راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟

28

بسیاری از مردم تصور می‌کنند که برای موفقیت در زندگی به شرایط خاصی (مثل پول، امکانات، پشتوانه و …) نیاز دارند. اما نگاهی به زندگی افراد موفق نشان می‌دهد که بسیاری از آنها نه پولدار بوده‌اند و نه ویژگی‌های خاصی داشته‌اند. آنها فقط راز و رمزهای موفقیت را درک کرده‌اند و در زندگی به کار بسته‌اند. آیا می‌دانید راز موفقیت انسان های بزرگ چیست؟ اگر شما نیز می‌خواهید در زندگی فرد موفقی باشید، ۷ راز افراد موفق را که در این مطلب آمده است بخوانید و سعی کنید به تدریج تغییراتی در زندگی خود به وجود آورید.


حتما بخوانید: تحلیل روانشناسی موفقیت و ۱۰ توصیه برای موفق شدن

راز اول: پول را هدف اصلی خود قرار نمی‌دهند

راز موفقیت انسان های بزرگ چیست - پول را هدف اصلی خود قرار ندهید

اگر فکر می‌کنید که هدف اصلی افراد موفق به دست آوردن پول است، سخت در اشتباهید. اگر فقط به خاطر پول کار کنید، هرگز به جایی نخواهید رسید. سعی کنید در کنار هدف اصلی خود، پول را به عنوان یک هدف جانبی از کار سخت و مطالعه‌ی فراوان در نظر بگیرید. افراد موفق همیشه با در نظر گرفتن وضعیت بازار و کسب‌وکارهای رو به رشد، ایده‌ای را مطرح و روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنند.

پزشکی که برای تشخیص راه درمان یک بیمار تلاش می‌کند، وکیلی که به هر ترفندی متوسل می‌شود تا در دادگاه برنده شود و مهندسی که با وسواس نقشه‌ای طراحی می‌کند تا یک ساختمان بی‌نظیر بسازد، همه به یک هدف فکر می‌کنند. در مسیر موفقیت، هیچ تفاوتی میان این مشاغل پُردرآمد و یک شاعر، موسیقی‌دان یا هنرمندی که یک تابلوی نقاشی را خلق می‌کند وجود ندارد. افراد موفق، تا جای ممکن زندگی خود را وقف مال‌اندوزی نمی‌کنند.


حتما بخوانید: موفقیت چیست؛ آیا معنای آن را درست درک کرده‌ایم

راز دوم: از طرد شدن نمی‌ترسند

در هر حوزه‌ای از فعالیت‌های اقتصادی، همیشه دو مسیر وجود دارد. یکی از این دو مسیر، خطرپذیر است و اگر آن را انتخاب کنید، از دیگران متفاوت خواهید بود. فرض کنید در حوزه‌ی خاصی، می‌خواهید روی یک رویکرد جدید که از نظر دیگران ریسک زیادی به همراه دارد سرمایه‌گذاری کنید. بی‌تردید این اقدام از سوی بسیاری از فعالان آن حوزه، کاری احمقانه خواهد بود. اما اگر به تصمیم خود کاملا ایمان دارید، آن را انجام دهید و از طرد شدن نترسید. البته چنین رویکردی، مزایا و معایب خاص خود را دارد. با این حال، مهم این است که از اقدام خود و کاری که روی آن تمرکز کرده‌اید راضی هستید.


حتما بخوانید: نگذارید این ترس ها موفقیت شما را تهدید کنند

راز سوم: سخت‌تر از همیشه کار می‌کنند

راز موفقیت انسانهای بزرگ چیست - سخت تر از همیشه کار کنید

تعداد افرادی که حاضرند برای تحقق رؤیاهای خود، هزینه بپردازند و فداکاری کنند انگشت‌شمار است. اگر کسی از ابتدا به شما بگوید که برای رسیدن به هدف‌تان دقیقا به چقدر زمان و چه مقدار مطالعه نیاز دارید، احتمالا هرگز آن کار را شروع نخواهید کرد. اما یک فرد موفق که ساعت‌های طولانی را صرف پرداختن به کار مورد علاقه‌اش می‌کند، این را نه یک موفقیت صرف که در واقع یک تغییر شگرف در شیوه‌ی زندگی‌اش در نظر می‌گیرد. به یاد داشته باشید که در راه موفقیت، باید همه چیز حتی اشتباهاتی را که در طول مسیر مرتکب می‌شوید، بپذیرید و بدانید زمانی که بر موانع راه غلبه می‌کنید، موفقیت برای شما شیرین‌تر خواهد بود.

