کتاب موش ها و آدم ها؛ رمانی از جان اشتاین بک برنده جایزه نوبل ادبیات

2

ظلم اربابان به زیردستانشان موضوع تازه‌ای نیست؛ اما اگر داستانی به قلم جان اشتاین بک، نویسنده‌ی منتقد و چالش‌برانگیز آمریکایی بخوانیم، فضا حتما متفاوت خواهد بود. کتاب موش ها و آدم ها (Of Mice and Men) همان کتاب متفاوت و چالش‌‌برانگیزی است که باید خواند. با ما همراه باشید تا بیشتر درمورد موش ها و آدم ها اثر جاودان جان اشتاین بک بدانید.

شناسنامه کتاب موش ها و آدم ها

 • عنوان اصلی کتاب: Of Mice and Men
 • عنوان کتاب به فارسی: موش ها و آدم ها
 • نویسنده: جان اشتاین بک
 • تعداد صفحات: ۱۸۷

درباره‌ی کتاب موش ها و آدم ها

کتاب موش ها و آدم ها رمان جذاب و تأثیرگذاری درمورد ظلم اربابان به کارگران فصلی است. روایت این کتاب چنان واقعی می‌نماید که با خواندن آن حس می‌کنید در فضای کتاب زندگی می‌کنید و از نزدیک شاهد حوادث هستید.
جان اشتاین بک که جایزه‌ی نوبل ادبیات را هم از آن خود کرده است، نام رمانش را از سروده‌ی رابرت برنز، شاعر و ترانه‌سرای اسکاتلندی، وام گرفته است.

رکود بزرگ در کالیفرنیا، باعث می‌شود «لنی» و «جورج» به‌فکر کار کردن بیفتند. این دو دوست که در آخور اسب‌ها کار می‌کنند، با رؤیاهایشان روزگار را سپری می‌کنند. رؤیای مشترک آنها، پرورش خرگوش است. لنی، شخصیت اصلی داستان، هوش چندانی ندارد و بسیار ساده است، اما قدرت بدنی زیادی دارد و درعین‌حال از نوازش خرگوش‌ها لذت می‌برد.

توصیفات کتاب از رنج طبقه‌ی کارگر آن‌قدر زیبا و واقعی است که به‌راحتی می‌توان دریافت نویسنده‌ی این کتاب، خود، با تجربه‌ی چنین موقعیت‌هایی این اثر را خلق کرده است.

آیا این کتاب برای شماست؟

آشنایی با طرز نوشتن نویسنده‌ی بزرگی چون اشتاین بک خود لطف بزرگی است؛ نویسنده‌ای که با آفرینش «خوشه‌های خشم» جنجال‌های بسیاری در آمریکا به‌پا کرد. همچنین در کارنامه‌اش جوایزی چون نوبل و پولیترز را دارد. خواندن رمان «موش ها و آدم ها» شما را با فراز و نشیب‌های زندگی ماجراجویانه دو کارگر آشنا می‌کند. این رمان جذاب، کوتاه است و وقت زیادی از شما نمی‌گیرد. اثر صوتی کتاب هم توسط بابک قهرمانی خوانده‌ شده است.

شما می‌توانید همین حالا کتاب صوتی موش ها و آدم ها را با کیفیت بالا از وبسایت نوار تهیه کنید.

بخش‌هایی از کتاب

برکه سبز عمیق رود سالیناس هنوز اواخر بعدازظهر را می‌گذراند. اکنون دیگر خورشید دره را ترک گفته بود تا ستیغ تند کوهستان گابیلان را در پیش گیرد و بالا رود. نوک تپه‌ها از آفتاب در حال غروب به سرخی می‌گرایید، اما در کنار برکه میان چنارهای پلیسه‌دار، سایبانی دل‌نشین پدید آمده بود.

یک مار آبی با چابکی و نرم رفتاری در سطح برکه شناور بود و سر پریسکوپ مانندش را از سویی به سویی دیگر می‌گرداند. مار طول برکه را درنوردید و به‌پای های بی‌حرکت حواصیلی نزدیک شد که در سطح کم‌عمق برکه ایستاده بود. سر و نوک ثابت حواصیل نیزه‌وار در آب فرورفت و در یک‌لحظه، مار کوچک را درحالی‌که دُمش به طرز جنون‌آسایی تکان تکان می‌خورد، به منقار گرفت.

هجوم دوردست باد، زوزه کشید و از میان تاج درختان عبور کرد و حرکتی موج مانند در شاخه‌های درختان پدید آورد. برگ‌های درختان چنار، سطح نقره‌گون خود را نمایان کردند و باد برگ‌های قهوه‌ای و خشک را چندمتری آن‌سوتر راند و سپس ردیف در ردیف، امواج ظریف و ملایم باد جریان یافت و در سطح سبز برکه شکنجی افکند.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 2 دیدگاه)
 1. دپرام می‌گوید

  سلام
  مطلب شما را با ذکر منبع در وبلاگ و کانال تلگرامم نقل کرده ام؛
  در صورتی که مخالفتی دارید اطلاع دهید تا حذف نمایم.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنون از اینکه لینک منبع رو هم گذاشتید.