چطور قدرتمند و نفوذناپذیر باشیم؟

38

تمایل به قدرت غریزه‌ای انسانی است، اما عده‌ی کمی از مردم آن را به دست می‌آورند. بیشتر ما به‌صورت خودخواسته قدرت را کنار می‌گذاریم یا با عدم تلاش برای دستیابی به آن، شانس خود را برای قدرتمند شدن از دست می‌دهیم. جفری ففر (Jeffrey Pfeffer)، استاد کسب و کار دانشگاه استنفورد، در کتابی با عنوان «قدرت: چرا بعضی از مردم آن را دارند و بعضی نه؟» می‌گوید، اینکه برخی از مردم برای رهبری زاده‌ شده‌اند و بعضی نه، افسانه‌ای است که نباید باورش کنیم، چون همه می‌توانند با تغییر دیدگاه‌ها یا روش‌های خود به قدرت برسند. در ادامه، با نگاهی به این کتاب، به نکاتی درباره‌ی اینکه چطور می‌توانیم قدرتمند شویم اشاره خواهیم کرد.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: قدرت چیست و چگونه می‌توان از آن درست استفاده کرد

۱. نقش درست را برای خود پیدا کنید

چطور قدرتمند شویم - نقش درست را برای خود پیدا کنید

اگر خود را در موقعیتی طبیعی قرار دهید، قدرت هم به نظرتان طبیعی خواهد آمد. به عبارت دیگر، برای داشتن شخصیت قوی، بهتر است اول کاری را پیدا کنید که در انجام آن احساس راحتی می‌کنید و بعد خود را در آن نقش قدرتمند کنید. نکته مهم‌تر این است که باید خود را در یک موقعیت رهبری قرار دهید، حتی اگر آن موقعیت مستقیما در ارتباط با حوزه‌ی تخصصی شما نباشد، چرا که شما قرار است قدرت را در «درون» خود بسازید. مثلا، برای قدرتمند‌تر شدن در محل کار می‌توانید رهبری گروهی کوچک در باشگاه محله را بر عهده بگیرید. این یعنی شما خود را در موقعیتی قرار می‌دهید که شخصیت قدرتمندی در درون‌تان شکل بگیرد و سپس این شخصیت جدید (یا شکوفا شده) به شما در سایر حوزه‌های زندگی کمک می‌کند.

۲. قبل از فرو رفتن در نقش به آن تظاهر کنید

شاید شما هم از بزرگتر‌های‌تان شنیده باشید که برای به دست آوردن یک خصوصیت باید آنقدر روی آن تمرکز کنید که «ملکه‌ی ذهن‌تان» شود. منظور ما هم دقیقا همین عبارت قدیمی است. اگر ویژگی‌های یک انسان قدرتمند را ندارید، آنقدر به داشتن آنها تظاهر کنید تا در وجودتان «ته‌نشین» شوند. از ایجاد تغییر یا ریسک‌کردن نترسید؛ حتی اگر هم می‌ترسید تظاهر کنید که نمی‌ترسید.

جفری ففر در کتابش می‌گوید:«با گذشت زمان، انسان بیشتر شبیه اعمالش می‌شود، مطمئن به خود و‌ با اعتماد به نفس شده و بیشتر به درستی آنچه می‌گوید ایمان می‌آورد.»

از سوی دیگر، قدرت مثل یک چرخه است؛ وقتی دیگران شما را قدرتمند‌ ببینند، با شما مثل یک انسان قدرتمند برخورد کرده و حتی قدرتی را که در واقع ندارید به شما «اعطا» خواهند کرد.

