۲۲ نکته اثبات‌شده برای موفقیت در کنکور و امتحانات

55

با نزدیک شدن به زمان کنکور، همه کنکوری‌ها در تلاشند که بهترین شیوه‌ها و روش‌ها را برای فراگیری مواد درسی، یاد بگیرند. ممکن است راه‌های عجیب غریبی را هم امتحان کرده‌باشند. خود شما هم شاید برای درس خواندن خودتان را در کتابخانه حبس کرده باشید و نتیجه هم گرفته باشید، اما حداقل ۲۲ روش بهتر از این هم وجود دارد! بنابراین، با بکارگیری این روش‌های ثابت شده از نظر علمی می‌توانید بدون هیچ ترسی از هر آزمون و کنکوری سربلند بیرون بیایید و موفقیت در کنکور را تجربه کنید.

برای به خاطر سپردن مطالب

۱. قبل از خواب مطالعه کنید

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

برای موفقیت در کنکور قبل از خواب درس بخوانید

قصه‌های شبانه مخصوص کودکان است. به جای خواندن کتاب‌های داستان، برای چند دقیقه پیش از به خواب رفتن به مطالعه‌ی درسی بپردازید. در طول خواب، مغز خاطرات جدید را تقویت می‌کند در نتیجه با این کار ما هرچیزی را که دقیقا پیش از خواب مرور کرده‌ایم به خاطر خواهیم آورد. اما سعی نکنید که کل کار خود را به رختخواب‌تان منتقل کنید، چرا که این کار داشتن یک خواب خوب شبانه را دشوارتر می‌کند.


حتما بخوانید: آشنایی با موثرترین روش های مطالعه و یادداشت برداری

۲. با فاصله‌ی زمانی برنامه‌ریزی شده درس بخوانید

برای موفقیت در کنکور با فاصله‌ی زمانی برنامه‌ریزی شده درس بخوانید

روش یادگیری تازه‌ای به نام تکرار با فاصله وجود دارد که در این روش اطلاعات به قسمت‌های کوچک تقسیم می‌شود و در یک دوره‌ی زمانی طولانی‌مدت دائما مرور می‌شوند. بنابراین سعی نکنید که برای موفقیت در کنکور کل جدول تناوبی را به یک باره حفظ شوید؛ به جای این کار هر روز چند ردیف را یاد بگیرید و روز بعد، پیش از خواندن ردیف جدید، ردیف‌های قبلی را مرور کنید.


حتما بخوانید: چگونه برنامه‌ ریزی کنیم؟

۳. قصه‌گویی کنید

برای موفقیت در کنکور قصه‌گویی کنید

برای موفقیت در کنکور مطالبی را که حتما باید از حفظ باشید به داستان تبدیل کنید تا اطلاعات آن مطلب برای شما معنای بیشتر پیدا کنند. برای مثال، برای حفظ کردن ستون شانزدهم جدول تناوبی که به ترتیب شامل عناصر O، S، Se، Te و Po است می‌توان این داستان را ساخت: استاد سکته کرد، ترکید، پوکید.

۴. تغییر مکان بدهید

برای موفقیت در کنکور تغییر مکان بدهید

براساس تحقیقات انجام شده مطالعه‌ی یک مطلب در مکان‌های مختلف در هر روز احتمال فراموشی آن مطلب را کاهش می‌دهد. هر بار که ما مکان مطالعه‌ی خود را تغییر می‌دهیم (مثلا از کتابخانه به کافی‌شاپ یا از کافی‌شاپ به پارک)، مغز خود را وادار می‌کنیم که هر بار ارتباط تازه‌ای با مطلب تشکیل دهد، درنتیجه آن مطلب یه یک خاطره‌ی قوی‌تر تبدیل می‌شود.

