تنها راه واقعنِ واقعن پولدار شدن

26

می‌خواهید حسابی موفق شوید؟ واقعا پولدار شوید؟ پس این فرصت کوچک سرمایه‌گذاری، که گوشه‌ی این روزنامه آگهی شده را چِک کنید. چیز خاصی نیست. سرمایه‌گذاری ساده‌ای است. تنها کاری که باید بکنید این است که رسما تمام پولتان را بدهید دستشان. در حالت خوبش، بعد از یک سال، شاید پولتان چند درصد زیادتر شد. در حالت بد؟ ممکن است هر روز کل پولتان را بخورند، تازه کنترل چندانی هم بر این سرمایه‌گذاری ندارید. اگر می‌خواهید راه پولدار شدن را بدانید همراه ما باشید.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

حالا حاضرید پولتان را در حلق چنین سرمایه‌گذاری‌ای بریزید؟ صد سال سیاه.

با این حال روزانه میلیون‌ها نفر این کار را انجام می‌دهند: آنها هر روز برای کسان دیگری کار می‏‌کنند.

صد البته که این مقایسه کمی هم مع‌الفارق است. تا روزی که اخرج نشوید حقوق می‌گیرید، اما وقتی برای کسی کار می‌‏کنید، حالت خوب‌تان همیشه سقف دارد – این درست که هر از چند گاهی حقوق‌تان افزایش می‏‌یابد، اما در بهترین حالت بیشتر از ۳ یا ۴ درصد گیرتان نمی‌آید.


حتما بخوانید: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید

اما حالت بدتان همیشه نامحدود است، زیرا با اخراج شدن و ترک شغل، حقوق‌تان می‌پرد و تازه وقت، تلاش و فداکاری‌هایی که روی این کار گذاشته بودید هم همراه با حقوق به ملکوت اعلی می‌پیوندند.

پس حالت خوب‌تان حسابی محدود است و حالت بدتان نامحدود.

سرمایه‌گذاری از این بدتر سراغ دارید؟

غلت زدن در ثروت

غلت زدن در ثروت

اگر به سرتان زده که واقعا پولدار شوید، دنبال راه دیگری باشید، چون کار کردن برای دیگران شما را به آنجا نخواهد رساند. حرف من را همین‌جوری قبول نکنید، ببینید آمارهای دولت چه می‌گویند:

می‌خواهم شما را با جایی آشنا کنم که شوخی و خنده در آنجا خواهد مُرد. یعنی «اداره‌ی مالیات». این اداره، آمار عجیبی از گزارش‌های مالیاتی مربوط به ۴۰۰ نفر را منتشر کرده که بنا به گفته‌ی آنها بزرگ‌ترین درآمد مشمول مالیات مابین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۲۰۰۹ را داشته‌اند. یا به زبان آدمیزاد، «۴۰۰ نفر که تا خرخره در پول غرق‌اند.»

در سال ۲۰۰۹ برای ورود به لیست ۴۰۰ نفره‌ی درآمد مشمول مالیات، ۷۷/۴ میلیون دلار لازم داشتید (یعنی با این پول فقط وارد لیست می‌شدید؛ چون میانگین درآمد هر یک از اعضای این لیست ۲۰۲/۴ میلیون دلار بود).

اما اینها را ول کنید. نکته‌ی جالبش این است که این ۴۰۰ نفر این پول‌ها را چطور درآورده‌اند:

 • از حقوق و مزایا : ۸/۶ درصد
 • بهره: ۶/۶ درصد
 • سود سهام: ۱۳ درصد
 • شراکت و شرکت‌داری: ۱۹/۹ درصد
 • افزایش ارزش سرمایه (یا سود سرمایه): ۴۵/۸ درصد

چند تا نتیجه‌گیری تابلو از این آمار می‏‌کنم:

 • حقوق گرفتن آدم را واقعا پولدار نمی‌کند.
 • «درآمد» حاصل از سرمایه‌‌گذاری‌های مطمئن، آدم را واقعا پولدار نمی‌‏کند.
 • سرمایه‌گذاری روی سهام شرکت‌های بزرگ، آدم را واقعا پولدار نمی‌کند.
 • داشتن یک یا چند کسب و کار، نه تنها زیربنای مستحکمی برای ثروت می‌سازد، بلکه ممکن است روزیثروت بادآورده‌ی عظیمی برایتان بیاورد و «واقعن» پولدارتان کند.

