دکتر ساینا

محبوب‌ ترین نژاد گربه؛ ۱۰ گربه پرطرفدار در سراسر دنیا

44

گربه‌ها به کناره‌گیری، مستقل و سرد و بی‌روح بودن، معروف هستند. اما این تصویر واقعا غیرمنصفانه است و حقیقت ندارد. گربه‌هایی که در این مقاله از آنها صحبت کرده‌ایم، شخصیت‌هایی شگفت‌انگیز دارند و نباید به آنها مانند حیواناتی کوچک و بی‌احساس نگاه کرد. در ادامه با مجبوب ترین نژاد گربه و انواع آن‌ها آشنا می‌شوید.

شما چه به دنبال گربه‌ای باشید که پرسروصدا باشد و توجه بسیاری از شما بخواهد یا ترجیح دهید گربهٔ کوچولویی ملایم داشته باشید، حتما می‌توانید نوع دلخواه خود را پیدا کنید. زیرا گربه‌های متعددی از نژادهای متخلف وجود دارد که می‌توانید گربه‌ای مناسب با سلیقهٔ خود بیابید.

۱. شرقی

 نژاد گربه، شرقی - محبوب‌ ترین نژاد گربه

دکتر ساینا

این گربه که از خانوادهٔ سیامی‌هاست، گوش‌های بزرگ نوک‌تیز و شخصیتی کنجکاو دارد. گربه شرقی باهوش و اجتماعی است و ارتباط عمیق عاطفی با صاحب خود برقرار می‌کند. این گربه می‌تواند همراهی باوفا و بازیگوش باشد. بدن صاف و براق آن، بیشتر از آنچه که به نظر می‌رسد، ماهیچه‌ای است. خیلی پرسروصدا و خواستار توجه است. این گربه رفتاری بسیار شبیه سگ دارد. در واقع آنها با حیوانات خانگی دیگر بازی می‌کنند و رفتار دوستانه‌ای با کودکان دارند. آنها ۲,۵ تا ۳,۵ کیلوگرم وزن دارند و متوسط عمرشان حدود ۱۵ سال است. البته ممکن است گرفتار مشکلات دندانی شوند. همچنین آنها معمولا به نوعی بیماری ژنتیکی کبد و کلیه به نام آمیلوئیدوز (amyloidosis)، مبتلا می‌شوند.

۲. موکوتاه آمریکایی

نژاد گربه، مو کوتاه - محبوب‌ ترین نژاد گربه

این گربه تنومند، از نوادگان گربه‌های موکوتاه بریتانیایی است، ولی کمی بزرگ‌تر، لاغرتر و نیرومندتر از همتایان خود در آن‌سوی اقیانوس اطلس به‌نظر می‌رسد. این گربه‌ها، رنگ‌ها و طرح‌های متعددی دارند و کوچولو‌هایی با عمری بسیار طولانی‌اند. در واقع عمر ۱۵ تا ۲۰ سال برای آنها عجیب و غیرمعمول نیست. موکوتاه آمریکایی، رابطه بسیار خوبی با کودکان دارد و حتی با سگ‌ها نیز سازگار است. این نوع گربه، سالم، ملایم و آسان‌گیرست. در ضمن فعالیت‌های مراقبتی مناسب او نیز چندان سخت و پیچیده نیست. این گربه از ۳,۵ تا ۶,۵ کیلوگرم وزن دارد که البته نرهای آن، بسیار بزرگ‌تر هستند.

۳. بیرمن

نژاد گربه، بیرمن - محبوب‌ ترین نژاد گربه

می‌گویند خاستگاه این گربهٔ زیبا برمه است. در افسانه‌ها آمده است که گربهٔ بیرمن، محافظ معابد برمه‌ای است. این گربه بزرگ، بلندقامت و قوی با موهایی بلند و همچون ابریشم است (البته به ضخامت موهای گربه پرشین –ایرانی- نمی‌رسد). این گربه به داشتن چشم‌های آبی و نقاط تیره روی گوش، صورت، پاها و دم، معروف است. اطراف پنجه‌های هر چهار دست و پای آن، چنان زیباست که گویی چکمه‌های سفید برفی پوشیده است. این گربه ملایم و دوست‌داشتنی، عاشق بازیگوشی است. اما وقتی سرتان شلوغ است، می‌تواند گوشه‌ای ساکت بنشیند و میان دست و پای‌تان نیاید. به همین دلیل این گربه، برای خانواده‌هایی که چند کودک یا حیوانات خانگی دیگری دارند، ایده‌آل است. وزن متوسط این گربه‌ها ۳,۵ تا ۵,۵ کیلوگرم است.

