با این کار ۱۰ سال جوان‌تر شوید

47

تک تک سیستم‌های بدن با آب کار می‌کنند. مایعات سموم را از اندام حیاتی بدن دفع می‏‌کنند. شاید فکر کنید ما با شتر وجه مشترک چندانی نداریم، اما یک چیزمان خیلی به هم می‌آید: «هر دوی ما قادریم ساعت‌های مدیدی را بدون نوشیدن آب سپری کنیم.» در این مقاله داستان خانمی از بریتانیا را می‌خوانید که با انجام یک رژیم ساده، زیبایی خود را دوباره به دست آوردو پوستی شاداب‌تر و جوان‌تر بدست آورد.


حتما بخوانید: نوشیدن آب بعد از بیدار شدن از خواب چه فوایدی دارد؟

من معمولا روزم را با نوشیدن یک استکان چای شروع می‏‌کنم. شاید بعد از نهار یک لیوان آب‌ بخورم و شاید یکی هم بعد از شام که روی هم می‌شود ۱ لیتر آب در ۲۴ ساعت. به نظر می‌رسد این مقدار خیلی باشد اما در واقع حتی کافی هم نیست.

چند سال است که سردرد و سوءهاضمه امانم را بریده است. چند وقت پیش، رفتم سراغ دکتر اعصاب (برای سردرد) و متخصص تغذیه (برای سوءهاضمه) و هردویشان توصیه کردند که روزی ۳ لیتر آب بنوشم تا سیستم بدنم بهترین عملکردش را نشان دهد.

جوانی پوست
تنها پس از ۴ هفته، انگار سارا به زن دیگری تبدیل شده است.

بعد، وقتی که نظرسنجی‌ای خواندم که در نتایجش نوشته بودند «از هر ۵ خانم ساکن بریتانیا، حداقل یک نفرشان میزان توصیه شده‌ی مصرف آب در طول روز را نمی‌نوشد»، تصمیم گرفتم خودم آزمایشی ترتیب بدهم تا ببینم واقعا راست می‌‏گویند یا از خودشان درآورده‌اند؟ اگر یک ماه، به اندازه‌ای که دکترها توصیه می‌کنند، آب بنوشم چه فرقی بوجود خواهد آمد؟

عکس سمت چپی، که در روز اول آزمایشم گرفتمش، به طور کامل – و البته وحشتناک – نشان می‌دهد که کمبود آب چه بلایی بر سر صورتم ‌آورده است.

من ۴۲ سالم است، اما قبول دارم که در تصویر سمت چپ انگار ۵۲ ساله به نظر می‌رسم. دور و بر چشمم گود و کبود است و عکسم اینطور القا می‌کند که انگار لِه و لَورده‌ام. چین و چروک‌های فراوان و آن لک و پیس‌های قرمز رنگ عجیب را هم می‌توانید به وضوح ببینید. در ضمن پوست صورتم اصلا روشنایی ندارد، انگار مُرده است.

دخترهایم، آلیس ۸ ساله و بتی ۴ ساله، به من می‌گویند در تصویر سمت چپی انگار ۱۰۰ ساله هستی، خب حق دارند.

حتی لب‌هایم هم چروکیده هستند. تمامی علائم، دال بر کمبود آب در بدن است. تمامی سیستم‌ها و عملکردهای بدن ما به آب وابسته هستند.

مایعات سموم را از اندام حیاتی بدن دفع می‌کنند، مواد غذایی را به سلول‌ها می‏‌رسانند، برای بافت‌های گوش و حلق و بینی محیطی مرطوب ایجاد می‌کنند و مواد دفعی را خارج می‌کنند.

عدم نوشیدن آب به اندازه‌ی کافی همان و ناقص عمل کردن بدن همان. بنابراین بنده تصمیم گرفتم ببینم بعد از نوشیدن روزی ۳ لیتر آب، ظرف مدت ۲۸ روز، چه شکلی می‌شوم و چه حسی پیدا می‌کنم. نتایج این آزمایش فوق‌العاده بود.


