چگونه از خودکشی دیگران جلوگیری کنیم

43

بر اساس گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی، در هر ۴۰ ثانیه یک نفر در جهان دست به خودکشی می‌زند. اما سهم ایران از آمار جهانی خودکشی چقدر است؟ به گفته‌ی دکتر رضا محبوبی، معاون مرکز امور اجتماعی وزارت کشور، ایران در رتبه‌بندی جهانی خودکشی در جایگاه ۱۰۶ قرار دارد. اگرچه تازه‌ترین آمار منتشر شده از کاهش نرخ خودکشی در سال گذشته خبر می‌دهد، کشور همچنان با بحران خودکشی مواجه است. عوامل متعددی نظیر افسردگی و وضعیت اقتصادی سهم بسزایی در بروز خودکشی دارند، با این حال گفته می‌شود خودکشی از جمله آسیب‌های اجتماعی قابل پیشگیری است. اما پرسش این است که چطور از خودکشی افراد مستعدِ خودکشی پیشگیری کنیم؟ با ما همراه باشید تا با راهکارهای پیشگیری از خودکشی و علائم هشداردهنده‌ی خودکشی بیشتر آشنا شوید.

۱. فردی را که مستعد خودکشی است، جدی بگیرید

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

فردی را که مستعد خودکشی است، جدی بگیرید.

اغلب مردم فکر می‌کنند کسی که در مورد خودکشی حرف می‌زند، خودکشی نمی‌کند. مطالعات نشان داده است ۷۵ درصد افرادی که مرتکب خودکشیِ منجر به فوت می‌شوند، در چند هفته یا چند ماه پایانی عمرشان طوری رفتار می‌کنند که به دیگران بفهمانند به شدت ناامید هستند. بنابراین، هر فردی که احساسات خودکشی‌گرایانه از خود بروز می‌دهد، نیازمند توجه فوری است.

معمولا گفته می‌شود کسی که سعی می‌کند خودش را بکشد، حتما عقلش را باخته است. شاید بتوان گفت فقط ۱۰ درصد افراد مستعد خودکشی‌، روانپریش یا توهمی هستند و درک صحیحی از واقعیت ندارند، اما اغلب این افراد به افسردگی که یک بیماری روانی شناخته شده است، مبتلا هستند. بسیاری از این افراد افسرده علیرغم تمایلات خودکشی‌گرایانه قادرند امور روزانه‌ی خود را به طرز قابل قبولی مدیریت کنند. پس نمی‌توان گفت فردی که دارای علائم جنون نیست، در معرض خطر خودکشی قرار ندارد.

اغلب مردم وقتی باخبر می‌شوند که یکی از آشنایان‌شان به دلیل خودکشی فوت کرده است، ادعا می‌کنند مشکلی که فلانی به خاطرش دست به خودکشی زد، ارزش خودکشی نداشت. شاید فکر کنید که مثلا ورشکست شدن ازرش خودکشی ندارد، اما واقعیت این است که نمی‌توانید از دوست ورشکسته‌ی‌تان هم انتظار داشته باشید که اینطور فکر کند. این وخامت مشکلات نیست که اهمیت دارد، بلکه باید دید مشکلی که فرد گرفتارش شده با چه شدتی اذیتش می‌کند.


حتما بخوانید: ۸ نشانه افسردگی که نباید نادیده گرفت

۲. آگاه باشید که رفتار خودکشی‌گرایانه نشانه‌ی درخواست کمک است

آگاه باشید که رفتار خودکشی‌گرایانه نشانه‌ی درخواست کمک است.

خیلی‌ها معتقدند کسی که قصد کرده خودش را بکشد، هیچ چیزی جلودارش نیست. اما همین که شخص، زنده است و نفس می‌کشد، ثابت می‌کند که بخشی از وجودش خواستار ادامه‌ی زندگی است. فردی که به خودکشی فکر می‌کند، آدم سردرگمی است که بخشی از وجودش خواستار ادامه‌ی زندگی و بخش دیگری از وجودش خواستار مرگ و پایان دادن به مشکلات است. فردی که از تمایلات خودکشی‌گرایانه‌اش صحبت می‌کند، در واقع از جانب آن بخشی از وجودش وارد صحبت شده که خواستار ادامه‌ی زندگی است. وقتی چنین فردی به سراغ‌تان می‌آید، احتمالا فکر کرده که بیشتر از سایرین نگرانش هستید و خوب می‌دانید چطور کمکش کنید تا با ناکامی‌ها کنار بیاید. یادتان باشد که چنین فردی فکر می‌کند محرم اسرارش خواهید بود. مهم نیست که محتوای کلام و رفتار این آدم چقدر منفی و نا‌امیدکننده است، همین که چنین فردی به سراغ‌تان آمده حرکت امیدبخشی است و نشان می‌دهد که نسبت به شخص شما نظر مثبت دارد.

۳. قبل از اینکه دیر شود، کمک کنید و کمک بگیرید

قبل از اینکه دیر شود، کمک کنید و کمک بگیرید.

