شرایط کار در سوئد؛ چطور در سوئد کار پیدا کنیم؟

راهنمای اشتغال در اسکاندیناوی

1

شرایط کار در سوئد چگونه است؟ چطور در سوئد کار پیدا کنیم؟‌ برای اخذ اقامت سوئد چه کارهایی باید انجام دهیم؟ شرایط کار در سوئد در سال ۲۰۱۹ چه تفاوتی با سال‌های دیگر دارد؟ روش گرفتن پذیرش تحصیلی سوئد برای اجازه کار در حین تحصیل چگونه است؟ آیا با اجازه کار سوئد می‌توان گذرنامه سوئدی گرفت؟ آیا امکان سرمایه‌گذاری در سوئد و اخذ ویزای خود اشتغالی و کارآفرینی وجود دارد؟‌در این مطلب تلاش کرده ایم که برای علاقه‌مندان کار در سوئد یک راهنمای جامع تهیه کنیم تا به کمک آن بتوانند پاسخ تمام سؤالات خود را پیدا کنند.

آنچه برای کار در سوئد باید بدانید

شرایط کار در سوئد و چیزهایی که باید درباره آن بدانید

همه افرادی که در سوئد مشغول به کار هستند بیمه می‌شوند. بنابراین اگر در شرکت یا مجموعه‌ای مشغول به کار شده‌اید که کارفرما از پرداخت و واریز حقوق ماهانه به کارت‌اعتباری شما پرهیز می‌کند یا این‌که مبلغ حقوق شما از میانگین حداقل حقوق و دستمزد پایین‌تر است، احتمالا کار سیاه انجام می‌دهید که اصلا برای اخذ اقامت‌ دائم این کشور مناسب نیست.

کلیه کارگران در سوئد تابع قانون کار هستند و مانند ایران به آن‌ها بیمه‌ بیکاری و خدمات درمانی و بهداشتی تعلق می‌گیرد. قانون ضدتبعیض در این کشور برقرار است و اگر در فرایند کاری، شما تحت آزار جنسی یا تبعیض‌ نژادی قرار گرفتید، مراتب را به مسئولان اداره‌ کار همان محل زندگی‌تان اطلاع دهید.

اگر شما موفق به دریافت ویزای کار شوید، خانواده شما هم امکان تحصیل و زندگی در سوئد را پیدا خواهند کرد.

در این کشور، خلاقیت، نوآوری و ایده پردازی، اهمیت بالایی دارد. همچنین بهداشت ایمنی و شغلی (HSE) مهم است؛ بنابراین حتما شرایط ایمنی کار مورد نظرتان را به‌خوبی یاد بگیرید.

شرایط کار در سوئد - هر آنچه که باید بدانید

سیستم رفاه فراگیر سوئد سبب می‌شود تا دغدغه‌های تأمین مخارج زندگی از هزینه‌های خوراک گرفته تا اقامت و حمل‌ونقل زیاد نباشد. به همین خاطر، کارگران قانونی در این کشور مشکلاتی نخواهند داشت. دولت سوئد، یارانه‌ها و مزایای زیادی به افراد مقیم پرداخت می‌کند؛ ۱۸ ماه مرخصی به والدینی که فرزندی دارند، جزو این مزایا محسوب می‌شود.

آن‌چه باید درباره ویزا کار بدانید

 • اول باید پیشنهادی رسمی از سوی کارفرمای معتبر دریافت کنید؛ به‌گونه‌ای که این فرصت‌ شغلی آگهی‌شده در داخل سوئد و اتحادیه اروپا، متقاضی تخصصی نداشته باشد و شما واجد شرایط باشید.
 • کارفرما درصورتی‌که شما QUALIFIED‌ (واجد شرایط و CV یا رزومه شما متناسب با شغل معرفی شده باشد) هستید، برایتان دعوت‌نامه ارسال خواهد کرد. این مسیر از طریق بررسی رزومه و مصاحبه تلفنی طی خواهد شد.
 • کارفرما برای شما دعوت‌نامه‌ای رسمی ارسال می‌کند که در آن، میزان حقوق، شرح شغلی و اطلاعات هویتی‌تان درج شده است. شما با دعوت‌نامه رسمی، به سایت اداره مهاجرت می‌روید و برای ویزای کار، اپلای خواهید کرد که بین ۲ تا ۱۲ ماه طول می‌کشد.
 • اگر شما ویزای کاری این کشور را دریافت کنید، می‌توانید برای همسر و فرزندان بالای بیست‌و‌یک سال نیز درخواست روادید کنید که از نظر مالی به شما وابستگی دارند.
 • ویزای شما در مرحله اول، بین ۱ تا ۲ سال اعتبار دارد که در صورت رضایت کارفرما، برای یک دوره دو ساله قابل تمدید است.
 • پس از گذشت ۴ سال امکان دریافت اقامت دائم و اقدام جهت شهروندی این کشور وجود خواهد داشت.