۳. تصویر خود را با دقت بسازید

در راه قدرتمند‌تر شدن، ذهن مخاطب مانند موم در دستان شماست. این شما هستید که تصویر خود را آنگونه که دلخواه‌تان است و نه لزوما آنطور که هستید، در ذهن او می‌سازید. هر چه این تصویر محکم‌تر، دقیق‌تر و بابرنامه‌تر ساخته شود، شما در نظر دیگران قدرتمند‌تر جلوه خواهید کرد. جفری ففر می‌گوید:

«بهترین مثال در این مورد چگونگی حرکت و رشد اوباما در دنیای سرسخت شیکاگو و بعد سیاست سرسخت ایلینویز است. حرکتی که نشان می‌دهد اوباما از همان ابتدا به سختی تلاش کرده است تا هویتی سیاسی برای خود بسازد که برای او مفید باشد.»


حتما بخوانید: چطور از قدرت ضمیر ناخودآگاه برای موفق شدن استفاده کنیم

۴. از ژست‌های قدرتی غافل نشوید

چطور قدرتمند شویم- از ژست‌های قدرتی غافل نشوید

زبان بدن در واقع بخش زیادی از کار را برای شما انجام می‌دهد (برخی از کارشناسان می‌گویند ارتباط غیرکلامی ۹۰ درصد از کل ارتباط را شامل می‌شود)، به همین دلیل است که ایده‌ی «ژست قدرتی» مطرح شده است. حالت بدن شما نه تنها روی دیگران، بلکه روی مغز خود شما هم اثر دارد.

در همین زمینه،‌ محقق دانشگاه MIT، اندی یاپ (Andy Yap)، می‌گوید نحوه‌ی ایستادن یا نشستن ما می‌تواند هم به خودمان و هم آدم‌های اطراف‌مان این احساس را بدهد که قدرتمند هستیم. یاپ به خصوص از «ژست‌های جاگیر» نام می‌برد که منظورش حالت‌های بدنی افرادی است که موقع ایستادن یا نشستن با گذاشتن دست‌ها روی کمر یا باز کردن پاها و بازوهایشان جای زیادی اشغال می‌کنند. او می‌گوید:

«آدم‌هایی که ژست‌های قدرتمند می‌گیرند افزایش تستوسترون، کاهش کورتیزول و افزایش احساس قدرتمندی را تجربه می‌کنند. اینکه انسان می‌تواند با گرفتن دو حالت ساده‌ی سریع قدرت را تجسم کرده و بلافاصله قدرتمند‌تر شود، چیزی است که در دنیای واقعی انجام و ثابت شده است.»

دانشمندان با بررسی تأثیر این تغییرات هورمونی می‌گویند تمام اینها با منزلت، رهبری و برتری مرتبط هستند.

فقط کافی است فضای بیشتری اشغال کنید.

۵. بزرگ حرف بزنید!

چطور قدرتمند شویم- بزرگ حرف بزنید

اگرچه توجه به جزئیات مفید است، اما موقع حرف‌زدن بزرگ فکر کنید و کلی حرف بزنید. این امر باعث می‌شود افراد احساس کنند قدرتمند‌تر هستید. پژوهشگران دریافته‌اند وقتی افراد از عبارت‌های انتزاعی و جملات و پارگراف‌های کوتاه استفاده می‌کنند، مخاطبان بیشتر از زمانی که الفاظ دقیق و محکم به کار ببرند آنها را نیرومند تصور می‌کنند.

۶. تماس چشمی را تحت کنترل داشته باشید

چطور قدرتمند شویم- تماس چشمی را تحت کنترل داشته باشید

دانشمندان علوم اجتماعی دریافته‌اند افراد با موقعیت اجتماعی پایین‌تر بیشتر به برقراری تماس چشمی تمایل دارند. علت این مسئله احتمالا آن است که افراد با موقعیت اجتماعی بالاتر نیاز چندانی به تأیید گرفتن از دیگران نداشته و اهمیت زیادی به واکنش فرد دیگر نمی‌دهند. در عین حال، آدری نلسون (Audrey Nelson)، نویسنده‌ی کتاب «روان‌شناسی امروز»، می‌گوید افراد قدرتمند از شکستن تماس چشمی هم هراسی ندارند: «پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افراد مسلط‌تر، به دفعات بیشتری تماس چشمی را قطع می‌کنند.» در اینجا هم مثل یافته‌ی اندی یاپ، مقدار فضایی که نگاه فرد اشغال می‌کند در ذهن فرد مقابل تصویری از میزان موقعیت اجتماعی او به وجود می‌آورد.

