راهکارهای افزایش انگیزه برای درس خواندن

61

تا حالا شده وقتی که می‌خواهید درس بخوانید، مدت‌ها بی‌فایده فقط به کلمات خیره شوید؟ آیا درس خواندن برای‌تان کار خواب‌آوری شده است؟ آیا بیشتر اوقات احساس می‌کنید حوصله‌ی درس خواندن را ندارید؟ اگر این مشکلات را تجربه کرده‌اید، امیدواریم ادامه‌ی این مقاله انگیزه برای درس خواندن در شما را تقویت کند.

بخش اول: فضای مناسب درس خواندن را برای خود فراهم کنید

۱. مکانی آرام پیدا کنید که تمرکز شما را بر هم نزند

انگیزه برای درس خواندن - مکانی مناسسب برای درس خواندن پیدا کنید

این مکان می‌تواند کتابخانه، کافه یا اتاقی در خانه‌تان باشد. عامل ضروری این است که این مکان‌ها از سروصدا و عوامل برهم زننده‌ی تمرکز خالی باشند. جاهایی که احتمال دارد دوستان‌تان بیایند را انتخاب نکنید.

۲. وسایل درس خواندن را آماده کنید

انگیزه برای درس خواندن - وسایل موردنیاز برای درس خواندن را همان ابتدا آماده کنید

حتما وسایلی که برای درس خواندن نیاز دارید، آماده کنید. این وسایل می‌تواند شامل کاغذ، خودکار، مداد، ماژیک شبرنگ و… باشد. بستگی به خودتان دارد که برای درس خواندن به چه ابزاری نیاز دارید. اگر ابزار موردنیازتان را قبل از شروع آماده نکنید، باید حین درس خواندن این کار را انجام دهید و تمرکزتان برهم می‌خورد.

۳. مقداری آب و تنقلات کنار خود بگذارید

وقتی که بدن انسان سیراب باشد، کارایی‌اش افزایش می‌یابد. بنابراین مقداری آب در کنار خود داشته باشید. در بین درس خواندن گاهی آب مصرف کنید تا آب بدن‌تان تأمین شود. همچنین مقداری تنقلات سالم مانند آجیل و میوه هم کنار خود بگذارید. این‌گونه انرژی از دست رفته‌ی خود را جبران کنید.

برای تأمین انرژی از فست‌فود و شیرینی استفاده نکنید. خوراکی‌هایی مانند پیتزا، همبرگر، کیک و شیرینی را مصرف نکنید. این مواد انرژی شما را برای مدت کمی بالا نگه می‌دارند و کم‌کم باعث احساس خواب‌آلودگی در شما می‌شوند.

بخش دوم: عوامل حواس‌پرتی را از بین ببرید

۱. لباس راحت بپوشید

لباس راحت و مناسب بپوشید. سعی کنید لباس‌تان چیزی نداشته باشد که حواس‌تان را پرت کند. عوامل بسیار کوچک هم می‌تواند تمرکزتان را برهم بزند. مثلا اگر شلوارتان گشاد باشد و دائماً بخواهید آن را بالا بکشید.

اگر موهای بلندی دارید، موهای خود را ببندید تا جلوی چشمتان نیاید.

۲. تلفن همراه خود را روی حالت سکوت بگذارید

انگیزه برای درس خواندن - تلفن همراه را خاموش یا ساکت کنید

زمان درس خواندن، زمان مناسبی برای صحبت کردن با دوست و فامیل نیست. اگر ممکن است فرد خاصی نگران‌تان شود، از قبل به او بگویید که در این زمان مشغول درس خواندن خواهید بود و صدای گوشی را نمی‌شنوید. بنابراین هنگام درس خواندن گوشی خود را بر روی حالت سکوت بگذارید و آن را دور از دسترس خود قرار دهید. اگر تلفن همراه کنارتان باشد احتمال دارد مرتب آن را چک کنید.

۳. اگر به کامپیوتر خود برای درس خواندن نیازی ندارید، آن را خاموش کنید

انگیزه برای درس خواندن - اگر به کامپیوتر برای درس نیاز ندارید، آن را خاموش کنید

اگر به کامپیوترتان برای درس خواندن نیاز ندارید، آن را خاموش کنید. روشن بودن کامپیوتر شاید شما را وسوسه کند که در سایت‌های ورزشی بچرخید یا اخبار بازیگران محبوب خود را دنبال کنید. در نهایت به خودتان می‌آیید و می‌بینید زمان زیادی را پشت کامپیوتر تلف کرده‌اید.

 • اگر برای تحقیق درسی باید وب‌سایت خاصی را مطالعه کنید، می‌توانید از آن صفحه پرینت تهیه کنید. این‌گونه حین مطالعه، وسوسه نمی‌شوید زبانه‌ی دیگری در مرورگرتان باز کنید و سری به شبکه‌های اجتماعی بزنید.
 • اگر می‌خواهید مطلب خاصی را در نرم‌افزار ورد تایپ کنید، می‌توانید اینترنت خود را به‌طور موقت قطع کنید.

بخش سوم: اهداف‌ درسی خود را تعیین کنید

۱. اهداف واقعی برای درس خواندن خود مشخص کنید

به‌جای اهداف کلی و مبهم، اهداف مشخص و دست‌یافتنی برای خود تعیین کنید. مثلا به‌جای اینکه بگویید «باید ریاضی خود را قوی کنم» هدف مشخصی در خواندن ریاضی تعریف کنید. مثلا بگویید می‌خواهم رسم نمودار تابع درجه‌ی دوم را یاد بگیرم. با این روش در پایان زمان مطالعه دقیقا می‌دانید چه بخشی را مطالعه کرده‌اید و چه دستاوردی داشته‌اید.

۲. وقتی به هدفی رسیدید، به خود جایزه بدهید

وقتی که به هدف معینی رسیدید، به خود جایزه بدهید. اگر هدفی که به آن رسیدید هدف نهایی نبود و باید باز به درس‌ خواندتان ادامه دهید، می‌توانید کمی راه بروید، چیزی بخورید یا به آهنگ دلخواه‌تان گوش بدهید. اگر با رسیدن به هدف‌تان درس خواندن‌تان هم تمام می‌شود، آزادید هر کاری که دوست دارید انجام دهید. می‌توانید بازی کنید، با دوستان‌تان صحبت کنید یا فیلم ببینید.

اگر تصمیم دارید با استراحتی کوتاه به خود پاداش بدهید، فراموش نکنید که هنوز درس شما باقی مانده است. پس از سپری شدن زمان مشخص به درس خود ادامه دهید. به صدای توی سرتان گوش ندهید که از شما می‌خواهد بیشتر استراحت کنید.

بخش چهارم: خودتان را آماده کنید

۱. یک برنامه‌ی درسی برای خودتان درست کنید

به‌جای اینکه به‌طور مبهم بگویید «باید این هفته درس بخوانم» به‌طور مشخص برای خود برنامه‌ریزی کنید. برنامه‌ریزی می‌تواند تا حد زیادی مشکل ضعف اراده‌ی شما را برطرف کند.

۲. درس خود را به تعویق نیندازید

درس‌ها را برای دقیقه‌ی آخر نگذارید تا مجبور شوید در یک شب ۱۰۰ صفحه برای امتحان بخوانید. مثلا اگر سه‌شنبه امتحان دارید، کم‌کم از چند روز قبل درس خود را بخوانید. با این روش نگرانی شما برای امتحان هم کاهش خواهد یافت.

بخش پنجم: حالا شروع به درس خواندن کنید

انگیزه برای درس خواندن - با اراده شزوع به خواندن درس کنید

بعضی اوقات شروع، سخت‌ترین بخش کار است. اگر اهداف درسی که برای خود تعیین کرده‌اید به نظر ترسناک می‌آید، اهداف خود را کوچکتر کنید. مثلا برنامه‌ریزی کنید نصف فصل را امروز و نصف فصل را فردا بخوانید. یادتان باشد حتی کمی درس خواندن بهتر از چیزی نخواندن و جمع‌شدن مطالب است.

نکاتی که می‌تواند به شما کمک کند

 • مرتب و منظم باشید. میز تحریر خود را تمیز و مرتب نگه دارید. کیف خود را از کاغذهایی که به آن نیاز ندارید، خالی کنید. کاغذهای مربوط به هر درس را مرتب دسته‌بندی کنید. این‌گونه زمانی که به آنها نیاز داشتید، به مشکل بر نمی‌خورید.

انگیزه برای درس خواندن - میز، اتاق و کاغذهای درسی را مرتب کنید

 • اگر فرد خیال‌پردازی هستید، در زمان درس از فکر کردن به هر چیزی غیر از درس خودداری کنید. به این فکر کنید که اگر امروز درس خود را نخوانید، در آینده با افزایش مطالب کار برای‌تان سخت خواهد شد.
 • حتما در طول کلاس مطالب مهم را یادداشت کنید. این مطالب برای انجام تکالیف، پروژه‌ها و امتحانات مفید خواهند بود. اگر هم سرعت نوشتن شما پایین است و از معلم عقب می‌افتید، به‌صورت چرک‌نویس یادداشت کرده و بعدها مطالب را پاک‌نویس کنید.
 • اگر نیاز به کمک دارید، از معلم خود کمک بخواهید. از سؤال کردن نترسید. معلمان حقوق می‌گیرند تا به سؤالات شما جواب بدهند. این علاقه‌ی شما باعث افزایش انگیزه‌ی معلمان برای بالا بردن سطح کلاس‌شان می‌شود. نگران نباشید که دوستان‌تان راجع به شما چه فکری می‌کنند. بهتر است به‌جای تظاهر به یادگیری، مطالب را واقعا یاد بگیرید.
 • خواب کافی برای یادگیری مطالب ضروری است. خواب کمک می‌کند تا مغز اطلاعات را ذخیره نماید. به این منظور باید هر شب حداقل ۸ ساعت بخوابید.

انگیزه برای درس خواندن - خواب کافی برای تثبیت مطالب خوانده شده الزامی است

 • به خودتان بگویید که وقتی به اهدافم رسیدم، می‌توانم با خیال راحت به تفریح بپردازم. اراده‌ای قوی داشته باشید و اجازه ندهید حواس‌تان پرت شود. اگر سروصدا شما را اذیت می‌کند، پنبه‌ای در گوش‌تان بگذارید. اگر کسی باعث حواس‌پرتی شما می‌شود، روی خود را از او برگردانید.
 • هرگز حین درس خواندن از تلفن همراه استفاده نکنید. آن را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار بدهید. سپس آن را در کمد یا جایی بگذارید که نتوانید ببینید. حتی می‌توانید آن را به والدین خود بدهید و از آنها بخواهید تا وقتی که درس تمام نشده، آن را به شما پس ندهند.
 • درس را به تعویق نیندازید. یادتان باشد اگر امروز وقت خود را به درس اختصاص بدهید، در آینده وقت بیشتر و خیالی آسوده‌تر خواهید داشت.
 • به نتایج بلندمدت درس خواندن فکر کنید. اگر بخواهید دکتر، مهندس یا… شوید. باید درس بخوانید تا بتوانید در آینده شغل دلخواه خود را به دست آورید.
 • به دوستان باهوش خود نگاه کنید. از آنها یاد بگیرید. مانند آنها درس بخوانید و در کلاس حضور پیدا کنید. ولی در این کار افراط نکنید.
 • اگر به راحتی با چیزهای اطراف حواس‌تان پرت می‌شود، روی‌ خود را به‌سمت دیوار بکنید و درس بخوانید.
 • اگر درس خواندن همراه دوستان باعث می‌شود بهتر درس بخوانید، همین کار را انجام دهید. اگر دوست‌تان همکلاس شما نیز باشد، بهتر می‌توانید با هم درس بخوانید. فقط مراقب باشید که حواس‌تان پرت نشود و زیاد صحبت نکنید. چون الان زمانِ درس خواندن شماست.
 • در حین درس خواندن به موسیقی گوش ندهید. این کار تمرکزتان را از بین می‌برد. البته بعضی افراد با گوش دادن به موسیقی بهتر درس می‌خوانند. در این صورت گوش دادن به موسیقی مانعی ندارد.

