درمان خانگی کهیر با ۱۵ راهکار ساده و موثر

29

کهیر نوعی عارضه‌ی پوستی است که نتیجه‌ی حساسیت بدن به ماده‌ای حساسیت‌زا (آلرژن) است. کهیر پاسخی به آزادسازی هیستامین توسط بدن است؛ هیستامین زمانی آزاد می‌شود که فرد به غذا، دارو یا سایر عوامل حساسیت‌زا واکنش نشان بدهد. هیستامین می‌تواند واکنش بدن به عفونت، استرس، آفتاب سوختگی و تغییرات دمایی نیز باشد. کهیر به‌صورت دانه‌های ریز یا بخشی وسیع‌تر در پوست دیده شده و باعث خارش پوست، تورم و قرمزی آن می‌شود. معمولا کهیر، بدون درمان پس از چند ساعت از بین می‌رود، ولی گاهی اوقات ممکن است تا مدت‌ها باقی بماند و موجب ناراحتی فرد شود. اگر به دنبال درمان کهیر در خانه هستید، تا انتهای این مقاله با «چطور» همراه باشید.


حتما بخوانید: ۵ نکته برای داشتن پوستی سالم

روش اول: از عامل حساسیت‌زا دوری کنید

۱. عامل بروز کهیر چیست

کهیر می‌تواند در هر فردی مشاهده شود. حدود ۲۰درصد افراد آن را در زندگی تجربه کرده‌اند. در طول واکنش حساسیت، برخی از سلول‌های پوست مانند ماست‌سل‌ها که محتوی هیستامین و سایر انتقال‌دهنده‌های شیمیایی مانند سیتوکین‌‌ها هستند، تحریک شده و این مواد را آزاد می‌سازند. این پدیده باعث تراوش مواد از عروق خونی شده و خارش و تورم در پوست ایجاد می‌کند که از نشانه‌های کهیر است.

۲. از مواد حساسیت‌زا دوری کنید

اولین گام در درمان کهیر، شناختن عوامل ایجاد حساسیت پوستی است. اگر متوجه شدید چه عاملی موجب بروز کهیر در شما شده است، آن را از اطراف خود دور کنید. بعضی گیاهان، گزش حشرات، لباس پشمی، گربه یا سگ از عوامل رایج ایجاد حساسیت هستند. از این عوامل یا دیگر عوامل حساسیت‌زا دوری کنید.

شاید برای شناختن عامل حساسیت‌زا مجبور شوید مانند یک کارآگاه به جستجو بپردازید. برخی غذاها، داروها، ترکیبات شیمیایی مانند استون، ترکیبات پلیمری مانند لاتکس، ویروس، قارچ، عفونت باکتریایی، موی حیوانات و برخی عوامل محیطی مانند عوامل استرس زا، دما و آفتاب سوختگی سایر عواملی‌اند که می‌توانند باعث بروز حساسیت در فرد شوند.


حتما بخوانید: آشنایی با روش‌های درمان خشکی پوست

۳. خودتان را در مقابل گرده‌ها محافظت کنید

برخی عوامل محیطی مانند گرده‌ها می‌توانند باعث بروز حساسیت شوند. اگر شما به گرده‌ها حساسیت دارید، در صبح‌ها و غروب بیرون نروید، زیرا میزان گرده‌های معلق در هوا در بالاترین سطح خود قرار دارد. در این زمان‌ها پنجره‌‌ها را ببندید. لباس‌های خود را بیرون از خانه خشک نکنید. وقتی از بیرون می‌آیید، لباس خود را فوراً عوض کرده و لباس بیرون خود را بشویید. همچنین از محرک‌های احتمالی موجود در هوا دوری کنید. حشره‌کش‌ها، دود تنباکو، عطرها و رنگ‌ها از موادی هستند که می‌توانند باعث بروز حساسیت شوند.

روش دوم: استفاده از درمان‌های موضعی

۱. پوست‌تان را خنک کنید

با توجه به اینکه تحریک پوستی مهم‌ترین نشانه‌ی کهیر است، می‌توانید با درمان پوستی علائم کهیر را کاهش دهید. یک حوله‌ی نخی تمیز بردارید و در آب سرد بخیسانید. سپس آب اضافی را با فشار دادن حوله از آن خارج کنید و به مدت ده دقیقه آن را روی پوست‌تان قرار بدهید. پس از این زمان دوباره همین مراحل را تکرار کنید تا مجددا حوله با آب خنک شود. با این کار پوست‌تان خنک می‌شود و علائم کهیر کاهش می‌یابد. از آب بسیار سرد برای خیس کردن حوله استفاده نکنید، زیرا این کار ممکن است باعث تشدید علائم کهیر شود.


