چطور مکالمه انگلیسی یاد بگیریم؟

77

اگر به هر دلیلی می‌خواهید زبانی را یاد بگیرید باید بتوانید در چند زمینه‌ی مختلف از آن زبانِ جدید مهارت پیدا کنید، مثلا مهارت‌های شنیداری، خواندن و درک مطلب، نوشتن، و البته مکالمه. باید حرف زدن خود را قوی کنید. رسیدن به تبحر در همه‌ی این مهارت‌ها برای داشتن ارتباط موثر با گویندگان یک زبان ضروری است. از این بین مهارت در مکالمه‌، مزیت‌ خاصی را برای‌تان فراهم می‌کند. شما می‌توانید کلمات را به روشی معنی‌دار در کنار هم قرار دهید و در ارتباطات معمول روزمره افکار و احساسات خود را با سایرین در میان بگذارید. به علاوه با صحبت کردن می‌توانید از فرصت‌ها بیشتر و بهتر استفاده کنید. در این مقاله می‌خواهیم نکاتی را از زبان مدرسین با‌تجربه‌ برای تقویت مهارت مکالمه انگلیسی به شما پیشنهاد کنیم.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

۱. دنبال میانبُر و جادو نباشید

هیچ راه جادویی و با تاثیری فوق‌العاده خاص وجود ندارد که بتواند به سرعت مهارت زبان شما را به حد عالی برساند. البته روش‌های گوناگونی وجود دارند که برخی از دیگری کاراتر هستند. برای مثال، در یک دوره‌ی مناسبِ آموزش زبان باید تمام جنبه‌های زبان تقویت شود (مکالمه، توانایی شنیداری، لغت، گرامر، خواندن و نوشتن). اگر هر یک از اینها حذف شوند زبان‌آموز در زبان تازه به مهارت کامل نخواهد رسید.

از طرفی هر روش برای فردی مناسب است و برای دیگری نیست. مثلا حفظ کردن برای من کار راحتی است، اما برخی از این کار متنفرند. همچنین برخی زبان‌آموزان انگلیسی را به سادگی از طریق مکالمه‌ی غیررسمی می‌آموزند، اما برخی دیگر روش‌های منظم‌تر را ترجیح می‌دهند.

فارغ از اینها، رسیدن به توانایی گویندگان بومیِ هر زبانی نیازمند طی کردن فرایندی طولانی‌مدت است. اگر کسی به شما می‌گوید که یک «راه جادویی» برای سریع پیمودن آن سراغ دارد، حرفش را باور نکنید.

۲. درگیر گرامر نشوید

به نظر عجیب می‌رسد اما این یکی از مهم‌ترین مواردی است که در بهبود مکالمه به کمک‌تان می‌آید. البته اگر قرار است امتحان زبان‌ بدهید، لازم است گرامر بخوانید، ولی اگر قرار است مثل یک انگلیسی زبان حرف بزنید باید بدون خواندن گرامر آن را یاد بگیرید. گرامر خواندن سرعت شما را کاهش می‌دهد و گیج‌تان می‌کند و وقتی بخواهید حرف بزنید جای اینکه مثل اهل آن زبان جملات به طور طبیعی از زبان‌تان بیرون بیاید درگیر فکر کردن به قوانین گرامری می‌شوید. یادتان باشد تنها عده‌ی کمی از انگلیسی‌زبانان هستند که بیش از ۲۰ درصد همه‌ی قوانین گرامر انگلیسی را می‌دانند. کدام یک از شما موقع حرف زدن به فارسی، فکر می‌کند صفت مفعولی و اضافه‌ی توصیفی چیست و چگونه به کار می‌رود؟ اگرچه احتمالا کسی که مشغول یادگیری فارسی است خود را درگیر این اسامی خواهد کرد. اما چه کسانی راحت حرف می‌زنند بدون اینکه بدانند قواعد گرامری پشت هر جمله چیست؟ گویندگان اصلی هر زبان. در عوض چه کسی است که به سوالات گرامری راحت پاسخ می‌دهد؟ یادگیرندگان هر زبان.

حالا انتخاب کنید که می‌خواهید تعریف افعال سببی را در انگلیسی از بر کنید یا می‌خواهید مثل یک انگلیسی زبان حرف بزنید؟

یک راه ساده این است که زمان مطالعه‌ی خود را بین مهارت‌های مختلف زبان تقسیم کنید.


حتما بخوانید: ۷ روش برای یادگیری کلمات جدید زبان خارجی

۳. با عبارات طرف باشید نه کلمات

عبارات مکالمه انگلیسی

بسیاری تلاش می‌کنند کلمات جدید را بیاموزند و بعد آنها را در جمله‌ای کنار هم قرار دهند تا یک جمله‌ی مناسب به دست آورند. گاهی شگفت‌آور است که یک زبان‌آموز چه تعداد کلمه بلد است، اما قادر نیست یک جمله‌ی درست با آنها بسازد. دلیل این مشکل این است که چنین فردی کلمات را یاد گرفته است و نه عبارت‌ها را. وقتی یک نوزاد آموختن زبان مادری خود را آغاز می‌کند کلمات و عبارت‌ها را در کنار هم می‌آموزد. بر همین اساس شما باید عبارات را هم یاد بگیرید.

اگر ۱۰۰۰ لغت بدانید، ممکن است نتوانید حتی یک جمله‌ی درست بسازید. اما اگر یک عبارت را یاد بگیرید، صدها جمله‌ی صحیح می‌توانید بسازید. اگر ۱۰۰ عبارت بلد باشد شگفت‌زده می‌شوید که می‌توانید چه تعداد جمله‌ی درست با آنها بسازید. در نهایت اینکه تنها با آموختن ۱۰۰۰ عبارت می‌توانید خود را یک متکلم عالی زبان انگلیسی حساب کنید.

