۱۰ رفتار آزار‌ دهنده‌ای که دیگران را از شما دور می‌کند

40

دوست‌داشتنی بودن برای موفقیت شما در کار بسیار مهم است، چون می‌تواند به کلی عملکرد شما را تغییر دهد. مطالعه‌ای در دانشگاه ماساچوست نشان داد اگر یک بارزس دوست‌داشتنی باشد، مدیران حاضرند صحبت‌های وی را بدون هیچ مدرک تأییدکننده‌ای بپذیرند. همچنین جک زنگر (Jack Zenger) ‌دریافت از هر ۲۰۰۰ رهبر غیردوست‌داشتنی، فقط یک نفر توسط همکارانش مؤثر در نظر گرفته می‌شود.

دوست‌داشتنی بودن تا حد زیادی با اجتناب از رفتارهایی سروکار دارد که دوست‌داشتنی بودن را کاهش می‌دهند و عمل کردن به رفتارهایی است که باعث افزایش این خصلت می‌شوند. مقاله‌ی حاضر به رفتارهای کلیدی می‌پردازد که دیگران را از شما دور می‌کند. بهتر است مطمئن شوید هیچ کدام از این رفتارها در شما وجود ندارد.


حتما بخوانید: چگونه جذاب صحبت کنیم؛ نکاتی برای اینکه دیگران را مبهوت خود کنیم

۱. نام بردن از افراد معروف در مکالمه‌هایتان

خیلی خوب است که افراد مهم و جذاب را بشناسید، اما استفاده از هر مکالمه به‌عنوان فرصتی برای اسم بردن از افراد معروف، متظاهرانه و احمقانه است. مانند کوچک شمردن خود برای جلب توجه، دیگران به خوبی متوجه این رفتار می‌شوند. این کار به جای اینکه شما را جذاب نشان دهد، به افراد این احساس را منتقل می‌کند که شما نامطمئن هستند و شدیدا در تلاشید تا آنها شما را دوست بدارند. این کار باعث می‌شود آنچه می‌خواستید ارائه دهید، ناچیز جلوه کند. زمانی که هر چه می‌دانید را به افرادی که می‌شناسید مرتبط می‌کنید (به جای اینکه چه می‌دانید و چه فکر می‌کنید)، صحبت‌هایتان ارزش خود را از دست می‌دهد.

مردم از افرادی که عاجزانه دنبال جلب توجه هستند، بیزارند. فقط کافی است دوستانه و باملاحظه برخورد کنید تا افراد به شما جذب شوند. وقتی به شکل دوستانه، با اعتماد به نفس و مختصر و مفید برخورد می‌کنید، دیگران بیشتر از شما خوش‌شان می‌آید و قانع می‌شوند، نه اینکه تلاش کنید تا به آنها نشان دهید مهم هستید. مردم سریع با نگرش شما آشنا می‌شوند و به نگرش صحیح و نه اینکه چه کسانی را می‌شناسید، جذب می‌شوند.


حتما بخوانید: ۱۱ راه برای اینکه در محل کار به شما احترام بگذارند

۲. احساسات کنترل نشده

یکی از اشتباهات افراد غیر دوست داشتنی، احساسات کنترل نشده است.

در بعضی شرکت‌ها ارزیابی‌ ۳۶۰ درجه صورت می‌گیرد و مثال‌های بسیاری از افرادی وجود دارد که اشیاء را پرت می‌کنند، فریاد می‌کشند، باعث گریه‌ی دیگران می‌شوند و سایر نشانه‌های عدم کنترل احساسات از خود نشان می‌دهند. عدم کنترل احساسات نشان‌دهنده‌ی هوش هیجانی پایین است. به محض اینکه شما چنین سطح پایینی از ناپایداری را نشان دهید، برای دیگران این سؤال ایجاد می‌شود که آیا شما قابل اعتماد هستید و می‌توانید در زمان‌های حساس، همه چیز را تحت کنترل داشته باشید.

فریاد زدن بر سر هر کسی، بدون توجه به اینکه آیا سزاوار آن است، توجه منفی بسیاری را به سوی‌تان جلب می‌کند و به شما برچسب بی‌ثبات، عبوس و وحشتناک زده می‌شود. کنترل احساسات‌ باعث کنترل شما بر موقعیت می‌شود. زمانی که بتوانید احساسات‌تان را در مورد فردی کنترل کنید که غیرمنصفانه با شما برخورد می‌کند، به جای شما طرف مقابل بد دیده می‌شود.


