چطور به حرف مردم اهمیت ندهیم؟

55

بی‌توجهی به حرف مردم کمی سخت است. اما گام‌های بی‌شماری برای فرار از این آفت خانمان‌ برانداز وجود دارد. شاید به نظرتان قضیه کمی زیادی تلخ جلوه داده شده‌ است، اما اهمیت زیاد به حرف مردم به همین ناگواری، زندگی را تلخ و محدود می‌کند. اگر مدام فکر کنید که زیر ذره‌بین مردم هستید و شما را قضاوت می‌کنند، زندگی برایتان سخت می‌شود. تنها یک‌بار به دنیا می‌آیید، یک‌بار دوران جوانی را تجربه می‌کنید و همه‌ی مراحل دیگر نیز به سرعت برق‌و‌باد می گذرند. پس به جای مقایسه‌ی عقایدتان با نظرات دیگران، سعی کنید حرف مردم را کنار بگذارید و ارزش‌های خود را شکل بدهید و راحت و رها، طوری زندگی کنید که دوست دارید و لایق آن هستید، یعنی در آسایش و آرامش و بدون اهمیت دادن به حرف مردم. در ادامه روش‌هایی برای اجتناب از تأثیرات منفی حرف مردم ارائه شده است.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: عزت نفس چیست؛ چرا باید عزت نفس داشته باشیم؟

