۱۲ نکته برای افزایش تمرکز و بهره‌وری در روزهای گرم تابستان

0

آیا در روزهای تابستان همیشه خسته و کلافه‌اید؟ خب شما تنها نیستید. وقتی خورشید سوزان بر فراز سرتان شعله می‌کشد، ممکن است حس کنید هر لحظه تمرکزتان هم ذوب می‌شود. هیچ‌کدام ما نمی‌توانیم دمای هوا را کنترل کنیم، اما برای تمرکز و شکوفایی ذهن در تابستان هم راه‌هایی وجود دارد. در این مقاله، نکاتی را می‌گوییم که به‌کمک آنها می‌توانید تابستان را به پربارترین دوران زندگی خود تبدیل کنید. با ما همراه باشید.

تابستان فصل استراحت است یا کار؟

وقتی بچه بودیم تمام سال تحصیلی را منتظر می‌ماندیم تا به تابستان برسیم. در این فصل به دور از هیاهوی مدرسه، با دوستان خود بازی می‌کردیم و با خانواده برای بستنی‌خوردن بیرون می‌رفتیم. سفرهای تابستانی و شنا در استخر و دریا بخش مهمی از خاطرات ما از این فصل گرم سال است. بااین‌حال وقتی بزرگ می‌شویم، دیگر چیزی به‌نام تعطیلات تابستانی وجود ندارد. ما تمام سال را باید کار کنیم، اما کارکردن به این معنا نیست که نمی‌توانیم از تابستان لذت ببریم. مهم این است که بفهمیم چطور بین کار و استراحت تعادل ایجاد کنیم.

وقتی هوا گرم است، کارکردن سخت می‌شود. وقتی در اتوبوس یا ترافیک گیر کرده‌اید و آفتاب روی سرتان می‌تابد یا وقتی مجبورید از ایستگاه تا دفترتان پیاده‌روی کنید و عرق می‌ریزید، عصبی و خسته می‌شوید. با چنین حالی به محل کار می‌رسید و تازه باید کارهای روزانه خود را شروع کنید. اگر در شرکتی بزرگ با چند تیم کار می‌کنید، کارتان سخت‌تر هم می‌شود. همیشه بعضی از همکارانتان در تعطیلات‌اند. یک نفر از سفر برمی‌گردد و ۲ نفر دیگر مرخصی می‌گیرند. هماهنگی بین اعضای مختلف گروه دشوار می‌شود و ممکن است شما را کلافه و خسته کند، بنابراین باید بدانید چطور در فصل تابستان بهره‌وری خود را حفظ کنید.

تأثیر گرما بر بهره‌وری و تمرکز

گرما یکی از عوامل مهمی است که بر بهره‌وری اثر منفی می‌گذارد. هوای گرم استرس را بیشتر می‌کند و انرژی زیادی از بدن می‌گیرد؛ به همین دلیل تمرکز افراد کم می‌شود. وقتی دمای بدن زیاد می‌شود، اندام‌های مختلف کم‌آب (دهیدراته) می‌شوند. کم‌آبی باعث می‌شود حتی در ابتدای روز احساس خستگی کنید و روحیه مناسبی برای کار نداشته باشید.

خستگی و استرس عملکرد ذهن را کاهش می‌دهند و ممکن است مجبور شوید برای کار کوچکی چندین ساعت زمان صرف کنید. علاوه‌بر این، استرس و گرمای هوا افراد گروه را عصبی و کلافه می‌کنند درنتیجه کوچک‌ترین چالشی همه را عصبانی و در شرکت تنش ایجاد می‌کند.

نکاتی برای تمرکز بر کار در روزهای گرم

برای افزایش تمرکز در روزهای گرم روش‌های مختلفی وجود دارد. شما باید به نیازهای بدن و ذهن خود آگاه باشید تا بتوانید بهره‌وری خود را ثابت نگه دارید. در ادامه، مؤثرترین روش‌های متمرکزماندن در تابستان را توضیح می‌دهیم.