۷. «قانون کتانی قرمز» را به یاد داشته باشید

چطور قدرتمند شویم- قانون کتانی قرمز را به خاطر داشته باشید

از فکر کردن خارج از چارچوب و شکستن بعضی قوانین کوچک بی‌اهمیت اجتماعی نترسید. ابداعات و اختراعات معمولا با کنار زدن همین قوانین و چارچوب‌ها به وجود آمده‌اند. در عین حال، این کار باعث می‌شود در چشم دیگران چنین به نظر بیاید که شما آنقدر قدرت دارید که می‌توانید، بدون آنکه مشکلی پیدا کنید، قوانین را بشکنید.

محققان دانشکده‌ی بازرگانی هاروارد در پژوهشی به این نتیجه رسیده‌اند که گاهی «انگشت‌نما شدن» می‌تواند اثر مثبتی داشته باشد. آنها می‌گویند:

«تحت شرایط خاص، رفتارهای نامنطبق با دیگران می‌تواند بیشتر از تلاش برای سازگار شدن با سایرین مفید باشد و شما را در چشم دیگران با وضعیت اجتماعی بالاتر و شایستگی بیشتر نشان دهند.» (به‌عنوان مثال از پوشیدن کتانی قرمز در یک موقعیت حرفه‌ای نام برده‌اند).

احتمالا به خاطر همین است که مارک زوکربرگ خیلی راحت گرمکن کلاه‌دار می‌پوشد و کسی هم به او خرده‌ای نمی‌گیرد. مسئله اینجاست که بیشتر ما همیشه سعی می‌کنیم خودمان را با هنجارهای اجتماعی تطبیق دهیم و به همین خاطر وقتی کسی این کار را نمی‌کند، احساس می‌کنیم لابد موقعیت اجتماعی خاصی دارد که برایش مهم نیست دیگران درباره‌ی او چه فکری بکنند.

دقت کنید منظور ایجاد هرج و مرج نیست. در واقع، انتخاب قانونی که بتوان بدون آسیب‌ رساندن به محیط آن را شکست، بسیار اهمیت دارد. با دقت مشاهده کنید و ببینید در جاهایی که امکان برخی بهبودها هست چطور می‌توانید با کنار زدن قوانین تغییری ایجاد کنید و محدودیت‌های غیرضروری را کنار بزنید.

۸. شبکه‌‌ای قدرتمند و مؤثر برای خود بسازید

چطور قدرتمند شویم- شبکه‌ای قدرتمند و موثر برای خود بسازید

حتی اگر بین مردم شهرت خوبی داشته باشید، باز هم بهتر است نسبت به رابطه با کسانی که در موضع قدرت قرار دارند توجه ویژه‌ای به خرج دهید. در واقع، باید به دنبال چنین افرادی باشید، چون ایجاد ارتباط با افراد درست، کار شما را برای قرار گرفتن در مسیر قدرت هموارتر می‌کند.

شاید این یکی از معدود قانون‌های دنیا باشد که از روزگار گذشته تا به امروز تغییری نکرده است؛ هرچه شبکه‌ی گسترده‌تری از دوستان، آشنایان یا همکاران داشته باشید، قدرتمندتر هستید. البته شاید فکر کنید این به معنای آن است که باید کاری کنید همه دوست‌تان داشته باشند، اما اشتباه می‌کنید.

۹. فکر نکنید همه باید شما را دوست داشته باشند

چطور قدرتمند شویم- قرار نیست همه شما را دوست داشته باشند

حتما شما هم آدم‌های زیادی را می‌شناسید که خیلی‌ها از آنها متنفر هستند یا دوست‌شان ندارند، اما قدرتمند هستند. جفری ففر می‌گوید:

«لری سامرز (Larry Summers)، وزیر خزانه‌داری بیل کلینتون، رئیس دانشگاه هاروارد و رئیس سابق شورای اقتصاد ملی پرزیدنت اوباما، اغلب به‌عنوان آدمی بدخلق، رک و نه چندان حساس توصیف می‌شود… [اما] این شهرت نه تنها به او صدمه نزده، بلکه به او کمک هم کرده است.»

