روش‌های جمع کردن مو از روی فرش؛ موی سر و موی حیوانات خانگی

0

می‌دانید یکی از بدترین حس‌های دنیا چیست؟ زمانی که در حال خوردن غذا هستید، ناگهان مویی بلند و دراز از میان لقمه نازنین‌تان به بیرون سرک بکشد! یا باید کل لقمه را به‌زور فرو ببرید یا باید عطای محتویات دهان را به لقایش ببخشید و هرآنچه را خورده‌اید، راهی سطل زباله کنید. گره‌خوردن تارهای موی بلند و کوتاه روی کف‌پوش و ملاقات با آنها در بخش‌های مختلف خانه هم اصلا خوشایند نیست و احساس کثیف و نامرتب‌بودن را مدام به شما منتقل می‌کند. درست است؟ اما اگر نحوه جمع کردن مو از روی فرش را بدانید، با چنین احساسات ناخوشایندی کمتر روبه‌رو خواهید شد. در این مقاله از بخش خانه داری، از راهکارهای جمع‌آوری مو از روی فرش و کف‌پوش می‌خوانید. پس اگر موهای بلند دارید یا حیوانی خانگی با شما زندگی می‌کند، این متن را از دست ندهید.

چطور باید موها را از کف زمین جمع کرد؟

جمع کردن مو از روی فرش با تی

جاروکردن از مهم‌ترین بخش‌های نظافت منزل و تمیزکردن است. با این کار، گرد‌وغبار و آلودگی‌ها را پاک‌سازی می‌کنید و محیط‌تان زیباتر و تمیزتر می‌شود. اما واقعیت این است که جاروکشیدن حتی از نوع برقی کافی نیست. شرکت‌هایی که در امور ارائه خدمات نظافتی فعالیت دارند به شما توصیه می‌کنند که هر ۶ ماه یک بار به‌طور حرفه‌ای از نیروهای خدماتی جهت پاک‌سازی کف و تمیزکردن آن کمک بگیرید.

بافت‌های کف‌پوش‌ها باید حسابی تمیز شوند و لکه‌های احتمالی آنها باید به‌دقت از بین برود. اگر حیوان خانگی داشته باشید، حتما می‌دانید که نیاز به کشیدن جاروبرقی، نیازی روزانه است؛ اما این کار فقط موها را از سطح کف‌پوش‌ها برمی‌دارد. برای اینکه موهای حیوان یا آدمیزاد را از روی کف‌پوش‌ها حسابی پاک و تمیز کنید باید ترفندهایی را بلد باشید. پس به توصیه‌های اولیه در این زمینه دقت کنید تا در بخش‌های بعدی، به‌طور تخصصی‌تر، ابزارهای مختلف برای این کار را معرفی کنیم.

روش اول برای جمع کردن مو از روی فرش

در روش نخستی که می‌خواهیم برایتان شرح بدهیم، به خرید نرم‌کننده لباس نیاز دارید.

 • یک بطری اسپری خالی را با مخلوطی از آب و چند قطره نرم‌کننده لباس پر کنید.
 • محتویات بطری را روی فرش اسپری کنید تا حالت نمناک و مرطوب پیدا کند.
 • حالا فرش را جارو کنید: با یک جاروی بلند دسته‌دار یا برسی که قسمت سرش زبر و سفت است.
 • اجازه بدهید که فرش خشک شود.
 • همه جای فرش را به‌خوبی با جاروبرقی تمیز کنید.

توصیه‌های اولیه و مهم برای جمع کردن مو از روی فرش

توصیه‌های بیشتر

جمع کردن مو از روی فرش و پاک سازی موی حیوانات خانگی

این توصیه‌ها بیشتر برای کسانی مفید است که حیوان خانگی دارند و اسیر موهای این هم‌خانه‌های پشمالو شده‌اند. اگر از وجود موهای بلند و کوتاه خودتان یا حیوان خانگی‌تان در منزل درمانده شده‌اید، روش‌های زیر را هم در نظر بگیرید تا با جمع کردن مو از روی فرش نفس راحتی بکشید:

 • جاروبرقی‌ها دارای سری‌های مختلفی هستند که به لوله آن وصل می‌شوند و کار پاک‌سازی را انجام می‌دهند. سر موجمع‌کن دستگاه را به آن متصل و کف را جارو کنید.
 • برای اینکه کارایی جاروبرقی‌تان زیاد بماند، بعد از هر بار جمع کردن مو از روی فرش حتما کیسه آن را تخلیه و سری‌های آن را پاک کنید.
 • جاروزدن روزانه می‌تواند به کمترشدن حجم موهای روی زمین کمک کند.
 • برای تمیزکردن اساسی و عمقی فرش‌ها، از جوش شیرین کمک بگیرید. باید آن را روی سطح فرش بپاشید و بعد جاروبرقی بکشید. وجود این ماده به راحت‌تر جمع‌شدن موها از روی فرش کمک می‌کند.
 • موهای خودتان یا حیوان خانگی را مرتب و به‌درستی شانه بزنید تا کمتر دچار ریزش شوند (ریزش مو) و موهای ریخته‌شده هم گره نداشته باشند و راحت‌تر از روی سطح زمین جمع شوند.