حتما بخوانید: فواید نوشیدن آب چیست و میزان لازم آن برای بدن چقدر است؟

هفته‌ی اول

وزن: ۵۴ کیلوگرم

دور کمر: ۷۱ سانتی‌متر

جوان شدن پوست

سه لیتر آب معادل ۵ تا لیوان پر است، که به نظر می‌رسد خیلی آب باشد. رفتم سراغ یک پزشک عمومی در نزدیکی خانه‌مان تا این جریان را باهاش در میان بگذارم و خیالم تخت بشود که این تغییر ناگهانی مصرف آب عوارض بدی را برایم به همراه نداشته باشد. دیدم دکتر گُل از گُلش شکفت و برگشت به من گفت: «اگر از من می‌‏شنوی که صبح یک پارچ آب سر بکش، بعدازظهر یکی دیگر و دم غروب هم یکی دیگر. کلیه‌هایت که مواد دفعی را از خون بدنت فیلتر می‌کنند و آنها را به صورت ادرار از بدن خارج می‌کنند، خیلی سریع جگرشان حال می‌‏آید و حسابی خودشان را می‌چلانند.»

من معمولا روزی سه دفعه به دستشویی می‌روم: یکی اول صبح، یکی قبل از خواب و یکی هم بعدازظهر. بعد از روز اول آزمایش، ۶ بار رفتم دستشویی و دل و روده‌ام که همیشه خیلی تنبل بودند، بدجوری قبراق و سرحال شده بودند.

هر روز قبل از اینکه کرم مرطوب‌کننده به صورت بزنم، اول پوسته پوسته‌های روی صورتم را از بین می‌‌برم تا مثل سطح کره‌ی ماه نشود، اما یکهو دیدم صورتم پر از دون دون شده است. شاید دلیلش این بود که سموم بدن از پوست خارج شده بودند. چند روز که از شروع آزمایشم می‌گذشت، کماکان روزی ۵ یا ۶ دفعه به دستشویی می‌رفتم، اما رنگ ادرارم از زردِ پُررنگ به شفاف تغییر کرده بود.

من چای‌خور قهاری هستم و همسرم می‌گوید که چای خوردن برای تو تقلب محسوب می‌شود، اما بهش گفتم بنیاد تغذیه‌ی بریتانیا می‌گوید «میزان متعادل کافئین باعث کمبود آب بدن نخواهد شد، پس یعنی مصرف چای مساوی با جذب مایعات به بدن است.»

یک شب هم غلط نابجایی کردیم و با دوستان رفتیم بیرون و همچین از سر ناآگاهی نوشیدنی‌ الکلی نوشیدیم! چشم‌تان روز بد نبیند. اینکه آن شب چی کشیدم بماند! این نوشیدنی‌ها به علت داشتن الکل که یک ماده‌ی مُدر است (یعنی فرایند تولید ادرار را تسریع می‌کند) کلیه‌ها را به کار می‌اندازند. در واقع مصرف نوشیدنی الکلی باعث می‏‌شود بدن تا ۴ برابر مایعات از دست بدهد و این یعنی اعلام خطر برای بدن.

از سوی دیگر سردردی که معمولا پس از مصرف نوشیدنی‌های الکلی گریبان آدم را می‌گیرد به علت کمبود آب به وجود می‌آید. در واقع، اعضای بدن به خاطر جبران آب از دست رفته، مجبور می‌شوند جوراب پاریزین سرشان بکشند و شبانه شلنگ و تانکر بردارند و بروند پای مغز، آب بدزدند. در نتیجه مغز دچار کمبود آب شده و منقبض می‌شود. پس اصلا چرا آدم کند کاری که بازآرد پشیمانی؟

از طرف دیگر مغز غشائی دارد که آن را به جمجمه چسبانده است. منقبض شدن مغز باعث می‌شود به این غشا فشار وارد شود و آخ آخ آخ شروع شود… خب بگذریم… .

چندین سال است که صبح به صبح، به محض اینکه از رختخواب بلند ‌می‌شوم، ۱۰ دقیقه یوگا کار می‌کنم. اما در ۶ ماه اخیر بدنم خیلی خُشک شده بود. از وقتی که شروع کردم به نوشیدن ۳ لیتر آب در روز، انعطاف‌پذیری سابق بدنم برگشته سر جایش. بعدا در جایی خواندم که خانم جِما کریچلی از انجمن رژیم غذایی بریتانیا در این باره گفته که نوشیدن آب مفاصل را روغنکاری می‌کند.

برای تهیه کتاب «رازهای زیبایی» کلیک کنید

هفته‌ی دوم

وزن: ۵۳/۵ کیلوگرم (نیم کیلو لاغر شدم)

دور کمر: ۷۱ سانتی‌متر

هفته دوم جوان شدن پوست

همانطور که در عکس می‌بینید، رنگ و رویم بهتر شده و صورتم هم صاف‌تر از دفعه‌ی قبل است و لک و پیس‌ها کمرنگ شدند. هنوز دور چشمم جای پای کلاغ هست اما نه به ترسناکی و مخوفی هفته‌ی قبل.