برای تمرین عبارات پایه‌ای انگلیسی می‌توانید به این لینک مراجعه کنید.

۴. از زبان مادری‌تان به انگلیسی ترجمه نکنید

در مکالمه از زبان مادری‌تان به انگلیسی ترجمه نکنید

وقتی قرار است انگلیسی صحبت کنید ترجمه از زبان مادری شما را به اشتباه می‌اندازد. ترتیب کلمات فارسی در جمله متفاوت از انگلیسی است و ترجمه شما را کُند و جملات‌تان را اشتباه خواهد کرد. به جای این کار عبارت‌ها را یاد بگیرید تا مجبور نباشید به کلماتی که دارید به کار می‌برید فکر کنید. فرایند جمله‌سازی باید خودکار باشد.

مشکل دیگر در ترجمه این است که سعی می‌کنید گرامری که آموخته‌اید را در آن لحاظ کنید. ترجمه از زبان مادری و فکر درباره‌ی گرامر جملات، کار اشتباهی است و باید از آن بپرهیزید.

۵. علاوه بر اینکه به گرامر و ترجمه فکر نمی‌کنید، از اشتباه کردن هم نترسید

از بزرگ‌ترین «موانع ذهنی» برای زبان‌آموزان نگرانی درباره‌ی اشتباه کردن یا شرمندگی از این است که حرف‌ زدن‌شان بدون اشکال نباشد. به یاد داشته باشید که توانایی برقراری ارتباط، از بی‌نقص بودن اهمیت بسیار بیشتری دارد.

یک مثال :

تصور کنید کسی این جمله را می‌گوید:

“Yesterday I go to party in beach”

این جمله به لحاظ گرامری اشتباه است و باید به این صورت نوشته شود:

“Yesterday I went to a party on the beach”

می‌بینید که با وجود اشتباه در جمله‌ی اول هنوز معنا با موفقیت منتقل شده است. بدون شک شما دل‌تان می‌خواهد به مرور زمان اشتباهات خود را اصلاح کنید. اما برای مکالمه‌ای معمولی آرامش خود را حفظ کنید و به خاطر بیاورید که اشتباهات مرگ‌آفرین نیستند، چیزی که اهمیت دارد ارتباط برقرار کردن است.


حتما بخوانید: یادگیری یک زبان‌ خارجی چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

۶. خواندن و گوش‌کردن کافی نیست، آنچه را می‌شنوید در مکالمه به کار ببرید

آنچه را می‌شنوید در مکالمه انگلیسی به کار ببرید

خواندن، شنیدن و حرف زدن مهم‌ترین جنبه‌های یک زبان هستند. هرچند برای اینکه در زبانی روان باشید کافی است که بتوانید به آن زبان حرف بزنید. اینکه نوزادان و کودکان در ابتدا حرف زدن را می‌آموزند عادی است. آنها ابتدا به روانی زبان مادری خود را می‌آموزند و آنگاه شروع به خواندن و سپس نوشتن می‌کنند. بنابراین طریقه‌ی طبیعی زبان‌آموزی عبارت است از گوش کردن، حرف زدن، خواندن و در آخر نوشتن.

مشکل اول

این عجیب است که در مدارس ابتدا خواندن، بعد نوشتن، سپس گوش دادن و در آخر مکالمه و حرف زدن را آموزش می‌دهند. در روش‌هایی از آموزش زبان (ESL) ترتیب به این صورت است: خواندن، گوش کردن، حرف زدن و نهایتا نوشتن. در روش ESL خواندن بر خلاف روش طبیعی در اولین مرحله قرا می‌گیرد، زیرا دانش‌آموز نیاز به متنی دارد که درک مطلب را با آن انجام دهد و به این وسیله بتواند زبان را یاد بگیرد.

مشکل دوم

دلیل اینکه بسیاری از مردم فقط می‌توانند انگلیسی را بخوانند و بنویسند، این است که فقط این دو مهارت را تمرین می‌کنند. شما برای اینکه بتوانید روان حرف بزنید نیاز دارید که مهارت مکالمه را نیز تمرین کنید. در بخش شنیداری تمرینات زبان متوقف نشوید، زمانی که زبان می‌خوانید فقط گوش ندهید. چیزی که می‌شنوید را خودتان نیز تکرار و تمرین کنید. تکرار کردنِ آنچه شنیده‌اید را ٰآنقدر انجام دهید تا مغز و زبان‌تان برای تولید بدون زحمتِ کلمات در گفتار پرورش پیدا کنند.

۷. خود را در انگلیسی غرق کنید

غرق در مکالمه انگلیسی شوید

حرف زدن به یک زبان، ربطی به هوش ندارد. هر کس می‌تواند یاد بگیرد به هر زبانی حرف بزند. تمام افراد دنیا که به زبان خودشان حرف می‌زنند گواه این ادعا هستند. هر فردی می‌تواند حداقل به یک زبان صحبت کند. چه باهوش باشید یا نه، قادرید به یک زبان صحبت کنید.

قدرت تکلم به زبان مادری ناشی از بودن در معرض آن زبان است. در ایران زبان فارسی را دائما می‌شنوید و خودتان به فارسی حرف می‌زنید پس مشکلی در فارسی ندارید. بسیاری از افرادی که زبان انگلیسی قوی دارند در یک کشور انگلیسی زبان زندگی کرده یا در مدارس انگلیسی زبان درس خوانده‌اند. دلیل پیشرفت این عده در زبان انگلیسی به دلیل تماس دائمی با افرادی بوده که به آن زبان حرف می‌زده‌اند.