البته، منظورمان این نیست که با دیگران رفتار بدی داشته باشید یا به احساسات آنها اهمیتی ندهید؛ صرفا می‌گوییم وقتی زنجیر این تفکر را که همه باید دوست‌تان داشته باشند از دست و پای ذهن‌تان باز کنید، احساس قدرتمندی بیشتری خواهید داشت. بدانید چه می‌خواهید و بدون توجه به موافقت یا عدم موافقت دیگران آن دنبال کنید. در عین حال هرگز کاری را تنها به خاطر اینکه «همه» آن را انجام می‌دهند یا کار «محبوب»ی است انجام ندهید.

از سوی دیگر، بسیار اهمیت دارد که در حال انجام کار مدام آن را «در بوق و کرنا» نکنید! این کار باعث می‌شود دیگران احساس کنند به دنبال تأیید سایرین هستید و در نتیجه در ذهن آنها از قدرت شما کاسته شود.

۱۰. از ایجاد درگیری و نشان دادن عصبانیت نترسید

چطور قدرتمند شویم- از نشان دادن عصبانیت نترسید

وجود اختلاف اجتناب‌ناپذیر است؛ بنابراین، فرار کردن از آن چندان منطقی نیست. تا جایی که می‌توانید کارها را با منطق و آرامش پیش ببرید، اما در عین حال از ابراز خشم خود نیز نترسید. عصبانیت از پشیمانی و اندوه بهتر است. ابراز خشم به معنای بی‌رحمی نیست، بلکه نشان می‌دهد افراد نمی‌توانند شما را دور بزنند.

جفری ففر می‌گوید:

«پژوهش‌ها نشان می‌دهند افرادی که عصبانیت خود را ابراز می‌کنند مسلط‌تر، قوی‌تر، شایسته‌تر و باهوش‌تر به نظر می‌آیند. این پژوهش‌گران دریافته‌اند در موقعیت‌های منفی، حاضران احساس می‌کنند افرادی با موقعیت اجتماعی بالاتر بیشتر احساس عصبانیت می‌کنند و افراد غمگین که احساس گناه می‌کنند و موقعیت اجتماعی پایین‌تری دارند به جای عصبانیت، احساس اندوه و گناه دارند.»


حتما بخوانید: انواع قدرت در رهبری و کاربرد آن برای مدیران

۱۱. در نهایت؛ از وجود دشمن نترسید

چطور قدرتمند شویم- از دشمن داشتن نترسید

بله، باید تمام تلاش خودتان را به کار ببرید تا با سایرین کنار بیایید، اما شما نمی‌توانید همه را راضی نگه دارید و همان‌طور که گفتیم، قرار هم نیست همه شما را دوست داشته باشند. از مواجه شدن با «روی دیگر» آدم‌ها نترسید. اگر قرار باشد همیشه خودتان را با انتظار سایرین تطبیق دهید هرگز قدرت و موقعیتی برای خود به دست نخواهید آورد.

به طور کلی،مؤدب باشید، فکرتان را باز نگه دارید و هر جا لازم باشد آماده‌ی همکاری باشید؛ در عین حال، برای انجام دادن کار درست از دلخوری کسی نترسید.

