دعوا نمک زندگی است ولی زندگی تان را شور نکنید!

0

با اینکه می گویند دعوا نمک زندگی است، اما در کنار نکته آموزنده این جمله، نباید به همین بهاینه زندگی را غرق در مشاجره های همیشگی کرد. در حقیقت بحث کردن جزئی از هر رابطه سالم است، قرار نیست همیشه همه چیز در زندگی زناشویی خوب و عالی باشد. اما هر دعوایی در زندگی زناشویی مناسب نیست و نمی تواند نشانه ای از یک رابطه سالم باشد.

دعوای زناشویی را با این روش ها کم کنید

مشاجره در بین همسران و زوج ها علل مختلفی دارد و یکی از شایع ترین دلایل آن مربوط به اختلافات فرهنگی است. گاهی نیز برخی زوجین مهارت های لازم برای حل مسائل و جلوگیری از دعواهای بی مورد در زندگی زناشویی را ندارند. گاهی مشاجره در بین زوجین بر سر کوچکترین مسائل رخ می دهد و هر طرف فقط به دنبال به اثبات رساندن حرف خود است.
برای کاهش مشاجره های احتمالی در روابط زناشویی اطلاع از نحوه برخورد با همسر و موقعیت دعوا نکته مهمی است که هر کسی از آن اطلاع ندارد. در ادامه سه مورد از بهترین روش های ممکن برای کاهش مشاجره در رابطه زناشویی را به شما معرفی می کنیم:

گاهی عقب نشینی کنید، زندگی میدان رزم نیست

رابطه زناشویی دیگر در “من” و “تو” تعبیر نمی شود. در یک رابطه موفق مفهوم زندگی در “ما” نهفته است و نه فردیت هر یک از زوجینی که به زندگی وارد می شوند. به هنگام عصبانیت و دعوا در زندگی مشترک همواره سعی کنید آرامش خود را حفظ کرده و عقب بایستید.
هر زمان که احساس کردید دیگر توانایی ایجاد یک مکالمه سالم را ندارید و اوضاع به هیچ وجه آرام نمی شود، بهتر است عقب نشینی کرده و برای برقراری ثبات و خونسردی تلاش کنید.

رویه برخورد خود را تغییر دهید، مرغ واقعا یک پا ندارد!

حتما شما هم این جمله را شنیده اید که می گویند: “تویِ دعوا حلوا خیرات نمی کنن!” به هنگام مشاجره همه با تمام توان می جنگند. اما رابطه مشترک و زندگی زناشویی میدان نبرد نیست. برخوردی که با یک فرد مزاحم در خیابان دارید نمی تواند رفتار مناسبی برای برخورد با همسرتان باشد.
در دعوای زناشویی مفهومی به نام شکست خوردن وجود ندارد، پس گاهی عقب نشینی کنید و در رویه خود تغییر سازنده ایجاد کنید. با چنین رفتاری توانسته اید رفتار خود را سازماندهی کرده و به راحتی با مسئله کنار بیایید. بهترین تغییر در رویه ای که می توانید انجام دهید این است که شروع به شنیدن کنید تا شریک زندگیتان با دیدن آرامش شما به حرفتان گوش دهد.

ارتباط موثر برقرار کنید، از محبت خارها گل می شود

معمولا در مشاجره های زناشویی زوجین در حال صحبت کردن آغاز به جر و بحث می کنند. هنگام حرف زدن سعی داشته باشید تا عواطف و احساساتتان را دور کنید. هر چه از احساسات فاصله بگیرید توانایی کنترل بیشتری در حس خشم و ناراحتی خود نیز خواهید داشت.
سعی کنید رفتاری منطقی پیش بگیرید و بجای تمرکز بر عامل ناراحتی و بیشتر شدن خشم، رفتار خود را بیشتر کنترل کنید. سعی کنید از عواملی مانند احساس ناراحتی، محدودیت و ناامیدی دوری کنید تا مجددا در رابطه درگیر جر و بحث نشوید.
برای جلوگیری از هرگونه مشاجره و درگیری در زندگی زناشویی توصیه می کنیم مراحل گفته شده را به دقت مورد استفاده قرار دهید تا زندگی خود را تبدیل به میدان مبارزه نکرده و از زندگی مشترکتان بیشترین لذت و شادی را دریافت کنید.
می توانید در این مطلب، مطالب بیشتری درباره جلوگیری از دعوا و مشاجره بین زوجین بخوانید:
چگونگی جلوگیری از مشاجره زوجین
همچنین اگر مطالب بالا به حل مشاجرات شما کمکی نکرد، می توانید از سرویس های مشاوره آنلاین روانشناسی و مشاوره زندگی مشترک و زناشویی استفاده کنید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با نویسنده مهمان یا کسب‌وکار او منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.