البته افرادی هم هستند که علی‌رغم زندگی خارج از کشور مهارت زبانی چندانی ندارند. علت این است که این افراد با انگلیسی‌زبان‌های همان کشور مراوده‌ی کمی داشته و دوستان خود را از میان هم‌زبانان‌شان انتخاب کرده‌اند، بنابراین تمرین کافی در زبان جدید نداشته‌اند.

نیازی نیست که برای روان بودن در انگلیسی به کشور انگلیسی‌زبان سفر کنید. تنها کافی است که اطراف خودتان را از انگلیسی سرشار کنید. هر روز باید به این شیوه زبان‌تان را تقویت کنید حتی شده روزی ده دقیقه بهتر است تا یک ساعتِ روزهای جمعه. برای اینکه انگلیسی را در برنامه‌ی روزانه‌تان بگنجانید:

– وقتی در مسیر رفتن به محل کار یا دانشگاه هستید به فایل‌های صوتی انگلیسی گوش دهید.

– اخبار روزانه را به جای زبان فارسی به زبان انگلیسی بخوانید.

– سعی کنید وقتی مشغول کارهای خانه یا ورزش هستید، به انگلیسی فکر کنید.

– مقالات انگلیسی بخوانید، به پادکست‌های انگلیسی گوش بدهید و ویدیوهای انگلیسی درباره‌ی موضوعات مورد علاقه‌تان را دنبال کنید (مهم است که در فرآیند یادگیری زبان لذت ببرید، به این نحو با سرعت بیشتری پیشرفت می‌کنید.)

– با دوست خود قرار بگذارید که از این به بعد می‌خواهید برای مکالمه فقط از انگلیسی استفاده کنید.


حتما بخوانید: 10 فوت و فن برای یادگیری هر زبانی که دلتان می‌خواهد

۸. برای مطالعه‌ از منابع متناسب استفاده کنید

این ضرب‌المثل که «کار نیکو کردن از پُر کردن است» چندان هم مطابق واقعیت نیست. تمرین و تمرین تنها به دائمی کردن آنچه تمرین می‌کنید می‌انجامد. اگر با جملاتِ اشتباه تمرین کنید، در گفتن جمله‌ی اشتباه مهارت پیدا می‌کنید. بنابراین باید منابع مطالعاتی‌ای را انتخاب کنید که مناسب باشند، بین مردم متداول باشند و بتوانید به آنها اطمینان کنید.

برای مثال مطالعه‌ی اخبار توسط بسیاری از زبان‌آموزان اشتباه است. زیرا زبان اخبار رسمی‌تر از گفتارهای روزمره است و محتوای آن بیشتر سیاسی است که در زندگی روزمره کاربرد ندارد. مهم است که شما متوجه‌ی اخبار شوید، اما فهمیدن این منبع رسمی با کاربرد نامتداول مربوط به زمانی است که یادگیری مطالب پایه‌ای انگلیسی را به انجام رسانده و بخواهید در سطح پیشرفته‌تر عمل کنید.

همچنین آموختن زبان همراه با یک دوست که زبان مادری‌اش انگلیسی نیست، خوبی‌ها و بدی‌های خود را دارد که باید مراقب آنها باشید. تمرین با یک فرد غیرانگلیسی‌زبان امکان تمرین را برای شما فراهم می‌آورد، می‌توانید برای هم انگیزه باشید و اشکالات ابتدایی یکدیگر را گوشزد کنید. اما در عین حال ممکن است وقتی نتوانید جمله‌ی درست یا نادرست را از هم تشخیص دهید اشکالات یکدیگر را کپی‌برداری و تکرار کنید. بنابراین از زمان این تمرین‌ها برای تکرار و استفاده‌ی جملات درستی که از منابع معتبر آموخته‌اید استفاده کنید نه برای اینکه یاد بگیرید چطور جمله‌بندی انجام دهید.

پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز

۹. انگلیسی را از منابع خیلی متنوع بخوانید و بشنوید

گفتیم که اگر تنها به دیدن و خواندن اخبار به زبان انگلیسی اکتفا کنید، آنچه یاد می‌گیرید زبانی تقریبا رسمی است و آنچه یاد نمی‌گیرید زبانِ معمولی مکالمه‌های روزمره بین دو انگلیسی‌زبان است که معمولا پر از اصطلاحات و عبارات غیررسمی است.

از سوی دیگر، اگر تنها به گوش دادن به موسیقی و دیدن فیلم بسنده کنید، ممکن است نتوانید یک مقاله‌ی دانشگاهی را متوجه شوید یا بنویسید، و اگر انگلیسی را تنها برای محل کار استفاده کنید، برای استفاده در موقعیت‌های دیگر، لغت سراغ نخواهید داشت.

به همین دلیل سعی کنید از منابع متنوعی نظیر منابع زیر بهره ببرید:

– منابع تخیلی و غیرتخیلی

– رسمی و غیررسمی

– سخنرانی و مکالمه

– متون جدی و متون طنز

و …

۱۰. یک همراه برای مکالمه کردن پیدا کنید

 

نمی‌توانید انگلیسی را تنها با مطالعه یاد بگیرید، باید از آن استفاده کنید. اگر کسی را ندارید که با شما انگلیسی حرف بزند، می‌توانید از طریق سایت‌های «تبادل مکالمه» آنلاین، کسی را برای همراهی پیدا کنید. در این سایت‌ها می‌توانید متکلمان بومی یک زبان را پیدا کنید که می‌خواهند زبان بومی شما را بیاموزند. به این شکل در یک همکاری متقابل به تمرین و آموزش زبان یکدیگر کمک می‌کنید.

حداقل یک بار در هفته با این فرد مکالمه کنید، این کار برای تمرین و افزایش اعتماد به نفس شما ضروری است.

