علت بالا رفتن فشار پکیج چیست؟ چگونه فشار پکیج را کم کنیم؟

0

افزایش فشار پکیج یکی از مشکلات شایع این دستگاه‌های گرم‌کننده آب است که معمولا در فصول سرما اتفاق می‌افتد؛ زیرا در فصل‌های سرما معمولا بیشتر از سایر فصل‌ها از پکیج استفاده خواهد شد. پکیج‌ها به‌دلیل کارایی بالا و مصرف انرژی کم، گزینه‌ عالی برای تامین آب گرم مصرفی و گرمایشی محسوب می‌شوند. علت بالا رفتن فشار پکیج یک مورد مشخص و دقیق نیست بلکه ممکن است به‌دلایل مختلفی این اتفاق رخ دهد. در این مقاله به بررسی علت بالا رفتن فشار پکیج می‌پردازیم تا در تشخیص سریع مشکل به شما کمک کنیم. همچنین راه‌حل‌هایی را برای کاهش فشار پکیج ارائه کرده‌ایم.

افزایش دما محیط؛ از دلایل افزایش فشار پکیج

یکی از علل اصلی بالا رفتن فشار پکیج، افزایش دما محیط است. با افزایش دما، گاز درون پکیج نیز گرم‌تر خواهد شد و حجم آن افزایش پیدا می‌کند؛ افزایش حجم گاز به دستگاه، فشار اضافی وارد می‌کند و علت بالا رفتن فشار پکیج محسوب می‌شود. ازسوی‌دیگر ممکن است دما داخل پکیج به‌دلیل نقص در سنسور دما یا تنظیمات پکیج افزایش پیدا کند. در همه پکیج‌ها مانند پکیج‌های لورچ، بوتان و سایر برندها، هوا حاوی اکسیژن باید به‌درستی از سیستم تخلیه شود. اگر هوا داخل سیستم بماند، اکسیژن به‌عنوان یک عامل اکسید کننده عمل خواهد کرد. اکسید شدن گازها باعث خرابی قطعات داخلی پکیج و افزایش فشار دستگاه می‌شود.

اکسید شدن ممکن است برای هر پکیجی رخ دهد، اما میزان تخریب آن باتوجه‌به کیفیت قطعات پکیج متفاوت خواهد بود. ازاین‌رو، برای خرید دستگاه تامین آب گرم حتما به کیفیت قطعات دقت کنید. برای مثال، پکیج لورچ برند محبوبی است که از قطعات باکیفیت بالا ساخته شده و تکنولوژی پیشرفته آن مصرف انرژی را بسیار کاهش داده است. در بازار قیمت پکیج لورچ براساس نوع تکنولوژی و مدل آن تعیین می‌شود. برای خرید این سیستم تامین آب گرم مصرفی و گرمایشی باید باتوجه‌به نیاز خود از بین مدل‌های مختلف و نوع دیواری یا زمینی آن یکی را انتخاب کنید.

خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان؛ علت شایع بالا رفتن بار پکیج

بالارفتن فشار پکیج ممکن است به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد، اما یکی از علت‌های شایع آن، خراب شدن شیر تخلیه یا شیر اطمینان پکیج خواهد بود. این مسئله به‌عنوان یک مشکل جدی در عملکرد سیستم گرمایشی منزل است. شیر تخلیه یا شیر اطمینان در سیستم پکیج مسئول کنترل و تنظیم فشار داخلی هستند. هنگامی که فشار آب در مدار گرمایش بیش از حد مجاز افزایش پیدا کند (بیشتر از ۳ بار)، این شیرها به‌صورت خودکار باز می‌شوند و به‌طورموقت از طریق تخلیه آب، فشار را کاهش می‌دهند. اما اگر یکی از شیرها خراب یا دچار نقص شود، سیستم امکان کنترل فشار را نخواهد داشت.

برخی از پکیج‌ها برای جلوگیری از آسیب به قطعات دستگاه و عملکرد گرمایش خانه، این شیرها را حساس‌تر طراحی کرده‌اند. برای مثال، شیر اطمینان در پکیج بوتان مجهز به فنر و دیافراگم لاستیکی است که تا ۲.۵ برابر فشار را تحمل می‌کند. اگر فشار پکیج از این حد فراتر رود، دیافراگم به‌آرامی سوپاپ اطمینان را کشیده و آب اضافی و بار را تخلیه می‌کند. برای خرید این پکیج هوشمند می‌توانید مشخصات و قیمت پکیج بوتان را در سایت اپسیلون کالا مشاهده کنید.

خراب بودن مبدل پکیج؛ افزایش ناگهانی فشار دستگاه تامین آب گرم

در سیستم‌های تامین آب گرم که از مبدل حرارتی استفاده می‌کنند، خرابی مبدل می‌تواند علت بالا رفتن بار پکیج دیواری یا زمینی باشد. این خرابی ممکن است در پکیج‌های دو مبدله نیز برای مبدل ثانویه رخ دهد؛ در این صورت شاهد افزایش فشار ناگهانی خواهید بود. برای حل این مشکل و تنظیم فشار به حالت معمولی، تعویض مبدل پکیج یکی از مهم‌ترین اقداماتی است که معمولا انجام می‌شود.