حتما بخوانید: روشن شدن پوست صورت با ۱۵ روش خانگی

۲. از ترکیب شیر و جو دوسر در حمام استفاده کنید

کهیر چیست - حمام با جودوسر آسیاب شده در درمان کهیر موثر است.

از جمله خواص جو دوسر این است که یکی از بهترین درمان‌های کهیر است. یک فنجان جو دوسر را آسیاب کنید. وان حمام را با آب پر کنید و جو را در آن بریزید. در آب بروید و مدتی در آن بمانید. آب مورد استفاده‌تان نباید داغ یا خیلی سرد باشد، زیرا می‌تواند باعث تشدید کهیر شود. برای افزایش تأثیر این روش، به آب ۴ فنجان شیر هم اضافه کنید.

۳. آناناس را بر روی محلی که کهیر زده، بگذارید

درمان خانگی کهیر - قرار دادن آناناس بر روی کهیر در درمان آن موثر است.

آنزم «بروملین» موجود در آناناس به کاهش علائم کهیر کمک شایانی می‌کند. تعدادی آناناس تازه یا کنسروی را خرد کرده و داخل پارچه‌ی نخی نازکی قرار دهید. پارچه را جمع کنید و روی محل حساسیت قرار دهید. زمانی که به پارچه و آناناس نیازی نداشتید، آن را برای مصرف مجدد در داخل یخچال نگهداری کنید. پس از ۲۴ ساعت آناناس‌ها را عوض کنید. همچنین می‌توانید آناناس را بدون پارچه و به طور مستقیم روی پوست‌تان قرار دهید.

بروملین به‌صورت کپسول نیز یافت می‌شود. می‌توانید از آن هم برای درمان کهیر استفاده کنید.


حتما بخوانید: چگونه زیبا شویم؛ نکاتی که باعث درخشش شما می‌شود

۴. از جوش شیرین هم می‌توانید برای درمان کهیر استفاده کنید

درمان خانگی کهیر - جوش شیرین به درمان کهیر کمک می کند.

یکی از فواید جوش شیرین تسکین کهیر است. یک قاشق غذاخوری جوش شیرین برداشته و کم‌کم به آن آب اضافه کنید تا ترکیبی غلیظ حاصل شود. سپس آن را روی محل حساسیت بمالید. در نهایت پوست‌تان را با آب سرد بشویید. این کار را با کرم تارتار (پتاسیم بی تارتارات) نیز می‌توانید انجام دهید.

۵. سرکه را روی محل حساسیت بمالید

درمان خانگی کهیر - سرکه در درمان کهیر موثر است.

هر نوع سرکه‌ای را که می‌خواهید، انتخاب کنید. یک قاشق چای‌خوری سرکه را در یک قاشق غذاخوری آب حل کنید. با پارچه‌ی نخی یا دستمال ترکیب را روی کهیر خود بمالید. با این کار احساس ناراحتی کهیر تا حد زیادی کاهش می‌یابد.


حتما بخوانید: خواص سرکه سیب و ۵۵ کاربرد عجیب ولی واقعی آن

۶. از خاصیت گزنه غافل نشوید

درمان کهیر - گزنه از دیرباز در درمان کهر موثر بوده است.

گزنه به واسطه‌ی خواص آنتی‌هیستامینی خود از دیرباز برای درمان کهیر استفاده می‌شود. یک قاشق چای‌خوری گزنه‌ی خشک را با یک فنجان آب داغ مخلوط کنید. آن‌ را کنار بگذارید تا کمی خنک شود، سپس یک حوله‌ یا پارچه‌ی نخی بردارید و با این محلول خیس کنید. سپس حوله را فشار دهید تا مقدار اضافی مایعات خارج شود. حوله را روی محل حساسیت قرار دهید. می‌توانید این کار را هر چند باری که نیاز بود، تکرار کنید.

۷. استفاده از لوسیون کالامین

لوسیون کالامین ترکیبی از اکسید و کربنات روی است. این لوسیون برای کاهش علائم کهیر بسیار مؤثر است. پس از استفاده از این لوسیون روی پوست، آن را با آب سرد بشویید.

روش سوم: ترکیبات خوراکی

۱. خوردن ترکیبات روتینی

بسیاری از گیاهان و فرآورده‌های گیاهی خاصیت ضدحساسیت دارند. «روتین» یک فلاوونوئید طبیعی است که در مرکبات و گندم سیاه یافت می‌شود. این ماده از طریق کاهش نشت مواد از عروق خونی، علائم حساسیت را کاهش می‌دهد.


حتما بخوانید: درمان جوش صورت با ۱۴ روش خانگی سریع

۲. خوردن ترکیباتی که حاوی کوئرستین است

درمان خانگی کهیر - مواد حاوی کوئرستین در درمان کهیر موثر است.