انگیزه برای درس خواندن - گوش دادن موسیقی چین درس تمرکزتان را بر هم می‌زند

 • اگر احساس کردید برای درسی نیاز به معلم خصوصی دارید، این را به والدین خود اعلام کنید. اگر هزینه‌ها برای‌تان زیاد بود، می‌توانید از افراد فامیل که در آن درس تسلط دارند کمک بخواهید.
 • به صفحات باقی‌مانده نگاه نکنید. شاید این کار باعث دلسردی شما شود.
 • فهرستی از کارهایی که با اتمام درس می‌توانید انجام بدهید، تهیه کنید. این کار می‌تواند باعث افزایش انگیزه‌تان شود.
 • به خودتان یادآوری کنید که اگر بهتر درس بخوانید، شانس بیشتری برای قبولی در دانشگاه خوب خواهید داشت. در نهایت می‌توانید شغل بهتری به دست بیاورید و روزی فرد ثروتمندی شوید.
 • می‌توانید در زمان استراحت پنجره‌ی اتاق را باز کنید. از هوای تازه استفاده کنید تا با انرژی و طراوت به درس خود ادامه دهید.
 • به کارهایی که ترجیح می‌دهید به جای درس خواندن انجام بدهید، زیاد فکر نکنید. شاید تسلیم این افکار بشوید و درس را کنار بگذارید.
 • در زمان درس بسته به برنامه‌‌ی خود در هر ساعت، ۱۰ تا ۱۵ دقیقه استراحت کنید. بی‌وقفه و بدون استراحت درس نخوانید.

برگرفته از: wikihow

مثبت اندیشی را به خود هدیه دهید. چیزی که بیش از همه برای خوشبختی به آن نیاز داریم.

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

61 دیدگاه
 1. عمو می‌گوید

  اقای فروحی عزیز اگر ممکن نحوه درس خواندن دوران تحصیل به ویژه کارشناسی خودتون هم دکر کنید

 2. دانشجوی پزشکی می‌گوید

  ممنون از مطلب زیباتون لطفا علاوه بر اینکه مطالب خارجی رو ترجمه میکنید مطالبیو که بدرد عادات ایرانیا میخوره هم اضافه کنین, لطفا نحوه مطالعه در خوابگاه های شبانه روزی رو هم بزارین
  با تشکر

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   خیلی ممنون از نظرتون. ما تلاشمون اینه که تا حد امکان مطالبو بومی کنیم تا کارآیی عملی داشته باشه.

   1. بشری می‌گوید

    سلام .واقعا ممنونم ازتون خیلی عالی بود ایشالله هم سن وسال منم بتونن اینارو بدرستی انجام بدن

 3. نگار می‌گوید

  حالا ببینیم با این روشها کنکورمون چی میشه

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   ایشالا که با موفقیت پشت سر بگذارید

 4. نیما می‌گوید

  دمتون گرم .دمتون گرم.دمتونگرم .عالیه سایتتون عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   خیلیییییی خوشحالیم که مطالب ما براتون مفید بوده.

 5. Mahsa می‌گوید

  مفید و عالی بود
  متشکرم

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   رضایت شما باعث خوشحالی ماست

 6. reza dadashi می‌گوید

  عالی و بسیار مفید تشکر

 7. غزل می‌گوید

  بسیار جالب و مفید بود.
  امیدوارم با رعایت کردن این نکات،موفق بشم.
  سپاس از شما آقای فروحی،بابت مطلب خوب و مفیدتون.

 8. مریم می‌گوید

  ممنون از مطلبتون بازم مثل همیشه عالی

 9. Ebi007 می‌گوید

  خیلی عالی بود

 10. عمران می‌گوید

  خیلی عالی تشکرررررررررر از سایتی زیبایی تون!!
  من یک افغان ام ولی مردوم ایرانو خیلی دوست دارم چون مردوم
  روشن فکر و عالی اند!! باز هم تشکر از مطلب زیبایی تون.

 11. S.b می‌گوید

  خیلی ممنون از اینکه وقت میگذارید و این مطالب ارزشمندو در اختیارمون میذارید???

 12. فسانه می‌گوید

  برایه من به عنوانه یه المپیادی عالیییییییی بود
  خیلی ممنونم

 13. Khati Z.r.i می‌گوید

  واقعا عالی بود امیدوارم امسال توی کنکور یه رتبه عای بیارم

 14. Morteza می‌گوید

  ولی من همچنان نمیتونم درس بخونم‌…الان ساعت ۸ و نیم صبحه‌….نیم ساعته کاملا اماده درس شدم.ولی انگیزه ای پیدا نمی کنم ک درس بخونم.

