آیا شانس واقعا وجود دارد؟

24

وقتی صحبت از شانس می‌شود، این آدم‌های خوش‌شانس هستند که حسابی فحش می‌خورند، اما بگذارید همین اول کار خیال‌تان را راحت کنم، پدیده‌ای به نام شانس وجود خارجی ندارد. آن نعل اسبی که بالای در آویزان کرده‌اید دکور خوشگلی است، اما مطمئن باشید برایتان شانس نخواهد آورد. سباستین مارشال عاشق این است که ذهنیت‌های کهنه را به چالش بکشد. او این بار «شانس» را مورد هدف قرار داده است. بخوانید، بیاموزید و لذت ببرید و ببینید که آیا شانس وجود دارد.


حتما بخوانید: چطور خوش‌شانس باشیم

اگر به وجود شانس و بخت معتقدید، ناگزیر باید یا باور داشته باشید که:

۱. برخی آدم‌‏ها به طور مداوم قانون احتمالات را زیر سبیلی رد می‏‌کنند

یا اینکه:

۲. بعضی چیزها حاصل رابطه‌ی علت و معلولی نیست.

همه می‌دانیم که زندگی سلسله‌ای از احتمالات است. هر روز این احتمال وجود دارد که چیزهای خاصی اتفاق بیفتند. اگر بخواهید زندگی موفقیت‌آمیزی داشته باشید، باید خودتان را در معرض تمام چیزهایی قرار دهید که امکان موفقیت را بالا می‌برند و امکان شکست را پایین می‌آورند. البته ممکن است کارها، آنطور که انتظار دارید، نتیجه ندهند؛ اما اگر خودتان را در معرض چیزهای خوب قرار دهید و از چیزهای بد پرهیز کنید، احتمالا عاقبت خوبی نصیبتان خواهد شد.

مطالعه کنید، اجتماعی باشید، همت کنید و پروژه‌هایتان را تمام کنید، شروع کنید به نوشتن، چیزی بسازید، مهارت جدیدی یاد بگیرید و با مردم خوب برخورد کنید.

حالا اگر بخواهید در زندگی شکست بخورید، خودتان را در موقعیتی قرار بدهید که احتمالات بد، شانس زیادی داشته باشند و احتمالات خوب از شانس کمی برخوردار باشند. از این مدل‌ها که برای گرفتن نتیجه‌ی کوتاه مدت، باید هزینه‌ی بلندمدتی پرداخت: مثل سیگار کشیدن، روی هوا پول قرض کردن و بست پای تلویزیون نشستن.

اگر به قرار دادن خود در معرض کارهایی که احتمال موفقیت را بالا می‌برند و ناموفقیت را محدود می‌کنند، ادامه بدهید، خود به خود «خوش‌شانس» خواهید شد. اگر شغلِ توپ یا قرارداد خفنی نصیبتان شد که شانس دریافت آن ۱ به ۱۰۰۰ بود، آیا معنیش این است که خوش‌شانس هستید؟ نه، مخصوصا وقتی که برای هزار جا، فُرم تقاضا پر کرده باشید و مخ هزار نفر را به کار گرفته باشید. اگر به خودتان بگویید، «خیلی خب، من تا روزی که به فلان چیز دست پیدا نکردم به تلاشم ادامه می‌دهم» نهایتا آن چیز را به دست خواهید آورد.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

اینهایی که چیزهای خوب را صرفا به وسیله‌ی به دنیا آمدن به دست آورده‌اند چه؟ اینها مگر خرشانس نیستند؟ نه، قطعا نه – هر کدامشان پیش‌زمینه‌ی خودشان را دارند، تمرینات‌شان، کشوری که در آن زندگی می‌کنند، شهری که ساکن آن هستند و چیزهای دیگر – و این چیزها نتیجه‌ی زحمات و تصمیم‌های آگاهانه‌ی آدم‌های قبل از خودشان است. چه ربطی به شانس دارد؟