خیلی خوشحال شدم وقتی که خواهرشوهرم برگشت و بهم گفت که پوستت نسبت به هفته‌ی قبل روشن‌تر شده است. این هفته خیلی گرفتاری داشتم و دائم بیرون از خانه بودم. برای همین از این بطری‌های نیم لیتری آب معدنی می‌خریدم و در کیفم می‌گذاشتم و اینور و آنور می‌رفتم. خرج یک هفته‌ی این آب‌معدنی‌ها شد فقط ۸ پوند. اما در عوض مصرف آب نوشیدنی‌ام در طول روز توزیع شد به این ترتیب که نیم لیتر وقتی از خواب پا می‌شدم، نیم لیتر بعد از صبحانه، نیم لیتر در حین صرف ناهار، نیم لیتر بعدازظهر، نیم لیتر موقع شام و نیم لیتر هم آخر شب قبل از خواب. شاید به نظر برسد اندازه‌ی یک آکواریوم آب خورده‌ام، اما به نظر خودم که اینطور نمی‌آید.

امروز به نظرم می‌رسد که دهانم کمتر بو می‌دهد چون چای را گذاشتم کنار – به نظرم همان آب بهتر است.

جما کریچلی می‌گوید: «آب بهترین انتخاب است چون هم کالری ندارد و هم اینکه آب بدن را به کارآمدترین روش تأمین می‌‏کند.» بهش گفتم که بعضی وقت‌ها دوست دارم از آبمیوه به جای آب استفاده کنم که هم تنوع شود و هم طعم و مزه‌ای حس کنم اما بهم گفت نه!

«اگر آبمیوه را در حجم‌های زیاد بنوشی، بیش از آن مقداری که بدنت احتیاج دارد، انرژی واردش کرده‌ای» و این به این معنی است که وزنت زیاد خواهد شد. توجیه شدم.

الان یک هفته است که اصلا سردرد ندارم و این تعجبم را برانگیخته است. در ضمن خیلی خوشحالم که دل و روده‌ام هم خیلی بهتر از قبل کار می‌کند.

امروز بعد از ظهر مجبور شدم برای خرید به شهر لیدز بروم، اما ۳ بار دنبال دستشویی گشتن در ۵ ساعت پدرم را درآورد – بدبختی، این دستشویی‌ها را در نقطه‌ی کور مغازه‌ها می‌سازند و پیدا کردنشان سخت است.

توقع داشتم با اینهمه آبی که خوردم شکمم قُلمبه شود، اما الان از هر زمان دیگری فِلَت‌تر است. تازه، همسرم هم می‌گوید سلولیت دور پاهایم از بین رفته است.

باورم نمی‌شود دیگر دارد زیادی خوب پیش می‌رود!


حتما بخوانید: زنجبیل و لاغری؛ نحوه مصرف زنجبیل برای چربی سوزی چگونه است؟

هفته‌ی سوم

وزن: ۵۳/۵ کیلوگرم

دور کمر: ۷۰ سانتی‌متر (یک سانتی‌متر باریکتر شدم)

هفته سوم جوان شدن پوست

بادمجان دور چشمم ناپدید شده و آب زیر پوستم افتاده است. دوستم، که اتفاقا در کلینیک زیبایی کار می‏‌کند، می‌گوید آب به پوستت کمک کرده تا هر دفعه سلول‌های پوست باکیفیت‌تری درست کند.

دقت کردم دیدم دیگر موقعی که صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوم پلک‌هایم را نمی‌مالم. قبلا انگار خیلی خشک بودند و دلشان نمی‌آمد از خواب دل بکنند، اما الان به هیچ وجه. احتمالا اینهمه آبی که می‌خورم باعث شده مرطوب باقی بمانند.

از اینکه آن هفته، کلی زباله‌ی پلاستیکی تولید کرده بودم خیلی وجدان درد گرفتم و به همین دلیل تصمیم گرفتم این هفته اگر بیرون رفتم یک بطری شیشه‌ای از آب شیر پر کنم و بذارم داخل کیفم. مجبور بودم سوار قطار شوم و مسیر نسبتا طولانی‌‌ای را طی کنم، اما اصلا خسته نشدم و با تمرکز تمام کارم را انجام دادم. یادم آمد قبلا که اینقدر آب نمی‏‌خوردم دائم در طی مسیر چُرت می‌زدم.

