استفاده از اپلیکیشن سفارش خودرو یا خودروی شخصی؛ کدام‌یک به صرفه‌تر است؟

در سال‌های اخیر بارها دیده‌ایم که کسب‌وکارهای سنتی جای خود را به نمونه‌ای نوین با سازوکار جدید داده‌اند. اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ از جنس همین اتفاقات است که به‌خوبی توانسته جای خود را در زندگی روزانه‌ی مردم باز کند. شاید برای شما هم سؤال باشد که استفاده‌ی روزانه از این اپلیکیشن‌ها برای مراجعه به محل کار و منزل و غیره به‌صرفه‌تر است یا خودروی شخصی؟

پرده‌ی اول: استفاده از خودروی شخصی

فرض را بر این می‌گذاریم که شما صاحب یک خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ هستید و در ماه در حدود ۱٫۵۰۰ کیلومتر سفر درون‌شهری برای رفت‌وآمد به محل کار، میهمانی و غیره دارید. نگهداری و استفاده از خودرو هم، برای شما هزینه‌های مختلفی دارد.

بنزین

در حال حاضر بنزین عادی یورو ۴ با قیمت لیتری ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر با هزینه‌ی لیتری ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. با فرض استفاده از بنزین عادی و مصرف ۸ لیتر در صد کیلومتر هزینه‌ی بنزین شما در ماه در حدود ۱۲۰ هزار تومان و در سال ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان خواهد شد.

روغن و فیلترها

به‌طور معمول باید هر ۶۰۰۰ کیلومتر روغن را تعویض کرد و هر ۲ مرتبه یک‌بار، تعویض روغن را با سرویس کامل انجام داد. بنابراین میانگین خرج تعویض روغن و فیلترهای خودروی شما در یک سال ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بیمه‌ی سالیانه

بیمه‌ی شخص ثالث از جمله هزینه‌های اجباری تمام خودروهای سواری است که برای شما در سال حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

سایر هزینه‌ها و خواب سرمایه

علاوه بر موارد ذکر شده، گاهی شما با هزینه‌های ریزودرشت دیگر مثل هزینه‌ی پارکینگ، کارواش، احتمال تصادف و تعمیرات کلی و جزئی، و… مواجه خواهید شد که حداقل ماهانه ۱۰۰٫۰۰۰ تومان و سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای شما هزینه دارد. علاوه بر آن خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ در حدود ۳۲ میلیون تومان قیمت دارد که سود سرمایه‌گذاری در بانک با سود سالانه ۱۵٪ ماهانه ۴۰۰٫۰۰۰ تومان و در سال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

هزینه استهلاک خودرو و کاهش قیمت

یکی از بزرگترین هزینه‌های خرید خودرو،‌ کاهش قیمت آن در طول زمان است که جدا از هزینه خواب سرمایه است. مثلا اگر خودرو شما ۳۲ میلیون تومان قیمت داشته باشد و شما بین ۱۵ تا ۲۵ هزار کیلومتر در سال اول با آن رانندگی کنید و هیچ تصادفی نداشته باشید، قیمت خودرو شما به ۲۸ تا ۲۹ میلیون تومان در انتهای سال کاهش می‌یابد. این با این فرض است که هیچ خراشی روی ماشین شما نیفتاده است و تصادفی نداشته‌اید. پس به طور میانگین ۴ میلیون تومان هزینه در این بخش اضافه می‌شود. تقریبا هر سال اگر تصادفی نداشته باشید بیش از ۱۰ درصد از قیمت خودرو را از دست خواهید داد. البته همانطور که می‌دانیم در ایران و خصوصا تهران، سالم نگه داشتن خودرو به طور صد در صد که هیچ تصادف کوچک یا بزرگی نداشته باشد تا حد زیادی مشکل است و این هزینه معمولا بیشتر از عدد مذکور است.

مجموع هزینه‌ها

در نهایت با در نظر گرفتن هزینه‌های اصلی شما برای استفاده از خودروی شخصی در ماه حدودا ۱ میلیون و هفتاد هزار تومان و به‌صورت سالیانه در حدود ۱۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان هزینه خواهید کرد.

پرده‌ی دوم: استفاده از اپلیکیشن سفارش آنلاین خودرو

در حال حاضر به‌صورت میانگین هر سفر با این اپلیکیشن‌ها با احتساب هر سفر ۱۵ کیلومتر هزینه‌ای در حدود ۱۰ هزار تومان در بر دارد. با احتساب ۱۰۰ سفر در ماه یا همان ۱۵۰۰ کیلومتر در ماه این هزینه در ماه در حدود ۱ میلیون تومان و در سال ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.

کلام آخر

با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که هزینه‌های رفت‌وآمد با استفاده از سرویس‌های حمل‌ونقل هوشمند مثل اسنپ در بلندمدت برای شما بسیار کمتر از خودروی شخصی است. این در حالی است که علاوه بر هزینه‌ی رفت‌وآمد، از خستگیِ ناشی از رانندگی در ترافیک و یافتن جای پارک خودرو در امان خواهید بود. مهم‌تر از آن، صرفه‌جویی در زمان شماست که در طول یک سال استفاده از این اپلیکیشن‌ها مقدور خواهد شد، زمانی که هیچ قیمتی نمی‌توان روی آن گذاشت. اگر روزی دو ساعت در ترافیک ماندنِ شما به دو ساعت زمان برای مطالعه و گوش‌دادن به کتاب صوتی تبدیل شود، یا روزی نیم ساعت به‌دنبال جای پارک گشتنِ شما در نزدیکی محل کار به فرصتی برای زودتر رسیدن به سر کار تبدیل شود یعنی بهبود زندگی شما. این حسن را نمی‌توان با پول اندازه‌گیری کرد. اگر می‌خواهید درباره‌ی این سبک اپلیکیشن و اینکه چرا برای شما مفید است بیشتر بدانید مقاله ی « ۶ دلیل مهم برای دانلود اپلیکیشن سفر درون‌شهری مانند اسنپ » را مطالعه کنید.

از طرفی سرویسی همچون اسنپ شرایطی را فراهم آورده که با دعوت از دوستان سفر رایگان به شما هدیه می‌دهد یا با کدهای تخفیف، سفری از همیشه به‌صرفه‌تر به شما می‌بخشد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا استفاده بهتری برای پول خود می‌توانید بیابید یا دوباره ترجیح می‌دهید که خودرو شخصی خریداری کنید؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

26 دیدگاه
 1. Kambiz می‌گوید

  عالي بود

 2. مجید می‌گوید

  یا ما ریاضیمون ضعیفه یا شما قصدتون حساب کتاب نیس
  دوست عزیز تو یه مسئله وقتی دو تا حالتو بررسی میکنیم حداقل اصلش اینه فرض هارو ثابت نگه داریم
  کسی که در ماه ۲۰۰۰ کیلومتر با ماشینش می ره و میاد نمی تونی براش روزی دوتا سفر اسنپ در نظر بگیری، دوتا برا سر کار رفتنه حداقل،حالا بماند مهمونی و …
  ولی در کل شده من جایی میخوام برم با اسنپ برم و ماشین نبرم ولی این برا کل سال صدق نمی کنه، وسیله شخصی یه چیز دیگس

  1. آرمان والی می‌گوید

   کاملا درست می‌فرمایید. محاسبات یه سری مسائل رو جا انداخته بود که درست شد. از هزینه استهلاک ماشین گرفته تا محاسبه تعداد مسیرها و محاسبه هزینه واقعی بنزین. ممنون که این موارد رو گفتید.

 3. سیامک می‌گوید

  با سلام
  ممنون از راه اندازی این طرح عالی و مقرون به صرفه
  برایتان موفقیت بیشتر آرزو دارم .