۵. موضوع مطالعه را تغییر بدهید

برای موفقیت در کنکور موضوع مطالعه را تغییر بدهید

فقط به یک موضوع نپردازید، هر بار مطالب مختلفی را مطالعه کنید. این تکنیک ما را آماده می‌کند تا از یک استراتژی درست برای یافتن راه‌حل مسئله‌ی خود استفاده کنیم. مثلا، برای تمرین ریاضی، اگر هر بار پشت سر هم فقط مسائل تقسیم را حل کنیم، دیگر بدون هیچ فکری می‌دانیم که فقط باید این کار را انجام ‌دهیم. اما اگر در مجموعه‌ای از مسائل نیاز به ضرب، تقسیم و جمع و سایر عملیات‌های ریاضی باشد، آنگاه باید لحظه‌ای صبر کنیم و به این فکر کنیم که کدام روش جواب صحیحی را به ما خواهد داد.


حتما بخوانید: چگونه هنگام مطالعه تمرکز کنیم؟

۶. از خودتان آزمون بگیرید

برای موفقیت در کنکور از خودتان آزمون بگیرید

خودآزمایی یکی از بهترین روش‌های آمادگی برای موفقیت در کنکور است. از اینکه به سختی به یاد می‌آورید که پنجمین پادشاه سلسله‌ی قاجار چه کسی بوده است نگران نشوید؛ هرچه در شرایط تمرینی چیزی را سخت‌تر به یاد بیاوید، در آینده و در شرایط واقعی راحت‌تر آن را به خاطر خواهید آورد.

۷. بنویسید

برای موفقیت در کنکور بنویسید

برای موفقیت در کنکور از مهارت‌های نوشتاری خود نهایت استفاده را ببرید. نتیجه‌ی تحقیقات نشان داده‌اند هنگامی که مطلبی را می‌نویسیم خیلی ایمن‌تر در ذهن ما ذخیره می‌شود تا اینکه آن را تایپ کنیم. مهم‌ترین بخش‌های مطالب درسی خود را در یک برگه‌ی کاغذ دیگر مجددا بنویسید.

۸. بلند بلند درس بخوانید

برای موفقیت در کنکور بلند بلند درس بخوانید

خواندن مطالب با صدای بلند به شما کمک می‌کند تا به دو روش آن را حفظ کنید: دیدن مطلب و شنیدن مطلب. البته در این شرایط تضمینی نیست که شما را از کتابخانه بیرون نیندازند.

برای حفظ تمرکز

۹. مایعات بنوشید

برای موفقیت در کنکور مایعات بنوشید

به یک کافه بروید و یک نوشیدنی کافئین‌دار سفارش بدهید؛ در بسیاری از تحقیقات مشخص شده است که قهوه و چای سطح هوشیاری را بالا نگه می‌دارد، به خصوص که در فضای خواب‌آور کتابخانه حتی پوست زباله‌ی یک آدامس روی کف زمین هم می‌تواند توجه ما را به خود جلب کند.

۱۰. به خودتان برسید

برای موفقیت در کنکور به خودتان برسید

برای موفقیت در کنکور خودتان را فراموش نکنید. یک کوکی سالم بخورید، در خیابان‌های اطراف خانه‌تان قدم بزنید، پنج دقیقه وب‌گردی کنید؛ هر کاری که باعث سرحالی‌تان می‌شود انجام دهید. دانستن اینکه خواندن چند صفحه‌ی دیگر می‌تواند نقش به سزایی در نتیجه‌ی آزمون شما داشته باشد، اجتناب از تعلل را در روزهای نزدیک به آزمون آسان‌تر می‌کند.

۱۱. گروهی درس بخوانید

برای موفقیت در کنکور گروهی درس بخوانید

کار گروهی برای همه مطلوب نیست اما برای کسانی که از تلاش گروهی نفع کوچکی می‌برند، مطالعه‌ی گروهی می‌تواند سودمند باشد. هر چند روز یک بار برای مرور درس‌ها با دوستان درس‌خوان خود جمع شوید. یک نفر را مسئول انجام برخی وظایف کنید مثل: تهیه‌ی میان وعده و انتخاب موسیقی و هدایت گروه در جهت رسیدن به هدف.


حتما بخوانید: چگونه درس بخوانیم؟

۱۲. برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید

برای موفقیت در کنکور برنامه‌ریزی زمانی داشته باشید

یکی از مهم‌ترین مهارت‌هایی که یک دانش‌آموز می‌تواند داشته باشد، اختصاص زمان برای برنامه‌ریزی است. هفته‌‌ی خود را تنها با هدف نامفهومی مثل مطالعه برای امتحان تاریخ شروع نکنید؛ به جای این کار هدف خود را به وظایف کوچکتر تقسیم کنید. با یک مداد بر روی تقویم برای خود برنامه منظم بنویسید؛ مثلا، هر روز از ساعت ۱ تا ۳ را به مرور تاریخ بپردازید.