پدرِ پدربزرگم گدا-گُشنه و خشتک‌پاره بود. یعنی، رسما شلوار پاره پایش بود. پدربزرگم هم آدم فقیر و تنگدستی بود. وقتی که پس از جنگ جهانی دوم، از خدمت سربازیش در اقیانوس آرام مرخص شد و برگشت، با مادربزرگم ازدواج کرد و صاحب ۹ بچه شد. همیشه هشت‌شان گروی نُه‌شان بود. مادر من بچه‌ی هشتم این خانواده بود. او (و متعاقبا من) تنها به این دلیل وجود داریم که این خانواده فکر می‌کردند بچه آوردن کار مهمی است. همین. مادرم سخت کار کرد تا از فلاکت در بیاید و من در حالی به دنیا آمدم که نسبت به نسل قبلی‌ام، یک کوچولو فرصت بیشتری داشتم. همچنین از تمامی مخترعین و دانشمندان و مهندسین و تُجاری که دنیا را قبل از به دنیا آمدن من، ساختند و بهبود بخشیدند، صمیمانه قدردانی می‌کنم.

اما آیا این چیزی که نصیب من شده شانس است؟ نه. این، اقدامات آگاهانه و تعمدی انسان‌ها برای ساختن دنیاست. آیا تُخم و تَرَکه‌ی راتشیلد (Mayer Rothschild) بنیان‌گذار امپراتوری بانکی راتشیلد، آدم‌های خرشانسی هستند؟ نه، علت موفقیتشان این بود که بابایشان تصمیم گرفت سخت کار کند، پولش را ذخیره کند، بچه‌هایش را خوب بزرگ کند و نسل بعدی را بسازد، نه اینکه فقط هر چیزی دم دستش رسید را خودش بخورد و مثل بیشتر مردم «خوشگل زندگی کند» و برود پی کارش.

عمارت راتشیلد - آیا شانس وجود دارد

آن زمانی که عمارت راتشیلد را می‌ساختند، شانس کدام گوری بود؟ سر و صدای بنّایی بود، درست. کار سخت بود، درست. نظم و انضباط بود، درست. روابط محکم خانوادگی بود، درست. شانس چی؟ نه. تمامش حاصل روابط علت و معلولی بود، با چاشنی کمی از «احتمالات».
آدم‌هایی که بر اثر زمین لرزه جانشان را از دست می‌دهند چه؟ بدشانس‌اند؟ یا اینکه به اندازه‌ی کافی ساختمان‌های محکمی نساخته‌اند و برایشان راه‌پله‌ی اضطراری تعبیه نکرده‌اند؟ حالا چون من می‌گویم «شانس وجود ندارد» معنیش این نیست که «همه چیز تحت کنترل ماست» – اما جداً، اگر دو سال آزگار پولتان را پس انداز نکرده بودید و آن را در چند فعالیت تجاری نخوابانده بودید، آیا اکنون که روز مبادا فرا رسیده، به فلاکت نمی‌افتادید؟ اگر می‌افتادید اسمش بدشانسی بود؟ آیا ارزش نداشت در سال‌های قبل چند چیز را فدا کنید تا آماده‌ی چنین وضعیتی (تورم ناگهانی/سقوط بازار بورس/تغییرات وضعیت سیاسی/هر چیزی) باشید؟
پس از وقوع بحران، بعضی‌ها بدجوری به هچل می‌افتند و بعضی‌های دیگر که آماده‌اند، کَک‌شان هم نمی‌گزد. این شانس است؟ نه. شانس اصلا وجود ندارد.

وقتی کسی، بدون اینکه مقصر باشد، جان شیرین خودش را در سوانح رانندگی از دست می‌دهد چه؟ خب، این محتمل‌ترین جایی است که می‏‌توانید بگویید «بدشانسی» آورده، اما حتی در همین مورد هم فکر کنید ببینید آیا نهایت دقت و احتیاط را اعمال کرده است؟

یک بار در کشور کامبوج بودم و داشتم از روی خط عابر پیاده عبور می‌کردم که چشم‌تان روز بد نبیند، ناگهان یک موتورسیکلت با سرعت تمام از سمت خلاف خیابان آمد و شَـــتـــَرَق زد به من و نقش بر زمینم کرد. راننده‌اش هم پسرک نوجوانی بود که گواهینامه نداشت. بدشانسی بود؟ نه! قانون احتمالات بود. شُل و وِل بودن قوانین راهنمایی رانندگی در جهان سوم بود. خلاصه که من را به کلینیک بردند و چند تا بخیه خوردم و جان سالم بدر بردم. زندگی ادامه دارد.


