چگونه استعداد خود را کشف کنیم

89

کشف استعدادهای طبیعی هر فرد، کار بسیار دشواری است. در مورد خود من چند دهه طول کشید تا متوجه شوم که در نوشتن استعداد دارم. هرگز از این استعداد باخبر نبودم، چون در دبیرستان همیشه در درس ادبیات، نمرات پایینی می‌گرفتم. ولی امروز، میلیون‌ها نفر نوشته‌های من را می‌خوانند. کشف اینکه چه استعدادهایی دارید، برای شما نیز مانند بسیاری از افراد دیگر، می‌تواند بسیار سخت باشد. برای اینکه ببینید چگونه می‌توانید استعداد خود را کشف کنید، مقاله زیر را بخوانید.

من از داگ ویلکس (Doug Wilks) که محقق استعدادیابی و موسس وبسایت StrengthsLauncher است، کمک گرفتم. داگ ویلکس، ۳ بینش مهم زیر را برای کشف استعدادهای طبیعی شما ارائه کرده است:

۱. در کودکی، چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد؟

در کودکی چه چیزی شما را هیجان‌زده می‌کرد

کمی وقت بگذارید و شادترین خاطرات خود در دوران ابتدایی را به یاد بیاورید. چه چیزی آن لحظات را آنقدر لذت‌بخش می‌کرد؟ چه ویژگی‌های مشترکی وجود داشت؟ آیا وقتی ۹ ساله بودید، فردی رقابتی بودید؟ شاید به فوتبال علاقه داشتید و هر روز بی‌صبرانه منتظرِ زنگ تفریح بودید. به عشق فوتبال زندگی می‌کردید و عاشق لحظه‌ای بودید که می‌توانستید بیرون بدوید و به زمین تمرین بروید و بازی را شروع کنید. یا شاید از کار کردن بر روی پروژه‌های گروهی بزرگ و رقابتی لذت می‌بردید؟ دوستان‌تان می‌خواستند که در گروه آنها باشید و استعداد زیادی در بالا بردن نمره‌ی کل گروه داشتید. بله شما از این فرصت‌ها لذت می‌بردید و برای‌تان هیجان‌انگیز بود.

در کنار فکر کردن به این خاطرات کودکی، به این مسئله نیز فکر کنید که در دوران بزرگسالی، چه فعالیت‌های مشابهی شما را هیجان‌زده می‌کند. شاید هنوز هم اهل رقابت باشید، ولی با این تفاوت که اکنون برای به دست آوردن مشتری‌های جدید برای استارتاپ‌تان رقابت می‌کنید. شاید هنوز هم پروژه‌های استراتژیک و پیچیده را دوست دارید، ولی با این تفاوت که اکنون این پروژه‌ها را برای یک شرکت مشاوره‌ی بین‌المللی انجام می‌دهید.

چرا ما بعضی چیزها را انتخاب می‌کنیم و از کارهای خاصی لذت می‌بریم؟ چرا در انجام بعضی از کارها، بهتر از سایر کارها عمل می‌کنیم؟ «تم استعداد» (talent theme، اصطلاح استفاده شده توسط گالوپ)، یک الگوی طبیعیِ تکرارشونده از اندیشه، احساس یا رفتار است که می‌توان آن را به طور سازنده‌ای به کار گرفت.

شناخت استعدادهای منحصر به فرد، به شما کمک می‌کند تا به این پرسش‌ها پاسخ دهید. استعدادهای منحصر به فرد، به شما نشان می‌دهد که چرا چیزهای خاصی را انتخاب می‌کنید، از کارهای خاصی لذت می‌برید و در بعضی کارها بهتر از کارهای دیگر عمل می‌کنید. در واقع، احتمال اینکه ۵ تم استعداد برتر شما مانند شخص دیگری باشد، فقط ۱ در ۳۳ میلیون است!

بنابراین باید بدانید که آنچه در دوران ابتدایی شما را هیجان‌زده می‌کرده و آنچه در دوران بزرگسالی شما را هیجان‌زده می‌کند، بسیار شبیه یکدیگر هستند. شما فقط از تم‌های استعداد یکسانی (مثلا رقابتی بودن و علاقه به پروژه‌های استراتژیک) در محیط‌های متفاوتی استفاده می‌کنید.

امروز چه کارهایی بیش از سایر کارها، همان لذتی را در شما ایجاد می‌کند که ۲۰ یا ۳۰ سال پیش و در دوران کودکی حس می‌کردید؟ برای نزدیک کردن کارهای امروزتان به لحظاتی که در گذشته شما را هیجان‌زده می‌کرده، راه‌هایی را پیدا کنید. خاطرات دوران دبستان، داستان‌های قدرتمندی هستند که نشان می‌دهند چه استعدادهایی دارید و چگونه باید از آنها استفاده کنید.


حتما بخوانید: ۵ راه‌ برای استعدادیابی در کودکان

۲. چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید؟

چه وقت‌هایی کاملا زمان را فراموش می‌کنید

فرض کنید که ساعتِ ۹ صبح روز پنجشنبه است. زمان شما، کاملا به خودتان تعلق دارد و قرار نیست که بازی فوتبالی انجام بدهید، به جایی بروید یا گزارش کاری‌ای را انجام بدهید و تا چند ساعت، هیچ کاری برای انجام دادن ندارید. می‌توانید فعالیت مورد علاقه‌تان را انجام دهید که می‌تواند نواختن گیتار، باغبانی یا نوشتن رمان باشد. شاید هم کار مورد علاقه‌تان، برنامه‌نویسی پایتون برای پروژه‌ی شخصی باشد که چند ماهِ قبل شروع کرده‌اید.

این فعالیت، هر زمان که آن را انجام دهید، شما را جذبِ خود می‌کند و طی آن ذهن، جسم و ادراک شما در تقارن کامل کار می‌کند. در این وضعیت زمان را فراموش می‌کنید و پیش از آنکه بدانید، ساعت ۱۲:۳۰ شده است و شما هنوز حتی به ناهار فکر هم نکرده‌اید. اگر شغل شما نیز به اندازه‌ی پروژه‌ی شخصیِ روز پنجشنبه‌تان لذت‌بخش باشد، چطور؟ آیا می‌توانید دوباره همان جادو را مهار و اسیرِ خود کنید؟

به لحظاتی مانندِ این، توجه زیادی داشته باشید. اگر آنقدر در انجام کاری غرق می‌شوید که زمان را فراموش می‌کنید، این یکی از نشانه‌های مهمِ رسیدن به حالت فِلو (flow، اصطلاحی در روانشناسی به معنیِ غرق شدن در کار) است. اگر در حینِ انجام یک پروژه، هر میزانی از حالتِ فلو را تجربه می‌کنید، به احتمال زیاد در حال استفاده از یک یا چند مورد از استعدادهای طبیعی‌تان هستید.