آشنایی با سایت‌های کاریابی سوئد

در سوئد و اتحادیه اروپا، سایت‌های کاریابی انگلیسی‌زبان و غیر‌انگلیسی‌زبان بسیاری وجود دارد که شما را برای پیدا کردن شغل موردنظر و همچنین، استخدام در شرکت‌های سوئدی و نروژی و فنلاندی و دانمارکی راهنمایی خواهد کرد. موارد زیر را در نظر داشته باشید.

پرتال تحرک کاری اتحادیه اروپا

شرایط کار در سوئد - پرتال تحرک کاری

یکی از پرتال‌های خوب برای آشنایی با فرصت‌های کاری در سوئد، وب‌سایتی است که برای کارجویان راه‌اندازی شده تا با مراجعه به آن بتوانند با آژانس‌های کاریابی آشنا شوند. سایت اینترنتی EURES برای شهروندان خارج از اتحادیه اروپا مفید است و در آن هزاران فرصت شغلی به‌روزرسانی می‌شود. کارفرمایان اتحادیه‌ اروپا برای پیدا کردن کارجو، باید در این سایت آگهی دهند و مشخصات استخدامی (مشخصات فرد استخدام‌شونده “کارجو” و استخدام‌کننده “کارفرما”) نیز بر اساس چهارچوب‌های اتحادیه‌ اروپا باشد.

شرایط کار در سوئد - ثبت نام در پرتال تحرک کاری
(برای پیدا کردن کار در اروپا به خصوص سوئد، در این سایت ثبت‌نام کنید)

همان‌گونه که در این پرتال می‌بینید، برای کارجو (JOBSEEKER) و کارفرما (EMPLOYER) بخش‌های جداگانه‌ای در نظر گرفته شده است. شما می‌توانید از میان ۱.۶ میلیون فرصت‌ شغلی درج‌شده در این سایت، فرصت‌های شغلی سوئد را پیدا کنید. حدود چهارصد هزار سی‌وی (CV) در این سایت ثبت شده است و شما هم می‌توانید REGITER (اطلاعات خود را با تشکیل پروفایل در این سایت با مراجعه به لینک رجیستر که در عکس هم مشخص شده، ثبت کنید) کنید. بیش از ۱۲ هزار کارفرما اروپایی در این سایت حضور دارند.

سایت کریر بیلدر

شرایط کار در سوئد - سایت کریر بیلدر

از جمله درگاه‌های کاریابی معروف سوئدی می‌توان به کریر بیلدر اشاره کرد. در این سایت، کارفرمایان دولتی و خصوصی سوئد، آگهی‌های کاری را منتشر می‌کنند و شما می‌توانید با مراجعه روزانه به آن، در جریان فرصت‌های شغلی قرار بگیرید. همچنین می‌توانید نسخه جهانی سایت کریر بیلدر را هم ببینید.

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، برای پیدا کردن کار باید عنوان کار و شهر مورد نظر را در باکس جست‌وجو وارد کنید و روی گزینه SOK JOBB که به‌معنای جست‌و‌جوی کار است، کلیک کنید. شما می‌توانید سی وی خود را در سایت آپلود کنید و پروفایل شخصی تشکیل دهید تا کارفرمایان بتوانند از روی پروفایل‌تان،‌ به شما پیشنهاد شغلی بدهند. به همین منظور به بخش LADDA UPP CV رجوع کنید.

