حقایقی درباره تند خوانی که باید بدانید

24

تند خوانی تکنیکی است که تنها افراد کمی در آن تخصص دارند. امروزه برخی از نرم‌افزارهای ارزان قیمت مدعی هستند که می‌توانند آن را به راحتی به همه بیاموزند. اما واقعیت چیست؟ آیا می‌شود تند خوانی را به راحتی آموخت؟ آیا یادگیری توانایی «خواندن ۱۲۰۰ کلمه در دقیقه» در مدت کمی امکان‌پذیر است؟ با ما همراه باشید تا ببینیم واقعیت چیست.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

بیش‌تر ما در دقیقه بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه می‌توانیم بخوانیم. تندخوان‌ها می‌توانند بین ۱۰۰۰ تا ۱۷۰۰ کلمه در دقیقه بخوانند. برای اطلاعات بیشتر تحقیقاتی در این زمینه انجام گرفته است. من با پروفسور کیث رینر استاد دانشگاه کالیفرنیا در این مورد صحبت کرده‌ام. او تحقیقات زیادی بر روی چشم افراد تند‌خوان انجام داده‌ است. قبل از هر چیزی نگاهی به روش‌های تند خوانی می‌اندازیم. سپس کارایی آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.


حتما بخوانید: چگونه درس بخوانیم؟

روش‌های مختلف تند خوانی

ابتدا باید بدانیم ما چگونه مطالب را می‌خوانیم و متوجه می‌شویم. وقتی شما مقدار زیادی از زمان خود را صرف فکر کردن در مورد چیز‌های مختلف می‌کنید‌، بخشی از مردم در حال مطالعه و لذت بردن از آن هستند. خواندن مجموعه‌ای از فعالیت‌های مکانیکی است. وقتی که به یک یا دسته‌ای از کلمات نگاه می‌کنید، خیره‌شدن نام دارد و به طور میانگین ۰/۲۵ ثانیه طول می‌کشد. زمانی که چشم خود را به سمت لغت یا لغات بعدی می‌برید، حرکت سریع نام دارد. این کار به طور میانگین ۰/۱۰ ثانیه به طول می‌انجامد. بعد از آن‌که این کار را یک یا دو بار انجام دادید، شما متوقف می‌شوید تا به فهمیدن چیزی که فقط به آن نگاه کرده‌اید بپردازید. این بخش هم به طور تقریبی ۰/۳۰ تا ۰/۵۰ ثانیه زمان می‌برد. تمام این خیره‌شدن و حرکت سریع و فهمیدن جمعا باعث می‌شود ۹۵٪ افرادی که در رده‌‌ی کالج تحصیل می‌کنند، بین ۲۰۰ تا ۴۰۰ کلمه در دقیقه بتوانند بخوانند.

تکرار نکردن لغت: ما وقتی لغتی را می‌خوانیم آن را در ذهن یا به آهستگی با زبان خود تکرار می‌کنیم. تندخوان‌ها این بخش را حذف می‌کنند. همین کار باعث می‌شود تا سرعت خواندن در آن‌ها دو تا سه برابر افراد معمولی افزایش یابد. این ایده‌ی تند خوانی تقریبا در دهه‌ی ۱۹۵۰ باب شد. به تازگی بسیاری از اپ‌ها با توصیه‌ی این روش، آن را دوباره زنده کرده‌اند.

همان‌گونه که شما انتظار دارید، روش‌های دیگری هم برای تند خوانی ارائه شده‌اند. می‌توان به نکته‌خوانی، راهنمایی چشم، ارائه‌ی بصری-سریالی سریع و سایر روش‌ها اشاره کرد.

