دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی

ایران زیبای ما پر از دیدنی‌های چشم‌نواز، خارق‌العاده و شگفت‌انگیز است. قطعا همه‌ی شما به این نکته واقف هستید که هنر، معماری، ظرافت و دوراندیشی برای توصیف زیبایی‌های ایران کافی نیست. بناهایی که با نهایت سلیقه و مهارت ساخته شده‌اند و ضمن حفظ ساختاری نیکو، ذره‌ای از زیبایی ظاهری‌شان کم نشده است. طبیعتی رنگین، تنوع فرهنگی و نژادی و هزار و یک نکته که ایران بزرگ را دیدنی و شگفت‌انگیز می‌کند. اما فکر می‌کنید دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی کدام‌ها هستند؟ اگر از جهانگردان خارجی درباره‌ی دیدنی‌ترین مکان‌های ایران بپرسید، گیج و سردرگم می‌شوند. در واقع نمی‌دانند از شیراز باصفا و اصفهان دیدنی یاد کنند یا شگفتی‌های کویر و جنگل‌های مه‌آلود پر رمز و راز. همین است که کار انتخاب را سخت و دشوار می‌کند. دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی در این متن به ما یادآوری می‌کند که چه سرمایه‌ی فوق‌العاده‌ای در اختیار داریم. اگر تا به حال به این مناطق سفر نکرده‌اید، سریع‌تر اقدام کنید و بار سفر ببندید که خیلی زشت و ناخوشایند است یک ایرانی تمام کوچه پس‌کوچه‌های دُبی و ترکیه را بشناسد، اما از گشت‌وگذار در ایران جا بماند. این شما و این دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی.

۱. عالی‌قاپو، اصفهان

عالی قاپو

کاخ عالی‌قاپو در ضلع غربی میدان نقش جهان و روبه‌روی مسجد شیخ لطف‌الله قرار دارد. شاید بپرسید: قاپو یعنی چه؟ قاپو یا قاپی در زبان ترکی به معنای درگاه ورودی است و عالی به معنی بزرگ و ارزشمند. این بنا به دست شاه عباس اول بین سال‌های ۹۷۳ تا ۹۷۷ خورشیدی ساخته شده است. اتاق موسیقی یا اتاق صوت این بنای شش‌طبقه بسیار معروف است. از نمای بیرونی که دیگر نگوییم؛ نمای زیبای بیرونی آن با آجر و قسمت‌های هلالی و بالای هر در ورودی‌اش با کاشی هفت‌رنگ و خطوط اسلیمی تزئین شده است. در تزئینات داخلی هم می‌توانید از نقوش زیبای گل و بته و شکارگاه حیوانات و پرندگان در قالب لایه‌چینی و مینیاتورهای چشم‌نوازی که زینت‌بخش در و دیوار است، لذت ببرید.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۲. ارگ کریم‌خان، شیراز

ارگ کریم خان

شیراز شهر پر رمز و راز و زیبای ایران، پر است از بناهای ماندگار و زیبا مانند ارگ کریم‌خانی. ارگ کریم خانی درست در مرکز شیراز قرار گرفته است. این بنا در زمان زندیه ساخته شده و بهترین و ماهرترین معمارهای زمان سلسله‌ی زندیه برای ساخت این بنا دعوت شده بودند. یکی از برج‌های چهارگانه‌ی این ارگ مانند برج پیزا کج شده بود و از جذابیت‌های ارگ به شمار می‌رفت. روند توقف کج شدن این برج به لحاظ فنی و مهندسی اهمیت زیادی دارد. قسمت‌های متعدد این بنا شامل حوض آب، شاه‌نشین، اتاق‌های متعدد و… است. ناگفته نماند که مهندسی بی‌نظیر و الگوهای نورپردازی موجود در این بنا بسیار جذاب و حیرت‌انگیز است.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۳. برج آزادی، تهران

برج آزادی

برج آزادی پیش از انقلاب و در سال ۱۳۵۷ ساخته شده که یکی از نمادهای اصلی و مهم شهر تهران است و حتی حضور برج میلاد در چند سال اخیر، شکوه و زیبایی‌اش را در سایه قرار نداده است. حسین امانت معمار چیره‌دست ایرانی در سال ۱۳۴۹ خورشیدی برج آزادی را به عنوان نمادی از ایران جدید بنا کرد. معماری آن تلفیقی از فنون معماری ساسانی، اسلامی و هخامنشی است. این برج زیبا آبستن خاطرات متعددی است و بسیاری از وقایع مهم و تاریخی ایران در گرداگرد این بنای پرخاطره رخ داده است.

