فرانشیز بیمه چیست و در چه مواردی اعمال می‌شود؟ | چطور

فرانشیز بیمه چیست و در چه مواردی اعمال می‌شود؟

16

اصطلاح فرانشیز از ریشه‌ی لغوی لاتین Franchise به معنای معافیت است و در قراردادهای بیمه به بخشی از خسارت اطلاق می‌شود که در رابطه‌ی بین بیمه‌گذار و شرکت بیمه‌گر از آن صرف‌نظر می‌شود؛ به عبارت دیگر در ایران این اصطلاح به مبلغی از خسارت گفته می‌شود که برعهده‌ی بیمه‌گذار بوده و بیمه‌گر نسبت به آن تعهدی ندارد. برای مثال اگر در یک بیمه‌نامه (قرارداد بیمه بین بیمه‌گذار و بیمه‌گر) مبلغ تعیین شده برای فرانشیز یک میلیون ریال باشد و خسارت وارده به بیمه‌گذار پنج میلیون ریال باشد، بیمه‌گر با استناد به فرانشیز بیمه‌ تنها چهار میلیون ریال به بیمه‌گذار پرداخت خواهد‌کرد و از آن یک میلیون صرف‌نظر می‌کند؛ در همین مثال اگر مبلغ خسارت برابر با مبلغ تعیین شده برای فرانشیز یعنی یک میلیون ریال باشد، بیمه‌گر هیچ مبلغی به عنوان خسارت به بیمه‌گذار پرداخت نخواهد کرد. میزان خسارت تعیین شده در فرانشیز در هرحال به عهده‌ی بیمه‌گذار است و بیمه‌گر در قبال آن مسئولیتی نخواهد داشت.


حتما بخوانید: کارت بازرگانی چیست و چه مزایایی برای کسب‌وکارها دارد؟

هدف از تعیین فرانشیز

فرانشیز در ایران به این صورت اعمال می‌شود که اگر در بیمه‌نامه قید شده‌باشد، تنها در صورتی مبلغ کامل خسارت قابل پرداخت خواهد‌ بود که میزان خسارت بیش از درصد معینی از ارزش ِبیمه‌شده (موضوع بیمه) باشد.

اشخاص هنگامی به سراغ بیمه می‌روند و خود را نیازمند به آن می‌بینند که دریابند جبران خسارت محتمل در آینده بخش عظیمی از دارایی آنها را درگیر می‌کند یا به‌طور کل تحمل خسارت از عهده‌ی آنان خارج است اما در مورد خسارات جزئی و اندک ترسی ندارند؛ از طرف دیگر با وجود فرانشیز علاوه بر اینکه بخش قابل توجهی از تعهدات بیمه‌گران کاهش می‌یابد و از مراجعات مکرر بیمه‌گذاران به شرکت‌های بیمه جلوگیری می‌کند، و توجه بیمه‌گران به مراقبت و حفاظت از موضوع بیمه را جلب می‌کند؛ همین‌طور همراه با افزایش انگیزه‌ی بیمه‌گران، موجبات تخفیف در حق بیمه را نیز فراهم می‌کند. پس هدف از تعیین فرانشیز بیمه‌ نامه ها، حذف خسارت‌های جزیی، حفظ علاقه‌مندی بیمه‌گذار به مراقبت از موضوع بیمه و نیز جلوگیری از طرح دعاوی برای خسارات جزیی است.

انواع فرانشیز بیمه

۱. در اغلب موارد فرانشیز رقم معین و ثابتی است که از مبلغ کل خسارت کسر می‌شود.

۲. گاهی فرانشیز درصدی از مبلغ بیمه است که با بالاتر رفتن مبلغ بیمه، مبلغ فرانشیز هم افزایش می‌یابد.

۳. گاهی نیز درصد ثابتی از خسارت است و بسته به میزان خسارت، بیمه‌گذار و بیمه‌گر در تحمل خسارت با یکدیگر سهیم می‌شوند.

کاربرد فرانشیز

فرانشیز بیمه

فرانشیز در انواع بیمه‌‌نامه‌های اموال، اشخاص و مسئولیت اعمال می‌شود.

بیمه‌ی اموال

فرانشیز در اکثر بیمه‌های مهندسی و بدنه‌ی اتومبیل وجود دارد و حسب مورد با توجه به نوع خسارت، میزان آن متغیر است. اما در بیمه‌های آتش‌سوزی که میزان قابل توجهی خسارت وارد می‌شود، از اعمال فرانشیز خودداری می‌شود مگر آنکه در مورد پوشش‌های بیمه‌ای خطرات اضافی در بیمه‌های آتش‌سوزی ارائه و اعمال شود.

بیمه‌ی اشخاص

درمورد بیمه اشخاص سه دسته رایج بیمه وجود دارد: بیمه‌ی درمان، بیمه‌ی حوادث و نقص عضو و نهایتا بیمه‌ی عمر.

