علائم معده درد عصبی و را‌ه‌های درمان آن

27

ما در دوران کودکی بارها این جمله را گفته‌ایم: «مامان، دلم درد می‌کنه». در واقع هیچ‌کس نیست که در دوران کودکی خود این عبارت مبهم را به‌کار نبرده‌ باشد. درست است که بزرگسالان، از همین عبارات نامفهوم استفاده نمی‌کنند، ولی همه‌ی ما گاهی دچار معده‌ درد عصبی، دلشوره یا اضطراب و نگرانی‌ای شده‌ایم که موجب حالت تهوع، تعریق و وضعیتی نزدیک به استفراغ باشد. در واقع، هیجان و استرس می‌تواند موجب حالت تهوع و استفراغ شود. در این مقاله، تأثیر احساساتی مانند اضطراب را در ایجاد معده درد عصبی و حالت تهوع و استفراغ بررسی می‌کنیم و به راه‌های جلوگیری و مقابله با این مشکلات می‌پردازیم.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه


حتما بخوانید: چه غذاهایی را نباید باهم بخوریم؟

علائم معده درد عصبی

موارد زیادی می‌تواند منجر به حالت‌تهوع یا معده‌ درد شود. ویروس‌ها و باکتری‌ها، عوامل فیزیکی اصلیِ حالت‌ تهوع و استفراغ هستند. ولی احساسات ما، به‌خصوص اضطراب، استرس(کاهش استرس) و هیجان نیز می‌توانند چنین تأثیری داشته باشند. برای نمونه:

 • اضطراب اجتماعی (social anxiety)

همه‌ی ما در شرایطی خاص، اضطراب اجتماعی را تجربه کرده‌ایم، مثلا در مهمانی‌ای که در آن کسی را نمی‌شناختیم یا روز اول مدرسه یا اولین روز کاری در یک موقعیت شغلی جدید.

 • اضطراب عملکردی (performance anxiety)

برای نمونه، این اضطراب در هنگام صحبت‌کردن درجلسه‌ای مهم یا آماده‌شدن برای بزرگ‌ترین مسابقه‌ی فصل ایجاد می‌شود.

 • استرس یا ترس

استرس یا ترس به دلیل مسائلی مانند نگرانی در مورد پرداخت اقساط وام مسکن، رفتن از شهری به شهر دیگر برای شرکت در دانشگاه یا مواجهه با فردی قلدر در مدرسه ایجاد می‌شود.

 • هیجان بیش از حد

گاهی هیجان بیش از حد، موجب بروز معده درد عصبی می‌شود. این نوع هیجان‌ها در مواردی مانند پیش از برگزاری مراسم جشن ازدواج، روز فارغ‌التحصیلی یا تعطیلاتی که مدت‌ها انتظار آن را می‌کشیده‌ایم و برای آن برنامه‌ریزی کرده‌ایم، به وجود می‌آید.


حتما بخوانید: کدام غذاها را می‌توانید با معده خالی بخورید و کدام غذاها را نه!

درمان معده درد عصبی

درمان معده درد عصبی - نوشیدن آب و هیدراته کردن بدن

 • هیدراته‌کردن بدن: اسکات کوهن (Scott Cohen)، عضو آکادمی اطفال آمریکا و پزشک معالج در مرکز پزشکی سدارز سینای (Cedars Sinai) و پزشک متخصص اطفال می‌گوید: اگر استرس یا هیجان بیش از حد، موجب شده است تا شما یا فرزندتان استفراغ کنید، باید بدن خود را هیدراته کنید (آب و مواد معدنی لازم را به بدن خود برسانید)، ولی پیش از آنکه چیزی را بخورید، حتما ۳۰ تا ۶۰ دقیقه پس از استفراغ صبر کنید. سپس می‌توانید مایعات را به‌آرامی و جُرعه‌جُرعه، بنوشید. تا ۶ ساعت پس از آخرین باری که استفراغ کرده‌اید، از خوردن غذاهای جامد اجتناب کنید.
 • غذاها و نوشیدنی‌ها: بسیاری عقیده دارند که چای‌نعناع یا چای‌زنجبیل، معده درد عصبی را آرام می‌کند یا حالت تهوع را از بین می‌برد. البته خوراندن زنجبیل به کودکان، کار دشواری است و روش بهتر، مصرف نوشابه‌ی گازدار زنجبیل (ginger-ale) است که البته آن هم، به گفته‌ی تولچر، معمولا «با زنجبیل واقعی درست نشده و نوشیدنی شیرینی است که مصرف آن را توصیه نمی‌کنیم». شاید خودتان بهتر بدانید که چه چیزی کمک می‌کند تا معده درد عصبی خود یا فرزندتان را آرام کنید. مثلا ممکن است از سوپ، آب معدنی گازدار، شیرینی، نان تُست یا مواد غذایی ساده‌ی دیگری استفاده کنید.
 • داروها: همان‌گونه که بعضی از داروها می‌توانند شما را در رفع این مشکل کمک کنند، تعدادی دیگر از آنها تأثیری ندارند. بسیاری از داروهای قابل خریداری بدون نسخه‌ی پزشک به شما کمک می‌کنند تا استفراغ یا عوارض جانبی معده درد عصبی خود، مانند حالت تهوع، اسهال یا اسیدیته را درمان کنید. برای این منظور می‌توانید از داروهایی مانند آلکا سِلتزِر (Alka-Seltzer)، Emetrol، Mylanta، پپتو بیسمال (Pepto-Bismal)، سیمیلاک (Similac) و تامس (Tums) استفاده کنید. برای اینکه بدانید کدام دارو برای شما مناسب‌تر است، با پزشک خود صحبت کنید. اگر سعی می‌کنید که معده درد عصبی خود را با مصرف داروهای دارای ایبوپروفن (مانند ادویل (Advil) و موترین (Motrin)) آرام کنید، بهتر است که این کار را انجام ندهید. به‌طور کلی، ایبوپروفن کمکی نمی‌کند و می‌تواند موجب بدتر‌شدن معده درد عصبی شما شود.
 • دوری از بوهای تند: اگر حالت تهوع دارید یا حس می‌کنید که به زودی استفراغ خواهید کرد، از بوهای تندی مانند بوی غذا، دود و عطر دوری کنید. این بوها موجب می‌شوند که استفراغ‌کردن شما حتمی شود.
 • تغییر در شیوه‌ی زندگی: یبوست نیز از نشانه‌های استرس در کودکان و بزرگسالان است و به گفته‌ی تولچر: «به همین دلیل، ما از چیزهایی مانند تغییر در رژیم غذایی، مکمل‌های فیبر یا ملین‌ها استفاده می‌کنیم». اگر مشکل شما اسهال است، مکمل‌های فیبر و پروبیوتیک‌ها (مانند پروبیوتیک‌های موجود در ماست یا بعضی از مکمل‌ها) به تسکین دردهای شکمیِ ناشی از استرس، کمک می‌کند.

در این مقاله، تنها تعداد اندکی از روش‌های متعادل‌کردن ذهن و جسم بیان شد. اگر اضطراب و استرس شما به اندازه‌ای شدید شده که هر روز، با دردهای جسمی ناشی از این فشارها روبه‌رو می‌شوید، حتما باید از متخصصان و پزشکان کمک بگیرید.

اقدامات لازم برای مقابله با استرس، اضطراب، استفراغ و معده درد عصبی

اگر شما یا فرزندتان، به معده درد عصبی یا حالت تهوع مکرر دچار می‌شوید، نخست به پزشک مراجعه کنید تا اطمینان یابید که هیچ‌گونه علت فیزیکی موجب بروز این مشکلات نشده است. علل فیزیکی‌ای مانند باکتری، ویروس، برگشت اسید معده یا ریفلاکس، عدم تحمل لاکتوز و یبوست، معمولا از دلایل معده‌درد و استفراغ در افراد در سنین پایین‌تر است.

کریس تولچِر (Chris Tolcher)، یکی از اعضای آکادمی اطفال آمریکا، متخصص اطفال و استادیار بالینی اطفال در دانشکده‌ی پزشکیِ دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید: «پس از دوران نوپایی، فرد دچار دردهای شکمیِ ناشی از استرس می‌شود».

وقتی از نبود علل فیزیکی اطمینان یافتید، توجه کنید که شما یا فرزندتان چگونه به موقعیت‌های استرس‌زا واکنش نشان می‌دهید.

دنیس می‌گوید: «همه‌ی ما می‌دانیم که ذهن ما بر بدن نیز تأثیر می‌گذارد و بالعکس. آگاهی از احساسات و استرس‌ها، باعث درک شهودی ما از این مسئله است».

انجام درمان‌های لازم می‌تواند به کودکان و بزرگسالان کمک کند، ولی در بیشتر موارد، نیازی به مراجعه به پزشک نیست و یادگیری چگونگی تنظیم مؤثرتر احساسات، به فرد کمک بیشتری می‌کند. دنیس می‌گوید: «مهم این است که یاد بگیریم چگونه در هر موقعیت سخت احساسی، به دنبال روزنه‌ی امیدی باشیم، پیش از آنکه واکنشی احساسی نشان دهیم».

برای نمونه، شاید مصاحبه‌ شغلی یا امتحانات مدرسه، به‌طور طبیعی موجب شود که شما یا فرزندتان دچار نگرانی شوید و از شکست واهمه داشته باشید. این ترس، منجر به سرازیر شدنِ احساسات منفی، استرس و درد و رنج‌های جسمی در شما می‌شود. بهتر است سعی کنید که با دید مثبت‌تری به این شرایط نگاه کنید و آن را موقعیتی برای نشان‌دادن تخصص یا اشتیاق یا فرصتی برای یادگیری بدانید. دنیس می‌گوید: «این کار نیز مانند هر کار دیگری به تمرین نیاز دارد».

نکات زیر به شما کمک می‌کند تا کاری کنید که بدن‌تان بر ذهن‌تان تأثیر بگذارد و آن را آرام کند:


حتما بخوانید: چطور بر استرس مصاحبه شغلی غلبه کنیم؟

مدیریت استرس، اضطراب و هیجان بیش از حد برای بهبود معده درد عصبی

درمان معده درد عصبی - نفس عمیق

برای مدیریت استرس می‌توایند راهکارهای زیر را به کار بگیرید:

 • تنفس عمیق: چشم‌هایتان را ببندید و نفس عمیق بکشید. این کار را تکرار کنید. اجازه بدهید که بازدم‌تان به آرامی خارج شود. این کار را به‌اندازه‌ی لازم تکرار کنید.
 • ورزش سبک: دویدن و نرمش‌کردن، جسمی پراسترس یا ذهنی بیش از حد هیجان‌زده را آرام می‌کند.
 • تفکر: بر روی تنفس خود و آنچه در اطراف‌تان رخ می‌دهد، تمرکز کنید.
 • بیرون‌رفتن: خود را با چیزی که از آن لذت می‌برید، سرگرم کنید. مثلا با تماشای تلویزیون، باغبانی، بازی با فرزندان یا ملاقات با دوستان خود را سرگرم کنید.
 • تجسم‌کردن: خود را در حالتی تصور کنید که با ترس‌های خود روبه‌رو شده‌اید و بر آنها غلبه کرده‌اید. برای نمونه، خود را در موقعیتی فرض کنید که در جلسه‌ی پیش رو، موفق شده‌اید.
 • دریافتِ کمک: با یکی از دوستان یا یکی از اعضای دلسوز از خانواده‌تان تماس بگیرید و با او صحبت کنید.
 • برنامه‌ریزی: فکر‌کردن در مورد اینکه چگونه می‌خواهید مشکلی را حل کنید، به شما کمک می‌کند تا حس کنید که همه چیز در کنترل شماست.
 • تغذیه‌ی مناسب: الکل موجب افزایش استرس و اضطراب می‌شود. پرخوری نیز، موجب احساس گناه و حالت تهوع می‌شود و در وضعیتی که عصبی هستید، بر مشکلات شما می‌افزاید.
 • استراحت‌کردن: فرقی نمی‌کند که دلیل ناآرامی و عصبی‌بودن شما استرس، اضطراب یا هیجان بیش از حد باشد، زیرا در هر صورت شما باید استراحت کنید و دوباره نیروی خود را بازیابید. پس رؤیاپردازی کنید، چُرت بزنید و شب‌ها به‌اندازه‌ی کافی بخوابید.

گاهی برای مدیریت حالت تهوع، معده درد عصبی یا سایر نشانه‌های فیزیکی استرس، اضطراب و هیجان، به کمک بیشتری نیاز دارید. در ادامه چند مورد از راهنمایی‌های متخصصان را ارا‌ئه می‌دهیم که می‌تواند به شما کمک کند:

برای تهیه مجموعه صوتی «مثبت‌اندیشی و شادی» کلیک کنید

چگونگی تأثیر احساسات بر روی معده درد عصبی و بدن

علائم معده درد عصبی - تاثیر احساساتی مانند عصبانیت بر روی بدن

چرا احساسات ما گاهی موجب بیماری ما می‌شوند؟ ترِیسی اِی دِنیس، دارای مدرک پی‌اچ‌دی و استادیار گروه روان‌شناسی کالج هانتر در دانشگاه شهری نیویورک می‌گوید: «زندگی ما مملو از احساسات است، احساساتی مانند خشم و شرم یا ترس و لذت». دنیس می‌گوید: «هر یک از این احساسات، واکنش‌های فیزیکی پیچیده‌ای را در ما برمی‌انگیزند. برای نمونه، وقتی عصبانی می‌شویم، ضربان قلب‌مان بالا می‌رود، آدرنالین در بدن ترشح می‌شود، فشار خون افزایش می‌یابد و ما عصبانی می‌شویم». به گفته‌ی دنیس: «این تغییرات فیزیولوژیکی و غددی عصبیِ مرتبط با احساسات، بر تمام قسمت‌های بدن ما، از جمله سیستم گوارشی، تأثیر می‌گذارد. گاهی این واکنش‌های فیزیکی به طور کاملا ناگهانی شروع و متوقف می‌شوند و بسیار شدید هستند».


حتما بخوانید: همه چیز درباره سرطان معده؛ علائم، روش‌های تشخیص و درمان آن

دنیس عقیده دارد که شدت این احساسات هستند که موجب تحریک بدن ما می‌شود و بلافاصله دستگاه گوارش را تحت تأثیر قرار می‌دهد و موجب ناراحتی‌هایی مانند معده‌ درد، حالت تهوع، استفراغ و اسهال می‌شود. (در بلندمدت، این واکنش‌های غددی عصبی می‌تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا یا بیماری‌های قلبی‌عروقی را افزایش دهد).


در ادامه بخوانید: چه غذاهایی برای رفلاکس معده مفیدند و چه غذاهایی مضر؟
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
مشاوره رایگان

کاهش و افزایش وزن ماهانه تا ۶ کیلوگرم زیر نظر متخصصین بصورت حضوری و آنلاین

منبع webmd.com

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

27 دیدگاه
 1. Milad Kardgar می‌گوید

  من در دو ماه اخیر این مشکل معده درد به علت مسایل عصبی و استرس به شدت دارم. به طوری که نوبت متخصص هم گرفتم برای فردا. امروز این مطلب بسیار برام مفید واقع شد.
  سپاس بیکران از زحمات نویسنده و سایت چطور 🙂 <3

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز. خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 2. Habibullah Habibi می‌گوید

  مطلب بسیار عالی و زیباست

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست گرامی. از اظهار لطفتون بسیار سپاسگزاریم.

 3. فاطی می‌گوید

  سلام.چن سالی میشه که دچارمعده درد شدم.معده من همیشه دردنداره.بلکه یک ماهی یادوماهی یکباردرد میگیره.دردشدید واستفراغ زیاد.دکترا میگن باید اندوسکوپی انجام بدم.اما میترسم.توراخدا راهنمایی کنین

  1. میلاد می‌گوید

   باید ترسو کنار بذاری تا درمان انجام شه.اگه از الان پیشگیری نکنی ممکنه پشیمون شیو دیگه دیر باشه

  2. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   سپاسگزاریم که تجربیات خودتون رو با ما به اشتراک می‌گذارید. فکر می‌کنم در هر صورت باید به توصیه‌های پزشک خودتون عمل کنید و اقدامات درمانی لازم رو انجام بدید چون اگر مشکلی هم باشه، هر چه زودتر متوجه بشید بهتر هست. برای شما آرزوی سلامتی دارم و امیدوارم هر چه زودتر مشکل شما برطرف بشه.

 4. mostafa می‌گوید

  سلام. اون عکس هیوجکمن(ولوورین) نیست تو متن گذاشتین؟ :))

 5. مصطفی می‌گوید

  سلام خسته نباشید
  من طی یک اتفاقی دچار اختلال خود بیمار انگاری شدم ک از اون موقع به بعد استرس و اضطراب گرفتم ک نکنه بیماری قلبی دارم یا نکنه سرطان معده دارم کلا هر دردی رو به یک بیماری خطرناک تفسیر میکنم.گذشت و گذشت تا اینکه رفتم خدمت سربازی اونجا به شدت احساس دلتنگی میکردم و اضطرابم چند برابر شد و به معدم خیلی فشار اومد خدمتم که تموم شد تو ناحیه شکم احساس درد میکنم معدم درد میکنه و دایم فشارم افت میکنه و نسبت به زندگی ناامید شدم و هیچ چیزی واسم خوشحال کننده نیست به جورایی افسردگی هستش فکر کنم.از شما خانم دکتر چندتا سوال دارم.ایا این افسردگی و بی میلی به زندگی از اثرات معدمه که با درمانش افسردگیم حل میشه یا اینکه افسردگیم یه بحث جداست؟با شرح حالی ک بهتون دادم بنظرتون به یک روانپزشک مراجعه کنم یا متخصص داخلی؟
  ممنون از سایت خوبتون

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از وقتی که برای مطالعه‌ی مقاله و بیان دیدگاه‌تون گذاشتید بسیار سپاسگزاریم. در مورد پرسش‌هایی که مطرح کردید حتما باید با پزشک مشورت کنید و ما نمی‌تونیم به پرسش‌های شما پاسخ بدیم. اگر دقت کنید متوجه میشید که این مقاله ترجمه شده هست و لینک منبع اصلی هم در انتهای مقاله آورده شده.
   با سپاس و آرزوی سلامتی برای شما

 6. nima می‌گوید

  با سلام

  مرسي مطالبتون به من خيلي کمک کرد

  براي درمان من قرص اولتاپ را به شما پيشنهاد ميکنم

  با تشکر

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده و سپاسگزاریم که دیدگاه‌تون رو با ما به اشتراک گذاشتید، البته مصرف خودسرانه‌ی دارو بدون تجویز پزشک به هیچ وجه توصیه نمیشه.
   با سپاس

 7. ميلاد می‌گوید

  سلام مطالب خيلي خوب بود مرسي از شما
  فقط من يه مشكل دارم كه پيشه هر دكتري رفتم نتونست بفهمه مشكلامو
  مشكل بنده اين است كه ١هفته هست كه بعد غذا بعد٣ساعت كه غذا ميخورم بدنم گرم ميشه عرق سرد ميكنم تپش قلب ميگيرم پاهام سست ميشه انگار ميخوام بميرم بعد اينكه اينجوري ميشه حالت تهوع وًاستفراغ ميكنم خيلي دكتر رفتم قرص زياد دادن هيچي به هيچي دكتر گوارش رفتم اندسكوپي رفتم مشكليً نبود الان مشكلم اينه توروخدا هركي ميتونه كمكم كنه دارم اذيت ميكشم ، احساس ميكنم ته دلم اشوبه انكار يه استرسي ميگيره ادم همش اينجوريم نه درد معده دارم نه چيزي ،خدايا خودت كمكم كن ??

  1. نوذر می‌گوید

   سلام دوست عزیز .بنده نیز مشکل شما رو دارم.من کلونوسکوپی دادم .گفتن روده ت عصبی.منم استرس شدید میگیرم.اروم قرار ندارم.احساس خفگی دارم.عرق میکنم.و احساس حالت تهوع و روده و معده م نبض و پرش شدید داره اگه میتونی شیراز ی سر بزن ب منم پیشنهاد شیراز رو دادن.

  2. لیلا می‌گوید

   منم یه مدتی اینطوری بودم فهمیدم که دچار افسردگی شدم. با در دست داشتم یه چکاب کامل از خون به متخصص اعصاب و روان مراجعه کنید.

   1. میلاد صولتی می‌گوید

    سلام ممنون از شما

 8. نیما کبیری می‌گوید

  با تشکر از مطالب خوبتون من برای سوزش معده ام از قرص اولتاپ استفاده کردم و هیج گونه عوارضی برای من نداشت و خیلی راضی هستم

 9. بابک 37 می‌گوید

  سلام
  من از بچگی شکم درد و بی اشتهایی داشتم گفتن تب مدیترانه ایه ولی هیچوقت بهتر نشدم
  تو یسال گذشته هم خیلی بی اشتها شدم اصلا غذا میبینم میخام بالا بیارم
  رفتم دهها دکتر اخرش گفتن اعصاب روده ومعدست.تویه زندگیمم خیلی استرس دارم.واقعا دیگه خسته شدم

 10. nima می‌گوید

  با سلام مرسي مطالبتون خیلی به من کمک کرد

  با تشکر

 11. زهرا می‌گوید

  من هر روز معدم سوز میزنه و درد میگیره و شکمم صدا میده.مدفوعمم همش تغییر میکنه.واقعا نمیدونم چیکار کنم.جدیدا حالت تهوع و سرگیجه هم دارم همراه با درد معده

 12. حمید می‌گوید

  سلام.نزدیک به ۴ سال هست که مادرم شکم درد دارن به کلیه دکترا مراجعه کردیم خوب نشدن اخرشم گفتن از اعصاب هستش دکتر اعصاب هم رفتیم منتهی مشگل حل نشد دیگه موندیم چیکار کنیم درد هردوطرف شکم اعصاب مادرمو ناراحت کرده به نظر شما از اعصاب شکم درد ایجاد میشه.

 13. احمد می‌گوید

  باسلام و خسته نباشید خدمت شما و ممنون از تمامی زحماتتون
  بنده چند ماه پیش با این مشکلات معده روبرو شدم درد شدید بی اشتهایی و استفراغ و حتی خونریزی و تپش قلب وقتی به دکتر مراجعه کردم باچند تا قرص راهی خونه کرد که هیچ تاثیری نداشت ولی الان با خوندن مطالبتون فهمیدم درد چیه از کجا میاد خیلی ممنون از لطفتون

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   از لطف و توجه‌تون سپاسگزاریم و خوشحالیم که این مطلب براتون مفید بوده.

 14. ااحمد می‌گوید

  باسلام و خسته نباشید
  ممنون از مطالب مفید وکامل که گذاشتین

 15. hani می‌گوید

  منم هر وقت ک عصبانی میشم استرس دارم یا حرص میخورم اینطور میشم تا ی مدتم نمیتونم غذا بخورم

 16. میتی می‌گوید

  سلام
  21 سالم است و نزدیک به یکسالی میشه ک بعد از یک دعوای خیلی شدید، هروقت هیجان یا استرس میگیرم دچار حالت تهوع میشم و همش اوق میزنم و بعدش تمام بدنم شروع میکنه به لرزیدن شدید که اصن نمیتونم جلو خودمو بگیرم…
  انقدر حالت تهوع میگیرم ک دلم میخواد فقط خودمو چنگ بزنم…
  پیش روانپزشک رفتم سیتالوپرام رو روزی نصف میخورم و آلپروزولام رو هم هر وقن استرس میگیرم و این حالتا بهم دست میده میخورم
  ممنون میشم اگه بهم کمک کنید
  دوست دارم مثل مردم عادی زندگی خوبی داشته باشم.

  1. فاطمه زنگنه می‌گوید

   سلام دوست عزیز
   متأسفانه ما نمی‌تونیم به شما کمکی کنیم و برای رفع مشکل‌تون باید به پزشک مراجعه کنید. اگر از درمان‌هایی که این پزشک براتون تجویز کردند نتیجه نگرفتید بهتره به پزشک‌های مختلف مراجعه کنید.
   موفق باشید