اینها برخی از سایت‌های تبادل مکالمه هستند:

۱۱. در افکارتان انگلیسی‌زبان شوید

این نکته برای رسیدن به روانی و فصاحت در انگلیسی بسیار کلیدی است. اما چطور می‌توان این کار را انجام داد؟ برای آموزش زبان انگلیسی، این کار را طی مراحل زیر قدم به قدم انجام دهید:

الف) در ابتدا سعی کنید در فکرتان از کلمات انگلیسی استفاده کنید، در این مرحله نیاز نیست از جمله‌بندی استفاده کنید:

مثلا: وقتی از خواب بیدار می‌شوید فکر کنید: toothbrush, bathroom, eat, banana, coffee, clothes, shoes

ب) کم‌کم با ساختار جمله انگلیسی فکر کنید:

مثلا: I’m eating a sandwich

ج) در مرحله‌ی بعد می‌توانید تمام مکالمات و اتفاقات را در ذهن خودتان به انگلیسی مرور کنید

می‌توانید برای مثال و اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه کنید.

این روش یکی از بهترین روش‌ها است، زیرا اگر اشتباه کنید کسی متوجه نمی‌شود! دلیل دیگر این است که می‌توانید هر وقت و هرجا خواستید با این روش، تمرین کنید و نیازی به کلاس و کتاب ندارید. یادتان باشد که هر چه زودتر عادتِ فکر کردن با زبان انگلیسی را تمرین کنید، روان حرف زدن برای‌تان آسان‌تر خواهد شد.

۱۲. از لغات متفاوت برای بیان حرف‌تان استفاده کنید

از لغات متفاوت در مکالمه انگلیسی استفاده کنید.

خلاق باشید. دو مانع بزرگ در راه روان حرف زدن یکی کمبود لغت و دیگری مکث و تردید است. وقتی نظری داشته باشید که نتوانید آن را به انگلیسی بیان کنید تا حد زیادی دستپاچه می‌شوید. به جای دستپاچه شدن، اگر لغت خاصی که مد نظر دارید نمی‌دانید به راه‌های دیگری که برای بیان نظرتان وجود دارد فکر کنید.

مثلا: در یک بحث راجع به آشپزی، زبان‌آموزِ من کلمه‌ی معادل پیاز را نمی‌دانست، بنابراین به جای آن گفت: «سبزی سفیدرنگی که وقتی آن را می‌بُرید اشک‌تان در می‌آید»، یک توصیف عالی، و من کاملا متوجه منظور او شدم.

این مسئله برای جملات انگلیسی هم اهمیت دارد. گاهی ممکن است بخواهید چیزی را به طریقه‌ی خاصی بگویید، زیرا مشغول ترجمه‌ی مستقیم آن از زبان مادری‌تان هستید، اما نمی‌دانید که عبارت را چطور به صورت انگلیسی سازمان‌دهی کنید. قطعا تمرین فکر کردن مستقیم به زبان انگیسی کمک می‌کند با این مشکل روبه‌رو نشوید. علاوه بر آن سعی کنید با ذهنی باز و منعطف به راه‌های گوناگونی که برای گفتن پیامی واحد در اختیار دارید فکر کنید.

انگلیسی‌زبان‌ها هم راه‌های مختلفی برای بیان یک پیام واحد دارند. کافی است به لیست عبارات مختلفی که برای سلام کردن و خداحافظی در انگلیسی وجود دارد، نگاهی بیندازید.

۱۳. با خودتان به زبان انگلیسی صحبت کنید

با خودتان انگلیسی مکالمه کنید

این روش برای پرورش روانی کلام و تقویت اعتماد به نفس عالی عمل می‌کند. وقتی با خودتان حرف می‌زنید فشاری برای بی‌نقص بودن احساس نمی‌کنید و کسی هم اشتباهات شما را نمی‌شنود.

برای پیدا کردن موضوع صحبت می‌توانید به این وبسایت سری بزنید.

تصور کنید که فردی در حال پرسیدن سوال از شما است، حالا با صدای رسا به سوالات او پاسخ دهید. بله ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد اما می‌توانید وقتی تنها هستید این کار را انجام دهید. این کار قدم موثری برای تمرینِ عملی مطالب انگلیسی‌ای است که آموخته‌اید.

۱۴. ناامید نشوید و هرگز آموختن را متوقف نکنید

زبان‌آموزان زیادی داشته‌ام که بعد از چند سال زبان خواندن آن را رها کرده‌ و بعد از مدتی دوباره آغاز به یادگیری کرده‌اند. باز برای مدتی طولانی وقفه داشته و دوباره شروع کرده‌اند. شاید شما هم این کار را کرده باشید. مشکل اینجا است که اغلب با هر بار توقف، آنچه تا کنون آموخته‌اید را از دست می‌دهید و بنابراین رسیدن به سطح عالی زبان خیلی خیلی طولانی می‌شود. اما خبر خوب این است که برای روان شدن زبان انگلیسی‌تان لازم نیست نابغه باشید، تنها لازم است در تمرین و صرف وقت استمرار داشته باشید. اگر اینگونه عمل کنید حتما به هدف مهارت بالا در زبان انگلیسی دست پیدا می‌کنید.

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار زبان جدید.

26،000 تومان 20،000 تومان

منبع espressoenglish talkenglish

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

77 دیدگاه
 1. م می‌گوید

  با سلام
  خیلی ممنونم

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز،
   از همراهی شما متشکریم

 2. سایبان می‌گوید

  ممنون

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   🙂

 3. میلاد می‌گوید

  عالی بود

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   خوشحالم که این مقاله نظرتون رو جلب کرده دوست عزیز!