در انواع بیمه‌ی اشخاص، تنها در بیمه‌های درمانِ اشخاص است که اعمال فرانشیز به صورت عرف درآمده و در خصوص هزینه‌های دارو و حق‌الزحمه‌ی پزشک ارائه می‌شود.

در مورد بیمه‌ی حادثه و نقص عضو با اینکه اعمال فرانشیز منعی ندارد اما معمول و رایج نیست؛ به طور کلی می‌توان گفت که به ندرت اتفاق میفتد تا در این نوع بیمه فرانشیز قید شود.

فرانشیز در خصوص بیمه‌ی عمر هیچ‌گونه توجیهی ندارد و ابدا اعمال نمی‌شود؛ در بیمه‌ی عمر، هدفِ بیمه‌گذار ایجاد سرمایه‌ای با مبلغ معین است تا در دوران کهولت و بازنشستگی بتواند از آن مستقیما استفاده کند یا برای بازماندگانش مبلغی را فراهم کند، به همین دلیل در مورد بیمه‌ی عمر خسارتی وجود ندارد تا مبلغی از آن کسر شود. بیمه‌ی عمر نوعی رابطه‌ی مالی و به منظور ایجاد پس‌انداز است.

بیمه‌ی مسئولیت

فرانشیز تنها برای بیمه‌های مسئولیتِ اختیاری قابل اعمال است و بیمه‌گذار باتوجه به وضع مالی خود سهمی از پرداخت خسارت را مستقیما بر عهده می‌گیرد؛ اما در بیمه‌های مسئولیت اجباری، این امر ممکن نیست.

تهیه شده در:chetor.com

مانند یک حقوق‌دان قراردادی حرفه‌ای تنظیم کنید

20،000 تومان13،900 تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 دیدگاه
 1. محمد می‌گوید

  سلام
  ممنون از مطلبتون. حقیقتش من اصن نفهمیدم چی شد. اگه ممکنه ی مثالی بزنید که بحث فرانشیز درصدی داشته باشه. من الان بیمه تکمیلی هستم و بیمه پایه من تامین اجتماعی هست. تو برگه بیمه تکمیلی قید شده فرانشیز ۳۰٪. این یعنی چی؟ به فرض اگه هزینه نسخه دکتر متخصص مثلا ۳۰/۰۰۰ تومن باشه، بیمه تکمیلی چقدر ازین مبلغو بر میگردونه؟

  1. نیلوفر محمدی می‌گوید

   سلام
   درصدی که به عنوان فرانشیز قید شده به عهده خود شماست
   در مورد مثالی که زدید، از 30/000 تومان هزینه کل، 30 درصد این مبلغ یعنی 9000 تومان بر عهده خود شما است و باقی رو بیمه پرداخت میکند

   1. محمد می‌گوید

    خیلی خیلی ممنون. متشکر بابت پیگیری.

    1. نیلوفر محمدی می‌گوید

     خواهش میکنم
     موفق باشید

 2. عيسي می‌گوید

  مطالب خوبي بود.

  1. نیلوفر محمدی می‌گوید

   ممنون

 3. siamak120 می‌گوید

  درود برشما خانم محمدی:
  باتشکر از مطلب خوبی که انتخاب نموده اید -در مورد بیمه خدمات درمانی کارمندان متاسفانه شخصا دیده ام شامل بسیاری از داروهای (اساسی ولازم)-خدمات دندانپزشکی -وبسیاری از اعمال جراحی نمی شود .درصد فرانشیز هم که بعهده بیمه شونده-یا بیمه گزار می گردد در اغلب محاسبات داروخانه ها وبیمارستانها وکلینک های بخش خصوصی”شناور!”اعمال می شود.درحالیکه کارمندان درطول 30 سال خدمت باید درصد ثابت وبالایی از حقوقشان کسر گردد.ایا دستورالعمل ثابتی وجوددارد که موسسات شخصی ارایه خدمات پزشکی ملزم برعایت ان باشند؟. ایا ازنظر حقوقی ملزم برعایت قوانین مذکور نیستند؟.ودرنهایت کاش از بیمه تامین اجتماعی هم صحبت می فرمودید. وسخن اخر اینکه: چرا باید دریک کشور یک نوع بیمه درمانی وجد نداشته باشد؟وما شاهد :بیمه خدمات درمانی-تامین اجتماعی-و….هستیم.تعهد تامین اجتمایی بیشتر وبهتر از خدمات درمانی است؟!-باتشکر

  1. نیلوفر محمدی می‌گوید

   سلام
   ممنون از حسن توجه شما
   متاسفانه در ایران عملکرد فرانشیز با عملکرد دیداکتیبل deductible خلط شده و این امر مشکلاتی را برای بیمه گذاران بوجود آورده از آن جهت که کارکرد فرانشیز باید بدین نحو باشد که پس عبور میزان خسارت از سقف تعیین شده فرانشیز، بیمه گر باید کل مبلغ خسارت را بپردازد اما در ایران بیمه گر مازاد را پرداخت میکند
   درخصوص بیمه تامین اجتماعی انشاءالله در مطالب آتی بیشتر به این مقوله پرداخته خواهد شد