حتما بخوانید: ۵ نشانه که شغل‌ شما استعدادتان را به هدر می‌دهد

۳. برای انجام چه کاری اشتیاق دارید؟

برای انجام چه کاری اشتیاق دارید

درست در همین لحظه که این مطلب را می‌خوانید، چه آتشی در درون شما شعله‌ور است؟ در طول تاریخ بشر هیچ زمانی برای شروع انجام ماموریت زندگی‌تان، ساده‌تر از همین الان نبوده است. آیا عاشق نوشتن هستید؟ این خیلی خوب است، می‌توانید برای خود یک وبلاگ ایجاد کنید. آیا بهتر از هر کسِ دیگری قلاب‌دوزی می‌کنید؟ این عالی است. چند شال و روسری اضافه ببافید و آنها را در سایت‌های خرید و فروش کالا، به فروش برسانید.

آیا حتی فکر کردن در مورد ملاقات و برقراری ارتباط با افراد جدید، شما را بی‌نهایت خوشحال می‌کند؟ برای مثال می‌توانید برای مدیران محلی در شهر خود، جلسه‌ای غیررسمی ترتیب بدهید. آیا از هر سه کار لذت می‌برید؟ در این صورت می‌توانید برای وبلاگ‌نویسانِ قلاب‌دوزی حرفه‌ای، جلسه‌ای ماهیانه برگزار کنید.

در دنیای ایده‌آل، همه می‌توانند هر روز در محل کار، از استعدادها و توانایی‌های خود استفاده کنند. ولی متاسفانه، برای بیشتر مردم اینگونه نیست. در واقع، طبق آمار موسسه‌ی گالوپ، ۶۳ درصد از شاغلین در سراسر جهان، به کار خود علاقه ندارند. البته این رقم، ۲۴ درصدی را که به طور جدی از شغل خود بیزار هستند، شامل نمی‌شود. اگرچه دلایل متعددی برای این مسئله وجود دارد، یکی از عوامل مهم این است که بیشتر شاغلین، به طور روزانه از استعدادهای طبیعی خود در محل کار استفاده نمی‌کنند.

به این مسئله فکر کنید که در طبیعت، عقاب می‌تواند بین ۱۲۰ تا ۲۰۰ کیلومتر در روز پرواز کند. فیل می‌تواند تا ۸۰ کیلومتر در روز بر روی زمین پرسه بزند. اگر عقاب یا فیل را در قفسی اسیر کنیم، آنها دیگر نمی‌توانند به صورتی زندگی کنند که برای آن ساخته شده‌اند. در این حالت،این موجودات خاموش، خفه و اسیر می‌شوند. به همین ترتیب، میلیون‌ها نفر نیز در جهان نمی‌توانند هر روز کاری را انجام دهند که برای آن ساخته نشده‌اند.

برای شما درک این مسئله که در جایی هستید که نمی‌توانید از استعدادهای‌تان استفاده کنید، دردناک و ناراحت‌کننده خواهد بود. خوشبختانه زندگی یک سفر است و یک روز منفرد و مجزا نیست. دست‌کم یک راه کوچک برای دوباره بازگرداندن بعضی از شادی‌های دوران کودکی‌تان پیدا کنید. مثلا در یک روز پنجشنبه، در کار مورد علاقه‌تان غرق شوید و زمان را فراموش کنید یا بر کاری که آرزوی انجام آن را دارید تمرکز و آن را شروع کنید.

 

برگرفته از: inc.com

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

89 دیدگاه
 1. مائده می‌گوید

  عالی

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   ممنون دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده و ممنونیم که دیدگاه‌تون رو بیان کردید.

 2. محمدرضا پارسا می‌گوید

  بسیار عالی!
  در مقایسه با مطالب مشابه خیلی طبیعی و ساده حقایق بزرگ و راهگشا را بیان کرده.

 3. daniel می‌گوید

  عالی بود.شما منو بیدا رکردید

 4. Ehsan می‌گوید

  سلام بشدت تحت تاثیر قرار گرفتم نمیدونم با چه زبونی تشکر کنم
  سال ها روحم رو دفن کرده بودم
  الان حس خوبی نسبت به خودم دارم
  با این سن امیدوارم دیر نشده باشه

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   بسیار خوشحالیم که این مطلب چنین تأثیری روی شما گذاشته
   موفق باشید

 5. سهیل می‌گوید

  سلام… با تشکر، کمک کننده بود…
  من که هنوز دارم میگردم…!

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست گرامی. خوشحالم که این مطلب براتون مفید بوده و براتون آرزوی موفقیت دارم.

 6. علیرضا می‌گوید

  ممنون بابت مطلب مفید
  ولی هرچی فکر میکنم نمیتونم کاری رو که واقعا دوسدارم یا توش غرق میشمو پیدا کنم نمیدونم باید چیکار کنم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام. از توجه شما به این مطلب بسیار سپاسگزارم.
   به نظر من شما باید زمینه‌های مختلف رو امتحان کنید تا متوجه بشید که به کدوم علاقه دارید و استعدادهای خودتون رو کشف کنید. خیلی وقت‌ها از حس رضایتی که به ما دست میده و بازخوردها و واکنش‌های دیگران متوجه میشیم که در اون زمینه استعداد داریم.
   موفق باشید

 7. شيدا می‌گوید

  من هنوز نميدونم

 8. zahra می‌گوید

  سلام.لطفا میشه کمکم کنین من از بچگی تا الان کلاسای زیادیو شرکت کردم تا بفهمم واقعا در چی استعداد دارم…هردوره ای که دیدم و مدرکشو گرفتم دیگه ولش کردم و وارد ی چیز دیگه ای شدم تو همشونم جز عالیترین ها بودم اما بعد ازمدتی ازش خسته میشم و دائم از این شاخه به اون شاخه میپرم…سال۹۷کنکور دارم و واقعا نمیدونم چیکار باید بکنم از طرفی به پزشکی از بچگی علاقه و شور و شوق زیادی داشتم طوری که عروسکامو میشکافتم و مثلا عملشون میکردم ولی نمیدونم توش استعداد دارم یانه…معلم زیستمون که گفته استعدادشو داری… اما الان انقدر بهش فک کردم دیگه شور و شوقی برام نمیاره و انگیزه خاص نسبت بهش ندارم …تست افسردگی دادم مثبت بود واقعا سردرگمم و نمیدونم چیکار کنم…اگر چیزی میدونین که فکر میکنین کمکم میکنه لطفا راهنماییم کنین.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزاریم که تجربیات و نظرات خودتون رو با ما در میون می‌گذارید. ظاهرا شما باید به روانشناس مراجعه کنید چون به نظر می‌رسه که استعدادهای زیادی دارید ولی پشتکار و انگیزه‌ی کافی برای دنبال کردن اونها ندارید.
   موفق باشید

 9. شیدا می‌گوید

  من امسال حتما شاگرد اول ریاضی میشم!کلاس دهم هستم،کلی برنامه های توپ دارم برای دهم…!
  =]

 10. محمد می‌گوید

  سلام ممنون از مطالب مفید و عالیتون….
  منم هنوز سر در گم پیچ و خم این جاده استعدادیابی هستم خیلی مطالعه کردم تست زدم ولی هنوز به یقین کامل نرسیدم که واقعا چه استعدادی دارم، بنظرم باید کاری انجام بدی که درونت میخواد به صدای درونتون گوش بدید شما رو راهنمایی میکنه و بعد بایدتلاش و پشتگار داشته باشی در رسیدن بهش و نگذاری ذهنت که همش نقد میکنه انگیزتون ازت بگیره و مانع حرکت بشه