۱۳. مراقبه‌ی کوتاهی‌ داشته باشید

برای موفقیت در کنکور مراقبه‌ی کوتاهی‌ داشته باشید

درست پیش از آنکه برای ۳ ساعت به چند صفحه کاغذ زل بزنید، برای ۳ دقیقه به دیوار خیره شوید. تحقیقات نشان داده‌اند که مراقبه می‌تواند اضطراب را کاهش دهد و گستره‌ی توجهات را بالا ببرد. در حالی که این تحقیقات بیشتر بر روی انجام منظم مراقبه تاکید دارند، اما چند دقیقه انجام این‌ کار برای کسب آرامش هیچ ضرری نخواهد داشت.


حتما بخوانید: آموزش مدیتیشن برای تازه‌کارها با ۲۰ نکته عملی

۱۴. ورزش کنید

برای موفقیت در کنکور ورزش کنید

هم‌زمان، هم خوش‌فکرتر و هم قوی‌تر شوید. براساس نتایج تحقیقات انجام شده تنها نیم ساعت ورزش هوازی می‌تواند سرعت پردازش مغز و سایر توانایی‌های شناختی مهم را بهبود ببخشد. در اطراف خانه آهسته به دویدن بپردازید و ببنید که چگونه امتیاز IQ شما کمی بالاتر می‌رود.


حتما بخوانید: بهترین نوع ورزش برای مغز چیست؟

۱۵. به موسیقی گوش دهید

برای موفقیت در کنکور به موسیقی گوش دهید

علاوه بر اینکه می‌توان در شب‌های دراز امتحان به موسیقی اتکا کرد، می‌توان با آن استرس را نیز دور نمود. در حالی که هر کسی سلیقه‌ی موسیقیایی متفاوتی دارد، اما مشخص شده است که موسیقی، به ویژه نوع کلاسیک آن، اضطراب و تنش را کاهش می‌دهد. پس یادداشت‌های زیست‌شناسی خود را با یک موسیقی همراه کنید تا مقداری استرس را از خود دور نمایید.


حتما بخوانید: تاثیرات عجیب موسیقی روی عملکرد شما

۱۶. چربی‌های اُمگادار مصرف کنید

برای موفقیت در کنکور چربی‌های اُمگادار مصرف کنید

یافته‌های علمی نشان می‌دهد که اسیدهای چرب اُمگا۳ که در ماهی، آجیل و روغن زیتون یافت می‌شوند، پتانسیل بالایی در افزایش عملکرد مغز دارند. نتایج یک تحقیق نشان داده است که خوردن ترکیبی از اسیدهای چرب اُمگا۳ و اُمگا۶ پیش از امتحان، اضطراب ناشی از آزمون را کاهش می‌دهد.


حتما بخوانید: چربی‌های مفید برای مغز کدامند؟

۱۷. به خود استراحت بدهید

برای موفقیت در کنکور به خود استراحت بدهید

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که استراحت منظم می‌تواند بهره‌وری را بالا ببرد و توانایی ما را برای تمرکز بر روی یک فعالیت بهبود ببخشد. پس برای بالا بردن سطح بهره‌وری، از درس و کتاب فاصله بگیرید و در میانه‌ی روز به یک سالن ورزشی بروید.

۱۸. خواب کافی داشته باشید

برای موفقیت در کنکور خواب کافی داشته باشید

وقتی با جزوه‌ای پر از معادله روبرو هستید که باید آنها را حفظ کنید، ممکن است وسوسه‌ شوید که سعی کنید تمام شب را به حفظ کردن آن بپردازید. اما شب زنده‌داری کمتر به کسب یک نمره‌‌ی خوب منتهی می‌شود. در حقیقت، این کار باعث اختلال در عملکرد شناختی و بالا رفتن حساسیت نسبت به استرس می‌شود. در روزهای نزدیک به آزمون، سعی کنید ۷ تا ۹ ساعت خواب شبانه داشته باشید تا کمبود خواب تمام تلاش و کوشش‌تان را خراب نکند.