دکتر اِما دربی‌شاین، استاد ارشد فیزیولوژی تغذیه‌ی دانشگاه متروپولیتن منچستر و مشاور شورای جذب آب طبیعی در این‌باره می‌گوید: «مغز ما از ۷۳ درصد آب تشکیل شده و کم‌آبی روی عملکرد آن تأثیر منفی می‌گذارد. کمبود آب باعث کاهش توانایی تمرکز کردنمان می‌شود و همچنین قدرت ادراکی‌مان را نیز کم می‌کند.»

اما نکته‌ی منفی‌اش کجا بود؟ بله، استفاده‌ی مکرر از توالت چندش‌آورِ قطار. وَععع!

راستی یک چیز دیگر. غذا کمتر می‌خورم چون نوشیدن آب باعث شده خیلی سریع احساس پُر بودن بکنم و از میز غذا کنار بکشم. قبلا عادت اسنک‌خوری داشتم، اما در واقع موقعی که بدنم به آب احتیاج داشت، به جایش دنبال غذا بودم. تحقیقات نشان می‌دهند ۳۷ درصد از آدم‌ها، تشنگی را با گرسنگی اشتباه می‏‌گیرند.

وقتی چشم‌هایم را آرایش می‌کنم، چین و چروک‌‏ها خیلی کمتر خودشان را نشان می‌‏دهند. قبلا که می‌خواستم سایه‌ی چشم بکشم، پشت پلکم به قلم مو می‌چسبید و بلند می‏‌شد، اما الان اینطور نمی‌‏شود.


حتما بخوانید: طرز تهیه نوشیدنی لاغری؛ ۱۰ نوشیدنی چربی سوز که باید بشناسید

هفته‌ی چهارم

وزن: ۵۳ کیلوگرم (نیم کیلو دیگر هم لاغر شدم)

دور کمر: ۶۹ سانتی‌متر (یک سانتی‌متر دیگر هم باریکتر شدم)

هفته چهارم جوان شدن پوست

واقعا باورم نمی‌شود که اینهمه صورتم تغییر کرده است. دیگر اثری از حلقه‌ سیاه دور چشمم نیست و لک و پیس‌‏ها هم ناپدید شدند. صورتم مثل زمان کودکی‌ام نرم و لطیف شده است. تغییرات کاملا چشمگیر و انکارنشدنی هستند.

هم باریکتر شده‌ام و هم خوش هیکل‌تر. آن هم فقط هم به خاطر نوشیدن چند لیوان آب بیشتر، معرکه است.

بهترین دوستم نگران است که این زیاد مصرف کردن آب نکند به سلامتی‌ام صدمه بزند. اما من با همین فرمان و با نظارت پزشک عمومیِ نزدیک خانه‌مان، جلو می‌روم و خیال این دوستم را راحت می‌کنم.

چند وقتی است که دیگر زیاد هم با آن نوشیدنی‌های تلخ حال نمی‌کنم. به جایش صبح‌ها مثل گل آفتابگردان از خواب بیدارمی‌شوم. هر اتفاقی هم که بیفتد این سه لیتر آب در روز را قطع نخواهم کرد و به همه‌ی شما هم توصیه می‏‌کنم همین کار را بکنید (البته زیر نظر دکتر).

با خوردن سه لیتر آب در روز، خوش‌هیکل‌تر، باریک‌تر، سرحال‌تر و خوشگل‌تر شده‌ام و همسر و دوستانم می‌گویند ۱۰ سال جوانتر شده‌ام.

حالا با همه‌ی این اوصاف، کیست که نخواهد این روش مطمئن را امتحان کند؟

 

منبع:‌ dailymail.co.uk

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

47 دیدگاه
 1. siamak120 می‌گوید

  جناب اقای عقیلی :
  با سلام: این مطلب تامین اب کافی روزانه برای بدن به معنای این احتیاج حقیقی “ارگانیسم” بسیار مهم است که اشاره نموده اید.ما با خوردن یک لیوان اب برای رفع تشنگی فکر می کنم اب لازم برای کلییه ها تامین شده است!.چه اشتباه بزرگی!. از توصییه ویاداوری شما بسیار متشکرم. سیامک ۱۲۰متولد اهواز

  1. میثم عقیلی می‌گوید

   سیامک جان گل،
   مرسی از توجهت به این مطلب.
   خستگی و بی‌حالی و ضعف عمومی بدن اکثر ماها ناشی از کم آبیه. خیلیا پولشون رو حروم می‌کنن و نوشیدنی نیروزا می‌خورن، دریغ از اینکه اگه خودشون رو به مصرف ۲ تا پارچ آب در روز عادت بدن، مثل ۱۰ سال پیششون سبک و سرحال می‌شن.

