فیدیبو

چسب زیبایی

14

توی حیاط مسجد نصیرالملک شیراز بودیم. من و دوستم یلدا داشتیم مطابق رسم جدید همه‌ی ایرانی‌ها سلفی می‌گرفتیم که یک دفعه چشمم افتاد به یک توریست خارجی که چند متر اونطرف‌تر از ما ایستاده بود و زل زده بود به دوستم. همینطور که چشم ازش برنمی‌داشت، داشت آروم‌آروم می‌اومد سمتمون. قیافه‌ش خیلی بامزه بود، موهای مشکی فرفری داشت و قد نسبتا متوسط. در همین فاصله‌ی کوتاه رسیدنش به ما، تا ته قضیه را خوندم: عشق در یک نگاه. داره میاد از یلدا خواستگاری کنه. خوش به حالش، چه شانسی داره. طرف میاد می‌شوندش روی اسب سفید و می‌بردش خارج. هنوز هیچی نشده بود داشتم بهش حسودی می‌کردم.
وقتی به ما رسید با لهجه‌ی خاصی شروع به انگلیسی حرف زدن کرد و سر صحبت رو باز کرد. بهمون گفت اسپانیاییه و چند هفته‌ای هست که اومده ایران رو ببینه. بعد از یه کم صحبت و حرفای معمولی، رو کرد به دوستم و گفت: “می‌تونم یه سوال ازتون بپرسم؟” هر کدوم از ما دو نفر دو تا گوش داشتیم دو تا دیگه هم قرض گرفتیم تا ببینیم سوالش چیه. یک دفعه نه گذاشت و نه برداشت، پرسید: “خانم شما چرا دماغتون رو عمل کردید؟! از وقتی پا توی ایران گذاشتم همه‌ش دماغ‌های عملی می‌بینم. می‌خواستم ببینم شما ایرانی‌ها از این نمی‌ترسید که همه‌تون شبیه به هم بشید؟!!”
دوستم را نمی‌دونم، ولی در اون لحظه، کاخ ارزوهایی که من توی چند دقیقه واسه‌ش ساخته بودم روی سر خودم خراب شد. اونجا بود که فهمیدم عجیب‌ترین چیز برای یه توریست خارجی توی ایران، همین دماغ‌های عملی و چسب‌زده‌س.

حالا وقتی یاد اون ماجرا می‌افتم می‌بینم توریسته پر بیراه نگفته بود. اگر همین‌طور تعداد عمل‌های زیبایی توی کشورمون زیاد شه، هر توریستی که وارد ایران میشه با یک تصویر از چهره‌های مصنوعی و عملی از ایران خارج میشه و هیچ تصویری از چهره‌های اصیل ایرانی در ذهنش ثبت نمیشه. اینجوریه که چسب زیبایی تبدیل میشه به عجیب‌ترین نماد کشورمون…

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 دیدگاه
 1. آزاده می‌گوید

  عالی بود

 2. foad می‌گوید

  :I

 3. ندا می‌گوید

  دقیقا عجیب ترینش?

 4. فرید می‌گوید

  خیلی جالب بود.

 5. Anonymous Anonymous می‌گوید

  ممنون، مطلب جالبی بود.
  به نظر من تلاش برای زیباتر شدن (البته نه به هر قیمتی) فی نفسه چیز بدی نیست اما اگر تبدیل به هدف و دغدغه اصلی یک انسان بشه، ارزشمند نیست. به قول شاعر:
  “صورت زیبا نمی‌آید به کار / حرفی از معنی اگر داری بیار”
  هر چی دماغ عمل کنی، پروتز کنی، و و و …، آخرش پیریه!

 6. معصومه می‌گوید

  متن جالبی بود…. کاش مردم ما اینقدر راحت برده سرمایه داران جهان نمیشدن و میدونستن اینها فقط طرحیه برا ثروتمند شدن یک سری و حاصلش مصرف گرایی و نابودی فرهنگ و هویت ماست

 7. علی می‌گوید

  مطلب خیلی خوبی بود.هرچی گندش خوبه.دماغم بزرگ و کشیدش خوبه

 8. f saeedi می‌گوید

  عالی بود خانم هنرور
  ای کاش به همین میزان که به بهتر شدن چهره توجه می شود، به زیبایی فکر هم توجه می شد. هر چند که در صورتهای مذکور زیبایی به چشم نمی خورد.

 9. Maryam Salehi می‌گوید

  واقعا همینطوره. مخصوصا این مساله برای یک نفر که از بیرون به مردم جامعه مون نگاه می کنه بیشتر بنظر میاد.

 10. tablet می‌گوید

  مسخره بود

 11. blueberry می‌گوید

  من هم از يه توريست آلماني اين حرف رو شنيده بودم. متن جالبي بود

 12. سعید خارگی می‌گوید

  این که مقاله نیست، خاطره ی شخصی ارسال کرده اید !!!

 13. sunshine می‌گوید

  اینکه در این متن از زاویه متفاوتی به سوال مسابقه نگاه شده بود برای من جالب بود. موفق باشید

 14. Erfan EsmayiliBarzi می‌گوید

  به گفته‌ی شاعر گران‌قدر:
  تن آدمی شریف است به جان آدمیت
  نه همین لباس زیبا است نشان آدمیت