حتما بخوانید: چگونه پولدار شویم؛ ۱۶ راه پولدار شدن که باید بدانید

به اداره‌ی مالیات اعتماد ندارید؟ خیلی خب. بروید لیست ۱۰ میلیاردر برتر جهان را از سایت فوربس بخوانید. اینهم لینکش. افرادی مثل گیتس، بافِت، الیسون، کُخ، والتون و اَدلسون تمامشان کارآفرین هستند (راستش را بخواهید من ۲۰۰ نفر اول را نگاه کردم و نتوانستم داخلش یک نفر کارمند پیدا کنم، بعدش هم خسته شدم و وِلش کردم).

پس تا اینجا مشخص شد که رسیدن به ثروت خیلی زیاد، نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری روی خود و دیگران، ریسک‌پذیری، انجام دادن صد تا کار کوچولوی درست… و در نهایت انجام دادن یکی دو تا کار بزرگِ خیلی درست است.

اما اگر آن یکی دو تا کار بزرگ را خوب انجام ندهید چه؟ خود این هم یکی از راه‌های واقعا پولدار شدن است.

ثروت در نوع زندگی

واقعن واقعن پولدار شدن

من با صدها کارآفرین سر یک قضیه صحبت کرده‌ام و تک تکشان یک عکس‌العمل مشابه داشتند. وقتی فقط راجع به بخش مالیِ کارآفرین بودن صحبت می‏‌کردیم – یعنی بی‌خیال استراتژی‌ها، درآمدها، عرضه‌ی اولیه سهام، نقد کردن می‌شدیم – ذوق می‌کردند، اما تصاویرشان کارتونی نمی‌شد.

اما تا راجع به زندگی کارآفرینی صحبت می‏‌کردیم – درباره‌ی اینکه کارآفرین بودن چه حسی دارد و این جور حرف‌ها – ناگهان روی سرشان هاله سبز می‌شد. شروع می‌کردند به حرف زدن راجع به چالش‏‌ها، مسئولیت‌ها، حس مأموریت داشتن، حس هدفمند بودن، حس رضایت از انجام کارها و حس هیجانِ کار کردن با و برای تیمی که واقعا تیم است، حس قشنگ شکوفایی قدرت و احاطه پیدا کردن بر سرنوشت… .

هر دفعه که با هر کدامشان صحبت می‌کنم همین اتفاق می‌افتد. عین بچه‌هایی می‌شوند که بند کفششان را خودشان می‌بندند و بی‌نهایت رؤیا در سر و چُس‌مثقال پول در جیب‌شان دارند. صورتشان شروع می‌کند به گُل انداختن.

کارآفرین موفقی مثل جوئل گسکوین، که کمک کرد Buffer از پروژه‌ای شخصی به کسب‌وکاری تبدیل شود که دور و برش را تیمی از آدم‌های با استعداد بگیرند و درآمدی واقعی کسب کند، صورتش گُل انداخت.

کارآفرین گولاخ دیگری نظیر اسکات دُرسی، کسی که ExactTarget را از توی گاراژ خانگی به بیرون هدایت کرد، سهامش را عرضه کرد و رساندش به SalesForce.com، صورتش گُل انداخت.

