بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰

1

در سال ۲۰۱۰ میلادی هنوز خبری از پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان نبود. در آن زمان بازی کردن با گوشی‌های آیفون تازه کمی بیش از یک سال عمر داشت. گوشی‌های هوشمند هم هنوز قادر به اجرای بازی‌های فوق‌العاده‌ای مانند پوکمون گو نبودند. باتوجه‌به بسترهای اینترنتی کشورمان، در آن دوران هنوز بازی‌های آنلاین رواج چندانی نداشت؛ اما یک دههٔ طلایی در انتظار مشتاقان بازی بود. در این مطلب، بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ را مرور می‌کنیم.

۱. اتومبیل‌دزدی بزرگ ۵ (5 Grand Theft Auto یا GTA 5)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - اتومبیل دزدی بزرگ ۵ یا جی تی اِی ۵ سومین بازی پرفروش تمام دوران لقب گرفت.

مگر‌ می‌شود کسی عاشق بازی‌های ویدئویی باشد و نام بازی GTA 5 را نشنیده باشد؟!

این بازی سری پنجم از مجموعه بازی‌های GTA بود. شاید بر روی کاغذ 5 GTA تنها یک دنبالهٔ معمولی از این سری بازی‌ها بود. اما درواقع GTA 5 یک بازی بزرگ و جاه‌طلبانه بود که‌ توانست با جزئیات و جذابیت‌های خاص خود به محبوبیت و فروش کم‌نظیری برسد. تا زمان نگارش این مطلب، GTA 5 سومین بازی پرفروش تمام دوران‌ها محسوب می‌شد.

شرکت راک‌استار گیمز این بازی سبک جهان باز (سبکی که در آن بازیکن می‌تواند آزادانه در محیط بازی بچرخد و انتخاب‌های فراوانی دارد) را تولید و منتشر کرد. نسخه آنلاین این بازی توانست محبوبیت چشمگیری در میان طرف‌داران پیدا کند.

بازی GTA 5 ابتدا در سال ۲۰۱۳ میلادی برای کنسول‌های بازی پلی‌استیشن ۳ و ایکس‌باکس ۳۶۰ معرفی شد. وقتی که در سال ۲۰۱۳ کنسول‌های پلی‌استیشن ۴ و ایکس‌باکس وان منتشر شدند، شرکت راک‌استار ابتدا از عرضهٔ این بازی برای کنسول‌های جدید خودداری کرد. پس از مدتی و با عرضهٔ GTA 5 برای این کنسول‌ها و رایانه‌های شخصی، باز هم این بازی به فروش کم‌نظیر خود در این پلت‌فرم‌ها ادامه‌ داد تا برای همیشه در تاریخ ماندگار شود.

پلت‌فرم‌هایی که GTA 5 بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • ایکس‌باکس وان؛
 • ایکس‌باکس ۳۶۰؛
 • پلی‌استیشن ۳؛
 • پلی‌استیشن ۴؛
 • رایانه‌های شخصی.

تاریخ انتشار: ۱۷ سپتامبر سال ۲۰۱۳ میلادی.

۲. افسانه زلدا: نفس وحش (The Legend of Zelda: Breath of the Wild)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - بازی افسانه زلدا نفس وحش توانست به احسای کنسول نینتندو سوئیچ کمک بکند.

این بازی توانست ارزش‌های واقعی کنسول نینتندو سوئیچ را به اثبات برساند.

نسخهٔ نفس وحش از سری بازی‌های افسانه زلدا، با اختلاف، بهترین بازی منتشرشده برای نینتندو سوئیچ است. شاید اگر این بازی و موفقیت چشمگیرش نبود، حیات نینتندو سوئیچ به مخاطره می‌افتاد.

این بازی نه‌تنها به شهرت دوبارهٔ نینتندو سوئیچ کمک کرد، بلکه خود نیز به‌جرئت بهترین نسخه از سری بازی‌های افسانه زلدا لقب گرفت. این بازی تمام انتظارات مخاطب را برآورده کرد و توانست مانند کاتالیزور به فروش بیشتر کنسول‌های نینتندو سرعت ببخشد.

نفس وحش، با طراحی وسواس‌گونه خود، مطالبات بازیکنان را پاسخ داد. به‌لطف این بازی، نینتندو دوباره ظرفیت بالای کنسول خود را برای نشان‌دادن مفهوم بازی به رخ رقبایش کشید.

این بازی جهان باز تمام محدودیت‌ها را برای بازیکن از بین می‌برد. نفس وحش از آن بازی‌هایی است که می‌تواند تعریف بازی خوب را تغییر دهد و انتظارات مخاطب را به بهترین نحو پاسخ بگوید.