رزرو آنلاین هتل تهران

۴. باداب سورت، ساری

باداب سورت

چشمه‌ی پلکانی سورت یکی از دیدنی‌ترین و بی‌نظیرترین‌ها در ایران و سرتاسر جهان است. حیف است به مازندران بروید و خود را از دیدن سورت چشم‌نواز محروم کنید. این چشمه در فهرست آثار ملی به عنوان میراثی طبیعی به ثبت رسیده است. اطراف این چشمه پوشیده از درخت‌های زرشک وحشی است. در این باداب چندین چشمه با آب‌های کاملا متفاوت از نظر رنگ و بو و حجم قرار دارد. وجود رسوب آهن موجب قرمز و نارنجی شدن آب شده است و در واقع جریان‌های رسوبی و معدنی، آب چشمه را رنگی می‌کند. اگر به این مکان سفر کردید توصیه می‌کنیم غروب خارق‌العاده‌ی آن را به هیچ‌ وجه از دست ندهید.

رزرو آنلاین هتل

۵. خانه بروجردی‌ها، کاشان

خانه بروجردی ها

وجود خانه بروجردی‌ها را مدیون عشق سید مهدی نطنزی هستیم. نقاشی‌های زیبا و گچ‌بری‌های این خانه زیر نظر صنیع‌الملک، نقاش بزرگ ایران و عموی کمال‌الملک انجام شده است. صاحب این خانه، حاج سید مهدی نطنزی از بازرگان‌های نطنزی مقیم کاشان و معمار آن استاد علی مریم کاشانی بوده است که به خاطر سفرهای زیاد به شهر بروجرد، به بروجردی معروف شده است. او عاشق و شیفته‌ی دختر سید جعفر طباطبایی یکی از بزرگ‌ترین تاجران فرش آن زمان می‌شود و طباطبایی نیز برای رضایت دادن به ازدواج‌شان شرطی می‌گذارد. خود سید جعفر طباطبایی که در خانه‌ی بسیار زیبایی که اکنون با نام «خانه طباطبایی‌ها» شناخته می‌شود زندگی می‌کرد، به سید مهدی گفته است: «باید خانه‌ای همچون خانه‌ی من بسازی تا دخترم را به همسریت در بیاورم». سید مهدی نیز قبول می‌کند و بعد از ۷۷ سال که ساخت حیاط اندرونی به پایان می‌رسد در خانه ساکن شده و بعد از ۱۱ سال تالار اصلی نیز تکمیل می‌شود.

رزرو آنلاین هتل

۶. باغ دولت‌آباد، یزد

باغ دولت اباد یزد

باغ دولت‌آباد از باغ‌های قدیمی شهر یزد و بادگیر آن بلندترین بادگیر خشتی جهان است. باغ دولت‌آباد در اواخر دوره‌ی افشاریه به دست محمدتقی‌خان معروف به خان بزرگ احداث شده که به دو بخش درونی و بیرونی تقسیم می‌شود. باغ بیرونی محل انجام تشریفات حکومتی و اداره‌ی امور شهر و باغ اندرونی بخش‌ خصوصی و اقامتگاهی است. تفکیک اندرونی و بیرونی نشان‌دهنده‌ی میزان اهمیت و توجه ایرانیان به حریم خصوصی بوده است. حوض موجود در محوطه، مطبخ، اصطبل تابستانه و زمستانه و… این بنا را ویژه و شگفت‌انگیز می‌سازد.

