ایزوگام چطور باعث آسایش خانواده ما می‌شود؟ با کارچی‌داری!

0

کمتر خانه‌ای را می توان پیدا کرد (بخصوص اگر نوساز نباشد) که گوشه‌ای از سقف یا دیوارهایش، به‌ویژه دیوار پشت حمام یا سرویس بهداشتی، لکه‌ای زرد بر اثر نفوذ رطوبت و رسوب آب به چشم نخورد. این عارضه نه فقط سبب نازیبا شدن ظاهر ساختمان می‌شود که اثر منفی مستقیمی بر حالِ ساکنین خانه دارد؛ بلکه اگر زودتر فکری برای آن نکنیم، ممکن است با ادامه نفوذ آب، حتی باعث ریزش سقف شود. تا آن‌جا که علاوه بر تحمیل هزینه‌ای سنگین برای بنایی و بازسازی و نیز هزینه‌های جانبی بعدی نظیر نقاشی ساختمان و شست‌وشوی فرش‌ها، ممکن است با خطرات جانی هم مواجه شویم!

اما نگران نباشید… خوشبختانه جلوگیری از چنین اتفاقی، آن‌قدر ها هم سخت نیست! کافی است بموقع برای عایق کاری ساختمان اقدام کنیم: با نصب یا ترمیم و تعمیر ایزوگام در بهترین زمان مناسب به‌وسیله متخصصان کاربلد، می‌توان از بروز این مشکل و برهم خوردن آرامش خانواده جلوگیری کرد.

هدف کار چی داری هم چیزی نیست جز تأمین آسایش و راحتی شما و خانواده‌تان، با مراقبت دائمی از ساختمان شما!

ایزوگام و مزیت‌های آن

ایزوگام نام تجاری شناخته‌شده‌ترین گونه عایق رطوبتی برای پوشش کف و دیوارهای ساختمان است. سابقه تولید ایزوگام در ایران به حدود نیم قرن پیش برمی‌گردد و این فرآورده به سرعت توانست جایگزین روش‌های سنتی عایق‌بندی از قبیل قیرگونی شود. کاربرد ایزوگام، جلوگیری از نفوذ آب از پشت بام، روف گاردن، استخر، حمام و سرویس بهداشتی و نظایر آن است.

ایزوگام همچنان پرطرفدارترین روش عایق کاری در کشور ماست؛ چرا که بسیار سبک اما مستحکم است. قابلیت انعطاف بالای ایزوگام نیز باعث می‌شود که بتوان آن را روی تمامی سطوح نصب کرد. ایزوگام در قیاس با انواع دیگر عایق، هم ارزان و باصرفه است؛ هم نصب آن آسان و سریع. مهم‌تر این‌که از دوام و ماندگاری بالایی نیز برخوردار است: ایزوگام مرغوب در صورت نصب صحیح، حداقل تا 15 سال خیال‌تان را از نشت آب به لایه‌های زیرین سطوح مختلف راحت نگه می‌دارد.

 

کاربردهای ایزوگام ساختمان

– عایق بندی بام ساختمان

– عایق کاری کف و دیوارهای حمام، سونا و سرویس بهداشتی

– آب بندی روف گاردن و بالکن های سبز

– عایق بندی و آب بندی استخر

اینستاگرام
صفحه جدید ما را دنبال کنید

– عایق کاری سطوح سیمانی در فونداسیون (پی ریزی) ساختمان

 

ویژگی‌های ایزوگام مرغوب

تشخیص مرغوبیت ایزوگام، کار چندان سختی نیست. ایزوگام مناسب، ایزوگامی است که یکدست باشد و در سطح رول‌های آن چروک و تاشدگی مشاهده نشود. همچنین مواد و اجسام خارجی در آن به چشم نخورد. ایزوگام باید در یک کارخانه معتبر تولید شده و دارای نشان استاندارد ملی باشد. ایزوگام خوب، تا حد کافی در برابر تماس با مواد شیمیایی نیز مقاوم است. توجه کنید که ایزوگام هم مانند سایر محصولات تاریخ انقضای مصرف دارد و بعد از مدتی فاسد می‌شود. اکثر ایزوگام‌ها به‌طور متوسط 6 ماه اعتبار برای نگهداری تا نصب دارند؛ اما این زمان برای انواع ایزوگام ها یکسان نیست و با توجه به مواد مصرفی و شرایط نگهداری ایزوگام، تاریخ انقضای آن بین 3 ماه تا یک سال متغیر است.

انواع ایزوگام از نظر پوشش

– ایزوگام فویل دار (با روکش آلومینیوم): این نوع ایزوگام به‌خاطر براق بودن و جلای نقره‌ای، بیشتر نور را منعکس و در نتیجه عایق را در مقابل حرارت ناشی از تابیدن آفتاب محافظت می‌کند. لذا ایزوگام فویل دار برای پوشاندن سطح بام که درمعرض تابش مستقیم خورشید قرار دارد، مناسب است.

– ایزوگام بدون فویل: برای سطوح و محل‌هایی استفاده می‌شود که درمعرض نور آفتاب نیستند؛ از جمله حمام و سرویس بهداشتی.