 11. علیرضا می‌گوید

  من به والیبال علاقه دارم الان دو سال و نیمه میرم والیبال موقعی که والیبال را بازی یا تمرین میکنم نه متوجه گذشت زمان میشم و هم از کودکی به این ورزش علاقه بسیار شدیدی داشتم و اشتیاق خاصی به این رشته ورزشی دارم و برای تیم ملی در مسابقات انتخابی جهانی ۲۰۱۸ ارزوی موفقیت میکنم و میگم کاش جای یکی از انها در تیم ملی حضور داشته باشم واقعا ارزوی همیشگیمه به امید دیدار علیرضا ۱۷ ساله

 12. mojtaba می‌گوید

  باعرض سلام وخسته نباشید
  من علاقه زیادی به فوتسال وپینگ پنگ دارم تاحدی که هر روز میخوام ساعت ها بازی کنم
  اما پدرم میگه برای تفریح وسرگرمی وورزش خوبه اما بیشتر ازاون فایده نداره چون نمیشه درآمدی ازش کسب‌کرد و فقط اسرار داره که درس بخونم تابه جایی برسم
  تاجایی که یادم میاد از بچگی عاشق این دو بازی بودم و الآن نه تنها اشتیاقم به این دو بازی کم نشده بلکه دوچندان شده
  درضمن چون اهل افغانستان هستم وفکر نمیکم بتونمحداقل یکی از این بازی ها رو هم به طور حرفه ای دنبال کنم و به جایی برسم
  و از طرفی نمیخوام مثل میلیون ها آدم زندگی
  ساده و بدون تلاش هیایو داشته باشم
  میخواستم نظرتونو بهم بگین و راهنمایی کنین که چیکار کنم تا به اهدافم برسم وآدم موفقی بشم.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته ورزش و تحصیل هیچ تناقضی با همدیگه ندارند و با برنامه‌ریزی درست، می‌تونید در هر دو زمینه پیشرفت کنید و دنبال کردن یکی به معنای نادیده گرفتن و بی‌توجهی کردن به دیگری نیست. در میان ورزشکاران حرفه‌ای هم کسانی (مانند علی دائی) وجود دارند که هم در ورزش موفق بودند و هم از تحصیلات دانشگاهی برخوردار هستند.
   موفق باشید

 13. کوثر می‌گوید

  من باخجالتی که دارم استعدادبه چه دردم میخوره

  1. رضا می‌گوید

   خیلی ربطی ندارن به هم. خجالت شاید در مواقعی مزاحم شما شود که استعدادتون نو کارهایی باشه که با مردم در تعامل باشید.

  2. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته مهارت‌های ارتباطی و اجتماعی هم قابل اکتساب هستند و با تمرین و تلاش می‌تونید این مهارت‌ها و توانایی‌ها رو در خودتون تقویت کنید. بهترین راه برای این کار استفاده از مشاوره‌ها و توصیه‌های کارشناسان و روانشناسان هست.
   موفق باشید

 14. farid می‌گوید

  مقاله مفیدی بود،سپاس از شما.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مقاله براتون مفید بوده.
   با سپاس

 15. لیلا می‌گوید

  خب هیچ چیزی از کودکی ام ب یاد ندارم

 16. فاطمه می‌گوید

  من هنوز نمي دونم تو چي استعداد دارم يا چه چيزي منو به وجد مياره تنها چيزي كه ميدونم اينكه كاري رو دوست دارم كه حركتي باشه ولي واقعا گيجم دوستام بهم ميگفتن تو نوشتن استعداد داري معلم فيزيكم ميگفت تو فيزيك و.رياضي ومن هنوز سردرگمم حتي نميدونم به چي علاقه دارم مثل ي كلاف سردرگم

 17. محمد می‌گوید

  سلام .من از کودکی به کفش و لباس و فروشگاه ها علاقه داشتم و دارم و همچنین اشپزیم خیلی خوبه و گل و گیاه هم خیلی دوست دارم و پرورش میدم اما مدرک تحصیلیم کار شناسی عمران هست که نسبت بهش بی علاقه بودم و به اسرار خانواده وارد این رشته شدم و چون به مدیریت علاقه داشتم برای ارشد در شاخه عمران وارد رشته مدیریت ساخت شدم اما بازم نمیدونم در اینده چه شغلی رو انتخاب کنم..

 18. Parsa می‌گوید

  واقعا مطلب مفیدی بود ???ممنون

 19. ......... می‌گوید

  به کارایی که انجام میدی دقت کن ببین کدوم رو بهتر انجام میدی و بیشتر دوست داری جوری که برای اون کار لحظه شماری می کنی

 20. محمود می‌گوید

  من از بچگی عاشق پلی استیشن بودم.همین الانم عاشق بازی های کامپیوتری هستم.یعنی باید بشینم و صب تا شب پلی استیشن بازی کنم؟ منطقی بنظر میرسه؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   البته همه‌ی بچه‌ها عاشق بازی‌های رایانه‌ای و سرگرمی و تفریح هستند و در اینجا منظور این هست که در دوران کودکی به کدام زمینه‌ی هنری، علمی یا ورزشی علاقه‌ی زیادی داشتید.
   موفق باشید

 21. فرزاد می‌گوید

  سلام
  من ۱۵ سالمه و عاشق فوتبال بازی کردنم ؛ و احساس میکنم بی استعدادم من توی کلاس جزو بهترین ها هستم اما توی تیم خارج مدرسه اصلا خوب نیستم اشتباهات خنده داری میکنم ؛ از سطح عادی بالاتر هستم ولی توی تیم حرفی برای گفتن ندارم .
  و این موضوع داره افسرده و روانیم میکنه . بنظرتون من بی استعدادم ؟
  ممنون

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   وقتی برای انجام کاری شور و شوق دارید، نشون میده که در اون کار استعداد دارید. البته استعداد داشتن به این معنی نیست که بدون تلاش و پشتکار می‌تونید در اون کار موفق باشید. برای رسیدن به موفقیت، استعداد به تنهایی کافی نیست و علاوه بر اون باید تلاش کنید و پشتکار داشته باشید و از سختی‌ها و شکست‌ها نترسید. به گفته‌ی توماس ادیسون: «موفقیت حاصل ۱ درصد نبوغ و ۹۹ درصد عرق ریختن است.»
   موفق باشید