 15. gh می‌گوید

  من زیاد هدف واسع خودم مشخص میکنم ، ولی بازم حس درس خوندن نمیکنم. باید چیکار کنم؟؟ خیلیم به خودم میگم اگه نخونی اینجوری میشه و فلان…:||||

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   بهتره عوامل حواس‌پرت‌کن رو از خودتون دور کنید، برای خودتون پاداش تعیین کنید، هنگام درس خوندن از موسیقی یا نویز سفید کمک بگیرید و …
   سایر روش‌های تقویت اراده رو میتونید در مقاله‌ی زیر مطالعه کنید:
   کاربردی‌ترین روش‌های تقویت اراده برای درس خواندن

 16. mobina.a می‌گوید

  ممنون از سایتتون فقط من مشکلم اینه که از مدرسه که میام باید حتما استراحت کنم و اگر استراحت نکنم سر درد میشم . وقتیم استراحت میکنم زمان کم میارم و مجبورم صبح زود ساعت ۳ یا۴ بیدار شم و و اینطوری خیلی برام عذاب اوره و درسمم خوب نمیتونم بخونم و خوابم میگیره در نتیجه امتحانمو خوب نمیشم خواهش میکنم کمکم کنید.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام مبینای عزیز
   شاید بد نباشه کم‌کم زمان استراحتت رو کاهش بدی (مثلا روزی ۵ دقیقه کمتر استراحت کنی) تا در آینده که درسات به‌تدریج سنگین‌تر میشن به مشکل برنخوری.
   اگه مبحثی رو که توی مدرسه یاد می‌گیری همون روز تو خونه مطالعه کنی، بهتر یادش می‌گیری و میتونی زمان کمتری رو هم به درس خوندن اختصاص بدی.
   موفق باشی

 17. Bi_va_fa می‌گوید

  من خیلی دوست دارم درس بخونم فقط فکرم پیش گوشی هست
  آف میکنم بزم درس بخونم فکرم پیش گوشی می مونه اصلا تمرکز ندارم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   پیشنهاد میکنم مطالب زیر رو مطالعه کنید و نکات اونها رو مورد توجه قرار بدید:
   چرا نمی‌توانیم تمرکزمان را بالا ببریم؟
   چگونه هنگام مطالعه تمرکز کنیم؟
   مطلب زیر هم احتمالا براتون جالب خواهد بود:
   چرا تا این حد به گوشی موبایل‌مان وابسته هستیم؟

 18. Ela می‌گوید

  سلام
  من یه مشکلی دارم هروقت کتابمو میگیرم دستم و میدونم بقیه میدونن دارم درس میخونم همش این فکرا میاد سراغم که حالا که میدونن دارم درس میخونم و برای اینکه خوب درس بخونم مراعاتمو میکنن و از طرفی هم میدونم که ذهنیتشون از من یه دانش آموز خوب و زرنگه و درضمن برام به هر حال یه سری خرجایی هم کردن دیگه برای درسام بنابراین ازم انتظار دارن این ترس میاد سراغم که مأیوسشون کنم و دیگه دلم نمیخواد درس بخونم حوصلمو از دست میدم
  چیکار کنم؟ چی پیشنهاد میکنید؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   همون‌طور که قبلا تونستید موفق بشید در آینده هم حتما می‌تونید. دلیلی برای نگرانی وجود نداره فقط کافیه با اعتمادبه‌نفس بیشتری مطالعه کنید و خودتون رو باور داشته باشید. بد نیست نگاهی هم به مطالب زیر داشته باشید:
   خودباوری و موفقیت؛ راهکارهای افزایش خودباوری برای رسیدن به موفقیت
   تقویت اعتماد به نفس در نوجوانان با ۱۰ روش کاربردی

 19. Fatemeh می‌گوید

  عالییییییییییییییییییییییییییی بود یه دنیا ممنون.کلی قوت گرفتم

 20. Mohades می‌گوید

  عالی بود ممنون

 21. Bitaw می‌گوید

  سلام خسته نباشین?
  من انگیزه دارم و میدونم اگع درسامو خوب بخونم چی میشه?ولی متاسفانه وسطای درس حوصلم سر میره?دیگع سرسری میخونم تا تموم شع ?
  بنظر شما چیکار کنم؟؟؟؟؟؟
  مرسی

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   شاید پیوسته مطالعه می‌کنید و استراحت کمی دارید. بهتره با توجه به درسی که مطالعه می‌کنید، زمان‌هایی رو هم برای استراحت در نظر بگیرید. مورد دیگه‌ای که احتمالا باعث بی‌حوصلگی شما میشه اینه که در حین درس خوندن وارد حالت تچان نمیشید. یعنی مطلبی که مطالعه می‌کنید یا مسئله‌ای که حل می‌کنید، یا براتون خیلی راحته یا خیلی سخته و با توانایی شما هم سطح نیست.

