5 روش از بین بردن چربی داخل مایکروفر

0

استفاده مداوم از مایکروفر و توجه نکردن به نظافت داخل آن به مرور باعث ایجاد لایه های ضخیم چربی و لکه در بخش های مختلف دستتگاه خواهد شد. این لایه های چربی یکی از اصلی ترین دلایل بوی بد مایکروفر در زمان گرم کردن غذا هستند. علاوه براین، تکه های باقی مانده از مواد غذایی در داخل مایکروفر باعث جرقه زدن می شود. این قبیل مشکلات براحتی قابل حل هستند و جای نگرانی نیست! در ادامه چند روش ساده برای از بین بردن چربی داخل مایکروفر را ارائه می دهیم.

 

چربی زدایی مایکروفر

یکی از دلایل پایین آمدن عمر لوازم خانگی، استفاده نادرست از آنها است. به عنوان مثال، اغلب افراد به تمیزی داخل مایکروفر توجه ندارند و به مرور شاهد جرقه های ریز و درشت در بخش های مختلف آن می شوند. این جرقه ها به قطعات دیگر آسیب وارد می کند و طول عمر دستگاه کمتر خواهد شد. در نتیجه، اگر نمی خواهید هزینه های هنگفت برای تعمیر مایکروفر در منزل پرداخت کنید، راهکارهای زیر را جدی بگیرید:

1- تمیز کردن چربی مایکروفر با سرکه

یکی از بهترین روش ها در این شرایط استفاده از سرکه سفید است. دقت داشته باشید که سرکه سفید باید استفاده شود و سرکه سیب و بالزامیک را به هیچ عنوان نباید به کار ببرید. چون سایر سرکه ها باعث ایجاد لک در داخل مایکروفر می شوند. بعد از تهیه سرکه مناسب، گام های زیر را انجام دهید:

 • دو قاشق غذاخوری سرکه سفید را در یک کاسه ی مخصوص مایکروفر به همراه 200 میلی لیتر آب مخلوط کنید.
 • کاسه را به مدت 3 تا 5 دقیقه با قدرت بالا در مایکروفر گرم کنید.
 • بعد از گرم شدن، درب مایکروفر را به مدت 5 دقیقه باز نگذارید تا بخار داخل آن بماند و چربی ها را نرم کند.
 • سپس با یک دستمال نرم و مرطوب، داخل مایکروفر را به راحتی تمیز کنید.
 • بعد از تمیز شدن مایکروفر، درب آن را باز بگذارید تا بوی سرکه به طور کامل از بین برود.

 

2- چربی زدایی با جوش شیرین

یکی دیگر از ترکیبات مناسب و ایمن برای تمیز کردن چربی مایکروفر، جوش شیرین است. جوش شیرین در تماس با نم و رطوبت واکنش برقرار کرده و باعث تولید گرما می شود. این گرما می تواند لایه های چربی نازک را از بین ببرد. برای تمیز کردن چربی داخل مایکروفر با جوش شیرین از روش زیر استفاده کنید:

 • در یک کاسه ی مخصوص مایکروفر، 3 قاشق غذاخوری جوش شیرین و 200 میلی لیتر آب را مخلوط کنید.
 • کاسه را به مدت 5 تا 10 دقیقه با قدرت بالا در مایکروفر گرم کنید.
 • بعد از گرم شدن، درب مایکروفر را به مدت 5 تا 10 دقیقه باز نگذارید تا بخار داخل آن بماند و چربی ها را نرم کند.
 • سپس با یک دستمال نرم و مرطوب، داخل مایکروفر را به راحتی تمیز کنید.

برای تاثیر بیشتر جوش شیرین می توانید به جای آب از سرکه سفید استفاده کنید. بعد از تمیز کردن داخل مایکروفر، حتما درب را باز بگذارید. چون بوی سرکه و جوش شیرین ممکن است برای برخی از افراد آزاردهنده باشد.

3- مایع ظرفشویی را امتحان کنید

دقت داشته باشید که روشی که انتخاب می کنید باید با ضخامت لایه های چربی و لکه های موجود در مایکروفر تناسب داشته باشد. چون لکه های زیاد و لایه های ضخیم چربی براحتی و تنها با سرکه و جوش شیرین تمیز نمی شوند. لایه های ضخیم چربی و تکه های مواد غذایی در داخل دستگاه باعث جرقه های زیاد می شود. بسیاری از افراد از این مساله اطلاع نداشته و برای رفع این خرابی با نمایندگی تعمیر مایکروفر کنوود و سایر برندها تماس میگیرند. این در حالیست که براحتی به روش زیر می توان آنها را از بین ببرند:

 • اسفنج را به محلول آب و مایع ظرفشویی آغشته کنید.
 • سپس روی کثیفی های کف، سقف و دیوارهای داخلی مایکروفر بکشید.
 • صبر کنید تا تکه های باقی مانده مواد غذایی نم بکشد. سپس با دستمال آنها را تمیز کنید.
 • بعد از تمیز ردن تکه های مواد غذایی و لایه های ضخیم چربی در داخل مایکروفر، می توانید مجدد یکی از روش های بالا را امتحان کنید.

با توجه به اینکه مایع ظرفشویی باعث بوی بد در مایکروفر می شود، لذا حتما باید از تمیز کردن لکه ها، با دستمال مرطوب تمام بخش های داخل دستگاه را بکشید. علاوه براین، یک فنجان لیمو ترش را داخل مایکروفر قرار داده و درب آن را ببندید و 5 دقیقه دستگاه را روشن کنید.

در نهایت درب مایکروفر را باز کرده و با دستمال داخل آن را خشک کنید. درب را حدود یک ساعت باز بگذارید تا بوی بد آن از بین برود.

4- از لیمو استفاده کنید

ترکیب جادویی بعدی برای اینکه همیشه مایکروفری تمیز و بدون چربی و بو داشته باشید، لیمو ترش است. لیمو ترش خاصیت اسیدی داشته و نه تنها لایه های چربی را از بین می برد، بلکه باعث خوشبویی مایکروفر نیز می شود. آب دو تا سه عدد لیموترش را بگیرید و در فنجان یا کاسه مخصوص مایکروفر بریزید. سپس ظرف را داخل مایکروفر قرار داده و حدود 5 تا 10 دقیقه صبر کنید تا کاملا لیمو تبخیر شده و روی بدنه داخلی دستگاه بنشیند.

در نهایت درب مایکروفر را باز کرده و با دستمال نرم تمام بخش ها را تمیز کنید. اگر لایه های چربی کمی ضخیم هستند می توانید از اسفنج برای تمیز کردن آنها استفاده کنید. در نهایت درب را باز بگذارید تا رطوبت آن خشک شده و بوی آن نیز از بین برود.

 

5- چربی زدایی با نوشابه

نوشابه تا حد کمی می تواند راه حل مناسبی برای تمیز کردن مایکروفر و از بین بردن لایه های چربی داخل آن باشد. البته این روش برای مایکروفرهای بیش از اندازه کثیف مناسب نیست. روش استفاده از نوشابه برای تمیز کردن مایکروفر به صورت زیر است:

 • یک لیوان نوشابه گازدار (بهتر است از نوع بی رنگ باشد) را در یک کاسه ی مخصوص مایکروفر بریزید.
 • کاسه را به مدت 3 تا 5 دقیقه با قدرت بالا در مایکروفر گرم کنید.
 • بعد از گرم شدن، درب مایکروفر را به مدت 5 دقیقه باز نگذارید تا بخار داخل آن بماند و چربی ها را نرم کند.
 • سپس با یک دستمال نرم و مرطوب، داخل مایکروفر را به راحتی تمیز کنید.

علاوه بر روش های فوق، می توانید از اسپری های تمیز کننده و جرم گیر نیز برای این منظور استفاده کنید. محلول های چربی گیر را داخل مایکروفر اسپری کنید. سپس صبر کنید تا چربی ها از بین بروند. در نهایت با دستمال می توانید تمام بخش ها را کاملا تمیز کنید.

سخن آخر

برای داشتن مایکروفری تمیز و خوشبو با طول عمر بالا به هیچ عنوان نباید از چربی زدایی آن غافل شوید. با ترکیباتی از قبیل سرکه، جوش شیرین، لیمو ترش، نمک و نوشابه و مایع ظرفشویی می توانید بسیاری از تکه های باقی مانده مواد غذایی و ذرات روغن روی سقف و کف و دیواره های مایکروفر را از بین ببرید.

هشدار! این مطلب صرفا برای آشنایی شما با کسب‌وکار مهمان منتشر شده است و سایت چطور هیچ مسئولیتی را در رابطه با آن نمی‌پذیرد. اطلاعات بیشتر
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.