   1. مهدی می‌گوید

    سلام
    من ۲۳ سالمه
    این متن رو خوندم
    حقیقتش اینه که من خیلی زود استعدادمو کشف کردم.من فوتبالم خیلی خوبه.کلا عاشق ورزشم.واقعا هیچ چیزی مثله فوتبال برام جذاب نیس‌…حتی شده سر این مسائل با افراد نزدیک بحثم شده‌….
    راستشو بخاین من برعکس همه فقط ترسشو داشتم ک بگم…ب خانوادن بگم ک به فوتبال علاقه دارم شایدبراتون مسخره بنظربیاد اما واقعا قبول نمیکردن
    وبا سیاست هایی ک الان در ورزش اعمال میشه من پول لازم برای ورود به فوتبال نداشتم چون از یک خانواده متوسط رو به پایین هستم و ساکن در روستا
    البته خودم دانشجوی ترم اخر ریاضی ام
    من همیشه حس میکنم ک دیگ دیره ک برم سمت ورزش
    اما گاهی اوقات اشک میریزم و میگم منم ادمم
    بهرحال باید به عشقم برسم
    گاهی به سر من میزنه ک برم جلو در یکی از این باشگاها و خاهش کنم ک خودمو ثابت کنم…[با گریه]
    لطفا بهم کمک کنید
    اگ خوندید جواب منو بدید
    راهنماییم کنید
    من حالم خیلی بده

    1. علی می‌گوید

     داداش تو روستا اتفاقا بعتر میتونی تمرین کنی الان توی تهران من خیلی سخت دنال یه جا هستم که علاوه بر باشگاه تمرین کنم تو باید تلاش کنی و بعدش برو تست بده سعی کن ک پیشرفت کنی

    2. Causeless می‌گوید

     داداچ برو هرکاری که فک میکنی تورو به عشقت میرسونه رو انجام بده
     تو فقط یک بار زنده ای
     نزار روزی برسه که وقتی برگشتی به عقب نگاه کنی افسوس بخوری
     اون افسوس بزرگترین داغی میشه که تو زندگیت تجربه میکنی

   2. محمد می‌گوید

    با سلام ..
    ایکر کاسیاس تو اولین بازی برای جوانان رئال مادرید ، ۱۱ تا گل خورد و همه مشاورا بهش گفتن شما کلا به درد فوتبال نمیخوری ، بهتره تا جوان هشتی تغییر مسیر بدی ، قطعا این حرف باعث شد ایکر کاسیاس با انفجار درونی ، بیشتر به هدفش بچسبه و بشه جزئی از تاریخ فوتبال .

 22. آرتا می‌گوید

  با تشکر از مقاله مفید شما.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از لطف و توجه شما بسیار سپاسگزاریم.
   موفق باشید

 23. farid می‌گوید

  خیلی عالی،سپاس گزارم.

 24. ali می‌گوید

  سلام. من ۱۹ سالمه و سال دوممه که دارم کنکور تجربی میدم..الان چند وقته کلا تو زندگیم دچار خلا و افسردگی شدم! تازه میفهمم اون رویاهایی که دو سال پیش تو سرم داشتم برای تیبدیل شدنشون به واتقیعت باید معجزه بشه. و شاید حتی نتونم یه زندگی معمولی مثل پدرم برای خودم درست کنم در آینده. ای کاش میدونستم تو چه چیزی استعداد یا علاقه دارم تا دنبالش میرفتم که احتمالش خیلی قویه که موفق بشم! ولی حتی به سوالای مقاله ای که گذاشتین نمیتونم جواب بدم!!!! یعنی نمیدونم اضلا در چه مورد خاصی استعداد بشتری دارم!!

  1. امید می‌گوید

   سلام. من هم ده سال پیش شرایط تو رو داشتم. اگه بتونم برگردم به اون سال، کنکور رو کنار میزارم، کاری پیدا میکنم که ساعات کاریش مناسب باشه و چند ساعت در روز رو بتونم برای یادگیری و تجربه چیزهای مختلف بگذرونم و از درآمد کارم برای یادگیری و کشف علایقم استفاده میکنم و بعد علاقه مو دنبال میکنم. مطمئن باش که دنبال کردن علاقه ت بهترین کار ممکنه و تو دانشگاه رویاهات انتظارت رو نمی کشند.

 25. Matin می‌گوید

  سلام من متین هستم ۱۵ساله من در درس های تحربی و ریاضی فیزیک علاقه دارم ولی نمیدونم برم کدوم درس تحربی یا ریاضی فیزیک الان بحز درس میخوام استعداد های دیگم رو کشف کنم ولی نمیدونم چطور؟؟؟؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   درمورد انتخاب رشته‌ی تحصیلی بهتره با مراکز مشاوره‌ی تحصیلی مشورت کنید و از کارشناسان در این زمینه یا معلمان خودتون کمک بگیرید. درمورد سایر استعدادهای خودتون هم باید توجه کنید که از انجام چه کاری لذت می‌برید و چه کارهایی رو سریع‌تر و راحت‌تر از کارهای دیگه یادمی‌گیرید.
   موفق باشید

 26. *ghazal* می‌گوید

  من فقط به خوندن علاقه دارم. در حال حاضر دو ساعت در روز مقاله میخونم و ۱ ساعت و خرده ای هم رمان و نیم ساعت مطالب علمی میخونم…
  ولی به رشته تجربی علاقه دارم.خیلی دوست دارم زیست شناس بشم. در دبستان هم به معلمی علاقه داشتم.میشه بگید من چیکار کنم؟
  با این همه استعدادم میترسم حروم بشم D:
  لطفا کــــــــــــمـــــــــــکــــــــ

 27. عارف می‌گوید

  مصیبت اینه ک جواب هر ۳ تا سوالو هم ندارم!

 28. abbas می‌گوید

  سلام
  شما فقط به استعداد اشاره کردید.حالا اگه استعداد باشه ولی علاقه نه یا برعکس اونوقت چی؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   کاملا درسته، علاقه و استعداد باید در کنار هم باشند. داشتن استعداد به‌تنهایی کافی نیست و علاقه هم اهمیت خیلی زیادی داره. البته وقتی در کاری استعداد داریم و طوری غرق در انجام اون می‌شویم که اصلا متوجه گذشت زمان نمی‌شویم، معنیش این هست که به اون کار علاقه داریم.
   موفق باشید

 29. زهرا می‌گوید

  سلام خانم زنگنه
  من ۲۹ سالمه و هنوز نمیدونم به چی علاقه دارم. ولی فقط همیشه این برای من جالب بود که با اچار و پیچگوشتی وسایلو باز کنم و ببینم توشون چه خبره. چیزی که از کودکی یادم میاد اینه که همه مداد نوکیاو خودکارا رو باز میکردم ببینم چطوری اینا کار میکنن.کاری که باعث میشه زمان از دستم بره حل مسائلی مث ریاضی یا فیزیک هست. همیشه دوست داشتم یه چیزی اختراع کنم. اما برخلاف همه اون چیزایی که دوس داشتم الان ارشد مدیریت دارم و کارمند بانکم. و اصلا راضی نیستم. همیشه فکر میکنم باید یه چیز دیگه میشدم و نمیتونم استعدادمو پیدا کنم. مثلا دوستم به تازگی رفته نقاشی و کلی چیزای قشنگ میکشه و خودشو کشف کردم واقعا. کشف استعداد بنظرم کار سختیه و با این نکاتی که گفتید من که نتونسم پیدا کنم خودمو.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام زهرا جان
   البته در این مقاله فقط به بعضی از نکات مهم در کشف استعداد اشاره شده. ولی به‌طورکلی یکی از بهترین راه‌های کشف استعداد، انجام دادن کارهای مختلف و تجربه کردن در زمینه‌های متفاوت هست، چون تا کاری رو انجام نداده باشید متوجه نمی‌شید که آیا در اون کار استعداد دارید یا نه. مثلا می‌تونید در دوره‌های مختلف هنری ثبت‌نام کنید یا دوره‌های آموزشی فنی رو بگذرونید. شما مجبور نیستید خودتون رو به رشته‌ی تحصیلی و کارتون محدود کنید و می‌تونید درکنار شغل اصلی خودتون، به فعالیت مورد علاقه‌تون بپردازید، یعنی همون کاری که وقتی انجام می‌دید، زمان رو فراموش می‌کنید و بازخوردهای مثبتی از دیگران می‌گیرید.
   موفق باشید.