جلوگیری از خودکشی اقدامی نیست که در آخرین لحظه انجام‌پذیر باشد. همیشه گفته شده است که افسردگی باید در سریع‌ترین زمانِ ممکن درمان شود. متاسفانه، افرادی که افکار خودکشی‌گرایانه دارند، فکر می‌کنند با کمک گرفتن از دیگران، رنج‌شان بیشتر می‌شود. چنین افرادی از دیگران درخواست کمک نمی‌کنند تا مبادا کسی بی‌شعور، احمق، خطاکار یا حیله‌باز خطاب‌شان کند. این قبیل افراد می‌ترسند که وضعیت‌شان به دلیل افسردگی و تمایلات خودکشی‌گرایانه به سوء‌سابقه تبدیل شده و ملزم به ارائه‌ی تعهدات اجباری شوند. این افراد همچنین می‌ترسند که با کمک گرفتن از دیگران و آشکار شدن وضعیت‌شان، طرد یا توبیخ شوند و مثلا از مدرسه یا محل کار، عذرشان را بخواهند. هر کاری از دست‌تان برمی‌آید انجام دهید تا مرهم دردشان شوید، نه اینکه نمک به زخم‌شان بپاشید. سعی کنید هرچه سریع‌تر، آن بخشی از وجودشان را که خواستار ادامه‌ی زندگی است، تحریک کنید تا از خطر خودکشی دور شوند.

البته، گاهی لازم است برای کمک به فرد مستعد خودکشی، با دیگران نیز مشورت کنید. اما شاید فردی که افکار خودکشی‌گرایانه‌اش را نزدتان فاش کرده، درخواست کند که محرم اسرارش باشید و صحبت‌هایش را به کسی انتقال ندهید. این دقیقا همان بخشی از وجود این فرد است که نمی‌خواهد بیشتر رنج بکشد و خواستار ادامه‌ی زندگی است. به همین بخش از وجود طرف مقابل‌تان واکنش نشان دهید و حتما شرایطش را با شخصی عاقل و دلسوز در میان بگذارید تا راهنمایی‌تان کند. یادتان باشد که می‌توانید از دیگران کمک بگیرید و در عین حال، به حریم خصوصی طرف مقابل‌تان احترام بگذارید. سعی نکنید که خودتان به تنهایی قضیه را حل کنید، بلکه هم برای خودتان و هم برای طرف مقابل‌تان کمک بگیرید. تقسیم دلواپسی‌ها و وظایف در پیشگیری از خودکشی موجب می‌شود که راحت‌تر بتوانید از بروز خودکشی پیشگیری کنید و تلاش‌تان تأثیرگذارتر باشد.


حتما بخوانید: ۱۲ عبارتی که هرگز نباید به افراد افسرده بگویید

۴. شنونده‌ی خوبی باشید

شنونده‌ی خوبی باشید.

از هر فرصتی استفاده کنید تا فردی که حس و حال خودکشی دارد، بتواند با کمک‌ شما اندکی از بار مشکلاتش را زمین بگذارد و احساساتش را تخلیه کند. نیازی نیست زیاد صحبت کنید و بدانید که هیچ جمله یا کلمه‌ی معجزه‌گری نیست که حال طرف مقابل‌تان را یکباره خوب کند. چنانچه از صمیم قلب نگران باشید، از لحن صدا و طرز رفتارتان معلوم خواهد شد. سعی کنید در غم طرف مقابل‌ شریک شوید و نشان دهید از اینکه به سراغ‌تان آمده‌ دلگیر نیستید. به جای اینکه جر و بحث یا نصیحت کنید، صبور باشید، همدردی کنید و طرف مقابل‌تان را پس نزنید.

۵. از طرف مقابل‌تان بپرسید آیا به خودکشی فکر می‌کند؟

از طرف مقابل‌تان بپرسید که آیا به خودکشی فکر می‌کند؟

اغلب مردم فکر می‌کنند صحبت کردن در مورد خودکشی موجب می‌شود که طرف مقابل به صرافت خودکشی بیفتد. اما همین که خودکشی از تیترهای دائمی اخبار حوادث است، نشان می‌دهد که خیلی‌ها بدون اینکه کسی در سرشان انداخته باشد، در فکر خودکشی هستند. پس چنانچه از طرف مقابل‌تان در این مورد سوال کنید، در واقع در حقش خوبی کرده‌اید، چرا که با این کار می‌فهمد که نگرانش هستید، وضعیتش را جدی گرفته‌اید و قصد دارید خودتان را در سختی‌هایش شریک کنید. با این طرز رفتار در واقع به طرف مقابل‌تان فرصت داده‌اید که احساسات سرکوب شده و دردمندش را بیرون بریزد. این استراتژی کمک‌تان می‌کند تا بفهمید فردی که در فکر خودکشی است، تا کجا پیش رفته و چقدر با خودکشی فاصله دارد.

۶. فردی را که مستعد خودکشی است، تنها رها نکنید

فردی را که مستعد خودکشی است، تنها رها نکنید.

چنانچه در محل زندگی فرد مستعد خودکشی، ابزار یا موادی وجود دارد که حدس می‌زنید به درد خودکشی می‌خورند، همگی را از دسترس خارج‌ کرده و محیط را پاکسازی کنید.