 

انواع ایزوگام بر پایه مواد تشکیل‌دهنده:

– ایزوگام پلیمری: ماده اصلی این نوع ایزوگام، قیر خالص ۶۰ یا ۷۰ درصد است که در پالایشگاه از تقطیر نفت خام به‌دست می‌آید. برای ساخت ایزوگام پلیمری از قیر خالص، پلی‌استر، تیشو، لایه آلومینیوم، پلی اتیلن، پودر تالک، مواد APP و پوشال گونی پلاستیکی استفاده می‌شود. تمامی این مواد در دستگاه ساخت پلیمر مخلوط و پخته می‌شوند؛ که حاصل آن مایه پلیمر یا به اصطلاح عامیانه «شیره ایزوگام» است. این پلیمر پس از طی فرآیند تولید، تبدیل به ایزوگام می‌شود.

– ایزوگام دمیده: ماده اصلی این نوع ایزوگام، قیر دمیده شده است که از دمیدن هوا به نوعی مازوت یا نفت کوره‌ای به‌دست می‌آید. این نوع، نسبت به ایزوگام پلیمری کیفیت پایین‌تر و طول عمر کم‌تری دارد؛ چرا که میزان نفوذ قیر دمیده و نیز حساسیت آن به تغییرات دما نسبت به قیر خالص کمتر است.

 

خرابی ایزوگام ترمیم می‌شود یا نصب مجدد لازم است؟

مدتی بعد از نصب ایزوگام، بسته به چگونگی زیرسازی یا پیاده‌سازی آن و نیز کیفیت مواد به‌کاربرده شده، ممکن است قسمت‌هایی از ایزوگام ترک بردارد. همچنین فشار وزن کولر‌های آبی روی پشت بام ساختمان یا جابه‌جایی اجسام موجب خراش ایزوگام شود. اگر میزان این آسیب‌ها قابل توجه نباشد، می‌توان با ترمیم ایزوگام، عمر آن را افزایش داد؛ ولی در صورت زیاد بودن مقدار تخریب، بصرفه‌تر است که نصب مجدد ایزوگام پشت بام انجام شود. دقت کنید که نواحی آسیب‌دیده، منحصر به قسمت‌هایی که نم و رطوبت به آن‌ها نفوذ پیداکرده نیست؛ بلکه ممکن است لطمه‌های احتمالی به بخش‌های دیگر نیز وارد شده باشد؛ قسمت‌هایی که صرفاً به وسیله یک کارشناس خبره قابل‌تشخیص هستند. برای ترمیم ترک ایزوگام و شکاف‌ها استفاده از چسب‌هایی همچون پرایمر خمیری و یا چسب ماستیک نیز رایج است.

در صورت نیاز به نصب مجدد نیز لازم است نصاب تصمیم بگیرد که ایزوگام جدید را می‌توان روی ایزوگام قبلی چسباند یا باید ابتدا لایه‌های عایق قبلی را یه‌طور کامل جدا کرد. این تصمیم، تابع عوامل مختلفی همچون وزن ساختمان (سنگین شدن بام) و میزان پوسیدگی ایزوگام قبلی است. جدا کردن ایزوگام قبلی، با استفاده از دستگاه شعله‌پخش‌کن و اعمال حرارت برای ذوب کردن قیر ایزوگام قبلی انجام می‌شود. اگر ایزوگام با استفاده از این دستگاه و به‌راحتی جدا نشد، از تجهیزات ویژه‌ای برای برش آسفالت استفاده می‌شود.

نصب مجدد ایزوگام پشت ‌بام، برخی مزیت‌ها نسبت به روش ترمیم موضعی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، تنظیم اصولی شیب بام است. در این روش همچنین می‌توان از آسیب‌دیدگی‌های احتمالی سقف نیز اطلاع پیدا کرد و با اصلاح آن‌ها، از بروز خرابی و نیاز به بنایی و هزینه‌های اضافی آن در آینده جلوگیری به عمل‌آورد.

«کار چی داری» متخصص خدمات ایزوگام و عایق بندی

کیفیت عایق کاری با ایزوگام و ماندگاری آن، ارتباط مستقیم به میزان مهارت نصاب ایزوگام دارد. تشخیص آن‌که کدام نوع ایزوگام (از نظر ضخامت و برند) برای ساختمان شما مناسب‌تر است نیز امری است که به تخصص و تجربه نیاز دارد. همچنین این‌که ایزوگام بام قابل تعمیر است یا لازم است کل سطح از ابتدا عایق بندی و ایزوگام کامل نصب شود، منوط به توصیه کارشناس و نصاب ایزوگام است که بعد از مشاوره و بازدید مکان و البته متناسب با بودجه کارفرما مشخص می‌شود. خدمات بازدید و مشاوره تخصصی در کار‌چی‌داری رایگان است.

کار‌چی‌داری سامانه هوشمند سفارش آنلاین خدمات است که انواع خدمات عایق کاری و آب بندی با ایزوگام در تهران را با بالاترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت برایتان انجام می‌دهد. استفاده از بهترین برندهای ایزوگام دارای نشان استاندارد با بیمه 5 ساله وگارانتی ۱۰ ساله، اطمینان خاطر مصرف‌کنندگان را همراه خواهد داشت.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.