۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند

156

زبان، این جانور زندانی‌شده در قفس دهان، اگر رام شده باشد می‌تواند با یک کلمه، انسانی را به عرش ببرد و اگر رام نشده باشد با یک کلمه، انسانی را به خاک ذلت می‌کشاند. اگر این عضو عضلانی نیرومند، نسنجیده در دهان بچرخد و واژگان را به هم ببافد و نثار شنونده کند، چه خواهد شد؟

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

پائولو کوئیلو می‌گوید: «از میان تمام سلاح‌هایی که بشر ساخته است، وحشتناک‌ترین و قدرتمندترین آنها «کلمات» بوده‌اند. خنجرها و نیزه‌ها، ردّ خون به جای می‌گذارند، تیرِ کمان‌ها را می‌توان از فاصله‌ی دور دید، ردّ پای سموم را می‌توان شناسایی کرد و آنها را زدود، اما این کلمات هستند که نابود می‌کنند و در ظاهر هیچ اثری به جای نمی‌گذارند.»

برای همین در این نوشته می‌خواهیم به شرح جملات خطرناکی بپردازیم که افراد باهوش هرگز در محل کار استفاده نمی‌کنند. همچنین می‌خواهیم نحوه برخورد در محیط کار را با هم بررسی کنیم.


حتما بخوانید: موفقیت در محیط کار چگونه بدست می‌آید؟

در محیط کار چگونه باشیم؟

حرف‌هایی هست که شما هرگز نباید در محل کار، آنها را به زبان بیاورید. حرف‌هایی که می‌خواهیم درباره‌شان صحبت کنیم، قدرت خاصی دارند. این توانایی خارق‌العاده را دارند که شما را بد جلوه دهند، حتی وقتی حرف‌های شما عین واقعیت است.

بدتر از همه، وقتی آنها را به زبان بیاورید، دیگر نمی‌شود کاری کرد و به اصطلاح، آب رفته به جوی باز نمی‌گردد.

من از لغزش‌های زبانی تکان‌دهنده، شوخی‌های مبتذل یا آبروریزی‌های سیاسی صحبت نمی‌کنم. اینها تنها موقعیت‌هایی نیستند که شما را بد جلوه می‌دهند.

اظهارنظرهای جزئی، اغلب بیشترین آسیب را به ما می‌زنند، اظهارنظرهایی که ما را در چشم دیگران، نالایق و بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهند.

فرقی نمی‌کند چقدر بااستعداد باشید و چه موفقیت‌ هایی را کسب کرده باشید، جملات خاصی وجود دارند که اگر آنها را به زبان بیاورید، نگاه دیگران به شما فورا تغییر می‌کند و ممکن است برای همیشه با دید منفی به شما نگاه کنند. این جملات آنقدر بار منفی دارند که در کوتاه مدت روی کار افراد هم اثر منفی‌ می‌گذارند. به این جملات دقت کنید تا نحوه برخورد در محیط کار را براحتی یاد بگیرید.

جملاتی که افراد باهوش در محل کار بکار نمی برند

روال کار همیشه همین بوده!

تغییرات فناوری آنقدر سریع رخ می‌دهند که حتی یک فرایند شش ماهه هم می‌تواند قدیمی به حساب بیاید. گفتن این جمله که «روال کار همیشه همین بوده» نه تنها باعث می‌شود شما تنبل و تغییرناپذیر به نظر برسید، بلکه باعث می‌شود رئیس شما به این فکر بیفتد که چرا شما از جانب خودتان به فکر بهبود روال کار نبوده‌اید. اگر واقعا کاری را طبق روال همیشگی آن انجام می‌دهید، پس قطعا راه‌های بهتری برای انجام آن کار وجود دارد، اما این شما هستید که در برابر تغییر مقاومت نشان می‌دهید.

تقصیر من نیست!

هرگز ایده‌ی خوبی نیست که تقصیر را گردن دیگران بیندازید. شما باید مسئول باشید. اگر در هر کاری که درست پیش نرفته است، کوچک‌ترین نقشی داشته‌اید، مسئولیت آن را به عهده بگیرید. اگر هم نقشی نداشته‌اید، توضیح «بی‌طرفانه‌ای» از وقایع، ارائه کنید. به حقایق تکیه کنید و اجازه دهید رئیس و همکاران شما نتیجه‌گیری‌های خودشان را درباره‌ی اینکه چه کسی مقصر است، داشته باشند. لحظه‌ای که انگشت اتهام به سوی کسی دراز می‌کنید، لحظه‌ای است که دیگران درمی‌یابند شما فردی هستید که مسئولیت کارهایش را به عهده نمی‌گیرد. این رفتار شما، دیگران را آزرده می‌کند. بعضی‌ از افراد کلا از کار کردن با شما منصرف می‌شوند و دیگران، وقتی اشتباهی رخ داد، اول از همه، شما را مقصر خواهند دانست.


حتما بخوانید: ۷ راهکار برای محبوبیت در محیط کاری

نمی‌تونم!

جملاتی که افراد باهوش نمی‌گویند

می‌توان گفت «نمی‌توانم» مترادف عبارت «تقصیر من نیست» است. مردم دوست ندارند «من نمی‌توانم» را بشنوند، چون از نظر آنها معادل «من انجام نخواهم داد» است. گفتن «نمی‌توانم» حاکی از آن است که شما تمایل ندارید مسئولیت‌هایی را به عهده‌ بگیرید که لازمه‌ی به اتمام رساندن کاری است. اگر دلیل شما برای انجام ندادن کاری، بخاطر نداشتن مهارت‌های لازم است، بهتر است لااقل یک راه‌حل جایگزین پیشنهاد کنید. به جای گفتن کاری که «نمی‌توانید» انجام دهید، از کاری که «می‌توانید» انجام دهید بگویید. برای نمونه، به جای «من امشب نمی‌تونم تا دیروقت بمونم»، بگویید: «فردا صبح زود می‌تونم بیام. خوبه؟»، به جای «من نمی‌تونم این محاسبات رو انجام بدم» بگویید: «من هنوز نمی‌دونم چجوری این نوع محاسبه رو انجام بدم. کسی هست به من یاد بده تا دفعه‌ی بعد خودم انجامش بدم؟»

منصفانه نیست!

