ورزش­‌هایی که برای کمر درد مناسب نیستند {نظرات متخصصان ارتوپد}

0

کمر درد یکی از مشکلاتی است معمولا از سنین میانسالی گریبان افراد بسیاری را می­گیرد. گاهی به دلایل منطقی مثل ضربه شدید و گاهی هم تنها به خاطر کهولت سن چنین مشکلی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید. اما راه چاره و راه مقابله با آن چیست؟

قطعا ورزش کردن به عنوان یک راه درمانی، می‌تواند تا حدی مشکل را برطرف کرده و یک تسکین خوب بر روی دردهایمان باشد.

اما نکته مهم اینجا است که همه ورزش‌ها برای کمردرد مفید نیستند. در ادامه همراه ما باشید تا به شما ورزش‌­هایی را معرفی کنیم که به هیچ وجه سبب تسکین نیستند و حتی ممکن است درد شما را بیشتر کنند.

برای دریافت مشاوره برای ورزش های کمر درد می توانید با دکتر متخصص ارتوپد مشهد مراجعه کنید.

ورزش‌­های نامناسب برای درد کمر

زمانی که ما دچار درد کمر می­شویم، احتمالا به این فکر می‌افتیم که آن را با ورزش برطرف کنیم. البته ورزش در هر برهه­ای خوب است و در تقویت روحیه ما نقش مهمی دارد. اما نباید فراموش کرد که انجام برخی ورزش­ها می­توانند حال ما را از قبل بدتر کنند. در ادامه این موارد را به شما معرفی خواهیم کرد.

دستگاه پرس ساق پا

پرس ساق پا یک دستگاه بدنسازی است که تقریبا همه باشگاه­ها آن را در اختیار دارند. از این دستگاه برای تقویت عضلات ساق پا استفاده می­شود.

مکانیزم دستگاه به شکلی ساخته شده که فشار بر روی عضلات ساق پا متمرکز باشد؛ اما مقداری فشار هم به ستون فقرات، در هنگام جابه­جایی و آماده­سازی دستگاه وارد می‌شود. این فشار به قدری است که پزشکان انجام این ورزش را برای افرادی که از کمر درد رنج می­برند، ممنوع اعلام کرده­اند.

فشار وارده بر روی ستون فقرات اگر مدیریت نشود می­تواند آسیب‌­های جدی­‌تری برای بیمار به همراه داشته باشد.

دد لیفت پا صاف

دد لیفت پا صاف یکی از حرکت­های پرورش اندام است که با وزنه­‌های سنگین هالتر انجام می­گیرد. این حرکت در بهترین سناریو حتی اگر درست اجرا شود، فشار زیادی به کمر وارد خواهد کرد. این یعنی در شرایط عادی ممکن است برای بدن­سازان و ورزشکاران مناسب باشد؛ اما وقتی که کمر درد دارید اصلا نباید به سراغ این حرکت بروید. اگر دچار مشکل درد کمر هم نیستید نیست تمرین پرفشار، نیروی زیادی به ستون فقرات شما وارد خواهد کرد. پس حتما در هنگام انجام دد لیفت پا صاف نکات مهم اجرای درست را رعایت کنید تا آسیب جدی نبینید.

کشش عضله همسترینگ

در بدنسازی تمرینات زیادی هستند که ما برای اجرا آن‌ها نیاز داریم عضلات پا را به شکل کامل بکشیم. به جز بدنسازی، این حرکات در ورزش­های بسیار دیگری نیز مثل فوتبال، والیبال، تنیس و … انجام می‌شوند. عضله همسترینگ در پا، بیشترین فشار را در زمان کشیده شدن به ستون فقرات وارد خواهد کرد. چراکه در آناتومی بدن انسان عضلات ما به یکدیگر متصل هستند و بین همسترینگ و ستون فقرات نیز اتصال محکمی وجود دارد. به همین خاطر توصیه می­شود که در هنگام کمر درد از انجام چنین تمریناتی خودداری کنید.

وزنه­برداری

منظور ما در این پاراگراف علاوه بر ورزش وزنه­برداری، هر نوع فعالیتی است که با برداشتن وزنه سنگین سر و کار دارد. حرکت­های بدنسازی نیز گاهی نیازمند وزنه­برداری هستند.

برداشتن وزنه­های سنگین خصوصا وزنه‌هایی مثل هالتر، می­تواند فشار زیادی به کمر و ستون فقرات شما وارد بکند.

بدنساز­های حرفه­ای در هنگام انجام چنین تمریناتی از کمربند مخصوص بدنسازی استفاده می­کنند که فشار وارده به کمر را تا حدی دفع خواهد کرد و سبب مشکل نخواهد شد.