راز چهارم: شکست را به عنوان عاملی برای پیشرفت در نظر می‌گیرند

افراد موفق نه تنها از شکست و اشتباهات غیرقابل‌اجتناب در طول مسیر نمی‌ترسند، بلکه به سوی آن نیز می‌روند! در حالی‌که بیشتر افراد از شکست و خجالت ناشی از آن و همچنین متحمل شدن هزینه‌ی زیاد در راه موفقیت می‌ترسند و سعی می‌کنند که از آن جلوگیری کنند، افراد موفق می‌دانند که اشتباهات به ما کمک می‌کنند تا بفهمیم که چه کاری را نباید انجام بدهیم و در مسیر رسیدن به موفقیت به چه تجاربی نیاز داریم. افرادی که هرگز اشتباه نمی‌کنند، برای شکست آمادگی ندارند و بنابراین اگر روزی با آن مواجه شوند لطمه‌ی شدیدی خواهند دید؛ و چون تجربه‌ی مقابله با شکست را نداشته‌اند، اغلب هرگز بهبود نمی‌یابند. شکست‌های کوچک که در فواصل کوتاهی از هم اتفاق می‌افتند سبب می‌شوند تا خود را بیشتر بررسی کنیم و در نتیجه فردی عاقل‌تر و محافظه‌کارتر شویم.


حتما بخوانید: چطور شکست را به پیروزی تبدیل کنیم؟

راز پنجم: صبور هستند چون موفقیت در راه است

راز موفقیت انسان های بزرگ چیست - صبور باشید، موفقیت در راه است

در دنیای امروز، همه می‌خواهند یک شبه به موفقیت برسند. کافی‌ست به رشد روزافزون فضاهای مجازی و رسانه‌های اجتماعی نگاه کنید. افراد موفق، اغلب یک‌شبه به موفقیت دست نیافته‌اند، بلکه سال‌ها طول کشیده است تا به آن رسیده‌اند. تعجبی ندارد که بسیاری از کودکانی که در خانواده‌های ثروتمند به دنیا آمده‌اند، ستارگان فیلم‌ها و یا برندگان مسابقات شرط‌بندی، در نهایت کارشان به افسردگی، اعتیاد به الکل و مواد مخدر می‌کشد. چون آنها می‌دانند که زمانی را صرف نکرده و تلاشی نکرده‌اند تا مستحق آنچه از بخت خوب به آنها رسیده است باشند و بنابراین ارزشی برایشان ندارد. اعتماد به نفس این افراد نیز بسیار پایین است. شادترین افراد کسانی هستند که در طول زمان با تلاش خود به اهداف‌شان می‌رسند و در این راه چیزهای زیادی یاد می‌گیرند و فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند که سبب قوی‌تر شدن آنها می‌شود.


حتما بخوانید: مثبت اندیشی و موفقیت؛ چگونه نگرش خود را تغییر دهیم

راز ششم: هنگامی که به بن‌بست می‌رسند مسیر خود را تغییر می‌دهند

بسیاری از افراد همواره در مسیر خود ثابت می‌مانند و به جای آنکه ایده‌هایشان را با تغییراتِ راه وفق بدهند، سعی می‌کنند از هر گونه تغییری اجتناب کنند و در مسیر ثابتی پیش بروند. اما ثروتمندترین، شادترین و بزرگ‌ترین افراد کسانی هستند که جهان را به همان صورتی که هست پذیرفته‌اند. آنها از تغییراتی که در مسیر پیش می‌آید استقبال و از هر فرصتی استفاده می‌کنند تا شانس تحقق رؤیاهایشان را افزایش بدهند. البته درست است که نباید به طور مداوم تغییر مسیر بدهید یا همه چیز را به طور کامل دگرگون کنید، اما به یاد داشته باشید که انعطاف‌پذیر بودن کلید موفقیت است.