۱. بیش‌ازحد کار نکنید

تلاش نکنید تمام کارهای خود را در یک روز انجام دهید. گرما خلق‌وخویتان را تغییر می‌دهد و شما را خسته می‌کند. فهرست طولانی کارها استرس را افزایش می‌دهد و روی نتایج کارتان اثر می‌گذارد. بنابراین کارهای خود را اولویت‌بندی کنید و فقط کارهای خیلی مهم را در یک روز انجام دهید. کارهایی را که فوری نیستند به روز بعد یا آخر هفته موکول کنید که وقت‌تان آزادتر است و زمان بیشتری دارید. این‌طوری استرس کمتری خواهید داشت و عملکردتان بهبود خواهد یافت.

۲. مقدار کافی آب بنوشید

گرما بدن را کم‌آب می‌کند و کم‌آبی اثر منفی روی بهره‌وری دارد. وقتی بدنتان کم‌آب می‌شود، احساس خستگی می‌کنید و تمرکزتان کم می‌شود. سعی کنید همیشه یک بطری آب خنک همراه خود داشته باشید و هر نیم ساعت کمی آب بنوشید. مصرف میوه و سبزیجات نیز انرژی و قدرت تمرکزتان را افزایش می‌دهد.

۳. بین کارها استراحت کنید

تمام روز را صرف کار نکنید. حتی وقتی فعالیت بدنی زیادی ندارید، گرمای هوا شما را خسته می‌کند. هر یکی‌دو ساعت به خود استراحت دهید. کمی در فضای باز قدم بزنید و هوای تازه تنفس کنید. این کار به ذهن شما استراحت می‌دهد، درنتیجه انرژی و تمرکز بیشتری خواهید داشت. علاوه‌بر این، خوب است چند بار در روز صورت خود را با آب خنک بشویید تا دمای بدنتان کاهش یابد و احساس شادابی کنید.

۴. دورکاری کنید

اگر در شرکتی کار می‌کنید که امکان دورکاری دارید، از این فرصت استفاده کنید. روزهای خیلی گرم در خانه بمانید و کارهای خود را از راه دور انجام دهید. با دورکاری دیگر انرژی‌تان در مسیر و ترافیک تلف نمی‌شود و در روزهای طولانی و گرم کمتر دچار استرس می‌شوید. درنتیجه بهره‌وری شما بیشتر می‌شود.

۵. تهویه محیط را بررسی کنید

تهویه مناسب در محیط کار بر بهره‌وری تاثیر دارد

اکثر شرکت‌ها کولر دارند، اما مطمئن شوید که کولر به‌خوبی کار می‌کند. تهویه مطبوع تأثیر زیادی بر عملکرد کارمندان دارد. گرمای طولانی‌مدت شما را کلافه و زمان انجام کارها را طولانی می‌کند. اگر محیط اتاق کارتان گرم است، حتما آن را به مدیران خود گزارش دهید. از آنها بخواهید کولر را تعمیر کنند تا هوای تازه و خنک در اتاق جریان داشته باشد.

۶. پرده‌های اتاق کارتان را ببندید

نور خورشید اتاق شما را روشن و روحیه‌بخش می‌کند، اما باعث گرمای هوا هم می‌شود. بر اساس تحقیقات، بهتر است در فصل تابستان پرده‌های اتاق را ببندید تا فضای داخلی خنک بماند. البته پرده‌های تیره و ضخیم اتاق را گرم‌تر می‌کنند، بنابراین بهتر است از پرده‌هایی استفاده کنید که بازتاب نور بیشتری دارند و جلوی گرما را می‌گیرند.

۷. از نوشیدنی‌های شیرین پرهیز کنید

همه ما وقتی هوا گرم است وسوسه می‌شویم شربت‌های خنک یا قهوه سرد بنوشیم، اما این نوشیدنی‌ها بهره‌وری را کاهش می‌دهند. وقتی در هوای گرم گلوکز زیادی مصرف می‌کنید، انرژی‌تان کم می‌شود و در طولانی‌مدت احساس خستگی بیشتری می‌کنید. به‌جای این نوشیدنی‌ها، آب بنوشید. وعده‌های غذایی خود را سبک‌تر کنید و بین وعده‌ها آب بنوشید تا عملکرد مغزتان در هوای گرم کم نشود.