زمانی که شما به‌دنبال فرصت‌های شغلی در سوئد هستید، JOBBSOKARE یا همان JOB SEEKER‌ (کارجو) هستید. در این سایت، فرصت‌های شغلی بر اساس نوع بیزینس، از متصدی بوتیک و مدیریت و فروشندگی و رانندگی گرفته تا کارهای مهندسی، دسته‌بندی شده است.

شرایط کار در سوئد - ثبت نام در سایت کریر بیلدر

همان‌طور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، وقتی عنوان شغلی (در این‌جا: ENGLISH) را وارد کنید، در صفحه‌ای دیگر، نتایج ارائه می‌شود و شما پیشنهادهای شغلی کارفرمایان را می‌بینید. مثلا در ماه نوامبر برای کسانی‌که زبان انگلیسی بلدند، بیش از ۵۰۰ فرصت شغلی ارائه شده است. افرادی که ENGLISH SPEAKING‌ (قادر به مکالمه انگلیسی) هستند نیز فرصت کاری خوبی برایشان فراهم خواهد بود. اما چون سوئدی‌ها اکثرا به زبان انگلیسی تسلط دارند، آشنایی به زبان انگلیسی برای شما مثل پیدا کردن کار در چین و ژاپن، برگ برنده محسوب نخواهد شد.

کاریابی با بلاکت

سوئدی‌ها در طول هفته به سایت بلاک خیلی مراجعه و از خدمات آن استفاده می‌کنند. توصیه می‌شود برای پیدا کردن شغل در سوئد به سایت blocket سر بزنید و اطلاعات لازم را کسب کنید.

شرایط کار در سوئد - سایت بلاکت

در این بخش، هزاران فرصت‌ شغلی در دسترس علاقه‌مندان است. فرصت‌های شغلی آگهی‌شده را در بخش SPARADE JOBB‌‌ دنبال کنید. حتما در این سایت ثبت‌نام کنید تا پروفایل شما ثبت شود و کارفرمایان به‌راحتی با شما در تعامل باشند.

شرایط کار در سوئد - ثبت نام در سایت بلاکت
(صدها فرصت‌شغلی برای کسانی‌که مسلط به زبان انگلیسی هستند در دسترس است که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید)

سایت یوب سافاری

شرایط کار در سوئد - سایت یوب سافاری

یکی دیگر از سایت‌های فرصت‌ شغلی سوئد در این URL در دسترس است. در این پرتال، بیش از ۵۳ هزار فرصت‌ شغلی درج شده است که به‌صورت دسته‌بندی‌شده از امور فناوری‌ اطلاعات (informationsteknik) تا صنعتی (Industri) و آشپزی (Chefsjobb) را شامل می‌شود. در این سایت می‌توانید هم در سوئد، هم در نروژ و دانمارک، به‌دنبال شغل باشید. نگران نباشید. این سایت بخش انگلیسی‌زبان هم دارد.

سایت مترو

سایت مترو یکی دیگر از سایت‌های مهم برای پیدا کردن فرصت‌های استخدامی و شغلی در کشور سوئد است. برای کسب اطلاعات تکمیلی به این link بروید.

شرایط کار در سوئد - سایت مترو

بیش از ۵۱ هزار آگهی فرصت‌ شغلی در این سایت منتشر شده است. شما هم مثل سایت‌های قبلی می‌توانید در این سایت ثبت‌نام و پروفایلی ایجاد کنید.

شرایط کار در سوئد - دسته بندی سایت مترو
(در این عکس، دسته‌بندی شغل‌هایی که در این سایت در دسترس کارجویان است را مشاهده می‌کنید که از مدیریت و فناوری‌اطلاعات و هتلینگ گرفته تا طراحی و آموزش و انتشاراتی و پزشکی را شامل می‌شود)

به‌منظور استفاده از این سایت‌های کاریابی سوئدی، نگران زبان نباشید. جزئیات را از طریق GOOGLE TRANSLATOR پیدا کنید.

سایت مونستر

شرایط کار در سوئد - سایت مونستر

یکی دیگر از پرتال‌های مناسب برای پیدا کردن فرصت‌های شغلی در سوئد همین سایت MONSTER‌ است. هزاران فرصت را می‌توان در این سایت که در درگاه‌های دیگر ارائه نشده، مشاهده کرد و با کارفرمایان واقعی و معتبر در تعامل بود. تقریبا بیست هزار سی‌وی و ده‌ها هزار کارجو، اطلاعات‌شان را در این درگاه ثبت کرده‌اند. دسته‌بندی‌‌های شغلی خوبی در این سایت وجود دارد که شما قادرید بر اساس آن به‌دنبال کار مورد نظر باشید. در سوئدی، کلمه ARBETSGIVARE به‌معنی EMPLOYER (کارفرما) است.