همواره توصیه می‌شود تعمیرات و تعویض مبدل پکیج را به تکنسین‌های متخصص و باتجربه بسپارید تا از انجام صحیح و ایمن این کار اطمینان حاصل شود. برای جلوگیری از خرابی مبدل پکیج و افزایش عمر مفید آن، مراقبت و نگهداری منظم از سیستم گرمایشی پکیج خود را فراموش نکنید. این موارد شامل تمیزی، تعویض فیلترها و کنترل عملکرد کلی سیستم می‌شود.

خراب شدن منبع انبساط؛ علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی و تابستانی

یکی از علت بالا رفتن فشار پکیج در حالت زمستانی و تابستانی، خرابی منبع انبساط است. منبع انبساط در سیستم گرمایشی پکیج وظیفه تنظیم فشار داخلی سیستم را برعهده دارد. در‌صورتی‌که این قطعه معیوب شود، فشار به‌طور ناگهانی افزایش پیدا می‌کند که این مشکل منجر به بالا رفتن فشار پکیج خواهد شد. در‌صورتی‌که مدار گرمایش با آب پر شده باشد و از قسمت شیر هواگیری مخزن انبساط به‌جای هوا، آب خارج شود، نشانگر خرابی منبع انبساط خواهد بود؛ در این صورت، منبع انبساط باید تعویض شود.

اگر از تجهیزاتی مانند فشارسنج برای اندازه‌گیری فشار مخزن انبساط استفاده می‌کنید، باید بدانید که فشار نرمال منبع انبساط زمانی‌که آب در مدار گرمایش نیست، بین ۰.۶ تا ۲.۲ بار واحد فشار (Bar) است. با خراب شدن منبع انبساط، فشار مدار گرمایش بالاتر از ۳ بار می‌رود و این فشار از طریق شیر تخلیه آب خارج می‌شود.

راهکارهای کاهش فشار پکیج؛ تنظیم فشار آب ورودی و هواگیری پکیج

علت بالا رفتن فشار پکیج باتوجه‌به تکنولوژی و شرایط آن متفاوت خواهد بود. در صورت بروز چنین مشکلی، راهکارهای ساده‌ای وجود دارد که با انجام آن‌ها می‌توان فشار پکیج را به حالت نرمال بازگرداند. برخی از راهکارهای پایین آوردن فشار پکیج عبارت‌اند از:

  • تنظیم فشار آب ورودی: در ابتدا، شیر ورودی آب به پکیج را ببندید. سپس یکی از شیرهای آب گرم را باز کنید تا فشار روی مانومتر کاهش پیدا کند. بعد از باز کردن شیر آب گرم، آن را دوباره ببندید. حالا شیر پر کن را هم باید بسته شود. سپس ورودی آب سرد را باز کرده و فشار مانومتر را تنظیم کنید.
  • هواگیری پکیج: شیر هواگیری یکی از رادیاتورهایی که به پکیج متصل است را باز کنید. به دقت هوا را از مخزن خارج کنید تا فشار پکیج به حد نرمال بازگردد. پس از انجام هواگیری، شیر هواگیر رادیاتور را ببندید تا از ایجاد چکه و کاهش فشار پکیج جلوگیری شود.

توصیه می‌شود در صورت عدم توانایی در انجام این راهکارها یا در صورت بروز مشکلات بزرگتر، به تکنسین‌های متخصص و باتجربه مراجعه کنید. با انجام راهکارهای کاهش فشار پکیج، این سیستم تامین آب گرم دوباره به حالت نرمال باز می‌گردد و می‌توان از عملکرد بهتر این سیستم بهره برد.

انتخاب پکیج‌های باکیفیت و مجهز به تکنولوژی‌های پیشرفته از اپسیلون کالا

خرابی شیر تخلیه یا شیر اطمینان پکیج، مبدل پکیج، و منبع انبساط ممکن است علت بالا رفتن فشار پکیج باشند. ازآنجایی‌که این سیستم‌های تامین آب گرم محبوبیت ویژه‌ای به‌دلیل عملکرد مناسب دارند، توجه به نگهداری و تعمیرات منظم و اصولی آن‌ها اهمیت بسیار بالایی پیدا خواهد کرد. همچنین، انتخاب پکیج‌های مجهز به قطعات باکیفیت و تکنولوژی‌های به‌روز نیز از خرابی‌های زودرس جلوگیری می‌کند و عمر مفید سیستم را افزایش می‌دهد.

ازاین‌رو، برای خرید پکیج حتما فروشگاه‌ معتبری مانند اپسیلون کالا را پیدا کنید و از اصل بودن دستگاه مورد نظر خود مطمئن شوید. اپسیلون کالا یکی از فروشگاه‌های معتبر در زمینه فروش تجهیزات سرمایشی و گرمایشی است که کالا‌ها را با قیمت مناسب در بازار عرضه می‌کند. برای مشاهده محصولات به وبسایت اپسیلون کالا (epsilonkala.com) مراجعه کنید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هر سوالی داری از
هوش مصنوعی رایگان
بپرس!

close icon
close icon