 2. لطفي می‌گوید

  بنام خداوند عزيز و مهربان
  نشانه هاي كم ابي بدن عبارتند از :
  ١. سر درد
  ٢. بوي بد دهان
  ٣. ميل به خوردن خوراكي هي شيرين
  ٤. احساس گرسنگي
  ٥. خشكي لب ها
  دانشمندان جديداً به اين نتيجه رسيدند كه يكي از دلايل چاقي اين است كه افراد دچار كم ابي هستند و بجاي نوشيدن اب ، غذا مي خورند و بايد بدانيم انقدر غذايي كه مي خوريم بيش از نياز و مقدار ابي كه مي نوشيم بسيار كمتر از نياز ماست.
  براي همه شما عزيزان از خداوند صحت و سلامتي خواهانم

 3. aaa می‌گوید

  بسیار بسیار عالی بود… حتما باید برای یک هفته هم که شده، امتحانش کنم…

  1. میثم عقیلی می‌گوید

   تنها نکته منفیش دستشویی رفتن مداومه.

 4. هدف سبز می‌گوید

  ممنون از مطلب مفیدتون. خیلی عالی بود. ولی من چند وقت پیش جایی خوندم که (یا شاید هم تو تلویزیون دیدم) نوشیدن آب زیاد بیشتر از این که منفعت داشته باشه، مضره! و تنها وقتی که احساس تشنگی می کنیم باید آب بنوشیم. نمی دونیم به حرف کی باید اعتماد کنیم؟!

  1. میثم عقیلی می‌گوید

   زیاده روی در انجام هیچ کاری خوب نیست.
   از یه طرف، بدن هر انسانی می‌تونه واکنش‌های متفاوتی داشته باشه.
   اگر قصد انجام دادن این کار رو دارید ضرری نداره که حداقل با یه پزشک عمومی مشورت کنید.

 5. مریم0058 می‌گوید

  سلام از مقالتون لذت بردم. از امروز میخوام مث اون خانم انگلیسی به مدت یک ماه نحوه آب خوردنمو یادداشت کنم و شبی نیم ساعت پیاده روی کنم. اگه دوست داشتین یک ماه بعد یعنی ۲۰ مرداد نتیجه رو بهتون بگم؟!

  1. میثم عقیلی می‌گوید

   خیلی عالیه. من خودم امتحان کردم و سرحال‌تر شدم. پیاده روی هم که بزنید تنگش بهتر می‌شه.
   ۲۰ مرداد همینجا منتظرتونیم.
   فقط اگر احیانا شرایط پزشکی خاصی دارید، حتما قبلش با پزشک مشورت کنید.

 6. مریم0058 می‌گوید

  با سلام. چرا ایمیلی رو که ۲۰ تیر براتون فرستادم اینجا نذاشتین

  1. مریم ناصری می‌گوید

   مریم جان کامنت شما که ۲۰ تیر ارسال شده و گفتین می خواین این کارو امتحان کنید رو من می بینم. به غیر از اون کامنت دیگه ای گذاشتین؟

 7. مریم0058 می‌گوید

  سلام امروز بالاخره کامنتمو دیدم.

 8. مصطفی فروزان می‌گوید

  سلام. ممنون از مطلب خوبتون. خیلی جالب بود

 9. mikijan2016 می‌گوید

  دستتون دردنکنه؛همیشه تومقاله های شمایه نکته جذاب ویه حرف تازه هست ؛مثلا همین آب که باوجودیکه هممون میدونیم برامون خیلی مفیده ولی چون ازمصادیقش غافلیم اصلا بهش اهمیت نمیدیم؛مویدباشید.

 10. سالار می‌گوید

  دیگه ازین من بعد روزی پنج لیتر آب مینوشم و عکسامو با فتوشاپ زیبا میکنم

 11. احسان می‌گوید

  ممنون از مقاله مفیدتون .
  از االان روزی سه لیتر آب می خورم

  مطالبتون حرف نداره
  موید باشید.