حتما بخوانید: چگونه احساساتمان را کنترل کنیم؟

۳. تحقیر خود برای جلب توجه

همه‌ی ما افرادی را می‌شناسیم که با نقاب خودتحقیری لاف می‌زنند و فخر می‌فروشند. برای مثال،‌ یک نفر شاید غیرجذاب بودن خود را مسخره کند، در حالی که می‌خواهد توجه همه را به این موضوع جلب کند که فرد باهوشی است یا کسی که رژیم سخت خود را به تمسخر می‌گیرد، در باطن می‌خواهد شما بدانید که وی چقدر سالم و تندرست است. در حالی که بسیاری از افراد فکر می‌کنند با خودتحقیری، فخر فروختن‌شان پنهان می‌شود،‌ هر کس به سادگی متوجه این موضوع می‌شود. به همین دلیل فخرفروشی آزاردهنده‌تر می‌شود، چون فقط فخرفروشی نیست، بلکه تلاشی برای فریب دادن نیز هست.


حتما بخوانید: عزت نفس چیست؛ چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟

۴. استفاده‌ی نابجا از تلفن همراه

هیچ چیز مانند ارسال پیامک در حین مکالمه یا حتی نگاهی سریع به تلفن همراه، اشتیاق طرف مقابل را از بین نمی‌برد. زمانی که در میانه‌ی یک مکالمه هستید، همه‌ی انرژي خود را برایش بگذارید. با این کار، مکالمه برای‌تان جذاب‌تر و مؤثرتر می‌شود.

۵. داشتن ذهن بسته

ذهن بسته شما را به فردی غیر دوست داشتنی تبدیل می کند.

برای دوست‌داشتنی بودن، باید ذهنی باز داشته باشید که باعث می‌شود فردی خوش‌برخورد و جذاب برای دیگران باشید. هیچ کس دوست ندارد مکالمه‌ای با کسی داشته باشد که از پیش نظری دارد و علاقه‌ای به شنیدن ندارد. داشتن ذهن باز در محیط کار بسیار مهم است، چرا که خوش‌برخوردی برابر با دسترسی به ایده‌های جدید است. برای از بین بردن تصورات قبلی و پیش‌داوری‌ها، باید جهان را از نگاه دیگران ببینید. این بدان معنا نیست که باید هر چه آنها باور دارند، باور کنید یا از آن چشم بپوشید؛ بلکه به معنای قضاوت صحیح پس از درک درستی باورهای آنها است.


حتما بخوانید: راهکارهایی برای خوش اخلاقی با دیگران

۶. نپرسیدن سؤالات کافی

بزرگ‌ترین اشتباهی که افراد در مکالمات مرتکب می‌شوند، تمرکز بیش از حد بر آن چیزی است که قرار است بگویند یا اینکه آنچه فرد مقابل خواهد گفت چه تأثیری بر آنها خواهد گذاشت، به همین دلیل نمی‌توانند آنچه گفته می‌شود، بشنوند. در واقع کلمات با صدای بلند و واضح بیان می‌شوند، اما معنایشان درک نمی‌شود. راهی ساده برای جلوگیری از این اشتباه، پرسیدن سؤالات بسیار است. مردم دوست دارند بدانند شما به آنها گوش می‌دهید و چیزی مثل سؤالی برای شفاف‌سازی نشان می‌دهد شما نه تنها گوش می‌دهید، بلکه به گفته‌های آنها اهمیت می‌دهید. شگفت‌زده خواهید شد که با پرسیدن سؤال تا چه حد احترام و قدردانی به دست می‌آورید.

۷. جدی بودن بیش از حد

مردم جذب کسانی می‌شوند که پرشور و هیجان هستند. با این حال، به سادگی ممکن است افراد پرهیجان بیش از حد جدی یا بی‌علاقه به چشم آیند، چون در کارشان غرق می‌شوند. افراد دوست‌داشتنی بین اشتیاق به کار و توانایی شوخی و مزاح تعادل برقرار می‌کنند. آنها در زمان‌های خاصی اجتماعی هستند و قدر این لحظات را می‌دانند. این افراد به تعاملات معنادار با همکاران‌شان توجه می‌کنند و همیشه آنچه را دیگران روز قبل یا هفته‌ی پیش گفته‌اند به یاد دارند که نشان می‌دهد اطرافیان‌شان هم به اندازه‌ی کارشان برای ایشان مهم هستند.


حتما بخوانید: چگونه شوخ طبع باشیم؟

۸. شایعه‌پراکنی

شایعه پراکنی از اشتباهات غیر قابل بخشش افراد غیر دوست داشتنی محسوب می شود.

افرادی که اهل شایعه‌پراکنی هستند، به چشم دیگران بسیار بد دیده می‌شوند. صحبت در مورد اشتباهات یا بدشانسی‌ دیگران وقتی به گوش این افراد برسد، باعث جریحه‌دار شدن احساسات‌شان می‌شود. شایعه‌پراکنی قطعا شما را به چشم دیگران فردی منفی و کینه‌توز نشان می‌دهد.