نکته‌خوانی: شامل برانداز کردن متن است به منظور یافتن نکته‌های مهم برای خواندن. اگرچه این روش جزو روش‌های تند خوانی محسوب می‌شود، ولی در واقع شما به خودتان تند خوانی را نمی‌آموزید، فقط یاد می‌گیرید که از خواندن بعضی از قسمت‌ها صرف‌نظر کنید. در نهایت در آزمون مشخص می‌شود که ما بسیاری از جزئیاتی که نخوانده‌ایم را نمی‌توانیم به یاد بیاوریم.

راهنمایی چشم: یکی از تکنیک‌های قدیمی است. در این تکنیک شما چشم خود را با انگشت یا مداد به روی کلمه‌ای که در حال خواندن هستید، متمرکز می‌کنید. در نتیجه حواس شما کم‌تر پرت می‌شود و با تمرکز بیش‌تر می‌توانید تندتر بخوانید.

تیم فریس روش دیگری را برای تند خوانی ارائه کرده است. این روش بر مبنای خواندن هم‌زمان چندین خط به وسیله‌ی بسط دید پیرامونی است. این روش نیازمند تمرکز بسیار زیاد شما خواهد بود.

ارائه‌ی بصری-سریالی سریع(RSVP): روشی است که توسط بسیاری از سیستم‌های دیجیتال تند خوانی عرضه می‌شود. یک لغت بر روی صفحه نمایش داده می‌شود و تمام تمرکز شما بر روی آن است. وقتی که کم‌کم به این سیستم عادت کردید، می‌توانید سرعت نمایش لغات را افزایش دهید.

تاثیر تند خوانی بر فهمیدن مطالب

تکنیک‌های تندخوانی - نمونه‌ای از سیستم RSVP در Spreeder

تند خوانی ایده‌ی خوبی است. توانایی خواندن ۱۰۰۰ کلمه در دقیقه امکان‌پذیر است. اگرچه شما به‌طور کامل آن‌ها را متوجه نخواهید شد. تحقیقات در این حوزه بسیار محدود است. اما کتاب کیث رینر با نام حرکات چشم و پردازش اطلاعات حین خواندن، نگاهی جامع به کارکرد چشم ما در زمان خواندن می‌اندازد. رینر معتقد است ادعاهایی که در مورد آموزش تند خوانی انجام می‌شود، بیهوده است. دلیل آن ظرفیت محدود چشم ما می‌باشد. او ادامه می‌دهد:

«شاید شما بتوانید خودتان را مجبور کنید که کمی بیش از ۵۰۰ کلمه در دقیقه بخوانید. اما شما به خاطر چشم‌تان و آناتومی خاص شبکیه محدود شده‌اید. به منظور فهمیدن نوشته‌ باید چشم خود را طوری حرکت دهید که قسمت گودی مرکزی بر روی کلمه‌ای که بر روی آن تمرکز می‌کنید قرار گیرد. با افزایش سرعت به خاطر محدودیت گودی مرکزی، قدرت دید کاهش قابل توجهی پیدا کرده و شما نمی‌توانید کلمات و نوشته را به درستی تشخیص دهید. پس گودی مرکزی عامل محدود کننده‌ی شماست، حتی اگر قدرت پردازش مغز هم بالا باشد».

رینر معتقد است با تکنیک‌هایی مثل راهنمایی مسیر چشم یا تکرار نکردن دوباره‌ی کلمات، قدرت فهمیدن شما کاهش می‌یابد. او این چنین ادامه می‌دهد:

«شما می‌توانید تمریناتی انجام دهید که تندتر بخوانید و احتمالا موفق هم می‌شوید، ولی وقتی از حدی تندتر بخوانید‌، رفته رفته از میزان فهم شما از مطالب کاسته می‌شود. تحقیقات نشان داده وقتی از تکنیک‌هایی مانند تکرار نکردن کلمات پیش خود استفاده می‌کنید، در مواجه با لغات سخت میزان فهم شما کاهش می‌یابد».