 12. نيكا می‌گوید

  باسلام راستش را بخواهيد من هم حدود ۳ ماهه كه سعي كردم بيشتر آب بخورم قبل از اين بعضي وقتا مي شد كه اصلا تشنم نمي شد و به ندرت آب مي خوردم بيشتر چاي مي نوشيدم اما از وقتي كه شروع به آب خوردن كردم تغييرات محسوسي در پوستم احساس كردم حتي خيلي ها از من مي پرسند بگو چكار كردي (منظورشون جراحي ) اما من مي گم فقط اب مي نوشم يك ليوان صبح ناشتا. تا قبل از ناهار ۲ ليوان و تا قبل از خواب ۲ ليوان ديگر فقط همين

  1. زهرا می‌گوید

   سلام نیکا جون یعنی با ۵لیوان پوستتو آبرسانی کردی
   جای جوش و جوش هم داری وضعیتت پوستت چطوره که نتیجه گرفتی
   من روزی تقریبا ۳ لیتر ۲ لیتررامیخورم یعنی حدودا ۱۵ الی ۱۶ لیوان ولی جای جوش و جوش دارم بعد از۵۰ روز

 13. علي می‌گوید

  به گزارش دویچه‌وله، دانشمندان آمریکایی در جریان پژوهشی متوجه شده‌اند که رسیدن حجم زیاد آب به بدن می‌تواند باعث «هیپوناترمی» شود. هیپوناترمی کاهش سطح یون سدیم در خون است. تهوع، سردرد، گرفتگی عضلات و در نهایت تشنج و کما از پی‌آمدهای هیپوناترمی هستند.

  این دانشمندان سه سال پیش پانصد دونده ماراتن را مورد بررسی قرار دادند. آن‌ها نتایج پژوهش خود را در مجله‌ای به نام New England Journal of Medicine منتشر کردند.

  دانشمندان میزان سدیم موجود در بدن ورزشکاران داوطلب در جریان این پژوهش را پس از دویدن اندازه گرفتند. آن‌ها همچنین به مقایسه وزن دوندگان قبل و بعد از فعالیت بدنی پرداختند.

  هر قدر که این داوطلبان در حین دویدن آب بیشتر می‌نوشیدند، میزان سدیم خون‌شان بیشتر کاهش می‌یافت. برای جلوگیری از اختلال در تعادل نمک موجود در خون توصیه می‌شود که ورزشکاران قبل و بعد از فعالیت بدنی خود را وزن کنند. اگر وزن‌شان بعد از ورزش بیشتر از قبل باشد، نشان می‌دهد که آن‌ها هنگام فعالیت بدنی بیش از اندازه آب نوشیده‌اند.

 14. علیرضا پیمان می‌گوید

  موافقم .
  خود من روزی بیش از ۶ لیوان آب میخورم و در هر وعده دو لیوان چای . من ۵۲ ساله هستم و تابحال هم به دکتر نرفته ام . کمرم درد نگرفته است . نوع خونم بقول دکتر آزمایشگاه سالم وصحیح و تمام عناصر تشکیل دهنده خونم به اندازه است . سردرد ومعده درد وفلان وبهمان ندارم . کمی شکم دارم آنهم به علت خوردن نان در وعده های غذائی است که آرام آرام در حال کم کردن آن هستم .
  شاکر خداوند مهربانم هستم .بیش از هشت سال است که هیچ قرصی را نخورده ام . حتی وقتی سرماخوردگی جزئی پیدا میکنم که آنهم تقصیر خودم میشود یعنی ملاحظه شرایط را نکرده ام .
  دندانهایم سالم است . تمام اندام های داخلی سالم سالم هستند . از وقتی صبح ها با دو لیوان آب شروع میکنم انرزی ام بیشتر میشود .
  زیاد نمیگویم که خدای نکرده خودستائی تلقی نشود . در همه جا از فواید نوشیدن آب خالی البته تمیز وپاک حرف میزنم وتشویق میکنم ولی متاسفانه کمتر کسی عمل میکند .
  الان دیگر کسی را تشویق نمیکنم که آب بخورد اما خودم سعی میکنم و کرده ام که به اندازه آب بخورم و مایعات را از دست ندهم . بعد از غذا هیچ نوع میوه ای نمیخورم . میوه را قبل از غذا میخورم . بعد از شام فقط مایعات . هفته ای دوبار آب هویج میخورم . هفته ای یکبار آب کرفس . هرزمان که خواستم میوه بخورم با پوستش میخورم . بعضی میوه ها را خارج از فصل نمیخورم مثل هندوانه وخربزه .سال قبل فقط یک نوشابه خوردم آنهم بخاطر مراسم بود و شرایط ایجاب کرد .
  بهرحال
  امیدوارم این موارد برای دوستان مفید بوده وآنها هم آب را جدی بگیرند . ممنونم از توجهتان .

