بهترین روش برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی

28

گرامر جنبه‌ای از زبان انگلیسی است که زبان‌آموزان نظرات متفاوتی درباره آن دارند. بعضی از آنها تمایل دارند تا قوانین گرامر را بیاموزند و تمرینات زیادی در مورد آن انجام دهند. عده‌ای دیگر از گرامر نفرت دارند و فکر می‌کنند، خسته‌کننده‌ترین بخشِ یادگیری زبان است. شما چه نظری دارید؟ به هر حال نمی‌توانید از یادگیری گرامر زبان انگلیسی فرار کنید، زیرا در هر جمله‌ای که می‌خوانید یا می‌نویسید، صحبت می‌کنید یا می‌شنوید، وجود دارد.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

گرامر در واقع قوانینی است که افراد با استفاده از آن می‌توانند به آن زبان صحبت کنند. همان طور که در یک بازی به قوانین نیاز داریم در مورد زبان هم همین طور است. اگر در بازی قانونی وجود نداشته باشد یا افراد از قانون خودشان پیروی کنند، به زودی با شکست مواجه خواهند شد. در مورد یادگیری زبان نیز همین گونه است بدون داشتن قوانین ما قادر به برقراری ارتباط با سایر افراد نخواهیم بود.

بنابراین ناگزیریم از این قوانین پیروی کنیم اما سوال مهمی که در اینجا وجود دارد این است که: بهترین راه برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی چیست؟


حتما بخوانید: یادگیری یک زبان‌ خارجی چه تاثیری در زندگی شما دارد؟

تمرین برای یادگرفتن گرامر زبان انگلیسی

شما می‌توانید قوانین یک بازی را به سادگی با بازی کردن یاد بگیرید. مطمئنا اشتباهاتی نیز خواهید داشت حتی ممکن است آسیب ببینید. اما نهایتا بازی کردن را یاد خواهید گرفت. البته قوانین یک زبان به مراتب پیچیده‌تر از قوانین یک بازی است اما در واقع یادگیری آن دقیقا مانند یادگیری زبان خودتان است. هیچ‌کس قوانین زبان مادری‌تان را به شما یاد نداده اما شما هرگز موقع صحبت کردن زبان خودتان مرتکب خطای گرامری نمی‌شوید.

اگر شما به اندازه‌ی کافی فرصت داشته باشید و در جای مناسبی قرار بگیرید، می‌توانید یک زبان جدید را به روش طبیعی یاد بگیرید. برای مثال اگر شما یک کره‌ای باشید و در سن ۶ سالگی به روسیه بروید و به یک مدرسه‌ی روسی بروید، هر روز با دوستان روسی زبان خود بازی کنید به احتمال زیاد تا سن ۱۵ سالگی هر آنچه که مربوط به زبان روسی باشد را یاد می‌گیرید بدون آنکه حتی یک درس گرامر یا یک کتاب گرامر خوانده باشید.

بیشتر افرادی که یک زبان جدید را می‌آموزند زمان کافی در اختیار ندارند و در محیط ایده‌آلی نیز قرار نمی‌گیرند، بنابراین بهترین روش برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی چیست؟ متاسفانه نمی‌توان به این سوال به راحتی پاسخ داد. در مورد آموزش گرامر، درست مثل یادگیری آن نظرات متفاوتی وجود دارد. بسیاری از معلمان معتقدند گرامر اهمیت زیادی دارد و باید جلساتی از درس به آموزش قوانین گرامر اختصاص یابد و به انجام تمرین‌های زیادی در مورد آن نیاز است، گروهی دیگر از معلمان می‌گویند گرامر باید به طور غیر مستقیم و از طریق انجام دادن تمرین‌های دیگر زبان، بدون تمرکز بر قوانین یادگرفته شود. هر نظری که درباره‌ی گرامر داشته باشید و به هر شیوه‌ای که آموزش زبان انگلیسی را دنبال کنید، در اینجا توصیه‌هایی برای‌تان داریم که کمک می‌کند تا گرامر را بهتر و موثرتر یاد بگیرید.