رزرو آنلاین هتل

۷. کارگاه فرش‌بافی شیراز

کارگاه فرشبافی یزد

فرش‌بافی یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین صنایع ایرانی است. فرش ایرانی در سراسر دنیا شهره است. هر فرش حاصل دقت و ظرافت دستان توانمند فرش‌بافانی است که از جان و دل گره زده‌اند و روح زندگی را در فرش‌ها دمیده‌اند. فرش ایرانی شعر زندگی است، مجموعه‌ای بی‌نظیر از هنر و عشق و تلاش.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۸. عمارت بادگیر، تهران

عمارت بادگیر تهران

عمارت بادگیر در کاخ گلستان و میدان ارگ تهران، در سال ۱۲۲۰ تا ۱۲۶۰ به دستور فتحعلی‌شاه قاجار بنا شده است. نام این بنا به خاطر بادگیر بلند آن است. برج‌های بادگیر تنها بادگیرهای تزئین‌شده با معرق در ایران هستند.

رزرو آنلاین هتل تهران

۹. باغ ارم شیراز

باغ ارم شیراز

یکی از مشهورترین باغ‌های ایرانی باغ ارم است. به محض ورود به این باغ، رنگ‌ها و سرسبزی باغ، حال شما را دگرگون می‌‌کند. در بیشتر بناهای ایرانی طرح‌ها و حس و حال معماری، آرامش‌بخش است. باغ ارم شامل چند بنای تاریخی و باغ گیاه‌شناسی است. عمارت وسط هسته‌ی اصلی و مرکزی باغ به حساب می‌آید. این عمارت از بُعد معماری، نقاشی و گچ‌بری بسیار مشهور است. از سه طبقه با تزئینات فراوان تشکیل شده است و کاشی‌های رنگین در همان نگاه اول قلب را تسخیر می‌کند. حتی اگر با ابتدایی‌ترین دوربین‌ها نیز از این بنا عکس بگیرید، نتیجه همچنان شاهکاری بی‌بدیل خواهد بود.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۱۰. خانه فروغ‌الملک، شیراز

خانه فروغ الملک شیراز

این خانه مربوط به اواخر دوره‌ی قاجار و در بافت قدیمی شیراز واقع شده است. شامل سه طبقه، زیرزمین طبقه همکف، طبقه اول و دو بخش اندرونی و بیرونی است. در خانه فروغ‌الملک، موزه‌ی هنر مشکین‌فام برقرار است. موزه‌ی هنر اولین موزه‌ی خصوصی هنرهای تجسمی در ایران است.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۱۱. مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد در حدود ۱۰۰ سال و سه دوره بنا شده است. پایه‌های اصلی مسجد را ساسانیان بنا کردند و بنای فعلی متعلق به دوران آذری است. این بنا از لحاظ خوابیدگی گنبد، سردر بلند و کاشی‌کاری‌های زیبا شهرت دارد. مناره‌ها و کاشی‌کاری‌های مسجد جامع یزد در شمار شاهکارهای معماری قرن نهم هجری است.

رزرو آنلاین هتل

۱۲. حمام کردشت، جلفا

حمام کردشت جلفا

حمام کردشت یکی از آثار تاریخی روستای کردشت شهرستان جلفا است که قدمت آن به اواسط دوره‌ی صفویه می‌رسد. جالب‌تر آنکه این حمام، خانی بوده و تنها پادشاهان حق استفاده از آن را داشتند. این حمام در امتداد رودخانه ارس و در جهت غرب به شرق کشیده شده است و از جاذبه‌های جلفا به شمار می‌رود.