۱. اعتماد‌ به ‌نفس‌تان را افزایش ‌بدهید

برای مقابله با حرف مردم اعتماد به نفس است

 • خود را همان‌طور که هستید، بپذیرید. مهارت‌ها و توانایی‌های خود را افزایش بدهید و قبول کنید که خداوند انسان‌ها را متفاوت و با روحیه‌ و ویژگی‌های متنوعی آفریده‌ است. برای اینکه دیگران شما را دوست داشته ‌باشند یا بپذیرند، تغییر نکنید. فهرستی از خصوصیاتی که در مورد خود می‌پسندید، تهیه نمایید و در کنار آن ویژگی‌هایی را که دوست ندارید نیز یادداشت ‌کنید و ببینید برای تغییر و بهبود آن‌ها چه باید کرد. مثلا اگر میان کلام دیگران رژه می‌روید و این ویژگی شما را در معرض افتادن از چشم همگان قرار داده است، حتما باید فکری بکنید. این رفتار را تحت کنترل خود دربیاورید و قبل از حرف زدن، فکر کردن را بخشی اجباری از فرآیند رفتاری‌تان کنید. آنچه را که در شما غیرقابل تغییر است، قبول کنید. برای نمونه اندازه قد شما به هیچ‌وجه دست خودتان نبوده ‌است و با غم و غصه خوردن حتی نیم سانتی‌متر هم به آن اضافه نمی‌شود؛ پس مثبت‌نگر باشید و روی ویژگی‌های غیرقابل تغییر تمرکز نکنید. شکرگزار باشید و یادتان نرود که قد بلند گاهی خیلی هم دردسر ساز است و باعث می‌شود سر و کله‌ی فرد به سقف و این طرف و آن طرف اصابت کند. گذشته از این شوخی، یادتان باشد که خود را با هر شکل و ظاهری که هستید، دوست بدارید. شما هرقدر هم زیبا و خوش‌اندام باشید، باز هم کسی از شما بهتر هست. پس فقط و فقط خدای بزرگ را برای هرچه که دارید سپاس‌گزار باشید.
 • بر شکست‌ها و حرف مردم تمرکز نکنید. گاهی اوقات قبل از انجام هر کاری آنقدر به حرف مردم و نظرات دیگران فکر می‌کنیم که عملا انرژی لازم را برای به نحو ‌احسن انجام دادن آن کار از دست می‌دهیم. در عوض سعی کنید با نادیده گرفتن قضاوت دیگران و حرف مردم، اهدافی برای خود تعیین و آنها را به بخش‌های کوچک‌تر تقسیم کنید و تلاش کنید هر مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید. مثلا اگر می‌خواهید در گفت‌و‌گو با دیگران اعتماد به نفس بیشتری داشته‌ باشید، این هدف را به اجزای کوچک‌تری بشکنید. تماس چشمی، گوش دادن مؤثر، پرسیدن سؤالات مناسب و جواب‌های صادقانه، بخش‌هایی از هدف افزایش اعتماد به نفس هستند. اگر در برنامه‌ای که در نظر گرفته‌اید موفق نمی‌شوید، نترسید و جا نزنید؛ در عوض سعی‌کنید از آن درس بگیرید. فراموش نکنید که هر چیزی در درون خود فرآیندی از یادگیری را جای داده‌ است و هیچ‌کس، به‌ویژه در تلاش‌ها و گام‌های اول، ایده‌آل و کامل نیست.
 • این‌قدر به حرف مردم و نگاه آنها اهمیت ندهید. باور کنید دیگران آن‌قدرها که فکر می‌کنید برای بررسی و تحلیل رفتار شما وقت نمی‌گذارند. برای همه پیش می‌آید که اشتباه کنند یا در اصطلاح خودمانی، سوتی بدهند. خب طبیعی است که بعد از چنین اتفاقاتی احساس ناخوشایندی سراغ‌تان بیاید، ولی مطمئن باشید که هیچ‌کس به اندازه شما این موضوع را جدی نگرفته‌ است. در برخوردهای بعدی به راحتی می‌توانید این مسئله را جبران کنید. کافی است از آنچه کرده‌اید درس عبرت بگیرید و اعتماد به نفس داشته‌ باشید.
 • از دیدگاه‌های منفی وحشت نکنید. بعضی افراد با صراحت بیشتری درباره ویژگی‌های سایرین صحبت می‌کنند و در برخی موارد هم کاملا در اشتباه هستند. چنانچه دیدگاه آنها درباره‌ی شما نادرست است، آنها را نادیده بگیرید. سعی نکنید کسی را توجیه کنید، زیرا بحث و حرف هیچ‌وقت چیزی را اثبات نمی‌کند؛ در عمل به آنها نشان بدهید که اشتباه می‌کنند. ولی وقتی حق با دیگران است، این بار حرف مردم چندان هم بی‌راه نیست، پس سعی کنید بیشتر درباره‌ی آن ویژگی‌ها فکر کنید و از نقطه نظرات دیگران برای اصلاح و بهبودی بهره بگیرید. فرض کنید دوستان یا همکاران‌تان معتقدند که شما بدخلق و تندمزاج هستید، اگر به‌واقع چنین است، حرف آنها را تمام و کمال بشنوید و سعی کنید رفتارتان را کنترل کنید. اینجا تنها جایی است که حرف مردم برای شما مؤثر و سازنده است. همیشه یادتان باشد که نیت افراد را از انتقاد کردن دریابید. وقتی درباره صفتی در خود مطمئن هستید و انتقاد دیگران به شما وارد نیست، حرفشان را جدی نگیرید و به اصطلاح خودمان در دل بگویید «تو خوبی» و از کنار انتقاد بی‌مورد او رد بشوید. باور کنید بحث نکردن و پاک کردن دیدگاه‌های توأم با بدجنسی و عبور از حرف مردم شما را روز به روز قوی‌تر و شادتر می‌کند.

