8روش موثر یادگیری زبان انگلیسی بدون کلاس

22

دانستن زبان انگلیسی امروزه به امری مهم تبدیل شده است چه در امر تحصیل چه در پیدا کردن شغل مناسب. بلد بودن زبان انگلیسی تا حد قابل قبولی، بسیار بر روی نتیجه‌ی هدف ما تأثیرگذار است. در این میان روش سنتی، یعنی شرکت کردن در کلاس‌های آموزش زبان، روشی‌ست که غالب افراد به آن مراجعه می‌کنند و نتیجه می‌گیرند؛ اما برخی افراد با شرکت کردن کلاس و سیستم آموزشی آن چندان موافق نیستند و آن را حوصله سر بر می‌دانند و ترجیح می‌دهند زبان انگلیسی و یا هر زبان جدید دیگری که قصد یادگیری آن را دارند، به صورت خودآموز یاد بگیرند. در ادامه راه‌هایی مؤثر در آموزش انگلیسی مبتدی به صورت خودآموز به شما معرفی خواهیم کرد.

1- تماشای فیلم و سریال با زیرنویس

در میان روش‌هایی که برای آموزش زبان انگلیسی مبتدی و پیشرفته به صورت خودآموز وجود دارد این روش را می‌توان فان‌ترین و جالب‌ترین آن‌ها دانست. تماشای فیلم و سریال از سرگرمی‌های همیشگی اکثر افراد است و می‌توان این سرگرمی را به روشی برای یادگیری زبان تبدیل کرد. تماشای فیلم و سریال انگلیسی زبان با زیرنویس، می‌تواند مهارت لیسنینگ و اسپیکینگ افراد را بهبود بخشد و به آشنایی هر چه بیشتر آن‌ها با تفاوت لحجه‌ها، عبارات، اصطلاحات و ضرب المثل‌ها کمک کند. در این روش، توصیه ما به شما این است که سریال‌های طولانی مدت را در ابتدای کار انتخاب نکنید و از فیلم‌ها در کنار سریال، غافل نشوید چرا که تنوع بسیار مهم است. تماشای فیلم‌ها و سریال‌های کوتاه در ژانرها و با داستان‌های مختلف، بهترین انتخاب است.

رونیکس

2- استقاده از نرم افزارهای خود آموز

امروزه نرم افزارهای مختلفی برای یادگیری زبان وجود دارد. البته متأسفانه برای کاربران فارسی زبان، استفاده از نرم افزارها و اپ‌های آموزش زبان مبتدی ممکن نیست. از جمله این نرم افزارها، می‌توان به Duolingo و Busuu اشاره کرد. به دلیل ساپورت نکردن این اپ‌ها از زبان فارسی، استفاده از آن‌ها ممکن نیست اما اپ‌هایی مشابه برای گوشی‌های موبایل برای کاربران فارسی زبان موجود هستند که باید قبل از استفاده، از استاندارد بودن آن‌ها مطمئن بود. افراد مسلط به زبان انگلیسی می‌توانند با استفاده از این اپ‌ها به یادگیری دیگر زبان‌های پرکاربرد و روز دنیا بپردازند.

3- گوش دادن به موسیقی

یکی از آرامش بخش‌ترین لذت‌های دنیا، گوش کردن به موسیقی است. آهنگ‌های انگلیسی، می‌توانند به وسیله‌ای برای یادگیری زبان تبدیل شوند. پیدا کردن متن و ترجمه آن‌ها از اینترنت امروزه به سادگی یک سرچ در گوگل ممکن است‌. از همین طریق می‌توان به یادگیری کلمات و اصطلاحات جدید پرداخت و مهارت‌ها لیسنینگ و اسپیکینگ خود را افزایش داد.

4- خواندن کتاب‌های درسی و غیردرسی

برای آموزش انگلیسی مبتدی به صورت خودآموز، خواندن کتاب‌ نیز می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. اگر افراد در سطح مبتدی قرار داشته باشند می‌توانند با خواندن کتاب‌هایی که در آموزشگاه‌ها به افراد مبتدی تدریس می‌شوند یادگیری انگلیسی را به صورت جدی شروع کنند. افراد متوسط و پیشرفته نیز برای ارتقای سطح و دانش خود، می‌‌توانند از کتاب‌هایی که در دانشگاه‌ها به دانشجویان رشته‌های زبان انگلیسی تدریس می‌شوند استفاده کنند. برای افراد مبتدی، خواندن قصه‌ها و داستان‌های کوتاه انگلیسی شیوه خوبی برای ارتقا سطح است. همچنین برای افراد سطح متوسط و بالاتر، خواندن کتاب‌های انگلیسی زبان مانند رمان‌های انگلیسی می‌تواند شیوه خوبی برای بهبود مهارت ریدینگ و درک مطلب باشد.