۴. اسفینکس

نژاد گربه، اسفینکس - محبوب‌ ترین نژاد گربه

قرار نیست از بنای یادبود یا اسطورهٔ افسانه‌ای مصری صحبت کنیم. اسفینکس، فقط نوعی گربهٔ عجیب و غریب است. البته اسفینکس بی‌مو، کاملا هم بی‌مو نیست. درواقع تمام بدن او پوشیده از پرزهای هلومانند است که آن را به نور خورشید و عناصر دیگر، بسیار حساس می‌کند. به دلیل این حساسیت، اسفینکس را فقط باید گربه‌ای برای فضاهای بسته دانست. این گربه عاشق لمس شدن، بغل و پرانرژی و خونگرم است. اسفینکس، حتی دوست دارد زیر پتو جمع شده و کنار شما بخوابد. این گربه با گوش‌های نوک‌ تیز و طبیعت کنجکاو خود، به هر خانواده‌ای که چه صاحب کودک یا حیوان خانگی دیگری باشند، لحظات شادی هدیه می‌دهد. اسفینکس بین ۳,۵ تا ۶,۵ کیلوگرم وزن دارد اما اگر مراقب آن نباشید، به راحتی دچار چاقی و اضافه‌وزن می‌شود.

۵. رگدال

رنژاد گربه، رگدال - محبوب‌ ترین نژاد گربه

این گربه به دلیل اینکه وقتی به آن دست می‌زنید، بسیار آرام است و وقتی آن را بلند می‌کنید، سست و شل است، نام رگدال را به خود گرفته است. به عروسک‌های نرمی که با پارچه درست می‌شوند، رگدال می‌گویند. رگدال، گربه‌ای بسیار ملایم و مهربان است و بیشتر مواقع مانند یک سگ کوچولو، از این اتاق به اتاق دیگر، دنبال صاحب خود راه می‌افتد. این گربهٔ کوچولو نمی‌تواند به‌خوبی از خود دفاع کند و نباید او را به‌تنهایی به خیابان فرستاد. در حقیقت، او نمی‌تواند از دندان‌ها و پنجه‌های خود به‌خوبی استفاده کند و به همین دلیل بهترین گربه برای بودن کنار کودکان است. این گربه با حیوانات دیگر هم سازگاری دارد، اما از آنجایی‌که نمی‌تواند به‌خوبی از خودش دفاع کند، نباید آنها را کنار حیوانات تهاجمی، تنها گذاشت. گربهٔ رگدال خیلی پرمو و پشمالوست و به مراقبت و مرتب کردن دائمی نیاز دارد. رگدال، گربه‌ای آرام است که از سبک زندگی آرام و بی‌دردسر، واقعا لذت می‌برد. وزن این گربه‌ها به طور کلی بین ۴,۵ و ۷ کیلوگرم است و البته وزن گربه‌های نر به ۹ کیلوگرم هم می‌رسد. بنابراین اگر به دنبال حیوان خانگی کوچکتر هستید، این موضوع را در نظر بگیرید.

۶. سیامی

نژاد گربه، سیامی - محبوب‌ ترین نژاد گربه

اجازه ندهید فیلم «گربه‌های اشرافی» ذهن شما را نسبت به این گربه‌های زیبا خراب کند. بله، آنها می‌توانند بسیار پرسروصدا و دائما دنبال جلب توجه باشند. اما آنها، گربه‌های بسیار دوست‌داشتنی، اجتماعی و مهربان هستند. همچنین گربه‌های سیامی حساس و عصبی‌اند و البته به داشتن زندگی روتین علاقه‌مند هستند. بنابراین اگر شما دائم به مسافرت می‌روید و به گربه‌ای نیاز دارید که اهل سفر باشد (و البته گربه‌ای می‌خواهید که بین ۱۱ تا ۱۵ سال عمر کند)، این گربه مناسب شما نیست. با این حال گربه‌های سیامی بازیگوش هستند و با حیوانات خانگی و کودکان، نسبتا ارتباط خوبی دارند. البته از این نظر به خوبی گربه‌های قبلی نیستند.

گربه‌های سیامی در رنگ‌های مختلف وجود دارند. اما قسمت‌های تیرهٔ روی صورت، گوش‌ها، پنجه‌ها و دم آنها، مربوط به این نژاد از گربه‌هاست و در تمام گربه‌های سیامی دیده می‌شود.