 30. elaheh می‌گوید

  salam .man 19 salame o be neveshtan kheyli alaghe daram ..reshtam ensaniye o emsal baraye sale dovome ke mikham konkur bedam . khanevadam esrar daran ayandeyi o donbal konam ke unha mikhan .dust daran dar reshteye hoghugh dar yek daneshgahe motabar tahsil konam .ba tavajoh be shenakhti ke az khodam daram midunam ke agar kami talash konam un haro be khastashun miresunam .valikan man ba tamame vojudam asheghe sher neveshtanam .dar teye motaleeye in maghale chizi ke dar zehnam tadayi mishod faghato faghat alaghe va zoghe sarsharam nesbat be neveshtan bud .man az 7 salegi ke yadam miad ta alan ke 19 salame sher neveshtam .ashari ke kheyli ha dust dashtan va tashvigham kardan hata afradi ke fekr nemikardam un haro bekhunan ..midunam in alaghe va estedad dar man vojud dare .midunam ke mitunam az rah hayi un ro shokufa konam .. tanha chizi ke ruham ro azorde mikone khaste pedar va madarame ..man delam mikhad khodam masule ayandam bashamo un ha daran motasefane in hagh ro ke az ebtedayi tarin hoghughe har fardist az man salb mikonan .., kamelan sar dar gomo malulam !

 31. کامران می‌گوید

  سلام خانم زنگنه ..من تو مرحله ای از زندگی تنهایی گیر افتادم که در آمدن ازش سخت شده برام. شغلی در حال حاضر ندارم .۳۰سال سن دارم .از کودکی چیزی به یاد ندارم به غیر از باز کردن وسایل و خراب کردن..به یاد دارم که وقتی تو مدرسه پرسیدن میخواهید چکاره شوید من گفتم نقاش.البته تو کودکی منظور نقاش ساختمان بود ولی الان هیچ علاقه ای به نقاشی ساختمان ندارم.الان هرکی به منزل من میاد ۲٫۳ ساعتی درگیر رنگ آمیزی و چیدمان خونه میشه .وسیله نو میگیرم همون روز اگر از رنگش خوشم نیاد به سلیقه خودم رنگش میکنم .چیدمان و دکور خیلی مهمه برام و از خلق کردن رنگ و ۱ چیز عجیب لذت میبرم.ازتون میخواهم ۱ راهنمایی کنید منو که که منه بی تجربه کاری چگونه استفاده بکنم و تو چه راهی پا بزار برای موفقیت که به آرامش برسم..میخوام راهی که پا میزارم کار و شغلم هم شکل بگیره.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنونم که دیدگاه‌تون را با ما به اشتراک گذاشتید.
   البته من در جایگاهی نیستم که بتونم شما رو راهنمایی کنم، ولی از چیزهایی که گفتید مشخصه که به کارهای هنری و رنگ‌آمیزی علاقه دارید. شاید ایده‌ی بدی نباشه که به سراغ رشته‌های هنری مثل نقاشی تزئینی روی اشیاع یا پارچه و یا نقاشی و حکاکی روی چرم بروید و در کلاس‌های آموزشی شرکت کنید تا هنر و حرفه‌ای رو یاد بگیرید و درکنار پرداختن به علایق شخصی، کسب درآمد هم داشته باشید. شما باید زمینه‌های مختلف رو امتحان کنید تا ببینید کدوم بیشتر راضیتون میکنه.
   موفق باشید

 32. جواد می‌گوید

  سلام خانم زنگنه! از مطالب شما خیلی خوشم میاد و به لفظ عامیانه حال میکنم باهاش 🙂
  من یه دانش اموز کنکوری هستم ( شاید پیش خودتون بگید بچه ای)
  من رشته ریاضی میخونم! ریاضی رو خوب میفهمم ولی نمیدونم ایا واقعا دوسش دارم یا فقط میفهممش امسال قراره کنکور بدم و چن ماهیه از کنکور و ریاضی دلزده شدم و به این سایت و مطالب شما پناه اوردم! به سبب حرف بقیه و خانواده وارد این رشته شدم و حالا گیر افتادم! نمیدونم چی رو دوست دارم و از چی خوشم میاد! با خودم درگیرم! هی به این فکر میکنم که از چی خوشم میاد ولی میگم نه این علاقه واقعیت نیست! از درست کردن عکس نوشته ها و کارای گرافیکی خوشم میاد و یه مقداری هم بلدمشون! از طرفی از دیزاین کردن خونه خیلی خیلی خوشم میاد! تو بچگی همیشه با وسایل برقی ور میرفتم و پی گیرشون بودم و از چراغ قوه تا پنکه دست و اینا رو درست میکردم و با سیمای باند ور میرفتم و از درست کردن بعضی چیزای برقی لذت میبردم اما حس میکنم این دیگه بهش علاقه ندارم!
  از طرفی از بچگی سرزبون داشتم و از سخنوری لذت میبردم! عاشق اینم که واس یه جمعی سخنرانی کنم و چند تا تجربه ای داشتم (از تدریس واس بچه های راهنمایی تا مجری گری یه برنامه) که خیلی عالی بودن در حدی که خودم به شدت ازشون لذت بردم و از طرفی همه هم توجه میکردن به حرفام! ( یعنی این کارو خوب انجام دادم و مورد تشویق قرار گرفتم!)
  حالا ذهنم به شدت درگیره و دارم با خودم به طرز عجیبی کلنجار میرم! نمیدونم کدومش علاقه واقعیمه!! از طرفی ترس از اینده دارم که شاید مسئله ای مثل سخنوری به دردم نخوره و اصلا نمیدونم چطور باید همچین علاقه ای رو پی بگیرم! ایا باید قید کنکور ریاضی رو بزنم؟
  فقط بگم که مسئله من به شدت حاد شده تو این مدت! روزی دوازده سیزده ساعت میخوابم از بی انگیزگی و کرختی! در حالی که با خانواده درگیرم و درس نمیخونم و گاهی غم بیش از حدی سراغم میاد که مجبور میشم به سیگار پناه ببرم تا شاید اعصابمو اروم کنه و بتونم راهو ادامه بدم ولی این اتفاق نمیفته و اوضاع هی داره بدتر میشه!