5- پادکست، اخبار

اگر بخواهیم یک پکیج آموزش انگلیسی بزرگسال مطمئن برای افزایش مهارت‌های لیسنینگ و ریدینگ به شما پیشنهاد کنیم قطعاً ترکیب گوش دادن مرتب به پادکست، اخبار صوتی و خواندن اخبار است. پادکست‌ها معمولاً فایل‌های صوتی‌ای کمتر از یک ساعت هستند که تقریباً در تمامی حوزه‌ها تولید می‌شوند چرا که افراد علاقمند به هر موضوع و حوزه‌ای، پادکست مخصوص خود را پیدا می‌کنند. پادکست انتخابی بنا بر سلیقه شخصی می‌تواند در مورد سینما و هالیوود باشد تا حمایت از حقوق حیوانات! اخبار انگلیسی هر روزه هم به صورت صوتی و هم خواندنی، علاوه بر آشنا کردن افراد با اوضاع روز، به افزایش درک او از زبان نیز کمک می‌کنند.

6- فلش کارت

آموزش انگلیسی مبتدی و یا حتی پیشرفته به شکل خودآموز، نیازمند یادآوری است. زبان، فرّار است و همه ما به خوبی این را می‌دانیم. فلش کارت‌ها یادآورهای خوبی هستند که در هر زمانی می‌توانید با استفاده از آن‌ها لغاتی که به تازگی یاد گرفته‌اید را مرور کنید. تنها کافی‌ست آن‌ها را در کیف خود گذاشته و هروز، در راه رسیدن به خانه و یا رفتن به محل کار و تحصیلتان، آن‌ها را به دست گرفته و به مرور بپردازید. فلش کارت‌ها را می‌توانید از فروشگاه‌ها خریداری کرده و یا اگر به شخصی‌سازی علاقه خاصی دارید آن‌ها را به سادگی خودتان درست کنید. ساده‌ترین نوع فلش کارت، دارای کلمه به انگلیسی و معنی فارسی آن است.

7- دوستی با یک زبان آموز و ارتباط با انگلیسی زبانان

دوستی با یک زبان آموز و قرار گذاشتن برای یادگیری زبان، یادگیری را برای افراد تبدیل به یک قول و مسئولیت می‌کند و سبب می‌شود به آن پایبند بمانند و به طور منظم به آن بپردازند. همچنین در دسترس داشتن یک زبان آموز، می‌تواند فایده‌ای نظیر کمک گرفتن در مورد اشکالات و رفع اشکال و همچنین صحبت و مکاتبه انگلیسی با او را به همراه داشته باشد و سبب پیشرفت هر دو طرف شود. چه در بحث آموزش انگلیسی مبتدی و چه سطوح بالاتر، قرارگیری در معرض زبان بسیار حائز اهمیت است.

زبان شناسی طبق نظریه سازی و آزمایش، اثبات کرده است که توانایی یادگیری زبان در انسان به طور بالقوه وجود دارد؛ اما این قرار گرفتن در معرض زبان است که سبب فعال شدن و عملکرد صحیح آن می‌شود. اگر کودکی در کنار پدر و مادری دارای عدم قابلیت صحبت کردن بزرگ شود حتی اگر قابلیت صحبت کردن داشته باشد تا وقتی که در فضایی متفاوت قرار نگیرد نمی‌تواند زبانی را یاد بگیرد و صحبت کند. از همین رو است که ارتباط با افراد انگلیسی زبان می‌تواند در فرآیند زبان‌آموزی بسیار مؤثر واقع شود. امروزه به لطف شبکه‌های مجازی (و تا قبل از ملی شدن اینترنت!) می‌توان به سادگی با این افراد ارتباط برقرار کرد.

8- ویدئو آموزشی

تماشای ویدئوهای آموزشی در یوتیوب و یا خرید پکیج‌های آموزشی نیز از راه‌های بسیار مؤثر هستند. پکیج‌های آموزشی برای آموزش انگلیسی مبتدی، مؤثرترند چرا که این پکیج‌ها برای افراد مبتدی و مطابق با نیازهای آن‌ها طراحی و ساخته شده‌اند.

ویدئوهای آموزشی پروان آکادمی

پروان آکادمی با بیش از یک دهه تجربه، دارای دوره‌ و پکیج آموزش انگلیسی و پکیج آموزشی ترکی استانبولی است. از دیگر دوره‌ها و فیلم‌های آموزشی پروان آکادمی، می‌توان به دوره‌های آموزش زبان ترکی، کره‌ای، آلمانی، روسی، فرانسوی، گرجی و آذربایجانی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر، شرکت در دوره‌ها و تهیه پکیج‌ها، به سایت پروان آکادمی به نشانی اینترنتی https://www.parvanacademy.ir/ مراجعه نمایید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 22 دیدگاه)
  1. محمد می‌گوید

    به نظر من تماشای سریال از همه روشها برای یادگیری زبان انگلیسی مفیدتر

  2. روح الله می‌گوید

    من خودم از طریق مشاهده فیلم های آموزشی رو برای یادگیری زبان انگلیسی توصیه میکنم

  3. فریبرز می‌گوید

    هیچ چیزی مثل کتاب خوندن تو یادگیری زبان تاثیر نداره