۸. دوش آب سرد بگیرید

بسیاری از پزشکان معتقدند دوش آب سرد برای سلامتی مضر است. آنها می‌گویند آب سرد متابولیسم بدن را کاهش می‌دهد و کالری زیادی می‌سوزاند. علاوه‌بر این، احتمال ابتلا به اگزما را افزایش می‌دهد. اما دوش آب سرد خستگی را از تن دور می‌کند و به شما انرژی می‌دهد. اگر نمی‌توانید دوش آب سرد بگیرید، یک حوله را آب سرد خیس کنید و هر چند ساعت صورت و گردن خود را با آن پاک کنید.

۹. لباس راحت بپوشید

لباس‌های گشاد و رنگ روشن بهترین انتخاب برای تابستان‌اند. پارچه‌های نخی الیاف طبیعی دارند و خنک‌تر از لباس‌هایی‌اند که با الیاف مصنوعی تولید شده‌اند. سعی کنید روزهای گرم، لباس راحت و سبک بپوشید. همچنین می‌توانید لوسیون‌ها و تونرهای آرایشی خود را در یخچال نگهداری کنید. وقتی دمای بدنتان بالاست، لوسیون یا تونر خنک را روی پوست خود استفاده کنید تا دمای بدن تنظیم شود و خستگی‌تان از بین برود.

۱۰. پاشویه کنید

پاها نقش مهمی در تنظیم دمای بدن دارند. همان طور که در فصل زمستان با پوشیدن جوراب گرم تمام بدنتان گرم می‌شود، در تابستان هم می‌توانید با خنک‌کردن پاها تمام بدن خود را خنک کنید. مقداری آب و یخ آماده کنید و پاهای خود را چند دقیقه در آن قرار دهید. خنکی آب خستگی و کسالت بدن را از بین می‌برد. توجه داشته باشید که نباید با آب خیلی سرد پاشویه کنید. آب خیلی سرد ممکن است درد و خستگی پاهایتان را بیشتر کند.

۱۱. کارهایتان را برنامه‌ریزی کنید

اخبار هواشناسی را دنبال کنید و برنامه هفتگی خود را بر اساس آن تنظیم کنید. گرمای هوا به‌قدر کافی باعث استرس می‌شود، بنابراین بهتر است در این روزها کارهای پراسترس انجام ندهید. اگر می‌توانید بخشی از کارهایتان را به غروب یا اول صبح که هوا خنک‌تر است موکول کنید. اگر کاری دارید که به تمرکز زیاد نیاز دارد، روزی را برای آن کار انتخاب کنید که خیلی گرم نباشد.

۱۲. مدیتیشن کنید

امروزه برنامه‌های مختلفی وجود دارند که به‌کمک آنها می‌توانید متمرکز بمایند و بهره‌وری خود را افزایش دهید. مدیتیشن و تمرینات ذهن‌آگاهی استرس را کم و مغز شما را برای انجام کارهای روزانه آماده می‌کنند. چند دقیقه از روز خود را به این کار اختصاص دهید. موسیقی آرامی گوش دهید. تنفس عمیق و منظم را تمرین کنید و به ذهن و بدن خود آگاه شوید. این کار به شما انگیزه می‌دهد کارهایتان را ادامه دهید. پس از تمام‌کردن هر پروژه مهم هم به خود پاداشی بدهید که خوشحالتان می‌کند و بهتان روحیه‌ می‌دهد.

سخن آخر

در روزهای طولانی تابستان، طبیعی است که در برابر گرما تسلیم شویم و تمرکزمان کم شود اما باید بدانید راه‌هایی برای مقابله با این مسئله وجود دارد. اگر می‌خواهید حتی در گرم‌ترین روزهای بهره‌وری خوبی داشته باشید، باید استراتژی مناسبی در ذهنتان بچینید؛ به نیازهای بدنتان آگاه باشید و به مغزتان کمک کنید تمرکز و توانایی خود را حفظ کند.

به‌جز نکاتی که ذکر شد، از چه راهکارهای برای افزایش تمرکز در روزهای گرم تابستان بهره می‌برید؟ نظرات خود را با ما به اشتراک بگذراید.


در ادامه بخوانید: چطور با کار کمتر نتیجه بیشتری بگیریم؟
چگونه با مدیر و همکاران خود تعامل موثری داشته باشیم.
چگونه در سازمان خود پله‌های ترقی را به‌سرعت طی کنیم.


منبع wellandgood thinkmarketingmagazine forbes
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon