۳ اشتباه رایج در صحبت کردن که شما را بدون اعتماد‌به‌نفس نشان می‌دهد

41

وقتی از اعتماد به نفس در صحبت کردن حرف می‌زنیم توصیه‌های فراوانی وجود دارند که روش‌های مختلف صحبت کردن با اعتماد به نفس را در اختیار شما می‌گذارند، ولی باز هم وقتی پای صحبت کردن در جمع، در قرارهای رسمی و با غریبه‌ترها پیش می‌آید، هیچ‌یک کاربردی نیست و هنگام صحبت کردن اشتباهاتی مرتکب می‌شوید که شما را فردی بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهند. شیوه سخن گفتن شما از عادات کودکی‌تان سرچشمه می‌گیرد؛ الگوهایی که به شکل هنجار یا به صورت تربیت، به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از خانواده و محیط فراگرفته‌اید. اما تمام فرهیختگان یک باور مشترک دارند که «کمتر، غنی‌تر است». این به چه معناست؟ خلاصه صحبت کردن و گزیده‌گویی روشی است که شما را از مشکلات کلامی متعدد می‌رهاند. در حقیقت این جمله رابرت براونینگ (Robert Browning) مصداق مینمالیستی صحبت شاعر گران‌قدر خودمان است که می‌فرماید: «کم گوی و گزیده گوی چون دُر». پس برای اینکه بدون اعتماد به نفس صحبت نکنید، لازم نیست کارهای خارق‌العاده انجام بدهید یا نکات عجیب و غریبی به‌کار بگیرید؛ تنها کافی است اشتباهات رایجی که باعث می‌شوند در هنگام صحبت کردن فردی بدون اعتماد به نفس جلوه کنید را کنار بگذارید. با ما همراه باشید و با خواندن ادامه‌ی این مطلب این اشتباهات را بشناسید.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: تقویت اعتماد به نفس با ۶ راهکار تضمینی

۱.به کلام‌تان شاخ‌وبرگ بیهوده ندهید

شاخ وبرگ کلامی در صحبت کردن شما را بی اعتماد به نفس نشان میدهد

شاخ و برگ بیهوده چیست؟ در گفت‌وگو‌های مؤدبانه افراد معمولا از واژه‌هایی استفاده می‌کنند که قطعیت کلام و نظر آنها را از بین می‌برد. واژه‌هایی نظیر: شاید، ممکن است، احتمالا، به نظر می‌رسد و… . این واژه‌ها نشان می‌دهند که شما درباره‌ی نظر و عقیده خود تردید دارید یا فرد قاطعی نیستید و از متقاعد کردن سایرین ناتوانید. در عوض می‌توانید از واژه‌هایی کمک بگیرید که قدرت و اختیار بیشتری به شما می‌دهند، مانند: به وضوح، قطعا، مطمئنا، به سادگی و… .


حتما بخوانید: ۹ عبارتی که افراد باهوش هرگز در مکالمه‌ها به‌کار نمی‌برند

۲. از عبارات شک‌و تردید استفاده نکنید

پرهیز از استفاده از عبارات سلب مسئولیت اعتماد به نفس را بالا می برد

دانش شما معمولا بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. پس از اظهار نظر کردن نترسید. وقتی اطلاعات شما قریب به یقین درست و منطقی است، از عبارات توأم با شک و تردید استفاده نکنید. یکی از اشتباهاتی که شما را بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهد، استفاده از همین جملات «سلب مسئولیت» است یعنی شما از عبارات و لغاتی استفاده می‌کنید که محتوای کلام‌تان را تصریح و تأیید نمی‌کند. در اصطلاحات قضایی و حقوقی عبارات سلب مسئولیت، عباراتی چندپهلو و گنگ هستند که هیچ‌ چیز را تأیید یا رد نمی‌کنند، به شکلی که هیچ برداشت درستی نمی‌توان از آنها داشت. چیزی شبیه پایانِ باز فیلم‌های امروزی که برخی کارگردانان عزیز علاقه‌ی زیادی به استفاده از آن دارند. نمونه‌ای از این عبارات در گفت‌وگوهای عادی به این ترتیب است:

 • کاملا مطمئن نیستم اما…
 • من خیلی در این زمینه صاحب‌نظر نیستم اما…
 • نظر شما درست است اما…