سایت استپ تن

شرایط کار در سوئد - سایت استپ تن

سایت STEPSTONE از دیگر سایت‌های کارفرمایی در سوئد است که شما می‌توانید با کارفرمایان و کارجویان در تعامل باشید. این سایت با درگاه THE NETWORK نیز تعامل خوبی دارد.

سایت کاریابی لوکال

شرایط کار در سوئد - سایت لوکال

یکی از سایت‌های معروف سوئد که برای آشنایی با قوانین، سبک‌ زندگی، فرصت‌های کاری و تحصیلی و… در سوئد می‌توان از آن بهره برد، سایت لوکال است. بخش معرفی فرصت‌های شغلی لوکال از جمله بخش‌های پرمراجعه این سایت است.

شرایط کار در سوئد - دسته بندی سایت لوکال

در این درگاه امکان پیدا کردن فرصت‌های شغلی بر اساس شهر و همچنین نوع کار وجود دارد. همان‌طور که در عکس بالا می‌بینید، امکان یافتن شغل براساس نوع، از حسابداری و مشاوره و آموزش و مهندسی گرفته تا فروشندگی و آشپزی، وجود دارد. در این درگاه، فقط اطلاعات ۴ شهر اصلی سوئد ارائه شده است.

آشنایی با کارفرمایان بزرگ سوئد

شرایط کار در سوئد - کارفرمایان برتر

برخی از کارفرمایان سوئدی آن‌قدر معتبر هستند که فرصت‌های شغلی را در سایت خود منتشر می‌کنند. در زیر به تعدادی از آن‌ها اشاره شده‌ است.

شرایط کار در سوئد - فرصت‌های شغلی

 • خودروسازی VOLVO: غول خودروسازی سوئدی و اعتبار صنعت این کشور. فرصت شغلی در این نشانی.
 • خودروسازی SAAB: از دیگر غول‌های خودروسازی سوئد است که برای مهندسین انتخاب عالی است.
 • شرکت IKEA: غول لوازم‌خانگی سوئد را می‌توان یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان خوش‌نام دانست.

شرایط کار در سوئد - IKEA

 • شرکت H&M: شرکت اچ‌اندام، غول مد و لباس سوئد است. نیمی از کارمندان نیز بانوان هستند.
 • شرکت STATOIL: غول پتروشیمی اسکاندیناوی که برای دانش‌آموختگان مهندسی نفت و گاز مناسب است.
شرایط کار در سوئد - پتروشیمی اسکاندیناوی
(پادشاه سوئد در حال بازدید از پروژه‌های اسکانسکا سوئد)
 • شرکت coop: یکی از بزرگ‌ترین خرده‌فروش‌های سوئد است که به بیزینس‌های مختلف نیاز دارد.
 • شرکت SKANIA: غول سازنده ماشین‌های سنگین در سوئد که برای مهندسان عمران و مکانیک فرصت خوبی است.

شرایط کار در سوئد - PEAB

 • شرکت SKANSKA: از بزرگ‌ترین شرکت‌های ساختمانی و راه و عمرانی سوئد و جهان است.
 • شرکت PEAB: از معروف‌ترین شرکت ساختمان‌سازی و فروشگاه‌سازی سوئد به شمار می‌رود.
 • شرکت SKYPE: از معروف‌ترین برندهای سوئدی.
 • شرکت SPOTIFY: یکی از غول‌های فناوری اطلاعات سوئد است.
 • شرکت ERICSSON: از شرکت‌های مخابراتی و فناوری‌اطلاعات سوئد که تخصص‌های زیادی نیاز دارد.
 • شرکت ATLASCOPCO: اطلس کوپکو از شرکت‌های بزرگ سوئدی. تولیدکننده ابزار و تجهیزات صنعتی است، میلیاردها کرون درآمد و ده‌ها هزار کارمند مستقیم دارد.