۷. کمک‌تان را قطع نکنید

کمک‌تان را قطع نکنید.

تا هر زمان که لازم است از مداومت و صبوری دریغ نکنید. هر گزینه‌ای را که به نظرتان در بهبود حال طرف مقابل مؤثر است، امتحان کنید و پیگیر باشید. سعی کنید در هر برخورد نشان دهید که نگرانش هستید و می‌خواهید ارتباط‌تان را همچنان حفظ کنید.


حتما بخوانید: درمان افسردگی به روش انسان‌های اولیه

علائم خطر

شرایط زیر موجب افزایش خطر خودکشی می‌شوند:

 • فوت یا بیماری ناعلاج بستگان یا دوستان
 • طلاق، جدایی، رابطه‌ی نافرجام، تنش‌های خانوادگی
 • بیماری (واقعی یا توهمی)
 • از دست دادن شغل، سرپناه، ثروت، مقام، عزت‌ نفس، امنیت فردی
 • اعتیاد به الکل یا مواد مخدر
 • افسردگی: این بیماری در سنین جوانی ممکن است زیر نقاب بیش‌فعالی یا برون‌ریزی (استفاده از کُنِش‌های فیزیکی در مواجهه با مشکلات) پنهان بماند. در مقابل، افسردگی در سنین میانسالی ممکن است به اشتباه به تأثیر طبیعی افزایش سن نسبت داده شود. افسردگی‌هایی که بی‌دلیل و به سرعت از بین می‌روند، جای نگرانی دارند. آگاه باشید که بهبود افسردگی در مراحل اولیه، پرخطرترین دوره دانسته می‌شود. همچنین، پژوهش‌های اخیر حاکی از ارتباط اختلال اضطرابی با افزایش خطر خودکشی است.

تغییرات احساسی و رفتاری مرتبط با خودکشی عبارتند از:

 • مشکلات طاقت‌فرسا: مقصود مشکلاتی است که امکان دارد از آستانه‌ی تحمل فرد عبور کنند. احساسات خودکشی‌گرایانه‌ اغلب نتیجه‌ی حضور مشکلات طولانی‌مدتی هستند که اتفاقا در اثر شتاب وقایع اخیر وخیم‌تر شده‌اند. سبز شدن مشکلات جدید یا از دست رفتن امکانات مقابله با مشکلات از جمله عوامل تسریع‌کننده‌ای هستند که موجب افزایش وخامت وضع موجود می‌شوند.
 • ناامیدی: یعنی همان احساسی که به فرد می‌قبولاند مشکلاتش تمام‌شدنی نیستند و بدتر خواهند شد، طوری که انگار این اوضاع هیچ‌وقت قرار نیست بهتر شود.
 • ناتوانی: زمانی که فرد احساس می‌کند همه‌ی امکاناتش را برای مرتفع کردن مشکلات از دست داده است.
 • احساس بی‌ارزشی، سرافکندگی، گناه، تنفر از خود، بی‌توجهی دیگران
 • ترس از عدم کنترل و آسیب رساندن به خود یا دیگران
 • تبدیل شدن به شخصیتی غمگین، گوشه‌گیر، خسته، بی‌تفاوت، مضطرب، تحریک‌پذیر و مستعد طغیان‌های عصبی‌
 • کاهش عملکرد در مدرسه، محل کار یا سایر فعالیت‌ها. عکس این قضیه نیز صادق است، مثلا شاید فرد به صورت داوطلبانه درخواست اضافه‌کاری کند و مسئولیت‌های جدید به عهده بگیرد، چرا که نیاز دارد وقتش را پر کند.
 • انزوای اجتماعی یا همراه شدن با گروه‌هایی که استانداردهای اخلاقی متفاوتی با خانواده‌ی فرد دارند
 • کاهش تمایلات جنسی یا کم‌رنگ شدن دوستان و فعالیت‌هایی که پیشتر برای فرد لذت‌بخش بوده‌اند
 • بی‌توجهی به رفاه فردی و تخریب ظاهر فیزیکی
 • تغییر جهت در عادت‌های مربوط به خواب یا تغذیه
 • گرسنگی دادن به خود، مدیریت ناصحیح رژیم غذایی، سرپیچی از دستورالعمل‌های پزشکی (به ویژه در سالخوردگان)
 • اوقات بحرانی: تعطیلات، سالگردها، نخستین هفته‌ی پس از مرخص شدن از بیمارستان، قبل و بعد از تشخیص ابتلا به یک بیماری سخت، قبل و در طول فرآیند رسیدگی به تخلفات

رفتارهای زیر نشان می‌دهند که فرد مستعد خودکشی است:

 • سابقه‌ی اقدام به خودکشی، حتی اقدامات جسته‌ گریخته
 • بیان صریح افکار یا احساسات خودکشی‌گرایانه
 • طراحی نقشه‌ی خودکشی، تهیه‌ی ابزار مورد نیاز، تمرین رفتار خودکشی، مشخص کردن زمان خودکشی
 • صدمه به خود، مثلا کوبیدن سر یا ایجاد بریدگی‌ها و سوختگی‌های عمدی
 • رفتارهای نسنجیده: علاوه بر خودکشی، سایر دلایلی که بنا بر تحقیقات موجب مرگ جوان‌ترها در شهری همچون نیویورک می‌شوند عبارتند از آدمکشی، تصادف، مصرف بیش از حد مواد مخدر و ایدز. تصادف کودکان یا سالخوردگان به دلایل توجیه‌ناپذیر نیز از جمله رفتارهای نسنجیده‌ی مخاطره‌آمیز دانسته می‌شود.
 • تنظیم وصیت‌نامه یا بخشش دارایی‌های مورد علاقه
 • خداحافظی بی‌مورد
 • رفتار کلامی مبهم یا غیرمستقیم: مثلا «دارم می‌رم به یه سفر خیلی طولانی.»، «دیگه لازم نیست نگرانم باشی.»، «می‌خوام برم بخوابم و دیگه هیچ‌وقت چشم باز نکنم.»، «خیلی افسرده‌ام.»، «دیگه نمی‌تونم ادامه بدم.»، «فکر می‌کنی خدا آدم رو به خاطر خودکشی مجازات می‌کنه؟»، «یه صداهایی بهم می‌گن که کارای بد کنم.» همچنین کنجکاوی در مورد اُتانازی (مرگ آسان)، شوخی‌های بی‌مورد و علاقه‌مندی به داستان‌ها یا مقالاتی که محتوای بیمارگونه دارند نیز به عنوان رفتارهای مستقیم هشداردهنده‌ی خودکشی شناخته می‌شوند.

از بحران تا بهبود

اغلب مردم در مقطعی از زندگی‌شان ممکن است دچار افکار خودکشی‌گرایانه‌ شوند، این در حالی است که فقط کمتر از ۲ درصد مرگ‌و‌میرها به دلیل خودکشی اتفاق می‌افتد. توجه داشته باشید افرادی که دست به خودکشی می‌زنند، لزوما دارای همه‌ی علائم فوق نیستند، بلکه بسیاری از این افراد فقط تعداد کمی از علائم نام‌برده را بروز می‌دهند. با این حال، می‌توانیم به کمک راهکارهایی که برشمردیم، کاری کنیم که چنین افرادی از فکر خودکشی منصرف شوند. تقریبا همگی افراد مستعد خودکشی از وضعیتی رنج می‌برند که با گذشت زمان یا به کمک اطرافیان و اقدامات درمانی التیام خواهد یافت. مطمئن باشید که می‌توانید با اقدامات آگاهانه از خودکشی فردی که مرگ را به زندگی ترجیح می‌دهد، پیشگیری کنید.

 

برگرفته از: metanoia.org

در هر مذاکره‌ای جواب بله بگیرید، مذاکره بر سر حقوق بیشتر، معاملات بزرگ و حتی یک کار روزمره

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

43 دیدگاه
 1. ناشناس می‌گوید

  جوانی 24 ساله هستم و قصد خودکشی دارم چون دیگه خسته شدم

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   توصیه می کنیم که هر چی سریعتر با یه مرکز مشاوره تماس بگیرید. و با اعضای خانواده یا دوستی که بهش اعتماد دارید صحبت کنید.
   اگه کمک دیگه ای از ما برمیاد، خوشحال می شیم که باهامون درمیون بگذارید.

   1. ناشناس می‌گوید

    دیگه انسان از یه جایی به بعد زندگیش جهنم میشه ..ادامه دادنش زجر اور.. جهنمه اون دنیا رو ترجیح میدم به این دنیا

    1. مریم ناصری می‌گوید

     اینجور حس‌ها و شرایط بد و غیرقابل تحمل مقطعی هستند و می شه گفته که همه ما تجربشون کردیم. یه وقتایی چند روزه خوب می شن، حداقل تسکین پیدا می کنیم تا حدی، و یه گاهی هم به کمک اطرافیان یا کمک های جدی تر نیاز هستش.

     1. ناشناس می‌گوید

      نه دیگه این حس مقطعیه نه دیگه خوب میشم اطرافیانم هه بیخیال .دیگه هر کسی نسبت به شرایطش تصمیماتی میگیره که فقط برا خودش قابل درکه در ضمن سایت مفید و خوبی دارین .

     2. مریم ناصری می‌گوید

      خب تنها راهی که وجود داره ببینید مقطعی هست یا نه اینه که ادامه بدین و ببینید که عوض شدن شرایط اونقدرا که فکر می کنید غیر ممکن نیست.
      امیدورام که به زودی شما رو با کلی حس خوب در کنارمون داشته باشیم 🙂

 2. . می‌گوید

  دختری هستم 15 ساله 🙂 اوله راهه، اول زندگیه. سه بار خودکشی ناموفق داشتم. از رگ زدن تا از پنجره پریدن. مشاور کمکی نکرده. پدرو مادر و خانواده بدتر میکنن. همش میگن همیشه تو خودتی و موج منی میدی و حال بقیه رو میگیری. هیچ مشاوری نتونسته کمکم کنه. تنها کسی که تونست کمکم کنه یه دهتر 14 ساله لیتوانیایی بود که همین چند لحظه پیش از دستش دادم. تو کل عمرم اینقدر احساس پوچی نداشتم. میشه راه های بدون درد خودکشی هم بزارید؟ 🙂

  1. علی می‌گوید

   من اون موقع که دندونم رو دندون پزشک درست کرده بود قرص تسکین درد برام تجویز شد ۵ تا خوردم خلاص شم ولی دندونم هم دردش کم نشد حتی 😄 هیچ راهی برای خودکشی بی درد نیست آخرش باید درد بکشی ولی فعلا پیشنهاد می کنم فقط نماز هاتو اول وقت بخون تا زندگیت خودش تموم شه هر جا هم پشیمون شدی از اول شروع کن

  2. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست خوب من سلام،
   توصیه می‌کنم حتما به جلسات مشاوره‌تون ادامه بدید و مطمئن باشید که یه مشاور کاربلد حتما می‌تونه راه بیرون اومدن از ناامیدی و بی‌انگیزگی رو نشون‌تون بده. با دید مثبت پیش مشاور برید و نسبت به بهبود وضع‌تون امیدوار باشید. سعی کنید با آدم‌های مثبت‌اندیش ارتباط برقرار کنید تا بتونید ازشون انرژی زندگی بگیرید. آرزو می‌کنم هرچه زودتر برای ادامه‌ی زندگی روحیه پیدا کنید و این بار که به چطور سر زدید مطلبی با موضوعات مثبت درخواست کنید.
   سلامت و پایدار باشید.

 3. Setare می‌گوید

  سلام من دوستی دارم که مادرش بیماری خیلی بدی داره و به زودی میمیره اون دوست بهم گفته که بدون مادرش نمیتونه زندگی کنه و حتما اگه بمیره خودکشی میکنه و اینطوری براش بهتره من نمیدونم واقعا چیکار کنم چه کاری از دستم بر میاد…به جز مامانشم هیچ کس دیگه ای رو نداره

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   مخاطب عزیز سلام،
   خیلی عالیه که به فکر دوست‌تون هستید و قصد دارید از راه درست کمکش کنید. چون خودم مشاور نیستم و فقط این مطلب رو ترجمه کردم، متأسفانه جواب مشخصی برای سوال‌تون ندارم و هرچی بگم فقط نظر شخصیه. در شرایطی مثل موقعیت دوست شما بهتره اگه می‌خواید کمکش کنید، از یه شخص آگاه‌تر راهنمایی بگیرید.
   در مورد مشاوره‌های تلفنی کم‌هزینه یه جست‌وجوی مختصری انجام دادم و به صفحه‌ی خدمات مشاوره‌ی تلفنی سازمان بهزیستی رسیدم: http://moshaver.behzisti.ir/page.aspx?id=1480
   با توجه به توضیحاتی که در ابتدای این صفحه اومده، به نظر می‌رسه سوال شما رو هم می‌شه در حیطه‌ی موضوعات مشاوره‌ای این سازمان قرار داد. اگه دوست داشتید می‌تونید امتحان کنید، با ۱۴۸۰ تماس بگیرید و سوال‌تون رو بپرسید. ضمنا گفته شده فقط بخش اندکی از تماس به عهده‌ی تماس‌گیرنده است.
   امیدوارم نکات مطرح شده در این مطلب هم براتون مفید بوده باشه.

   1. Setare می‌گوید

    سلام…واقعا ازتون ممنونم که جواب دادین…بله مطالب خیلی به من کمک کرد مشکل من اینه که میدونم ولی نمیدونم باید چیکار کنم …حتما زنگ میزنم…بازم تشکر میکنم

    1. صدف دژآلود می‌گوید

     سلام مجدد،
     خواهش می‌کنم. امیدوارم بتونید با مشورت به یه راه حل مناسب برسید.
     موفق باشید.

 4. Unknown می‌گوید

  سلام ، این مقاله ی شما شاید مفید باشه برای جلوگیری از خودکشی دیگران ولی نه برای مقابله با خودکشی خودمون ، مگه کسی اهمیت میده ، طی خودکشی ناموفق قبلی م اینو فهمیدم ، اگر هم به خانواده و آشنایان رجوع کنی جز تمسخر و سرزنش چیزی نصیبت نمیشه ، دلداری که بماند ، دکتر ها و مشاوره ها هم جز گرفتن ویزیت هنگفت و تجویز 3 کیلو قرص اقدامی نمیکنن ، من که دیگه بریدم ، تو خونه ، تو خیابون ، تو مهمونی همه جا تو فکر مرگم . شاید اونور جهنمش از اینجا بهتر باشه

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   راستش من تخصصی در زمینه‌ی مشاوره ندارم و فقط می‌تونم پیشنهاد کنم که از یه مشاور کاربلد کمک بگیرید.
   براتون شادی و تندرستی آرزو می‌کنم و امیدوارم هرچه زودتر بهبود پیدا کنید

 5. claire می‌گوید

  خودکشی ، در بعضی موارد لازمه ، و من باکسی که قصد خودکشی داشته باشد ،
  در مرحله ازش می پرسم ، که واقعا قصد مردن دارد و پشیمون نیست ،
  اگر خودش بازگشت ، چه بهتر ، و گرنه جلویش را نمی گیرم،
  و بهش می گم حالا که این قدر مطمئنی ، محکم باش و قصدت را عملی کن ،
  مثل خیلی ها ، که در شهرهای مختلف به زور طرف را نجات می دهند ، چندین مورد در ارومیه و تبریز پیش آمد ، چند دختر را به زور نجات دادند ، مانعش نخواهم شد

 6. حنانه می‌گوید

  سلام توروخدا کمکم کنید
  سه هفته پیش خودکشی کردم
  الان حالم از اون موقع بدتره
  خانواده باهام حرف نمیزنن
  همیشه محکومم کردن
  20سالمه
  هیچکس نیست باهاش حرف بزنم
  یه هفته بیرون از خونه نرفتم
  خانواده م مشاوره نمیبرنم
  چند جا الان زنگ زدم واسه مشاوره ولی میگن اول پول بریز
  من هیچ پولی ندارم
  شدیدا تو فکر خودکشی م
  یکی کمکم کنه
  هرچی خدارو صدا میکنم جوابی نمیشنوم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست خوب سلام،
   جهت دریافت خدمات مشاوره‌ی تلفنی رایگان می‌تونید با ۱۴۸۰ تماس بگیرید.
   براتون دلی خوش و روزهایی پرامید آرزو می‌کنم

 7. روزبه می‌گوید

  دوستانى كه قصد خودكشى دارن يه سر بخ خارج از ايران بزنن نظرشون عوض ميشه?

 8. ستایش می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه دوست دارم ک از نزدیک نمیبینمش چون شهرمون جداس
  اون شکست بزرگی خورده و چند بار قصد خودکشی داشته ولی من جلوشو گرفتم
  اون ۱۵ فروردین تولدشه و تصمیمی داره همون روز خودکشی کنه
  خیلی نگرانشم نمیدونم چیکار کنم
  اون توی تهران هیچ دوستی نداره
  در ضمن من ن شماره پدرشو دارم و نه مادرش
  اگه اون خودکشی کنه من شدیدا عذاب وجدان میگیرم خواهشا کمکم کنید ک خودکشی نکنه…

 9. Setayesh می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من یه دوست دارم ک از نزدیک نمیبینمش چون شهرمون جداس
  اون شکست بزرگی خورده و چند بار قصد خودکشی داشته ولی من جلوشو گرفتم
  اون ۱۵ فروردین تولدشه و تصمیمی داره همون روز خودکشی کنه
  خیلی نگرانشم نمیدونم چیکار کنم
  اون توی تهران هیچ دوستی نداره
  در ضمن من ن شماره پدرشو دارم و نه مادرش
  اگه اون خودکشی کنه من شدیدا عذاب وجدان میگیرم خواهشا کمکم کنید ک خودکشی نکنه…

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   اگه احساس می‌کنید که خودتون کاری از دست‌تون ساخته نیست، بهتره از دیگران تقاضای کمک کنید. می‌تونید با خط تلفنی ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) تماس بگیرید. خط ۱۴۸۰ (مرکز مشاوره‌ی تلفنی بهزیستی) هم هست که مشاوره‌ی تلفنی رایگان می‌ده. شاید بد نباشه تماس بگیرید و موضوع رو مطرح کنید تا ببینید چه راه‌حلی بهتون پیشنهاد می‌دن.
   امیدوارم جواب بگیرید

 10. ? می‌گوید

  مخاطب گرامی‌ که یا قصد خودکشی‌ داری یا تجربه خودکشی‌ را داری لطفا به این متنی که مینویسم دقت کن و بعد در موردش فکر کن.

  فردی هستم ۴۵ ساله که در سن ۳ سالگی از طرف دکترها به علت بیماری غیر علاج جواب شدم و وقت زنده بودنم را ۳ ماه اعلام کردن، اما بدون هیچ علاجی بهبود پیدا کردم، در سن ۲۱ سالگی به علت تصادف بسیار بد با موتور که باعث مرگم میشد جون سالم به در بردم و عوارض بد هم روی دستم به یادگار ماند، در سن ۶ سالگی والدینم از هم جدا میشن و تجربه ناا مادری و ناا پدری هم دارم، در سن نوجوانی با بی‌ پولی‌ گرسنگی، تنهایی و کمبود وجود مادر مواجه بودم و و و

  با دختر مورد علاقه‌ام در سن ۲۴ سالگی ازدواج کردم بدون هیچ امکانات و پولی‌، سختیها بسیار کشیدم، و در سن ۴۲ سالگی مادر عزیزم را از دست دادم و با افسردگی شدید مواجه شدم و دنیا از دیدم به اتمام رسیده.

  این ۴ خطرو که براتون نوشتم خلاصه بسیار کوتاه از سختیهای زندگی‌ من بود.