حتما بخوانید: چگونه با اعتماد به نفس حرف بزنیم؟

۲. عقاید مخصوص به خود داشته باشید

حرف مردم - داشتن عقاید خود

 • برای اینکه شما هم مانند افراد دانا و فرهیخته قدرت ابراز نظر داشته ‌باشید، باید در هر موضوعی منابع گوناگون را بخوانید، بشناسید و بررسی ‌کنید. بدون مطالعه و از روی شهود صرف، صحبت نکنید. ابراز نظر شهودی پشتوانه علمی و تجربه‌ی بالایی می‌طلبد. پس بی‌گدار به آب نزنید. با بررسی دیدگاه‌های مختلف، منابع متفاوت و مطالعه‌ی زیاد به ذهن و روح خود قدرت فوق‌العاده‌ای در تحلیل مسائل تقدیم می‌کنید و این باعث می‌شود که حرف مردم دیگر برای شما تعیین‌کننده ‌نباشد و با اطمینان بیشتری تصمیم‌گیری و ابراز عقیده کنید. دیگر حرف مردم هرچه باشد، مهم نیست. مهم شما هستید که قوی، بااراده و دانا هستید.
 • از قدیم گفته‌اند، شنونده باید عاقل باشد. وقتی می‌بینید کسی شروع به سخنوری در مورد موضوعی می‌کند، سریع تحت تأثیر قرار نگیرید. بدانید و آگاه باشید که گاهی اوقات افراد بدون آگاهی و تنها با مهارت زیاد سخن می‌گویند و این شما هستید که نباید تحت تأثیر قرار بگیرید. وقتی کنجکاو باشید و همیشه سعی ‌کنید منبع هر حرف و سخنی را شناسایی کنید، قدرت تحلیل‌تان بالا می‌رود و دیگر حرف مردم شما را شگفت‌زده نمی‌کند و نیازی به تأیید آنها نخواهید‌ داشت.
 • برای جلب رضایت دیگران، آنها را تأیید نکنید. از چه کسی یا چه چیزی می‌ترسید؟ شما هم به اندازه‌ دیگران حق دارید نظر بدهید و صحبت‌ کنید. به‌ویژه وقتی به درستیِ نظر خود اطمینان دارید. از هیچ‌چیز نترسید و خجالت نکشید، البته این به معنی احترام نگذاشتن به نظر دیگران نیست. شما باید ضمن احترام به عقاید مختلف نظر خود را بی‌هیچ هراسی از حرف مردم بگویید. مثلا اگر در جمعی قرار دارید که همه از مزایا و برتری ساختمان‌های چندطبقه حرف می‌زنند ولی شما همچنان فکر می‌کنید که منازل حیاط‌دار بهتر هستند، این عقیده را بازگو کنید. برای اینکه همرنگ جماعت شوید نظر خود را پنهان نکنید. شاید در ظاهر چندان مهم نباشد که شما حتما نظر واقعی‌تان را بگویید، اما در بلند‌مدت بر وجهه شما تأثیر می‌گذارد و رفتارتان را شکل می‌دهد. البته باز هم نکته مهمی در بطن این ماجرا نهفته است. یادتان نرود که گاهی اوقات افکار و عقاید خود را به چالش بکشید و با چاشنی شک و تردید سعی کنید نظرات خود را بسنجید و رشد دهید که البته این بحث در دایره اهمیت ندادن به حرف مردم قرار نمی‌گیرد.