پاسخ سوالات متداول هموطنان

گذرنامه من ۱۰ ماه دیگر به اتمام می‌رسد. آیا بایستی نسبت به تمدید آن اقدام کرد؟

بله. شما می‌توانید پیش از تاریخ انقضا گذرنامه (EXPIRY DATE) نسبت به تمدید گذرنامه اقدام و اسکن پاس جدید را به کارفرما سوئدی ارسال کنید تا بر اساس شماره گذرنامه جدید، نسبت به صدور دعوت‌نامه اقدام کند.

آیا با هر حقوقی می‌توان ویزای اقامت کاری سوئد را کسب کرد؟

توجه کنید که پیشنهاد کاری شما برای اشتغال در سوئد باید حداقل ۲ شرط اساسی داشته باشد. یکی ‌آن‌که کار قانونی باشد و در سوئد به‌عنوان کسب‌و‌کار قانونی پذیرفته باشد. در ثانی این کار باید حقوقی معقول داشته باشد که اداره کار و مهاجرت سوئد آن را بپذیرد. مثلا استخدام در شرکت سوئدی به‌صورت پاره‌وقت، مثلا ۲ ساعت در روز و حقوق ماهانه ۳ هزار کرون، شروط اصلی اقامت کاری را ندارد.

آیا کارفرما باید دعوت‌نامه را به شخص بنده ارسال کند یا اداره مهاجرت؟

هر دو نیاز است.

چه مدارکی برای درخواست ویزا کار سوئد نیاز است؟

برای درخواست ویزا کاری سوئد، می‌بایست کپی گذرنامه به همراه ترجمه رسمی‌ شناسنامه و مدارک‌ هویتی و بانکی به‌همراه پیشنهاد رسمی کار که شماره ثبت شرکت و همچنین اطلاعات کامل کارفرما روی آن درج شده باشد، به‌همراه رسید پرداخت هزینه درخواست ویزای کار سوئد (بین ۱۰۰۰ کرون تا ۲۰۰۰ کرون متغیر) به سفارت سوئد در تهران تسلیم شود.

آیا ویزای کار در گام اول امکان صدور بیش از ۲ سال را دارد؟

خیر.

هزینه درخواست ویزای کار برای همراهان چقدر است؟

هر سال هزینه درخواست ویزای کار برای اعضای خانواده کارگری که برای کار به سوئد پیشنهاد کاری دریافت کرده است تعیین می‌شود که در سال‌های اخیر برای بزرگسالان، ۱ هزار کرون و دیگر اعضای خانواده ۵۰۰ کرون بوده است.

آیا برای ویزای کار سوئد باید مدرک آیلتس یا مدرک تافل داشت؟

خیر. الزامی وجود ندارد.

آیا با داشتن مدرک آزمون تسلط به زبان سوئدی که توسط سازمان سنجش کشور برگزار می‌شود، شانس پیدا کردن کار در سوئد افزایش خواهد یافت؟

الزاما خیر. اما داشتن چنین مدرکی، می‌تواند کارفرمایان سوئدی را برای ارتباط با شما و تسریع در فرآیند بررسی مدارک، ترغیب کند. اطلاعات بیشتر درباره این آزمون را در سایت سازمان سنجش پیدا کنید.

بنده سال آخر دوره کارشناسی‌ مهندسی‌مکانیک هستم و قصد دارم به سوئد بروم. چه باید کرد؟

اگر قصد تحصیل در مقطع کارشناسی‌ ارشد مکانیک در سوئد را دارید،‌ دانشگاه چالمرش گوتنبرگ و دانشگاه سلطنتی استکهلم را که بهترین دانشگاه‌های سوئد هستند، به شما توصیه می‌کنیم که البته حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار کرون شهریه دارند. اگر قصد تحصیل رایگان دارید، بهتر است در مقطع دکترا اقدام کنید که حقوق ماهانه نیز دریافت کنید. اما اگر قصد پیدا کردن شغل در این حوزه را دارید، بایستی مشکل گذرنامه و نظام‌وظیفه را حل کنید.

آیا کارفرمای سوئدی برای واجدان شرایط جهت ارسال دعوت‌نامه شغلی، کلاس یادگیری زبان سوئدی برگزار خواهند کرد؟

این موضوع به کارفرما بستگی دارد و شرط لازم یا شرط کافی برای دریافت ویزا کار محسوب نخواهد شد.