حتما بخوانید: ۱۰ نکته برای دست‌وپنجه نرم کردن با اتفاقات غیرمنتظره

راز هفتم: نقاط قوت خود را می‌شناسند و نقطه ضعف‌های خود را اصلاح می‌کنند

هر شخص نقاط قوت و ضعفی دارد و این هیچ ربطی به میزان استعداد شخص یا اینکه تا چه حد سخت کار و مطالعه کرده است ندارد. به یاد داشته باشید که هیچ‌کس کامل نیست. افراد خردمند و عاقل می‌توانند نقاط ضعف خود را به سرعت تشخیص بدهند و برای رفع آنها تلاش کنند یا اینکه نقاط ضعف را با نقاط قوت خود جایگزین کنند. بنابراین نباید از اینکه در برخی از مهارت‌ها ضعف دارید خجالت بکشید. اتفاقا نقاط ضعف سبب می‌شوند تا از نقاط قوت خود بیشتر و بهتر استفاده کنید.

برگرفته از: huffingtonpost.com

موفقیت چیزی جز رعایت یک سری اصول و تمرین مداوم آنها نیست

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

28 دیدگاه
 1. Delta 3 می‌گوید

  سعادت راهیست که ما را به عشق و در نهایت خدا میرساند.
  موفقیت و سعادت رابطه مستقیم دارن.
  اگه فکر کنی که یک بازنده ای واقعا یک بازنده میشی.
  اصلا درست نیست که یک بازیکن قبل شروع مسابقه به باختن فکر کنه حالا حریفش هر چقدر همه که قوی باشه مهم نیست.مهم اینه که به خودمون داشته باشیم.در اون صورته که شکست ناپذیر میشیم.
  استعداد ،علاقه و تمرین است که باعث موفقیت ما در زمینه یا رشته ای خاص میشود.
  اما موفقیت در زندگی امری کلی است.
  نیرو ،مهارت ،شانس ،ایمان.
  ادم باید با مشکلات مبارزه کنه بدون اینکه مبارزه کنه نه اینکه که انگار فردایی وجود نداره.

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   سلام دوست خوبم. سپاسگزارم.

   1. SA.MR_32 می‌گوید

    واقعا راست میگید خانم/اقا delta3

 2. Delta 3 می‌گوید

  ما باید به خودمون ایمان داشته باشیم در اون صورت موفقیت ها دست یافتنی میشه.

 3. سارا می‌گوید

  کم بود

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   سلام دوست عزیزم. این مطلب ترجمه شده است و نویسنده اصلی مقاله، مواردی رو آورده که مد نظرش بوده. می تونید از مقاله های مرتبط هم که قرار داده شده استفاده کنید. سپاسگزارم.

 4. احمد می‌گوید

  ممنونم ، خلاصه و مفید

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   سپاسگزارم دوست عزیز.

 5. محسن آستانه می‌گوید

  بهترین مطلبی بود که تا بحال در سایت چطور خوندم.
  تشکر

  1. بهاره رضا جو می‌گوید

   متشکرم از انرژی مثبت شما.

 6. Jacob Asadzadeh می‌گوید

  Khodavand barekatetun bede

 7. بهمن می‌گوید

  سلام ودرود بر شما وقت بخیر خسته نباشی مرسی از این مطالب زیبای شما

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   سلام. درود برشما. وجود دوستانی مثل شما ما رو دلگرم میکنه. سپاسگزارم.

 8. سیدجوادحسینی می‌گوید

  خیلی ممنون ازسایت خوبتان.مفیداست.

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   ممنون دوست خوبم. خوشحالم که براتون مفید بود.