 4. امید می‌گوید

  با سلام.کاملا مفید و کاربردی.مخصوصا برای من که چند هفته است آموزش زبان را به صورت جدی شروع کردم.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، خوشحالم که این مقاله براتون مفید بوده

 5. مهران الفتی می‌گوید

  خیلی مقاله‌ی کاربردی و مفیدی بود. من خیلی مدیون مورد یازدهم هستم.
  به نظر من هیچ چیزی به اندازه‌ی انگلیسی فکر کردن نمی‌تونه به بیشتر شدن تسلط روی کلمات و روان صحبت کردن کمک کنه.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   دقیقا همینطوره فکر کردن به زبان انگلیسی خیلی کمک میکنه به پیشرفت مکالمه، مادام که سعی کنیم با جملات درستی که از منابع معتبر یاد گرفتیم این تمرین رو انجام بدیم.

 6. puya می‌گوید

  سلام , خدا قوت , مقاله کامل و دقیقی بود , تشکر

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی، خوشحالیم که مقاله نظر شما رو جلب کرده!

 7. افشین می‌گوید

  با سلام و احترام.بینهایت ممنون از مقاله خوبتون.واقعا به من کمک کرد.موفق باشید.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز، ازین بابت خوشحالیم. موفق باشید!

 8. سعید می‌گوید

  با سلام بسیار عالی و کاربردی

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز خوشحالیم که براتون مفید بوده

 9. اعتباری می‌گوید

  سلام برای من خیلی مفید بود متشکرم

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که مقاله‌ی مفیدی بوده برای شما.

 10. سایبان خودرو می‌گوید

  مطلب خوبی بود با تشکر

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   خوشحالیم که این مقاله نظر مثبت شما رو جلب کرده

 11. سایبان می‌گوید

  ممنون برای مطلب

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   خوشحالیم که همراه ما هستید دوست عزیز

 12. بهزاد می‌گوید

  مطالب خیلی خوبی بود. ممنون
  اگرچه من همچنان بعد از حدود سی سال که از شروع یادگیری زبان انگلیسیم میگذره، همچنان روی لزوم یادگیری گرامر پافشاری سنتی خودم رو دارم و طرفدار پر و پا قرص گرامر هستم. LOL

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. درسته، گرامر هم در جای خودش به خصوص برای امتحانهای معمول زبان اهمیت داره. برای همین در سایت چطور درباره ی گرامر مطلب داریم که با یه سرچ ساده می تونید اونها رو هم پیدا کنید. از همراهی و ارائه نظراتون بسیار ممنون

 13. hassan می‌گوید

  خیلی ممنون اگه میشه دربارهی روش بهتر یادگیری لغات هم راهنماییم کنید

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. بهترین روش یادگیری لغات برای هر آدمی متفاوته و شما باید راه خودتون رو با امتحان روش های مختلف پیدا کنید. برای برخی یادگیری لغت در قالب متن بهتر اتفاق میفته. بعضی هم از فلش کارت سود میبرن و برخی از روش هایی که کلمات رو به صورت های خنده دار تغییر میدن تا به یاد موندنش ساده تر بشه… روش های کدینگ و …دیدن فیلم و سریال رو من پیشنهاد میکنم.

 14. سید فرید می‌گوید

  با تشکر -یکی از مشکلات اساسی در یادگیری زبان عدم استمرار یادگیری و وقفه هایی است که درطول یادگیری بنابه دلایلی همچون مشغله زیاد و…. بوجود می آید . بنظر من بوجود آمدن یک عادت در یادگیری و صحبت نمودن می تواند برای ما خیلی مفید باشد

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون. بله دقیقا همینطوره.استمرار در یادگیری زبان یک نکته ی بسیار کلیدیه. به طوری که خوندن و استفاده از چیزی که یاد گرفتین یک ربع هر روز نتایج بهتری داره تا یک روز 2 ساعت آخر هفته.

 15. مهدی می‌گوید

  سلام… ممنون از مقاله خوب و کاربردیتون…

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون.

 16. حبیب می‌گوید

  فوق العاده هست داداش. ممنون بابت این تکنیک های عالی. من به شخصه این رو تجربه کردم که اگر با خودم انگلیسی صحبت کنم و مثلا وقتی توی اتاقم هستم هرکاری که میخوام انجام بدم با خودم حرف بزنم اما به انگلیسی ، این خیلی خیلی تاثیر داره که زبون رو باز کنه. مطالبتون کاربردی و کامل هست . سپاس فراوان

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. ممنون از همراهیتون. با این کار استفاده از زبان ملکه ی ذهنتون میشه و راهکار کارآمدی هست.

 17. زینب می‌گوید

  سلام مرسی . وااااای من از گرامر متنفرم . آیا راهی هست ک زبان یاد گرفت بدون اینکه گرامر در کار باشه؟ منظورم یادگیری لغات چون اول معنی رو یادبگیریم بعد کنار هم گذاشتن آسون میشه. ممنونم

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز. بله توی همین مقاله روشی گفته شده که شما حرف زدن انگلیسی رو صرفا با لغات شروع کنید بدون اهمیت دادن به گرامر. خیلی ها اعتقادی به آموزش جداگانه گرامر ندارن و میگن جملات رو باید یاد گرفت مثل یه بچه که زبون تازه ای رو یاد میگیره.

 18. لیلا می‌گوید

  جای یکی از ابزارهای کمکی بسیار مفید در مقاله خوب شما خالی بود. دیدن سریالهای زبان اصلی که معمولا دارای لحنی روزمره هستند در ابتدا با استفاده از زیرنویس انگلیسی، نگه داشتن فایل و ترجمه لغات نا آشنا و دقت در شیوه بیان کلمه و در مرحه دوم تماشای فیلم ها بدون زیرنویس برای من بسیار مفید بود. به نظرم یکی از دلایل مفید بودن این روش این است که لحن و احساس گوینده که بخش مهمی از مفهوم جملات است روی کاغذ منتقل نمی شود، ولی در یک فیلم یا سریال غیر آموزشی هنرپیشگان تمام تلاش خود را برای انتقال احساس و معنا به کار می گیرند. و ذهن بطور ناخودآگاه و از روی عادت گرامر را بسیار بهتر از آموزش سنتی گرامر یاد می گیرد. در ضمن جایگاه مناسب استفاده از یک لغت و حس آن بخوبی آموخته می شود.
  بهر حال از نظر بسیاری از متخصین یادگیری زبان دوم، بهترین و کارآمدترین روش یادگیری همان شیوه یادگیری زبان مادری است که زندگی در کشور انگلیسی زبان در درجه اول و در رتبه بعدی تماشای سریالهای انگلیسی زبان شبیه ترین شیوه به روش یادگیری زبان مادری است.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   چه روش جالبی! در مرحله دوم همون سریالی که در مرحله اول با زیرنویس دیده شده رو بدون زیرنویس ببینیم؟ درست متوجه شدم؟

   1. لیلا می‌گوید

    البته منظورم از زمینه و سابقه زبان انگلیسی ، مهارت های خیلی پیشرفته نیست. شخصا افرادی را می شناسم، که بدون دایره لغات وسیع یا آشنایی با گرامر، طی زمان کوتاهی با تقویت مهارت های شنیداری از طریق تماشای فیلم و سریال موفق شدند خیلی زودتر از حد معمول مهارت مکالمه را توسعه دهند.

    1. سارا شهیدی می‌گوید

     درسته همینطوره که میگین

   2. لیلا می‌گوید

    نه الزاما همون سریال، کمی زمینه زبان انگلیسی و درک مطلب و گسترش دایره لغات برای دیدن فیلم بدون زیرنویس لازم هست که مثل هر مهارت دیگری تدریجا آموخته می شود.ولی یک نیمه مهم برای مکالمه درک گفتار طرف مقابل هست، و این راهی هست که من شخصا تجربه کردم. و از لحاظ باقی توصیه های مقاله مثل فکر کردن به انگلیسی یا نوشتن دفتر خاطرات به انگلیسی، این روش به طور خودکار باعث میشه همه این توانایی ها را کسب کنید.

    1. سارا شهیدی می‌گوید

     از اینکه تجربیات موفق خودتونو با ما درمیون گذاشتید ممنونم دوست عزیز.
     موفق باشید 🙂

 19. خشایار نوروزی می‌گوید

  همانگونه که در نوشته هم آمده بلند خواندن و بلند بر زبان آوردن جمله ها و وازه های انگلیسی مهم است اگر جمله ای را میخوانید ویا اینکه با خودتان هم انگلیسی حرف میزنید اینکار را توی دلتان انجام ندهید و آنرا بلند بگویید که این دو خوبی دارد یکی اینکه ایراد تلفظ شما به خودتان آشکار میشود و دیگر اینکه همزمان مغز با شنیدن همان وازه و جمله بهتر آنرا بیاد میسپارد

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   دوست عزیز
   از توضیحات و همراهیتون با چطور ممنون

 20. سمیه می‌گوید

  سلام ای کاش نظام آموزشی چه در مدرسه و چه در دانشگاه فکر اساسی برای این مشکل زبان انگلیسی و عربی می کردند که ما بعد از این همه ساعت در س خواندن یک جمله با اعتماد به نفس نمی توانیم صحبت بکنیم این همه گرامر چه سود؟

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   متاسفانه نه تنها همونطور که گفتید متدهای رایج چیز زیادی عاید دانش آموز نمیکنه. بلکه اغلب زبان هراسی رو هم در فرد ایجاد میکنه.

 21. حسن بهارزاده می‌گوید

  سلام متشکرم از شما ،کاملا درست گفته اید دوستان میتوانند برای یادگیری زبان به همین روش که گفته اید به این سایت مراجعه کنندhttp://effortlessenglishclub.com

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون که اطلاعات مفیدتون رو با ما به اشتراک گذاشتین

 22. حفیظ می‌گوید

  فکر میکنم برنامه های آقای aj hoge هم خوب باشه
  AJ Hoge هفت قانون داره واسه یادگیری انگلیسی.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   بله به نظر من برنامه ی خوبیه برای زبان آموزانی که به یادگیریشون بیشتر از طریق شنیداری هستش. ممنون از اطلاعاتی که با ما به اشتراک گذاشتین.

 23. sahand می‌گوید

  عالی بود. من تازه مهاجرت کردم. یه سریاشونو خودم رعایت میکنم ولی خیلی خوب و کاربردی بود
  ممنون

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنون از حمایت و همراهی شما

 24. بی نام‌ می‌گوید

  از مطالب مفیدتون قلبا سپاسگزارم .فقط یک سوال داشتم .من زبانم خیلی ضعیفه قبلا پیوسته کلاس میرفتم و الان چن سالیه که ولش کردم و واقعا حس بدی دارم تقریبا تو تمام درسام موفقم جز زبان و این حس حقارت رو بهم القا میکنه .خواستم بدونم باید چی کار کنم ؟؟و چند وقت طول میکشه تا بتونم تو زبان به قدرت کافی برسم ؟؟

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   به نظر من بر اساس تجربه ای که در اطرافیان دیدم، سالهای طولانی کلاس زبان رفتن گاهی برعکس عمل میکنه. آموزش های مدرسه و دانشگاه هم اکثرا متد درستی ندارن. شما قبل از هر چیز خیلی خوبه که باور کنید زبان رو میشه یاد گرفت اونم بدون ناراحتی و اعصاب خردی. نباید درش احساس ضعف کنید. اضطراب نداشته باشید، عجله نکنید و آهسته و پیوسته پیش برید. یادتون باشه در نهایت زبان دونستن نیست که آدم رو خوشبخت میکنه. این لذت بردن از مسیر یادگیریه که زندگی رو خوشایند میکنه.
   من سطح زبان تون رو نمیدونم اما داستان های متناسب سطحتون رو گوش بدین بخونین و سعی کنید ازش لذت ببرید.
   موفق باشید 🙂