در مورد تکنیک فریس که بر اساس خواندن چندین خط در آن واحد است، رینر معتقد است که این روش هم کار نمی‌کند. او می‌گوید:

«ادعای دیگری که وجود دارد این است که شما در مرحله‌ی خیره شدن، با خواندن چند خط می‌توانید سرعت خود را افزایش دهید، در حالی که هیچ شواهدی در تایید این ادعا وجود ندارد. چیزی که ما از فیزیولوژی شبکیه می‌دانیم در تضاد با این ادعاست که می‌شود در آن واحد دو خط را با هم خواند».


حتما بخوانید: چگونه ریاضی خود را قوی کنیم؟

در نهایت روش ارائه‌ی بصری-سریالی سریع( RSVP) مشکل غیر قابل حلی با حافظه‌ی کوتاه مدت ما دارد. سرعت نشان دادن کلمات سریع‌تر از سرعت پردازش مغز ماست. این باعث می‌شود که این روش هم عملی نباشد.

تحقیقات نشان می‌دهد وقتی سرعت خواندن افزایش یابد، میزان فهمیدن مطالب کاهش می‌یابد. این نشان می‌دهد که اطلاعات دریافتی شما افزایش نمی‌یابد، در حالی که هدف ما از خواندن فقط همین است. در روش RSVP و اپ‌هایی که از آن استفاده می‌کنند، شما این امکان را ندارید که متن را بازخوانی کنید تا حافظه‌ی شما نوشته را پردازش کند.

البته نظرات مختلفی در مورد تند خوانی وجود دارد. در تحقیقات تازه‌ای که توسط سازنده‌ی اپ تند خوانی اسپریتز انجام شده، آن‌ها مدعی شده‌اند سیستم آن‌ها با فراهم کردن قابلیت استراحت کوتاه برای چشم می‌تواند باعث تند خوانی شود. این امر می‌تواند درست باشد، اما با آن بخش از تحقیقات رینر در مورد عملکرد حافظه‌ی کوتاه مدت ما در تناقض است.

البته اسپریتز نگفته که تحقیقاتش با چه روشی یا بر روی چه تعدادی از افراد انجام شده است. با نگاهی به تحقیقات انجام شده بر روی تند خوانی، می‌بینیم بیش‌تر این تحقیقات توسط شرکت‌های سازنده‌ی محصولات تند خوانی انجام شده است. به عنوان مثال تیم فریس مدعی است از ایده‌هایی استفاده کرده که ریشه در دانش دارد، اما جزئیات بیشتری در مورد تحقیقات او مشاهده نشده است.

البته همه‌ی خبرها در این مورد بد نیستند. تند خوانی طرفداران زیادی هم دارد. به عنوان مثال جیم پگل از مجله‌ی اسلیت سیستم RSVP را می‌پسندد. الگا خازان پیشنهاد این روش‌ها را برای داستان‌های خسته کننده یا خواندن ایمیل‌ها توصیه می‌کند، نه چیزهایی که نیاز به درک و فهمیدن بالا دارند. البته برای زمانی که برای خواندن مطلبی در مدرسه فرصت کمی داریم و یا برای خواندن مطالب کم اهمیت، روش نکته‌خوانی به نظر کارآمدتر است.

شما به راحتی ‌می‌توانید چند روز این روش‌ها را امتحان کنید. مجبور هم نیستید برای این کار حتما پولی بپردازید. می‌توانید از نرم‌افزارهای رایگان استفاده کنید. اما نباید انتظار بسیار بالایی از این کار داشته باشید. در ادامه به برخی از نرم‌افزارها اشاره‌ای می‌کنیم.


حتما بخوانید: ۸ روش برای تقویت حافظه و یادگیری سریع‌تر

Spreed: این ویژگی در گوگل کروم از تکنیک RSVP بهره می‌برد و کلمات را بر روی صفحه شما نمایش می‌دهد. برای این کار هر نوشته‌ای را از صفحه‌ی مورد نظرتان انتخاب می‌کنید. نرم‌افزار بقیه‌ی کار را انجام می‌دهد.