کوئرستین در کاهش حساسیت و خارش مؤثر است. کوئرستین یک ترکیب فلاوونوئیدی است که در بسیاری از میوه‌ها و سبزیجات یافت می‌شود. سیب، مرکبات، پیاز، مریم‌گلی، انگور، جعفری و گیلاس منابع سرشار از کوئرستین هستند که باید نقش پررنگ‌تری در رژیم غذایی‌تان داشته باشند. همچنین مصرف چای و روغن زیتون نیز برای دریافت کوئرستین مؤثر است. تأثیر کوئرستین در جلوگیری از آزادسازی هیستامین نسبت به بسیاری از داروها بیشتر بوده و در نتیجه نقش مهمی در درمان کهیر دارد.

روش چهارم: کاهش استرس

۱. آرامش خود را حفظ کنید

درمان خانگی کهیر - آرامش و جلوگیری از استرس در پیشگیری از کهیر موثر است.

با اینکه ارتباط دقیق آرامش و کهیر مشخص نیست، ولی به نظر می‌رسد استرس احتمال بروز کهیر را در فرد افزایش می‌دهد. با آرامش و استراحت، از استرس خود بکاهید. بخشی از زمان‌تان را در روز به استراحت و ایجاد آرامش اختصاص دهید. پیاده‌روی، کتاب‌خوانی، باغبانی و مدیتیشن از فعالیت‌هایی هستند که به درمان استرس کمک می‌کنند.


حتما بخوانید: چگونه آرامش داشته باشیم؟

۲. بهره‌گیری از تکنیک‌ تنفس درست

تنفس عمیق و به کار بردن تکنیک تنفس درست، در کاهش استرس بسیار مؤثر است. به پشت دراز بکشید. یک بالش زیر زانو و سرتان بگذارید تا احساس راحتی بیشتری بکنید. دست‌های خود را روی شکم و زیر قفسه‌ی سینه‌تان قرار دهید. یک نفس طولانی و آهسته بکشید تا شکم‌تان منبسط شود. مانند یک نوزاد از دیافراگم خود نفس بکشید. نفس کشیدن از دیافراگم کمک می‌کند تا هوای بیشتری به ریه‌تان وارد کنید.

۳. به خودتان جملات مثبت بگویید

گفتن عبارات و جملات مثبت راهی مناسب برای کاهش استرس و ایجاد روحیه‌ی بهتر در شماست. این عبارات را با زمان حال به کار ببرید و هر از گاهی آنها را تکرار کنید. نمونه‌های از این عبارات مثبت عبارتند از: من می‌توانم هر کاری را انجام دهم. من فرد موفقی هستم. من سالم هستم. من هر روز بهتر می‌شوم. این عبارات را در جایی یادداشت کنید که جلوی چشم‌تان باشد و هر روز آنها را تکرار کنید.


حتما بخوانید: چرا باید مثبت‌اندیش باشیم؟

کهیر را کاملا بشناسید

۱. علائم کهیر را بشناسید

علائم کهیر می‌تواند از چند دقیقه تا مدت‌های طولانی قابل مشاهده باشند. این علائم می‌توانند حتی تا سال‌ها نیز ادامه داشته باشند. کهیر می‌تواند در هر نقطه‌ای از بدن ایجاد شود. کهیر معمولا با خارش، تورم و قرمز شدن پوست همراه است.

۲. تشخیص کهیر

تشخیص کهیر به سادگی و با معاینه‌ی سطح پوست امکان‌پذیر است. اگر نمی‌توانید عاملی را که باعث حساسیت‌تان می‌شود بیابید، از پزشک خود کمک بخواهید تا با آزمون‌هایی عامل حساسیت‌تان را پیدا کند.

اگر این روش‌ها برای شناسایی عامل حساسیت تأثیری نداشت، شاید آزمون‌های خونی یا بافت‌برداری از پوست برای بررسی بیشتر مفید باشد.

۳. داروهایی برای درمان کهیر

در موارد خفیف و ملایم کهیر آنتی‌هیستامین‌ها برای درمان کهیر مؤثرند. آنتی‌هیستامین‌ها و داروهای رایج برای درمان کهیر عبارتند از:

 • آنتی‌هیستامین‌هایی با تأثیر آرام‌بخشی مانند برم فنیرامین، کلروفنیرامین و دیفن‌هیدرامین؛
 • آنتی‌هیستامین‌هایی بدون تأثیر آرام‌بخشی مانند سیتریزین، کلماستین، فکسوفنادین و لوراتادین؛
 • تثبیت‌کننده‌های ماست‌سل‌ها مانند کرومولین سدیم؛
 • بازدارنده‌های لکوترین مانند مونته‌لوکاست؛
 • داروهای ایمنی موضعی مانند پیمکرولیموس و پروتوپیک؛
 • کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزولون، کورتیزول و متیل‌پردنیزولون.