۹. در میان گذاشتن زود و بیش از حد اطلاعات

اگرچه شناختن افراد مستلزم به اشتراک‌ گذاشتن اطلاعاتی با آنهاست، سهیم کردن بیش از حد آنها، شما را در جهت اشتباهی قرار می‌دهد. مراقب باشید مشکلات شخصی یا اعترافات‌تان را سریع به اشتراک نگذارید. افراد دوست‌داشتنی به فرد مقابل اجازه می‌دهند تا آنها را هدایت کند و در زمان مناسب دردودل می‌کنند. به اشتراک گذاشتن بیش از حد شما را خودبین و بدون احساس نسبت به تعادل مکالمه نشان می‌دهد. اینگونه فکر کنید: اگر نکات بسیار مهمی از زندگی‌تان را بدون دانستن اطلاعاتی از فرد مقابل به اشتراک بگذارید، این پیام را منتقل می‌کنید که شما به آنها فقط به چشم یک گوش شنوا برای مشکلات‌تان نگاه می‌کنید.


حتما بخوانید: ۶ اخلاق سمّی که آدم‌ها را از شما می‌راند

۱۰. نمایش و حضور اغراق‌آمیز در شبکه‌های اجتماعی

مطالعات نشان داده است افرادی که بیش از حد اطلاعاتی از خود در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذارند، به دنبال تأیید هستند و از سوی دیگر یک مطالعه نشان داده که این اشتراک‌گذاری بیش از حد، علیه آنها کار کرده و باعث می‌شود دیگران از آنها خوش‌شان نیاید. به اشتراک گذاشتن در شبکه‌ی اجتماعی می‌تواند شکل مهمی از ابراز احساسات باشد، اما باید با تفکر و خودکنترلی انجام شود. اینکه به همه بگویید برای صبحانه، ناهار و شام چه داشتید و چند بار سگ‌تان را برای قدم زدن بیرون برده‌اید به جای اینکه شما را دوست‌داشتنی نشان دهد، آنها را آزار می‌دهد.

جمع‌بندی

وقتی بفهمید که اعمال‌تان چگونه توسط دیگران درک می‌شود، مسیرتان به سمت دوست‌داشتنی شدن هموارتر می‌شود.

برگرفته از: linkedin

با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

40 دیدگاه
 1. محمد رسولی می‌گوید

  با اهداء سلام و احترام خدمت برادرعزیز;
  بابت مطالب آموزنده و کاربردیتون بی نهایت ممنونم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از شما. البته نمیدونم خطابتون به کدوم برادر هست! 🙂
   خوشحالیم که با ما همراه هستید.

   1. hasan می‌گوید

    سلام خانم از مطاب جالب شما لذت بردم تشکر

    1. میترا دانشور می‌گوید

     سلام، خیلی خوشحالم که مقاله براتون مفید بوده. موفق باشید.

  2. ایمان می‌گوید

   ایشان خانومه نه آقا!

 2. مهدی می‌گوید

  سلام مطالب بسیار موشکافانه و دقیق عنوان شده صمیمانه از خانم دکتر بابت انتشار این مطالب سپاسگزاری میکنم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطفتون. البته بنده «دکتر» نیستم 🙂
   موفق باشید.

 3. Alireza می‌گوید

  مطالب عالی وبسیار مفید بود ولی با تصویر آقای ترامپ که اول مقاله است اصلا موافق نیستم چون از اونجایی که ایشون یه شخصیت سیاسی اند این ممکنه جبهه گیری شما رو نشون بده به نظرم اگه مطالب رو آموزش بدید و اشاره ای به شخصی نکنید و مردم را آگاه کنید و قضاوت رو به عهده ی خود مردم بزارین بهتره.

  1. میلاد حمیدی می‌گوید

   خیلی ممنون از لطفی که به وبسایت ما دارید.
   اما در خصوص عکس باید بگم ما اصلا به دنبال جبهه گیری سیاسی نیستیم چون رسالت چطور اصلا سیاست و تحلیل سیاسی نیست. و انسان‌ها چند وجهی هستند چون یک نفر سیاسی هست همه رفتارهاش از اون جنبه سیاسی اون فرد نشات نمی گیره. این فرد هم کارهایی رو انجام داده که کل دنیا ازش خبر دارن و با موضوع این مقاله تناسب داشته.
   باز هم تشکر از شما

 4. Godlike می‌گوید

  حالا چرا حاج ترامپ… D=
  D:

 5. حسن اهواز می‌گوید

  سلام بسیارعالی ولی ترجمه کمی سنگین بود.برایت آرزوی موفقیت دارم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون از لطفتون. عذرخواهی می‌کنم که ترجمه به نظرتون سنگین بوده. موفق باشید.