همه می‌دانند زندگی منصفانه نیست. گفتنِ «منصفانه نیست» یعنی شما فکر می‌کنید زندگی قرار است منصفانه باشد، اما نیست و این گفته، شما را خام و بی‌تجربه جلوه می‌دهد. اگر نمی‌خواهید تصویر بدی از شما در ذهن دیگران شکل بگیرد، به حقایق اتکا کنید، فرد مفیدی باشید و پای تعبیر و تفسیرهای خودتان را وسط نکشید. برای نمونه، می‌توانید بگویید: «من متوجه شدم شما اون پروژه‌ی بزرگی رو که من دوست داشتم انجام بدم، به (فلان همکار) محول کردین. میشه دلیل این انتخاب شما رو بدونم؟ دوست دارم بدونم از نظر شما، چرا من برای انجام اون پروژه مناسب نبودم؟»

این در شرح وظایف کاری من نیست!

این سخن طعنه‌آمیز باعث می‌شود به گونه‌ای جلوه کنید که انگار فقط برای دریافت حقوق ماهانه‌‌‌تان، وظایف‌تان را انجام می‌دهید، نه بیشتر و نه کمتر. اگر امنیت شغلی برای‌تان مهم باشد، این طرز تفکر اصلا خوب نیست. اگر رئیس‌تان از شما می‌خواهد کاری را انجام دهید که احساس می‌کنید مناسب موقعیت شما نیست (در صورتیکه با اخلاقیات مغایرت نداشته باشد)، بهترین واکنش این است که ابتدا وظیفه‌ی محول‌شده را با اشتیاق انجام دهید، اما پس از اتمام کار، با رئیس خود درباره‌ی نقش‌تان در شرکت و اینکه آیا وظایف کاری شما نسبت به گذشته، تغییر کرده یا نه، صحبت کنید. این حرکت تضمین می‌کند که شما خرده‌پا و بی‌اهمیت در نظر گرفته نمی‌شوید. همچنین این امکان را به شما و رئیس‌تان می‌دهد که شرح بایدها و نبایدهای وظایف‌ کاری‌تان را به‌روز کنید و در این مورد به درک متقابل برسید.

شاید این ایده احمقانه باشه/ می‌خوام یک سؤال احمقانه بپرسم

این جملات خالی از اراده، فورا اعتبار شما را از بین می‌برند. حتی اگر بعد از گفتن این عبارات، یک ایده‌ی عالی را مطرح کنید، باز هم نشان داده‌اید که اعتماد به نفس ندارید و این باعث می‌شود شنونده هم اعتمادش را به شما از دست بدهد. سعی نکنید بدترین منتقد خودتان باشید. اگر به گفته‌های‌ خودتان اعتماد نداشته باشید، پس دیگران هم به شما اعتماد نخواهند کرد. اگر واقعا از موضوعی اطلاعی ندارید، بگویید: «من الان اطلاعات لازم رو ندارم، اما اجازه بدید اطلاعات لازم رو به‌دست بیارم و بعد با شما صحبت کنم.»


حتما بخوانید: چرا همه ما به هوش هیجانی نیاز داریم؟

سعی می‌کنم!

«سعی کردن» هم درست مانند «فکر کردن»، آزمایشی به نظر می‌رسد و حاکی از آن است که شما به توانایی‌تان برای انجام کاری، اعتماد ندارید. مالکیت کامل توانایی‌های‌تان را در دست بگیرید. اگر از شما خواسته‌اند کاری را انجام بدهید، یا متعهد به انجام آن کار شوید و یا اگر نمی‌توانید، راه‌حلی پیشنهاد کنید، اما نگویید سعی می‌کنم انجامش بدهم، چون با گفتن این حرف، انگار قرار نیست خیلی هم تلاش کنید.

فقط یک دقیقه طول می‌کشه!

گفتن این که انجام کاری فقط یک دقیقه طول می‌کشد، مهارت‌های شما را زیر سؤال می‌برد و اینطور به نظر می‌رسد که می‌خواهید با عجله و شتاب، کارهای‌تان را انجام بدهید. اگر واقعا احساس می‌کنید که می‌توانید کاری را ظرف ۶۰ ثانیه تمام کنید، پس راحت باشید و بگویید که انجامش زمان زیادی نمی‌برد، اما جوری نگویید که تصور شود، کار محول شده را با عجله و بی دقت انجام داده‌اید.

برای تهیه مجموعه صوتی «موفقیت شغلی» کلیک کنید

از این کار متنفرم!

جملاتی که افراد باهوش نمی‌گویند

آخرین چیزی که ممکن است دیگران در محل کار از شما بشنود، این است که بگویید چقدر از کارتان متنفر هستید. با این کار، برچسب یک آدم منفی را به شما می‌زنند و شما باعث می‌شوید روحیه‌ی جمعی پایین بیاید. چشمان تیزبین رؤسا همیشه مراقب آدم‌های منفی‌بافی است که روحیه‌ی دیگران را خراب می‌کنند. ناگفته نماند این رؤسا خوب می‌دانند که همیشه جایگزین‌های مشتاق و قدردانی هستند که جای این افراد منفی‌باف را بگیرند.


حتما بخوانید: چرا از کار خود نفرت دارید؟

اون تنبله/ نالایقه/ احمقه!

اظهارنظرهای توهین‌آمیز درباره‌ی همکاران هیچ جنبه‌ی مثبتی ندارد. اگر نظر شما درست باشد، پس دیگران هم مثل شما این را می‌دانند و نیاز نیست شما آن را به زبان بیاورید. اگر نظر شما نادرست باشد، این خود شما هستید که در آخر، احمق به نظر می‌آیید. بعید نیست که در محل کار، آدم‌های نالایق یا تنبل هم باشند و این احتمال وجود دارد که دیگران هم مثل شما، این افراد را بشناسند. اگر شما قدرت اصلاح یا اخراج این افراد را ندارید، پس با پچ‌پچ کردن درباره‌ی ضعف‌های آنها چیزی عاید شما نمی‌شود. صحبت کردن از بی‌عرضگی دیگران، نشان‌دهنده‌ی تلاش مفتضحانه‌ی شما برای خوب جلوه‌ دادن خودتان است. این رفتار شما، در نهایت گریبان خودتان را خواهد گرفت. چگونه؟ روزی خواهد رسید که افراد لایق‌تر از شما، از نالایقی شما در گوش هم بگویند.