حتما بخوانید: چطور اوریجینال باشیم؟

۳. خودتان را بشناسید، سبک زندگی‌تان را کشف کنید

حرف مردم

 • روی خودشناسی کار کنید. ببینید در خلوت رفتارتان چگونه ‌است و در جمع چگونه رفتار می‌کنید. مثلا برخوردتان با غریبه‌ها را بسنجید. فهرستی از ویژگی‌ها و خلق‌و‌خوی خود بنویسید و مشخص کنید که چه ویژگی‌هایی دارید مثلا شوخ‌طبع هستید، وفادارید یا طنازید و…‌ . به علایق و سلایق و استعدادهای خود نگاهی دقیق بیندازید. خود را مطالعه کنید، بشناسید و کشف کنید.
 • بر اساس ارزش‌های شخصی‌تان تصمیم‌گیری کنید و کاری را انجام بدهید که مطابق ارزش‌های شماست. شاید بعضی رفتارها در ادبیات عامیانه «باحال» به نظر برسد و همین باعث ‌شود که شما برای باحال‌تر بودن از ارزش‌های‌تان فاصله بگیرید. هرگز این کار را نکنید. ارزش‌های‌تان را تعریف کنید و به آنها پایبند بمانید.
 • طوری زندگی کنید که به معنای واقعی شاد باشید. ارتباط میان علایق و محیط اطراف خود را شناسایی کنید و سبکی خاص برای زندگی خود داشته باشید. « هرچه پیش آید خوش آید» را دور بیندازید. برای خوش بودن و کلا هر کاری در زندگی تلاش، کوشش و برنامه‌ریزی نیاز است. پس با کشف سبک زندگی مناسب، آرامش و خوشحالی را به زندگی خود وارد کنید. همان‌طور که دوست دارید لباس بپوشید. آن‌طور که می‌پسندید منزل‌تان را بیارایید. مهم نیست چه چیزی متداول و اصطلاحا مد شده ‌است، مهم سلیقه شماست. از اظهار نظر و حرف مردم درباره‌ی لباس خاصی که به تن دارید یا تزئین منزل‌تان نترسید و خجالت نکشید. منتظر حرف‌های مردم برای تأیید یا رد چیزی نباشید و در انجام کاری که دوست دارید و احساس خوبی به شما می‌دهد تردید نکنید. با دل خود راه بیایید و برایش ارزش قائل شوید. به یاد داشته باشید که هیچ‌چیز و هیچ‌کس مهم‌تر از شادی دل شما نیست.
 • اهمیت دادن به سلیقه و علایق خود به این معنی نیست که نمی‌توانید سلیقه خود را ارتقا و بهبود بدهید. مثلا در مورد انتخاب لباس و پوشش، با مطالعه و نگاه دقیق به مجلات مد و فشن یا الگو گرفتن از افراد خوش‌پوش و باسلیقه، مهارت خود را در انتخاب لباس‌های مناسب و زیباتر بالا ببرید. در واقع با نگاه سنجیده و دقیق از آنها الهام خواهید ‌گرفت. سبک خود را در پوشش، حرف زدن، غذا خوردن و کلا در تمام ابعاد زندگی‌تان جاری کنید، نه اینکه کارهای عجیب‌و‌غریب انجام‌ بدهید تا خاص باشید. تنها کاری که باید بکنید این است که زندگی‌تان را مطابق معیارهای خود پیش ببرید.
 • به اختلاف سلیقه‌ها و تنوع نظرات توجه داشته ‌باشید. اگر همه یکسان رفتار کنند یا به یک شکل لباس بپوشند، بی‌تردید دنیا جای خسته‌کننده‌ای می‌شود. ضمن احترام به سلایق مختلف و کشف سلیقه‌ی ویژه خودتان، فراموش ‌نکنید که توانایی سازگاری و انطباق با محیط‌های مختلف را داشته‌ باشید.

حتما بخوانید: خودآگاهی چیست و چگونه می‌توانیم به آن برسیم؟

به یاد داشته باشید که در دنیای امروز، با وجود شبکه‌های اجتماعی مختلف بیشتر و بیشتر در معرض قضاوت و حرف مردم قرار‌ دارید. پس ظرفیت‌ خود را در برخورد و مواجهه با حرف مردم افزایش بدهید و فراموش نکنید که برای آسایش بیشتر باید کنترل و برنامه‌ریزی بیشتری برای استفاده از این امکانات جدید داشته باشید. طبیعی است وقتی از هر ساعت و بهتر بگوییم هر ثانیه‌ی زندگی خود تصویر منتشر می‌کنید، و همه از شرق تا غرب دور، از کیفیت غذایی که نوش جان کرده‌اید باخبر هستند، شما را نیز از نظرات پرگوهرشان مطلع می‌کنند. پس سعی کنید شیوه‌ی مدیریت مواجهه با حرف مردم را در این دنیای جدید، با تمام امکانات خوب و بدش، یاد بگیرید.

برگرفته از:wikihow.com

با هرکسی که بخواهید می‌توانید ارتباطی موثر برقرار کنید

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

55 دیدگاه
 1. سیدمهدی می‌گوید

  عالی
  یه ساعت پیش یه مسئله ای مربوط به همین مقاله برام پیش اومد!
  جالب بود ممنونم

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   موفق باشید دوست عزیز

 2. میترا طاهری می‌گوید

  از قدیم گفتن در دروازه رو میشه بست اما در دهن مردم رو نه. باید رو خودمون تمرکز کنیم.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از دیدگاهتون دوست خوب

 3. رادین می‌گوید

  سلام.خسته نباشید.
  مطلب جالب و مفیدی بود.
  فقط مشکلی که این وسط وجود داره اینه:
  پندها بسیارند و عبرت گیران کم.
  واقعا همینطوره.ما به جای فقط گوش کردن و خوندن اگه بتونیم به این ها عمل کنیم و قدرت عملمون رو بالا ببریم.خیلی عالیه میشه.
  موفق باشید.امیدوارم از این دست مطالب در سایت بیشتر قرار بگیره.
  پیروز و ظفرمندباشید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   شما هم موفق و شاد باشید دوست خوب

 4. پروانه می‌گوید

  ممنون خوب بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از شما.

 5. مسعود می‌گوید

  امیدوارم خودم و همه بتونن با اراده قوی به همه این مطالب عمل کنن و واقعا اگه بتونیم یاد بگیریم که سعی و تلاش رو در خودمون نهادینه کنیم و از تنبلی و انتظار و انتظارات بی مورد رها بشیم , فکر میکنم به خیلی از چیزهای خوب خواهیم رسید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون و پیروز باشید دوست عزیز

 6. محمد می‌گوید

  مطالعات مربوط به مهارتهای ارتباطی تاثیر بسیار مطلوبی بر موفقیت های شغلی و زندگی شخصی و خانوادگی افراد دارد تعبیر دوستی که اینگونه موارد را نصیحت میداند قبول ندارم بلکه این مقالات علمی و دقیقا کاربردی است که تکرار مطالعه این نوع مطالب موجب تاثیرات عملی و کاربردی خواهد شد.از تلاش شما در جهت افزایش دانش کاربران کمال تشکر را داریم. موفق باشید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست خوب

 7. ابراهیم بهمنیاری کارشناس ارش تاریخ جهان از دانشگاه شهید بهشتی . می‌گوید

  سلام
  با تشکر از همه مخاطبان عزیز.
  مطالب خیلی کاربردی بود ؛ استفاد نمودیم ؛ خیلی ممنونم از لطف شما. تندرست و پایدار باشید .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   شما هم سالم و پیروز باشید.

 8. یوسف یاراحمدی می‌گوید

  بسیار عالی. حداقل کلمات وحداکثر معنا. این رو هم اضافه کنم که به اشتراک گذاری این مقاله در جمع خانواده و اختصاص بخشی از تایم برای بحث فیس تو فیس در همین مورد موجب بیشتر نهادینه شدن می شود.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز. موفق باشید.

 9. مجید می‌گوید

  سلام و درود و خدا قوت
  من در زمینه آرامش ذهن کار میکنم، اجرای این راهکارها واقعا آرامش درونی واقعی رو به آدم میده.
  ممنون از زحمات شما

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   همیشه پیروز باشید ممنون از دیدگاه شما.

 10. بابک می‌گوید

  سلام
  فوق العاده بود ممنون از مطالب پر محتوای ارائه داده شده از جانب شما

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   فوق العاده از رضایت شما خوشحالیم.

 11. fatemeh می‌گوید

  خیلی مفید بود ممنون از شما

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   رضایت شما باعث سرافرازی “چطور” است.

 12. رضا می‌گوید

  مطلب بسیار زیبا و جالبی بود و باید چند بار خوانده شود.پیشنهاد می شود نوشتاری پیرامون چگونه آستانه تحمل خود را بالا ببریم.تهیه فرمایید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از شما و پیشنهادتون

 13. علی می‌گوید

  دورد بر شما، مقاله بسیار کاربردی و مفیدی بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 14. سعید می‌گوید

  با سلام از زحمات عالمانه دست اندرکاران سایت در ارتقای فرهنگ فردی و عمومی جامعه تقدیر و تشکر مینمایم. مطالب و تصاویر ارائه شده جذاب و کاربردی هستند.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما دوست خوب. دیدگاه مثبت شما باعث دلگرمی تیم ما در چطور است.

 15. عيسي می‌گوید

  سلام با تشكر از مطالب مفيد و مطالبي كه امروزه به روز است،كه مردم به دنبال چشم هم چشمي و پوز دادن بي خود هستند.

 16. رضا می‌گوید

  جالب و مفید…

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 17. Kazak می‌گوید

  فوق العاده مفید بود.?

 18. میترا طاهری می‌گوید

  سال نو مبارک. مثل همیشه ساده و کاربردی. تشکر از تیم چطور

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سال نوی شما هم مبارک
   سپاس از لطف‌تون. بسیار خوشحالیم که مطالب براتون کاربردی و مفید هستن 🙂
   ممنون که همراهی‌مون می‌کنید

 19. وحيد می‌گوید

  با سلام و احترام
  بي نهايت مطالب شما عالي است

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست عزیز.