اسکات دُرسی
اسکات دُرسی

با هر کارآفرینی که ملاقات می‌کنم، صحبت که به کارآفرین بودن می‏‌رسد صورتش گُل می‌اندازد چون حس می‌کند زنده‌ است، حس ‌می‌کند برنامه‌ی زندگی‏‌اش را خودش تنظیم می‌کند، تصمیم‌هایش را خودش می‏‌گیرد، اشتباهاتش را خودش مرتکب می‌شود – در یک کلام، آسمان را به عنوان محدوده‌ . قلمرو خود در نظر می‏‌گیرد، آن هم نه فقط از بابت مالی، بلکه از نظر شخصی (که از من بپرسید می‌گویم دومی مهمتر هم هست).

در این راه، فارغ از سود مالی، حس پولداریِ واقعی به آدم دست می‌‏دهد. یعنی اگر ثروت و درآمد را هم بگذاریم کنار، این افراد حس می‏‌کنند واقعا پولدارند.

«واقعنِ واقعن» پولدار شدن

واقعن واقعن پولدار شدن

به همین دلیل، تنها راه واقعا پولدار شدن از نظر مالی و واقعن پولدار شدن از نظر شخصی، به راه انداختن کسب‌وکار خود است. حتی اگر چیزی جانبی باشد. حتی اگر کمی بیشتر از سرگرمی بهش نگاه کنید.

چه دلیلی دارید که این کار را نکنید؟ هیچ دلیلی. لازم نیست همین امروز از سر کارتان استعفا بدهید، در واقع نباید این کار را بکنید (یکی از بهترین راه‌ها برای پایین آوردن ریسک این است که در حین پایه‌ریزی موفقیت آتی، فعلا به شغل تمام‌وقت‌تان بچسبید). در ثانی، راه‌اندازیِ خودِ کار، چیز چندان سختی هم نیست؛ یک روزه از پسش برمی‌آیید.

معامله‌ی فعلی‌ شما با زندگی، از این قرار است: در ازای آزادی کمتر، کنترل کمتر و حس خودشکوفایی کمتر، هر روز می‌روید و برای شخص دیگری کار می‌کنید. حالت خوب‌تان همیشه سقف دارد و حالت بدتان نامحدود است.

حالت بد کارآفرینی هم نامحدود است، اما در عوض، کسانی که دل به دریا می‌زنند، می‌توانند از حالت خوبِ امکان دستیابی به ثروت نامحدود و حالت خوبِ بهبود وضعیت شخصی نامحدود، نهایت لذت را ببرند.

شانسی به خودتان بدهید. سعی کنید «واقعنِ واقعن» پولدار شوید، اینجوری شاید زورتان به این رسید که فقط «واقعا» پولدار شوید.

هر چه باشد، یک «واقعا» از دو تا «واقعن» هم دستاورد بدی نیست – تازه افتخارش به این است که آن را با شرایط خودتان به دست آورده‌اید.

اگر دوستان و خانواده‌ فکر می‌کنند که از روی خُل‌وضعی و دیوانگی به راه‌اندازی کسب‌وکاری اقدام کرده‌‌اید، این مقاله را نشان‌شان بدهید. اگر راجع به راه‌اندازی کسب‌وکاری فکر کرده‌اید و بهتان می‌گویند مغزتان تاب برداشته، این مقاله را نشان‌شان بدهید.

اگر آدم‌های دور و برتان متوجه نمی‏‌شوند که شانس دادن به خود، چطور می‌‏تواند منجر به شکوفایی شخصی بشود، این یکی را برایشان بخوانید.

بعد سفرِ کارآفرینی‌تان را شروع کنید، حتی از جاهای کوچک و مطمئن. هر قدمی که به جلو بردارید، شما را به حداقلِ «واقعا پولدار شدن» نزدیک می‏‌کند – و شاید، فقط شاید، به «واقعنِ واقعن پولدار شدن» – و به‌تان اجازه می‌دهد به گروهی از آدم‌ها بپیوندید که به سبک و سیاق خودشان زندگی می‏‌کنند.

کدام آدم‌ها؟ کارآفرین‌ها. شما هم یکی از آنها بشوید.