برگرفته از: time businessinsider wikihow

کاریزماتیک بودن یادگرفتنی‌ست. به کمک این مجموعه اصول کاریزما را بیاموزید و دیگران را مجذوب رفتار و گفتار خود کنید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

38 دیدگاه
 1. نیما می‌گوید

  ای بابا چقدر سخته ، قرصش نیست ؟

  1. زهره مثنا می‌گوید

   نه متأسفانه 🙂

 2. 110 می‌گوید

  واقعا فوق العاده بود، عالی میشه اگه تکنیک های دیگه رو هم بگین

  1. زهره مثنا می‌گوید

   سلام. ممنون که خوندید. احتمالا در فرصت‌های دیگه حتما

 3. Ali Rezaie می‌گوید

  ممنون از مطلب آموزنده و عالی شما، زحمت کشیدین، بازم ممنون

  1. زهره مثنا می‌گوید

   خواهش میکنم. ممنون که وقت گذاشتید و خوندید

 4. majid amiri می‌گوید

  عالی

  1. زهره مثنا می‌گوید

   تشکر

 5. میرزائی می‌گوید

  سلام بعضی از نکات این مقاله نه تنها با احکام شریعت اسلام در تضاد است بلکه غیر اخلاقی است. مثل بند 4 از ژست‌های قدرتی غافل نشوید. در قرآن آیه ای داریم که صریحا می فرماید: ای کسانى که ايمان آورده ايد ، هنگامى که در هر مجلسى به شما گفته شد براى ديگران جاى بگشاييد ، براى آنان جاى بگشاييد در اين صورت خدا به پاداش آن بهشت را براى شما فراخ مى سازد… مجادله/11. ضمن اینکه چنین رفتارهایی نشان از تکبر و غرور دارد. دقت کنید هر چیزی قابلیت ترجمه ندارد

  1. Ali Rezaie می‌گوید

   شما که در مورد اخلاقیات در قرآن صحبت میکنید لطفا همه ی این اخلاقیات رو در نظر بگیرید، نه فقط این مطلب، نمیخام وارد سیاست بشم ولی شما با این همه اطلاعات میدونید که در چه عصری زندگی میکنیم

  2. زهره مثنا می‌گوید

   سلام
   ممنون که مطالعه کردید.
   در ادامه صحبت آقای رهبر باید بگم که باید متوجه بود داریم درباره چی حرف میزنیم. اینجا از تبختر صحبت نمیشه،‌ بلکه ایجاد نیرومندی و قدرت درونی است. اتفاقا همین دیروز داشتم مطلبی می‌خوندم درباره اینکه حضرت امیرالمومنین بعد از کشتن عمرو بن عبدود با حالتی قهرمانانه و غرورانگیز به جبهه خودی برمیگشت و پیامبر به اصحاب فرمودند این راه رفتن فقط مناسب این موقعیت و اینجاست.

  3. سرباز رهبر می‌گوید

   دوست عزیز این حرف شما بسیار درست است ولی نکته مهم اینه که ما در کجا ها باید خود را قوی جلوه دهیم….قطعا جلو دشمن نباید متواضع بود.

 6. حامد می‌گوید

  تصاویر جالبی گذاشتین خوب بود

  1. زهره مثنا می‌گوید

   ممنونم خوندید. لطف دارید

 7. محمد کاظم سخی زاده می‌گوید

  عالی بود موفقیت های بیشتر تان ره میخام

 8. سجاد رزمجویی می‌گوید

  شاه ولایت امام علی (ع) میفرمایند : 1) هر کس تظاهر به فقر کند فقیر می شود . 2) هر کس صبور نیست خودش را شبیه انسانهای صبور نشان دهد … . پس نتیجه میگیریم با 2 تا حدیث کوتاه از امام علی (ع) میتوان نتیجه گرفت که هر کس تظاهر به هر چیزی یا کسی کند روزی همان چیز یا همان کس میشود . تمام مطالب شما در 2 حدیث ناب و کوتاه امام (َع) خلاصه میشود . برای پیشرفت کمی هم به آموزه های دینی خودمان توجه کنیم آنقدر سریع پیشرفت میکنیم و آنقدر سرگرم میشویم ( بخاطر جذابیت ) که دیگر وقت پیدا نمیکنیم که فلان کتاب از فلان استاد رو بخونیم . به خداوند متعال قسم اگر تمام غیر مسلمانها میدانستند مسلمانها در آیین و دین خودشان چه شخصیت هایی ( پیامبران و امامان) دارند به سمت آیین ما شیرجه میزدند . هر چند تعداد غیر مسلمانانی که در سالهای اخیر دینمان را پذیرفته اند خدا راشکر کم نیستند و در حال رشد است . ممنون از مطلبتون چون بعضی از مطالبش برام جالب بود .