 20. ابراهیم بهمنیاری می‌گوید

  سلام
  خیلی مطالبی که جمع آوری نموده اید جالب و کاربردی بودند .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست خوب

 21. aae می‌گوید

  سلام
  واقعا مطلب خیلی جامع و خوبی بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون و موفق باشید

 22. رضا می‌گوید

  خوب مطالب جالبی بود اما چند نکته هم من عرض کنم. اول آنکه چیزی که باعث می شود به حرف مردم توجه نکنیم هدف است . اگر بر روی هدف متعهدانه متمرکز شوید اتوماتیک حرف دیگران برایتان ارزشی نخواهد داشت اما اگر هدف خاصی نداشته باشید با اولین موج اظهار نظر دیگران تغییر مسیر می دهید پس هدفمند بودن بسیار مهم است. بگذارید به دیگران ثابت شود ولی شما هدفی زا در نر بگیرید امکان ندارد چیزی شما را منصرف کند یا تحت تاثیر قرار دهد. نکته دیگر‌آنکه نیت افراد از نظر دهی متفاوت است کاهی ریشه حسادت و گاهی خیرخواهی دارد . سعی کنید سخنان آنها را بشنوید و به قول معروف پس از شنیدن فیلتر‌کنید و بهترین ها را برگزینید . کلا کسی که نظر‌می دهد را بررسی‌کنید چه نقاط مثبت و منفی دارد به چه موفقیتی نائل شده که به خود اجازه می دهد در مورد شما اظهار نظر کند.. سعی کنید سخنان را بشنوید و آنها را تجزیه تحلیل‌ کنید

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از وقتی که به ما اختصاص میدین.

 23. میترا می‌گوید

  عالی بود عالی. من در شرایط روحی بدی بودم ولی با خوندن این مطالب مفید و به روز و مطابق با روزگار فعلی، خیلی حالم بهتر شد چون راهکارهای خوبی رو یاد گرفتم.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما دوست عزیزی که با ما همراه هستید. آرزوی موفقیت و آرامش برای شما داریم.

 24. mehdi می‌گوید

  hey there! good one. just if can do it in true life.
  thanksful

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   thanks for your comment

 25. شروین می‌گوید

  ok thanks

 26. شروین می‌گوید

  متشکرم

 27. Mohsen می‌گوید

  راز شکست اینه که بخوای همرو راضی نگهداری!
  هرجور عشقته زندگی کن.هرکی خوشش اومد دمش گرم هرکیم نیومد شرش کم.
  جالب بود مقالتون

  1. shima می‌گوید

   بله واقعا اگر انسان میخواد موفق بشه نباید به نظرات دیگران اهمیت بده .

 28. محمد مهدی می‌گوید

  ممنون از مطالب زیباتون واقعا تاثیر گذار بود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 29. AHF می‌گوید

  سلام
  بابت مطالب مفیدتون واقعا ممنونم
  من همین مشکلو با پدر و مادرم دارم و همیشه به من میگن تو نمیتونی در حالی که به اون ها چندین بار ثابت شده که من میتونم ولی خودشونو به نشنیدن میزنن،مدتی هست که تفکری شبیه غربی ها پیدا کردم این روش خیلی به من کمک کرده خودباوری و انرژی من نسبت به گذشته بیشتر شده حالا این سوال برام پیش امده که این راهی که دارم میرم درسته یا نه؟

 30. حسن می‌گوید

  سلام
  مطالبتون خیلی عالی هستند م کم کم دارم برای خودم یه روانشناس میشم خخخخ
  خیلی ممنون

 31. aisa می‌گوید

  سلام من دختری مجرد هستم که۱۷سالمه ..پسرای محلمون هرچی کردن تا باهاشون ارتباط داشته باشم موفق نشدن و من دختر مغروری هستم ک ب هیچ پسری نگاه هم نمینداختم … و الان از گوشه و کنار میشنوم ک دارن من رو ب یک دختر خراب ب بقیه معرفی میکنن من واقعا حالم بده کمکم کنید