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از لطفی که به سایت چطور و مطالب بنده دارید سپاسگزارم.
   درمورد رشته‌ی تحصیلی و کنکور بهتره که از مراکز مشاوره‌ی تحصیلی کمک بگیرید که تخصص و توانایی لازم برای راهنمایی شما رو دارند.
   درمورد استعدادها و علایق مختلفی هم که بهشون اشاره کردید، بهترین کار اینه که روی یکی از استعدادها و توانایی‌هاتون متمرکز بشید و پشتکار داشته باشید. استعداد به تنهایی کافی نیست و تلاش و پشتکار و داشتن هدف، خیلی مهم هست. شما ابتدا باید هدفی برای خودتون تعیین کنید تا بدونید که می‌خواهید به کجا برسید. سخنوری و توانایی در سخنرانی کردن هم ویژگی مثبتی هست و بیشتر افراد چنین توانایی رو ندارند. البته به‌قول خودتون این توانایی خیلی کاربردی نداره، مگر اینکه مثلا بخواهید در رشته‌ی مجری‌گری تحصیل کنید و در آینده مجری برنامه‌های رادیو و تلویزیون و غیره بشید.
   موفق باشید

 33. علی می‌گوید

  سلام..من الان ۲ ساله ک پشت کنکورم و هدفمم پزشکیه…تو این ۲ سالم رتبه ی بدی نیاوردم..رتبم جوری بود ک تو رشته های دیگه ای مثل پرستاری و غیره میتونستم قبول شم ولی خب موندم برای قبولی پزشکی…من پزشکی رو دوست دارم و بهش علاقه دارم…اما درس خوندن براش اون چیزی نیست ک ازش لذت ببرم و اونطوری باشه ک متوجه زمان نباشم…ولی تو بچگی یادم میاد ک عاشق فوتبال و ماشین و رانندگی ماشین بودم..اینا تموم سرگرمی بچگی های من بود طوری ک متوجه زمان نبودم همون طوری ک شما گفتین…من هنوزم عاشق فوتبالم و هنوزم عاشق ماشینم و هنوزم بدون اجازه ماشین پدرمو میگیرم و میرم ک رانندگی کنم..ولی خب فک کنم الان دیر شده برا اینکه بخوام فعالیتی تو این دو تا رشته انجام بدم و بخوام حرفه ای دنبالشون کنم..

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید سپاسگزارم.
   اگر به پزشکی علاقه دارید، فکر می‌کنم بهتره که این رشته رو دنبال کنید و درکنارش هم می‌تونید به علایق دیگه مثل فوتبال و رانندگی بپردازید و حتما لازم نیست که فوتبال و رانندگی شغل و حرفه‌ی اصلی شما باشند.
   موفق باشید

 34. فاطمه می‌گوید

  سلام خانم زنگنه
  راستش من الان پایه هفتمم
  اما هر چی سعی میکنم فکر کنم که زمان بچگی چه کار هایی رو دوست داشتم نمیشه
  فقط دلم لک میزد برای روزایی که هنر داشتیم
  ولی اون موقع دلم میخواست هر چه سریع تر اون زنگ تموم شه
  شاید بخاطر این بود که حوصلمو سر میبرد ولی توش استعداد داشتم
  ولی الان از نقاشی خیلی لذت نمیبرم
  ولی دوست دارم آناتومی بدن رو یاد بگیرم و متاسفانه مدرسه مقدار کمی از اونو یاد میده
  کتابای قطور هم سخته خوندنشون برام
  کمکم کنید
  اخه میخوام برای آیندم هدف تعیین کنم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنونم که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون وقت گذاشتید. فکر می‌کنم شما باید از مراکز استعدادیابی و مشاوره‌ی تحصیلی کمک بگیرید.
   موفق باشید

 35. فرشید می‌گوید

  سلام خانم زنگنه
  ممنون از مطالب مفیدی که گذاشتید.
  من دانشجوی ترم آخر رشته برق کنترل مقطع لیسانس هستم،واقعیتش فهمیدن اینکه تو چه زمینه ای استعداد دارم چندسالیه که منودرگیر خودش کرده.به صورتی میتونم بگم به خیلی چیزا علاقه دارم و تقریبا به چیزه خاصی علاقمند نیستم!
  من به تکواندو،فوتبال ونقاشی و شاعری گرفته تا علوم دینی و فلسفه وسیاست و…علاقه دارم،اما خب هیچکدومشون به طور مستمر اون حس و حالی رو که شما تو مطلبتون بیان کردید به من نمیدن و فقط به صورت مقطعی منو هیجانزده میکنن.
  تنها چیزی که از خودم مطمئنم اینه که واقعا تلاش و پشتکارم خوبه به این معنی که اگه بتونم بفهمم که استعدادم تو چه زمینه ایه قطعا تمام تلاشم رو برای رسیدن به اوجش انجام میدم،و اگه توی کاری وارد بشم حتما اون کار رو به سرانجام میرسونم.
  درضمن احساس میکنم که در رشته برق هم استعداد خاصی ندارم هرچند از دانشجویان ممتاز کلاسم اما اینو هم مدیون همون تلاشم هستم،اینکه تو برق استعداد ندارم رو زمانی متوجه شدم که توی اکثر درسا نمرم به نسبت بچه های دیگه با درسخوندم اصلا متناسب نبود،اینطور بگم که دیگران با یه بار خوندن جزوه نمره مثلا۱۵میگیرن ولی من این نمره رو با سه بار خوندن جزوه بدست میارم.
  خاطره آنچنانی هم از دوران کودکی به یاد نمیارم بغیر از اینکه همیشه دوست داشتم که کارایی رو که دیگران نمیتونن انجام بدن رو انجام بدم و اینکه همیشه دوست داشتم در عین تواضع از دیگران جایگاه بالاتری داشته باشم.
  امیدوارم شما بتونید حرفی بزنید که کمکم کنه.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   شما استعدادها و پشتکار زیادی دارید و شاید مشکل اصلی‌تون نداشتن انگیزه باشه. فکر می‌کنم باید به مراکز استعدادیابی و مشاوره مراجعه کنید و از متخصصان این مراکز کمک بگیرید.
   موفق باشید

  2. طیبه می‌گوید

   سلام
   منم مثل شمام ولی با یه تفادت کوچک اینکه من توی همه چی استعداد دارم و درسامو با حداقل خوندن بالاترین نمره می یارم در ضمن هیچ گونه پشتکاری ندارم در حال حاضر هم نمیدونم چه کار کنم

 36. صادق می‌گوید

  سلام خانم زنگنه من مطلب شمارو خوندم من هجده سالمه پشت کنکورم و اینکه من در بچگی به چکار هایی علاقه داشتم فکر کردم ولی کارهایی که من دوست داشتم کمکی به اینده من نمیتونه بکنه من در نه سالگی علاقه زیادی به بازی های رایانه ای داشتم و تجهیزات جنگی ولی علاقه خاصی به فوتبال یا ماشین و اینگونه وسایل بازی نداشتم ولی چطور از روی اینها بخواهم استعداد خودم رو پیدا کنم بنظرم مطلبی بسیار مفیدی ولی اگر یکم عمیق تر توضیه داده بودین بهتر میشد