حتما بخوانید: خواب کافی برای بدن چند ساعت است؟

۱۹. اینترنت را قطع کنید

برای موفقیت در کنکور اینترنت را قطع کنید

همه‌ی ما در آستانه‌ی آزمون بزرگ، وقتی که کاملا روی درس تمرکز داریم با صدای فیسبوک یا سایر شبکه‌های اجتماعی یا پیام‌رسان‌ها توجه‌مان به سمت گوشی یا کامپیوترمان می‌رود. اگر برای درس خواندن به کامپیوتر احتیاج دارید، از برنامه‌هایی مثل this one استفاده کنید تا اینترنت را برای مدتی کوتاه قطع کند و شما بتوانید به درس و مطالعه‌ی خود بدون هیچ حواس‌پرتی بپردازید.


حتما بخوانید: ۱۰ عادت بد که باید از برنامه روزانه‌تان حذف کنید

۲۰. رایحه‌ها‌ی خوش‌بو استشمام کنید

برای موفقیت در کنکور رایحه‌ها‌ی خوش‌بو استشمام کنید

تحقیقات نشان داده است که استشمام اسانس‌هایی مثل رزماری یا اسطوخدوس می‌تواند به کسب آرامش پیش از آزمون کمک کند. از مرور‌های دیوانه‌وار دقیقه نودی دست بردارید و برای چند دقیقه سعی کنید عطردرمانی کنید.

۲۱. تمرین ذهنی داشته باشید

برای موفقیت در کنکور تمرین ذهنی داشته باشید

یوگاکارانِ سخت‌کوش، توانایی‌های شناختی بهتری دارند به خصوص دارای وسعت توجه بیشتری نسبت به بقیه افراد هستند. انجام یک سری تمرینات روزانه‌ی یوگا می‌تواند قدرت تمرکز شما را برای روزهای آزمون تقویت نماید.

۲۲. ببینید چه روشی برای شما جواب می‌دهد

برای موفقیت در کنکور ببینید چه روشی برای شما جواب می‌دهد

بعضی افراد روز درس می‌خوانند و بعضی دیگر شب‌؛ بعضی ترجیح می‌دهند در کنار یکی از دوستان‌شان مطالعه کنند و بعضی دیگر هم باید در سکوت کامل باشند. برای یافتن روشی که از آن بهترین نتیجه را می‌گیرید آزمایش کنید و سپس به آن پایبند شوید.

می‌توانید برای آشنایی با برخی از این نکات ویدیوی زیر را نیز ببینید.

برگرفته از: greatest.com

اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار زبان جدید.

26،000 تومان 20،000 تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

55 دیدگاه
 1. Khaatereh Sedghi می‌گوید

  با عرض سلام
  ممنون مطلبتون جالب بود اما موسیقی با درس خوندم اصلاجواب نمیده
  من فک‌میکنم تنها راه حلی که باعث میشه ما اونی بشیم که میخوایم (هدفه)?این هدفه که باعث‌میشه ما شبا تا دیر وقت بیدار بمونیم صبحا زودتر بیدارشیم و خلاصه اونی بشیم که میخوایم
  چون هدف باعث‌میشه حتی یک‌ثانیه از ⌚️ زندگیتو از دست ندی???

  1. مریم می‌گوید

   دقیقا موافقم , من خودم هر وقت اهدافمو روی یک کاغذ می نویسم و جلو چشمم می زارم تلاش بیشتری برای رسیدن بهش می کنم , انگار خستگی ناپذیر می شه آدم , ادم بی هدف همه کارش بی انگیزه و سسته حتی درس خوندنش به اجباره , هدف خیلی مهمه ,

  2. reza dadashi می‌گوید

   هدف مهمه اما راه رسیدن به هدف مهم تر شما اگه هدفت درمان بیماری باشه و قرص هایی بخوری که نمیدونی خوبه یا بد ممکنه به خودت اسیب بزنی در ضمن اتفاقا من با موسیقی همیشه درس میخونم و اصلا نمیتونم بدون موسیقی تمرکز کنم و اینکه شما نمیتونی با موسیقی درس بخونی دلیل بر تغز این روش درسخوانی نمیشه