 4. سید می‌گوید

  باسلام اسنپ و امثالهم خیلی خوبن اما چندنکته مغفول مانده ازجمله اگه سالی دوبارمسافرت اونم از تهران به مشهد و شیراز داشته باشی و یا مث ما بچه شمال باشی و هرماهی حداقل دوباربخوای باخانواده ۴نفره بری و برگردی و اینکه امنیت و ارامشی که توماشین خودت داری و همراه خانواده بری مهمونی کولرماشین روشن و موسیقی دلخواهو گوش کنی و هرجادلت خواست وایسی و بستنی بخوری و…
  این قیاس نویسنده محترم مثل خونه اجاره ای و خونه شخصیه و من موافق نیستم گرچه درمجموع کار خوبیه باتشکر

  1. آرمان والی می‌گوید

   کاملا درست می‌فرمایید. قاعدتا این محاسبات در یک شرایط خاص بوده و برای هر شخصی با هر سبک زندگی متفاوته .. امکان نداره همه به یک صورت از ماشین استفاده کنن. اما خوب خیلیا هستن که ماشین براشون به منزله وسیله‌ای برای سر کار رفتن یه سری رفت‌آمد مشخص روزانه هستش.

 5. رصا می‌گوید

  در قسمت سایر هزینه ها جریمه رو هم باید در نظر گرفت. اگه کسی بخواد هر روز از ماشین شخصی استفاده کنه هزینه های جانبی از ماهی صد تومن بیشتر میشه.

 6. عباس می‌گوید

  اسنپ عزیز، ولی پرده دوم شما یه اشکال اساسی دارد. ۶۰ تا سفر در مقایسه با ۱۵۰۰ کیلومتر در ماه یعنی هر سفر ۲۵ کیلومتر، و برای سفری با ۲۵ کیلومتر حداقل و خوشبینانه مبلغ هر سفر ۲۰ هزار تومان خواهد بود. لذا هزینه پرده دوم یعنی ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار!
  اونوقت توجیه ندارد!
  منصفانه مقایسه نفرمودید.

 7. بابک می‌گوید

  اسنب بجز بهره وری در هزینه ها سبب کاهش با ترافیک کاهش آلودگی هوا و محیط شهری ، سبب کاهش سر و صدای ترافیک شهری و حتی آرامتر شدن اعصاب و روح و روان مردم میشود

 8. ali می‌گوید

  ٥٠ درصد تخفيف مي ده رايكان نيس

 9. زهير می‌گوید

  عاليه خسته نباشيد به تيم محترم اسنپ و شركت اينترنتي ايران.

 10. ندارد می‌گوید

  حرف شما کاملا منطقی
  اما مشکل دیگه مردم پرستیژ اجتماعیه و بدون اتومبیل خودشون رو فاقد این پرستیژ میدونن . در ثانی مشکل دیگه اینکه خیلی ها مایلن از طریق داشتن اتومبیل با مخاطبین خاص آشنا بشن که تعدادشون هم واقعا کم نیست. برای رفع این مشکلات هم بیاندیشید

 11. حسن کرباسی می‌گوید

  به امتحانش میارزه بزن بریم دوستان استفاده میکنن و خیلی راضین
  در اکثر مواقع اسنپ منطقی تره