 22. علی می‌گوید

  ممنون از مطالب خوبی ک گذاشتین?

 23. علی می‌گوید

  ممنون از مطالب خوبی ک گذاشتین
  من ب دوستان هم میگم ک ب این سایت یر بزنن

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنون از شما
   امیدواریم دوستان‌تون هم به اندازه‌ی شما از مطالب راضی باشن.

 24. کنکوری می‌گوید

  سلام ممنون خیلی خوب بود
  من هدف دارم ولی یه وقتایی خسته میشم از درس خوندن خوندن این مطلب بهم انرژی داد
  خودم خیلی دوس دارم درس بخونم اما گاها که خونوادمم خیلی سخت گیری میکنن خسته میشم من از اول مهر که شروع به خوندن کردم به جز دو یا سه بار جمعه بعد آزمون پامون از خونه بیرون نذاشتم چون والدینم نمیذارن با این که خیلی ازشون ناراحت میشم و گاها چن ساعت با فکر کردن بهش عصبانی میشم اما میگم برای خودم تلاش میکنم تا سال دیگه نباشم کنارشون و هم خودمو خوشحال کنم هم اونارو
  لطفا به خاطر امثال من هم که شده بازم از این مطالب بذارید

 25. نینا می‌گوید

  ممنون از مدیر سایت و نویسندگان با استعداد این سایت خوب ،مطالبتان بسیار بسیار کاربردی مفید و جامع است .با تشکر و قدردانی از زحماتتان همواره پیروز و سلامت باشید

 26. من می‌گوید

  سلام من فرد خیال پردازی ام همیشهخیال پردازی میکنم با لبتاب و گوشی ام معمولا کاری ندارم ولی خیلی خیال پردازی می کنم یعنی فکر های الکی میکنم موقع در خوندهم به همه چی فک می کنم جز درس با اینکه می دونم اگه درس نخونم چی میشه

 27. M.J می‌گوید

  سلام خییلی ممنونم از شما به امید خدا همیشه موفق باشید

 28. * می‌گوید

  سلام مرسی بابت مطالب مفید و خوبتون.من کلاس دهمم و از چند سال پیش رویای شغلی بلندی داشتم و به خودم قول داده بودم که از امسال شروع به درس خوندن به طور جدی کنم ولی واقعا امسال نه انگیزه دارم نه پشتکار درس خوندن حوصلمو سرمیبره و کلا نمیتونم حتی چند دقیقه درس بخونم.امتحانات مدرسه هم برام خیلی بی اهمیت شده و حتی شب قبل از امتحانم واقعا نمیتونم درس بخونم و اراده و انگیزه و پشتکار ندارم.کمکم کنید لطفا راهنمایی کنید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   پیشنهاد میکنم این مطلب رو مطالعه بفرمایید:
   کاربردی‌ترین روش‌های تقویت اراده برای درس خواندن

 29. مهدی می‌گوید

  باسلام
  مطالبتون واقعا کارایی بالایی در ایجاد انگیزه برای درس خوندنم داشت من امسال قراره کنکور بدم و هیچ انگیزه یا علاقه ای برای درس خوندن نداشتم بعد از این که مقاله سایتتون رو خوندم واقعا علاقم به درس زیاد شد و هر وقت علاقم به درس کم میشه مطالبتون رو دوباره میخونم و انگیزه پیدا میکنم واقعا معجون شفا بخشه مطالبتون خیلی ممنون از مطالب خوبتون

 30. Amin می‌گوید

  بسیار مطالب خوبی بود اما مثلا من سال بعد میخام برا کنکور بخونم اما چون رشتم انسانیه و اینده کاری نداره من هیچ علاقه ای به درس خوندن ندارم