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از وقتی که برای مطالعه‌ی این مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید، سپاسگزارم. البته توجه به علایق کودکی یکی از راه‌های کشف استعداد است و فقط توجه به چیزهایی که در کودکی ما برامون جذاب بوده، کافی نیست. برای کشف استعدادتون می‌تونید در زمینه‌های مختلف کار کنید تا ببینید در کدوم سریع‌تر پیشرفت می‌کنید و از انجام اون لذت می‌برید طوری که وقتی غرق در انجام اون کار می‌شوید زمان رو فراموش می‌کنید. خیلی از ما در کارهایی استعداد داریم که تا به حال انجامشون ندادیم و از استعدادی که در اونها داریم بی‌خبریم. کارهایی مثل نقاشی، عکاسی، برنامه‌نویسی یا خیلی از رشته‌های ورزشی. امتحان کردن و تجربه کردن در زمینه‌های مختلف راه خوبی برای کشف استعدادهای ماست.
   موفق باشید
   موفق باشید

 37. علی می‌گوید

  با سلام , به نظر من اگر انسان در مسیر استعداد خودش قدن برنداره به خودش ظلم کرده من دانش آموز سال یازدهم ریاضی هستم و همین امروز کارنامه سالم رو گرفتم با معدل ۱۹٫۸۲٫ برای درس خوندن تلاش آنچنانی انجام نمیدم حتی بیشتر امتحانات حفظی رو هم روز قبل امتحان و توی مسیر میخونم ولی با منطقی برخورد کردن با سوالات تقریبا همیشه بالاترین نمره رو میگیرم. فکر میکنم استعداد من هم دقیقا همین مورد باشه منطق به همراه فلسفه و ادبیات هر وقت هر کاری مرتبط با این موارد انجام میدم گذر زمان اصلا حس نمیکنم حتی گاهی اوقات تا ۸ ساعت مشغول نوشتن هستم با ذوق و شوق کامل . اطرافیانم هم که این توانایی های من و دیدن واقعا تحت تأثیر قرار گرفتن خصوصا نسبت به توانایی نوشتنم.جدا از این موارد به شدت درباره ی سینما علاقه مند هستم و قوه تخیل بسیار توانایی رو دارم . انا با تمام ایت اوصاف من در استفاده از ابن موارد که فکر میکنم استعداد های من هستن مشکل دارم چطور زندگیم رو با استعداد هام بسازم? چطور ازشون استفاده کنم? این سؤالات من رو تا مرز افسردگی پیش برده و فکر میکنم الان فقط یه ابزار برای گرفتن نتیجه های خوب هستم, خواهش میکنم اگر توانایی دارید در این زمینه من رو راهنمایی کنید.

 38. نفیسه می‌گوید

  سلام و خداقوت.
  من ۲۲ سالمه و امسال اولین کنمورمو دادم هیچی هم نخونده بودم.ترک تحصیل کرده بودم فقط هم دلیلیش اینه که نمیدونم همیشه فکر میکنم که چه رشته ای میتونه منو برای گرفتن بورسیه کشورای اروپایی برسونه و این باعث شده وایسم و هیچ حرکتی نزنم.واقعا دیگه خسته شدم و نمیدونم تو چه زمینه ای اونقد میتونم بدرخشم که بتونم بورسیه بگیرم.منو راهنمایی کنین لطفااااا

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   من فکر می‌کنم که بهتره از مراکز مشاوره‌ی تحصیلی کمک بگیرید.
   موفق باشید

 39. Ali می‌گوید

  سلام به شما من مشکلی که دارم اینکه فوتبال موسیقی و کامپیوتر رو بسیار دوست دارم و فک میکنم در سن ۱۷ سالگی دیر شده است ولی نمیدونم در کدومش موفق میشم و در بچگی علاقه زیادی به اسپورت کردن ماشین و ساز های موسیقی داشتم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   شما باید وارد رشته‌ی مورد علاقه‌تون بشید و بر اساس نتایجی که به دست می‌آورید و بازخوردهای دیگران میزان موفقیت در اون رشته رو بسنجید.
   موفق باشید

 40. Reza می‌گوید

  سلام و با تشکر از شما سرکار خانم زنگنه بابت مطلب مفیدتون
  بنظر شما اگه تو یه کاری استعداد زیادی نداشته باشی ولی به اون کار خیلی علاقه داشته باشی تکلیف چیه؟
  من کلا به سینما خیلی علاقه دارم فیلم و سریال زیاد میبینم و حتی نقد میخونم و اخبار سینما و بازیگرا رو دنبال میکنم ولی احساس میکنم ازون جایی که زیاد اهل صحبت کردن نیستم و یکم خجالتیم زیاد تو این کار موفق نمیشم
  پیشنهاد شما چیه؟

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   علاقه و اشتیاق زیاد هم می‌تونه نشانه‌ای از استعداد باشه. وقتی به کاری خیلی علاقه دارید، بهتره که او رو دنبال کنید. البته استعداد بخشی از موفقیت هست و علاقه و تلاش و پشتکار هم نقش مهمی در موفقیت دارند. به نظر من خجالتی بودن مشکل بزرگی نیست و به تدریج برطرف میشه.
   موفق باشید

 41. یحیی می‌گوید

  این مقاله کامل نیست و اصلا درباره چگونگی کشف استعداد نپرداخته. فقط گفته ممکنه که اینطوری باشه…

 42. الیاس می‌گوید

  منو فقط وقتی گوشی یا کامپیوتر دستمه نمیدونم وقت چجوری میگذره و
  با اینکه از ریاضی بدم میاد ولی تو کلاس ریاضی اصن متوجه گذر زمان نمیشم … به نظرتون استعدادم چیه؟؟

 43. حسن می‌گوید

  سلام مطالب خوبی بود ولی میشد به نکات زیادی در زمینه استعداد یابی اشاره کرد.
  ولی بازم خوب و مفید بود.

 44. Nima می‌گوید

  سلام راستیتش من یکم گیجم از بچگی عاشق علوم نظامی بودم همیشه تفنگ میخریدم و تیر اندازی میکردم. ابزار آلات جنگی می ساختم فن برای خودم درست میکردم ولی از همون بچگی هم با مدار و سیم و هویه ور میرفتم عشق الکترونیک بودم هنوزم هستم حتی میتونم بگم وقتی چیزی که مربوط به الکترونیک میشه رو برسی میکنم زمان از دستم می ره ولی الان نمیدونم چی کار کنم تو این چند ساله چندین بار قهرمان کشور و استان تو دفاع شخصی (جوجیتسو) شدم ولی الان پشت کنکورم و واقعا از کنکور متنفرم دوست دارم هر روز تیر اندازی کنم و علوم مربوط به برق و الکترونیک یاد بگیرم و ورزش کنم مبارزه کنم و چیزای جدید تو الکترونیک اختراع کنم ولی الان هیچ کاری نمیتونم بکنم

 45. حميدرضا می‌گوید

  سلام

  مطلب خوبي بود ولي اگر بخوام بيشتر تحقيق
  كنم لطفا منابع خوب و مناسب رو معرفي كنيد
  تشكر از راهنمايي شما