 25. هادی می‌گوید

  سلام وقت شما بخیر خانم شهیدی واقعا از مقاله کامل و امیدوارکننده شما ممنونم من به یادگیری بدون گرامر علاقه مند بودم اما تردید داشتم که شدنی باشه یا نه و با خوندن مقاله شما دیگه تردیدی ندارم که بدون گرامر سختی یادگیری اسون و لذتش بیشتر میشه اگه لطف کنید چنتا لینک مفید مثل داستانهای کوتاه و ساده و مکالمه های ساده شنیداری و هر لینکی که از دید خودتون مفیده رو به ایمیلم ارسال کنید بینهایت ممنونتون میشم بازهم تشکر از سعی و تلاشتون برای ارتقای فرهنگ زبان اموزی در جامعه

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   ممنون دوست عزیز از نظر لطف شما. البته من نویسنده ی مقاله نیستم و مترجم اون هستم.
   در حقیقت سایت ها اپ ها و برنامه های آموزشی فراونی در کنار کلاس های زبان وجود دارند که به راحتی می تونین ازشون استفاده کنید. این سایت یکی از اونهاست که امیدوارم براتون مفید باشه.
   http://www.really-learn-english.com/english-short-stories.html

 26. طاهره خباری می‌گوید

  سایتی به نام deepenglish هست که برای تقویت مهارت شنیداری و گفتاری روش جالبی داره. البته فقط درس‌های بخش شنیداری اون به شکل رایگان هست. برای هر درس متنی ارائه می‌شه و متن با سه سرعت آهسته، معمولی و سریع خونده میشه.

  پی‌نوشت: این مورد رو فقط جهت معرفی عرض کردم. چون تا به حال تقویت مهارت مکالمه، دغدغه من نبوده و تجربه خاصی در این زمینه ندارم، این موردی رو که بهش اشاره کردم، فقط برای آشنایی بیشتر روش‌های مختلف برای دوستان سایت چطور نوشتم.

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   ممنونم از معرفی این سایت خوب برای دوستان چطور. تجربه در این زمینه به من ثابت کرده بهترین کار برای یادگیری زبان استفاده از منابع اورجینال همون زبانه

 27. Atena می‌گوید

  سلام ، خسته نباشید ، ممنون از مقاله مفیدتون ، خیلی خوب بود ، دوبار مطالعه ش کردم ، منتهی هنوز یه مشکلی دارم ، من از زمانی که شروع کردم به دیدن فیلمهای انگلیسی با زیرنویس ، علاقه م به زبان زیاد شد ، ینی قبلش اصلا علاقه ای نداشتم ، بعد از دیدن فیلما و اینکه تا حدودی میتونم بعضی مکالماتو متوجه بشم ، و حرف بزنم ، علاقمند به یاد گرفتن انگلیسی شدم ، ولی هنوز نمیدونم از کجا شروع کنم ، هم‌توی لغت و هم توی گرامر مشکل دارم‌، ولی نسبت به قبل از اشنا شدنم با فیلم های زیرنویس دار ، راحت تر میتونم یه متنو ترجمه کنم و یا لاقل متوجه مفهوم بشم، الان فقط یه مشکل دارم ،اونم اینکه بهم بگید حتما باید برم کلاس؟ یا خودمم میتونم با منابع مختلف ،انگلیسی یاد بگیرم ، تا الان تلاشمو کردم یچیزایی یاد بگیرم ولی منابعشو نداشتم ، تنها منبعم ترجمه گوگل بود که معمولا توی گرامر اشتباه داره و فقط بدرد معنی لغت میخوره!.. اگ سایتی ، برنامه ای یا هر منبعی سراغ دارید که بتونه بهم در این زمینه کمک کنه خیلی خوب میشه اگ بهم معرفی کنید ، این سایتایی ک ادرسش توی مقاله بود هم رفتم ، ولی همش انگلیسیه و چیزی ازش سر در نمیارم 🙁 میشه لطفا کمکم کنید ؟ممنون!

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   با توجه به اطلاعات خودم خدمتتون می‌گم که یادگیری زبان بدون کلاس هم ممکنه و هم خیلی اوقات با توجه به شیوه‌های ناکارآمدی که در بحث آموزش زبان در مؤسسات می‌بینیم بهتره! منابع خیلی فراوون هست، سایتها، کانال‌های تلگرام و اپ‌های موبایل، اما حتما به منابع اصلی زبان انگلیسی تکیه کنید. داستان‌های ترجمه شده یا نرم‌افزارهای ترجمه شده به یادگیری مناسب کمکی نمی‌کنه. بسته به سطح زبان‌تون سراغ کتاب‌های داستان کوتاه برید. از سطحی شروع کنید که چیزی که می‌خونید رو تا حد ۷۰ درصد یا بیشتر متوجه بشید، بعد کم کم داستان‌های سطوح پیشرفته تر رو خواهید خوند.
   http://www.really-learn-english.com/english-short-stories.html
   این سایت داستان‌هایی رو سطح بندی شده در اختیارتون میذاره
   توصیه‌ی دیگه‌ای که دارم کنار گذاشتن دیکشنری‌های انگلیسی به فارسی (و البته گوگل ترنسلیت) هست. دیکشنری شما باید یک دیکشنری انگلیسی به انگلیسی مربوط به سطح الانتون باشه، advanced نباشه. دیکشنری‌ای رو انتخاب کنید که توضیحاتش رو متوجه می‌شین. همیشه موقع خوندن داستان قبل چک کردن معنی لغات سعی کنید معنی رو حدس بزنید و سریع نرید سراغ جواب. یادگیری زبان با منابع انگلیسی زبان اولش کمی سخته اما حتما جواب بهتری ازش می‌گیرید.
   موفق باشید

 28. ناصر علی مجیدیان خلیلی می‌گوید

  برای من که این مقاله حکم یک تکانه را داشت و به جسارت خود م در ادامه زبان آموزی میدانی دادم و از نویسنده این مقاله به شدت یک طوفان تشکر میکنم چون علتی دارد که این اصطلاح را به کار بردم.چامسکی شما هستید.