 

اگر می‌خواهید با این جملات به شکلی تصویری آشنا شوید، ویدیو زیر را نیز می‌توانید ببینید.

جمع‌بندی

نتیجه‌ی به‌کار بردن این جملات، خوشایند نخواهد بود و شما بدون شک غافلگیر خواهید شد، پس همیشه مراقب گفته‌های‌تان در محل کار باشید.

برگرفته از: linkedin.com

مهارت سخنرانی و فن بیان را بیاموزید و مخاطبان را مات و مبهوت خود کنید.

24،000 تومان20،000 تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

156 دیدگاه
 1. سینا فیض پور می‌گوید

  بسیار مطلب مفید و زیبایی بود. از شما ممنونم.

 2. Pooya R می‌گوید

  عالی بود….ممنون

 3. حسيني می‌گوید

  عالي بود

 4. نادر قاسمی می‌گوید

  زیاد کلی گویی بود

 5. Rmin می‌گوید

  خیلی عالی بود . من بدون اینکه جایی این مطلب رو خونده باشم .خودم 6 موردش رو رعایت میکردم .و درملاک ارزیابی کارمندانم هم این مطالب رو نا خواسته به کار میبردم

 6. معین پایدار می‌گوید

  هرچند به‌ظاهر کلّی و عام بود، آوردنِ همه‌یِ این نکته‌ها در کنارِ هم بسیار ارزنده است. ضمنِ این‌که جمله‌هایِ یکم و هشتم، تازه بودند و کم‌تر به آن‌ها فکر کرده‌بودم.
  بسیار متشکّرم خانمِ ذوالقدر

 7. موسی طیبی می‌گوید

  سلام خوب بود دست شما درد نکند.

 8. شفیعی - ارومیه می‌گوید

  باسلام عالی بود واقعا استفاده کردم.

 9. قاسمی می‌گوید

  متاسفانه هیچ یک از مطالب شما منبع ندارد و تمام این نویسنده های شما، نویسنده نیستند بلکه مترجم هستند. مقاله ای را در سایت های معتبر منتشر خواهم کرد تا مردم به کمک شود تا توجه چندانی به مطالب زرد نشود.

  1. حسن می‌گوید

   برو منتشربکن مگه کسی جلوت رو گرفته بچه بازی هم در نیار

  2. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   با عرض سلام خدمت شما خواننده عزیز و محترم. تمامی مقاله های سایت چطور با ذکر منبع در انتهای مقاله منتشر میشن و این از اصول مسلم و اخلاقی کار ما هست (منع مقاله بعنوان مثال در مقاله ای که شما منتقدش بودین، در انتها به این صورت نوشته شده: برگرفته از: linkedin.com که اگه روش کلیک کنید در صفحه جدیدی باز میشه). نکته دیگه اینکه فقط گزیده مقاله ها نوشته خود مترجم هست و مقاله اصلی ترجمه ما هست که خالی از ذوق و سلیقه و تلاش ما برای بومی سازی اونا (در صورت لزوم) مطابق فرهنگ خودمون نیست. بهرحال من از حساسیت شما نسبت به کیفیت مطالبی که در اختیار خواننده ها قرار میگیره تقدیر می کنم.

  3. amir می‌گوید

   منابع علم مختلف است
   یکی از آن بدیهیات است، از نظر من منابع را نباید فقط در کتب مرجع محدود کرد

 10. سعید می‌گوید

  عالی بود..

 11. حمید می‌گوید

  قابل تأمل بود
  سپاس

 12. محسن می‌گوید

  درود بیکران بر شما بابت مطالب مفید سایت

 13. سيد جواد می‌گوید

  سلام موضوع جالبی رو انتخاب کردید از تلاشی که به خرج دادید واقعا ممنونم
  انچه که بیشتر در این مقاله قابل تحسینه تلاش عاشقانه و امیدوارانه و خیر خواهانه برای عموم هست
  در نقد این مقاله مقدمه ای پربار وعالی که افراد رو متوجه اهمیت کنترل زبان میکند اما درادامه خود مقاله جای بحث دارد مثلا گفتن این جمله با اعتماد بهنفس که این وظیفه ی من نیست در برخی از مواقع جلوی زیاده طلبی و سو استفاده مدیران را میگیرد و اگر چه جمله منفی به نظر برسد اما به تجربه ای که دارم بسیار هم ضرورت دارد و نتایجی مثبتی دارد و در نهایت احترام و حقوق فرد را حفظ میکند
  خود مقاله نیاز به تحقیق و تلاش بیشتری دارد

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. ممنونم از شما و همه دوستانی که مقالات سایت رو با دقت و حوصله می خونن و نظراتشون رو به اشتراک میذارن. تجربه شما و نظراتتون برای من و همه همکارانم ارزشمنده. اگه به این موضوع یا هر موضوع دیگه ای علاقه دارید، مطمئن باشید مقالات دیگه ای در اون راستا با هدف پوشش دادن به مطالب مهم مربوط به اون موضوع، در سایت «چطور» ترجمه شده یا در دست ترجمه ست.

 14. میلاد می‌گوید

  از شما کمال تشکر رو میکنم و بهتون خسته نباشید میگم و منتظر مقاله های بعدیتون میمونم.
  راستش بنده چند روزی هست که دارم روی هدف هام تمرکز میکنم که از خودم و زندگیم چی میخوام و خوشحالم که مشغولیت های ذهنیم به نتیجه نشسته
  وقتی به یک هدف کلی خیره میشید و فکر میکنید ، تمام کار هاتون کنترل شده صورت میگیره و دقیقا کار هایی که من در محل کارم توی این چند روز، بعد از نتیجه گیری کلی برای زندگیم انجام دادم و با استفاده از راه حل هایی که برای خودم تعیین کردم
  متوجه شدم که میتونم خیلی از مشکلات رو کنترل کنم و بر روی اونها چیره بشم.
  دقیقا توی این مقاله، گفتگو هایی رو دیدم که دارم انجامشون میدم و صد البته مسائل بسیار مهمی هستند برای شخصیتتون و برای گسترش دادن شخصیتتون.
  برای یاد اوری این مسائل مهم ازتون ممنونم و به هر کسی که دوست داره زندگی خودشو تغییر بده و رو به رشد قدم برداره، توصیه میکنم تک تک این مطالب رو بخونه و تصویر سازی ذهنی کنه و دونه دونه ازشون درس بگیره

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   خوشحالم که این مقاله برای شما مفید بوده و از تجربیات شخصی خودتون گفتین که بسیار ارزشمنده. موفق باشید.