حتما بخوانید: ۱۰ مهارت ضروری برای موفقیت در هر کاری
سلطه‌ی موتوری‌ها در پایتخت کامبوج - آیا شانس وجود دارد

اما اگر صدای ناقوس مرگ زودتر از موعد دربیاید چه؟ هر کاری از دستتان برآمده انجام داده‌اید و دیگر این یکی را نمی‌توانید کنترل کنید. اما حتی اینجا هم من می‌گویم شانس کجا بود؟ در ضمن هیچ جایش هم تراژیک و غم‌انگیز نیست. بالاخره روزی هم زمان شما فرا می‌رسد. من هر روز به این قضیه فکر می‌‏کنم – ما روی سیاره ی زمین، وقت زیادی نداریم. شاید ۱ ماه، ۸ سال، ۵۰ سال، ۷۰ سال یا ۱۰۰ سال باشد – که هیچ کدامشان هم خیلی وقت زیادی نیست، اما برای انجام دادن تمام کارهای خوبی که قادر به انجام دادنشان هستیم، خیلی وقت کمی است.

ولی سؤال‌های بهتری می‌توان پرسید: آیا از زندگی‌تان به شیوه‌ای درست استفاده می‏‌کنید؟ بهترین کاری که از دستتان برمی‌آید را انجام می‌دهید؟ آیا به دنبال چیز معناداری در زندگی خود می‌گردید؟ بهترین چیزها را یاد می‏‌گیرید؟ استعداد خودتان را شکوفا می‏‌کنید؟ وقت‌تان را به خوبی می‌گذرانید؟ به مردم خدمت می‌‏کنید؟ قدر زندگی را می‌دانید؟

اگر جواب مثبت باشد، آن وقت نیازی نیست از مُردن خود شرمنده باشیم. این شتری است که درِ خانه‌ی همه‌ی ماها می‌خوابد. اینجا هم شانسی وجود ندارد – تمامش روابط علت و معلولی و قانون احتمالات است. مثلا این احتمال وجود دارد که فردا نتوانید نفس بکشید و امروز آخرین روز زندگی‌تان باشد. من هر روز در خلوت خودم عمیقا به این مسئله فکر می‏‌کنم – تا زمانی که این شتر آمد و درِ خانه‌ی من خوابید، نگویم این از روی بدشانسی یا خوش‌شانسی من است، اینها تمامش رابطه‌ی علت و معلولی و قانون احتمالات است.

اگر از وقتم به خوبی استفاده کرده باشم، موقعی که شتر خوابید، بدشانسی نیاورده‌ام، چون بالاخره که این شتر لعنتی می‌آید می‌خوابد. فرقی هم نمی‌کند کِی بخوابد، چون زمان مثل برق و باد می‌گذرد. اما هر چیزی در این مورد دخیل باشد، شانس هیچ دخلی به این قضیه ندارد.

هنوز هم فکر می‌کنید که آیا شانس وجود دارد؟

 

برگرفته از:‌ sebastianmarshall.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

24 دیدگاه
 1. سعید می‌گوید

  دقیقا همینطوره، مقاله خیلی خوبی بود
  خیلی عالی ترجمه کردین
  مقالات سایت عالی هست
  تصاویری که قرار می دین هم عالی
  کلا همه چیز عالیه امیدوارم موفق باشین همیشه

 2. سامیه می‌گوید

  سپاسگذارم
  عالی بود.همه دوست دارن زندگی خوبی داشته باشن و اینکار به پشتکار زیادی نیاز داره.بعضی اوقات که فکر می کردم بدشانسم به خودم میگفتم با پشتکار میشه بدشانسی رو از بین برد.