  دلیل امید به زندگیم:

  – من بی‌ دلیل ۲ بار از مرگ نجات پیدا نکردم

  – وجود خودمو تو این دنیا با ارزش می‌دونم چون با شرایط سختی که داشتم به خیلیها کمک کردم و مفید بودم

  – بعد از از دست دادن مادرم دنیا برام تیره و تار شد ولی‌ بعد از گذشته زمان به این نتیجه رسیدم که خون مادرم تو رگ‌های منه و به اسم و یاد اون عزیز کارهای مفید می‌کنم.

  – تو هر شرایط سختی که هستیم به افرادی فکر کنیم که شرایطشون از وضع الان ما سختره

  – فقط به مشکلاتتون که ازارتون میده فکر نکنید به چیزهای خوب و مفیدی هم که دارید فکر کنید، یادتون نره وجود شما در این دنیا از هر چیز دیگه مفیدتر

  – خودتونو با کمک‌های داو طلبانه به افرادی که در سرای سالمندان هستن و احتیاج به فردی مثل شما دارند و یا کودکانی که در پرورشگاها به سر میبرند تسکین بدید وجود شما و هم دمی شما برای این افراد با ارزشه

  – به مغز تون اجازه ندید در مورد افکار بد یا ناا امید کننده به شما دستور بده بلکه این شماید که به مغز تون دستور میدید بهش اجازه ندید که به شما غلبه کنه

  – از شنیدن موزیک‌های غمگین و افراد غمگین جدا دوری کنید

  – در انتها وجود هر انسان در این دنیا بی‌ دلیل نیست، تو یک فرد مفید و با ارزشی به بودن خودت احترام بذار و از بودنت در این دنیا برای کارهای مفید افتخار کن،

  از صمیم قلب آرزوی شادی و تندرستی با روحیه زیبا برای همتون دارم.

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   ممنون که وقت گذاشتید و دیدگاه‌تون رو این‌قدر مفصل برای ما و سایر مخاطبان توضیح دادید.
   شاد و تندرست باشید

 11. سارا می‌گوید

  اقاااا خواهشن کمکم کنید یکی از دوستام قصد خودکسی داره و چن باری خود آزاری کرده به روش های مختلف خود آزاری کرده و خیلی خطرناکه حالش میشه بگید چیکار کنممممم؟

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   شاید بد نباشه با خط تلفنی ۱۲۳ (اورژانس اجتماعی) تماس بگیرید و موضوع رو مطرح کنید، تا ببینید چه راه‌حلی بهتون پیشنهاد می‌دن.
   امیدوارم جواب بگیرید

 12. S.Tp می‌گوید

  یکی از دوستام خیلی برنامه ریزی شده قصد خودکشی کرده بود …
  نامه نوشته بود
  به همه زنگ زده بود اخرین بار صداشونو بشنوه
  حتی بخاطر اینکه از مرگش مطمئن شه شخصا اعلام کد که دو روش خودکشی رو همزمان انجام میده
  ولی بعدش منصرف شد و روز بعدی خبر داد که حالش خوبه و کاری انجام نداده
  ولی دوباره چند روز بعد یکی از دوستامون که به مهمونی دعوتش کرد جلو چشم دوستمون اقدام به خودکشی کرد ولی دوستمون نذاشت
  ما دقیقا مشکلشو نمیدونیم هر دفعه ی دلیل متفاوت میاده و ما به عنوان دوستاش میخوایم کمکش کنیم ولی نمیدونیم از کجا شرو کنیم یا چیکار کنیم که از این کارا منصرفش کنیم و به حالت قبلی برگرده بدون اینکه هصبانی ، ناراحت یا شرمندمون شه
  میشه لطفا کمک کنین ?

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست عزیز سلام،
   اگه می‌دونید که دوست‌تون واقعا قصد خودکشی داره، پس با مسئله‌ی حساس و درخور توجهی روبه‌رو هستید. اما چون تجربه‌ای در زمینه‌ی کمک به این‌قبیل افراد ندارم، نمی‌تونم راهکار کارشناسی ارائه بدم. قطعا بهتره از اشخاص واردتر در این مورد سؤال کنید.

 13. sara می‌گوید

  سلام من یه دختر 13ساله ام و هیچ دلیلی برای زندگی کردنم پیدا نمی کنم .الان فقط با 1%امید زندم.دلم مرگ می خواهد فقط همین .

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   دوست خوب من سلام،
   اگه پیش یه مشاور خوب بری، حتما راهی نشونت می‌ده و کمکت می‌کنه تا از این وضع دربیای.
   برات روزهایی سرشار از امید و دلخوشی آرزو می‌کنم

  2. یاs می‌گوید

   من ادامه میدم ،مرز ها رو می شکنم این میگم به اونا که حرفامو میشنوند

  3. یاس می‌گوید

   من می‌جنگم!!!!!!!