رزرو آنلاین هتل

۱۳. دریاچه نمک مرنجاب، آران و بیدگل

دریاچه نمک مرنجاب

این دریاچه با عنوان دریاچه نمک آران و بیدگل هم شناخته می‌شود. در فصل تابستان قطعات نمک روی آن شناور می‌شود. از غرب به کوه‌های سفیدآب و سیاه‌کوه و منطقه‌ی پارک ملی کویر، از شمال و غرب به کویر مسیله و از جنوب به کویر مرنجاب و بندریگ می‌رسد. زمین این دریاچه از رسوبات نمک که بر اثر انباشته شدن سیلاب‌ها و آب‌های سطحی در طول قرن‌ها پدید آمده، پوشیده شده است. با هر بارش و تبخیر آب در این دریاچه، نمک‌های موجود، کرت‌بندی‌های زیبایی به شکل پلی‌گن تشکیل می‌دهند که دیدن مناظر آن خالی از لطف نیست.

رزرو آنلاین هتل

۱۴. کویر مرنجاب، آران و بیدگل

کویر مرنجاب

بی‌پای‌پوش می‌توان از کویر گذشت اما بی‌ستاره هرگز. امکان ندارد زیبایی کویر مرنجاب و درخشندگی ستارگانش، شما را به وجد نیاورد. مرنجاب از زیباترین مناطق کویری ایران است. تپه‌های شنی بلند و جنگل‌های تاق، این منطقه را به شدت زیبا کرده است. اگر به این مکان سفر کردید سری هم به جزیره سرگردان بزنید.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۱۵. مسجد نصیرالملک، شیراز

مسجد نصیرالملک

در این مسجد زیبا از شیشه‌های رنگی استفاده شده است و به همین علت آن را مسجد صورتی هم می‌نامند. تابش نور در پاییز و زمستان از میان شیشه‌ها، منظره‌ای شگفت‌انگیز رقم می‌زند. این مسجد از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است و به دستور میرزا حسن‌علی‌خان ملقب به نصیرالملک که از اعیان و اشراف شیراز بود، ساخته شد. از دیدگاه کاشی‌کاری، ارزنده‌ترین مسجد ایران و از نظر ساختمان‌سازی به ویژه در مقرنس‌ها بی‌مانند است. کاشی‌ها و فرش‌های درون ساختمان، سقف زیبا و همه و همه این مسجد را به شدت منحصربه‌فرد می‌کند. گاهی اوقات حجم شور و شعور در معماری ایرانی به قدری زیاد است که در باور نمی‌گنجد.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۱۶. کاخ نیاوران، تهران

کاخ نیاوران تهران

این کاخ در میدان شهید باهنر تهران واقع است. در زمان فتحعلی‌شاه قاجار کاخ کوچک‌تری در محل فعلی کاخ قرار داشت که در زمان محمدرضا پهلوی تخریب و کاخ نیاوران به جای آن ساخته شد. کاشی‌کاری‌ها و گچ‌بری این کاخ، بسیار زیبا و چشم‌نواز است.

رزرو آنلاین هتل تهران

‍۱۷. کاخ اردشیر، شیراز

کاخ اردشیر

کاخ اردشیر بابکان در دوران آخرین پادشاه اشکانی به دست اردشیر بابکان ساخته شد. این کاخ دارای تالارهای تو در تو است و با گذشت حدود ۲۰۰ سال، گچ‌بری بخش بالای دیوارهای درونی آن همچنان سالم مانده است.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۱۸. پاسارگاد، شمال شرقی شیراز

پاسارگاد

بعید است ایرانی باشید و به پاسارگادش افتخار نکنید. مجموعه میراث جهانی پاسارگاد از سازه‌های باقی‌مانده‌ی دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته است. این مجموعه شامل آرامگاه کوروش کبیر، مسجد پاسارگاد، باغ شاهی، کاخ اختصاصی و… است. در حاشیه‌ی شمالی محوطه‌ی کاخ، زندان سلیمان قرار دارد. متأسفانه از این بنا در حال حاضر فقط دیواری به جای مانده است و قسمت زیادی از آن در سده‌های اخیر از بین رفته است.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۱۹. تخت جمشید

پرسپولیس

تخت جمشید پایتخت باشکوه و تشریفاتی پادشاهان ایران‌زمین در زمان هخامنشیان بوده است. در این شهر باستانی، کاخی به نام تخت جمشید وجود دارد که در دوران زمامداری داریوش بزرگ بنا شده است. نقوش و طرح‌های موجود در این بنا کار دست هنرمندانی است که به زیبایی و عظمت تمام این بنا را احداث کرده‌اند.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۲۰. مسجد امام (شاه)، اصفهان

مسجد امام

مسجد امام مهم‌ترین مسجد اصفهان و یکی از مساجد نقش جهان است که در دوران صفوی ساخته شده است و از بناهای مهم معماری اسلامی و ایرانی به شمار می‌رود. ارتفاع گنبد عظیم آن ۵۲ متر و ارتفاع مناره‌های داخلی آن به ۴۸ متر می‌رسد. این مسجد شاهکاری بی‌بدیل از معماری، کاشی‌کاری و نجاری در قرن نهم هجری است. مسجد امام در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۲۱. مسجد شیخ‌ لطف‌الله، اصفهان

مسجد شیخ لطف الله

این مسجد هم یکی از مساجد تاریخی و مشهور شهر اصفهان و مجموعه تاریخی میدان نقش جهان است. این بنا در دوران صفوی ساخته شده و از شاهکارهای معماری قرن ۱۱ است. این مسجد شبستان ورودی ندارد و ورودی‌اش پله می‌خورد و مانند سایر مساجد نیست. یکی از ویژگی‌های مسجد شیخ لطف‌الله، چرخش ۴۵ درجه‌ای است که با محور شمال به جنوب دارد و در اصطلاح پاشنه نامیده می‌شود. علت وجود این چرخش این است که چون در ورودی مسجد به سمت مشرق میدان است، اگر بنا بود مسجد را نیز به همین جهت می‌ساختند کار جهت‌یابی از لحاظ قبله مختل می‌شد. در اینجا با ایجاد یک راهرو که از ابتدای مدخل مسجد به سمت چپ و سپس به سمت راست می‌چرخد بر این مشکل فائق آمده‌اند، یعنی اگرچه ساختمان مسجد در مشرق است و از نمای خارجی آن چنین بر می‌آید که دیوار جبهه آن در جهت شمال به جنوب است لکن در همین محراب دیوار بنا شده که به سوی قبله است. وقتی به عظمت این فکر پی می‌بریم که در بیرون مسجد اثری از کجی و زاویه به چشم نمی‌خورد، اما به مجرد ورود ناچاریم قبول کنیم که صحن نسبت به نمای خارجی پیچشی دارد در صورتی که گنبد کوتاه این مسجد به علت مدور بودن، جهت یا زاویه‌ی مخالفی نشان نمی‌دهد.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۲۲. آرامگاه شیخ صفی‌الدین اردبیلی، اردبیل

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

این آرامگاه یکی از مکان‌های تاریخی و باستانی شهر اردبیل در شمال‌ شرقی ایران و از آثار ثبت‌شده در میراث جهانی یونسکو است. این اثر از کاشی‌کاری معرق و مقرنس و گچ‌بری‌های کتیبه زیبا و نفیس و خطاطی اساتید بزرگ عصر صفوی چون میرعماد بهره برده است. این بنا مجموعه‌ای بی‌مثال از هنرهای مختلف است.

رزرو آنلاین هتل

۲۳. سی‌و‌سه پل یا پل الله‌وردی خان، اصفهان

سی و سه پل

این پل برای زاینده رود در شهر اصفهان و همزمان با حکومت شاه عباس صفوی ساخته شده است. یکی از شاهکارهای معماری جهان و بسیار شگفت‌انگیز است. استحکام این پل در رطوبت بیشتر است و یکی از دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی به شمار می‌رود.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۲۴. حمام سلطان امیر احمد، کاشان

حمام سلطان امیراحمد

تمام حرارت این حمام از شعله‌ای کوچک تهیه می‌شود که به وسیله کانال‌هایی به نقاط مختلف انتقال می‌یابد. این بنا مربوط به دوران قاجار در کاشان است. معماری آن تلفیقی از هنر معماری عصر سلجوقی و قاجار است. شهرت این حمام به خاطر کاشی‌ها و گچ‌کاری بی‌نظیرش است.