 3. وحید سعیدی می‌گوید

  این مطالب کامل درست هستند از دیدگاه قرآن. لا حَوْلَ وَلا قُوَّهَ اِلا بِالله اَلعَلِیِّ العَظیمِ دقیقا اشاره به همین موضوع دارد ¥

 4. فاطمه سادات می‌گوید

  دوستان عزیز سلام
  بنده مدت کوتاهی هست که از مقالات شما بهره میبرم
  اکثر مطالب مفید هستن، خداقوت میگم به همه ی پویندگان این راه.

 5. فاطمه می‌گوید

  من هم به این مورد کاملا معتقدم، برخلاف همسرم که در گذشته میگفت چرا هروقت من فلان مرحله از کارم قرار میگیرم هیچ تخفیفی شاملم نمیشود، اما فلانی به تک تک مراحلش ک میرسد شامل تخفیف های متفاوت میشه، از زمین و زمان امدادعای غیبی براش میرسه،
  کم کم داشتم منم باور میکردم. اما میدیدم ک تلاش های همسرم هم به اندازه اون آدمی که نام میبرد نیست، بعد از مدتی همسرم از اون فرد الگو برداری کرد و تلاش بیشتری کرد. الان خودش میبینه که با تدبیر و برنامه ریزی میتونه اون هم از تخفیفات و همون امدادهای غیبی استفاده کنه ?

 6. تقی می‌گوید

  مخالفم.کسی که پدر بزرگش کار کرده پولدار شده حالا به نوه اش ارث رسیده خوش شانس نیست؟؟

  1. هلینه می‌گوید

   خب دیگه پدر بزرگش پدرش دراومده تا به نوه اش رسیده، منظورم اینه کار کردن ولی اگه نوه هم بخواد این ارث و میراث رو حفظ کنه باید پدرش درباید

 7. alireza می‌گوید

  don’t believe chances but i know i’m a goodluck person 🙂
  make your dream real !

  1. اهورا می‌گوید

   Goodluck person?????
   Lucky man?????

 8. مهیار می‌گوید

  منم به شانس اعتقادی ندارم ولی بیشتر مواقع تست میکنم میبینم یه چیزی وجود داره ک همش میخاد حال منو بگیره

 9. حمید می‌گوید

  سلام،از دید من پیشکار و تلاش خوبه اما لامعصب اول و اخر شانسه،اگر عصاره شانس همرات نباشه موفقیتی هم رخ نمیده،قبلا شانسو یک کلمه بی معنی میدونستم و معتقد بودم هرچیزی با سخت تلاش بدست میاد،اما الان مطمن شدم واقعا اینطور نیست.

 10. ماری می‌گوید

  کسیکه از اول زندگیش خوشبخت به دنیابیاد وشانس همیشه باهاش یارباشه باکسی که ازاول زندگی دچارهزار بدبختیو فقرو بیماری میشه اززمین تاآسمون فرق داره پس شانس وجودداره نمیخوام این مسئله رو بادین قاطی بدم ولی خوش شانسی یابدشانسی دقیقا همون سرنوشت انسانهاست که درقرآن اشاره شده ومیگه که باید تقدیرراپذیرفت.پش شانس همون تقدیره وکسی که قبولش نکنه مسلمان نیست.بااین حساب همه اونائ که دم ازموفقیت میزنند همش چرت میگن واگرهم موفق بشن صددرصد خداخواسته نه خودش.

 11. سبحان می‌گوید

  سلام به نظر من نباید نعل اسب را در مطلبتان می آورید چرا که بر اساس برخی حکایت ها یا گفته ها زمانی که امام حسین را کشتن گفتند اولین کسانی که از روی جسد امام حسین رد شدند یهودیان ومسیحیان بودند وچون اون ها اعتقاد به امام حسین نداشتن بعد از جنگ نعل اسب های خود را برگرداندن وبه عنوان چیزی که برایش پول و… آورد یاد گرامی داشتند واگر دقت کنیم می بینم که گفته بیشتر کسانی که مسحی یا یهودی هستد از این مطلب پیروی می کنند.
  من اصلاقصدم توهین به هیچ دینی نیست واگر کسی بدش امد من پوزش می طلبم .
  در کل بهتر بود در مطلبات این نعل اسب را نمی گفتید وچیز جایگذینی استفاده می کرید .
  وممنون ازتان درمورد این مطلب خوب

 12. مهری می‌گوید

  عالی بود ممنونم

 13. ابوالفضل می‌گوید

  واقعا عالی بود از سایت زیبای شما متشکرم که افرادی مثل ما رو آگاه می کنید و باعث می شوید تا تلاشمان را بیشتر کنیم و در زندگی موفق شویم.