   1. reza dadashi می‌گوید

    در این راه انگیزه خیلی مهم هست هدف فقط چیزیه که میخوای بشه اما انگیزه و راه رسیدن به هدف چیزیه میگه چطوری بشه

  3. نیما می‌گوید

   مهم انگیزس .هیچ چیزی مثل انگیزه واقعی و بالا باعث نمیشه کل تلاش و تمرکزتو بذاری رو یه هدف

 2. نازگل می‌گوید

  استاد سکته کرد تکید پوکید عالی بود!

  1. OmiD می‌گوید

   O
   S
   Se
   Te
   Po
   ??

   1. امیرحسین می‌گوید

    گروه اول:هلینا کرباسی فر:h…li…na…k….rb….cs….fگروه دوم:به مگس کله سرمه ای باید راه داد

 3. amir77 می‌گوید

  ممنون.مطالب خوبی بودن ولی حرفه ای در حد کنکوری نبود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم این مطلب رو هم مطالعه بفرمایید، امیدوارم براتون مفید باشه:
   روش صحیح مطالعه برای کنکور؛ ۵ راهکار برای بدست آوردن رتبه دلخواه

   1. amir77 می‌گوید

    ممنون از پیشنهاد خوبتون

 4. فللیا می‌گوید

  فیلم=چرت و پرت…کلا غلطه

 5. اسما می‌گوید

  سلام من واقعا به خودم امید دارم که کنکور تجربی رو خوب میدم و رتبه خوبی قبول میشم و به خودم ایمان دارم ولی من بدون برنامه درسی درس میخونم ینی درواقع تا حالا دو بار برنامه نوشتم ولی نمیتونم با برنامه پیش برم مثلا نوشتم ساعت 8 تا 9 دینی باید بخونم یه دفعه میرم بجای دینی زبان میخونم و الان یکی دو روزی هستم این فکر خیلی اذیتم میکنه میتونم بگم سوم رو تموم کردم و دوم رو دارم میخونم و پیش رو هم با مدرسه ولی کمی دلواپسم نمیدونم میتونم درس هام رو خوب بخونم یا نه نمیدونم میتونم برسونم یا نه میشه لطفا بهم کمک کنید نمیدونم واقعا باید چیکار کنم …و همین طور روزی حداقل 8 ساعت درس میخونم ولی روز هایی که میرم مدرسه 2 ساعت اینا درس میخونم …!

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام اسمای عزیز
   یکی از مزیت‌های برنامه ریزی درسی اینه که دید جامع‌تر و کامل‌تری درباره‌ی زمان تموم کردن دروس و مرور و … در اختیارتون قرار میده و کمک‌تون میکنه نگران این مسائل نباشید و روی خود درس‌ها بیشتر تمرکز کنید. بد نیست نگاهی به مطالب زیر بندازید شاید نظرتون درباره‌ی برنامه ریزی تغییر کرد 🙂
   برنامه ریزی برای درس خواندن با ۱۱ گام موثر
   چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی برای بهتر درس خواندن
   براتون آرزوی موفقیت دارم.

 6. نسترنه کنکور به پشت می‌گوید

  فقط اینکه گوشیتو بذار کنار که نه ینی اینترنت نخر واسش وگرنه مامانت زنگ بزنه گوشیت خاموش باشه ،پخ پخ☠☠☠خدایی اگه اینقد که تو فضای مجازی ول میگردم یک هزارمشو درس میخوندم الان اینجا روش مطالعه کردنو نمیخوندم بعد ۱۲سال درسخوندن?‍♀️?‍♀️????

 7. m می‌گوید

  میشه یه مطلبیم راجع به ترتیب درس خوندن بگید مثلا بعد از خواب عمومی بخونیم یا تخصصی یا حفظی یا حل کردنی??؟!

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد شما بررسی شد و ان‌شاالله به‌زودی مطالبی در این خصوص خدمت‌تون ارائه میدیم.
   شاد و پیروز باشید.