 29. حامد می‌گوید

  دوستانی که در یادگیری زبان به روش حرف زدن با خودشون تجربه دارند ، لطفا راهنمایی کنند آیا درستی یا نادرستی جملاتی که به خودمون میگیم مهمه یا نه؟ بد جوری موضوع ذهنمو مشغول کرده

 30. ساحل ایرانی می‌گوید

  با سلام
  مقاله بسیار مفیدی بود. من خودم علاوه بر مدرسه، در دانشگاه هم با انگلیسی سر و کار داشتم و چون در دانشگاه، اساتید، به طور عمده، انگلیسی صحبت و تدریس می کردن، عمده کلاس ها به زبان انگلیسی سپری می شد، ما هم باید انگلیسی صحبت می کردیم و بیشتر در معرض انگلیسی قرار گرفتم، مکالمه م تا حد زیادی قوی تر از زمانی شد که انگلیسی رو فقط در حد مدرسه بلد بودم. اما همچنان دنبال روشی هستم که بتونم مثل یک انگلیسی زبان، به هر چهار مهارت انگلیسی مسلط شم. مقاله های دیگه ای هم در این رابطه خونده بودم و این یکی خیلی بهم کمک کرد. سپاس

  1. سارا شهیدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالم که براتون مفید بوده

 31. مهرافروز می‌گوید

  سلام خیلی خوب وعالی تشکر

 32. امیرحسین می‌گوید

  خیلی خوب بود
  ممنون

 33. مسعود شاهدی می‌گوید

  سلام
  من امروز ساعتحدود 13 مورخ 12/10/1396 ثبت نام کردم و پول واریز نمودم ولی ثبت نام شده ام. کد رهگیری واریز پول 259146 می باشد. شماره تلفن 09121507335 می باشد.
  ممنون می شوم که پی گیری شود.

  با تشکر شاهدی

  1. راشین درویش می‌گوید

   دوست عزیز با توجه به اینکه تلگرام با مشکل مواجه شده ما پیگیری لازم رو انجام دادیم؛ پرداخت شما موفق نبوده و اگر از حسابتون کم شده تا ۷۲ ساعت آیده به حسابتون برمیگرده

  2. راشین درویش می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   موردی که فرمودین منتقل کردیم،‌ در صورتی که مشکل برطرف نشد پشتیبانی اکسین شما رو همراهی می‌کنند:
   https://t.me/oxinchannelCRM

 34. حمید می‌گوید

  واقعا مطلب و نکات عالی رو ذکر کردین
  من یکی که دیدگاهم راجع به یادگیری زبان تاحد نسبتا زیادی تغییر کرد و بنظرم نکات و توجهات ذکرشده در این مطلب واقعا کاربردی تر از روش های خودم باشه

 35. عبدالباسط دوستی می‌گوید

  ممنون به اشتراک گذاری مطالب فوق العادهء تان
  موفقیت و سربلندی های بیکران شما را خواهانم

 36. sh-heidari می‌گوید

  با سلام
  از مقاله خوب و 4 سايت كليدي كه معرفي نموديد بسيار لذت بردم احسنت.مدتها بود بدنبال اين بودم كه چرا عليرغم دايره لغت بسيار بالا باز هم با مشكل مكالمه مواجه هستم تا اين مقاله شما بثان يك پزشك حاذق مشكلاتم را يادآور شد.
  بسيار سپاسگذارم

 37. اشکان می‌گوید

  عالی بود واقعا .ممنون

 38. رضا نبی گل می‌گوید

  سلام
  مطالب تهیه شده بسیار عالی و کاربردی بود .
  درخواست دارم در مورد بند 10 این مقاله مطلب اختصاصی و کاملتری تهیه بفرمائید. سپاسگذارم

 39. ناصر می‌گوید

  سلام و درود
  بسیار عالی، جامع و کامل و بی نقص بود.
  باسپاس از مدیریت محترم سایت

 40. غلامرضا محمودي می‌گوید

  با سلام
  مقاله شما بسيار ارزشمند است؛ موفق و پيروز باشيد.

 41. مرتضی پیروزان می‌گوید

  سلام من خود دانش اموخته انگلستان هستم .نکاتی که شرح داده اید همگی درست و کاملا مفید هستند

 42. جلال می‌گوید

  ضمن عرض سلام و تشکر از مطالبتون، مطالب جالب و قابل استفاده ای بودن و بعضی موارد رو من اولین بار ی بود که دیدم بنابراین برای من خیلی مفید بود، از شما مجدداً ممنونم. موفق باشید.

 43. جلال می‌گوید

  با سلام،به مطلب قبلی خودم باید این اضافه کنم که من خیلی علاقمند به یادگیری زبان انگلیسی بودم ولی همیشه از ورود واهمه داشتم بعد از مطالعه مقاله شما هم انگیزه هم جرأت پیدا کردم و هم علاقه ام بیشتر شد و بلافاصله با سایتهای خوبی که معرفی کردین شروع کردم.بازم براتون آرزوی موفقیت روزافزون دارم.