پلت‌فرم‌هایی که «افسانهٔ زلدا: نفس وحش» بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • نینتندو سوئیچ؛
 • نینتندو وی یو.

تاریخ انتشار: ۳ مارس سال ۲۰۱۷ میلادی.

۳. فورتنایت (Fortnite)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - بااینکه زمان زیادی از عرضه فورتنایت نمی گذرد، اما این بازی توانسته صنعت بازی را دچار تحول بکند.

تنها ۲ سال از عمر بازی فورتنایت می‌گذرد؛ اما در همین مدت کم هم این بازی توانست به یکی از بازی‌های تاریخ‌ساز تبدیل بشود. فورتنایت با بیش از ۲۵۰ میلیون کاربر ثبت‌شده در سرتاسر جهان به یک بازی بی‌رقیب در میان کنسول‌های مختلف تبدیل شده است. می‌توانید فارغ از نوع کنسول‌تان، با دیگران فورتنایت بازی کنید و از آن لذت ببرید.

در معروف‌ترین حالت بازی یعنی نبرد سلطنتی (Battle Royale) صد بازیکن با یکدیگر بر سر بقا می‌جنگند. فورتنایت از بازی پلیرآن‌ناونز بتل‌گراندز (PUBG) الهام گرفته شده است. در فورتنایت بازیکن‌ها می‌توانند در حالت‌های موردعلاقه‌شان بازی کنند. همچنین آنها می‌توانند با تمرین با دوستان‌شان مهارت‌های خود را تقویت کنند.

سازندهٔ فورتنایت یعنی اپیک گیمز هر هفته به‌روز‌رسانی‌هایی برای این بازی منتشر می‌کند. در این به‌روزرسانی‌ها شخصیت‌ها و اسلحه‌های جدیدی معرفی می‌شوند که به پویایی و جذابیت این بازی کمک می‌کند.

فورتنایت بازی رایگانی است، اما فروش گزینه‌های اضافیِ درون بازی سود ۲٫۵ میلیارد دلاری را عاید اپیک گیمز کرده است.

محبوبیت فورتنایت شرکت سونی را تشویق کرد تا از سیاست‌های خود مبنی بر ممنوعیت انجام یک بازی مشابه با کنسول‌های دیگر صرف‌نظر کند. اکنون دیگر دارندگان کنسول ایکس‌باکس می‌توانند هم‌زمان با دارندگان پلی‌استیشن بازی کنند. پس از این اتفاق، سونی سیاست خود در قبال برخی بازی‌های دیگر مانند ندای وظیفه (Call of Duty) و نبرد فناپذیران (Mortal Kombat) را نیز تغییر داد. به این ترتیب موانعی که بعضی‌ها را از بازی‌کردن با دوستان خود محروم‌ می‌کرد، از میان برداشته شد.

اپیک گیمز بخشی از درآمد میلیاردی‌اش از بازی فورتنایت را صرف راه‌اندازی یک فروشگاه بازی‌های رایانه‌ای جدید کرد. این اقدام موجب شده است که نحوهٔ درآمدزایی تولیدکنندگان بازی‌های ویدئویی در حال تغییر باشد.

پلت‌فرم‌هایی که فورتنایت بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • رایانه‌های شخصی؛
 • مک؛
 • پلی‌استیشن ۴؛
 • ایکس‌باکس وان؛
 • نینتندو سوئیچ؛
 • اندروید؛
 • آی‌. او‌. اس.

تاریخ انتشار: ۲۱ ژوئیه سال ۲۰۱۷ میلادی.

۴. لیگ افسانه‌ها (League of Legends یا LOL)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - با وجود گذشت بیش از یک دهه از انتشار هنوز لیگ افسانه ها از بازی های پرطرفدار است.

لیگ افسانه‌ها یکی از محبوب‌ترین بازی‌های ویدئویی در سطح جهان است. هر روزه ۸ میلیون کاربر وارد حساب‌هایشان در این بازی می‌شوند. لیگ افسانه‌ها توانست یک حالت جدید به نام میدان نبرد چندنفرهٔ آنلاین (the multiplayer online battle arena) را به وجود آورد و از اولین‌ بازی‌های دارای این حالت بازی باشد.

لیگ افسانه‌ها از مدل تجاری رایگان‌پایه (فِری‌میوم) برای بازی‌اش بهره می‌برد. در این مدل، بازی به‌طورکلی رایگان است و تنها برای بخشی از خدمات بازی باید هزینه پرداخت کنید. لیگ افسانه‌ها با حذف هزینهٔ اولیه برای خرید بازی توانست میلیون‌ها کاربر را جذب خود کند. این بازی به‌لطف جذابیت‌های خود توانست کاربران را متقاعد کند تا خدمات پولی بازی را بخرند.