این عبارات و جملات شما را بدون اعتماد به نفس نشان می‌دهند. استفاده از این «اما» طبق مثال‌های قبلی، یکی از اشتباهات رایجی است که اعتماد به نفس و استحکام دلایل و صحبت‌های شما را زیر سؤال می‌برد. پس تلاش کنید این لغت ناخوشایند را از ادبیات کلامی‌تان حذف کنید. به جای آن می‌توانید از این نمونه‌ها بهره ببرید:

 • من مطمئن هستم که…
 • من به تازگی متوجه شده‌ام که…
 • درستش این است که…

حتما بخوانید: ۱۰ جمله‌ای که افراد باهوش در محل کار هرگز نمی‌گویند

۳. از سؤالات کوتاه تأییدی استفاده نکنید

استفاده نکردن از کلمات پرسشی تاییدی باری اعتماد به نفس بیشتر در صحبت کردن

برای تهیه مجموعه صوتی اعتماد به نفس کلیک کنید

سؤالات کوتاهی که در انتهای جملات برای گرفتن تأیید نظر از دیگران می‌پرسید، شما را بدون اعتماد به نفس جلوه می‌دهند. معادل این پرسش‌ها در زبان انگلیسی با عنوان Question Tags شناخته می‌شود. به هر زبانی که صحبت می‌کنید، این نوع پرسش باعث می‌شود دیگران فکر کنند که شما درباره حرفی که می‌زنید اطمینان ندارید. نمونه‌ای از این پرسش‌ها:

 • لباس زرد قشنگ‌تر است، این‌طور نیست؟
 • این نظریه اشتباه است، این‌طور نیست؟
 • این راه کوتاه‌تر است، درسته؟

بزرگ‌ترین مشکل استفاده از این پرسش‌های کوتاه در جملات این است که شما را به دنبال تأیید و گرفتن موافقت از سایرین نشان می‌دهد. افرادی که با اعتماد به نفس صحبت می‌کنند به تأیید دیگران نیاز ندارند. برای اینکه از تله‌ی سؤالات کوتاه بگریزید، سعی کنید به‌طور کل در حرف زدن از جملات پرسشی استفاده نکنید. وقتی می‌خواهید نظر خود را بیان یا عقیده‌تان را ابراز کنید، جملات خود را به شکل خبری و قاطعانه بیان کنید. افراد با اعتماد به نفس در حرف زدن فقط از یک نوع پرسش بهره می‌گیرند، آنها از مخاطبان خود می‌پرسند: «سؤالی نیست؟»

فراموش نکنید که مختصر و مفید صحبت کنید. وقتی به اندازه حرف می‌زنید، حرف‌هایتان معقول‌تر و صحیح‌تر خواهد بود و دیگران بیشتر به آنها توجه می‌کنند و هنگامی که دیگران با اشتیاق به شما گوش کنند، اعتماد به نفس‌تان بالاتر می‌رود. لازم نیست سخنران بلامنازع هر جمعی باشید. البته این موضوع با ویژگی‌های شخصیتی شما ارتباط زیادی دارد اما یادتان باشد که گزیده‌گویی ظرفیت‌های فراوانی در ارتباطات اجتماعی برای شما ایجاد می‌کند که یکی از مهم‌ترین دستاوردهای آن برای شما اعتماد به نفس در هنگام صحبت کردن است.

برگرفته از: lifehack.org

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

41 دیدگاه
 1. میترا می‌گوید

  سپاس از مطالب مفید و ترجمه های روان. متاسفانه در مدارس و آموزش مهارت های حضور در جمع به هیچ وجه جدی گرفته نمی شوند. اعتماد به نفس حضور در جمع از کودکی باید فرا گرفته شوند.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   کاملا درست میفرمایید دوست عزیز. ممنون از اشتراک عقیده شما

 2. برتر می‌گوید

  جامع نبود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   به سایر مقالات چطور در زمینه اعتماد به نفس و توسعه فردی سر بزنید دوست خوب، گنجینه خوبی درمورد این موضوعات در وبسایت ما موجود است.

 3. شهرزاد می‌گوید

  سلام خانوم نیلوفر .در جایی از مقاله اشاره می شود ادم های دارای اعتماد بنفس از عبارات مطمئن نیستم و….استفاده نمی کنند اما راستش من فکر می کنم اعلام ندانستن و برخورد علمی و اینچنینی هم اخلاقی تر است و هم اتفاقا نسانه ی اعتماد بنفس است نظرتان چیست

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست خوبم، مقاله به مواقعی اشاره می کند که فرد در مورد مساله ای اطمینان دارد و لزومی به استفاده از قیود شک و تردید نیست. صدالبته ندانستن عیب نیست.