  1. پیمان می‌گوید

   حال کردم با پیامت.
   واقعا درسته??

 9. حسام می‌گوید

  ممنون خانم مثنا عالی بود

 10. مهدی می‌گوید

  با سلام و تشکر از زحمات سرکارخانم که مطلب بسیار زیبایی را زحمت کشیده و ارائه نمودند . واقعیت این است که جناب رزمجویی کاملا صحیح به مطلب اشاره نمودند اما لازم به یادآوری است که متاسفانه آموزه های معنوی و انسان ساز اسلام در فتح اروپا و…. توسط مسلمانان به اروپایی ها آموزش داده شد و آنها پس از اطلاع یافتن از اسلام و استفاده از علوم مسلمانان سریعا پیشرفت کرده و تظاهر به این می کنند که مسلمانان وحشی ، خون ریز هستند و اسلام دین شمشیر است در حالی که اسلام دین رحمت و رافت است و این داعشی های از خدا بی خبر اصلا اطلاعی از اسلام ندارند اما به نظرم حالا که آنها صدها سال از نظر علمی از ما جلوتر هستند و در برخی مواقع اصولی از اسلام را بهتر از ما مسلمان ها اجرا می کنند پس بهتر است این مطالب ترجه شده و مجددا توسط ما مطالعه شود هرچند انسان متفکر باید برخی از آنها را یاد گرفته و به برخی دیگر به علت وجود پاره ای از تفاوت ها و غیر بومی بودن برای ما توجه نکند. در هیچ دینی به اندازه اسلام به کسب علم و معرفت و رعایت اصول اخلاقی توجه نشده است ولی متاسفانه قرائت ما از اسلام بسیار ناچیز و کم است.

 11. حسن می‌گوید

  مقاله آموزنده و مفیدی بود.موفق باشید.

  1. زهره مثنا می‌گوید

   خیلی خوشحالم براتون مفید بوده. ممنون که خوندید

 12. پیمان می‌گوید

  واااقعا خوب بود. استفاده کردم. خیلی ممنون از سایت مفیدتون.

  1. زهره مثنا می‌گوید

   ممنونم خوندید. خوشحالم براتون مفید بوده

 13. سولان می‌گوید

  خیلی خوب بود.ممنون از زحمتتون بابت نوشتن این مطلب.کاملا مفید بود.

  1. زهره مثنا می‌گوید

   خواهش میکنم. ممنون که خوندید

 14. لیلا می‌گوید

  بعضی موارد مفید بودو عمل به بعضی موارد احتمالا شأن اجتماعی ما رو برای همیشه از بین میبره. واقعیتی که من بارها درمورد افراد قدرتمنددیدم این بوده که اصلا مطابق مورد 11 عمل نمی کننذ، و خودکنترلی این افراد به طرف مقابل القا میکنه از آنها از اعتماد به نفس و درنتیجه قدرت واقعی برخوردار هستند. ژست های قدرت هم از عهده هرکسی بر نمی آد. در واقع اول قدرت درونی شکل میگره و بعد رفتار بدن با این احساس تطبیق پیدا میکنه.