OpenSpritz: از روش اسپریتز استفاده می‌کند. مانند روش RSVP عمل می‌کند، اما اسپریتز یک حرف از هر کلمه را پررنگ می‌‌کند تا موقعیت چشمتان ثابت بماند.

Outread/Volecity/Syllable: این نرم‌افزارهای iOS از تکنیک‌های متفاوتی استفاده می‌کنند تا تند خوانی بر روی تلفن همراه را به شما بیاموزند. Outread به نوعی از سیستم راهنمایی مسیر چشم استفاده می‌کند. Volecity و Syllable هر دو از سیستم RSVP استفاده می‌کنند.

تکنیک‌های تندخوانی - نمایی از اپ velocity در آیفون

برای تند خوانی به تمرکز و دقت ذهنی بالایی نیاز است. وقتی هم که این کار را می‌کنید بخشی از مطالب فهمیده نمی‌شوند. من دوست دارم وقتی مقاله یا کتابی را می‌خوانم، لحظه‌ای مکث کنم و راجع به آن فکر کنم. با تند خوانی این لحظه‌ها را از دست می‌دهم. ممکن است حجم بالایی از مطالب را بدون یادگیری صحیح بخوانم و این امر هدف از خواندن را زیر سوال می‌برد.

منبع از: lifehacker.com

مجموعه بهترین مقالات «چطور» برای داشتن حافظه‌ای قدرتمند و تقویت هوش و قدرت یادگیری

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

24 دیدگاه
 1. آنا می‌گوید

  سپاسگذارم بابت مطالب بسیارآموزنده ای که دراختیار کاربران قرارمی دهید

 2. نازنین می‌گوید

  سلام عالی بود

 3. Va94 Ja522 می‌گوید

  با سلام سایت شما نیاز جامعه امروز است مطالب جالبی در آن وجود دارد از خواندن آنها استفاده کرده وبا لذت خواندم متشکرم

 4. ceshmesh می‌گوید

  کمتر سایت ایرانی هست که مطالب رو با منبع بزاره. سایت فوق العاده ای دارید.موفق باشید

 5. سبحان می‌گوید

  تیتر یا همون سرفصل کم داره

 6. پارسا زاهدی می‌گوید

  سلام آقای فروحی
  من تا آخر این مطلب خواندم ولی آخر متوجه نشدم تند خوانی یعنی یه مطلبی رو نفهمیم رد بشیم یا؟
  ممنون آقای فروحی

  1. v می‌گوید

   تندخوانها یک بار متنو میخونن. هر کلمه که ناشناس یا نامفهوم بود رو علامت گذاری میکنند بعدا سر فرصت با سرچ توی اینترنت یا سوال از استاد مشکلاتشون رو رفع میکنند

 7. حمیدرضا می‌گوید

  سلام
  من از سن خیلی پایین خواندن رو یاد گرفتم و از همون سن هم شروع به تند خوانی کردم اما این مسئله ضررهای خیلی زیادی به من زد – اول اینکه با توجه به اینکه در تند خوانی شما چند کلمه را از یک جمله میخوانید و باقی اون رو خودتون بازسازی میکنید بعدها به دو معضل دچار میشود . اول بی صبری در برقرار ارتباط با دیگران بدون اینکه بدونید سعی میکنید جملات آنها را کامل کنید و این حمل بر بی ادبی میشه دوم اینکه اگه جمله ای اشتباه باشه خودتون در ذهنتون اونو اصلاح میکنید پس به اشتباه ها کمتر پی میبرید مغز شما در جاهایی که باید اشتباه ها رو ببینه کور میشه – اما تنها خوبی اون اینه که شروع به قضاوت مردم میکنید البته اگه با ناپختگی ناشی از سن همراه باشه اینم باعث ضرر میشه چون سریع در رفتارتون هویدا میشه

