۱۶ متفکر بزرگ جهان درباره هدف از زندگی چه می‌گویند؟

87

هدف از زندگی چیست؟ یادم می‌آید، این سؤال را وقتی همه‌ی خانواده دور هم شام می‌خوردیم، خواهرم از پدر پرسید و فکر می‌کنید پدرم در جواب چه گفت؟ «چرا همچین سؤال سختی می‌پرسی؟» بله! این هوشمندانه‌ترین جوابی بود که شاید پدرم می‌توانست در پاسخ به پرسشی بدهد که خودش هم دقیقا جوابش را نمی‌دانست!

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

این پرسش و هزاران پرسش دیگر درباره‌ی هدف از زندگی ممکن است ذهن شما، من یا هر کس دیگری را به خودش مشغول کند. چرا اینجاییم؟ ماهیت زندگی چیست، پول در آوردن و پول خرج کردن؟ چرا ۱۵‌-‌۱۶ سال از عمرمان را صرف درس خواندن می‌کنیم، حدود ۸۰۰۰۰ ساعت کار می‌کنیم و در نهایت چرا تولید مثل می‌کنیم و چرا بعد از ما نسل بعدی و نسل بعدترش هم همین کار را ادامه می‌دهند و این روند همچنان ادامه دارد؟ اگر دلیل هیچ‌کدام از اینها را نمی‌دانیم، پس چرا انجام‌شان می‌دهیم؟

باید هدف بزرگ‌تر و ارزشمندتری وجود داشته باشد. با من موافق نیستید؟

برای رسیدن به پاسخ مناسب‌تر به سؤال «هدف از زندگی‌ چیست؟» و رفع ابهامات بیشتر درباره‌ی این سؤال‌ با ما و این نوشته همراه باشید. قصد داریم پاسخ ۱۶ نفر از کسانی را که به این پرسش پاسخ گفته‌اند و به نظر می‌رسد هدف از زندگی خود را یافته‌اند، با هم بخوانیم. از تمام این افراد فقط یک سؤال پرسیده شده: «هدف از زندگی چیست؟» و باید اعتراف کنم که بسیاری از پاسخ‌ها فراتر از یک جواب هستند. دوستان عزیزم توصیه می‌کنم جواب لومینیتا را با دقت بخوانید، من هنوز هم هر بار جوابش را می‌خوانم به شدت تحت تأثیر قرار می‌گیرم.


حتما بخوانید: ۷ سوال عجیب برای یافتن هدف زندگی‌

۱. دالایی لاما (The Dalai Lama)

هدف از زندگی شاد بودن است

«شادبودن، هدف واقعی زندگی است.»

قدیسی به نام دالایی لاما، با نام تنزین جیاتسو، در حال حاضر رهبر بوداییان تبت است. دالایی لاما در واقع لقبی است که به رهبران بوداییان داده می‌شود، تنزین جیاتسو یک طبیب روح است و پیام همیشگی‌اش صلح و شفقت برای تمام مردم دنیاست.

«من معتقدم هدف واقعی زندگی، شاد بودن است. هسته‌ی وجودی ما قناعت است و من با توجه به تجربه‌ی ناچیزم دریافته‌ام، هر چه بیشتر به خوشحالی دیگران توجه کنیم، احساس خوب‌تری درون‌مان ایجاد می‌شود. حس محبت به دیگران خودبه‌خود ذهن را آرام می‌کند و ترس و ناامنی از شما دور می‌شود و این احساس به شما قدرت می‌دهد با هر گونه مانعی که با آن روبه‌رو می‌شوید، مقابله کنید و این منشأ اصلی موفقیت در زندگی است، چون ما تنها موجودات روی زمین نیستیم. این اشتباه است که همه‌ی آرزوهای‌مان در شادمانی خودمان خلاصه شود. البته نباید بیرون از خودمان به دنبال خوشحالی باشیم، این رمز گسترش آرامش درونی است.»


حتما بخوانید: ۲۰ راه برای شاد زیستن

۲. استیو پاولینا (Steve Pavlina)

«هدف از زندگی، کشف و تجربه است.»

استیو پاولینا در ۱۹ سالگی در یک سلول انفرادی زندانی شد، ولی تصمیم گرفت به دنبال رشد شخصیتی خود برود. در نهایت، تبدیل به یکی از بزرگ‌ترین وبلاگ‌نویسان موفق دنیا در زمینه‌ی توسعه‌ی فردی شد. اگر می‌خواهید سری به وبلاگ او بزنید توصیه می‌کنم حتما وقت‌تان را تنظیم کنید، چون محتوای وبلاگ او به شدت اعتیادآور است.

۳. بایرون کیتی (Byron Katie)

«برای درک بهتر اینکه هدف از زندگی چیست، باید بدانیم واقعا هدف از زندگی چه چیزی نیست.»

بایرون کیتی فردی به شدت افسرده بود که دست به خودکشی هم زده بود، اما زمانی‌ که به درستی درک کرد چگونه می‌تواند زندگی‌اش را تغییر دهد، توانست به تمام رنج‌هایش غلبه کند. چیزی که او درک کرده بود این است: «زمانی‌‌ که افکار بد را باور کنید، باعث ناراحتی‌تان می‌شوند، اما اگر به آنها اهمیت ندهید دیگر رنج نمی‌برید. این یک فرآیند بسیار ساده و در عین‌حال بسیار قدرتمند است، اما مطمئن باشید، جواب می‌دهد! من به شدت توصیه می‌کنم که فقط «خوب» فکر کنید».


حتما بخوانید: چگونه هدف خود را پیدا کنیم

۴. کریس گیل‌بیو (Chris Guillebeau)

هدف از زندگی شاید یک جفت چکمه و گربه‌ ها باشند

«هدف از زندگی، شاید یک جفت چکمه و گربه‌ها باشند.»

جواب کریس شاید کمی عجیب باشد، اما تعجب نکنید، چون خودش هم آدم خاصی است. او نمونه‌ی زنده‌ و واقعی کسی است که می‌تواند به شما ثابت کند دلیلی ندارد، در زندگی از همان رویه‌ای پیروی کنید که دیگران پیروی می‌کنند. لزومی ندارد مثل دیگران باشید. این مرد یاغی معتقد است اگر بخواهی، می‌توانی اجازه ندهی هیچ عامل بیرونی تو را محدود کند و بال و پرت را ببندد. این مرد تمام کشور های دنیا را دیده است، هر ۱۹۳ کشور جهان را، پس طبیعی است که حداقل یکی دو راز درباره‌ی زندگی بداند. می‌توانید ویدیو او به نام چکمه‌ها و گربه‌ها (boots and cats) را در یوتیوب ببینید.

۵. کریستی ماری شلدون (Christi Marie Sheldon)

«تنها هدف زندگی که‌ می‌‌تواند ارضاکننده‌ی روح آدمی‌ باشد، عشق است. اجازه بدهید آنچه روح‌تان را لبریز از شادمانی می‌کند راه را به شما نشان‌ بدهد. این تمام کاری است که باید انجام بدهید؛ فرصت‌ها را رهبری کنید!»

کریستی مهارت جالبی دارد. فقط کافی است به یک نفر نگاه کند تا بفهمد او هدفی در زندگی‌اش دارد یا نه. او یک انرژی درمان‌گر پیشرو و همین‌طور یک متخصص کشف و شهود است. رسالت او در این جهان فرستادن عشق و انرژی مثبت برای همه‌ی انسان‌هاست!


حتما بخوانید: چگونه مهربان باشیم؟

۶. متیو سیلور (Matthew Silver)

«خداوند به ما قدرت تصمیم‌گیری و اراده داده است، اما باید از قلب‌مان برای یافتن آن استفاده کنیم.»

اگر روزی در شهر نیویورک مردی را دیدید که زیرپوشش را دور یک حیوان پیچیده و پرسه می‌زند، آهنگ‌های سرگرم‌کننده می‌سازد و به شما می‌گوید دم را غنیمت بشمارید، بدانید متیو را دیده‌اید! او یک آرتیست خیابانی شناخته‌شده‌ است، اما معمولا با یک دیوانه اشتباه گرفته می‌شود. به جرأت می‌توان گفت، متیو که پیام‌آور عشق و زندگی کردن در لحظه و اکنون است در شهر شلوغ و بی‌دروپیکری مثل نیویورک از همه عاقل‌تر به حساب می‌آید.

۷. رالف اسمارت (Ralph Smart)

هدف از زندگی تبدیل شدن به بهترین نسخه خود است

«باور دارم هدف از زندگی این است که به بهترین نسخه‌‌ی خودمان تبدیل شویم.»