این بهترین سرمایه‌گذاری‌ای است که می‌‏توانید انجام بدهید، زیرا روی خودتان سرمایه‌گذاری می‌‏کنید.

برگرفته از: inc

کسب‌وکار را به روش دانشگاه هاروارد بیاموزید.

94،400 تومان63،500 تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 دیدگاه
 1. مجید می‌گوید

  سلام.
  از مطالعه این مقاله واقعا لذت بردم. حدود 3 سال هست که درگیر کسب و کار خودمون هستم و حقیقتا بخش “ثروت در نوع زندگی” ارزشمندترین آورده کارآفرینی و استقلال شغلی هست. این بخش حتی بعد از رسیدن به ثروت زیاد باز هم جذابیت خودش رو حفظ می کنه و به زندگی مفهوم، امید و انگیزه میده.

  1. میثم عقیلی می‌گوید

   زدی به خال مجید جان. مقاله رو چلوندی تو سه تا خط نوشتی.
   امیدوارم تو کسب‌و‌کارت موفق باشی.

 2. محسن می‌گوید

  سلام . مقاله خیلی جالبی بود آدم دچار هیجان و انگیزه میشود

 3. Hz 021 می‌گوید

  سلام.. میخاستم یاداور بشم که کلمه ” واقعن ” اشتباست و کلمه “واقعاً ” درسته.. در کل مقاله خوبی بود دستت درد نکنه حاجی 🙂

  1. محسن می‌گوید

   عزیزم واقعن درسته،واقعا نوشتار عربیه که کم کم باس منسوخ بشه
   ارادت زیاد

   1. سایه می‌گوید

    سلام. خود کلمه از اساس عربیه. اگه نمی پسندین باید دنبال کلمه ی جدید باشید نه رسم الخط جدید

    1. مهناز می‌گوید

     باهات موافقم
     ولی هنوز شرایط کنار گذاشتن کلمات عربی که به وفور در زبان فارسی داریم میسر نیست . آنقدر رخنه زبان عربی در فارسی ریشه ای بوده که معادل کلمات عربی رو در فرهنگ لغات خودمون پیدا نمی کنیم .

     1. تبلاتا می‌گوید

      میسر با سه صابون هست
      بلدی بنویسی یا یادت بدم

  2. میثم عقیلی می‌گوید

   سلام رفیق. مرسی که ما رو دنبال می‌کنی.
   تبدیل «تنوین» به «ن» گرایشی تو سره نویسیه و حمایت بعضی از اساتید زبان فارسی رو پشت سرش داره.
   اگه دوست داری بیشتر بدونی این مطلب آرشیوی از روزنامه شرق رو بخون: http://aryaadib.blogfa.com/post-64.aspx

   تو مقاله خود ما منظور از بکارگیری «واقعا و واقعن» صرفا ایجاد تمایز معناییه.
   واقعا = پولدار شدن از بابت حساب بانکی ، واقعن= پولدار شدن از بابت ذهنیت و سبک زندگی.

 4. امیر می‌گوید

  سلام به همه چطور ها
  این مقاله مفید بود
  من هر فکر کارآفرینی در ذهن دارم یه پول درستو حسابی میخواد (شاید من ایده های کم سرمایه به ذهنم خطور نمیکنه?)
  آینده ام تا ۲، ۳ سال دگ رو میبینم مجبورم ۲ مجانی در حالت بدِ بد برای نظام وظیفه کار کنم حداقل میدونم حالت خوبی در کار نیست

 5. اميرسام می‌گوید

  واقعاً جالبه ، همين دو سه روزه كه سخت و خيلي خيلي سخت درگيريه فكري بدي با خودم دارم كه همچنان مدير بودن تويه شركت خصوصي رو با حقوق ،امكانات و موقعيت شغلي خوب ( از نظر بقيه نه خودم ) كنار بزارم و كسب و كار شخصي خودم رو راه بندازم بطور خيلي اتفاقي اين مقاله رو ديدم ،،
  ديگه مطمئن شدم كه انجامش بدم ..
  به نظر من تويه كاري كه آدم هر روز انجام ميده اين قسمتش خيلي مهمه و تاثير گذاره ،
  كه مثبت يا منفي بودن نتيجه كار ، تاثير مستقيم در درآمد فرد داشته باشه …
  كه متاسفانه كار در سيستم كارمندي اصلا اين موضوع رو براي من ارضا نميكنه …

 6. محسن می‌گوید

  عالی بود این مطلب اتفاقن منم یه همچی دیدگاهی دارم که اصلن حاضر نیستم استخدام شم و برا کسی کار کنم

 7. رضاجهانی می‌گوید

  مطلب خوب وپرمغز دراین حال خودمونی و باحال بود ممنون وموفق باشید

 8. باسعادت می‌گوید

  آفرین آفرین،انرژی دادین بهترازهزاربارآب تنی
  ایکاش پدرومادرهایی که توان بچه هاشون را نمیشناسن،بخونن! و مدام بچه هارا به استخدام و آب باریکه توصیه نکنند!

 9. خاطره می‌گوید

  چطورشروع كنم
  لطفا دراين مورد توضيح بده و مطلب بزار ممنون

 10. علی می‌گوید

  سلام من 23 سالمه شغلم کارمندی فعلا.. ناشکر نیستم ولی راضی نیستم چون خیلی ایده فکر تو مغزمه نمیتونم شکوفاش کنم میسوزم چندتا طرح واس کسب کار داشتمم ولی دست رو هرچی زدم هزیینه اولی سنگینی میخواست به هرحال اینو میخوام بگم بچه ها تلاش کنید ناشدنی هارو شدنی کنی جهان دست ما ایرانیاست به امید روزی که بگن پولدارترین مردان زنان ایرانی ان ….قانع نباشید به یه کتاب خود کتابخونه بخواهید …

 11. مهدی می‌گوید

  سلام به دوستان
  برای کار آفرین بودن به دنبال هیجان و لذت کار باشیم و پول هم خودش میاد
  اگه اول کار فکر پول باشیم و یا سرمایه اولیه،دیگه مغز تعطیل میشه و نمیشه کار آفرین شد.

 12. مهدی می‌گوید

  سلام و ممنون از انرژی های مثبتتون واقعن تاثیر گزاره،بنده مدیر فروش یه شرکت طراحی هستم با حقوق 4 میلیون در ماه ولی از اینکه برای کسی کار کنم راضی نیستم و از همین امروز تصمیم میگیرم که مستقل کار کنم و آقای خودم باشم و به روزی برسم که به پرسنلم ماهی 4 میلیون حقوق بدم.

 13. سمک عیار می‌گوید

  سلام میثم جان. بسیار عالی، لذت بردم. فقط برای صمیمی نوشتن نیاز به بعضی کلمات مثل گولاخ و چس‌مثقال و این جور چیزها نداری. حیفه قلم خوبتو با این جور واژه‌ها قاطی کنی. برات آرزوی موفقیت می کنم.

 14. محمدرضا می‌گوید

  هنگام تنگدستی در عیش کوش و مستی/کاین کیمیای هستی قارون کند گدا را /میثم جان چله نشینی برو کار آفرینی از سرت میپره دیوانگی هم جهانی دارد و بزرگترین سرمایه انسان گوهر عشق است که خوسبختی میاورد شراب و زن و موسیقی ستون دین رندان است دختر چهارده ساله یادت نره فشار قبر میگیری إإإ نوشتار ی سالها پیش خواندم یا کتاب یک واژه عربی هم نداشت فارسی سره درباره گرانش و سیاه چاله ها بود و کتاب تاءو فیزیک کمی مخم باز شد و کتابی از دکتر سوزکی راهب بودایی که روش ذن بود. سرانجام همه وادی خاموشان است ولی نامیرا میزییم. شاهنامه 5% عربی و قران هم 5% واژگان فارسی داشتند چیزی که هست واژگان عربی را در ست به کار نمیبریم و نیازی هم بدانها نداریم این واژه از ارتداد و کفر آمده و به آمد وشد هیچ بستگی یا کنشی ندارد در پایان سخن شما سخن فردوسی بزرگ است . ز نیرو بود مرد را راستی / ز سستی گژی آید و کاستی