 14. یاسر می‌گوید

  اون چیزی که به عنوان احتمالات ازش نام بردی دقیقا اسمش شانسه… ای کاش مختصر و مفید مینوشتی درسته شانس ( احتمالات ) وجود داره ولی با تلاش میشه احتمالات خوب رو به سمت خودمون به حرکت در بیاریم… سه ساعت نوشتی که همین رو بگی…

 15. مریم می‌گوید

  به نظرم شانس کاملآ وجود داره من با چشم خودم دیدم هم بدشانسی ها خودمو ه خوش شانسی اطرافیانم ?

 16. مریم می‌گوید

  به نظرم شانس کاملآ وجود داره من با چشم خودم دیدم هم بدشانسی ها خودمو هم خوش شانسی اطرافیانم ?

 17. علیرضا می‌گوید

  مطلبی که شما در مقاله آوردین صرفا یک نگاه مثبت به زندگی و بی توجهی کردن به سختی هاست.
  اینکه مقوله شانس که خارج از کنترل ما انسان هاست کاملا بر زندگی ما سیطره پیدا کرده چیز غیر قابل انکاریه.
  اینکه در چه کشوری و چه خانواده ای به دنیا بیای، اینکه از بدو تولد از نظر فیزیکی بدون مشکل باشی یا پر از مشکلات و دردسر و خیلی چیزهای دیگه، مثال های ساده ای از تاثیر شانس در زندگی انسان هاست.
  شاید باز شما بگی که شانس کجا بود؟ پدر مادرت میتونستن مهاجرت کنن اروپا و تو رو اونجا به دنیا بیارن و از این حرفا که هیچ منطقی پشتش نیست

 18. یه نفر می‌گوید

  یعنی این حجم از چرندگویی واقعا بی سابقه بود. با کمال احترام برای دوستان سایت «چطور» و مترجم عزیز
  خب برادر من اون بچه‌ای که توی ناز و نعمت وسط اروپا به دنیا میاد و اون بچه‌ای که وسط قحطی و فلاکت توی آفریقا به دنیا میاد مگه خودشون انتخاب کردن؟
  نه! خیلی شانسی بوده قضیه. نه تلاشی کردن نه چیزی. فقط در اثر شانس توی دو وضعیت کاملا متفاوت به دنیا اومدن.

  1. پویا می‌گوید

   عالی

 19. مهدی اعلایی می‌گوید

  معنی این تفسیر فقط امید به زندگی تلاش بیش از حد البته نه کور کورانه بلکه با تدبیر و تخصصی هست . ممنون از مطلب خوبتون.تو هر شرایطی و هر کشوری و هر جامعه ای ادم های موفق تلاش میکنند ادم های شکست خورده دلایلشان اطرافیان و شرایط میدانند.

  1. پویا می‌گوید

   شما فکر می کنید بچه ترامپ زهمتی میکشه که موفق شده
   نه!!
   عمرا اگه تلاش کنه
   شاید تلاش کنه اما بدون تلاش هم راحته

 20. پویا می‌گوید

  اونی که نسلش به فکرش بودن خوش شانسه
  آره بعد میگید شانس کو
  شانس همونیه که این بچه خانوادش به فکرش بودن
  من ناراضی نیستم از پدر مادرم
  وعضشون خوبه اما اینطور که حصاب می کنم به نصبت جهان
  من به عنوان یک ایرانی خیییلییی بد شانسم
  این که همیشه توی تاس انداختن بد میارم ویا اینکه توی ۲۰۰ تا کشور توی ایران به دنیا آمدم ( دلار بالا رفت. نت سرعتش پایینه. و قطعا با اندازه خارج خوب نیست).
  اگه دلار بالا نمی رفت من به جای گوشی انر ۸x نتونستم ایفون xs بگیرم
  این سخنانی از یک بچه ۱۳ سالست (خودم)