۷. حبشی

نژاد گربه، حبشی - محبوب‌ ترین نژاد گربه

گربهٔ حبشی که به دلیل اندام لاغر، گوش‌های بزرگ نوک تیز و پاهای قلمی، شبیه گربه‌های مصری باستان است، یکی از قدیمی‌ترین نژادهای گربه است. این محبوب پشمالو، یکی از کوچک‌ترین گربه‌های این فهرست است و به طور متوسط فقط ۲,۵ تا ۴,۵ کیلوگرم وزن دارد. این گربه خودسر، باهوش و برون‌گرا، عاشق کشف کردن و بازی است. همچنین این گربه به‌شدت از آب‌بازی لذت می‌برد. بنابراین باید مراقب باشید، چون ممکن است وقتی در وان حمام هستید، خودش را به درون وان بیندازد. گربهٔ حبشی علی‌رغم طبیعت کنجکاوش، کنار غریبه‌ها معمولا خجالتی و ترسو است. این گربه حیوان خانگی خوبی است و با سگ‌هایی که گربه‌دوست هستند، به‌خوبی کنار می‌آید. اگر به دنبال گربه‌ای هستید که خودنمایی کند، این گربه انتخاب خوبی نیست. اما گربه حبشی، به دلیل طبیعت مردم‌دوستی و باوفایش، بهترین گربه برای یک محیط خانوادگی است.

۸. موکوتاه عجیب و غریب

نژاد گربه، مو کوتاه عجیب و غریب - محبوب‌ ترین نژاد گربه

این گربه نوع موکوتاهِ گربه پرشین است. این گربه مو کوتاه عجیب غریب، با صورتی شبیه کدو و گوش‌های گرد، بیشتر شبیه خرس‌های عروسکی نرم و دوست‌‌داشتنی است تا یک گربه. این گربه که از نظر خلق‌وخو شبیه پسرعموهای موبلند خود است، کمی از آنها کنجکاوتر و دوست‌‌داشتنی‌تر است. البته هنوز هم بسیار آرام‌تر است و دوست دارد گوشه‌ای بنشیند. این گربهٔ مو کوتاه انتخابی عالی برای کسانی است که گربهٔ پرشین می‌خواهند، اما وقت یا حوصله مرتب کردن موهای گربه‌های پرشین را ندارند.

یک توضیح دیگر: این گربه‌های کوچولو شبیه خرس‌های عروسکی هستند و اگرچه با کودکان و حیوانات خانگی دیگر هم سازگاری دارند، اما در این خصوص، چندان عالی به نظر نمی‌آیند.

۹. مین کوون

نژاد گربه، مین کوون - محبوب‌ ترین نژاد گربه

این گربهٔ زیبا، بومی ایالت مین در آمریکای شمالی و به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین گربه‌های خانگی، وزنش بیش از ۸ کیلوگرم است. البته برخی از این گربه‌ها به بیش از ۹ کیلوگرم هم می‌رسند. این گربه ۳ تا ۴ سال طول می‌کشد تا به بلوغ برسد. موی او بسیار ضخیم است و یک لایهٔ ضدآب دارد. پنجه‌هایش بسیار پهن و درست شبیه کفش مخصوص برف است که باعث می‌شود به‌راحتی روی برف راه برود. این گربه همچنین دم بلندی دارد که وقتی در هوای سرد است، دم خود را به دور صورتش می‌پیچاند و صورتش را از سرما محفوظ نگه می‌دارد. مین کوون، نه تنها از نظر خلق‌وخو، نژاد محبوبی است، بلکه گربه‌ای است که به خوبی موش‌ها را شکار می‌کند. علاوه بر این، آن سالم و مقاوم است و با کودکان و حیوانات خانگی دیگر، مانند سگ‌ها، سازگاری دارد.

۱۰. پرشین

نژاد گربه، پرشین - محبوب‌ ترین نژاد گربه

گربهٔ پرشین یا ایرانی را همه می‌شناسند. این گربه به دلیل موهای بلند ابریشمی، چشم‌های باحالت و صورت کدو شکلش، معروف است. همچنین گربهٔ پرشین یکی از قدیمی‌ترین گربه‌های شناخته شده است. این گربه آرام و بسیار دوست داشتنی و مهربان، عاشق محیط‌های آرام و بی‌سروصدا و زندگی روتین است. گربه‌های پرشین، در اصل گربه‌های فضاهای بسته هستند و باید این گربه‌ها را بیشتر در محیط داخل خانه نگه دارید. این گربه‌ها باید دائما به حمام برده شوند و موهایشان روزانه مرتب شود. موهای این گربه‌ها آن‌قدر بلند است که اگر به آنها توجه نشود، ممکن است به هم بپیچند. البته مرتب کردن موهای این گربه‌ها، یکی از موضوعات مورد علاقه دوستداران گربه‌های پرشین است.