حتما بخوانید: ۵ ورزش صورت برای شادابی پوست

۴. فوریت‌های پزشکی

در موارد نادری کهیر باعث خارش گلو می‌شود و شرایط خاصی را به وجود می‌آورد که بیمار به دریافت اپی‌نفرین نیاز پیدا می‌کند. اپی‌نفرین به صورت اپیپن در برخی افراد استفاده می‌شود تا از بروز آنافیلاکسی جلوگیری شود. آنافیلاکسی نوعی واکنش حساسیت است که ممکن است با یا بدون کهیر بروز کند. علائم آنافیلاکسی عبارتند از:

 • عارضه‌های پوستی شامل کهیر، خارش، برافروختگی پوست یا رنگ‌پریدگی؛
 • احساس گرما؛
 • احساس وجود توده‌ای در گلو؛
 • خس‌خس سینه یا مشکل تنفسی؛
 • متورم شدن زبان یا گلو؛
 • ضربان قلب بالا؛
 • تهوع، اسهال یا استفراغ؛
 • سرگیجه یا غش.
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
منبع wikihow

ممکن است به این مطالب علاقه داشته باشید.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

29 دیدگاه
 1. بهاره رضا جو می‌گوید

  عالی بود. خودم از اونایی ام که همیشه تو کیفم باید سیتریزین داشته باشم!

  1. میلاد فروحی می‌گوید

   ممنون از نظرتون. امیدوارم این راهها مفید باشند براتون. داروهایی از این دست از جمله سیتریزین عوارض جانبی به همراه دارن.

 2. AFSHIN می‌گوید

  با سلام پوست من در اثر الرژی غذایی دچار حرارت شدید بدن ودچار اگزما و کهیر میشود چه راهی برای درمان وجود دارد

 3. افشین می‌گوید

  با سلام پوست من در اثر الرژی غذایی دچار حرارت شدید بدن ودچار اگزما و کهیر میشود چه راهی برای درمان وجود دارد

 4. اشکان می‌گوید

  کهیر یک بیماری بسیار شایعه می باشد که در آن فرد با واکنش بدن نسبت به آزادسازی هیدرواکسین در بدن و ایجاد قرمزی و خارش شدید در تمام نقاط بدن که با خارش آن شدیدتر و سطح ملتهبی پوست بیشتر میشود شوربختانه پزشکان راهکاری برای درمان ان ندارند و تنها به پیچاندن نسخه های بسیار بد قرص هیدرواکسیزین که بسیار خواب اور ومضر میباشد که نوعی مخدر است که سیستم ایمنی بدن را مختل میکند یا پماد کالامین که هیچ تاثیری ندارد دوستان عزیز از عوامل ایجاد کهیر مصرف ادویه جات و سس وفلفل ومیوه خربزه و مصرف بادنجان و غیره می باشد و تنها راه درمان آن استفاده از پمادهای بی حسی قوی مثل لیدوکایین اچ و زدن لیدوکایین دندان و بی حسی های موضعی در محل کهیر ست که در سریع ترین زمان کمتر از یک دقیقه کامل از بین میرود

 5. F می‌گوید

  سلام. واقعا دستتون درد نکنه. عااااااالی بود. بابام داشت خیلی اذیت میشد، با راهکارهایی که یادمون دادید خدارو شکر الان حالش خوبه خوبه♡

 6. یا علی می‌گوید

  با سلام.من هم به علت خوردن گرمیجات زیاد دچار خارش شدید و کهیر شدم به طوری كه بر اثر خارش شدید تمام بدنم زخم شده بود.به چند دکتر پوست مراجعه کردم اما خوب نشدم.تا اینکه به دکتر طب سنتی مراجعه کردم و با مصرف سکنجبین اصل و شربت خاکشیر بعد از چهل روز خوب شدم.به همه توصیه میکنم برا درمان بیشتر بیماریها از طب سنتی استفاده کنید.

 7. امید می‌گوید

  با عرض سلام و خسته نباشید
  یک بیماری پوستی دارم شبیه کهیر هست مدت زیادی هست رو بدنم دارم (تقریبا ۸ ماه) انواع و اقسام داروها رو هم استفاده کردم بعد ک مصرف دارو رو قطع میکنم دوباره مثل روز اولش میشه لطفا راهنماییم کنید.
  ممنونم

  1. علی می‌گوید

   شما دچار پسوزیاس شدین مثل خودم درمانش رو حتما به این صورت که میگم انجام بدین اگه میخواهید اذیت نشین هر روز صبح ناشتا یک عدد سیب مصرف کنید و هفته ای دو عدد ویتامین e 400 مصرف کنید نه بیشتر و ققط اون ناحیه رو با روغن زیتون اصل چرب کنید همین در عرض ۱ ماه همه جوره کلکش کنده میشه
   الان گردو خرما فلفل ادویه پسته بادام و هر چیزه گرمی به هر میزانی میخورم هیچ چیزیم نمیشه به کمک خدای مهربون

  2. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   امکان داره عاملی رو که موجب حساسیت‌تون شده (غذا، دارو یا …) به‌طور کامل برطرف نکرده باشین. همون‌طور که در مقاله هم گفته‌شده، اولین مرحله از درمان، شناسایی و رفع عامل حساسیت‌زا هست. درهرصورت بهتره (مجددا) به پزشک مراجعه کنید.