  1. مریم ناصری می‌گوید

   همیشه سالم و برقرار باشید، که البته با مواردی که برای سلامت موندن رعایت می کنید، حتما همینطور خواهد بود
   سپاس که تجربیاتتون رو با ما درمیون گذاشتید.

 15. میرزاییان می‌گوید

  با سلام
  مثل همیشه فوق العاده بودید
  درود به شما بخاطر مطالب دست اول و داغ
  سایت پر محتوا و زیبایی دارید
  با سپاسی بیکران

 16. Stara می‌گوید

  سلام اظهارسپاس ازدرمیان ماندن تجارب تون

 17. مه مانند می‌گوید

  یعنی روزی ۳ کیلو آب چجوری بخوریم؟

  1. معصومه نوروزی می‌گوید

   لازم نیست همون یک لحظه بخوری تا شب وقت داری صبح ۲ لیوان ظهرو عصر وشبم دو لیوان

 18. سپیده می‌گوید

  خیلی خوبه که این مطالب مفید رو میزارین حداقل باعث میشه خانمها کمتر سراغ روشهای غیر طبیعی برای زیباتر شدن برن. من سالهاست این روش برام عادت شده البته صبح ها ناشتا اولین لیوان آب را همراه با اب یک لیموترش می نوشم و پوستش رو هم بر روی گردن و صورتم ماساژ میدم.در طول روز هم هر میوه ای رو بخورم پوستش رو به صورتم و دستانم ماساژ میدم. یک روز در میان هم در منزل ورزش میکنم .همه اینها باعث شده با اینکه هیچ آرایشی نمیکنم در سن ۴۴ سالگی به دید دیگران دررده سنی دهه ۳۰ باشم. امیدوارم همه ما خانمها بتونیم به سلامتی و زیبایی اندیشه و روح و روان هم به اندازه زیبایی ظاهری اهمیت بدیم.

 19. مریم سپاسی می‌گوید

  طنز مترجم این مطلب در اتو بیوگرافی اش قابل توجه و دوست داشتنی است.بنابراین موقع دیدن فوتبال در زمان بیکاری، نوشتن یادداشت های طنز هم توصیه می شود. با احترام

 20. رحیمی می‌گوید

  سلام .شما عالی هستیدممنون بابطالب عالی عالی.

 21. معصومه نوروزی می‌گوید

  سلام عالی بود منم حتما باید همین کارو حتما بکنم خیلی خوشحالم که این مقاله رو خوندم

 22. الناز می‌گوید

  سلام
  خیلی خوب بود
  از همین امروز امتحانش میکنم :))
  وبسایتتون معرکس:)

 23. محمدحسین بنی‌اسدی می‌گوید

  خدا بگم چیکارت نکنه با این مقاله ات …

  استرس این رو گرفتم که الان باید برم آب بخورم … باز ۵ دقیقه استرس میگیره نکنه سری قبلی آب کم خوردم و دوباره میرم آب میخورم ….

  مقاله فوق العاده ای بود میثم جان … قلم شیرینی داری … مطالبت رو دنبال میکنم

 24. Simin می‌گوید

  فکر نمیکنم این مقاله علمی باشد آب زیاد برای همه خوب نیست

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   همون‌طور که ابتدای متن هم ذکر شده، این مقاله حاصل تجربه‌ی یه خانم بریتانیایی هست و اگه توجه کنید چندین بار اشاره شده که این عادت جدیدش (نوشیدن ۳ لیتر آب) زیر نظر پزشک بوده.
   پیشنهاد میکنم این مقالات رو هم مطالعه بفرمایید:
   فواید نوشیدن آب چیست و میزان لازم آن برای بدن چقدر است؟
   نوشیدن آب بعد از بیدار شدن از خواب چه فوایدی دارد؟

 25. خدیجه می‌گوید

  درود به همگی من یه روز برای ازمایش کولونوسکپی ۲۰ لیوان اب البته مخلوط با پودر خوردم و ۲۴ ساعت هم هیجی نخوردم به نظرم خوزدن هشت یا شش لیوان کار سختی نیس ته یه روز اونم با اینکه غذا خوردین و انرژی دارین موفق باشین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر شما
   خیلی ممنون که تجربه‌تون رو در اختیارمون گذاشتین. 🙂
   شما هم موفق باشین

 26. ابوالفضل می‌گوید

  من امتحان کردم خیلی موثر بود فقط بدیش این بود که به ازای هر ۱لیوان ۱۰بار دسشویی میرفتم?