 14. Milad می‌گوید

  سلام
  من عشقم میخواد خودکشی کنه و هر روز و شب بش فک میکنم نمیدونم چ کار کنم تا منصرفش کنم ولی خیلی درد کشیده خیلی لطفا ی راه حل موثر بم بگین تا بتونم امیدوارش کنم و ب زندگی برش گردونم لطفا خیلی واسم مهمه

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   می‌تونید از همین نکاتی که در این مطلب خوندید کمک بگیرید. پیشنهاد می‌کنم یه بار دیگه مرورش کنید.

 15. Ol می‌گوید

  سلام من نامزدم ۱۹ سالشه ک بدلیل تصادفی ک براش اتفاق افتاد حالش خیلی بده اما ی تصادف کاملا کوچیکی بوده ک فقط ماشینش کمی صدمه دیده ولی باباش بدلیل عصبانیت گفته برو بمیر اینم جدی گرفته حالا قصد خودکشی داره هرچقد باهاش صحبت میکنم گوش نمیده تصمیمشو گرفته شاید اگ نزدیکش بودم میتونسم بیشتر کمکش کنم اما از پشت گوشی ک فقط صداشو میشنوم نمیدونم باید چیکار کنم ک تصمیشو عوض کنه اخه سر ی مسئله کوچیک ادم انقد زود ناامید نمیشه اونم ی جنس مذکر

 16. پیرلوییجی کولینا می‌گوید

  سلام؛ ممنون مطالب مفیدی بود؛ والا منم قصدشو دارم و دعا کنید که هرچه زودتر برم؛ خیلی دوست داشتم بمونم و تو پیشرفت این کشور کمک کنم اما چاره چیه یه سری چیزا هست که حل نشدنی ان و راه حلشون فقط همینه؛ روزا طولانین و طوری بهم بد میگذره که انگار تو همه لباسام خاک ریختن! ولی اگه کسی قصد اینکارو داره امیدوارم شرایطش بهتر بشه و بمونه و این کشورو بسازه؛ ببخشید سرتونو درد آوردم؛ همچنین ممنون بابت نوشتن این مطالب دمتون گرم؛ سایت خوبی دارین :)))))

 17. فاطمه حسینی می‌گوید

  سلام یکی از دوستانم بهم گفته کع میخواد خودکشی کنه و من واقعا عر کاری کردم تا اون رو منصرف کنم نتونستم حالاهم خودم رو دارم به درو دیوار میزنم تا اون کاری نکنه ولی اون بازم حرف خودش رو میزنه گفته تا دوروز دیگه خودکشی میکنه من واقعا نیاز به کمک دارم لطفا بهم بگید چیکار کنم

  1. صدف دژآلود می‌گوید

   فاطمه عزیز سلام،
   من تخصصی برای مشاوره‌دادن در این زمینه ندارم و مطلبی هم که خوندید رو از قول نویسنده دیگه‌ای ترجمه کردم. اما امیدوارم حالا که دارم این پیام رو می‌نویسم، دوست‌تون صحیح و سالم باشه.

 18. Fatemeh می‌گوید

  سلام .خواهش میکنم یه راهی بزارین جلوم من با کسی پنج ساله دوستم جفتمونم عاشق همیم بخاطر شرایط مالی نمیتونه زود بیاد خاستگاری وقت خواسته منم قبول کردم مشکل اینجاس من اولا زیاد به این رابطه اهمیت نمیادم مثلا اون خوشش نمیومد با پسرا گرم بگیرم من اینکارو کردم البته دوسال پیش ولی اون الان خیلی شکاکه همش سراین موضوع دعوا میکنیم تارگیام میرم دانشگاه بااین که هیچ کار اشتباهی نکردم میگه میکنی پس یا من یا دانشگاه منم خوب نمیتونم از دانشگاه صرف نظر کنم جواب خانوادمو چی بدم امیدوارن بهم گفتم نمیتونم دانشگاهو ول کنم گفت پس تموم میکنیم قرار شد پنج شنبه بیاد قرار حرفامونو بزنیم اما الان میگه میخوام خودکشی کنم میگه اززندگی خستم تمام امیدم تو بودی که توام رفتی خیلی مصممه قبلنم حرفشو زده میدونم که اینکارو میکنه بگین چیکار کنم تروخدا

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام فاطمه عزیز
   سعی کنید باهاشون صحبت کنید و هردو به مشاور مراجعه کنید. مشاور کاربلد حتما راه‌حل مناسبی در اختیارتون خواهد گذاشت.

  2. Fatemeh می‌گوید

   درضمن از طرف خانوادشم خیلی تهد فشاره اصلا باهاش خوب نیستن اذیتش میکنن

 19. ساحل می‌گوید

  سلام…من دوست نوجوانی دارم که شکست عشقی خورده…تمام بدنش پر از خونه هر روز خراش میزنه رو دستاش.تنها کسی هستم که باهام حرف میزنه…لطفا بگید باهاش چیکار کنم حاظر نیست با کسی حرف بزنه…تا الانم به زور نگهش داشتم وگرنه خیلی وقت پیش رفته بود.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام ساحل عزیز
   بهتره با مشاور در این زمینه صحبت کنید. ایشون بهتون میگن چطور با این قضیه برخورد کنید. همچنین راهنمایی‌های این مقاله هم می‌تونه مفید باشه.