پکیج اصول یادگیری زبان در ۹۰ روز

یادگیری گرامر زبان انگلیسی

برای یادگیری گرامر زبان انگلیسی چه کارهایی می‌توانید انجام دهید؟

 • نسبت به گرامر آگاهی داشته باشید. در مورد گرامر فکر کنید و جنبه‌هایی از گرامر انگلیسی که به دستورات زبان خودتان شباهت دارد را بیابید. (برای مثال در زبان آلمانی نحوه‌ی استفاده از حروف اضافه مانند زبان انگلیسی است.) همچنین تفاوت چگونگی بیان یک ایده در زبان انگلیسی را با زبان خودتان در نظر بگیرید. برای مثال در انگلیسی برای بیان اتفاقی که در گذشته شروع شده و تا زمان حال ادامه دارد از زمان حال کامل استفاده می‌شود (برای مثال من ۱۰ سال است که این ساعت مچی را داشته‌ام). بسیاری از زبان‌های دیگر از زمان حال برای بیان چنین وضعیتی استفاده می‌کنند؛ (برای مثال فارسی: من این ساعت مچی را ۱۰ سال است که دارم.) اگر شباهت‌ها و تفاوت‌های گرامر را با زبان خودتان بدانید، قوانین آن را سریع‌تر یاد خواهید گرفت.
 • کتاب‌های انگلیسی زیادی بخوانید. ممکن است عجیب به نظر برسد اما در طول زمانی که انگلیسی می‌خوانید یا به آن گوش می‌دهید، در واقع دارید مدل صحیح گرامر را یاد می‌گیرید که به شما در نوشتن و صحبت کردن انگلیسی کمک می‌کند. همچنین وقتی می‌خواهید نظرات خود را بیان کنید یا کارهای خود را بررسی کنید این کار به شما کمک خواهد کرد. البته اگر موقع خواندن متن به نکات گرامری آن توجه کنید، نتیجه به مراتب بهتر خواهد بود. یعنی اینکه به خودتان بگویید این شیوه‌ای است که در انگلیسی از آن استفاده می‌شود.
 • بر جنبه‌هایی از گرامر که به نظرتان مشکل‌تر است، تمرکز کنید. (اگر نمی‌دانید که در کدام قسمت گرامر انگلیسی مشکل دارید،‌ از معلم‌تان بپرسید!) مخصوصا موقع نوشتن و ویرایش تکالیف‌تان بر این جنبه‌ها تمرکز و توجه ویژه داشته باشید. البته موقع صحبت کردن این کار مشکل‌تر است اما می‌توانید وقت بیشتری روی این قسمت از یادگیری زبان انگلیسی بگذارید تا شکل صحیح گرامر را در آن قسمت یاد بگیرید. برای مثال اگر شما در حال گفتن یک داستان در زمان حال هستید به یاد بسپارید که برای بیان افعال سوم شخص مفرد باید از حرف -s در انتها استفاده کنید.
 • اگر دوست ندارید تمرین‌های گرامر را انجام دهید یا آموزش ببینید، عمل به توصیه‌ی بالا برای شما اهمیت یبشتری پیدا می‌کند. سعی کنید خودتان روی الگوها و قوانین زبان کار کنید.
 • اگر تمایل دارید که تمرینات گرامر را انجام دهید،‌ این کار را انجام دهید، اما خوب بودن در انجام تمرین‌های گرامر به این معنا نیست که شما دیگر مرتکب اشتباه نخواهید شد. در این صورت شما مانند کسی هستید که سعی دارد با خواندن یک کتاب بازی تنیس را یاد بگیرد اما زمانی که این شخص در زمین بازی قرار می‌گیرد حتی نمی‌تواند درست به توپ ضربه بزند. اگر تصمیم دارید که تمرین‌های گرامر را انجام دهید تنها به پر کردن جاهای خالی و پاسخ دادن به پرسش‌های چند گزینه‌ای اکتفا نکنید. خودتان چند جمله با استفاده از قوانینی که آموخته‌اید بنویسید.
 • افعال بی‌قاعده‌ی پرکاربرد را یاد بگیرید. اگر بتوانید این افعال را یاد بگیرید، آنگاه زمان بیشتری برای فکر کردن به آنچه می‌خواهید بگویید، خواهید داشت. اگر آنها را دائما پیش خود تکرار کنید، این افعال به سادگی قابل یادگیری هستند.

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار زبان جدید.

26،000 تومان 20،000 تومان

منبع esl.fis.edu

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه
 1. خاتون می‌گوید

  ممنون از مطلب خوب و کاربردیتون. واقعا نکات خوبی گفته شد.

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   ممنون از حضورتون موفق باشید. 🙂

 2. karim hemmati می‌گوید

  ممنون خیلی خیلی مفید بود،منم از نرم افزار و کتابهای grammer in use استفاده کرده ام و به همه ی دوستان پیشنهاد می کنم.

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   ممنون از پیشنهاد خوبتون
   موفق باشید

 3. حمیدرضا می‌گوید

  درود بر شما
  خوب بود ولی منم از دوستان سوال دارم میخوام خودم زبان یاد بگیرم از چه تکنیک ها و کتب برا مقدماتی استفاده کنم ضمنا بازنشسته و 53 ساله هستم

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سلام ممنون از حضورتون
   برای یادگیری زبان قطعا یا باید در کلاس آموزشی ثبت نام کنید یا از مجموعه های آموزشی نرم افزاری استفاده کنید که با جستجو در اینترنت می تونید پیدا کنید.