کلام آخر

در این مقاله با ۱۰ نژاد گربه آشنا شدید. البته یادتان باشد که نژادهای دیگری از گربه‌ها وجود دارد که در این مقاله فرصت معرفی آنها نبود. گربه‌های این فهرست، از محبوب‌ترین و معروف‌ترین گربه‌ها هستند. با توجه به سلیقه و علاقه‌تان، یک نوع از این گربه‌ها را انتخاب کنید.


حتما بخوانید: نگهداری سگ؛ چگونه از سگ مراقبت کنیم؟
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع sheknows
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 44 دیدگاه)
 1. علی معینی😋 می‌گوید

  من تنهام ولی حدود سی تا گربه دارم خیلی هم دوستشون از هر نژاد دوتا مقاله هم پرشین دارم هم اسکاتیش هم رگدال موکوتاه آمریکایی ۰۰۰۰ تو حیاطمم هشتاد تا گربه خیابان ی دارم

 2. محدثه بانو می‌گوید

  آهای اونایی که دم از حمایت از سگ و گربه با خونگی کردنشون میزنید حواستون باشه که اولا این همه تبلیغ گربه های ناز تو شبکه های اجتماعی بخاطر پر شدن جیب تاجرای حیوون خونگیه و دوما فکر نکنید با اوردن گربه تو خونه دارید ازش حمایت میکنید بلکه بدونید دارید بزرگترین آسیب رو بهش میرسونید چون بزرگترین حقش یعنی آزادیشو ازش گرفتید،شماهایی که تا هر چی میشه دم از آزادی میزنید و خیلیاتون حکم الهی یعنی حجاب رو رعایت نمیکنید، چون میگید آزادی آزادی! الانم دارید گربه بدبختو اسیر و زندانی خودتون میکنید! اونو وابسته میکنید برای اینکه خودتونو از تنهایی دربیارید و یا کیف کنید یا خودتونو شبیه پولدارا جلوه بدید شاید حرفام سنگین باشه ولی حقیقتی بیش نیست. پس اوردن گربه تو خونه یعنی بزرگترین ستم به اون حواستون جمع!!!

 3. عشق فقط خدا می‌گوید

  در خانه‌های شهرهای صنعتی نیز افرادی هستند که به نگهداری کبوتر مشغول‌اند و علاوه بر وجه سرگرمی آن، به‌عنوان یک شغل و پیشه به آن نگاه می‌کنند. افرادی نیز به نگهداری از گربه علاقه‌مندند و همان‌طور که اشاره کردیم طعام دادن و بهداشت و درمان جزء نیازهای ضروری حیوان است که نباید آن را فراموش کرد.
  همان‌طور که از پیش‌گفته شد وجود سه حیوان به‌عنوان برترین و بهترین حیوان خانگی اعم از کبوتر، گربه و خروس باعث آبادی و رونق خانه و اهالی منزل خواهد شد. احادیث و روایات بسیاری دراین‌باره نقل‌شده است که همگی همواره موردپژوهش علما و عرفای دینی بوده است.
  همچنین حیوانات نیاز به تحرک داشته و نمی‌توانند برای مدت‌های طولانی در محیط‌های سربسته قرار گیرند. درنتیجه در طی روز بایستی زمانی را برای گردش آن‌ها در هوای آزاد صرف کرد. این موضوع ویژه حیواناتی ازجمله سگ و گربه بسیار صدق می‌کند. باید به این نکته توجه کنیم که در هر صورت مراقبت از حیوان خانگی چه از نوع چهارپا و چه از نوع پرندگان، شامل هزینه‌های بالا و صرف زمان زیادی برای نگهداری و پرورش آن‌ها می‌شود.
  در دین مبین اسلام نیز تأکیدهای زیادی بر خوراک، نظافت، بهداشت حیوانات خانگی نیز شده است. همچنین شما به‌عنوان صاحب حیوان باید محلی را برای دستشویی حیوان در نظرگیرید. البته از منظر اسلام نگهداری حیوانات بایستی در محیطی باشد که حیوان بتواند در آن آزادانه حرکت کند. مانند فضاهای آزادی چون حیاط، باغچه، باغ و باغستان؛ اما ازآنجایی‌که اغلب افراد حیوان را در منزل نگهداری می‌کنند بایستی برای رعایت بهداشت و نظافت محل مشخصی را برای حیوان تعیین کنند به دلیل آنکه سلامتی شما نیز در گرو رعایت بهداشت خانه و محل زندگی‌تان است.