 4. عيسي می‌گوید

  سلام مقاله جالب است .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست عزیز

 5. محمد امین می‌گوید

  ممنون از ترجمه تون ولی من تاحدی مخالف محتوای این مقاله هستم

  چون اطلاعات و علم ما انسان ها کامل نیست که بخواهیم با قطعیت صحبت کنیم و قید حتمن و مطمئنن و … رو اول جمله هامون بیاریم. و اینکه معمولا در این دنیایی که زندگی می کنیم (مخصوصن در بحث و مباحثات علمی) موضوع قطعی وجود نداره و امور تا حد زیادی نسبی هستند و بهتره مثلن از قید “بیشتر” و “برخی” در جملاتمون استفاده کنیم تا احیانن اطلاعات غلط رو با قطعیت منتقل نکنیم.

  ولی در عین حال بعضی افراد هستند که در هر زمینه ای با شک و تردید صحبت می کنند که خب این هم خیلی صحیح نیست.

  باز هم تشکر

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ببینید دوست من، ابزار عقیده در بحث های رفتاری قلق های خاص خودش رو داره که ربطی به ریاکاری یا تخریب واقعیت های علمی در اون نیست. خیلی خیلی از اشتراک عقیده خودتون با ما سپاسگزاریم.

 6. عباس می‌گوید

  چارچوبی مناسب،لااقل در قضاوتهای بیمورد و پیش بینی رفتار دیگران.
  در مورد کسی که فکر میکردم کاملا میشناسمش پیش بینی و هشدار دادم.جالب اینکه عکس آنچه گفتم شد.
  پیچیده ترین مخلوق خداوند،که اشرف مخلوقات نیز هست،قابل پیش بینی نیست.
  از زوایا دیگر (بدور از بحث اعتمادبنفس) برخی اوقات میطلبد کمی تردید داشت و یا خود را معاف از بیان نمود.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از نظر شما

 7. پرنده پرستویی می‌گوید

  مطالب شما خوب است. فقط قبل از این اشخاص محترم حضرت علی(ع)فرمودند. کم گوی گزیده گوی

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 8. گلستانی از یونان می‌گوید

  نیلوفر خانم عزیز، مقالۀ جالب و مستندی بود و همچنین واجد پایه های مربوط به علم روان شناسی. دست شما درد نکنه. البته یک چنین موضوعی ابعاد وسیعه ای دارد و در چند جمله محدود و مقصور نمی شود برای مثال، نقش والدین در این مبحث بی نهایت مؤثر است که تا چه حد اطفال را پر وبال بدهند و مرتباً ایراد از کارهایشان نگیرند و یا مرتب تحقیرشان نکنند بالأخص در حضور دیگران که این خود عدم اعتماد به نفس می آورد و امثال آن. نظر دهندگان محترم البته با خواندن این فقره به خوبی می توانند زمینه ای به دست آورند که بر اساس آن، تحقیقات خود را وسعت و گسترش دهند و به زوایای دیگری در این مورد دست یابند! این یک اصل کلی است و در بارۀ هر موضوعی صادق و معتبر. موفق باشید.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از نظر شما و وقتی که به ما اختصاص دادین دوست خوب.

 9. شایان عیوضی می‌گوید

  جالب نبود

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   به سایر مقالات مرتبط چطور سر بزنید. انشالله مورد پسندتون باشن.

 10. سید می‌گوید

  خوب بود .

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس

 11. میثم می‌گوید

  صحبت کردن به صورت قطعی به معنای نادیده گرفتن نظرات و تجربیات دیگران است و در نظر شنونده شما فرد خودرای و خودشیفته جلوه میکنید. حتی در مورد مسائل علمی هم نمیتوان با قطعیت صحبت کرد چون ممکن است نظریه علمی امروز، چندی بعد رد شود. بنظر من راه درست تر، بیان نظرات با رعایت این نکته است که دیگران نیز تحربیاتی دارند که میتواند ارزنده باشد

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست خوب اشاره این متن به خرج دادن قطعیت برای افرادی است که علیرغم اطلاع دقیق از مطلبی به دلیل خجالت یا کمبود اعتماد به نفس از ابراز آن با قطعیت بازمی مانند. وگرنه بدیهی است که هیچ قطعیتی اصولا در حقایق موجود نیست.