 12. محمد می‌گوید

  به نظرم اصلا مقایسه خوبی نبود.البته دیدگاه ها متفاوت هست.از حق نگذریم برنامه های هوشمند درخواست خودرو کمک بزرگی به رفت و آمد ه‍ای درون شهری هست،اما کسانی که هر رو با خودرو شخصی سر کار میرن و برمیگردن،و شاید بعضی ها مثل من کارشون تو سطح شهر چرخشی هست و همیشه کلی ابزار و وسیله همراهشونه،اون موقع دیگه خودرو شخصی به صرفه تره ،و یه مسئله دیگه اینکه برای سفر های خارج از شهر و همراه خانواده قطعا وسیله نقلیه شخصی لازم هست ،پس خواه نا خواه ۴۰ درصد هزینه هایی که شما در مقایسه بکار بردید حذف میشه،
  و با یک حساب سر انگشتی به این نتیجه میرسیم که خودرو شخصی و در کنارش نرم افزار های هوشمند برای تردد لازمه،
  و یک مسئله دیگه که خیلی هم مهم هست،ساعات اوج ترافیک و روز ها و شبهایی مثل شب عید،که خیلی به ندرت میشه از این نرم افزار استفاده کرد.به طور مثال شب عید سالی که گذشت من در حدود یک ساعت و نیم در حال تلاش برای رزرو خودرو بودم که در آخر موفق نشدم و نرم افزار هم تا یک هفته قفل شد.
  تردد های بعد از ساعت ۱۲ بامداد رو هم در نظر بگیرید که قطعا اعتماد برای سفر های این زمان بسیار کم و خطرناک هست.

 13. مریم می‌گوید

  شما در نظر نگرفتید که خیلی مواقع اسنپ برخی مسیرها رو نمیپدیره بره و این خیلی بده
  و اینکه راننده ها خیلی هاشون نابلد هستن و من به عنوان مسافر باید پاسخگوی مسیر یابی اونها باشم
  و از همه بدتر؛ وقتی عجله داری و درخواست اسنپ دادی و کنار خیابون ایستادی؛ بعد از کلی معطلی و هماهنگی اولیه وقتی مجددا با راننده تماس میگیری که کجا هستی؛ خیلی ریلکس میگه مسافر اشتباه سوار کردم!!!!!
  برای من آرامش اعصاب خیلی ارزشمند تر صرفه جویی هست

 14. مازیار می‌گوید

  به نظرم تبلیغ جالبی برای اسنپ نبود, مقاله تقریبا بدون توضیحات قانع کننده یکطرفه نوشته شده بود, اولا بر فرض درست بودن محاسبات شما اختلاف چندان زیاد نبود, دوما میزان کاهش تخفیف بیمه و کاهش یک نفر ظرفیت در خودرو بخاطر راننده رو در نظر نگرفتید اما میزان افت قیمت ماشین و سود پول رو در نظر گرفتید, در ضمن میزان هزینه های ثابت شما بالاست بنابراین در صورت بیشتر بودن مصرف ماشین شخصی به راحتی اختلاف با تاکسی جبران میشه, تازه همه اینا وقتی ما پراید رو که خودروی بسیار گسترده تری نسبت به دویست و شش هست وارد معادله کنیم نتیجه کاملا برعکس میشه, با این دید که خودروهای معمول اسنپ هم معمولا پراید هستن نه دویست و شش. این تفکرات رو همه خواننده ها وقتی این متن رو میخونن در ذهنشون میگذره و چندان براشون این متن قابل قبول نیست, همچنین قیمت اسنپ در مواقعی که ترافیک هست حدود چهل درصد بیشتر از رقم ذکر شده شماست, تازه اینها رو باید از همه اون شرایطی که خودرو پیدا نمیشه یا راننده لغو میکنه جدا کنیم. اما با همه اینها من خودم در بیشتر مواقع ماشین شخصی رو تو پارکینگ میذارم و از اسنپ استفاده میکنم بخاطر همون موارد آخری که تحمل ترافیک و رانندگی در این شهر شلوغه ولی باز هم نه اسنپ نه هیچ سیستم دیگه نمیتونه جایگزین کامل ماشین شخصی بشه اما در انتها باید بگم این سیستمهای تاکسی های ارزان آنلاین بسیار بسیار مفید و بدرد بخوره

 15. حسین می‌گوید

  میشه یک پراید تمیز و سالم مدل ۸۸ خرید با قیمت حدود ۱۳ میلیون و بیمه سالی ۳۲۰ تومن. پراید برای سفر درون شهری خیلی کم خرج و کم استهلاکه و اگه تصادف نکنه ارزونم نمیشه!

 16. سعید می‌گوید

  این مطلب خیلی ایراد داره که دوستان گفتند. اما ماشین تو ایران یه سرمایه است. ماشینی که سال ۹۰ صفر خریدم ۱۶میلیون بعد از ۵ سال فروختم ۲۱میلیون. درسته که ارزش پول کاهش داشته اما محاسبات این کار هم خیلی ساده نیست.
  در دسترس بودن وسیله نقلیه ، تمیز بودن خودرو ، اطمینان از موارد فنی خودرو و سالم رانندگی کردن راننده و ….. هم مزایایی است که نمیشه براحتی ازش گذشت.
  بله من بازم خودرو میخرم

  1. آرمان والی می‌گوید

   کاملا درست میفرمایید.. کسی منکر این نیست که داشتن خودرو یک سری مزیت داره . این مقاله فقط مقایسه هزینه‌ای در یک شرایط نرمال بوده . در مورد گرون شدن خودرو شما هم خوب مشخصا اگر اون پول رو در سال ۹۰ در بانک قرار داده بودید با سود ۱۸ درصد اون موقع ( البته ۲۲ درصد بود ۵ ساله ) با فرض اینکه شما ۲۰ درصد سود میگرفتید الان ۴۷ میلیون و هفتصد هزار تومان پول داشتید . یعنی شما ۲۶ میلیون تومان هزینه توی این ۶ سال پرداخت کردید که میشه سالیانه حدود ۴.۵ میلیون تومان هزینه فقط از ترکیب استهلاک و خواب سرمایه .

 17. محمد رضا کریمی می‌گوید

  با سلام
  من خودم راننده وانت هستم و مشغله کاری ام زیاده قبلأ برای رساندن خانم و فرزندم در جاهایی که وجودم لازم نبود مثلا مطب,مراسم,فروشگاه,و غیره مجبور بودم از کارم بیافتم ولی الان دیگه نه من اذیت میشم و نه بچه هام منتظر من میشن تا بیام برسونمشون,برای استفاده داخل شهر و حتی اطرف شهر عالیه,امنیت و قیمت و دسترسی آسان از طریق اینترنتی باعث شده که گزینه اسنپ را جایگزین آژانس کنم,البته امیدوارم که این کسب و کار هم مانند کسب کارهای ایرانی خراب نشود,چون در ایران تا مشتریشون زیاد میشه طمع میکنند و قیمتها را بالا میبرند که در دراز مدت باعث شکست خواهد شد,ولی اگر این رویه حاضر ادامه پیدا کند هم برای اسنپ خوبه و هم برای مشتریان,امیدوارم که سیاست غلط باعث نشود مجددأ به آژانس رو بیاوریم.

 18. اریا می‌گوید

  کاملا تبلیغاتی مقایسه کردید
  من با ماشین در سال این همه هزینه ندارم
  حنی سفر های طولانی هم داریم و الان بعد از ۹۰هزار کیلومتر تا به حال ماهی به تومن خرج نداشته
  پستتون کاملا جمبه تبلیغاتی داره
  حداقل با مترو و… مقایسه میکردید

  1. آرمان والی می‌گوید

   اکثر هزینه‌ای که شما پرداخت می‌کنید هزینه خواب سرمایه (در مقایسه با اینکه در بانک بگذارید پول ماشین رو) و هزینه استهلاک ماشین ( کاهش قیمت ماشین صد در صد سالم در طول یک سال‌) هستش. و اینطور نیست که شما نقدا هر ماه این هزینه رو پرداخت کنید.

 19. سارا می‌گوید

  خوبه

 20. نوشان می‌گوید

  عالیه

 21. قاسم می‌گوید

  از سیستم حمل و نقل استفاده کرده و بسیار راضی هستم

 22. بهرام / اهواز می‌گوید

  ایکاش اهواز هم اسنپ داشت