رزرو آنلاین هتل

۲۵. قره‌کلیسا، کلیسای تادئوس مقدس، در نزدیکی ماکو

قره‌کلیسا

این کلیسا در استان آذربایجان غربی است. در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و نام آن برگرفته از تادئوس یکی از حواریون مسیح است که برای تبلیغ دین مسیحیت به جنوب فلات ارمنستان آمده بود. قرا نیز در زبان ترکی به معنای سیاه است و به دلیل استفاده از سنگ‌های سیاه در ساخت این بنا آن را قره کلیسا نیز می‌نامند.

رزرو آنلاین هتل

۲۶. خانه‌ طباطبایی‌ها، کاشان

خانه‌ طباطبایی‌ها

خانه طباطبایی‌ها را حاج سید جعفر طباطبایی از بازرگانان نطنزی مقیم کاشانی بنا کرده است. گچ‌بری‌ها و نقاشی‌های بی‌نظیر آن از عوامل اصلی شهرت این بناست.

رزرو آنلاین هتل

۲۷. تیمچه، کاشان

تیمچه

تیمچه یا کاروان‌سرای امین‌الدوله از بناهای معماری و تاریخی دوران قاجار در بازار کاشان است. در گذشته از این مکان برای خرید و فروش اجناسی چون فرش و قالیچه استفاده می‌شد. در زیر سقف این کاروان‌سرا حوضی بزرگ وجود دارد، که طراحی بی‌نظیر آن را جلوه‌گر می‌سازد.

رزرو آنلاین هتل

۲۸. آرامگاه حافظ، شیراز

حافظیه

حافظیه در شمال شهر شیراز و جنوب دروازه قرآن قرار‌ دارد و آرامگاه حافظ در آن واقع شده است. آندره گدار در اوایل دوره‌ی پهلوی به ایران وارد شد. او معمار و باستان‌شناس فرانسوی بود که با حمایت دولت وقت، یادمان بنای حافظ را با الگوبرداری از عناصر معماری اسلامی-ایرانی به صورت کلاه‌فرنگی در وسط باغی سرسبز ایجاد کرد. حافظیه مکانی فوق‌العاده برای جمع شدن عشاق شعر و ادب است.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۲۹. بازار وکیل، شیراز

بازار وکیل

بازار وکیل مربوط به دوره‌ی زندیه در شیراز و یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی است. این بازار دارای ۵ در بزرگ است که در چهارسوی آن، جا گرفته است. بازار وکیل یکی از بهترین آثار به جای مانده از کریم‌خان زند است و در کنار آن مکان‌های دیگری چون حمام تاریخی وکیل نیز قرار دارد. این حمام از بیشترین اصول معماری زمان خود برخوردار بوده است. در زیر گنبد آن نقوش آهک‌بری زیبایی است که داستان‌های آنها از مذهب، سنت، علایق و رؤیاهای این دیار سرچشمه می‌گیرد.

رزرو آنلاین هتل شیراز

۳۰. کلیسای جامع وانک، اصفهان

کلیسای جامع وانک

وانک در زبان ارمنی به معنی صومعه است. این کلیسا در محله‌ی جلفای اصفهان واقع شده و از کلیساهای تاریخی ارمنیان اصفهان است که در زمان شاه عباس دوم بنا شده است. ارمنیان اصفهانی هنوز هم از این کلیسا استفاده می‌کنند. رنگ طلایی زیبای سقف و نقاشی‌های منحصربه‌فرد، این کلیسا را به شدت خاص و زیبا ساخته است. درِ این کلیسا همواره به روی بازدیدکنندگان باز است.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۳۱. قلعه رودخان، فومن

قلعه رودخان

بر فراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن در روستای زیبای رودخان، قلعه‌ای زیبا از میان انبوه مه مشاهده می‌شود. قلعه رودخان متعلق به دوره‌ی سلجوقیان است. ساخت این قلعه در دوران ساسانیان صورت گرفته است. باید مسیر ۱٫۵ کیلومتری تا حلقه را از طریق پله‌های احداث‌شده طی کرد. طی‌کردن پله‌ها حدود یک ساعت زمان می‌برد و به همین خاطر این سلیقه را هزار پله نیز می‌نامند. بعد از بازدید از قلعه رودخان حتما به رشت بروید و غذاهای بی‌نظیر گیلانی مانند کباب ترش خوشمزه و درجه‌یک را امتحان کنید.