  1. زهره مثنا می‌گوید

   سلام. ممنون که وقت گذاشتید و خوندید و نظر دادید. من متوجه نشدم، منظورتون اینه که افراد قدرتمند از داشتن دشمن میترسن (مورد ۱۱)؟ در مورد ژست قدرت هم اگر اون قسمت نقل قول رو بخونید میبینید که دلیل علمی و فیزیولوژیک آورده که چطور گرفتن ژست قدرت میتونه کم‌کم باعث قدرت درونی بشه

   1. Leila می‌گوید

    ببخشید، منظورم مورد 10 بود. مسلما مواردی که مطرح کردید علمی و تأیید شده هستند. برداشت من از این موضوع این بود که افراد قدرتمند زبان بدن متناسب با تصور ذهنی از خودشون دارند، و افرادی که خودشون رو قدرتمند تصور نمی کنند، رفتارشون موقع بکارگیری زبان بدن افراد قدرتمند تصنعی میشه.
    فکر می کنم تمام این موارد و همینطور آموزش عملی این موارد، برای سلبریتی ها و سیاستمداران صادق و بسیار ضروری هست . اما در روابط افراد عادی و حتی روابط مدیران و کارمندان باید خیلی با احتیاط بکار گرفته شوند.

    1. زهره مثنا می‌گوید

     البته مورد ۱۰ رو خیلی جالبه برام که ندیدید. این موردیه که همه پدرمادرها، معلم‌ها، مدیرها و غیره ازش استفاده میکنن. یعنی کسانی که جایگاهشون باعث میشه حدی از قدرت داشته باشن.
     اما در مورد ژست قدرتمند… حق با شماست که گاهی ممکنه به نظر تصنعی بیاد اما اگر فرد بارها و بارها تکرارش کنه هم از لحاظ فیزیولوژیک و هم روانشناسی کم کم اثر میکنه روش. تو احادیث اسلامی هم داریم که اگر میخواید یه کاری تبدیل به ویژگی شما بشه انقدر بهش تظاهر کنید تا جزئی از وجودتون بشه.
     کلاً خودسازی کار سختیه، بارها آدم ممکنه توش شکست بخوره. ممکنه زیاده‌روی کنه یا بترسه… شخصا فکر میکنم یکی از بزرگترین مشکل فرهنگی ما ایرانیها اینه که در فرهنگ ما «اشتباه کردن» و «شکست خوردن» مجاز نیست و بد تلقی میشه. یک اشتباه پایان کاره. برای همین همیشه دچار ترس و احتیاط هستیم. ای کاش اینطور نباشیم

 15. مسعود می‌گوید

  واقعا بعضی قسمت هاش معلومه که از تجربه به دست اومده و خیلی کاربردی بود مثل قسمت10
  ولی بعضی قسمت های مربوط به تحقیقات خارجی ها مربوط به جوامع غرب 100 درصد جایگاه اجتماعی خودشونو داره و خیلی کاربرد با فرهنگ ما ندارد. ولی در کل خیلی خوب بود.

 16. مهلا می‌گوید

  خیلی خیلی کامل بود . دقیقا را حل هایی بود که می شه تو زندگی واقعی ازش استفاده کرد . از مقاله مفیتون متشکرم.

 17. رزا می‌گوید

  سلام.،همه این مطالب مال یک کتاب هستش؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   بخش‌هایی از این مقاله، برگرفته از کتاب «قدرت: چرا بعضی از مردم آن را دارند و بعضی نه؟» هست. تمامی منابع رو می‌تونید در انتهای مقاله ملاحظه بفرمایید.

 18. ابوالفضل می‌گوید

  سپاس مفید بود

 19. سیدحسن می‌گوید

  واقعا از خواندن مطالب مفید و ارزنده تان بزن بردم امیدواریم مقالاتی بیشتری را به دست نشر بسپارید .

 20. آرش می‌گوید

  مطالب ها خوب بود فقط قدرت فرا زمینی انسان هارو هم بزارین لطفا

 21. محمد می‌گوید

  بهترین راه قدرتمند بودن و اینا اینکه هرجایی هستی از اکیپ های کوچیک شروع کنی و باهم رفیق شید کم کم میبنی کل شهر دستت

 22. مینا می‌گوید

  خیل خیلی عالی بود واقعا یه نمه تغییر دادن شرایط سخته ولی خب ارزششو داره که هرکسی فک نکنه ساده هستیم و بتونه سرمون سیره بماله .ممنون و با تشکر