 8. آرمیتا می‌گوید

  سلام من امسال اولین سالیه ک میخام کنکور بدم در دوران تحصیلمم دانش اموز خوبی بودم جدیدا آنتروپیم بالا رفته اصن نمیتونم درس بخونم همش ول میگردم و تو فضای مجازیم تروخدا چیکار کنم تمرکزم رودرس باشه.؟..

  1. یه پشت کنکوری می‌گوید

   آنتالپیتو ببر بالا???

  2. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام آرمیتا جان
   بد نیست راه‌حل‌هایی رو که در مقاله‌ی «چگونه هنگام مطالعه تمرکز کنیم؟» خدمت‌تون معرفی شدن، اجرا کنید.
   با ارزوی موفقیت برای شما

 9. Shamim می‌گوید

  Slm.kh khube mataleb
  Rastesh man az poshte konkoor mondan mitrsm yani khodam midunam k daneshamooze motevasetiam to cllas khubam amma rotbe haye ghalan chim uni k mikham nist.midunam talsho o in dastana amma man vaghean b na negarani daram ruzamo migzarunam….

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   درود بر شما
   شاید بد نباشه به‌جای فکر کردن به «پشت کنکور موندن» به «رشته و دانشگاه مورد علاقه‌تون و آینده‌ی زیبایی که قراره برای خودتون بسازید» فکر کنید.
   پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو هم از دست ندید:
   درمان نگرانی بیش از حد با ۹ گام عملی و مطمئن
   تاثیرگذارترین جملات انگیزشی برای کنکوری ها
   با آرزوی موفقیت برای شما.

 10. fallen می‌گوید

  دوست عزیز بسیار بسیار متشکر از مطلب مفیدت و سربلند و موفق باشی!
  (اچار فرانسه ای به جان خودم)

 11. Ahmad می‌گوید

  سلام من سال ۹۴ کنکور دادم ولی قبول نشدم حقیقتش علاقه ای نداشتم اما الان بعد ۳ سال میخام برا کنکور ۹۸ شرکت کنم به نظرتون میتونم موفق بشم تو دبیرستان چندان زرنگ نبودم ولی الان کاملا عزممو جزم کردم که درسمو بخونم به نظرتون چه حدود رتبه ای میارن؟

  1. Ava می‌گوید

   اگه واقعا و از ته دل میخای قبول بشی به نظرم حتما زیر ده هزار میاری هرچند درست عالی نباش

  2. زهرا می‌گوید

   سلام
   اگه واقعا بخواهيد ميتونيد
   خواستن توانستن است
   اهدافتون رو پيش رو داشته باشيد و براي رسيدن به انها مبارزه كنيد همه شايسته ي رسيدن به بهترين ها هستند اگر بخونيد و بخواهيد حتما ميتونيد

 12. Hani می‌گوید

  مطلبي كاملا علمي و مفيد..

 13. عقل سلیم می‌گوید

  واقعا مایه تاسفه که نویسنده فکر نمیکنه که گوش دادن به موسیقی باعث میشه واسه بعضیا تو ذهنشون مدام تکرار بشه و نتونن واسه درس خوندن تمرکز کنن
  بهتر بود تاپیک مقاله را میذاشتین : 12 نکته برای لذت بیشتر از تور رایگان ایران-آنکارا

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنون که دیدگاهتون رو برامون نوشتید. همون‌طور که شما هم اشاره کردید، موسیقی ممکنه روی بعضی افراد نتیجه‌ی خوبی نداشته باشه، به همین خاطر در بند آخر مقاله توضیح دادیم که «ببینید چه روشی برای شما جواب می‌دهد.»
   در کل بد نیست این روش‌ها رو امتحان کنیم و هرکدوم رو که برامون مناسب‌تره و بهتر جواب میده، اجرا کنیم.