شهرت جهانی لیگ افسانه‌ها توانست آن را به یکی از موفق‌ترین بازی‌های ورزش الکترونیک (مسابقات ورزشی با استفاده از بازی‌های ویدئویی) تبدیل کند. در این مسابقات، صدها بازیکن حرفه‌ای رقابت می‌کنند.

یک دهه بعد از خلق لیگ افسانه‌ها، تولیدکننده این بازی یعنی شرکت ریوت گیمز به یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های بازی‌های ویدئویی در آمریکا تبدیل شده است. این شرکت اکنون ۷ بازی در دست ساخت دارد که در سال‌های آتی وارد بازار می‌شوند.

پلت‌فرمی که لیگ افسانه‌ها بر روی آن عرضه شده است:

 • رایانه‌های شخصی.

تاریخ انتشار: ۲۱ اکتبر سال ۲۰۰۹ میلادی.

۵. ماینکرفت (Minecraft)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - سادگی کنترل و گرافیک بازی ماینکرفت آن را در میان کاربران محبوب کرده است.

ماینکرفت از همان ابتدا پدیده‌ای بی‌نظیر بود. طراحی اولیهٔ این بازی را یک نفر به‌ نام «مارکوس پِرسون» انجام داد. سیستم گرافیک و کنترل بازی در ابتدا دارای نواقصی بود. این بازی در ابتدا تنها بر روی رایانه‌های شخصی در دسترس بود. ازجایی‌که این بازی هنوز کامل نبود و تنها یک نفر ساخت آن را در دست داشت، این پروژه با خطر شکست روبه‌رو بود.

بااین‌حال میلیون‌ها نفر نسخه اولیه این بازی را خریده بودند و بازی می‌کردند.

شرکت مایکروسافت در سال ۲۰۱۴ این بازی را به ارزش ۲٫۵ میلیارد دلار خرید و دنیای تکنولوژی را متعجب و سردرگم کرد؛ اما قطعا مایکروسافت با نظارت، کنترل و سرمایهٔ خود می‌توانست بازی را به موفقیت چشمگیرتری برساند.

هِلِن چیانگ مدیر استودیوی ماینکرفت پیش‌تر در مصاحبه‌ای با بیزینس‌اینسایدر (یک وبگاه خبری آمریکایی) گفت: ما متوجه شدیم این بازی به شکلی است که بازیکنان را ترغیب می‌کند دوباره آن را انجام بدهند. شاید این بازی تنها بازی‌ای نباشد که این ویژگی را دارد، زیرا بازی‌های خوب بسیار زیادی ساخته شده است؛ اما این بازی یکی از آن بازی‌هایی است که این احساس را در مخاطب ایجاد می‌کند.

باید ماینکرفت را به‌عنوان یک لِگوی مجازی در نظر بگیرید. در این بازی از هیچ می‌توانید چیزهای شگفت‌آوری خلق بکنید. در ماینکرفت واحدهای سازندهٔ نامحدودی وجود دارند. این به شما بستگی دارد که با این ابزار چه چیزی خلق بکنید. این ابزارها مخاطب را به خود جذب می‌کنند.

درنهایت، علت جذابیت و محبوبیت بی‌نظیر ماینکرفت قابل‌درک است: این بازی محیط گرافیکی و کنترل ساده‌ای دارد که یادگیری و بازی‌کردن آن را برای بازیکن آسان می‌کند.

پلت‌فرم‌هایی که ماینکرفت بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • رایانه‌های شخصی؛
 • مک؛
 • لینوکس؛
 • پلی‌استیشن ‌۳؛
 • پلی‌استیشن ۴؛
 • پلی‌استیشن ویتا؛
 • تی‌وی‌ او اس؛
 • ایکس‌باکس ۳۶۰؛
 • رزبری پای؛
 • سیستم‌عامل فایر؛
 • نینتندو وی یو؛
 • نینتندو سوئیچ؛
 • نینتندو ۳دی‌اس نو؛
 • ویندوز فون؛
 • ایکس‌باکس وان؛
 • نینتندو سوئیچ؛
 • اندروید؛
 • آی‌. او‌. اس.

تاریخ انتشار: ۱۸ نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی.

۶. کتیبه‌های کهن ۵: اسکایریم (The Elder Scrolls ۵: Skyrim)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - اسکایریم بهترین نسخه از سری بازی های کتیبه های کهن بود.

بازی اسکایریم در طی ۹ سال و در نسل‌های مختلف کنسول‌ها توانست لحظات خوبی را برای مخاطبان خود خلق کند. بازیکن می‌تواند از بازی در جهان باز و گستردهٔ بازی لذت ببرد.

شاید در ابتدا بر روی کاغذ اسکایریم مانند GTA ۵ تنها یک دنباله از بازی‌های قبلی و چیز نه‌چندان جذابی به نظر بیاید؛ اما در عمل، این بازی توانست سری بازی‌های کتیبه‌های کهن را متحول کند و آن را از درجهٔ خوب به بی‌نظیر ارتقا دهد.

بازیکن می‌تواند در این بازی به‌آرامی و مخفیانه یا با توسل به زور و کشتن اژدهایان و ازبین‌بردن تک‌تک دشمنان، بازی را پیش ببرد. در این بازی، گزینه‌های بی‌شماری برای ادامه بازی وجود دارد که باعث می‌شود بازیکن از تجربیات و دستاوردهای جدیدش لذت ببرد.

اسکایریم پس از ۹ سال از انتشارش هنوز جزو بازی‌های بسیار خوب در میان بازی‌های با پایان باز به شمار می‌آید.

پلت‌فرم‌هایی که کتیبه‌های کهن ۵: اسکایریم بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • رایانه‌های شخصی؛
 • ایکس‌باکس وان؛
 • ایکس‌باکس ۳۶۰؛
 • پلی‌استیشن ۳؛
 • پلی‌استیشن ۴؛
 • VR؛
 • نینتندو سوئیچ.

تاریخ انتشار: ۱۱ نوامبر سال ۲۰۱۱ میلادی.

۷. آخرین بازمانده از ما (The Last of Us)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - بازی آخرین بازمانده از ما توانست استانداردهای قصه‌ گویی را در بازی‌ های ویدئویی جابه جا بکند.

بازی آخرین بازمانده از ما توانست استانداردهای قصه‌گویی در بازی‌های ویدئویی را جابه‌جا کند. در این بازی، مضامینی درباره مرگ، آسیب‌دیدگی و عشق در آمریکای پس از فاجعه به‌خوبی به تصویر کشیده شده است.

در ظاهر شاید بازی آخرین بازمانده از ما چیزی بیش از بازی «مردگان متحرک» نداشته باشد؛ اما خالقان این بازی از محیط آن و تأثیر عوامل مختلف بر یکدیگر بهره برده‌اند تا داستانی بزرگ‌تر را روایت کنند.

لحظات ساکت کشف محیط اطراف، از صحبت‌های صمیمی و کوتاه دو شخصیت اصلی این بازی یعنی جوئل (Joel) و اِلی (Ellie) پر شده است. بازیکنان کنجکاو در طول بازی با یافتن چیزهای مختلف، نکات بیشتری درباره اتفاقات این بازی کشف می‌کنند.

آخرین بازمانده از ما، علاوه‌بر داستان قوی، به کیفیت بالایی در بازی‌های سوم‌شخص دست پیدا کرده است. در این بازی بازیکن باید برای کسب منابع، حفظ مخفی‌کاری و بقا تلاش کند.

آخرین بازمانده از ما یکی از آخرین بازی‌های بزرگ عرضه‌شده برای پلی‌استیشن ۳ بود. این بازی با تغییرات گرافیکی در سال ۲۰۱۴ برای نسل بعدی این کنسول یعنی پلی‌استیشن ۴ نیز منتشر شد.

پلت‌فرم‌هایی که آخرین بازمانده از ما بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • پلی‌استیشن ۳؛
 • پلی‌استیشن ۴.

تاریخ انتشار: ۱۴ ژوئن سال ۲۰۱۳ میلادی.

۸. پوکمون گو (Pokémon Go)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - پوکمون گو با استفاده از فناوری واقعیت افزوده و جب پی اس شکل جدیدی از بازی کردن را به بازیکن یاد داد.

پوکمون گو مانند پدیده‌ای جهانی وقتی که در سال ۲۰۱۶ منتشر شد، هوادارانش را تشویق کرد که به خیابان‌ها بروند و موجودات خیالی موردعلاقه‌شان را جمع‌آوری کنند.

در پوکمون گو تنها بخشی از موارد موجود در بازی‌های اصلی پوکمون نینتندو وجود داشت؛ بااین‌حال پوکمون گو تا امروز یک از موفق‌ترین بازی‌ها با فناوری واقعیت افزوده است که به بازیکنان به‌خاطر کاوش در محیط واقعی اطراف پاداش می‌داد.

ایدهٔ پوکمون گو موجب شد تعداد زیادی از افرادی که تمایلی به بازی نداشتند، آن را بر روی تلفن‌های هوشمند خود امتحان کنند.