 9. رضا نصيرزاده ونهري می‌گوید

  سلام. واقعا مطالبتون بروز و مفيد . سپاس از حوصله اي كه به خرج ميدهيد تا اگاهي جوانان بيشتر بشه .

  خيلي از نكاتي را كه تو اين مقاله متذكر شده ايد را من خودم تجربه كردم. اما هنوز موفق نشدم. اما دست از تلاش برنداشتم. چون ميدونم حقيقت و برتري اون روي سكه است . پس بيشتر بايد تلاش كنيم.

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   سلام دوست عزیز. این جمله عالیه: دست از تلاش برنداشتم! پس مطمئنا به هدفی که دارید می رسید. امیدوارم به زودی در هر زمینه ای که به خاطرش تلاش می کنید، به موفقیت برسید. سپاسگزارم از دیدگاه شما.

 10. كريمي می‌گوید

  بسيار عالي بود

 11. منصور می‌گوید

  ممنون از مطالب زیبا و معنا دار شما
  این مطالب به عنوان اصل و سر فصل بسیار مفید هستند.اگر ممکنه در مورد نحوه به کار گیری این مطالب در زندگی امروز با توجه به اینکه در حال حاظر برای از بین بردن تمرکز افراد بروی اهداف مفید به انواع مختلف تلاش و برنامه ریزی میشود.توضیح بفرمایید?
  ممنون

 12. ریحانه می‌گوید

  سلام،جالب بود،من هم دوست دارم هدفی که دارم بهش برسم چراکه رسیدن به ان تسکینی هست برای خیلی ازدردمندان ولی شما که گفتیدنیازبه حمایت نیست چرامن تاحدی پیش رفتم ولی هم نیازبه حمایت بود وحداقل پول اینطورهست که بعلت عدم ایندو من درحسرت رسیدن به انم ولی امیدوارم روزی به ان میرسم اما چه خوب هست که درجوانی به این هدف رسیده باشم تا ان لحظه های ارامش خیلی ها روببینم وشاکران باشم.لطفا پیامم را بخوانیدوبامشاورتون حمایتم کنید

  1. بهاره رضاجو می‌گوید

   درود دوست عزیز. حق با شماست، شاید گاهی واقعا هم به حمایت مادی نیاز هست و هم به حمایت معنوی. ولی گاهی افرادی هستن که بدون هیچکدام از این دو مولفه، به موفقیت دست پیدا می کنن و گاهی افرادی هم هستن که با وجود هر دو (یعنی حمایت مادی و معنوی) به هیچ جا نمی رسن. اگر هدف درست انتخاب شده باشه و مسیر درست باشه، احتمال موفقیت خیلی زیاده. برای هدفهای بزرگ، اول گامهای کوچک بردارین. در راستای هدفی که انتخاب کردین، حتما مطالعه کنین و سعی کنین از مشاورهای مربوط به اون هدف راهنمایی بخواین. ناامید نباشین و در انتخاب مسیرتون دقت کنین. امیدوارم تونسته باشم کمک کوچکی بکنم. موفق باشید.

 13. Ali می‌گوید

  بسیار مفید بود.به نظر من برای موفقیت باید تلاش کرد,ولی اون چیزی که آدمو به هدف میرسونه,مستمر بودنشه.
  از وقتی ک این جمله انیشتین ک میگفت((زندگی مثل دوچرخه سواری است,برای حفظ تعادل باید حرکت کنی))رو شنیدم دیدم ب زندگی عوض شد.

 14. ابوالفضل فیض الله زاده می‌گوید

  بسیار مفید بود

 15. جیگرت ! می‌گوید

  خیلی اموزنده و مفید بود ممنون *_*

 16. سیاووش می‌گوید

  سلام وسپاس از مطلب مفید شما .

 17. Sahar می‌گوید

  خیلی مطلب مفید و آموزنده ای بود و توضیحات جامع و کاملی داشت.خیلی کاربردی و جذاب است.ممنون

 18. Sahar می‌گوید

  توضیحات جامع و کاملی داشت.خیلی کاربردی و جذاب است.ممنون

 19. عیسی می‌گوید

  سلام مقاله عالی بود.