 15. محمد بهاروند می‌گوید

  بنظرم باذکر منبع یا بی ذکر منبع هدف این باشه ک چیز جدیدی یاد بگیریم ک در وقتش استفادشو ببریم. ممنون از مطالبتون

 16. حامد می‌گوید

  عالی
  ممنون . بیست

 17. علی می‌گوید

  سلام ..بنده مدیریت داخلی یه شرکت بزگ رو دارم //فوق العده عالی بود…من میخواممقاللات شما رو پیگیری کنم…

 18. علی می‌گوید

  میخواممطالب شما رو پیگیری کنم

 19. Mobina Mehdizadeh می‌گوید

  حرف نداشت
  واقعا تاثير داره …

 20. عبدالله می‌گوید

  عالی بود …
  خیلی برام مفید واقع شد ..جملاتیکه نیازش داشتم. شما در این مقاله تون ذکر کردید
  ممنون از تلاش و زحمات تان

 21. ياسين می‌گوید

  نكات عالي و قابل تأملي بود، ممنون

 22. مطالب خوب وخش بود می‌گوید

  حسن

 23. محمدحسن می‌گوید

  مطالب خوب وخش بود

 24. امیر می‌گوید

  خوب بید

 25. علي می‌گوید

  سلام ، ممنون از زماني كه براي آگاه سازي اشخاصي چون من زمان ميگذاريد و مطالب آموزشي رو براي ما به اشتراك ميگذاريد ، واقعا خوب بود

 26. حجت می‌گوید

  سلام ، بسیار عالی بود . ممنون از شما و زحمتی که کشیده بودین

 27. مهدی می‌گوید

  ضعیف بود
  حال نکردم

 28. مرتضی می‌گوید

  عالی بود مرسی

 29. Erkin می‌گوید

  بدون رفرنس و بسیار سطحی

  1. هلیا می‌گوید

   چطوره تا آخر مقاله بخونی؟ :)))

 30. هلیا می‌گوید

  جالب و آموزنده بود. من هم بعد از چند سال در محیط کار بودن به این نتایج رسیدم.

  1. Erkin می‌گوید

   در مورد اولی حق با شماست

 31. داود می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  مقاله مختصر و مفیدی بود و به درد بخور

 32. کیارش می‌گوید

  خیلی ممنون چرا که با خوندن این مقاله من به اشتباههای خودم درسره کارم پی بردم واقعا ازتون ممنون چرا که این یه تلنگر خوبی برای من بود تا بتونم خودمو اصلاح کنم تشکر

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   من هم از شما سپاسگزارم که تأثیر مثبت این مقاله رو در کارتون با ما به اشتراک گذاشتین!

 33. آرمان می‌گوید

  خيلي خوب ،آموزنده و كاربردي بود

 34. احمد ارجمند می‌گوید

  سلام ممنونم از اینکه با خواندن این متن به من کمک کردید تا رفتار بهتری داشته باشم.شما زحمت کشیدید و حتما نیتتون خبر بوده اما متن های ترجمه شده اغلب در بعضی موارد با فرهنگ ما و روابط موجود در جامعه ایران سازگاری نداره خیلی بهتر بود اگه دانشمندان ما هم متناسب با فرهنگ ما و به امین شیوایی متونی ارائه بدن.

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. خیلی خوشحالم که مقاله به شما کمک کرده و براتون مفید واقع شده. بخشی از تلاش تیم «چطور» هم جبران ضعفی هست که متاسفانه در منابع فارسی وجود داره و شما فرمودین.

 35. سمک عیار می‌گوید

  شاید از دیدگاه کمال گرایانه تلاش‌های ما نقطه ضعف هائی داشته باشه اما به نظرم خود تلاش و ارائه خدمت بسیار ارزشمنده. بنابراین وظیفه خودم میدونم از شما کمال تشکر رو داشته باشم. به سهم خودم بسیار استفاده کردم و لذت بردم. برای شما آرزوی موفقیت می کنم.

 36. سعید می‌گوید

  تو ایران باید دقیقا همین حرفها رو گفت والا پیامدش ناخوش آیند خواهد بود

 37. نیما می‌گوید

  خیلی خوب بود. به ظاهر عبارات بدیهی بودند ولی متاسفانه درصد زیادی از ما همین موارد رو فراموش میکنیم و اجرا نمیکنیم.

 38. سحر می‌گوید

  سلام،خیلی مقاله مفیدی بود،ولی مشکل شخصی من درمحيط کارانه که نميتونم مثل بقیه محافظه کاربشم وخيلي رک وراست مشکلاتم روبیان میکنم،چه کارکنم که حرف دلم روبزنم ولی مافوقم رونرنجونم

 39. مهسا می‌گوید

  خوبه من خودم گاها یکی دو تاشو انجام میدم و از دیگرانم این اشتباهاتو دیدم اکثر افراد از تاثیر چنین جملاتی خبر ندارن خوبه که باعث آگاهی میشید?

 40. ارش می‌گوید

  با سلام . بنظر من این مطلبی که نوشتید بیشتر برای غربی ها و بافرهنگ متفاوت میتونه کاربرد داشته باشه . اغلب این کلمات به عنوان عرفی از فرنگ ملت ایرانه و حتی اگر تغیرش بدیم کسی درکش نمیکنه

  1. محمد جواد می‌گوید

   دقیقا همینطور ک آقا آرش میگه.این جملات توی فرهنگ و محیط کار ما واقعا کارایی نداره.مخصوصا 2 جمله: روال کار همیشه همین بوده و این توی شرح وظایف من نیست!!!!!!
   البته برخلاف همه ک میگن با یه گل بهار نمیشه به نظر من با یه گلم بهار میشه،ولی نه توی ایران!!!!!
   در کل متن ترجمه شده خوبی بود!
   ممنون

 41. فرزانه می‌گوید

  سلام از زحماتتون ممنونم،مقاله بالا رو خوندم بسيار مفيد بود.لطف ميكنيد در مورد رفتار مديران و اينكه چطور و با چه اصولي مقررات و وظايف پرسنل رو به كارمندان تفهيم كنند مطلب بگذاريد،ممنونم

 42. مهسا می‌گوید

  من یه مشت هم تو کله ی رییسم میزنم

 43. مهرداد می‌گوید

  توی ادارات ایران اگه کاری که در شرح وظیفه کاریت نیست انجام بدی میشه “وظیفه” اگه هم بعد یک بار انجام دادن دیگه انجام ندی میشی متخلف و کارمند تنبل و کارشکن . پس بهتره از همون اول بگی جزو شرح وظیفه من نیست و خلاص …. اینجا ایرانه دوست عزیز

  1. sarang می‌گوید

   من هم قبول دارم من خودم یه جائی کارمیکنم که همکارم که حقوقش بیشتر از من هست از صبه که میاد روزی سه چهار ساعت با گوشیش ور میره ویا تماس داره کاراشو که باید انجام بده میمونه به جایی میرسه که بجای اینکه بهش گیر بدن انجام بده میگن ایشون نمیرسه کاراش زیاده فلانی شما کمک کن تموم بشه بله اینجا اینجوریه .

 44. ناهید می‌گوید

  اینکه انتظارات و توقعات مدیران و صاحب کاکاباعث میشه ادم ناخواسته یک سزی از این جملات را بگه ب قول دوستان عزیز حیف این شیوه های عاقلانه که تو کشور ما هیچ کاربردی نداره و شاید برعکس استفاده کردنش کارت رو بهتر کنه

 45. محمد جواد بابائی می‌گوید

  ممنون از زهرا ذوالقدر که با عشق این مقاله ارزشمند را ترجمه کرده.

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سپاسگزارم جناب آقای بابایی 🙂

 46. علیرضا می‌گوید

  سپاس از لطفتون بابت مطالب مفیدی که درسایتتون قراردادین به نظر من حتی اگر تمام مطالب قابل اجرا درمملکتمون نباشه اما دونستنشون خالی از لطف نیست چون فن بیان ونحوه ارتباط دردنیای امروز باجوامع مختلف بسیارگسترده و حائز اهمیت هستش

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   ممنوم از شما که مطالب سایت «چطور» رو دنبال میکنید. به نکته خوبی اشاره کردین. شاید تمام مطالب قابل اجرا نباشن، اما این کوچکترین کاریست که ما به نوبه خودمون میتونیم از این دریچه، در جهت تغییر و بهتر شدن انجام بدیم 🙂

 47. افشاری می‌گوید

  بسیار عالی بود تشکر از شما

 48. علی حسینی می‌گوید

  احسنت و افرین به شما خواهر گرامی سرکار خانم زهرا ذوالقدر با این مطالب بسیار زیبا و مفید در پناه حق تعالی موفق و موید باشید

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   ممنون از پیام سرشار از محبت شما! 🙂

 49. احسان موسوی می‌گوید

  مطالب بسیار مفید و کاربردیست.ممنون از شما دوست با سخاوت.

 50. بهنام می‌گوید

  بسیار تأثیر گذار بود مرسی مطالب خوبت

  1. babak می‌گوید

   به نظر من بستگی به این داره که شما در یک ارگان دولتی کارمیکنید یا یه کارفرمای شخصی دارید تو بعضی از ارگانها هرکاری کنید وهرجور که باشید خلاصه بگ مال بد بیخ ریش صاحبشه ولی کارکردن در شرکتهای خصوصی اینجوری نیست وهر لحظه ممکنه کارفرما یه یکی از شرکا از قیافه شما خوشش نیاد ویا به هزار دلیل دیگه عذر شما رو بخوان واینجاست که دیگه خیلی نمیشه دست به دامن این چیزا شد

  2. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. از همه شما و دوستانی که نظرات و تجربیات باارزش تون رو اینجا به اشتراک گذاشتین، ممنونم. با شما و دوستان دیگه موافقم که شاید نشه به همه موارد گفته شده در مقاله عمل کرد. اما تاجییکه که به طرز برخورد و اخلاقیات خودمون مربوط میشه، هنوز جای امید هست و میشه کاری کرد که لذت بیشتری از بودن در محیط کار ببریم. نقاط ضعفی مثل قضاوت کردن دیگران (اون تنبله/ نالایقه/ احمقه!)، اعتماد به نفس نداشتن (شاید این ایده احمقانه باشه/ می‌خوام یک سؤال احمقانه بپرسم) یا نداشتن روحیه مثبت (از این کار متنفرم!). میشه جلوی اینها رو گرفت. برای باقی موارد که گفتنش ممکنه خطرساز بشه و مدیران هنوز آمادگی پذیرش اونها رو نداشته باشن، فقط باید امیدوار بود این فرهنگ سازی بشه و هیچکس از ابراز حقش و دفاع از حقش ترسی به دل نداشته باشه!

 51. پدرام می‌گوید

  سلام خسته نباشید ممنون از مطالب عالی و زیبایی شما .
  من با نظر ناهید خانم و آقا مهرداد کاملا و دقیقا موافقم اینجا ایرانه که از تمام جملات و کلمه ای مثبت کاملا به صورت منفی و نا بجا بکار برده میشود . به طوری که به هر مقدار که شما دید مثبت داشته باشید و نیمه پر لیوان ببینید کسانی که منفی هستن و نیمه خالی میبینم زیاد تر است و این مورد اشباع شده است چون من خودم یکی از قربانی شدگان همین جمله های کلیدی و مهم هستم با این توضیح که این ۱۰ جمله سر لوحه کارم و حرفه ام بود اما زیر فشار باری این ۱۰ مورد له و نابود شدم . و دقیقا باید بگم تا سواد فرهنگ و معانی دقیق این جملات توسط مدیر ان درک نشود خیلی افراد مثل من قربانی میشوند متشکرم به امید روزها روشن

 52. سيدحسن حسيني می‌گوید

  كليات مطالبي كه گفتيد مفيد است ويك جامعه ايده ال بايد اينطوري باشد ولي در كشورهاي جهان سوم برخي اوقات ناچاريم اين جملات را گفت وگرنه زندگي خودمان مختل ميشود -چرا -چون هنوز به اين درك نرسيده ايم

 53. علی گمرکی می‌گوید

  باسلام:مطلب بسیار مفیدوحائز احمیتی بود می تواند در روابط اجتماعی و کاری نقش موثری را ایفا نمایداز این نکته بینی دقیق و کامل شماسپاسگزارم.

  1. یکی از هزار می‌گوید

   آره خیلی احــــــمیت داره و محـــــــــمه لابد

  2. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. از لطف شما سپاسگزارم و خوشحالم که این مقاله نظر شما رو جلب کرده 🙂

 54. کوهیار می‌گوید

  با سلام واحترام….درک هر مطلبی دانش میخواهد…میتونه چند تا از هزران عواملی باشه که هر انسانی را به کمال برسونه….

 55. صمیم احمدی می‌گوید

  مطالب مفیدوارزندهء بود ممنون…
  متاسفانه توی کشورهای مثل ایران وافغانستان از اینکه خواسته باشی کارات رو بهتر انجام داده باشی اون کارات از طرف کارفرما هیچ وخت تشویق و تحسین نمیشه.
  ضرب المثل که از قدیم میگن لطف زیاد باعث وظیفه میشه .

  1. یکی از هزار می‌گوید

   چه و خـ تهایی ؟!؟

  2. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   ممنونم از شما. امیدوارم هر یک از ما بتونیم به نوبه ی خودمون وضعیت فعلی رو از حالتی که هست به تدریج خارج کنیم.

 56. ص اسدی می‌گوید

  ص اسدی
  سلام
  من مقاله را برای ارسال بارگذاری کردم ولی هر کاری کردم مقاله را نتونستم ارسال کنم لطفا راهنمایی کنید

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام
   می تونید بیشتر توضیح بدین که چه مشکلی وجود داره؟

 57. وحید می‌گوید

  چون که با عشق بوده لاجرم بر دل نشیند…

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سپاسگزارم 🙂

 58. 110 می‌گوید

  خانم ذواقدر سلام
  جمله (((از این کار متنفرم))) خیلی بار منفی داره من قبول دارم چون دیدم که میگم
  مطالبتون خوب بود

 59. مسعود می‌گوید

  من امیدوار هستم که این مباحث وبطور کلی رشد شخصی، در مدارس از ابتدا کار بشه تا در وجود افراد بصورت ناخودآگاه در بیاد و اونوقت بسیار زیبا می شود زندگی

 60. مینا می‌گوید

  مطالب عالی و مفید بود.
  با تشکر فراوان از شما

 61. اﻳﺮﺝ می‌گوید

  ﺗﺮﺟﻤﻪ ﻓﺎﺟﻌﻪ

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   متاسفم که راضی نبودین از ترجمه. بهرحال از وقتی که برای خوندن مقاله گذاشتن، ازتون ممنونم! اگر نکته یا پیشنهاد خاصی هم در جهت بهتر شدن ترجمه من دارین، لطفا راهنمایی کنید!

 62. فاطمه می‌گوید

  سلام به نظر من این توضیح وتفسیرها واقعا اغراق امیز هستند.جملاتی رو که نوشتید گاهی واقعا لازمه که به کاربرد بعلاوه اگه بالحن اروم ومودبانه به کار بروند ودر کنارشان توضیح مختصری هم اضافه کنیم دیگر تاثییر منفی نخواهند داشت .به نظرمن شما لحن گفتار وحالت چهره ادمها رو که فوق العاده در گفتگوها می تونند تاثییر مثبت یا منفی داشته باشند را به کلی نادیده گرفتید.

 63. صدیقه می‌گوید

  سلام. با تشکر عالی و مفید بود.

 64. نون. الف. كاف. می‌گوید

  به نظر من، اجرا كردن اين اصول بمراتب راحتر خواهد بود اگر همه متاهد به انجامش باشند. من بتازگى با همسرم كارفرماى شركت كوچكى با ٣ كارمند شدم، ممنون ميشم اگر اطلاعات و پيشنهاداتى يا سايتى در مورد روابط بين كارفرما و كارمند برأى إيجاد و ثبات فضاى سالم شغلى داريد، رو عنوان كنيد.
  با مهر..

  1. مریم ناصری می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   تبریک می گیم به شما و همسر گرامیتون و کلی آرزوی موفیت داریم واستون
   این مطالب حتما به کار شما خواهند آمد:
   http://chetor.com/category/business/human-resources/human-resource-management/

 65. آرشامی می‌گوید

  عالی بود چشم مایی…

 66. arman می‌گوید

  بیشتر مطالبی که در این مقاله ذکر شده در ایران اتفاقا جواب میده و موجبات ترقی و رشد شما رو بوجود خواهد آورد. آخه اینجا ایرانه

 67. نادر می‌گوید

  واقعا عالی بود

 68. محسن می‌گوید

  واقعا عالی بود

 69. حسین می‌گوید

  سلام.با تشکر .اگر اشکالی ندارد مراحل موفقیت در کار بیمارستانی ذکرشود

 70. پاشایی می‌گوید

  سلام و تبریک بخاطر زحمت و ارزش گذاری شما سرکار خانم ذوالقدر . خیلی از انسانها اکثر این مطالب رو میدونند ولی متاسفانه سعی نمیکنن بکار بگیرند . چون هر کاری فرهنگ سازی خودش رو میخواد . اکثر ما مردم مسئولیت پذیر نیستیم . فقط خدا کمکمون کنه . بازم از زحمتی که کشیدید کمال تشکر را دارم موفق باشید .

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام دوست عزیز. سپاسگزارم از پیام محبت آمیز شما. خوشحالم از رضایتتون از این مقاله که حاصل یک‌کار گروهیه و قطعا انتخاب درست و بجای مقالات در جلب رضایت خواننده موثره که زحمتش با دوستان من در تیم چطور هست. موفق باشید ???

 71. عرفان می‌گوید

  سلام و خداقوت
  سپاس از مطلب مفیدتون

 72. mehdimasumi می‌گوید

  خیلی عالی ومفیدبود.مرسی

 73. آرش می‌گوید

  سلام
  جملات خوبی بود و قطعا درست هستن
  ولی کامل نیستن در محیط کار هر کاری بسیاری از این جملات هستند که مانع از پیشرفت در کار میشن و متأسفانه همینطور که دوستمون اشاره کرد میدونیم ولی استفاده نمیکنیم من به نوبه خودم از شما و مقاله خوبتون تشکر میکنم موفق باشید.

 74. امیر دانشبر می‌گوید

  تا روابط حاکم باشد ظوابط در آشغالی است.

 75. سمیه می‌گوید

  سلام
  جملات خوبی بود و قطعا درست هستن
  ازتون خواهش میکنم چیزهای خوبیو دوباره بفرستیدمن به نوبه خودم از شما و مقاله خوبتون تشکر میکنم موفق باشید.

 76. محمد می‌گوید

  جالب بود ممنون. واقعا به چند تا از توصیه ها نیاز داشتم و سعی می کنم عمل کنم. در ضمن خیلی روان ترجمه شده بود انگار متن اصلی بود. موفق باشید

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. ممنونم از شما. خوشحالم که راضی بودین. موفق باشید ?

   1. مهدی می‌گوید

    عالی است. برای شعارانتخاباتی یکی ازپیشنهاد داد:
    من نمی توانم برای شما کاری انحام دهم ولی تمام سعیم را انجام خواهم دادتا کاری انجام دهم.
    شعاری بهترازاین سراغ دارید؟

 77. رضا رضا می‌گوید

  لذت بردم

  عالی بود

 78. معصومه می‌گوید

  بسیاراموزنده بود چون من برخی از این کلنات رادراداره بکارمیبردم ازاین به بعد تلاش خواهم کزد که تغیییردهم

 79. محمد فاخر می‌گوید

  ممنونم خوب بود …

 80. kianoosh می‌گوید

  عالي بود
  اميدوارم موفق باشيد

 81. مهرانه می‌گوید

  با سلام و تشکر از مقاله خوبتون… ای کاش جملاتی هم که میتوان جایگزین این جملات منفی کرد را ذکر میکردین

 82. محسن می‌گوید

  معلومه انسان تلاشگری هستید

 83. نرگس می‌گوید

  عالی بود.

 84. عبدالرحمن نوروزی می‌گوید

  عالی و مفید بود.خودم صاحب یک شرکت کوچک هستم و در برخی جاهای دیگر هم یک مدیر میانی هستم.پس از خواندن متن شما متوجه شدم که درست هستند.مثلا بدترین جمله ای که ممکنه از یه کارمند بشنوم اونه که وظیفه من نیست یا همیشه همین طوری بوده.با دوستانی که میگن اینجا ایرانه و …….موافق نیستم و به اونا میگم درسته که خیلی از محیطهای کاری بر اساس ضوابط و یا اصول علمی اداره نمیشن ولی اگه شما این اشتباهات را اضافه کنین دیگه فاجعه بار و غیرقابل تحمل خواهند بود.

 85. مریم می‌گوید

  عالی بود مشتاق دریافت مجدد مطالبی از این دست هستم. بخصوص محیط کار

 86. yegane می‌گوید

  عشق شما به ما هم منتقل شد از شما و سایت خییییییییلییییی خوبتون واقعا سپاسگزارم امیدوارم کارمای مثبت تلاشتون رو دریافت کنید

 87. قبادفیاض می‌گوید

  بسیار سنجش شده و دقیق بیان شده بود بخصوص کلمات جایگزین که عالی تر و گزینشی بود

 88. محمد می‌گوید

  ترجمه ای که به فقط به درد جامعه غربی میخورد نه ایران

 89. یوسف پورخواجه می‌گوید

  سلام
  مطالبی را که بیان فرمودید اغلب در مواردی می شود بکار برد که شخص ازامنیت شغلی نسبتا”خوبی برخوردار است اما نفرمودید ازچه جملاتی میتوان برای جواب دادن به رئیس یا مدیر در مواقعی که ازشما کاری را میخواهند که در وظایف کاریتون نیست و باتوجه به نبود امنیت شغلی مجبورهستید فقط بگویید …چشم قربان!!!
  ممنون و تشکرات

 90. فرهاد می‌گوید

  سلام
  عالی بود.من اعتماد به نفس کمی دارم و در برخورد با دیگران دچار مشکل.
  راه حل بدید .ممنون

 91. نیکو می‌گوید

  به نظر من مطالب ارائه شده چندان درست و دقیق نیست. با توجه به تجربه حدود سی ساله در کار و پروژه های مهندسی و طراحی و سرپرستی بخش و تیم مهندسی بنظرم نقطه نظرات لازم است اصلاح شود.

 92. حسینی می‌گوید

  به درد ایران نمی خورد

 93. مرتضی می‌گوید

  سلام عالی بود مطلبتون مرسی

 94. علیرضا می‌گوید

  با سلام برای اجرای خوب نکات فوق افزایش توانایی های شخصی ضروری است همانند مطالعه ، دوره های آموزشی ، کار با افراد پیشروتر از خودمان ، درک اعتقاد به اخلاق و …

 95. ئشتهی می‌گوید

  بد نبود… چند موردش واقعا درست است

 96. علی دهقانی می‌گوید

  عالی بود

 97. رضا می‌گوید

  این تکنیک ها مال اروپاست نه ایران لطفا دقت کنید ملت را هوایی نکنید

 98. sajjad Sanatzadeh می‌گوید

  من کارم روی کشتی هستش ویه جورای حرف اول واخروکاپیتان کشتی میزنه.بعضی مطالب خوب بود

 99. سامان می‌گوید

  ممنونم..کاری که باعشق انجام دادین تبدیل به انرژی خوبی در تفکرات من شد

 100. azadeh می‌گوید

  This is s stupid approach to keep your job in a post inductrial society and not IRAN. Stop translating western culture habits and advirtising inocent people on how to follow.