رالف کسی است که عمیقا در مفهوم زندگی غرق شده است و ما را تشویق می‌کند از تمامی تصورات و ادراکات فراتر برویم. او از طریق کانل یوتیوبش به نام اینفینیت واترز (Infinit Waters) به افراد کمک می‌کند تا بتوانند آگاهی خود را گسترش دهند و پتانسیل واقعی خود را به کار بیاندازند.


حتما بخوانید: چگونه احساس خوشبختی کنیم؟

۸. پارکر هسر (Parker Heuser)

«هدف از زندگی کشف محیط اطراف‌تان است، کشف خودتان و آنچه آموخته‌اید. پیرو قلب‌تان و تکامل معنوی خود باشید.»

پارکر و دوستانش، الکسی، گمبل و مکس گاتفیلد، افراد پرانرژی در زندگی هستند! افراد زیادی در شبکه‌های اجتماعی از ویدیو‌های ماجراجویانه‌ی و پراشتیاق آنها برای سرگرمی الهام می‌گیرند. می‌توانید ویدیوی «۳سال مسافرت در ۳ دقیقه» آنها را ببینید و لذت ببرید. این ویدیو حال شما را خوب می‌کند و سر شوق‌تان می‌آورد.

می‌خواهم کمی درباره‌ی پاسخ پارکر با شما صحبت کنم؛ دوستان عزیزم محیط اطراف‌تان را کشف کنید، درباره‌ی جهان بیاموزید، هر کشور دیگری را که می‌توانید ببینید، دانش خود را با درک سازوکار ذهن و اینکه چگونه می‌توانید توانایی ذهن و استعدادتان را بالاتر ببرید، گسترش دهید. خودتان را کشف کنید، ببینید به چه چیزهایی علاقه دارید؟ چه چیزی برای‌تان خوب است؟ بزرگ‌ترین تفریح‌تان چیست؟ آیا به معنای واقعی زنده هستید و زندگی می‌کنید؟ پیرو قلب خود باشید، کارهایی را انجام دهید که خوشحال‌تان می‌کند، روح‌تان را مثل یک پروانه پرواز دهید و مثل یک جسم شناور، احساس سبکی کنید و در نهایت با آگاهی حقیقی در پی تکامل معنوی خود باشید.

واقعیت انسان روح اوست، نه جسم مادی‌اش و زندگی که ما می‌شناسیم فقط یک گام به سوی تکامل معنوی بشری است؛‌ بنابراین هدف از زندگی این است که برای بهتر شدن هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم و در نهایت با آگاهی حقیقی خود را برای زندگی بعدی آماده کنیم.


حتما بخوانید: آیا برای موفقیت باید لذت زندگی کردن را فراموش کنیم؟

۹. بری دونپورت (Barrie Davenport)

«هدف از زندگی، آگاهانه و عاشقانه زیستن در لحظه است، بی‌پروا عشق ورزیدن، همیشه آموختن و به دنبال ماجراجویی و رشد بودن و گسترش صلح و مهربانی در تمام طول مسیر زندگی.»

بری مشتاق کمک به افرادی است که می‌خواهند خودشان را پیدا کنند. او به آنها کمک می‌کند شور و اشتیاق بیشتری در زندگی داشته باشند. توصیه‌های عملی و کاربردی او به افراد کمک می‌کند، الهام‌بخش روح خود باشند و آنها را برای حرکت در مسیر مورد نظرشان هدایت می‌کند.

۱۰. گری واینرچوک (Gary Vaynerchuk)

هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد

«هدف از زندگی میراثی است که مثل ستاره‌ی شمالی همه‌ی خانواده‌ی مرا در آینده هدایت خواهد کرد.»

گری مؤسس یک کمپانی سریال‌های بلند و کارفرمای یک رسانه‌ی اجتماعی است. او عاشق به واقعیت تبدیل کردن احساسات است. تمام سعی او این است که به انسان‌ها نشان بدهد در این عصر اینترنت هیچ بهانه‌ای برای انجام ندادن کارهایی که خوشحال‌مان می‌کند وجود ندارد.

۱۱. جاستین ماسک (Justine Musk)

«هدف از زندگی ترویج استعداد‌ها و موهبت‌های خود و تلاش برای کسب دانش درونی و ارتقا روح‌‌تان در تمام مدت عمر است: این هدف، چیزی است که شما زمانی و در جایی انجامش می‌دهید و ماهیت شما را نمایان می‌کند. این خدمتی است که دیگران به شما می‌کنند. مراقبت از خودتان در واقع مراقبت از جهان است.»

کسی که زندگی را اینگونه می‌بیند، شخصی است که تصادف اتومبیل او را بیدار کرد. وقتی ۸ سال از زندگی مشترکش با کارآفرین برجسته، ایلان ماسک گذشت، او حس کرد که نقش او فقط یک همسر خوشگل و جذاب در حاشیه است. پس تصمیم گرفت در سایه‌ی همسر موفقش نماند و خودش رهبر داستان زندگی خود باشد و امروز او یک نویسنده‌ی با استعداد، قدرتمند و پرشور است.


حتما بخوانید: چگونه استعداد خود را کشف کنیم

۱۲. الکس بلک ول (Alex Blackwell)

«هدف از زندگی عشق ورزیدن بدون توقع و رسیدن به این باور است که شما همیشه شایسته‌ی دریافت عشق هستید.»

الکس در آستانه‌ی طلاق دریافت که باید تغییرات اساسی در زندگی‌ خود ایجاد کند. هر چند او نتوانسته بود ازدواجش را نجات دهد (و آن را تبدیل به یک چیز خوشحال‌کننده کند)، اما تصمیم گرفت تجربیاتش را در اختیار دیگران قرار بدهد. او در وبلاگ خودش، آشکارا و صادقانه تجربیات سفرهایش برای ایجاد تغییرات مثبت در را زندگی با دیگران به اشتراک می‌گذارد.

۱۳. ویل مایکل (Will Mitchel)

هدف از زندگی خودشکوفایی است

«هدف از زندگی، خودشکوفایی است؛ شکل دادن جهان در نگاه‌مان از طریق دستیابی به آنچه پتانسیل واقعی ماست.»

ویل از ۱۲ سالگی و از زمانی که مدرسه می‌رفت کسب وکار خود را ساخت، او یک کارآفرین اینترنتی است و هم اکنون با بهترین دوستش، کایل اشنرودر، «بروس استارت‌آپ» را با هدف کمک به کاریابی و ساختن کسب و کار موفق برای افراد راه‌اندازی کرد. پیام اصلی این استارت آپ این است: شما نیازی به کار ندارید.

۱۴. جاشوا بیکر (Joshua Becker)

«هدف از زندگی، خدمت به دیگران است.»

چند سال پیش، جاشوا و خانواده‌اش از شر بیش از ۷۰درصد از اموال و دارایی‌های خود خلاص شدند. آنها دریافته بودند چیزهای کمتر به معنای زندگی بیشتر است. حالا این معلم (گوروی) مینیمالیست به افراد در ساده‌تر کردن زندگی‌شان کمک می‌کند تا اجازه بدهند فضای بیشتری برای چیزهای واقعا مهم‌تر باز شود.


حتما بخوانید: راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟

۱۵. لومینیتا ساویز (Luminita Saviuc)

هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است

«هدف از زندگی دوست داشتن حقیقی است.»

او کیست؟ لومینیتا در هدف خلاصه می‌شود. کلمات او که حاصل معرفت و حکمت هستند، مانند یک عصای جادویی قلب مردم سراسر جهان را لمس می‌کند. اگر هنوز او را نمی‌شناسید توصیه می‌کنم مقاله‌ی محبوب او را با عنوان «۱۵ چیزی که برای شاد بودن باید ترک‌شان کنید» بخوانید که بیش از ۱/۲ میلیون بار در فیس بوک به اشتراک گذاشته شده است.

هدف از زندگی چیست؟ عشق… عشق حقیقی. به یک عاشق واقعی تبدیل شوید و آنگاه از خود پرتو‌های عشق را به اطراف بتابانید. به کسانی‌ که دوست‌تان دارند، عشق بورزید و همین‌طور به کسانی‌که دوست‌تان ندارند! لازم نیست حتما سزاوار عشق ورزیدن باشند، باید عشق بورزید، چون این تنها چیزی است که می‌توانید به دیگران ببخشید. به دنبال فرصت برای عشق ورزیدن باشید، بدون توجه به اینکه در کجا یا مشغول چه کاری هستید. شاید نتوانید به کسی کمک کنید، اما می‌توانید یک عشق پرقدرت را بعد از چیزهایی که می‌بینید و انجام می‌دهید، حس کنید.

زندگی عشق است و عشق زندگی است، وقتی عشق بیشتری در رگ‌های ما جاری‌ شد، تبدیل به نشاط بیشتر می‌شود، دید ما را روشن‌تر می‌کند و این وقتی ساده‌تر می‌شود که نه تنها به قلب و روح‌خودمان، بلکه به قلب و روح هر موجود زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کند، متصل شویم.

در وهله‌ی اول ممکن است آدم‌ها بسیار متفاوت از یکدیگر به‌ نظر برسند، اما هسته‌ی وجودی همه‌ی ما یکسان است. هسته‌ی وجودی همه‌ما یکی است، همه‌ی ما از یک مسیر عمیق و قدرتمند با یکدیگر در ارتباطیم. اساس هسته‌ی وجودی ما یکسان است، همه‌ی ما از یک نوع نژاد بشر هستیم.

هیچ جدایی به جز جدایی که در ذهن ما و از روی ترس از وابستگی شکل می‌گیرد، وجود ندارد. اگر اجازه بدهیم عشق به قلب‌مان بازگردد، همه با عشق یکی می‌شویم و زندگی‌مان از همان نقطه دوباره آغاز می‌شود، پس این خود ما هستیم که دنیای اطراف‌مان را می‌شناسیم و در نهایت درک می‌کنیم که ما در این جهان زندگی می‌کنیم و این جهان هم در ما خلاصه می‌شود… همه‌ی ما یکی هستیم.


حتما بخوانید: چگونه دیگران را خوشحال کنیم؟

۱۶. برندان بیکر (Brendan Baker)

«هدف از زندگی ساختن چیزی متفاوت است، متفاوت و مثبت!»

برندان در جوانی در شغلش به موفقیت رسید. او خیلی زود دریافت، رسیدن به موفقیت لزوما رسیدن به شادمانی برابر با دیگران نیست. مفهومی که او به آن دست یافت باعث شد به دیگران در جهت منافع‌شان کمک کند.

این می‌تواند به معنای چیزی متفاوت در یک فرد، جامعه، محیط زیست یا کل جهان باشد. زندگی واقعی زمانی آغاز می‌شود که به هدف والاتری، فراتر از خودتان متصل می‌شوید.

سؤال بزرگی که در پاسخی ساده نهفته است

ممکن است هدف از زندگی، سؤال دشواری به نظر برسد (پدرم تنها کسی نیست که جواب این سؤال را نمی‌دانست). بسیاری از ما احتمالا زمان بیشتری را صرف فکر کردن به این پرسش خواهیم کرد.

اما با نگاهی به پاسخ‌های داده شده، می بینیم چندان هم پیچیده به نظر نمی‌رسد. خدمت به دیگران، عشق بی‌قید و شرط، تصور کردن و درک همه‌ی پتانسیل وجودی‌مان. همه‌ی اینها در یک چیز خلاصه می‌شود: احساس خوب!

وقتی خوب درباره‌اش فکر کنیم، می‌بینیم چه چیزی بهتر از حس شور و شوق و داشتن هیجان در کل زندگی است؟ اینکه کسی را دوست داشته باشیم و بدانیم که او هم ما را دوست دارد؟ چه چیزی بهتر از حس زنده بودن، آزادی و پرانرژی بودن در تمام زندگی است؟

برای من، وجود هزاران هزار احساس خوب که در تمام مدت عمرم در این سیاره وجود دارد، دلیل خیلی خوبی برای زندگی است.

برگرفته از: finerminds

مثبت اندیشی را به خود هدیه دهید. چیزی که بیش از همه برای خوشبختی به آن نیاز داریم.

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

87 دیدگاه
 1. Delta 3 می‌گوید

  بعضی وقت ها سخت ترین جواب ها،ساده ترین انهاست.قبل اینکه متن رو بخونم جواب رو میدونستم.
  جواب این سوال رو فقط میتونه یک چیز بده: قلب.
  قلب تون شروع به تپیدن میکنه و زندگی شروع میشه.اونی روزی هم که متوقف میشه زندگیتون تموم میشه.پس جواب این سوا رو از قلب خودتون بپرسید.
  جواب یک کلمه است : عشق
  به معنای واقعی کلمه عشق فقط یک کلمه نیست بلکه یک دنیاست یک زندگیست.از عشق به داشتن یک اسباب بازی در کودکی شروع میشه و ما انواع عشق های مختلف رو تو زندگی تجربه میکنیم.عشق گرفتن نمره بیست تو مدرسه،قبول شدن تو دانشگاه،داشتن ماشین،پولدار بودن ،عشق شخص مورد علاقه ما برای زندگی ،عشق به فرزندان ،عشق به تمام کسانی که دوستشان داریم و بخاطرشون زندگی میکنیم و بدون اونا نمیتونیم جاده زندگی رو ادامه بدیم و در نهایت عشق به خدا که بالاترینشه.
  در میابیم که ما متعلق به او هستیم
  یک روز از اونجا اومدیم و یک روز هم به اونجا برمیگردیم.
  چیزی که این وسط مهمه اینه که حقیقت زندگی رو دریافته باشین و اون زندگی بخاطر همدیگست.
  حاضریم هر چی داریم بدیم تا اونایی که رفتن رو برگردونیم.
  حاضریم هر چی داریم بدیم تا زنده بمونیم.این عشق به زندگیست.
  همه ما یک روزی تو زندگی میفهمیم که عشق به چه چیز و چه کس حقیقیست و در می یابیم به عشق به داشتن یک ماشین صرفا یک عشق غیر حقیقی است.
  یکی از چیزهایی که باعث میشه امید به زندگی من بیشتر بشه گوش دادن به موسیقی های عاشقانه است.( منظورم از موسیقی عاشقانه صرفا این چیزایی نیست که خواننده های زیر زمینی میخونن)

  1. اصغر می‌گوید

   ینی شما اگه روزی شکست عشقی بخورید دیگه دیگه دلیلی برای ادامه زندگی ندارید؟؟؟

  2. وحید می‌گوید

   خیلی زیبا گفتی

  3. Samira می‌گوید

   این که ما از خودمون میپرسیم چرا داریم زندگی میکنیم و هدف از زندگی چیه؟! در اصل منظورمون اینه که بفهمیم چه لزومی داشته که به این دنیا بیایم و دوباره برگردیم اون دنیا و تاوان کارهای بدمونو بدیم یا برای کارهای خوبمون پاداش بگیریم. خوب چرا از همون اول اون دنیا نیستیم یا اصلا چرا باید ماها وجود داشته باشیمو……. راستش من هدف زندگی رو عشق نمیدونم هدف زندگی خیلی پیچیده تر و وسیع تر از عشق و چیزی هست که ما ها فکر میکنیم. فک میکنم برای اینکه جوابشو پیدا کنیم خیلی حرف هارو و جواب هارو میگیم که فقط برای قانع و توجیح کردن خودمون هست و اینا پاسخ یه همچین سوالی نیستن….

  4. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   خوشحالم که مطلب رو مطالعه کردید و حس وتجربه خودتون رو هم درباره پرسش این مقاله برای ما هم بیان کردید.
   سپاس

  5. esmaeal می‌گوید

   in eshqi k shoma farmudin ro hevanat ham daran,pas farq ma ba una chie? heyvanat ham asheq bachehashun hastan va barashun talash mikonam va azashun hemayat mikonam, eshq ro tu cheshaye sag ham mishe did, age shak dari emtehan kon

 2. مهیار می‌گوید

  فقط دیدگاه اول درست . منطقی ،حقیقی و عقلانی بود.

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   خوشحالم که همراه ما هستید و نظراتتون رو به ما هم می گید. در اینکه دیدگاه دالای لاما دیدگاه مثبتی است هیچ شکی نیست هر ۱۵نفر دیگر هم نظرات مثبتی رو مطرح کردند

 3. یه نفر می‌گوید

  سلام
  ممنون مطالب جالبی بود ولی جواب سوالات من نبود.?
  الان ما چرا بیشتر عمرمونو صرف درس خوندن های بیفایده میکنیم؟درس هایی که بعضی ها هیچ سودی در زنگیمون ندارن رو حفظ میگنیم امتحان میدیم یادمون میره?

  1. وحید می‌گوید

   سلام
   پاسخ سوالت اینه ، به دلت گوش کن

  2. محمد می‌گوید

   دوست خوبم، تضادی که بهش برخوردی طبیعیه و داره بهت راه درستی که دوستش داری رو نشون میده. یک نگاهی به زندگیمون بکنیم متوجه میشیم تضادهای زندگی خواسته های واقعی ما رو دارن فریاد میزنن! این جملات رو به خودمم دارم یادآوری میکنم.. هر موقع به تضادی خوردیم فوری بگیم اگه من اینو نمیخوام پس چیو میخوام؟ بعدش به سمت هدفی که داریم حرکت کنیم.. هدف زندگی ما داشتن احساس خوبه و هر اقدام و رفتار و عملی که به ما احساس بدی میده داره درواقع خواسته واقعیمون رو نشون میده پس به این ندا گوش کنیم و در مسیری که میخوایم و دوستش داریم حرکت کنیم..
   و این باور رو داشته باشیم که «تو خود پای در راه بنه و هیچ مپرس.. خود راه بگویدت که چون باید کرد» 🙂
   در پناه الله یکتا شاد و سعادتمند باشی عزیزم.

   1. فاطمه کلانتری می‌گوید

    بنظر من هدف از زندگی ، عشق ورزیدن به همه انسانهاست….بدون هر گونه تبعیض… آدم بد وجود نداره هرکسی یک طرز فکری داره که قابل احترام….. هدف از زندگی مثبت فکردن و مثبت عمل کردن…..هدف از زندگی اینه به همه فاز مثبت بدی….از زندگی لذت ببری…..از هر چیزی…..قدر لحظه لحظه هاشو بدونی….

  3. esmaeal می‌گوید

   براي تکامل

  4. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   خوشحالم که همراه ما هستید قطعا هر نوشته ای پاسخگوی تمام سوالات ما نخواهد بود من دقیقا نمی دونم چندسالتون هست اما اینکه درس ها چه فایده ای براتون دارند شاید در روند گذران عمر و کسب تجربیات مختلف بتونید به پاسخ سوالتون برسید.

 4. esmaeal می‌گوید

  hamashun asheq budan o dashtan az eshq migoftan…eshq ro mishe to kolbe chobi vasat jangal ham peyda kard va in k kheylia in karaye rozmare ro anjam midan vali az eshq chizi halishun nist,faqat steve javab kamel dade bud va ralph smart ham taqriban hamuntor, dar kol ma zendegi mikonim k kamel beshim va in takamol ba tajrobe momkene

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم که مطلب رو مطالعه کردید و نظراتتون رو به ما هم منتقل می کنید

 5. حسین می‌گوید

  بنظر من هدف رسیدن به کمال است و انسان باید روی زمین روحشو پرورش بده که جانشین خدا روی زمین باشه

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم که با ما همراه هستید و نظراتتون رو به ما هم منتقل می کنید.

 6. محمدحسین بنی‌اسدی می‌گوید

  مطلب فوق العاده ای بود خانم هدی
  به نظر من پارکر هسر و کریس گیل‌بیو بهترین هدف های زندگی رو داشتند و بیشتر تونستم باهاشون ارتباط برقرار کنم

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که تونستید ارتباط برقرار کنید.امیدوارم همیشه موفق باشید
   سپاس

 7. محمدخوشگو می‌گوید

  عالی مثل همیشه.ممنوم ازشما خانم

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجه همیشگی شما خوشحالم که براتون مفید بوده

 8. احسان می‌گوید

  عالی بود،ممنون از مطلب به این زیبایی

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از اینکه مطالعه کردید و از انرژی مثبتی که به ما میدید تا بیشتر وبرای مطالب بهتر تلاش کنیم

 9. میترا می‌گوید

  به تازگی با سایتتون اشنا شدم وااااقعا عالیه.مخصوصا برای یه پشت کنکوری مثل من بسیار امید بخشه
  مقالتون بسیار خوب بود ممنون از زحماتی که میکشید

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از انرژی خوبت
   امیدوارم موفق باشی و به زودی با خبر قبولیت مارو هم خوشحال کنی.
   همراهی شما حس خوبی برای همه‌گی ما داره.

 10. کریم قربانزاده می‌گوید

  دست مریزاد…در این وانفسا با مطالب شما نفس های تازه ای می گیریم…
  یولونوز آچیق و داواملی اولسون.وار اولون

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   از حسن توجه و انرژی مثبتی که به ما می‌دید ممنونم
   خوشحالیم که همراه ماهستید.

 11. Ali naseri می‌گوید

  خیلی تشکر بانو بابت این مطلب مفیدی که ارائه کردید موفق باشید

 12. احمد منصور می‌گوید

  شما میتوانید از متفکرآن عالم اسلام را بیندازید چون آمدن انسان در زنده گی در قرآن آمده است و این ها فقط از شناخت کم و غلط از دنیا دارند فقط فکر میکنند بخندیم فلان و فلان این کاملا غلط است

 13. مصطفی حسنی می‌گوید

  هدی جباری عزیز منتشر کننده این مطلب.ممنون و سپاس بخاطر زحماتتون .
  ولی این وسط کاملا یک چیز غلط است .

  تمام این متفکران بزرگ فقط دنیا رو میبینن و چیزی از معاد و زندگی پس از مرگ نمی دونند .از شما که‌ زحمت می کشید و مطالب مختلف رو در این سایت عالی منتشر می کنید . درخواست دارم تا مطالبتون در مواردی خاص طبق دیدگاه کتاب الهی و اسلام باشد ، که‌ جوانان و اجتماع مسلمان ما اصل زندگی را بدانند نه اصل فقط دنیا را.!
  با تشکر

  1. آریایی می‌گوید

   احسنت
   حرف دل مارو زدی

 14. آریایی می‌گوید

  سلام
  چقد بهتر بودن اگر به جای نظرات یک وبلاگ نویس یا آرتیست خیابانی یا…. از نظر فیلسوف ها و اندیشمندان بزرگ بهره می گرفتید.
  بهترین هدف از زندگی رو ما میتونیم در عمق تفکر اسلامی و کلام خداوند پیدا کنیم
  بنظر من اگه واقعا دنبال جوابی کامل و همه جانبه هستیم باید به دنبال بهترین جواب باشیم که بهترین جواب رو باید از منبع بهترین تفکرات تاریخ که میتونه از زبان انسان های بزرگ (چه مسلمان و چه غیر مسلمان) و یا اندیشه های مکتوب باشه ، بدست بیاریم

  مقاله ای عالی بسیار متشکرم

 15. گم شده می‌گوید

  مطلب جالبی بود ولی جواب سوال من نبود به دنیا اومدیم که عاشقانه زندگی کنیم که چی؟ آخرش که چی؟ من هدفمو گم کردم

 16. حبیب می‌گوید

  زندگی چیزیی است که فقط درصد کمی آن را دارند غیر از این بازی با کلمه است.

 17. کنجکاو می‌گوید

  آنان که محیط فضل و آداب شدند ، در جمع کمال شمع اصحاب شدند، ره زین شب تاریک نبردند برون ، گفتند فسانه ای و در خواب شدند … حکیم عمر خیام

 18. ناشناس می‌گوید

  اگر خدا نباشد هیچکدوم از این حرفها معنادار نمیشه

 19. پرهام می‌گوید

  در جواب این سوال فقط باید گفت.. ما نمیدونیم… بقیه ی جواب ها نظر شخصین نه واقعیت

 20. hamed می‌گوید

  سلام
  تمام این مطالب روشهای زندگی کردن را توضیح دادن نه هدف زندگی.
  شاید اگر دلیل خلقت انسان مشخص بشه هدفی هم برای زندگی بشه پیدا کرد

 21. بیژن می‌گوید

  در مورد هدف زندگی فکر میکنم توجه به این شعر حضرت حافظ بسیار مفید باشد

  یار من باش که زیب فلک و زینت دهر
  از مه روی تو و اشک چو پروین من استِ
  هدف مشخص شده در این بیت یعنی زیب فلکو زینت دهر چیزی جز عشق به معبود توصیف نشده است.

 22. ساناز می‌گوید

  با درود و عرض ادب
  بسیار عالی بود, اما بنظرم نظر لومینیتا خیلی کلی بود و چون روش تاکید داشتین خیلی بهش فکر کردم, و سعی کردم کمی جزئی تر بررسی کنم, بنظرم وقتی به همه عشق بورزیم بقیه کمی زیاده طلب و پر رو میشوند و فکر میکنند, لایق عشق هستند حالیکه نیستند, میشه لطفا بازترش کنین؟ مثلا وقتی در محیط کار من به همه لبخند بزنم, ارزش و شخصیتم کمی پایین میاد و به عنوان یه انسان ساده لوح یا الکی خوشحال بنظر میام و احترامم کم میشه, مشتاقانه دوست دارم نظرتون رو بدونم, بسیار بسیار سپاسگزارم

  1. احمد می‌گوید

   دوست عزیز باورها تو تغییر بده این خود تو هستی که با این افکار اولین ضربه را میبینی

   1. احمد می‌گوید

    پاسخ دوم بنده به ساناز بودش با تشکر.

  2. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   سپاس از حسن توجهتون
   البته مطلبی که در مورد لومینیتا عنوان شده نظر نویسنده اصلی مقاله است اما مساله اینه که عشق ورزیدن به انسان ها فقط در اعمال ظاهری خلاصه نمیشه منظور از چیزی که لومینیتا به اون اشاره می کنه عشق ورزیدن و دوست داشتن واقعی نوع بشر و انسان هاست‌. لزومی نداره شما در محل کار یا هر جای دیگه حتما به کسی که لزومی نمی بینید لبخند بزنید اما وقتی نسبت به اون انسان صادق باشید، در حقش بی انصافی نکنید، قضاوتش نکنید و اگر به کمک نیاز داشت در حد منطقی و به اندازه بهش کمک کنید یعنی به انسان ها عشق می ورزید. من متوجه تناقضی که شما درگیرش هستید شدم دوست عزیز لزومی نداره اونقدر محبت کنید که طرف مقابل دچار توهم بشه شما به نسبت چیزی که در درونتون هست انسان ها رو دوست داشته باشید اما غیر منطقی محبت نکنید عشقی که لومینیتا درباره اش حرف میزنه انرژیه که شما به کاینات میدید و دریافت می کنید. ما گرسنگان آفریقایی رو هم دوست داریم و می تونیم بهشون عشق بورزیم اما لزومی نداره بغلشون کنیم یا باهاشون رابطه صمیمانه برقرار کنیم.
   امیدوارم توضیحاتم براتون مفید بوده باشه 🙂
   سپاس

   1. مهران می‌گوید

    دقیقا…زنده باد .من لذت میبرم با دیدگاهای سالم و منطقی مواجه میشم .درود بر شما

 23. احمد می‌گوید

  عالی بود فقط میتونم بگم لذت بردم کلا آخرش خوب جمع بندی شده ،کلا هدف زندگی همین خوشحال بودن من قبل از خوندن این مقاله ذهنم به جایی قد نمیداد کل تلاش ما تو زندگی همین احساس خوب داشتن هر کاری میکنیم موفق بشیم یا به جایی برسیم اگه هدف نهایی ما به غیر این باشه امکان نداره کلا سعی میکنیم به فراتر برویم سوال اینجاست مثلا یه شغل خوب و امکانات عالی و مرفه بودن در نهایت همش برای آرامش با این اهداف که دیدم ، چرایی وجود آدم دست اش میاد تماما تلاش میکنیم شاد باشیم شاد بودن یه حس درونی با این مقاصد تمام عناصر دست به دست هم میدن با نظر دالایی لاما حس خوبی داشتم موانع کلا از سر راه برداشته میشه رنج اش ها بی پروا از بین میره ترس ها از بین میره وقتی این هدف نهایی ما باشه کلا به مقصود خود میرسیم تو تمام زمینه ها من الان هدف نهایی خودم را بر این موارد بنا میکنم که به واسطه آن به هدفهای دیگرم برسم اگه در سایه شاد بودن و داشتن ذهنی آرام به تمام اهداف خودم میرسم . قبلا فک میکردم چطوری میشه شاد بود با موزیک رفتن به مجالس شاد و کارهای شادی آور اگر دقت کنیم به هرجای دنیا بریم یه آسمون آبی هستش فرق نمیکنه تو کدوم نقطه دنیا باشیم اگه درون ما مشکل داشته باشه به هیچ عنوان دل خوش نیستیم و اگر به یه هدفی وصل نباشه کلا زندگی را روزها و ماه ها و سالها و لحظه هاش را سوزوندیم تمام این ها خرج بر میداره و تو این رابطه میشه خیلی بحث کرد اما من یک مورد از مشکلاتم با این مقاله حل شد کلا میشه گفت این یه هدف نهایی

  1. هدی جباری می‌گوید

   سلام
   ممنونم از حسن توجهتون و خوشحالم که همراه ما هستید
   سپاس

 24. محمد می‌گوید

  عشق خوبه ولی خود عشق پله پله باید بری بهش برسی من عشقه به خانواده رو مثل نور خورشید میبینم که همیشه هست و توام همینطوری بهشون عشق میورزی اما بدست اوردن عشق های دیگه به غیر پدر مادر و خواهر بزادر باید از چیزی مایه بذاری که به چیزی برسی مثال کدوم دختری حاضره با یه ادم بیکار ازدواج کن و رابطه عشقی رو شروع کنه هیچکس … تو بهش عشق بورزی و بازخورد نگیری؟؟؟ مگه میشه اصلا حس اضافی بودن میکنه ادم … پس این یه قانون تلخ از دنیا که جلو عشق ورزیدنت رو میگیره حتی بخوای به ادمای توی خیابونم عشق بورزی مسخرت میکنن اینم یه فرهنگ غلط پس ما این وسط عشقه به قیدو شرط به کی جز خورشید های زندگیمون بورزیم؟؟ بنظرم نظر بایرون کیتی یه نظر جامع و کامله و معقوله یعنی هدف زندگی عشق نورزیدن نیست پس عشق ورزیدن هم هست اما به جای خودش اما نظر لومینیتا انگار ادم یه رباته که یه هدف خاصو بدون اینکه بازخورد و حقوقی بابت کارش دریافت کنه باید انجام بده مثل یه ربات باطری میخوره و کار میکنه البته این نظر منه من که حال نکردم با نظرش شایدم اصلا درکش نکردم به هر حال نظرش از من خارج بود… هر کنشی باید واکنشی داشته باشه …

 25. علی می‌گوید

  این تبلیغ کناری اونقدر توی چشمم زد که نفهمیدم چی خوندم.

  1. Samira می‌گوید

   دقیقا

 26. شبیر می‌گوید

  خیلی تاثیر گذار بود.

 27. سورنا می‌گوید

  با خوندن این مطلب من هیچی از هدف زندگی دستگیرم نشد…ما حتی خودمون هم نخاییم ننیتونیم جلوی رشد…میل جنسی عشقو… رو بگیریم ینی ما از زمانی که بدنیا میایم همه این مراحل رو باید رد کنیم و زندگیمون به پایان برسه… اینکه انسان جهان پس از خودش رو باور داره فقط و فقط دلیلش اینه که هیچ چیزی از هدف زندگی نمیدونه و یه چیزه مبهمیه … گاهی اوقات به خودم میگم کاش اینقد انسان درک و فهم نداشت و مانند بقیه موجودات روی زمین بدنیا میومد و تولید مثل میکرد و بقیه ماجرا و پایان…که دیگه اینقد مغزمون رو مشغول نمیکردیم زندگی چیه… آخرت چیه و اینها.. فقط کارمون رو مانند یک سربازی که وظیفه انجام میده تمومش کنیم و اتمام زندگی…همش با خودم فکر میکنم موجودات غیر انسان درک و فهم پایینی دارن و دین ندارن،پیشرفت ندارن، جنگ و خونریزی هم ندارن،و دیگه اینکه اگه انسان نبود زندگی روی کره زمین بصورت عادی روال خودشو طی میکرد.. و خیلی چیزا که میشه با انسان مقایسشون کرد…بیشتر خودکشی ها بابت همین سوال هدف زندگی هست که انجام میشه و بقیه انسان ها برای این خودکشی نمیکنند که به جهان پس از مرگ اعتقاد دارن

 28. يارو می‌گوید

  به نظر من پاركر هسر يه بچه پولداره كه تاحالا نشده شب گرسنه بخوابه وگرنه همچين جوابي نميداد ??

 29. هومن می‌گوید

  سلام
  من ۱۹ سالمه و تقریبا ۲ ساله هدف کلیه زندگی رو پیدا کردم ببینید دوستان خیلی ساده بگم برای مثال یه‌مدادو در نظر بگیرید هدفش چیه؟آیا نوشتن نیست؟صد در صد همینطوره اما اینو گوش بدید،آیا نمیشه باهاش یه نفرو کور کرد؟!آیا نمیشه زد تو شکم و شکمشونو سوراخ کرد؟خب پس چرا همون اول آدم میگه برا نوشتنه؟خب معلومه چون‌اون کسی که ساختتش گفته برای نوشته منم از خودم این سوالو پرسیدم که هدف من هم حتما پیش خالقم محفوظه!خب من شخصا با این واقعیت کنار اومدم که خدا وجود داره و خالق همه چیزه،و از طرفی با این واقعیتم کنار اومدم که ادیان آسمانی واقعی هستن در آخر اومدم با خودم دو دوتا چهارتا کردم و بر پایه منطق جستوجورو شروع کردم نتیجتا این بود که ادیان ابراهیمی خیلی با منطق آدمی جور در میان و در آخر اسلام از همه بیشتر با منطق جور در میاد و منظورم از اسلام چیزهاییه که تو قرآن اومده و هیچ چیز دیگه ای خب حالا اومدم قرآنو خوندم البته اینم بگم کتاب مقدس رو هم مطالعه کردم که کتاب دینی یهودیا و مسیحیاست به هر حال نتیجتا این شد که من دینو اینطور معنی کردم که اون روش ها و متد موجود در ادیان همون اهداف و مشخصه هایین که خدا وقتی مارو خلق کرد در نظر داشت اینطور باشیم بزارین اینطور بگم خداوند مارو خلق کرد تا نماینده اون باشیم یعنی نمادی از شیوه خواست خداوند باشیم ولی این به این معنی نیست که بشیم عروسک خیمه شب بازیه خدا!خدا ما رو آزاد آفریده هر شخصی دو انتخاب داره یکی این که شیوه های خداوندی رو اگه دوست داره بهشون عادت بگیره که همون اصل و اصالت انسانه و راه دوم اینکه راه خودشو بره دقیقا مثل همون مثال مداد یا میتونی باهاش ینویسی یا میتونی باهاش مردمو زخمی کنی به هر حال در آخر میخام بگم که اهداف زنگی رو میتونیم باتوجه به خواست خدا و اصل انسانیت رو اینطور بگم البته چند تاشو:ظلم نکنیم حق رو برقرار کنیم همه ما برابریم پس همه باید از امکانات یکسان بهره مند باشیم و همه محترمند و …. امبدوارم کمک کرده باشم

 30. سعید می‌گوید

  سلام

  ممنون از این که به این سوال اساسی توجه کردین.

  ولی این رو درنظر داشته باشید که اول باید درزندگی هدف داشت بعدا می تونیم شاد باشیم .

  وقتی که من به عنوان یک انسان هدف از زندگی, رو نمی دونم چطور میتونم شاد باشم!؟

  لطفا اگه کسی میدونع جواب بده.
  ممنون.

 31. zahra می‌گوید

  هدف از زندگی فقط و فقط رسیدن ب خداس. احساس خوب و عشقو تجربه و…چیزاییه ک تو این راه بوجود میاد.

 32. مهمان می‌گوید

  16 متفکر جهان یا بی نهایت متفکر جهان. اینا مساوی ان. هیچ کسی نمیتونه جواب قطعی بده. ممنون بابت مقاله تون. در کنارش میخواستم یه چیزی رو بگم. صرف نظر از این که کی چی گفته خودتون فکر کنین که علت چیه. بی نهایت موجود زنده هست و به بی نهایت روش مختلف میشه برای یه موضوع خاص جواب گفت!(حالا به درست یا غلط کاری نداریم) اینا صرفا دید شخصی ان که ماها داریم. این رو گفتم چون خیلی جاها دیدم که هر چی گفته میشه بعضی از افراد زود قبولش میکنن و میگن بله.

  چیزی که من خودم تو ذهنم دارم اینه که همه چی برنامه ریزی شده هست. همه چی اول و اخرش برنامه ریزی شده هست. کسی مارو برنامه ریزی کرده و اخرش هم میدونه چی میشه. ما بازیگرای سناریو هستیم. یه سناریوی از قبل نوشته که اخرش میخواد این بشه که بفهمیم که” کسی که مارو خلق کرده” از خودمون بیشتر ما رو دوست داره. این همون چیزی هست که تو مطالب دیدم یعنی عشق ورزیدن. یه سناریویی که زندگی میکنی شکست میخوری میبازی برنده میشی به هدف هات میرسی متولد میشی و میمیری و پیشرفت میکنی ولی اخر قضیه این میشه که: تنها کسی که هست و هر جا بری و هر چی و هر حالتی باشی دوستت داره من هستم و من تو رو از خودت بیشتر دوست دارم. این سناریو صرفا ذهن متفکر منه همونطور که توی مقاله از 16 متفکر نام برده شده. همه متفکر هستن و هیچ کسی نیست که حداقل یه بار این سوالا چه ارادی چی بی ارادی به ذهنش نیاد.
  در جست و جوی” گربه ی شرودینگر ” هستیم ما.

 33. مهدی می‌گوید

  سلام
  جواب سوال باید از کسی بپرسیم که آفریده ی اوییم.

 34. زیبا می‌گوید

  سلام من از وقتی زایمان کردم.زندگی برام بی معنی شده میگم یعنی چی که هرروز آدم بیدارشه صبحونه بخور بعد بدو ناهار درست کنه بخور بعدم شام همش میشه دویدن واسه خوردن دوباره شب میشه باید بخوابی وفردا دوباره همین.اصلا چرا روز میشه چرا شب میشه.دیگه مثل قبل از زندگی لذت نمیبرم. با اینکه قبلا عاشق بچه بودم ولی الان حس مادری ندارم.یعنی نه از بچم خوشم میاد نه بدم میاد بیشتر دلم براش میسوزه که من با این افکارم مادرشم.تورو خدا کمکم کنید.من قبلا از کوچیکترین چیز حس خوب بهم دست میداد از دیدن گل از هوای خوب اما الان خیلی از زندگی لذت نمیبرم و آفرینش برام بی معنی شده.

  1. Samira می‌گوید

   توصیه میکنم مدل زندگیتونو تغییر بدین..مثلا سعی کنید کارهایی که ازش لذت میبرین انجام بدین و غذا خوردن رو یه انرژی گرفتن بدونین و ازش برای ادامه پیدا کردن استعدادتون استفاده کنین…ورزش کنین سعی کنین دیگه به این موضوعات و چیستی دنیا وقتی ناامید هستین فکر نکنین…

 35. مهمان می‌گوید

  واقعا یکی از مسخره ترین و بی فایده ترین مطالبی بود که در تمام عمرم دیدم. قطعا متفکر ندیدید و نمی دونید به چه کسی متفکر می گویند که اسم این ها را متفکر گذاشتید!

 36. احمد می‌گوید

  سلام به همه. تمام اهدافی که در این مطلب گذاشته شده مشتقات زندگی هستند و یک تصور از زندگی برای کسانی که جواب های سطحی مثل یه تلنگر حالشون رو بهتر میکنه به درد میخوره، و گر نه، برای کسی که حقیقت زندگی برایش مهم باشد تمام این جواب ها توهم هست چون اشاره به چیزی نمیکنه که ذات انسان بپذیره حقیقتی که من رسیدم این است که تمام موجودات سه پایه ثابت ، متغیر و تابع دارند ثابت که مشخصه انسان بودن متغیر تغییراتی که براساس ثابت ها میپذیرد و تابع ها به نسل بعدی به عنوان ثابت منتقل میکند. و هیچ جوابی برای انسان قابل پذیرش نیست مگر اینکه در ذات او قابل پذیرش بوده باشد. و آنهایی هم که احساس پوچی میکنن با دارو بهتر میشوند مثل بقیه ! پس انسان مثل یک ماشین و ماشین مثل یک انسان است و تنها این احساسات انسان است خیلی از چیز ها برایش مهم یا بی اهمیت بی ارزش یا با ارزش میشوند ! و هرگز جواب این پرسش پیدا نمیشود مگر اینکه این جواب ها ما را به حقیقت یکتا برساند یکتا بودن همان ثابت بودن است که تغییری نکند و این حرف در قرآن گفته شده که ( خداوند هرگز از آنچه مقرر داشته روی برنمیگرداند و در زمان به فراموشی سپرده نخواهد شد ) این جمله با مفهموم ترین حرفیست که ثبات را با طبیعت پیوند میزند ! پس اینکه ما زندگی را پوچ بدانیم یا ندانیم تفاوتی ندارد زیرا که خداوند است که خالق است و مفاهیم نیز از خلقت اوست. پس بهترین کار این است که گول نخوریم و خودمون رو گول نزنیم و همچنین دیگران رو ! ولی بهتره قبل از اینکه به فکر تولید نسل بعدی باشید به فکر عشق و عاشقی باشید یه مقدار قبلش فکر کنید که مثل نمونه بالا پدری نباشید که جواب هوشمندانه بگوید!!! ^_^ بهترین کار این است که همه قبل از تولد فرزندانشون به چنین سوالاتی بر روی کاغذ جواب بدهند و سپس وقتی که بزرگ شدند و چنین سوالی برایشان پیش آمد جواب ها را تقدیمشان کنند اینگونه حداقل فرزندان احساس پوچی نمیکنند چون میدانند که پدر مادرشان یه هدفی از تولدش داشتند نه اینکه مثل چندین سال پیش خانواده ها 12 تا بچه یه دفعه میآوردند معلوم نبود کی کدوم یکیه !!! و تنها چیزی که باعث میشد این خانواده ها احساس پوچی نکنند همین نظم و مقررات ، تنبیه خانواده ها بود !

  1. Samira می‌گوید

   اخر کامنتتون جالب بود که جواب سوالا رو پیدا کنیم بنویسیم شاید در اخر به این نتیجه برسیم که بقای نسل وظیفمون نیست وقتی نتونیم نیاز های روحی بچمون یا سوالاتشو رو برطرف کنیم پس در آینده هم ازمون گله نمیکنه که چرا منو بدنیا آوردین و اینکه که چی بشه شاید باورمون نشه ولی الان اکثر جوونا مثل خودم که به هرچی برمیخورم میگم چرا اینطوریه و که چی بشه؟ از خودشون میپرسن ولی احساس میکنم یا یجایی دارم اشتباه میکنم یا اینکه یه جواب قانع کننده هست.

 37. مبشر می‌گوید

  کاش این پژوهش گر عزیز به نظرات اسلام هم درباره هدف از زندگی رجوع میکرد تا به پاسخ مطمئنتری میرسید .

 38. ک می‌گوید

  مطلب بیخودی بود. با تشکر.

 39. سروش می‌گوید

  سلام… این سوال مهم ترین سوال هر انسانیه که به نظر من حتما باید جوابشو پیدا کنه شاید هدف رسیدن به خدا باشه. و به تعداد نفس انسان ها راه وجود داره برای رسیدن به خدا. خیلی از صوفی و عارف ها جواب این سوال رو پیدا کردن ولی هر که از راز باخبر شد ‌‌‌بی خبر شد ‌‌شاید کتاب های عارفان بزرگ مثل مولانا حافظ سعدی خیام…. کمک کنه ولی فهمیدن مطالبش خیلی سخته باید تلاش کرد و خون دل بخوری تا بفهمیشون.

 40. Ronald Reagan می‌گوید

  سلام؛ مطلب خوبی بود بالاخره اونا چنتا پیرهن بیشتر از ما پاره کردن اما اینا که هدف زندگی نیست؛ شاد باشیم؟ عشق بورزیم؟ باشه خب اینا باعث آرامش میشن، اما دیگه چی؟ فقط باید شاد باشیم؟ این همه بدوییم آخرشم که می میریم؛ تهش مرگه دیگه؛ من که هیچ هدفی نمی بینم؛ چاره ای نیست بالاخره تو این دنیا باید خودمونو سرگرم کنیم با یه چیزی

 41. محسن می‌گوید

  شخصی که به این دنیا می آید ، هیچ رسالتی برایش تعیین نشده است.
  در واقع در تمام اعصار و تمام اقوام بشر ، هدف تولید مثل و بقا بوده و خواهد بود.
  انسانها به دلایل ژنتیکی از سایر جانداران عقلانی تر و احساس تر رفتار می کنند و بنابراین امروز ما میتوانیم در خصوص این موضوع با هم صحبت و مطالبمان را به اشتراک بگذاریم.
  ولیکن به دلیل مغز تکامل یافته (لایه کورتکس) قادر به تعریف و ایجاد رسالت می باشد.
  هیچ رسالت و یا هدفی از قبل برای انسان وجود ندارد.
  رسالت و هدف را انسان مشخص می کند و این موضوع باعث تفکیک گونه بشر از سایر جانداران است.
  و اما شادی….
  رمز و راز شاد بودن چیست؟
  شادی میتواند بهترین هدف زندگی باشد.
  شادی ابعاد گوناگونی دارد و هنگامی انسان شاد است که بسیاری از این ابعاد شادی آور باشند.
  تعریف شما از شادی چیست؟ کمی تامل کنید و لذت ببرید.

  1. Samira می‌گوید

   کامنت جالبی بود.

 42. امیر می‌گوید

  خیلی خوب بود این مقاله ممنونم

 43. یانوپ می‌گوید

  هدف از زندگی مرگ است.
  و قطعا هدف از زندگی را نمی شود در اینترنت فهمید.

 44. علی رضا می‌گوید

  فقط یک چیزی هست که شاید خودتون هم متوجه نشید همه اینهایی که شما دارید میگید کارهایی هست که باعث میشه ما حواسمون از این سوال پرت شه (وقتی تهش مرگه دیگه زندگی چه فایده ای داره؟) خودتو غرق در عشق میکنی که یادت بره تهش میمیری خودتو غرق کار میکنی که یادت بره تهش مرگه خودتو غرق پیشرفت میکنی که یادت بره همه این کارها تهش بازهم به مرگ میرسه فقط داریم خودمونو گول میزنیم

 45. معصومه می‌گوید

  با رالف اسمارت موافقم

 46. محمد امینی می‌گوید

  براستی که زندگی بدون عشق، چیزی شبیه به سراب است…
  به هر کجا که می روی، جایگزینی نمی یابی
  اما افسوس
  که خیلی زود، دیر می شود

 47. Airis می‌گوید

  برای اولین بار این تنها سوالی بود که به شخصه در گوگل سرچ کردم و جوابشو پیدا نکردم!!! بلکه بیشتر سردرگم شدم
  من به عنوان ی نوجوان ۱۴ ساله از وقتی که یادم بود خیلی به این چیزها فکر میکردم…..
  مثلا ما چرا وجود داریم ؟ من کیم؟؟؟ آیا تناسخ واقعیت داره؟ هدف از زندگی چیه و…
  اگه به دیدگاه علمی نگاه کنیم از نظریه ها وشواهد می فهمیم که خود حیات از ی اشتباه به وجود اومده!!? و از وقتی که بوده تک یاخته ای ها، پریاخه های ساده ، حیوانات و همچنین انسان هاهدفشونن زنده موندن و انتقال ژنشون به نسل بعد بوده … ولی همه ی اینا باید برای چیزی باشه، نه؟؟؟ نمیشه که تا ابد تولید مثل کنیم!! از طرف دیگه همونطور که می دونید ما انسانیم.. یعنی چی؟؟ یعنی ادراک داریم ، قدرت تفکر داریم و از حیوانات دیگه جدا شدیم
  نمی تونه که همه ی اینها اتفاقی باشه؟؟؟
  انسان ها خیلی وقته که به دنبال جاودانگین
  ولی همچنان نمی دونن که اونا جاودانن
  اونا جزئی از جهانن و جهان هم جزئی از اونها
  ما خود جهانیم
  در جمع بندی آخر باید بگم که من با اینکه سن کمی دارم ولی باید اعتراف کنم خیلی زودتر به اینکه عشق هدفه رسیدم ولی الان ردش میکنم
  واقعیت اینه که هیچکدوم از ما نمی دونیم
  فقط دونفر در این دنیا می دونن، یکی خالق هستی و یکی کسی که در حال مرگه،…..
  با وجود همه ی اینها باز هم به نظرم عشق قشنگترین چیزیه که زندگی رو زیبا و شیرین میکنه ولی به نظر من هدف نیست
  امیدوارم روزی همه بهش برسیم و خیلی دیر نشده باشه…

 48. Reza.sh می‌گوید

  سلام به دوستان
  بیشتر عزیزان نظرشون اینه که هدف از زندگی عشق هست.
  اما من اعتقادم اینه که هدف از زندگی ، زندگی کردن هست…
  لذت بردن از زندگی و جهان هستی
  شاید…

 49. نرگس می‌گوید

  بیشتر جواب ها عشق ورزیدن بود،ولی من فکر نمیکنم جواب اصلی این باشه
  من چندتا فرض رو مطرح میکنم:
  اول اینکه خدا و اخرتی نیست و ما حاصل تکاملیم:
  اگر یکم به گذشته نگاه کنید میبینید که ادم های زیادی قبل ما زندگی کردن که به روش های مختلفی ظرف زندگیشونو پر کردن یه عده فقط وقت رو تلف کردن،یه عده عشق محدود بین زن و مرد رو تجربه کردن ،یه عده عشق بزرگتری رو پیدا کردن و جون خودشون رو براش فدا کردن،یکی عارف شد،یکی مرتاز شد،یکی پیغمبر شد….
  یه عده چندین سال زندگی کردن و یه عده سال های زندگیشون به اندازه ی انگشتای دستم نبود.
  ولی نتیجه برای همشون مردن بود اومدن مردن ما اومدیم ماهم میمیریم و در اینده اصلا نمیدونن کسی بوده که عاشق بوده یا فارق.
  این یه روند تکراریه فکر کنم تو این چند قرن همه ی ادم هایی که تو دنیا بودن یجوری به این سوال جواب دادن و متناسب با اون زندگی کردن و نتیجه همیشه یکی بوده،پس هدف عشق نیست چون اونی که عاشقه با اونی که اصلا با عشق اشنایی نداره به یه جا رسیدن.
  حالا فرض رو بر این میگیریم که ما به خالقی داریم که مارو خلق کرده و هدفی داشته:
  خب یکم به نظم موجود تو دنیا نگاه کنید به سیستم پیچیده ی بدن انسان عواطف احساسات عملکرد مغز حتی یه دونه گندم که جوونه میزنه و رشد میکنه…همه ی اینا سرشار از نظم و پیچیدگیه که انسان به یک صدم اونهم پی نبرده خب خالقی که همه ی این چیزهارو با این ظرافت خلق کرده مطمنا انسان هارو خلق نکرده که فقط بهم عشق بورزن.
  اصلا چرا به ما قدرت فکر داده که از خودمون بپرسیم برای چی خلق شدیم .
  اگر به بدن خودمون نگاه کنیم میبینیم که هر عضوش به دلیلی خلق شده و کار کرد و هدف خودش رو داره پس این ذهن و این قدرت تفکر و این سوال هم دلیلی داره وجود ماهم دلیلی داره شاید دلیلش رسیدن به جوابه اگر قرار بود هدف عشق ورزیدن باشه پس تفکر و مغز و کنجکاوی بی معنا بود.
  حالا فرض رو بر این میگیریم خدا هست اخرت هست:
  ینی ما زندگی میکنیم کارهای خوب و بد انجام میدیم و نتیجه ی کار های خوب و بدمون رو زندگی بقیه تاثیر میزاره و باعث میشه اونا ادمای خوب و یا بدی بشن و ادمای خوب و بد بیشتری و درست کنن و با توجه به این که هر کدوم از ما چندین و چند ادم خوب و بد توی زندگیمون اثر گذاشتن و تصمیم گیری های درست و غلطی داشتن، و صد البته قدرت اختیاری داشتیم که تاثیر گذاره ولی نه همیشه و همه جا،زندگیمونو طی میکنیم و در اخرت با توجه به کارنامه ی کارهای خوب و بدت یا میری بهشت و اونجا خوش میگذرونی و یا میری جهنم و هی عذاب میکشی و این تا به نهایت ادامه داره لذت بی نهایت و درد بی نهایت…خب خدایی که انقدر داناست که همه چیزو با این نظم و شکل خلق کنه و وعده داده که بعد از مرگ دنیایی هست که اونجا عدالت برقرار میشه و به هیچ کس حتی به اندازه ی ذره ای ظلم نمیشه چرا بعدش باید انقدر داستانو ساده و دم دستی تموم کنه یه عده بشینن کنار چشمه ی عسل و همنشین پیغمبران بشن یه عده مذاب بخورن و هر لحظه براشون درد و شکنجه باشه…
  ببخشید اگر انقدر طولانی بود اینا سوالای ذهن منه و دلایل رد جوابای بالا و خب مطمنا جواب سوال نیست.اگر جوابی برای فرضیات من دارید خوشحال میشم که بشنومشون.

 50. امیر می‌گوید

  به نظر من
  هدف زندگی برمیگرده به همون فرگشت مزخرفمون که حس بقا رو تو خودش گنجونده
  یارو کار میکنه که زنده بمونه
  برای مثال شما یه گوشته گندیده و یه گوشت تازه رو بدید به ببر
  چون گوشت تازه واسه بدنش مفید تره اونو میخوره و کم کم این فرایند تبدیل به چیزی به نام لذت شده
  تالا قطعا آدماییو دیدین که از هیچ چیز لذت نمیبرند
  در واقع اونا معنی واقعی زندگیو فقط لذتو گوشت تازه خوردن نمیبینن
  اونا باهوش تر از بقین و متوجه یه ایراد تو زندگی شدن این که فقط زندگی لذتو این چیزا نیست
  در واقع درسته کل زندگی بقاس ولی خب برای اونا این که گوشت تازه بخورن دیگه لذت بخش نیست
  و نمیخوانم باشه چون لذت بی معنیه
  در واقع انسان دیگه کم کم به درجه ای میرسه که اینو کامل درک میکنه که زندگی درست پوچو بیهودس
  هیییییییچ معنای خاصی نداره ما انسانا فقط بلدیم با یه مشت چرندیات خودمونو قانع کنیم ولی هیچ انسانی حاضر نیست که به پذیره زندگی پوچو بیهوده و مزخرفه
  به نظر من اگه همچین اتفاقی بیوفته دیگه هیچیو سخت نمیگیرن و بدو خوب واسشون مهم نیست دیگه
  ولی خب از اون جایی که نظر شخصیه منه هیچ وجود نداره و این که اینو در نظر بگیریم که زندگی خودش بی هدفو پوچه که مثه یه گوشت پس از مدت زمان زیادی نابود میشه و به انرژی ناچیزی می پیونده ، یه دینه واسه خودش چون تو در واقع چیزیو قبول داری و اینجاست که زندگی زیبا و هدف مند میشه

 51. سمیرا می‌گوید

  نظرمو مینویسم که شاید یک روز کمکی به کسی کرده باشم

  خدا رو از طریق صفاتش میشه شناخت

  صفاتش تو دعاهای زیادی اومدی
  کمیل
  جوشن کبیر
  اسامی و صفات خدارو بخونید

  ما به این دنیا اومده بودیم
  که رشد کنیم و شبیه خدا بشیم
  بخشنده،مهربون و ….

 52. اصغر می‌گوید

  چه مسخره و ابلهانه

  آدمی که افسرده شده و به پوچی رسیده با خوندن این دلایل مسخره ای که بزرگان !! برای ادامه زندگی آوردن بدتر به خودکشی سوق داده میشه
  ینی چی که هدف زندگی چکمه و گربه است !!
  اگه زندگی اینقدر پوچه من نمیخوامش

 53. حاتم می‌گوید

  به نظر من هدف از زندگی ما اینکه با تجربه به علایق ها و آن چیز های میخوام برسیم در اولویت دوم اولویت اول رستگاری پیش خداوند ودر اولویت سوم در جامعه مفید برای دیگران و برای خودت آینده درخشان بسازی و به اهداف کوچک و بزرگی که میخوای برسی زندگی سخت است تو باید سخت تر از آن باشی من خودم دانشجوی جامعه شناسی انقدر مشکلات دارم قابل بحث نیست وسخت است ابراز کردن آن من در دانشگاه سنندج هستم همین که بحث اولی را گفتم که باید بدانی از کجا آمده ای و به کجا خواهید رفت ودر خلاصه بگم جوری زندگی کن به زندگیت معنا ببخشی که اوج بلندی ها و موفقیت ها باشی نظر من انسان هر آنچه که بخواهد در آن اقدام محکم و پایه دار باشد به آن برسد موفقیت ها یک شبه بدست نمیاد تلاش و کوشش میخواد که مثلا نابرده رنج گنج میسر نمیشود هدف یا یا معادل انگلیسی Gool , EnD ,propose است که زندگی بدون هدف مانند بادی است که روزی به یک طرف میوزد با تشکر کوچک شما حاتم برادران دانشجوی جامعه شناسی

 54. حاتم می‌گوید

  به نظر من هدف از زندگی ما اینکه با تجربه به علایق ها و آن چیز های میخوام برسیم در اولویت دوم است و اولویت اول رستگاری پیش خداوند ودر اولویت سوم در جامعه مفید برای دیگران و برای خودت آینده درخشان بسازی و به اهداف کوچک و بزرگی که میخوای برسی زندگی سخت است تو باید سخت تر از آن باشی من خودم دانشجوی جامعه شناسی انقدر مشکلات دارم قابل بحث نیست وسخت است ابراز کردن همین که بحث اولی را گفتم که باید بدانی از کجا آمده ای و به کجا خواهید رفت ودر خلاصه بگم جوری زندگی کن به زندگیت معنا ببخشی که اوج بلندی ها و موفقیت ها باشی نظر من انسان هر آنچه که بخواهد در آن اقدام محکم و پایه دار باشد به آن برسد موفقیت ها یک شبه بدست نمیاد تلاش و کوشش میخواد که مثلا نابرده رنج گنج میسر نمیشود هدف یا یا معادل انگلیسی Gool , EnD ,propose است که زندگی بدون هدف مانند بادی است که روزی به یک طرف میوزد با تشکر کوچک شما حاتم برادران دانشجوی جامعه شناسی دانشگاه سنندج

 55. T می‌گوید

  به نظر دنبال جواب این سوال نگردیم
  فقط یک لحظه فک کن سرطان داری و حداکثر دو ماه دیگه زنده ای!
  فک کنم این جواب تمام سوالاتمونه!

 56. ضیائی می‌گوید

  با سلام این دیدگاه ها در برابر کلماتی که از ائمه اطهار و پیامبران می شنویم خیلی سطحی و غیر عمیق و برگرفته از شناختی ناقص از خلقت ، کائنات و انسان می باشد بعضی از این افراد مثل متفکر اول یکی از افرادی می باشد که نوعی عرفان ساختگی با شعار های نامعقول را رواج داده است وقتی توحید مفضل غرر الحکم را مطالعه می کنیم کوتاهی فکر این افراد را به وضوح می توانیم مشاهده کنیم چون مانند امامان اشراف کامل به همه خلقت ندارند

 57. No one می‌گوید

  چقد مطالبتون داغون بود.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   درود دوست گرامی
   امیدواریم سایر مطالب سایت بیشتر مورد رضایت‌تون قرار بگیرن.

 58. محمد می‌گوید

  کی گفته ما باید متفاوت از حیوانات باشیم، و حتی کی گفته خوشبختی در پیچیدگی و ادراک پیچیده هست؟