گوگل، آمازون و فیسبوک کارمندان خود را چگونه استخدام می‌کنند

19

گوگل، فیسبوک، آمازون و اپل. اینها بزرگ‌‌ترین غول‌‌های تکنولوژی دنیا هستند و سالانه سیل عظیمی از رزومه‌‌های کاری به سمت‌‌شان سرازیر می‌‌شود. آدم‌‌های زیادی برای اینکه بتوانند برای‌‌شان کار کنند سر و دست می‌‌شکنند، پس باید یک فرایند و روش خاص و مناسب برای مصاحبه و انتخاب بهترین گزینه‌‌ها داشته باشند. قطعا روش آنها برای انتخاب بهترین‌‌ها، لیست «محبوب‌‌ترین سؤالات مصاحبه‌‌ی کاری گوگل» که در خود گوگل هم پیدا می‌‌شود نیست! در حقیقت شیوه‌‌ی عالی و دقیقی که برای گزینش در نظر می‌‌گیرند، فراتر از تعدادی سؤال‌‌ ابتدایی در مورد کوانتوم و کد‌‌نویسی است. اگر شما هم می‌‌خواهید بهترین استعدادهای دنیا را استخدام کنید، رازهای استخدام را که در این مقاله بررسی می‌کنیم، امتحان کنید.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

۱. پانزده دقیقه دیرتر یا زودتر از موعد مقرر تماس بگیرید

چرا؟ برای اینکه افرادی را که همیشه آماده‌‌ هستند، پیدا کنید.

اگر درست همان موقعی که فرد انتظارش را دارد با او تماس بگیرید، قطعا از قبل توانسته خودش را جمع‌وجور ‌‌کند و جواب‌هایی برای سؤال‌‌های احتمالی‌‌تان هم آماده کرده است. اما اگر وقتی به او زنگ بزنید که منتظر تماس‌‌تان نیست و مثلا خوابیده است، ورزش می‌‌کند یا غذا می‌‌خورد، چه اتفاقی می‌‌افتد؟ این شرکت‌‌های بزرگ این‌طوری آدم‌‌هایی را که همیشه آماده‌‌ی کار هستند، پیدا می‌‌کنند.


حتما بخوانید: چطور از استخدام یک نیروی سمّی جلوگیری کنیم؟

۲. برنامه‌‌ی مصاحبه را تا آنجا که امکان دارد گیج‌‌کننده و غیرقابل پیش‌‌بینی طراحی کنید

رازهای استخدام - غیرقابل‌پیش‌بینی بودن

چرا؟ تا افرادی را پیدا کنید که نیازی به دستورالعمل ندارند.

مطمئن باشید که نه مصاحبه‌‌کننده‌‌ها و نه مصاحبه‌‌شونده‌‌ها، هیچ‌‌‌کدام نمی‌‌دانند چه اتفاقی قرار است بیفتد. با این کار به خوبی معلوم می‌‌شود که حتی وقتی هیچ‌‌کس نمی‌‌داند چه خبر است، چه کسی بهترین عملکرد را دارد.

۳. حتما در حین مصاحبه یک جای کار را با مشکل روبرو کنیدرازهای استخدام - مواجهه با مشکلات

چرا؟ تا ببینید کدام‌یک از داوطلب‌‌ها با شرایط غیرایده‌‌آل هم کنار می‌‌آیند.

آنها عمدا اتاقی را انتخاب می‌‌کنند که یکی از لوازم یا وسایلش خراب باشد. البته این شرایط ممکن است در هر سالن کنفرانسی اتفاق بیفتد؛ اما اگر داوطلبی بتواند با آن شرایط کنار بیاید و از درست کردنش نترسد، کار کردن با او آسان و لذت‌‌بخش خواهد بود. اگر برنامه‌‌های جایگزین دیگری هم برای مقابله با این شرایط داشته باشد که دیگر عالی است.


حتما بخوانید: ۱۱ نکته هوشمندانه برای استخدام بهترین‌ها

۴. حین مصاحبه یک عالمه سؤال‌ اشتباهی بپرسید

رازهای استخدام - فرض‌های اشتباه

چرا؟ تا داوطلب‌‌هایی که زود از کوره در می‌‌روند را شناسایی کنید.

مثلا اگر فرد قبلا در توئیتر کار می‌‌کرد از او بپرسید: «چه مدت در یاهو کار کرده‌‌ای؟!» و لحن آن داوطلب را موقعی که می‌‌خواهد حرف‌‌تان را اصلاح کند، زیر نظر بگیرید. سریع واکنش نشان می‌‌دهد یا خونسردی‌‌اش را حفظ می‌‌کند؟ این‌طوری شرکت‌‌های تکنولوژی می‌‌فهمند که وقتی همه‌چیز به هم می‌‌ریزد آن داوطلب چطور کار می‌کند و چه رفتاری از خودش نشان خواهد داد.

۵. از داوطلب‌‌ها بخواهید که مسائل خاص شرکت‌‌تان را حل کنند

چرا؟ چون برای حل این مشکلات واقعا به کمک احتیاج دارید.

شرکت‌‌های تکنولوژی معمولا از داوطلب‌‌ها می‌خواهند تا مسائلی را که با آنها مواجه هستند، برای‌‌شان حل کنند. با این کار می‌‌توانید یک تیر و دو نشان بزنید؛ هم آن فرد را بهتر بشناسید و هم مشکل‌‌تان را مجانی حل کنید.

۶. اتاق را حین مصاحبه دائما عوض کنید

رازهای استخدام - عوض کردن محل مصاحبه

چرا؟ تا افرادی را که همیشه هیجان دارند (حتی وقتی که راحت نیستند)، پیدا کنید.

هیچ‌وقت نگذارید که داوطلب‌‌ها حین مصاحبه راحت بنشینند. این‌طوری می‌‌توانید بفهمید کدام‌یک از آنها وقتی راحت نباشند، عصبی می‌‌شوند. تازه پیدا کردن یک اتاق کنفرانس خالی برای کل روز هم کار سختی است که با این کار می‌‌توانید این مشکل را هم حل کنید.

۷. یک سؤال را بارها و بارها تکرار کنید

چرا؟ تا ثبات عقیده‌‌ و میزان خلاقیت فرد را بسنجید.

در دنیای تکنولوژی استخدام کسی که قابل پیش‌‌بینی باشد خیلی مهم است. حین مصاحبه اصلا نترسید و یک سؤال را بارها و بارها بپرسید. با این کار می‌‌توانید ثبات فرد را امتحان کنید. فقط در مواردی که برای پست‌‌های مهم و کلیدی مصاحبه می‌‌کنید اشکالی ندارد نظر و گفتار داوطلب‌‌ها متفاوت باشد. برای این‌گونه پست‌ها، «خلاقیت» یک ویژگی کلیدی است و شما با تکرار پرسش خود می‌توانید این ویژگی را هم در داوطلب تشخیص بدهید.


حتما بخوانید: ۷ سؤال که به شما کمک می‌کند ستاره‌ها را استخدام کنید

۸. مصاحبه‌‌کننده‌‌ها دو نفر باشند: یکی خوب یکی بد

رازهای استخدام - استفاده از دو مصاحبه‌کننده

چرا؟ تا افرادی را که می‌‌توانند چند کار را هم‌زمان و تحت فشار انجام بدهند، پیدا کنید.

داوطلب را وسط اتاق بنشانید و مصاحبه‌کننده‌‌ها هم باید در دو انتهای میز قرار بگیرند. آیا داوطلب می‌‌تواند به‌طور هم‌زمان به هر دو مصاحبه‌‌کننده توجه کند و به همه‌‌ی سؤالات هم پاسخ بدهد؟ یا اینکه خیلی سریع عصبانی و خسته می‌‌شود و پیش خودش فکر می‌‌کند که اصلا چرا اشتباه کرد و به اینجا آمده است؟ با این کار می‌توانید بفهمید که داوطلب تحت فشار، چه عملکردی خواهد داشت.

۹. یک سؤال بپرسید و بعد با صدای بلند تایپ کنید

رازهای استخدام - حواس داوطلب را پرت کنید

چرا؟ تا افرادی را که با وجود مزاحمت حواس‌شان پرت نمی‌‌شود، پیدا کنید.

از داوطلب سؤال بپرسید و به محض اینکه شروع کرد به جواب دادن، با صدای بلند تایپ کنید. عذر‌‌خواهی کنید و بگویید: «گوشم با شماست فقط می‌‌خواهم یادداشت‌برداری کنم»، می‌‌توانید واقعا یادداشت برداری کنید یا اینکه الکی چیزی تایپ کنید، اصلا مهم نیست. ببینید که وقتی حواس داوطلب را پرت می‌‌کنید باز هم می‌‌تواند تمرکز کند یا نه. با این کار افرادی را پیدا می‌‌کنید که نمی‌‌گذارند مشکلات کوچک به انجام کارهایشان لطمه بزند.

۱۰. سه ماه بعد تماس بگیرید و به فرد کاری را که برایش ثبت نام نکرده است، پیشنهاد کنید

رازهای استخدام - دیرتر یا زودتر تماس گرفتن

چرا؟ تا افرادی را که همیشه حساب‌‌شده برخورد می‌‌کنند، پیدا کنید.

این یک راه عالی است برای اینکه بفهمید چه کسانی واقعا برای این کار اولویت قائل هستند. آیا داوطلب برای کاری که می‌‌خواهد می‌‌جنگد؟ آیا او پیشنهاد را قبول می‌‌کند چون فکر می‌‌کند که بهترین گزینه‌‌ی پیش روی او است؟ یا اینکه آن کار را رد می‌‌کند چون چند ماه قبل کار دیگری پیدا کرده است؟ این یک روش خوب است برای اینکه ته و توی قضیه را در بیاورید.

برگرفته از: thecooperreview

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

19 دیدگاه
 1. محمدعلی نصیری می‌گوید

  چقدر مقاله جالب و خوبی بود. به نظرم این تاکتیک ها رو میشه توی جلسه خواستگاری هم به کار برد.

  1. اردلان می‌گوید

   یا خداااا
   هیچی دیگه با این پیشنهاد شما دیگه مراسم خواستگاری باید با تمرین قبلی و گذروندن دوره باشه تا از آزمون خواستگاری موفق و سربلند بیرون بیایم
   بله؟

 2. sohrab می‌گوید

  چرت و پرت نوشتی عمو اتفاقا این سه تا بهترین سیستم را دارند بجای این اراجیو دنبال انسانهای باهوش میگردند و انسان باهوش را با طرح مساپل ریاضی پیدا میکنند و به هیچ بهایی یک فرد باهوش که میتونه تو رقابت کمکشون باشه نمی پرونن اینها که شما گفتی من تجریه کردم ولی با شرکتهای در پیت که کارمنداش میترسن تو جاشون را بکیری

 3. فرزاد حاتمی می‌گوید

  از مطالب ارزنده وتاثیر گذار ی که حتی به اندازه کمی باعث تغییر جاده تفکر و جنسی متفاوت از بقیه ادمهاشود مایه مسرت وخوشحالی خوانندگان با ذوق وفرهیخته است از زخمات بی دریغ شما سپاسگزارم با درود فراوان

 4. name می‌گوید

  هم متن فارسی رو خوندم هم انگلیسی‌. اکثر چیزایی که اینجا نوشته شده نه صحت داره نه درسته. خیلیشونم غیر حرفه‌ای هست.

  من ظرف ۲ سال گذشته با amazon ebay Google Groupon مصاحبه داشتم هیچ کدوم حتی یک دونه از مصاحبه هاشونم اینطوری نبود. دوستام هم که یا این شرکت‌ها کار می‌کنن یا مصاحبه داشتن هم هیچ کدوم تجربه اینچنینی نداشتن. در حال حاضر هم تو یکی‌ از شرکت‌های بزرگ هستم و اینجا هم همچین تجربه‌ای نبود. خودم هم از کسانی‌ هستم که مصاحبه می‌کنم و نه همچین مصاحبه هاییو درست می‌دونم نه تو دوره‌های آموزشی‌ که داریم همچین چیزیو توصیه می‌کنن.

 5. بهروز می‌گوید

  با توطه‍ه بازی فقط قالتاقی مثل خودمان را جذب میکنبم. شکل مدرن خلاف توصیه‌های شما است که ربطی به گوگل و آمازون و غیره ندارند.

 6. زهره مثنا می‌گوید

  حالا اینکه گوگل و آمازون و اینا از این روشها استفاده میکنن به کنار، اما به نظرم روش‌های مردم‌ازارانه‌ای هستن!‌
  مثلا به عنوان استخدام‌کننده چرا باید فکر کنم که طرف تا سه ماه بعد هنوز کاری پیدا نکرده و معطل من مونده؟ یا مگه جلسه بازجویی پلیسه که پلیس بد پلیس خوب داشته باشیم؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   گوگله دیگه. وجدانا می‌ارزه!

 7. name می‌گوید

  شیوه بسیار بیمارانه ای برای استخدام هست.

 8. حمیدرضا می‌گوید

  مزخرف مطلبو حذف کنید اصلا شرکت های بزرگ اینطوری مصاحبه نمیکنن
  https://mag.digikala.com/پادکست-podcast/گفت‌وگو-با-برنامه‌نویس-ایرانی-گوگل؛/

 9. xxx می‌گوید

  من خودم مسئول استخدام یکی از شرکت های ایران خودرو هستم.و تقریبا تمامی موارد فوق را حین استخدام رعایت میکنم.واقعا جواب گرفتم

 10. آزاده نوربخش می‌گوید

  اينها روشهاى مصاحبه كارى بودند يا بازجويى؟ حق نداريم براى پيدا كردن كارمند مناسب، او را با برخوردهاى غيرمعمول آزار بديم. لطفا چنين نگرشى را ترويج نكنيد.

 11. اردلان می‌گوید

  اینه که من هیچ وقت از استخدام و پروسه استخدام خوشم نمیاد
  اینم که کلا یه روش مریض بود
  که چی بشه؟!
  دست آخر میشی یه کارمند با یه حقوق معمولی
  کارفرما و رئیس خودت باش که محتاج هیچ کس نباشی و امپراطوری کسب و کار خودت رو داشته باشی
  حیف نیست آدم این همه تو منگنه و آزمون قرار بگیره که واسه کسی (شرکت) دیگه کار کنه؟
  آدم میره واسه خودش کار میکنه و همه قوانین مزخرف شرکتها و سیستم رو هم زیر پا له میکنه
  هنجارشکن و ناسازگار باشید با سیستم دوستان من
  رمز کارآفرینی و موفقیت کارآفرینان بزرگ هم همینه
  قبول نکردن چیزی رو که نمیخواستن و در عوض ساختن و به وجود آوردن چیزی که میخواستن

 12. sattar می‌گوید

  سلام ممنون خیلی جالب بود ولی من این شماره 10 رو نفهمیدم یعنی چی؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   مورد 10 میگه گوگل بعد از 3 ماه به شخصی که درخواست یه شغل خاص رو داده زنگ میزنه و یه شغل دیگه رو بهش پیشنهاد میده تا افرادی رو که واقعا برای شغل درخواستی‌شون می‌جنگند، پیدا کنه.

   1. sattar می‌گوید

    اها اوکی ممنون

 13. ایرانی می‌گوید

  البته شاید گوگل برای نیروی خدماتی از این روش استفاده کنه?اما واقعیت اینه این گوگله که برای استعدادهای درخشان کوتاه میاد کسی که واقعا حرفه ای باشه لازم نداره منت کسی رو بکشه

 14. مصطفی حسینی می‌گوید

  تشکر از اطلاعات مفید و ویرایش عالی که ارائه دادین – بسیار کارامد بود.

 15. همیار وردپرس می‌گوید

  سلام مقاله‌تون جالب بود.