 8. نیما می‌گوید

  با سلام مرسي از مطالب سايتتون خيلي مفيد بود من از قرض لتيزن براي درمان حساسيتم استفاده ميکنم فقط دارو را قبل يا بعد از غذا مصرف کنيد

 9. علی می‌گوید

  خوب به حرفهایی که میگم گوش بدین اگه همش دنبال هزار تا قرص و روشهای جور وا جور نیستین عرض میکنم یه راهکار ساده هر روز ناشتا یک عدد سیب مصرف کنید و فقط اون ناحیه رو با روغن زیتون مرتبا چرب کنید و در صورت امکان اگه لازم شد هفته ای ۲ بار ویتامین E ۴۰۰ مصرف کنید ۱۰۰% جواب میگیرید الکی خودتون رو با پرهیز اذیت نکنید
  حالا اگه جواب گرفتین برام دعای عاقبت به خیری و رفع مشکلات مالی داشته باشین

 10. erfan می‌گوید

  سلام دوستان من همین مشکل کهیر رو داشتم پنج سال کهیر داشتم از چشمه های اب گرم سومار استفاده کردم بعد از لجن درمانی تو اب الان به مدت دو ماهه که هیچ اثری از کهیر تو بدن من وجود نداره در ضمن قبلا از قرص پردیزلون ۵۰استفاده میکردم به همه پیشنهاد میکنم همه از اون استفاده کنن ادرسش:کرمانشاه.شهر سومار

 11. علیرضا می‌گوید

  سلام پسری ۱۹ ساله هستم از اوایل پاییز تا اواسط بهار هر ساله من با سوزش و خارش پوست همراه با دانه های قرمز موقت در قسمت های مختلف بدنم رو به رو هستم هروقت بدنم گرم میشه یا عاملی مثل استرس بهم وارد میشه که باعث گرم شدن بدنم میشه بدنم سریعا به سوزش و خارش همراه با دانه های قرمز رو به رو میشه بعد که بدنم یه خرده سرد شد همه علائم از بین میره پیش همه نوع دکترم رفتم ولی تاثیری نداشت

  1. علی می‌گوید

   من هم دقیقا مشکل شما رو دارم ( خارش پوست، خسیس ریه، گلو درد و اگه شدید بشه کارم به بیمارستان میکشه ).
   که معمولا بعد از ورزش کردن، دویدن و کار های که باعث عرق کردنم میشه این طوری میشم.

 12. نسیم می‌گوید

  سلام ٬ من عمل میکرونیدلینگ انجام دادم یعنی ایجاد سوراخهای میکرونی روی پوست برای ترمیم بافت آن٬
  بعداز ده روز کاملا پوستم خوب شد ولی من این عمل رو با ویتامینE زدم وبعداز ده روز پوستم به شدت کهیر زد٬ مطمئنم که بخاطر نیدلینگ بوده چون تمام همون قسمتا کهیر زده٬ حالا سوالم اینه آیا من به ویتامینE حساسیت داشتم یا عمق سوزنا زیاد بوده٬ البته بهداشت رو هم کاملا رعایت کردم ٬ ممنون میشم جواب بدید اولین باره اینطور میشم٬ البته ناگفته نماند بنده اگزمای پوستی هم دارم ولی نه در ناحیه صورت

 13. سحر نصیری می‌گوید

  در طی پنج سال اخیر هر بار سرما خوردگی برام پیشامد میکرد و درمان میشدم از طریق داروهای تجویزی پزشکم بعدش کهیر میزدم روی پوستم به شدت به طوری که به نفس تنگی و سرفه های عجیب منجر میشد و درمان قطعی براش پیدا نمیکردم. دکتر آسم و آلرژی رفتم گفتن داری آسم میگیری و دارو پیشگیری از آسم میدادن و دکتر طب سنتی میرفتم میگفتن سودای خونت بالاست و باید حجامت کنی هیچ کدوم هم اثر نمیکرد . تا اینکه یک بار به تجویز دکتر دندان پزشک باید یه دوره آنتی بیوتیک مصرف میکردم و بعد از طی دوره مصرف بدنم کهیر زد و متوجه شدم در اثر خوردن داروهای شیمیایی مثل آنتی بیوتیک بدنم واکنش نشون میده . بعد خیلی تحقیق کردم برای دفع سموم مواد شیمیایی چی خوبه . و به ترکیبِ ” آب هویج و کرفس و سیب ” و ” عرق کیالک وخاکشیر ” رسیدم و هر ناشتا خوردم و خوب شدم . آب هویج و کرفس و سیب طبع گرم وتر دارد عرق کیالک طبع سرد و خشک و همه برای سم زدایی از کبد و خون مفید هستن و خاک شیر روده و معده را پاک سازی میکند . البته روغن بنفشه و شستشو با سرکه هم بی تاثیر نبود در کنترل کهیر .

 14. فرشته می‌گوید

  باسلام من بخاطر کبدم رفتم سی تی اسکن دادم دارو بصورت خوراکی و وریدی بهم دادن بعد وسط اسکن دچار تشنج شدم ولی باز ادامه دادن الان بعداز گذشت ۶روز بدنم کهیر زده بصورت جوشهای ریز زیاد و احساس داغی میکنم رفتم بیمارستان چند امپول بهم زدند ولی هیچ تاثیری نداشت خواهشن راهنمایی کنید

 15. مریم می‌گوید

  سلام دوستان
  یک توضیح کلی میدم شاید بعضی از دوستان مشکلشون حل بشه. میدونم که این بیماری بسیار بیماریه سختیه و زندگی رو مختل میکنه. کهیر علت های خیلی زیادی داره. در واقع کهیر یک علامته، مثل تب. بنابراین باید اول علتش مشخص بشه. من تقریبا یک سال پوستم کهیر شدید میزد. هر چی میخوردم کهیر میزدم. درمانهای خونگی خیلی زیادی رو امتحان کردم. هر روز میومدم تو گوگل سرچ میکردم و نظرات رو میخوندم و از اینکه بعضیا نوشته بودن مثلا بیست سال، پونزده سال و … کهیر میزنن واقعا وحشت میکردم و نا امید میشدم. شبهای تابستون از حمله کهیر نمیتونستم بخوابم و بعضی وقتا به شدت گریه میکردم و از خدا میخواستم از این هیولا نجاتم بده. هر چی دکتر میرفتم فایده نداشت. قرص کورتن یه مدت استفاده کردم که وقتی قطع شد دوباره کهیر با شدت بیشتری برگشت. قرص تلفست استفاده کردم که یه نوع آنتی هیستامینه. با این قرص خیلی بهتر شدم(البته یک ماه طول کشید تا اثر کنه) ولی این قرص هم خیلی گرون بود و هم اینکه وقتی نمیخوردم دوباره کهیر و خارش… در نهایت به خاطر اینکه شبها خوابم نمیبرد به روانپزشک مراجعه کردم. گفتن افسردگی دارم. خلاصه با خوردن دو نوع قرص ضد افسردگی کهیرم بعد از دو سه روز به کلی خوب شد! اسم داروهامو نمیگم که کسی خوددرمانی نکنه، بنابراین به دوستان توصیه میکنم این مورد رو حتما چک کنن. شاید علت کهیرشون افسردگی باشه. الان من پنج ماهه که دیگه هیچ مشکلی ندارم خداروشکر. امیدوارم این مطلب بتونه مشکل برخی از دوستان رو حل کنه انشالله. شاد باشید

 16. سارا فروتن می‌گوید

  سلام خدا رو شکر که خوب شدین وقتی متن رو خوندم که راه درمان رو پیدا کردین خیلی خوشحال شدم فقط اگه امکان داره آدرس پزشکی که مراجعه کردین برایم بفرستین خیلی ممنون میشم با تشکر سارا از ارومیه

 17. بهمن کاشانی می‌گوید

  سلام .متشکرازراهنمایی هاتون.شنیدم سوپ جو التهابهاوخارش ناشی ازکهیرراالتیام می بخشد.لطفا پاسخ فرمایید.

 18. سامان می‌گوید

  شربت کیتوتیفن خیلی خوب من بچه بودم بعد از این که بهم کهیر می زد وقتی مصرف میکردم بعد از چند دقیقه سریع خوب میشد البته قرصشم هست ولی شربتش خیلی بهتر
  حتما با تجویز پزشک مصرف کنین چون دوزش خیلی مهم مخصوصا در کودکان

 19. ناشناس می‌گوید

  سلام بچه ها انشاالله خوب باشین
  من خودم حدود ۳ سال با این بیماری درگیر بودم طوری دیگه واقعا کلافه شده بوده بودم لبام بدنم وحشتناک کهیر میزد و میخارید ولی خداروشکر شفا یافتم.
  اول از همه توکل کنید بخدا و از امام حسین و ائمه بخواین
  دوم این راه رو هم امتحان کنید برین خون اهدا کنید از غلظت خون بالا اینطور کهیر میزنید.
  فقط کافیه امتحان کنید.

 20. mojgan می‌گوید

  دوستان اول از همه این را با تاکید میگویم که از دکترهای عمومی در درمانگاهها و بیمارستان ها کمک نگیرید مگر در موارد اورژانسی و موقت. یکی از آشناهای نزدیک ما دچار کهیر شد و با تجویز دکتر عمومی از قرص هیدروکسی زین و نوعی پماد استفاده کرد.روز دوم نه تنها کهیرها خوب نشد بلکه محل کهیرها شروع به درد کرد و ملتهب تر شد.و اون شخص دچار سرگیجه های شدید شد به حدی که به مرحله بیهوشی هم رسید.وقتی به همان دکتر عمومی در درمانگاه مراجعه کردیم متوجه نشد که اینها عوارض قرص هیدروکسی زین است و نتوانست کمکی به خوب شدن حال بیمار کند.خلاصه در اینترنت جستجو کردیم و دیدیم لرز و سرگیجه و بیهوشی از عوارض قرص هیدروکسی زین است و درد کهیرها هم ممکن است حساسیت به همین قرص یا اون پماد باشد .رفتیم پیش یک متخصص داخلی و با تجربه.ایشون گفت وقتی دارویی را مصرف میکنید و شما را مریض تر میکند آن دارو را قطع کنید و به پزشک مراجعه کنید تا داروی جایگزین مناسب تری به شما بدهد.دکتر متخصص قرص سیتریزین را به جای هیدروکسی زین تجویز کرد.گفت مصرف پماد را قطع کنید.و دو بسته آنتی بیوتیک معمولی هم تجویز کرد برای جلوگیری از عفونی شدن کهیرها .
  اما در مورد درمان کهیر : آشنای ما اینجوری درمان شد:
  قرص سیتریزین یک عدد یا نصف یک عدد (بستگی به تجویز پزشک دارد) هر شب قبل از خواب بخورید.اگر کهیرها طولانی شد و یا درد یا التهاب در کهیرها وجود داشت حتما از دکتر یک نوع آنتی بیوتیک معمولی بگیرید تا کهیرها عفونت نکند.مایعات مثل آب و سوپ جو با مرغ زیاد بخورید.سیب روزی دو تا بخورید.از پیاز پخته در غذاها زیاد استفاده کنید.حداقل یکی دو هفته غذاهای ساده و غیرسرخ کردنی بخورید.مدتی از خوردن گوجه و بادمجون و امثال اینها خودداری کنید.اما نکته ای مهم: وقتی که بعد از دو سه روز کهیر ها کاملا پاک شدند یهویی خوردن قرص سیتریزین را قطع نکنید و مصرف آن را کم کم قطع کنید.یعنی اول هر شب خوردن قرص را تبدیل کنید به یک شب در میون.سپس دو شب در میون.سپس سه شب در میون.سپس ۵ شب در میون.سپس یک هفته در میون.و بالاخره تا جایی که وقتی چند روز از قرص استفاده نکردید دیگر دچار خارش و کهیر نشوید.

 21. نگار می‌گوید

  باسلام.
  برای درمان کهیر حتما لازم نیست همیشه قرص بخورید کافیه فقط لباس های نخی و خنک در تابستان بپوشید لباس واقعا تاثیرگذاره تو این بیماری،و تو هفته حتما چند بار دوش اب ولرم بگیرید نذارید خیلی بدنتون عرق کنه چون حتما شروع به خارش میکنه.غذاها و میوه های قرمز رنگ مخصوصا گوجه و توت فرنگی خیلی کمتر استفاده کنید،ودر اخر امید داشته باشید که بهبود پیدا میکنید.

 22. مجتبی می‌گوید

  من الان ۸ سال که ( اسمش و نمیدونم چی بزارم کهیر اگزما مرض) اینطوری شدم که بدنم قرمز میشه فقط قرمززز نه خارش دارم نه سوزش هیچی فقط هرکی بهم دست بزنه قرمز میشم و زیاد ور برم مثه کهیر میشه و تا چند ساعتی اینجوریم
  دوباره خوب میشه . اصن خودم حس نمیکنم بعد یدفه یکی بهم میگه وااااای چرا اینقدر پشتت قرمز شده با کی دعوا کردی ! . نه میتونم استخر برم نه باشگاه اصن دیونم کرده . دکترم فقط سیتریزین میتریزین بابا خوب نمیشهه. با اینا .
  اگه کسی مثه منه و فقط با تحریک پوستش ملتهب و قرمز میشه اگه کسی درمانی کرده کمکم کنه.