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   بله این مشکلات رو هم داره ولی خب می‌ارزه!

 27. آرزو می‌گوید

  ممنون از این مقاله خوبتون من هم خیلی میخوام که اب بخورم ولی از خوردن اب حالم بد میشه یعنی تا زمانی که تشنه نشم نمیتونم اب بخورم ولی از امروز مثل همین خانوم من هم شروع میکنم امیدوارم جواب بده

  1. شیدا می‌گوید

   سلام گلم از آب طعم دار استفاده کن
   من هر روز تو اداره یه شیشه آب طعم دار دارم که تا عصر اون و می خورم
   یه شیشه آب خیلی خنک و داخلش یه قطعه زنجبیل و چند برگ نعناع تازه و یک لیمو ترش نیمه بندازید تا آخر روز خنک می مونه و طعمش هم دلنشینه از خوراکی های بی نظیر دیگه هم می تونید ازش استفاده کنید از یک حبه سیر تازه و چند تکه خیار و لیمو ترش تازه هم می تونین استفاده کنین

  2. رقیه محمدی می‌گوید

   درود بر شما
   امیدوارم موفق بشید و نتیجه‌اش رو هم همین‌جا برامون بنویسید 🙂

 28. sama می‌گوید

  مقاله خیلی خوبی بود ممنون من دارم این کار رو میکنم و خیلی خیلی خوب

 29. هادی می‌گوید

  ضمن سلام و خسته نباشید. مدیریت محترم سایت چطور : همچنین عرض ادب و سلام حضور برادر گرامی جناب میثم
  عقیلی :
  مطالب ارزشمند شما در مورد فواید اب خصوصا خانمی که از بریتانیا مطالب و ازمایشی که در طول ۴هفته ای که بطور منظم
  روزی ۳ لیتر اب مینوشیدند خیلی مطالب خوب و مفید بود . و البته بنده تا حدودی میدانستم و الانم انجام میدم .
  ممنون از مطالب ارزشمندتون
  موفق باشید.

 30. پریا می‌گوید

  من الان ۱۶ روزه شروع کردم به نوشیدن روزی ۱۰ لیوان اب.
  واقعا معجزه کرده هم صورتم چاق شده هم شفافو هم اینکه چروک پیشونیم ناپدید شده.

 31. مرتضی می‌گوید

  سلام
  متشکرم

 32. زهرا می‌گوید

  باسلام .این مطلب رو من ۱۰ اسفند مطالعه کردم وازهمان روز تاهمین امروز رعایت کردم روزی ۳ لیتر اب میخورم وگه گداری ۲ لیتر اما تغییراتی که همچنان شفاف باشه برا پوست نشان نداد چرا روشن شدن پوستم وپرتر شدن بافتش موثر بود ولی برای درمان جوش وجای جوشی که برصورت باقی گذاشته خیر واینکه من ۲ الی ۳ لیوان اب صبحانه به صورت ناشتا میل میکنم لطفا راهنمایی کنید برای ازبین بردن جای جوش به صورت قطعی چه مقدار اب بنوشیم که مفید باشه به نظرتون

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام زهرای عزیز
   تصور نمی‌کنم نوشیدن آب به رفع جای جوش چندان کمکی بکنه. در این مقاله هم چیزی درباره‌ جوش و جای جوش گفته نشده. نوشیدن آب کافی فقط لکه‌ها و مشکلاتی که به علت کمبود آب بدن به وجود اومده بودن رو برطرف کرده.
   برای از بین بردن جای جوش و درمان جوش، پیشنهاد می‌کنم سری به لینک‌های زیر بزنید:
   https://www.chetor.com/59093-%D8%A7%D8%B2-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%A8%D8%B1%D8%AF%D9%86-%D8%AC%D8%A7%DB%8C-%D8%AC%D9%88%D8%B4/
   https://www.chetor.com/tag/%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%AC%D9%88%D8%B4/

 33. آمی می‌گوید

  کاملا درستع ، آب برای همه جای یدن خوبه ، ولی تو این عکس اون خانوم مشخصه که از کرم پودر استفاده کرده ، تو عکس آخری رنگ صورت و گردن فرق میکنه