 12. گلستانی از یونان می‌گوید

  من البته نظرم را قبلاً نوشته ام و فقط می خواهم تقدیر کنم از نحوۀ پاسخ دادن شما به نظرات خوانندگان که واقعاً صمیمانه و دوستانه و به دور از هر گونه شائبۀ خود خواهیست، بالأخص پاسخهائی که به منتقدین می دهید شایستۀ هر گونه تحسین است چه که جوابیست بسیار محبتانه به عکس العملهای نه چندان دوستانه!
  زحمات شما در ترجمه و درج این گونه مقالات سودمند البته قابل تمجید است.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون دوست خوب. دیدگاه مخاطبان ما چه منفی و چه مثبت به بهتر شدن تیم چطور کمک می کنند و ما از همه اونها استقبال می کنیم. از همراهی شما دوست عزیز هم نهایت تشکر رو داریم.

 13. عباس کرمی می‌گوید

  همیشه ، کاربرد سوالات کوتاه ، در پایان جملات ، نشانه ی نداشتن اعتماد به نفس نیست ؛ بلکه ، گاه هدف این است ؛ که1»خواننده یا شنونده ای که مخاطب ماست ؛ حواسش جمع باشد ؛2» بیشتر تمرکز داشته باشد ؛ 3»در گفتگو شریک باشد 4»و مخاطب را همراهی کند ؛5» و گاه احساس کند که به او احترام گذاشته و نظرش برای ما مهم است ؛ به همین خاطر از او سوال می شود … ؛ درسته؟

 14. nazari می‌گوید

  من خودم به این سه مورد قبلا رسیدم و واقعا هرسه موضوع مهم و درسته البته یه استثناهایی وجود داره اما چیزی از ارزش این مقاله کم نمیکنه

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما دوست خوب.

 15. علیرضا می‌گوید

  عالی بود . با تشکر

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس از شما

 16. علیرضا می‌گوید

  عالی بود

 17. سجاد می‌گوید

  با سلام..دوستان عزیز من خیلی دوست دارم قدرت کلمات و فن بیانم رو بالا ببرم.این موضوع شده واسه من یه کابوس لطفا کمکم کنید تا این مشکل رو حل کنم.ممنون.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست عزیزم با همین کلیدواژه ها که فرمودین در چطور مقالات زیادی نوشته شده است. در سایت جستجو کنید و بخوانید انشالله موثر باشند.

 18. سعید شهرکی می‌گوید

  اعتماد به نفس با رعایت این موارد در صحبت کردن بدست نمی آید، صرف به کار بردن این جملات نشان دهنده پایین بودن اعتماد به نفس نیست، چون ممکن است در مذاکرات بنا به شرایط این جملات را به کار برد و ایرادی هم نداشته باشد.

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   دوست عزیز این پیشنهادات برای موقعیت‌های کلی است و اقتضا را در نظر نگرفته است وگرنه صدالبته حق با شما است.

 19. hasanpoormasuod می‌گوید

  ممنون از بیانات سودمند شما

 20. ئشتهی می‌گوید

  نیلوفر جون همیشه مطالب شما برای من سودمند و جذاب است

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   سپاس دوست عزیز

 21. رسول می‌گوید

  ممنون نیلوفر چیزی که خیلی اذیت می شدم اینجا یافتم کپی کردم که همیشه با من باشه

 22. مهران ریئسی می‌گوید

  بنظر من ما همه این چیزا رو میفهمیم. اما مشکل ما اونجاست ک سعی میکنیم این رفتار رو کنار بذاریم تا از سوی بقیه پذیرفته شیم. غافل از اینکه نمیدونیم داریم خودمون کوچیک میکنیم تا مردم ما رو بپذیرن. من زمانی تمام این راه ها رو بلد بودم اما یه روز تصمیم گرفتم مسه بقیه شم و از اون روز ب بعد زندگیم تبدیل ب جهنم شد امروز بعد از دوسال فهمیدم شبیه مردم شدن احمقانه ترین کار زندگیم بوده . ادم باید خودش باشه اصلا پیچیده نیست کوچکترین حس بدی ک داشتی اون کارو انجام نده، هرچی ک میخاد باشه. هرچی ک حس خوبی بهت میده اون کارو انجام بده تاکید میکنم هرچیزی ک میخاد باشه تمامش ب همین بستگی داره

 23. فاطمه می‌گوید

  خیلی خیلی ممنونم ازشما دوستان گرامی در ارتباط با مطالب اموزنده و کمک کننده ای که در سایت میزارید.سپاس

  1. نیلوفر شهدوست می‌گوید

   ممنون از همراهیتون دوست خوب