استفاده از اپلیکیشن سفارش خودرو یا خودروی شخصی؛ کدام‌یک به صرفه‌تر است؟

در سال‌های اخیر بارها دیده‌ایم که کسب‌وکارهای سنتی جای خود را به نمونه‌ای نوین با سازوکار جدید داده‌اند. اپلیکیشن‌هایی مانند اسنپ از جنس همین اتفاقات است که به‌خوبی توانسته جای خود را در زندگی روزانه‌ی مردم باز کند. شاید برای شما هم سؤال باشد که استفاده‌ی روزانه از این اپلیکیشن‌ها برای مراجعه به محل کار و منزل و غیره به‌صرفه‌تر است یا خودروی شخصی؟

پرده‌ی اول: استفاده از خودروی شخصی

فرض را بر این می‌گذاریم که شما صاحب یک خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ هستید و در ماه در حدود ۱٫۵۰۰ کیلومتر سفر درون‌شهری برای رفت‌وآمد به محل کار، میهمانی و غیره دارید. نگهداری و استفاده از خودرو هم، برای شما هزینه‌های مختلفی دارد.

بنزین

در حال حاضر بنزین عادی یورو ۴ با قیمت لیتری ۱۰۰۰ تومان و بنزین سوپر با هزینه‌ی لیتری ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شود. با فرض استفاده از بنزین عادی و مصرف ۸ لیتر در صد کیلومتر هزینه‌ی بنزین شما در ماه در حدود ۱۲۰ هزار تومان و در سال ۱ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان خواهد شد.

روغن و فیلترها

به‌طور معمول باید هر ۶۰۰۰ کیلومتر روغن را تعویض کرد و هر ۲ مرتبه یک‌بار، تعویض روغن را با سرویس کامل انجام داد. بنابراین میانگین خرج تعویض روغن و فیلترهای خودروی شما در یک سال ۳۰۰ هزار تومان خواهد بود.

بیمه‌ی سالیانه

بیمه‌ی شخص ثالث از جمله هزینه‌های اجباری تمام خودروهای سواری است که برای شما در سال حدود ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان هزینه در بر خواهد داشت.

سایر هزینه‌ها و خواب سرمایه

علاوه بر موارد ذکر شده، گاهی شما با هزینه‌های ریزودرشت دیگر مثل هزینه‌ی پارکینگ، کارواش، احتمال تصادف و تعمیرات کلی و جزئی، و… مواجه خواهید شد که حداقل ماهانه ۱۰۰٫۰۰۰ تومان و سالانه یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برای شما هزینه دارد. علاوه بر آن خودروی ۲۰۶ تیپ ۲ در حدود ۳۲ میلیون تومان قیمت دارد که سود سرمایه‌گذاری در بانک با سود سالانه ۱۵٪ ماهانه ۴۰۰٫۰۰۰ تومان و در سال ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

هزینه استهلاک خودرو و کاهش قیمت

یکی از بزرگترین هزینه‌های خرید خودرو،‌ کاهش قیمت آن در طول زمان است که جدا از هزینه خواب سرمایه است. مثلا اگر خودرو شما ۳۲ میلیون تومان قیمت داشته باشد و شما بین ۱۵ تا ۲۵ هزار کیلومتر در سال اول با آن رانندگی کنید و هیچ تصادفی نداشته باشید، قیمت خودرو شما به ۲۸ تا ۲۹ میلیون تومان در انتهای سال کاهش می‌یابد. این با این فرض است که هیچ خراشی روی ماشین شما نیفتاده است و تصادفی نداشته‌اید. پس به طور میانگین ۴ میلیون تومان هزینه در این بخش اضافه می‌شود. تقریبا هر سال اگر تصادفی نداشته باشید بیش از ۱۰ درصد از قیمت خودرو را از دست خواهید داد. البته همانطور که می‌دانیم در ایران و خصوصا تهران، سالم نگه داشتن خودرو به طور صد در صد که هیچ تصادف کوچک یا بزرگی نداشته باشد تا حد زیادی مشکل است و این هزینه معمولا بیشتر از عدد مذکور است.

مجموع هزینه‌ها

در نهایت با در نظر گرفتن هزینه‌های اصلی شما برای استفاده از خودروی شخصی در ماه حدودا ۱ میلیون و هفتاد هزار تومان و به‌صورت سالیانه در حدود ۱۲ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان هزینه خواهید کرد.

پرده‌ی دوم: استفاده از اپلیکیشن سفارش آنلاین خودرو

در حال حاضر به‌صورت میانگین هر سفر با این اپلیکیشن‌ها با احتساب هر سفر ۱۵ کیلومتر هزینه‌ای در حدود ۱۰ هزار تومان در بر دارد. با احتساب ۱۰۰ سفر در ماه یا همان ۱۵۰۰ کیلومتر در ماه این هزینه در ماه در حدود ۱ میلیون تومان و در سال ۱۲ میلیون تومان خواهد بود.

کلام آخر

با یک حساب سرانگشتی می‌توان دریافت که هزینه‌های رفت‌وآمد با استفاده از سرویس‌های حمل‌ونقل هوشمند مثل اسنپ در بلندمدت برای شما بسیار کمتر از خودروی شخصی است. این در حالی است که علاوه بر هزینه‌ی رفت‌وآمد، از خستگیِ ناشی از رانندگی در ترافیک و یافتن جای پارک خودرو در امان خواهید بود. مهم‌تر از آن، صرفه‌جویی در زمان شماست که در طول یک سال استفاده از این اپلیکیشن‌ها مقدور خواهد شد، زمانی که هیچ قیمتی نمی‌توان روی آن گذاشت. اگر روزی دو ساعت در ترافیک ماندنِ شما به دو ساعت زمان برای مطالعه و گوش‌دادن به کتاب صوتی تبدیل شود، یا روزی نیم ساعت به‌دنبال جای پارک گشتنِ شما در نزدیکی محل کار به فرصتی برای زودتر رسیدن به سر کار تبدیل شود یعنی بهبود زندگی شما. این حسن را نمی‌توان با پول اندازه‌گیری کرد. اگر می‌خواهید درباره‌ی این سبک اپلیکیشن و اینکه چرا برای شما مفید است بیشتر بدانید مقاله ی « ۶ دلیل مهم برای دانلود اپلیکیشن سفر درون‌شهری مانند اسنپ » را مطالعه کنید.

از طرفی سرویسی همچون اسنپ شرایطی را فراهم آورده که با دعوت از دوستان سفر رایگان به شما هدیه می‌دهد یا با کدهای تخفیف، سفری از همیشه به‌صرفه‌تر به شما می‌بخشد.

نظر شما در این رابطه چیست؟ آیا استفاده بهتری برای پول خود می‌توانید بیابید یا دوباره ترجیح می‌دهید که خودرو شخصی خریداری کنید؟

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 26 دیدگاه)
  1. نوشان می‌گوید

    عالیه

  2. قاسم می‌گوید

    از سیستم حمل و نقل استفاده کرده و بسیار راضی هستم

  3. بهرام / اهواز می‌گوید

    ایکاش اهواز هم اسنپ داشت