رزرو آنلاین هتل

۳۲. خانه تاریخی بخردی، اصفهان

خانه تاریخی بخردی

خانه تاریخی بخردی در محله سنبلستان یا شمال شهر اصفهان کنونی واقع شده است. خانه تاریخی بخردی تنها و اولین خانه تاریخی دوره‌ی صفویه است که به عنوان اقامتگاه سنتی در ایران مورد استفاده قرار گرفته است. این خانه از آثار اوایل دوره صفویه بوده است و با گذشت زمان در آن تغییرات و تحولاتی به وجود آمده است. تزئینات خانه تاریخی بخردی دارای اصالت، خلوص و سادگی سبک معماری اوایل دوره صفویه هستند.

رزرو آنلاین هتل اصفهان

۳۳. گنبد سلطانیه زنجان

گنبد سلطانیه

گنبد سلطانیه مقبره الجایتو است و از آثار مهم معماری ایرانی و اسلامی به شمار می‌رود. گنبد سلطانیه در فهرست‌ آثار میراث جهانی به ثبت رسیده است. گفته می‌شود در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از این گنبد الگوبرداری شده است. این بنا شامل ۸ ایوان و ۸ مناره است که گفته می‌شود از ۸ در بهشت یا درهای نیکی الگو گرفته است.

رزرو آنلاین هتل

۳۴. هتل لاله صخره‌ای کندوان، تبریز

هتل لاله صخره‌ای کندوان

هتل صخره‌ای کندوان هتلی است در دل طبیعت و با اصول معماری بی‌نظیر صخره‌ای، بسیار زیبا جلوه می‌کند. این هتل ۴۰ اتاق سنگی طبیعی در روستای تاریخی و دیدنی کندوان دارد. این منطقه‌ی زیبا با داشتن محیط زیست بکر و ویژه، آب و هوایی پاک و طبیعتی سرسبز، یکی از بی‌نظیرترین و دیدنی‌ترین مکان‌های ایران از دیدگاه جهانگردان خارجی است. آب معدنی گوارا از دیگر جاذبه‌های شگفت‌انگیز این مکان است.

رزرو آنلاین هتل

۳۵. برج طغرل، شهر ری

برج طغرل

برج طغرل از آثار به جا مانده از دوره‌ی سلجوقیان است. ارتفاع برج حدود ۲۰ متر است. این برج شبیه عقربه‌های ساعت است. ولی می‌توان از روی تابش آفتاب بر روی کنگره‌های آن، زمان را تشخیص داد. از دیگر مکان‌های فوق‌العاده دیدنی می‌توان شهر زیبای ماسوله و جنگل‌های مه‌گرفته و زیبایش، کاخ گلستان، بازار تبریز از قدیمی‌ترین و بزرگترین بناهای جهان، کاروان‌سرای زین‌الدین، مقبره فردوسی گرانقدر و چهل ستون را نام برد.

رزرو آنلاین هتل

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. امیر می‌گوید

  بازار تبریز که خیلی زیباست و ثبت جهانی هم هست و هم همیشه خیلی توریست داره، جایی بین این ۳۵ تا نداشت؟

  1. راشین درویش می‌گوید

   سلام دوست عزیز؛
   مطمئنا همینطوره که شما فرمودین اما این مقاله در مورد دیدگاه اکثریت افرادی بوده که از ایران بازدید کردن و با توجه به زمان محدودی که برای گشت و گذار تو ایران دارن شاید وقت کمی داشتن که به بازار زیبای تبریز سری بزنن، ممنون که این مکان خوب رو به ما و مخاطبای چطور پیشنهاد دادین.