  1. ALI می‌گوید

   داداش همه کتابا رو یه جا خوندی زده بالا 😐

 15. Dolatmand می‌گوید

  سلام حیفم آمد که بخونم و تشکر نکنم . عالی عالی عالی . برای کسانی که هدف دارند عالیه . ممنون

 16. nasafa.ir می‌گوید

  ممنون

 17. رضا بیدقی می‌گوید

  سلام بنظر من امروز تنها راهی که میشود بسرعت پولدار شد و بمعنی کامل موفق شد که ضریب خطا و باخت را در حد صفر پایین اورد کار کردن دسته جمعی و گروهی وتعاونی هست که بدلیل تعداد مغز ها و فکر ها و سرمایه های اندکی که هر فرد بعنوان سهم و اورده میتواند در این کار گروهی هزینه کند میتواند به سرمایه های بزرگی تبدیل شده و با کمی مدیریت با توجه به دانش حمعی و مدیریت گروهی بسرعت این سرمایه را توسعه وتبدیل به یک واحد بزرگ و پول ساز نمود و باتوجه به اینکه دولت هم با تعاونی ها همکاری مینماید براهتی میتوان حد اکثر در دو سال به فردی با درامد خوب و روز بروز بیشتر شدن تبدیل شد بنابر این پیشنهاد میکنم که برای شروع کسانی که مایلند در چنین تعاونی شرکت کنند به من ایمیل بزنند و اعلام امادگی کنند اول جهت اطلاع عرض میکنم که من دارای پنجاه و چهار سال سن هستم و یک کارخانه با تجهیزات و ماشین الات کامل دارم و اگر تعداد کسانی که مایل به شرکت در این مجموعه باشند به تعدادی برسند که بشود این تعاونی را تشکیل داد تمام جلسات را در محل کارخانه اجرا خواهیم کرد و کسانی که دوست اشنا و فامیل دارند که مایل به همکاری باشند را تشویق نموده تا همانطور که میدانید هر چقدر تعداد اعضای هر تشکیلاتی بیشتر باشد از توان و قدرت بیشتری برخوردار خوهند بود افرادی که ایمیل میفرستند باید نام و نام خانوادگی میزان سواد و میزان تجربه در هر کاری که تا امروز انجام داده اند و توانایی هایی که دارند و هم چنین مقدار پول و سرمایه یا امکاناتی که در اختیار شرکت میتوانند بگذارند مثل زمین برای ساخت و ساز زمین برای کشاورزی حتی دویست متر با ادرس تقریبی اتومبیل مغازه یا دستگاه مانند دستگاه تراش و فرز جوش در انواع مختلف ماشین الات تولید و یا هرگونه امکانات که دارند و در حال حاضر سود خوبی ندارند و از همه مهم تر و باز هم مهمتر اینکه ایا روحیه همکاری دارند یانه در واقع میتوانند به تصمیم جمع برخلاف نظرشان باتمام وجود تلاش کنند حتما تماس بگیرید که ما هم بتوانیم در صورت همدلی و یک پارچگی و اتحاد واقعی به یکی از شرکتهای بزرگ ایران تبدیل شویم که نتها خود و خانواده مان رنگ اسایش را ببیند بلکه دیگران هم بیاموزند و خودرا نجات دهند
  پاسخ دهید

  1. ... می‌گوید

   سلام دوست عزیز ایمیل شما بخش نظرات درج نمیشه و فقط مدیران میتواننند ببینند

 18. احمد می‌گوید

  عالی