 31. arian می‌گوید

  چرا اتفاقا رشته انسانی بازار کار فوق العاده ای داره علی الخصوص دررشته حقوق من هم مثل شما فکر میکردم و سرزنشم میکردن بخاطر اینکه رشتم انسانیه ولی الان وکیلم و درامد ماهینانم بیش از ۱۰میلیونه و همه غبطه میخورن هم سن و ساللم که چرا تجربی خوندن

 32. مبین می‌گوید

  سلام اولا ممنون بخاطر مطالب بسیار خوب تان. من امسال به کلاس یازدهم می روم و رشته ام ریاضی و فیزیک است و مدام به این فکر می کنم که بازار کسب و کار ریاضی خوب نیست واگر هم خوب باشه من نمی تونم به یک دانشگاه خوب برم. راستش من خانواده ام وضعیت مالی اصلا خوبی ندارند بخاطر همین نمی تونم از مشاور کمک بگیرم و توی فامیل هم آدم تحصیل کرده هم ندارم این رو هم بگم ک معدلم امسال دهم ۱۸ شد. تورو خدا کمکم کنید من کسی رو ندارم و خیلی احساس تنهایی می کنم….

  1. رضا می‌گوید

   نگران نباش، امیدوار باش قطعا میتونی تو بهترین دانشگاه ها و مشاغل کشور پذیرفته بشی، منم از لحاظ اقتصادی مشکل تورو داشتم بخاطر همین اول رشته های بورسیه مثل دانشگاه تربیت معلم رو انتخاب کردم، الانم بدون هزینه و با شهریه هر چند اندکی دارم تحصیل میکنم و برای معلمی آماده کیشم، صد البته برای آیندم برنامه دارم و خودمو محدود به معلمی نمیکنم

 33. آنیتا می‌گوید

  سلام مرسی از مطالب قشنگتون عااااالی بود
  من امسال رشته تجربی کنکور دادم بلافاصله بعد از اومدن کلید جوابهامو چک کردم و حتی تخمین رتبه هم انجام دادم و پزشکی جندی شاپور و یا حتی اصفهان برام میگیره ولی من الان فقط دلم میخواد دانشگاه تهران یا شهید بهشتی درس بخونم و نمیدونم چجوری مامان و بابام رو راضی کنم برای یه سال دیگه موندن،لطفا راهنماییم کنین

 34. zarezadeh می‌گوید

  سلام. من بسیار بی انگیزم. به طوری که هر زمانی دلم می خواد بشینم فیلم نگاه کنم .لطفا کمکم کنید.

 35. نیما می‌گوید

  ممنون خیلی مفید بود

 36. محمد می‌گوید

  فقط میتونم بگم دمتون گرم …. 🙂

 37. golnaz می‌گوید

  مطالبتون خیلی خوب بود اما من اصن نمیتونم رو درسم تمرکز کنم حتی اگه توی یه محیط آروم باشم..میشه کمکم کنید که چطور رو درسم تمرکز داشته باشم!!!؟؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام گلناز عزیز
   نکات مربوط به تمرکز در هنگام مطالعه رو در مطلب زیر بررسی کردیم:
   چگونه هنگام مطالعه تمرکز کنیم؟
   منبع

 38. hadi می‌گوید

  خیلی مطلب آموزنده ای بود بسیار ممنون

 39. یه دختر می‌گوید

  سلام واقعا این مطالب بهم کمک کرد البته من کلاس ششم هستم ولی با این وجود خیلی بااین ها بهم کمک شد و انگیزه ام برای درس خواندن چندین برابر شد خیلی ازتون ممنونم???????????

 40. ریحانه می‌گوید

  با تشکر از مطلب مفیدتون

 41. iman11 می‌گوید

  بنظر من این روشها برای بدست اوردن انگیزه عالی است.ممنون بابت مطالب خوبتون

 42. هدیه خیاوی می‌گوید

  کاملا مفید وموثر:)

 43. محسن می‌گوید

  ممنون ، مفید بود

 44. بنده می‌گوید

  این روشا هم اگه جواب نده من باید بمیرم
  🙁

 45. Mohammad می‌گوید

  آقا من هر روز این مطالب رو نگا میکنم دمت گرم ادمین

 46. پرهام می‌گوید

  ۲۰ واقعا ۲۰

 47. .. می‌گوید

  ممنون . خیلی مطالب مفید و خوبی بود