  1. محمدعلی نصیری می‌گوید

   !!:)Take it Easy my smart & innocent friend

 101. Ali Bishak می‌گوید

  مطلب خوبی بود ، ولی بسته به نوع مدیر و نیروی کار فرق میکنه ، بعضی اوقات یک نه گفتن در محیط کار خیلی بهتر از بله گفتن است که همه را به دردسر می اندازد . وقتی سیستم کاری اروپا را بررسی می کنید متوجه می شید که این مطالب برای کشورهای اروپایی کاربرد دارد نه ایران !!!
  ممنونم از مطالبتون که به روز هستش .

 102. بوذری می‌گوید

  در ایران برعکس تمام دنیا است کافی رئیست ازت خوشش بیاد دیگه همه چی حله

 103. مجید می‌گوید

  سلام . خیلی سطحی بود. بهتر بود جملات خوب متقابل را بیان کنید.

 104. هشمت الله می‌گوید

  مزخرف بود

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   متأسفم که این مقاله نظرتون رو جلب نکرده، امیدوارم سایر مقالات براتون مفید باشن.
   سپاس از همراهی‌تون

 105. ابراهیم بهمنیاری کارشناس ارش تاریخ جهان از دانشگاه شهید بهشتی . می‌گوید

  درود
  درود بر همه مخاطبان عزیز.
  مطالب خیلی زیبا و کاربردی را ترجمه نموده اید خیلی از زحمات شما ممنونم و سپاسگزاری می کنم از محبت شما آرزوی سلامتی و توان قلم را برای شما دارم .
  سپاسگزارم از حوصله مخاطبان عزیز.

  1. زهرا ذوالقدر می‌گوید

   سلام. ممنونم بابت آرزوی زیبای شما و خوشحالم از رضایت شما از مطالبی که تیم «چطور» در اختیار خواننده ها میذاره.

 106. جلال می‌گوید

  مطالبتون خیلی عالی و مفید بود

 107. سیما می‌گوید

  سلام ، سپاس از مطالب خوب شما دید مثبت و نگاه تغییر آمیز به زندگی و رفتار شخصی خیلی مهم و این درک میشه در مطالبتون . سپاس از شما .

 108. ناشر مولف می‌گوید

  این مطالب مال خارجی هاست. بیاین ایرانیش رو من به شما یاد بدم:
  رئیس: “همینیه که هست تو کارت رو دنبال نکن”
  مشتری: “نمیشه، جریمه م می کنن”
  رئیس: “خب بکن”

 109. مصطفی صحت می‌گوید

  با سلام
  میتونم بگم متاسفم که فقط بلدیم از برگردان جملات غربی ها استفاده کنیم ، صدها بار تو سایت های مختلف از این دست جملات چرت و بیفایده دیدم . نمیدونم چرا حس خلاقیت از ما ایرانی ها گرفته شده

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   ممنون که دیدگاه‌تون رو بیان کردین.
   مطالب این مقاله ارتباطی به غربی یا شرقی بودن یا حتی خلاقیت نداره. افرادی که این جملات رو به‌کار میبرن عموما نداشتن اعتماد به نفس‌ و مسئولیت‌پذیر نبودن‌شون رو به دیگران ثابت می‌کنن و طبیعتا کسی دوست نداره همکار یا کارمندش چنین ویژگی‌هایی داشته باشه! استفاده کردن از این جملات علاوه‌بر اینکه موجب ناراحتی دیگران میشه و تصویر مناسبی از شخص به‌جا نمیذاره، آینده‌ی شغلیش رو هم تهدید میکنه.

 110. مصطفی صحت می‌گوید

  سلام
  عمق حرف من ریشه ای تر این حرفاس ، اگر دوست داشته باشید مباحثه میکنیم.

 111. الهام دبیری می‌گوید

  مطالب عالی بود

 112. حامد عوض خواه می‌گوید

  سلام نکات بسیار عالی و خوب و مفید بودن ممنونم از شما

 113. احمد می‌گوید

  خیلی خیلی خوب بود
  خدای قسم الله میخورم اگه روزی یک ساعت رسانه های اجتمای اهم از تلوزیون رادیو و غیره چنین مطالبی رو تو برنامه شون قرار بدن رشد علمی ایران با این همه جوان با انگیزه از پیشرفته ترین کشورها هم بیشتر میشه

 114. محمد راستگو می‌گوید

  اینقدر آدم پاچه خار ریخته که هرکاری کنی ته جدولی

 115. الناز می‌گوید

  سپاس
  عالی است.

 116. حمید ملکی می‌گوید

  سلام مطالب بسیار جالب تنفیذ هستند

 117. مهدی می‌گوید

  موارد خوبی رو ذکر نمودین. متاسفانه بعضی وقت ها هر کی که تو جمع بیشتر دیگران رو تمسخر کنه و حرفهای بی ربط بزنه بیشتر قبولش دارن

 118. shokofe می‌گوید

  من تازه مشغول ب کار شدم متاسفانه همه بهم گوشزد می کنند که خیلی شل حرف می زنم لطفا کمکم کنید

  1. رقیه محمدی می‌گوید
 119. آموزش برنامه نويسي اندرويد می‌گوید

  من سارا هستم و برنامه نويس اندرويدم. به تازگي با سايتتون آشنا شدم. واقعا سايتتون حرف نداره. اپليکيشن هم داريد ؟ اگر داريد من ميخوام نصب کنم روي گوشيم. اگر هم نداريد به خاطر خدمات خوبتون پيشنهاد ميکنم حتما يک اپليکيشن براي سايت فوق العادتون طراحي کنيد . ممنون از زحمات شما.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام سارا جان
   سپاس از لطف و توجه شما. طراحی اپلیکیشن چطور در دستور کار قرار داره.

 120. پيام می‌گوید

  اين مطالب تو جامعه ما كاربردي نداره اتفاقا برعكش عمل كني موفق تري

 121. خادم الحسین می‌گوید

  بسیار عالی و کاربردی خیلی ممنون.

 122. خادم الحسین می‌گوید

  بسیار عالی و کاربردی…خیلی ممنون
  یاعلی

 123. اصغر سنقري سبزه واري می‌گوید

  اين مطالب بسيار عالي و كاربردي هست