 4. سيدحسن حسيني می‌گوید

  آفرين برشما خانم صدوقي نيا-لطفا بازهم مطلب درباره انگليسي بزاريدچون من براي آزمون دكتراي تخصصي تنها مانع قبوليم زبان است

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سپاس از توجه شما
   چشم سعی می کنیم باز هم در این زمینه مطالبی داشته باشیم
   با آرزوی موفقیت برای شما دوست عزیز

 5. احمد می‌گوید

  سلام ، من معمولا مطالب این سایت رو سریع می خونم ، یعنی بیشتر مواقع مطالب bold شده رو می خونم و اگه مطلب خیلی به کارم بیاد کامل می خونمش، ولی مطلب شما با اینکه کوتاهه به نظرم اگه چنتا تیتر کوتاه و پررنگ تر می داشت جذابتر بود ، در هر حال ممنونم بابت زحمات و سایت بی نظیرتون

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سلام
   ممنون از پیشنهادتون

 6. سيدحسن حسيني می‌گوید

  تشكر ازتون منتظر مطالب مفيدتون هستم

 7. لیدا می‌گوید

  سلام خانم صدوقی نیا
  واقن ممنونم از شما برای انرژی و وقتی که میذارید,
  من هم از مطالب سایت شما استفاده میکنم هم از پیشنهادایی که تو نظر شما و بقیه دوستان هستن.
  با آرزوی موفقیت های بیشتر برای شما

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاس از حضور و توجه شما
   موفق باشید 🙂

 8. سيدحسن حسيني می‌گوید

  مطالب مفيدي بود الهام خانم منتها ما ايراني ها در ياد گرفتن انگليسي ضعيف هستيم چون روشي كه درمدارس ايران هست روش صحيحي نبوده ونيست الان اگر دقت كنيد درايران اونهايي هم كه دكترا دارن به ندرت ميتونن انگليسي صحبت كنن مگه اينكه كلاس خصوصي رفته باشن ولي كشورهاي اطراف ما كه خيلي ازما ضعيف ترن ولي اكثرا به صحبت كردن مسلطند چونكه از همون ابتدا تاكيد زيادي روي ديالوگ دارن ولي درايران از روزي كه انگليسي تو كتابهاي درسي مياد با گرامر شروع ميشه وزياد تاكيد روي مكالمه نيست بنابراين از همون ابتدا ذهنيت بدي از انگليسي برامون درست ميشه وهميشه اون را مثل يك غول ميبينيم

  1. الهام صدوقی نیا می‌گوید

   سلام ممنون از اینکه با ما همراه هستید
   بله درست می فرمایید اگر آموزش کاربردی باشه تاثیرش بیشتره

 9. محمدحسین می‌گوید

  دوست داشتیم کتاب یا نرم افزار هم پیشنهاد بدین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   در مطلب زیر کتاب‌ها و نرم‌افزارهایی برای یادگیری زبان معرفی شدن که می‌تونید ازشون استفاده کنید:
   بهترین روش یادگیری زبان انگلیسی در منزل

 10. Mahboubeh می‌گوید

  سلام من تو گرامر ونوشتن زبان انگلیسی (مقاله نویسی) ضعیف هستم پیشنهادشما برای من چیه؟؟ممنون میشم ک راهنماییم کنید?

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   درود بر شما
   بهتره کتاب‌های انگلیسی‌زبان بیشتری مطالعه کنید، به فعل‌ها و خصوصا افعال بی‌قاعده توجه خاصی داشته باشید، خودتون جمله بسازید و هربار سعی کنید اشتباهات‌تون رو پیدا و اصلاح‌شون کنید و …

 11. Mahboubeh می‌گوید

  بنظرشما مطالعه کتاب communicate what you mean میتونه برام مفیدباشه؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   چرا که نه

   1. Mahboubeh می‌گوید

    ممنونم ازوقتی ک برام گذاشتین.☺

 12. محمود مباشرزادگان می‌گوید

  عالی بود

 13. سپهر می‌گوید

  سلام ممنون از اطلاع رسانی شما من 13 سالمه بلد نیستم گرامر هارو چجوری بخونم باید چی کار کنم؟؟؟؟؟؟؟لطفا باید امتحان دارم

 14. سپهر می‌گوید

  سلام من 13 سالمه بلد نیستم گرامر هارو چجوری بخونم باید چی کار کنم لطفا کمکم کنید؟؟؟؟؟امتحان دارم لطفا پاسخمو بدید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام سپهر عزیز
   نکاتی که توی این مقاله براتون گفتیم می‌تونن کمک‌تون کنن.

 15. نیتا می‌گوید

  با عرض سلام وخسته نباشید واقعا مطلب مفیدی بود وخیلی بهم کمک کرد باسپاس

 16. پیک زبان می‌گوید

  بسیارعالی