راه حل شما برای پیشگیری از کودک‌آزاری و کاهش آمار تجاوز به کودکان در جامعه چیست؟

3

در تعریفی ساده کودک آزاری به مجموعه رفتارهای انجام شده توسط فرد دیگر گفته می شود که منجر به آسیب های جدی به کودک و در برخی مواقع منجر به مرگ او می شود .انواع مختلفی ازکودک آزاری وجود دارد مانند :

-کودک آزاری خانوادگی (رفتارهایی که موجب رنج کشیدن روحی و جسمی کودک در روابط خانوادگی می شود .مانند : اعمال خشونت ، تهدید ، تحقیر ، عدم توجه کافی و مراقبت ،اعمال کنترل های افراطی و بیمارگونه و …)

-کودک آزاری جنسی (که به دو صورت است : -مستقیم مانند : لمس بدن کودک ، تجاوز ، ترغیب کودک به انجام فعالیت های جنسی و… ؛ – غیر مستقیم مانند : پخش تصاویر عریان و فیلم های نامناسب از کودک و …)

-کودک آزاری آنلاین ( آسیب های روحی بازی های آنلاین ، شبکه های اجتماعی و ..)

-کودک آزاری فیزیکی (آسیب رساندن به کودک مانند : شکستگی استخوان ، کبودی و …)

 

راه های پیشگیری :

۱– ایفای نقش پدر خوب / مادر خوب

وجود روابط محترمانه و صمیمانه بین والدین ، استفاده بیشتر از کلمات مودبانه و جملات تحسین آمیز با هدف تشویق کودک در استمرار رفتارهای خوب ،و عدم ایجاد احساس گناه در کودک برای انجام رفتارهای بد .

خشونت آینه خشونت است ، پس الگو های رفتاری خوب و مثبتی باشید .

 

۲-نظارت بر فعالیت های اینترنتی کودک

کنترل بر بازی های آنلاین و سایر فعالیت های کودک در شبکه های اجتماعی و …

 

۳-ایجاد مراکز حمایت از کودکان

ایجاد چنین مراکزی به منظور پیشگیری ،مقابله و رسیدگی به گزارشات کودک آزاری و خدمات ارجاعی مانند : ارتقاء سطح آگاهی والدین با برگزاری دوره های آموزشی و درمان کودک بیمار طی جلسات درمانی و ….

۴-توجه بیشتر به کودکان خاص

مانند کودکان اوتیسم ، کودکان سندروم داون ، کودکان عقب مانده ی ذهنی ،کودکان بدسرپرست و یا بی سرپرست و….

 

۵-شناسایی علائم در کودک و عدم ایجاد احساس شرم و گناه در کودک

کودک درک روشنی از اشتباه ندارد ، از این رو در بیشتر موارد کودک آزاری جنسی ؛ کودک دچار احساس ترس ، گناه و شرم در مواجه با والدین می شود و به انزوا و مخفی کردن موضوع روی می آورد .با بروز رفتارهایی مانند : افسردگی ، ترس از افراد بالغ ، تغییر ناگهانی الگوی خواب ، ترس های غیر طبیعی ،سوزش معده و سر درد ، بروز رفتارهای جنسی نا مناسب در کودک و …. مورد کودک آزاری به مراکز حمایت از کودکان گزارش شود و مراحل درمانی کودک به درمانگری با تجارب کافی محول گردد .

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

3 دیدگاه
 1. ellie 88 می‌گوید

  محدودیت ۵۰۰ کلمه ای مانع از بسط کامل مباحث شده ، و البته به نظر بنده مقاله اموزشی باید بدون حاشیه نویسی و ارائه مباحث به صورت شفاف باشه .
  ممنون از نظراتتون

 2. عسل می‌گوید

  به مسائل آموزشی والدین و کودک اشاره ای نشده و راه حلی اساسی جهت اعمال در محیط های بیرون ازخانواده ذکر نشده

 3. اشكان می‌گوید

  بسيار عالى