد میشه
  ولی هر کاری رو هم برای پول انجام ندین
  از دوستان چطور هم درخواست دارم یه ایموجی بزارن کنار این ارسال دیدگاه یه چشمک لازم داشتم برای این خط بالایی
  🙂

  1. میلاد می‌گوید

   😉

 16. رژ لب مات می‌گوید

  حقیقت بود
  دقیقا همینطوره
  خیلی ممنونم از مطالب مفیدتون .

  1. مریم ناصری می‌گوید

   خوشحالم که واستون مفید بوده دوست عزیز

   با ما همراه باشید

 17. هواده بازوبلند می‌گوید

  درود برشما وب سایت خیلی خوبییی بود
  ممنون از اشتراک گذاریتون
  موفق و پیروز باشید دوست عزیز

 18. فروش پوکه معدني می‌گوید

  مرسی ممنون

 19. غذا لند می‌گوید

  بسیار مطلب جالب و مفیدی بود
  ممنون از سایت خوبتون

 20. َp">جهیزیه عروس می‌گوید

  خیلی ممنو از سایت عالی و بسیار مفید شما
  موف و سربلند باشید

 21. آبگرم کن کارواشی می‌گوید

  بسیار مفید و آموزنده بود ممنون از شما

 22. جارو استخر می‌گوید

  ممنون خیلی مقاله ی خوبی بود من نمیدونستم که استرس علائم فیزیکی هم داره 
  من فقط موقع استرس بدنم گرم و سرد میشه

 23. فیلتر استخر و جکوزی می‌گوید

  ممنون بسیار مقاله ی مفیدی بود 

  استرس با گرمایش و تب همراهه ؟

 24. ضدعفونی کننده UV می‌گوید

  ممنون خیلی مطلب خوبی بود

 25. سازه کهن - تاسیسات ساختمان می‌گوید

  سلام
  سپاس از وبسایت عالی و نگرش جالب شما

 26. کوره هوای گرم ، بخاری کارگاهی می‌گوید

  مطالبتون خیلی به کارم اومد. ممنون کلی

 27. ربات اینستاگرام ، افزایش فالوور اینستاگرام ، خرید فالوور ، فالوور واقعی ، افزایش فالوور می‌گوید

  sepas az shoma