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از توجه و همراهی‌تون سپاسگزارم. شاید مطالعهٔ کتاب «حالا نقاط قوت خود را کشف کن» براتون مفید باشه و اطلاعات لازم در این زمینه رو در اختیارتون قرار بده. برای دسترسی به ترجمه این کتاب می‌تونید به این لینک مراجعه کنید.
   موفق باشید

 46. امیر می‌گوید

  با سلام خیلی عالی بود
  مادرم میگه من تو کودکی فقط آروم مینشستم و مثلا ماشین کنترلی رو باز میکردمو نگاش میکردم و پیچ هاشو بازو بسته میکردم وخیلی چیزای دیگه
  میشه نظرتون رو بگین.باتشکر

 47. امیر می‌گوید

  عالی بود

 48. میلاد می‌گوید

  سلام،
  مواردی که قید کردید برای کشف علایق هست و نه استعداد، چون شاید شما استعداد کاری رو داشته باشید که اصلا اون رو امتحان نکردید پس از کجا علاقه به اون پیدا کنید.
  مبحث کشف استعداد روشهای علمی داره که در علم روانشناسی توسعه پیدا کرده.
  با استفاده از متد های علمی توسط روانشناسان استعدادیابی می کنن، برنامه ریزی بر اساس توانایی ها دارند، اساتید خبره دارند و بر روند آموزش هم نظارت کرده و گزارش های دوره ای ارائه میدن

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از وقتی که برای مطالعهٔ مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید سپاسگزاریم.
   کاملا حق با شماست. خیلی از ما در کارهایی استعداد داریم که تا به حال انجامشون ندادیم و بنابراین از استعدادمون بی‌خیریم. هدف این مقاله این هست که بفهمیم در کدامیک از کارهایی که در گذشته انجام دادیم، استعداد داریم.
   موفق باشید

 49. لیلا می‌گوید

  خوب بود اما کمک کننده نبود کاش چندتا تست داشت اینجورادم بهترمیتونه راهنمایی بشه ..من خیلی گیج شدم ازبچه گی برا عروسکام خودم لباس میدوختم حتا با پلاستیک _ تو دوران راهنمایی معلم حرفه و فنم بمن نمره نداد گفت این دادمنو خودت ندوختی!! مادرم اومد مدرسه ولی بازم نمره ندادن بعدها رفتم دنبال خیاطی تمیزمیدوختم و عالی ولی وسواس داشتم و خیلی طول میکشید تا ی کارو تمام کنم این باعث تضعیف روحیه م میشد و اعتماد بنفس قبول مشتری رو نداشتم کلن گزاشتم کنار الانم خیلی تو پارچه فروشیا میچرخم تو لبلس فروشیا..عاشق لباسم ولی حیف…بعد رفتم دنبال کار بدلیجات اونجا هم عالی ولی بخاطر عدم پشتکار ک بلای جان منه اینم سرد شدم اصولن زود از کارها سرد میشم ودلم تجربه جدید میخاد.. تو ابتدایی کنار دفترامو همش گل و بوته میکشیدم دفترهای برادرامم نقاشی میکشیدم عاشق ۲۲ بهمن بودم ک بشینم و کاغذ قیچی کنم و شکل درست کنم براتزیین _بعد یکم ک بزرگترشدم همه دفترهای خاطراتشونو میوردن تا من عکس رخ دختر باموهای افشون بکشم حتا دایی یکی ازدوستام کارمنو برا مینیاتور پسندید ولی خانواده مخالفت کرد_ عاشق کارهای گروهی ام ن انفرادی از صحبت کردن باافرا مختلف لذت میبرم دوستهای جدید و مثبت دوس دارم پای درد ودل افراد بشینم تا هم برای من مفید باشه هم من کمکشون کنم راهکار بشنوم و بدم _روابط اجتماعی عالی دارم براحتی دوست پیدا میکنم ولی دوست صمیمی ندارم چون اغلب خانومها ن اهل مطالعه ن افق دید بلندی دارن ..اززنی ک حرفی برای گفتن نداره دلسرد میشم حرفای خانوادگی و زناشویی و بچه داری برام انگیزه بخش و جالب نیس _ الان همش دوس دارم همه چیو بیخیال شم برم سفر دور دنیا ..فقط پول ندارم و پایه…

 50. yaser می‌گوید

  سلام خوب بود،،من به شکار علاقه دارم

 51. محمدجواد می‌گوید

  سلام عالی بود
  یه مشکل هست.درحال حاظر در کشور ما برای نوجوانا کنکور و رتبه مهم ترین چیز اینده سازیشون هست ولی من قبلا عاشق بازی و بازی سازی بودم و کامپیوتر مشکلی که دارم رشته تجربی هستم و دوتا خواهر پزشک که چوبشون میخوره توی سرم و امسال کنکوریم.زیاد اهل درس نبودم و عاشق زیستم ولی ریاضی ضعیفی دارم.موندم چکار کنم سعی توی درس خوندن برام نتیجه نداشته حتی مداوم روزی ۱۰ساعت درس خوندن.بچگی عاشق بازی کامپیوتری بودم و سخت افزار و نرم افزار یادداشتم حدود ۳ ساله بودم که وب گردی میکردم اینو البته خانوادم گفتن بهم.رشته تجربی رو برای اینده شغلی انتخاب کردم.الان ک فکر میکنم واقعا خودم نبودم که رشته انتخاب کنم. خیلی خلاقم،امکانشم نبود برم خارج واس تحصیل از لحاظ مالی.گاهی حس میکنم چرا توی ایرانی بزرگ شدم که مهندساش خیلی به جایی نرسیدن و حتی کلی دانشمندای ایرانی قدیم ستاره شناس بودن ولی الان سازمانی مثل ناسا نیست تا این استعدادهارو رشد بده!فکر کنم چاره ای نباشه خیلی دیرشده.نظرتون چیه چکار کنم؟

 52. Naweed می‌گوید

  خوب بود
  ممنون…

 53. الهه می‌گوید

  من بچه بودم بازی کردن دوست داشتم و بزرگ شدم با دیدن فیلم مورد علاقم زمان رو فراموش نیکنم و خرید و سفر و خوشگذرونی منو به شوق میاره . شما هم گیج شدین ؟ بله منم گیج شدم نمیدونم اینا چه کمکی به کشف استعدادم میکنن

 54. ArMiN می‌گوید

  سلام خسته نباشید. الان واقعا نمیدونم….جواب همه ی سوالات شما برای من (( بازی های کامپیوتری )) بود…خب یعنی چی؟ مگه بازی کامپیوتری هم استعداد میخواد؟ یا جوابام اشتباهه نمیدونم….

 55. ArMiN می‌گوید

  اما یه حسی بهم میگه تو رپ و موزیک استعداد دارم…نمیدونم… هی میخوام برم تو زمینش ولی نظرم عووض میشه و میگم حالا شاید اشتباه فکر میکنم…خیلی مغزم درگیره.

 56. Ebi007 می‌گوید

  خیلی مقاله خوبی بود
  بسیار ممنونم

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   از لطف و همراهی‌تون سپاسگزاریم.
   موفق باشید