 14. محمد می‌گوید

  خب کل نکته ها به اینکه باید درس خوند توجه داره اما اینکه چطور از تختمون بلند شیم رو نگفته خخخ.
  من روزها به اهداف و رویاهام فکر میکنم حتی بارها اونا رو تصور میکنم و کاملا قدرتمند میشم میگم میخونم و.. اما صبح فرداش میگم بیخیال ..
  البته واسه کنکور میخوام از این مدل کارم دست بکشم و موفقیت رو دنبال کنم.
  حتی اگه معدل مدرسم خیلی بد بود یا مدارس تیزهوشلن درس نخوندم.
  من مجبورم درس بخونم و رتبه خوبی رو توی کنکور بیارم چونکه حتما باید برای ادامه زندگی به خارج از گشور سفر کنم. و این هدفیست که من پیش رو دارم. دانشگاه دولتی.خارج

 15. یاسمین می‌گوید

  این مطالب به نظر من نه تنها قصد بهبود مطالعات مارو نداره بلکه همینایی ک یاد گرفتیم هم قراره از یاد ببره البته بد نبودن هااا اما دو قسمت دیدم ک نوشته مطالعه ی بلند و یا مطالعه با شنیدن موسیقی ک اینها اختلال حواس و پراکندگی ذهنی ایجاد میکنه و هم از نظر روانشناسی و هم علمی توصیه نشده است.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام یاسمین عزیز
   به‌هیچ‌وجه قصد نداریم اختلالی در مطالعه‌ی شما به‌وجود بیاریم! همون‌طور که برای دوست دیگرمون هم توضیح دادم، بعضی از این روش‌ها ممکنه بسیار اختصاصی باشن و فقط روی بعضی از افراد جواب بدن. بهتره شما اونایی رو انتخاب کنید که براتون مؤثرترن.

 16. Maryam می‌گوید

  عالي بود مطالب مرسي

 17. Smaw می‌گوید

  سلام با تشکر ویژه از نویسنده مطلب خیلییی عالی بود ولی مشکل من اینه که هر کاری میکنم نمیتونم انرژی منفی رو از خودم دور کنم هر از گاهی هم به ذهنم میزنه همه چیزو ول کنم ولی خب عاقلانه نیست ممنون میشم راهنماییم کنین در ضمن من دانش اموز کنکوری ام

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   پیشنهاد میکنم مطلب زیر رو مطالعه کنید حتما براتون مفید خواهد بود:
   مثبت‌اندیش‌ها چگونه انرژی منفی را از خود دور می‌کنند؟
   منبع

 18. عماد می‌گوید

  خیلی مقاله ی عالی بود.

 19. ..... می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من دانش آموز تجربیم امسال کنکور دارم از منطقه محروم
  تردیس ها تو این سالا اصلا خوب نبوده
  با اینکه شب امتحانی بودم ولی همیشه جز نفرات برتر مدرسه بودم
  الان هی برنامه میریزم و بهش عمل نمیکنم خیلی هم استرس دارم
  به نظرتون به کلاس کنکور نیاز دارم ؟؟
  خیلی سردرگمم همینجوری تابستون هم از دست دادم
  میشه راهنماییم کنین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   خودتون بهتر از هر کس دیگری از وضعیت‌تون خبر دارید. اگر فکر می‌کنید کلاس کنکور لازمه، پس برید.
   شاید با روش درست برنامه‌ریزی اشنا نیستید که برنامه‌هاتون رو اجرا نمی‌کنید. توی مطالب زیر در این باره بیشتر براتون توضیح دادیم. بد نیست حتما نگاهی بهشون بندازید:
   چگونه برنامه ریزی درسی کنیم؛ نکاتی برای بهتر درس خواندن
   منبع
   برنامه ریزی برای درس خواندن با ۱۱ گام موثر
   منبع
   موفق باشید.

 20. محمد مهدی می‌گوید

  فقط تلاش

  شما میدونستید بیشتر تصادفات در هنگام رانندگی رخ میدهد؟؟!؟!؟

 21. حسنا می‌گوید

  خیلی خیلی کامل بود✌?

 22. سارا می‌گوید

  نویز سفید هنگام مطالعه میتونه مفید باشه

 23. Parisa می‌گوید

  من یه جا خونده بودم توی یک مکان مشحص درس بخونین تا تمرکز بیشتری داشته باشین
  این سایتم نوشتن تغییر مکان بدید 😐
  بالاخره کدوم درسته؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   هر روشی که باعث بشه بتونید تمرکز کنید، درست‌تره. ببینید چه روشی روی شما جواب میده.