 23. محمد می‌گوید

  سلام
  من هر روز هیدروکسیزین میخوردم بچه ها و با این حال هر روز همه جام کهیر میزد یه روز صورتم یه روز پام تا یه روز یه نفر گفت بیا ازت خون بگیرم حدود نیم لیتر خون گرفت دو هفته هیچ قرصی نخوردم حتی یه ذره احساس خارش هم نداشتم بعد رفتم دوباره پیشش دو باره همین کارو کرد ولی این بار گفت از این به بعد هر ۴۰ روز بیا الان یه ماهه هیچ قرصی نخوردم و حتی یه کهیر کوچیک هم نزده بدنم
  این تجربه ی من بود و چون خارش و اعصاب خوردیشو میدونم گفتم تو اینجور سایتا بنویسم شاید به دردتون بخوره

 24. مسیحا می‌گوید

  من حدود سه سال کهیر می‌زدم. تقریبا هفته‌ای یک الی دو مرتبه(صورت و گردن و سینه). الان که دارم اینو مینویسم حدود یک سال و نیم هست که خوب شدم و اصلا کهیر نزدم. دوره درمان من حدود ۶ ماه بود. یکبار دکتر پوست مراجعه کردم که یک مشت سیتیریزین و قرص و آمپول بهم داد که هیچکدومشو مصرف نکردم. روش درمان من این بود: قسمت اول شامل پرهیز از مصرف فست فود، سوسیس و کالباس، غذاهای خیلی چرب(مثل کله پاچه)، غذاهای تند، کره، انواع سس، حساسیت‌زاهای معروف(گوجه، بادمجان، فلفل، تخم مرغ و …) حمام با آب داغ، مشروبات الکلی، مسکن‌ها(مثل ژلوفن). قسمت دوم درمان: ورزش شامل بدنسازی+هوازی هفته ای ۴ روز و کوهنوردی ماهی یک الی دو دفعه، پیاده روی(مثلا بام تهران) مصرف روزانه یک و نیم الی دو لیتر آب (اضافه بر چای و شیر و غیره)، حدود یک ماه مصرف ناشتا خاکشیر با کاسنی و شاهطره، دوش آب سرد در فصول گرم.
  یه دفترچه تهیه کنید و زمانی که کهیر میزنید، فعالیت‌های حدود ۱۲ ساعت گذشتتون رو(با درج ساعت)یادداشت کنید تا بعدا بتونید با هم مقایسه کنید و موارد مشکوکی که مشترک هست توش رو پیدا کنید. درج ساعت برای پیدا کردن فاصله مصرف عامل حساسیت‌زا با شروع التهابات کهیر بسیار مفید هست. البته من معتقدم برای درمان بیشتر روی پاکسازی بدنتون(مخصوصا کبد) تمرکز کنید. من زمانی که کهیر میزدم تمام چیزایی که تو قسمت (پرهیز) نوشتم رو میخوردم و بعدها متوجه شدم که چه بلایی سر کبدم آوردم. کهیر یه هشدار هست برای امثال من تا عادت‌های غلط غذایی و غیره رو کنار بزاریم.
  بعد از یه مدت که کهیر نزدید، به تدریج و تک‌تک مواذ غذایی(یا فعالیت‌هایی)که حذف کرده بودید رو در حد اعتدال به برنامتون برگردونید و اگر مشکلی باهاشون نداشتید بخورید و لذت ببرید. چند نکته: کهیر ممکنه بیش از یک عامل داشته باشه. قبل از مصرف خاکشیر و غیره مزاجتون رو بررسی کنید(به سردی حساس هستید یا گرمی). آب(یا هوای) گرم یا سرد بسته به شرایط بیمار میتونن کهیر رو تشدید کنن یا تخفیف بدن. مراقب پوستتون باشید(قارچ و خشکی و اگزما و آفتاب و اینا). اگر به عفونت یا بیماری خاصی مبتلا هستید برای درمانش اقدام کنید. درباره کهیر و حساسیت‌زاهای معروف تحقیق کنید تا اگر تو یادداشت‌هاتون بهش بر خوردید از عامل حساسیت‌زا آگاه باشید. از خاراندن شدید و لطمه زدن به پوستتون در زمان بروز التهاب تا جایی که مقدور هست براتون خودداری کنید. سعی کنید از یه روش دیگه برای کاهش خارش استفاده کنید(برای من دوش آب سرد خوب بود). یادتون باشه که یه روش یا یه خوراکی یا یه پماد برای کهیر یک نفر تسکین‌بخش باشه برای نفر دیگه عامل تشدید کهیر، پس روش مطلوب خودتون رو پیدا کنید. لطفا صبر داشته باشید، کهیر مزمن یک روزه نیومده که یک روزه بره، ولی میره بالاخره 🙂 اگر خوب شدید به هر روشی، در صورت اطمینان از عدم برگشت کهیر اطلاعاتتون رو با دیگران به اشتراک بگذارید.

 25. ندا می‌گوید

  درمان کهیر فقط و فقط با جو دوسر
  هزاران راه و دارو امتحان کردم
  فقط جوشانده جودوسر قبل صبحانه نهار شام