 6. زهره مثنا می‌گوید

  نکات بسیار خوبی بود. ترجمه هم که باقلوا

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف داری زهره جان.

 7. fariborz fattahi می‌گوید

  پولی بابت بیان این موضوعات نمیگیرید و این موضوع بسیار ارزنده است.
  ممنون از وقتی که میگذارید .
  ذکات علم، آموختنه و شما کارتونو به خوبی انجام میدین

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از اینکه با ما همراه هستید.

 8. rain می‌گوید

  سلام خانوم دانشور ممنون مطالبتون فوق العادس
  راستش یه سوال داشتم از شما من بشدت علاقمندم به مقاله نویسی، زبانمم خوبه و مقالات زیادی رو هم ترجمه کردم توی اینترنت ..مقالات معتبری که واقعا مستعد به چاپ رسیدن و منتشر شدن هم بودن. ولی به دلیل اینکه دقیقا نمیدونم به چه شکل میتونم اقدام به انتشار مقالاتم کنم تاحالا دستم توی پوست گردو بوده
  نظر به این که رشته دانشگاهیتون هم به سان من جامعه شناسی هست فکر کردم شاید بتونید راهنماییم کنید
  ممنون میشم اگر درین باره راهنماییم کنید
  سپاس

 9. Tahereee می‌گوید

  خیلی مقاله جالبی بود…عکس جالبی هم انتخاب شده…ممنون از تیم محتوای چطور

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که از مقاله راضی بودید. موفق باشید.

 10. مریم می‌گوید

  خیلی عالی بود عزیزم.ممنونم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده. موفق باشید.

 11. علی می‌گوید

  عالی بود

  1. میترا دانشور می‌گوید

   باعث خوشحالیه که راضی بودید. ممنون که با ما همراه هستید.

 12. mehdimasumi می‌گوید

  باسلام خیلی جالب بود.مرسی

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، خوشحالم که راضی بودید. موفق باشید.

 13. محسن می‌گوید

  تعادل بین حالت های «من» گفته های شما را تایید می کند امیدوارم هر کسی به تعادل خود برسد.
  با تشکر از شما.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   ممنون از شما که با ما همراه هستید. موفق و شاد باشید.

 14. babak moradi می‌گوید

  سلام از شما بخاطر بسیار ارزشمند وآموزنده که مینویسید متشکرم

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. خوشحالیم که با ما همراه هستید.

 15. پیمان مکبر می‌گوید

  بسیار عالی بودش

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که راضی بودید. موفق باشید.

 16. سارا می‌گوید

  واقعا این سایت عالیهههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههههه مقاله هاتون خیلی مفیده ممنون من همیشه همشون رو میخونم سپاس بابت زحماتتون

  1. میترا دانشور می‌گوید

   شما لطف دارید. باعث افتخار ماست که همراهانی مثل شما داریم. موفق باشید.

 17. babak می‌گوید

  قبل از اعلام هر نظریه ای در عصر جدید، استفاده معتنابه از منابع علمی و تحقیقی معتبر الزامی است. البته اگر مطالبی هم با عنوان نظرات شخصی یا جمعی از محققین ذکر شود، مانعی ندارد اما اظهار مطالب بطور متقن! اشکال مبنایی در روش بیان موضوع دارد.
  با آرزوی موفقیت

  1. میترا دانشور می‌گوید

   سلام، ممنون که نظرتون رو با ما در میون گذاشتید. لازم به ذکره که این مقاله ترجمه‌ی یک مقاله‌ی خارجی است که لینکش در آخر مقاله اومده و توسط یک روانشناس معتبر نوشته شده. ضمنا این مقالات برای مخاطب عام نوشته شده و قرار نبوده صرفا یک مقاله‌ی علمی و به شکل آکادمیک باشه. موفق باشید.

 18. مریم می‌گوید

  عالی بود :-*

  1. میترا دانشور می‌گوید

   لطف دارید. ممنون که با ما همراه هستید.

 19. اتوسا می‌گوید

  بسیارعالی بود.

  1. میترا دانشور می‌گوید

   خوشحالم که براتون مفید بوده، موفق باشید.

 20. یکی از مردم می‌گوید

  در دنیای سرمایه داری امروز پول حرف اول را می زند و شما تکنولوژی را با پول می خرید و با برند خودتان به بازار عرضه می کنید . البته ، چون عکس رئیس جمهور امریکا که حقوق نمی گیرد بلکه یک سرمایه دار موفق و ثروتمند است را برای جلب توجه بیشتر گذاشتید ، این طوری نظر دادم .