 24. امیرحسین می‌گوید

  مطالب خوب بود اما به نظر من برای درس خوادن موفق باید هدف ویک رقیب سخت کوش داشته باشیم و سعی کنیم که از او جلو بزنیم(البته باید رقیب ما دراول ازما برتر باشد وباتلاش زیاد از او جلو بزنیم)

 25. Amir می‌گوید

  مطالب خوب بود اما به نظر من برای درس خوادن موفق باید هدف ویک رقیب سخت کوش داشته باشیم و سعی کنیم که از او جلو بزنیم(البته باید رقیب ما دراول ازما برتر باشد وباتلاش زیاد از او جلو بزنیم)

 26. miss می‌گوید

  فوق العاده بود. سپاس ??✌

 27. yek bande khoda می‌گوید

  سلام دوستان
  ممنون از مطالب خوبتون
  من دوستم امسال دوازدهمه و واقعا استعداده خوبی داره اینطور که از دانش اموزایه خوب مدرسه تیزهوشانه الان میخواد درس خوندنو شروع کنه ولی نمیتونه انگیزه ی کافی نداره حتی خودمشم از این موضوع خیلی عصبیه
  لطف کنین اگه پیشنهادی دارین بگین

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بر شما
   راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خوندن رو اینجا بررسی کردیم:
   https://www.chetor.com/29415-%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b2%d9%87-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%b1%d8%b3-%d8%ae%d9%88%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86/
   اگر به مطالعه بیشتر در زمینه ایجاد انگیزه علاقه‌مندید، پیشنهاد می‌کنم سری هم به لینک زیر بزنید:
   https://www.chetor.com/tag/%d8%a7%db%8c%d8%ac%d8%a7%d8%af-%d8%a7%d9%86%da%af%db%8c%d8%b2%d9%87/

 28. دپاکین می‌گوید

  من داوطلب کنکور۹۹هستم امید وارم موفق بشم..برام دعه کنید

 29. Ari می‌گوید

  سلام من داوطلب کنکور ۹۹ هستم و میرم دوازدهم و از اول تابیتان هم خیلی خوب خوندم اما همش فکر میکنم یه سری کسایی عستن که از دهم یازدهم خوندن ولی خب من اون دوسال زیاد تست نزدم و هی فکر میکنم که ایا میشه یا نمیشه و همه ی افکارم منفیه.آیا من میتونم؟

 30. ... می‌گوید

  بیهوده ترین راه حفظ جدول تناوبی با این شعرای مسخرس که حفظ کردنش سه ساعت زمان میبره. سر جلسه کنکور میخوای بشینی شعر بنویسی و احتمالا یه کم هم به چیزی که نوشتی بخندی و سه ساعت طول بکشه تا یادت بیاد که حالا استاد ترکید و… اینا چی بودن
  روش خیلی بدیه و اصلا کنکوری نیست. استادهای برتر کنکور هم این روش رو رد میکنن
  حفظ کردنش اصلا کار پیچیده ای نیست. فقط یه کم باید زمان براش بزاری و اصولی یاد بگیری. چیه این شعرا!
  یه کم که فک کنید به چیزی که گفتم میرسید
  سر جلسه امتحان وقت گفتن این شعرا نیست.
  البته مخالف این نیستم که مثلا اول حرف بعضی چیزا رو کنار هم بزاری تا یه رمز در بیاد.
  در این حد بیشتر خوب نیست به مشکل میخورید

 31. مهدی می‌گوید

  “موسیقی گوش دادن” و “بلند خوندن” دیگه توصیه نمیشه ، تاثیر منفی تو یادگیری دارن .
  تشکر

 32. محمد جعفر می‌گوید

  سلام من سال اخرم و دارم برای کنکور هم میخونم تصمیم گرفتم شب هارو تا صب درس بخونم بعد برم مدرسه وقتی برگشتم بخوابم بیدار شدم دوباره درس
  ایا اینکار درسته؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام محمد جعفر عزیز
   خواب کافی شبانه برای عملکرد درست بدن و مغز لازمه. قبل از اینکه این روش رو اجرا کنید، بهتره با یه مشاور مثلا مشاور مدرسه‌تون صحبت کنید.

 33. سهیل امانی می‌گوید

  عالی بود.