استفاده از فناوری واقعیت افزوده و جی‌. پی‌. اس (سامانهٔ موقعیت‌یابی جهانی) در پوکمون گو به میلیون‌ها نفر روشی جدید برای بازی‌کردن را آموخت.

پلت‌فرم‌هایی که پوکمون گو بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • آی. او. اس؛
 • اندروید.

تاریخ انتشار: ۶ ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی.

۹. حماسه کندی کراش (Candy Crush Saga)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - سادگی بازی کندی کراش می تواند هر کسی را به خود جذب بکند.

شاید براساس برخی معیارها کندی کراش مهم‌ترین بازی این لیست باشد.

کمتر بازی‌ای مانند کندی کراش به‌آسانی در دسترس است. کندی کراش بهترین بازی‌ این لیست است که افراد کم‌میل به بازی را هم به خود جذب می‌کند.

برای پیروزی در کندی کراش و گذر از مراحل آن باید آب‌نبات‌های هم‌رنگ را در گروه‌های ۳تایی یا بیشتر کنار هم بچینید. کندی کراش یک بازی ویدئویی محسوب می‌شود؛ اما با بازی‌هایی مانند ندای وظیفه و GTA تفاوت‌های بسیاری دارد.

این بازی بسیار ساده‌تر و قابل‌فهم‌تر از بازی‌های دیگر است؛ ازاین‌رو شاید مقایسه این بازی با سایر بازی‌های لیست دشوار باشد.

پلت‌فرم‌هایی که کندی کراش بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • وب؛
 • فایر او. اس؛
 • ویندوز فون؛
 • آی. او. اس؛
 • اندروید.

تاریخ انتشار: ۱۲ آوریل سال ۲۰۱۲ میلادی.

۱۰. ارواح تاریک (Dark Souls)

بهترین بازی های ویدئویی ۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰ - بازی ارواح تاریک یا دارک سولز از لحاظ سختی از بازی های معروف است.

ارواح تاریک با مبارزات خشن و دشواری سرسام‌آور خود استانداردهای جدیدی را برای بازی‌های اکشن ایجاد کرد‌. در آن زمان در بیشتر بازی‌های اکشن تخیلی، بازیکن باید با اتکا به نیروهای فراطبیعی، دشمنان را یکی پس از دیگری از سر راه برمی‌داشت؛ اما بازی ارواح تاریک ساخته شد تا بازیکنان را حسابی به چالش بکشد و به آنها براساس صبر و تصمیمات‌شان پاداش بدهد.

ارواح تاریک بازی سختی است؛ بنابراین، پیروزی بر هر دشمن باعث احساس غرور و موفقیت در بازیکن می‌شود. سختی ارواح تاریک به‌نوعی یادآور سختی بازی‌های دهه ۸۰ و ۹۰ میلادی است. در آن دوران، بازی‌ها به‌عمد سخت ساخته می‌شدند تا ارزش چند بار بازی‌کردن را داشته باشند.

میزان دشواری بازی ارواح تاریک به حدی است که در میان منتقدان به معیار سختی تبدیل شده است. آنها بازی‌ها را فارغ از سبک‌شان از لحاظ سختی با ارواح تاریک مقایسه می‌کنند.

بااین‌حال درنهایت ارواح تاریک می‌تواند الهام‌بخش بازی‌های سبک‌های مختلف باشد تا چنین توازن خوبی را بین سختی، پیشرفت و دستاورد بازیکن ایجاد کنند.

پلت‌فرم‌هایی که ارواح تاریک بر روی آنها عرضه شد، عبارت‌اند از:

 • ایکس‌باکس وان؛
 • ایکس‌باکس ۳۶۰؛
 • پلی‌استیشن ۳؛
 • پلی‌استیشن ۴؛
 • نینتندو سوئیچ؛
 • رایانه‌های شخصی.

تاریخ انتشار: ۲۲ سپتامبر سال ۲۰۱۱ میلادی.

برگرفته از: businessinsider

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
 1. علیرضا می‌گوید

  خواهشا خواهشا این پست ها رو از سایت های مرتبط با موضوع ترجمه و کپی کنید خدایی این لیست نصفش مسخرس یعنی تو این 10 سال هیچ بازی نبوده که جای کندی کراش یا فورتنایت یا پوکمون گو رو بگیره؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  پ.ن : یه مراسمی هست به نام گیم آوراد که توش بهترین بازی های هر سال معرفی میشه.( محض اطلاع گفتم که اگه خواستین یه تحقیقی راجع بهش بکنید بعد یه نگاه به لیست خودتون بندازید)