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خیلی ممنون که وقت گذاشتین و تجربه‌های ارزشمندتون رو با ما شریک شدین.
   در مورد سایر روش‌های تندخوانی (اگر وجود داشته باشن!) اطلاعاتی ندارم اما در این متن هیچ اشاره‌ای نشده که «یکی دو کلمه رو بخونید و بقیه‌ی جمله رو تو ذهن خودتون بسازید». اگر از این روش‌هایی که اینجا ذکر شدن استفاده کنید، فکر نمیکنم این مشکلاتی که فرمودین تو ارتباط‌هاتون به وجود بیاد.
   امیدوارم بتونید مسائلی رو که باهاشون درگیر هستین به زودی حل کنید 🙂

   1. v می‌گوید

    به نظر منم اینایی که نوشتین چیز بدی نیست و نشان از جلوتر بودن شما از دیگران داره. اینکه یه جمله رو نصفه بگن و شما بتونین کاملش کنین اسمش تندیادگیریه و البته ربطی هم به تندخوانی نداره. چیز خوبی هم هست. اینکه ادم سرسری از کنار مطالب کتاب رد بشه و اشتباهات رو نبینه ربطی به تندخوانی نداره. احتمالا شما کتابی که باید دقیق خوانی میکردین رو با روش تندخوانی خوندین و به این مشکل برخورد کردید.
    اینکه مردم رو قضاوت کنین جلو جلو …. کلا کار اشتباهیه و ربطی به تندخوان بودن یا نبودن نداره.

    1. احمد می‌گوید

     دوست عزیز تندخوانی شما میدونید رهبر کشورمون با سرعت 1500 کلمه در دقیقه مطالعه میکنن؟ و هیچکدوم از مشکلاتی که فرمودید رو ندارن

 8. حسین می‌گوید

  مطلب خیلی کلی بود و یه ترجمه خام بود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   ممنون که دیدگاه‌تون رو برامون نوشتین. ما حتما این بازخوردها رو راهنمایی برای ادامه‌ی کارمون قرار میدیم.
   امیدوارم بتونیم یه روزی رضایت شما رو هم جلب کنیم 🙂

 9. Bahar می‌گوید

  سلام سپاس از مقاله خوب شما برای من مفید بود.موفق باشین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست و همراه گرامی چطور
   خوشحالیم که براتون مفید بوده.
   ما هم براتون ارزوی موفقیت داریم

 10. fatemeh می‌گوید

  عالی بود ممنو ن از مطالبتون و سایت خوبتون

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   باعث خوشحالی ماست که این مطلب تونسته رضایت شما رو جلب کنه fatemeh عزیز 🙂

 11. jojo^_^ می‌گوید

  من توی سوم دبستان تند خوانی رو یاد گرفتمD:
  فقط اینو گفتم دلتون بسوزه:))

 12. Lilo می‌گوید

  مطلب جالبی بود من کہ آزش خوشم آمد ?

 13. mahdi می‌گوید

  سلام من 7 سالم است و این ها خیلی به من کمک کردن

 14. دانیال می‌گوید

  من دانش آموز دبیرستان هستم و کتاب ها و مقالات فراوانی در مورد روش های تند خوانی مطالعه کردم اکیدا توصیه می کنم از روش تند خوانی برای درس خواندن مخصوصا برای کنکور و درس های دانشگاه و مدرسه که نیاز به دقت و تمرکز بالایی دارند استفاده نکنید این روش واقعا به من آسیب زده است.

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   بله. همینطوره. تندخوانی برای مطالبی که باید به دقت خونده بشن توصیه نمیشه

 15. مهرداد می‌گوید

  خوب بود ولی کامل نبود
  لطفاً مقالات بیشتری در این مورد ارائه بدید
  در مورد سایر روشها و تکنیکهای تندخوانی هم مقالاتی ارائه بدید
  ممنون

 16. سهیل امانی می‌گوید

  خیلی عالی بود.