خود این کار به خوبی نشان­دهنده میزان فشاری است که بر روی کمر ورزشکار وارد می­شود. البته در هنگام کمر درد حتی با کمربند مخصوص هم نباید به دنبال انجام این تمرین رفت. البته که درباره هر کدام از این موارد می­توانید با دکتر متخصص و فوق تخصص ارتوپد مشورت کنید.

درازنشست

در نگاه اول از نظر بسیاری از افراد دراز نشست بیشترین فشار را بر روی شکم و عضلات همین ناحیه وارد خواهد کرد. در حالی که این ورزش می­تواند فشار زیادی را به دیسک­های ستون فقرات وارد کند. به همین دلیل هنگامی که مشکل کمر دارید این ورزش برای کمر شما می­تواند آسیب­زا باشد.

برای جلوگیری از این عارضه بهتر است که کرانچ را جایگزین درازنشست کنید. کرانچ فشار بیشتری به ناحیه شکم شما وارد می­کند و از طرفی هم خطرات درازنشست برای کمر را ندارد. البته به هنگام کمر درد ،کرانچ را نیز با مراقبتی بیش از پیش و سخت­گیرانه دنبال کنید.

دویدن

دویدن فشار زیادی به ستون فقرات شما وارد می­کند. در هنگام دو، ستون فقرات شما مدام باید تغییر شکل دهد و در برابر حرکات پای شما مقاومت داشته باشد. این فشار وارده بر روی کمر شما تاثیر منفی خواهد گذاشت و به هنگام کمر درد نیز اثر فاجعه­باری در پی دارد.

بهتر است به جای دویدن در هنگام درد کمر خود، از پیاده روی نرم و سبک استفاده کنید. پیاده‌روی به ناحیه کمر شما فشاری وارد نخواهد کرد.

این ورزش میزان گردش خون را افزایش می­دهد که سبب سبکی و کاهش درد خواهد شد. به علاوه روحیه شما را بدون انجام فعالیت سنگین بهبود می­‌بخشد و بعد از انجام آن شاداب‌­تر خواهید بود.

ورزش­‌هایی که نیاز به چرخش و خم‌­شدن دارند

در آخر باید ورزش‌­هایی را نام ببریم که دسته‌­بندی خاصی برایشان در نظر گرفته نشده است. با توجه به شرایط شما در هنگام کمر درد بهتر است که ورزش‌­هایی را که احتیاج به چرخش و خم‌­شدن دارند، انجام ندهید.

این دو عامل سبب می­شوند که درد شما بیشتر شود و دیرتر به بهبودی کامل دست پیدا کنید.

سریعترین راه گرفتن نوبت آنلاین از دکتر متخصص ارتوپد در مشهد

برای اینکه وقت خود را هدر ندهید و در سریع‌ترین زمان ممکن اولین نوبت دکتر ارتوپد را در مشهد دریافت کنید می‌توانید وارد سایت نوبت دهی آنلاین دکترتو شوید و با جستجوی تخصص ارتوپد در شهر مشهد، به لیستی از دکتر‌های متخصص ارتوپد مشهد و بهترین دکترهای مشهد در دیگر تخصص های پزشکی دسترسی داشته‌باشید. برای اینکار تنها به چند دقیقه زمان و دسترسی به اینترنت نیاز دارید.

همچنین یک وسیله‌ی الکترونیکی که با آن بتوانید وارد فضای مجازی شوید. دیگر نه نیازی به جابجایی در شهر دارید و نیازی به تلفن کردن. در کوتاه‌ترین زمان نوبت اینترنتی از دکتر مورد نظر دریافت می‌کنید.

لیستی از متخصصین ارتوپد در مشهد

 

  • دکتر سید رضا شریفی، تخصص ارتوپدی
  • دکتر عباس نوری، تخصص ارتوپدی
  • دکتر علیرضا جلیلی اصل
  • دکتر محمد حسن کیانوش
  • دکتر سید سعید مهاجرزاده حیدری
  • دکتر علی دانسته
  • دکتر خسرو شایان
  • دکتر عباس طالبیان
  • دکتر احسان عبداللهی
  • دکتر محمدعلی اسلامی

سخن آخر

کمر درد یک عارضه شایع در بین مردم است. خصوصا افرادی که ورزش حرفه­ای انجام می­دهند یا مشاغل سختی دارند، بیش از دیگران از معرض این عارضه هستند.

برای کاهش درد کمر، ورزش می­تواند بسیار مفید باشد؛ اما قطعا همه ورزش‌­ها چنین خاصیتی برای ما ندارند. در بالا این ورزش‌­ها را به شما معرفی کردیم تا با مطالعه آن‌ها در هنگام بروز این عارضه، آسیب جدی به خود وارد نکنید و زودتر بهبودی خود را بازیابید.

برای انجام ورزش‌­های مختلف در هنگام درد ستون فقرات و کمر مشاوره از دکتر ارتوپد نیز می­تواند بسیار مفید باشد و تا حد زیادی ابهامات شما را برطرف کند.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.