توصیه‌های بیشتر برای جمع کردن مو از روی فرش

 • فیلتر هوای منزل را هر چند وقت یک بار عوض کنید.
 • اگر روش‌های دیگر جواب نداد، از تی استفاده کنید. تی‌کشیدن هم روش مفیدی است و کارایی بالایی در جمع کردن مو از روی فرش دارد.

البته تمام این روش‌هایی که گفته شد، قابلیت‌های جادویی ندارند. یعنی اگر تمام این توصیه‌ها را هم به کار بگیرید، امکان دارد کماکان با رشته‌های بلند و کوتاه مو روی فرش‌ها روبه‌رو شوید. اما به هر حال، دست‌ روی دست هم که نمی‌توان گذاشت! از قدیم گفته‌اند: «کوشش بیهوده بِه از خفتگی». پس به‌طور دقیق‌تر به‌سراغ توصیه‌ها و روش‌های دیگری می‌رویم. نگاه کنید:

روش دوم؛ استفاده از وسایل مختلف برای جمع کردن مو از روی فرش

۱. تی‌های شیشه‌شوی

جمع کردن مو از روی فرش با دستکش

به سراغ تی‌های شیشه‌شوی بروید: همان تی‌هایی که برای پاک‌کردن شیشه ماشین و پنجره‌های منزل و… استفاده می‌کنید. کافی است لبهٔ پلاستیکی و خشک تی را روی سطح فرش بکشید تا موهای ظریف را از سطح فرش جمع کند. پوشیدن دستکش پلاستیکی و تلاش برای جمع کردن مو از روی فرش با آن هم می‌تواند به جمع‌کردن موها کمک شایانی کند. البته بهتر است دستکش هر دو دست را بپوشید و با کشیدن دست‌ها روی فرش، آن را پاک کنید.

۲. بخارشوی

بخارشوی‌ها هم می‌توانند در مسیر پاک‌سازی فرش‌ها به کمک‌تان بیایند. ابتدا باید فرش‌ها را با جاروبرقی تمیز کنید و بعد به‌سراغ بخارشوی‌ها بروید. بخارشوی‌ها علاوه بر پاک‌سازی موها باعث ازبین‌رفتن گردوغبار و مواد حساسیت‌زای موجود در بین بافت‌های فرش می‌شوند. شستن فرش و تمیزکردن کف‌پوش‌ها مهم است. نباید آن را دست‌کم گرفت.

۳. برس‌های پلاستیکی

جمع کردن مو از روی فرش با برس

از برس‌های پلاستیکی هم استفاده کنید. این وسایل به‌خوبی می‌توانند موهای گره‌خورده و تنیده‌شده به جان فرش را از لابه‌لای بافت‌های آن خارج کنند. اگر حوصلهٔ استفاده از جاروبرقی را ندارید یا اصلا به این وسیله دسترسی ندارید، برس‌ها ناجی شما خواهند بود. برس‌های همه‌کاره برای پاک‌سازی کف‌پوش‌های مختلف دیگر هم کمک‌تان خواهند کرد.

۴. استفاده از بادکنک‌ها برای جمع کردن مو از روی فرش

بادکنک و جمع کردن مو از روی فرش ؟ بله، چرا که نه. شاید خنده‌دار باشد اما واقعیت این است که بادکنک‌ها به‌خاطر ایجاد الکتریسیته ساکن می‌توانند موها را به خودشان جذب کنند. یک بادکنک را باد کنید و روی سطح فرش بغلتانید و ببینید که موها را چطور جمع می‌کند. شاید کاربردی نباشد اما گاهی جواب‌گوی پاک‌سازی موهاست. امتحان کنید، ضرر ندارد.

۵. استفاده از چسب‌های پهن برای جمع کردن مو از روی فرش

استفاده از چسب برای جمع کردن مو از روی فرش ؟ بله بله! روش بسیار خوبی خواهد بود. کافی است تکه‌ای چسب پهن را دور انگشت‌های دست بپیچید و با آن اقدام به جمع‌کردن موها کنید. دیگر نیاز به توضیح نیست که سطح چسبناک نوار چسب باید به‌سمت بیرون باشد؛ یعنی با آن روی فرش بکشید تا موها جمع شوند و به آن بچسبند.

این کار برای سطوح کوچک قابل‌اجراست. اگر قرار باشد از نوارچسب‌های پهن برای پاک‌سازی موهای فرشی بزرگ استفاده کنید، باید به‌سراغ روش‌های دیگری بروید. مثلا نوارچسب را دور یک رولر رنگ‌کاری بچسبانید. رولرهای رنگ‌کاری همان غلتک‌هایی هستند که برای رنگ‌کردن دیوار استفاده می‌شوند. استفاده از غلتک‌های دسته‌بلند، کارتان را ساده می‌کند.

در آخر

یکی از دغدغه‌های بسیاری از افراد، جمع کردن مو از روی کف‌پوش است. واقعا خوشایند نیست که دور و اطراف‌مان پر از مو باشد. روش‌های گفته‌شده را به کار بگیرید و ببینید که کدام‌یک برای پاک‌سازی فرش‌های‌تان مناسب‌تر هستند. اگر تجربه‌ای در این زمینه دارید، حتما با ما در میان بگذارید. چه روشی برای از بین‌بردن موهای روی فرش مناسب‌تر است؟


در ادامه بخوانید: پاک کردن لکه فرش؛ چگونه انواع مختلف لکه‌های فرش را به‌آسانی پاک کنیم؟
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع carpetoneasheville ehow willscarpetonebatavia
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.