مدرک کاردانی هم برای پیدا کردن شغل در سوئد اعتبار دارد؟

توجه داشته باشید که برای پیدا کردن شغل مرتبط یا غیر مرتبط با مدرک تحصیلی شما، آن‌چه اهمیت دارد، سابقه و تجربه علمی و عملی شما برای شغل مورد نظر است تا نظر کارفرما سوئدی برای ارسال دعوت‌نامه و اشتغال شما جلب شود. بنابراین مدرک تحصیلی شما در گام بعد از بررسی سوابق و تجارب عملی بررسی خواهد شد. توجه کنید که در سوئد، مقطع تحصیلی به نام کاردانی نداریم. چراکه مقطع کارشناسی ۳ سال و مقطع کارشناسی‌ ارشد ۲ سال است و برخی از رشته‌ها نیز ۵ ساله بوده و مستقیم از دیپلم به کارشناسی‌ارشد است.

آیا شغل مربوط به زیبایی بانوان در سوئد بازار کار خوبی دارد؟

بله. این رشته از جمله رشته‌های پرمخاطب است که معمولا پیدا کردن کار در آن سخت نیست و تقاضا هم برای استخدام منابع انسانی تخصصی بسیار است.

آیا در سوئد برای جوشکاری و کارهای تخصصی مهندسی نیاز به اخذ مجور است؟

بله. اطلاعات بیشتر را از اداره کار این کشور کسب کنید.

بهترین صنعتی که در سوئد بازار کار دارد کدام است؟

صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات از طراحی اپلیکیشن گرفته تا طراحی سایت و هوش مصنوعی و خدمات بانکداری الکترونیکی و برنامه‌نویسی حرفه‌ای، از جمله صنایع پیشرو و پول‌ساز این کشور است. علاوه‌براین، صنعت ساختمان سوئد که یکی از صنایع پیشرو با گردش مالی چشمگیر است، فرصت‌های اشتغال خوبی را در اختیار مشتاقان کار در این کشور قرار داده که بعضا از متخصصان غیرسوئدی هستند؛ از بنایی و چوب‌بری گرفته تا مهندسی سازه و مدیریت پروژه و ساخت و طراحی خانه‌های پیش‌ساخته تا متخصصان توسعه پایدار، امنیت و بهداشت حرفه‌ای این حوزه. لذا با داشتن مدارک صلاحیت حرفه‌ای در حوزه ساختمان، می‌توانیدبه یافت شغل در این کشور امیدوار باشید. سوئد مثل نیوزلند، نیازمند متخصصان صنعت ساختمان تا ۲۰ سال آینده است.

در پایان ارتباط با کارفرمایان خصوصی و دولتی سوئد برای آشنایی با فرصت‌های شغلی توصیه می‌شود. همچنین، توجه داشته باشید که اگر قصد اقدام برای پناهندگی سوئد را دارید، پرونده‌های پناهندگی سوئد بیش از ۲۴ ماه در صف انتظار برای بررسی در اداره مهاجرت این کشور قرار می‌گیرند و بیش از ۵۰ درصد درخواست‌های پناهندگی مردود می‌شود. افرادی که درخواست پناهندگی مردود دارند، امکان درخواست ویزای سوئد را در آینده نخواهند داشت.

لذا، پیش از هر اقدامی، جزئیات کامل حقوقی و قانونی اقدام خود را بررسی و از مشاوران حرفه‌ای، اطلاعات لازم را کسب کنید. امروز، کشور سوئد به متخصصان و تکنسین‌های مختلف صنعتی و خدماتی بیش از پناهنده نیاز دارد. یادگیری زبان سوئدی هم در تهران و مراکز استان‌ها، ۶ تا ۹ ماه زمان نیاز دارد.

اطلاعات مربوط‌ به مهاجرت و فرصت‌های تحصیلی در کشورهای مختلف جهان را در وب‌سایت چطور دنبال کنید.


در ادامه بخوانید: بهترین کشورها برای مهاجرت کدامند؟
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
 1. بنیامین می‌گوید

  آیا در سوءد برای تعمیرات موبایل کار هست