“بهشتی” بودن یا نبودن، مسئله این است!

1

“بهشت زیر پای مادران است، نه کارمندان!” وقتی برای اولین بار این جمله را خواندم مادرانی را متصور شدم که در کنار مادر بودن به جامعه خود نیز خدمت می کنند.آنها سعی دارند برای جامعه مفید باشند و این در تضاد با مادر بودن آنان نیست. مادر من نمونه ای است از همه زنان این جامعه که در کنار مادر بودن در جامعه خود نیز مفید هستند. اما وجود چنین دیدگاه هایی باعث مایوس شدن همه بانوان شاغل، چه مادر باشند و چه نباشند، می گردد. حال سوالی که مطرح می گردد اینست چرا برخی افراد چنین تفکری دارند؟ به نظر بنده دلیل اصلی اینست که افراد جامعه ما در ضمیر نا خود آگاه خود موثر بودن زن در جامعه را قبول ندارند و این امر موجب می گردد که نگاه جامعه به مقوله “زن و کار” همان نگاه 100 سال پیش باشد. پس چه باید کرد تا جامعه با تمام وجود بپذیرد که زنان هم می توانند مانند مردان موثر باشند؟ در زیر چند راهکار را برای پایان دادن به این تبعیض جنسیتی ارائه داده ام:

  1. از بین بردن برخی باور های غلط:
  • تنها وظیفه زنان انجام امور خانه و تربیت فرزندان است.

شاید 100 سال پیش این باور بنا بر نیاز های جامعه درست بود ولی امروز بدلیل پیشرفت روز افزون جامعه مشارکت زنان در جامعه امری ضروری می باشد. زیرا که یک جامعه برای پیشرفت به همه اعضای خود نیاز دارد.

  • مردان نسبت به زنان مدیران بهتری می باشند.

یکی از مخربترین باور هایی که می تواند زنان را از عرصه های مدیریتی جامعه بدور نگاه دارد، داشتن نگاه جنسیتی نسبت به مدیریت است. عموما در جوامع در حال توسعه و توسعه نیافته زنان را بدلیل داشتن برخی تفاوت ها نسبت به مردان ضعیف تر می دانند که باعث به دور ماندن زنان از پست های مدیریتی می شود که در نهایت به ضرر خود جامعه تمام می شود.

  • مادران خانه دار فرزندان بهتری تربیت می کنند.

متاسفانه این باور غلط باعث ضربه زدن به بانوان شاغل در جامعه می شود. چرا که ذهنیتی در عموم جامعه ایجاد می کند که باعث می شود دید منفی نسبت به عملکرد تربیتی زنان شاغل داشته باشند. ولی این نکته مهم باید در نظر گرفته شود که زنان شاغل بدلیل مواجه با اتفاقات گوناگون در درون جامعه تجربیات زیادی کسب می کنند که می توانند به کمک آن تجربیات فرزندان خود را بهتر تربیت نمایند.

  1. آموزش و تربیت مدیران زن

برای آنکه مدیران قدرمتند و توانمد در عرصه های مدیریتی داشته باشیم باید زمینه سازی های مناسب انجام پذیرد. یکی از مهمترین بستر سازی های لازم برای داشتن مدیران موفق آموزش آنان می باشد. از آنجایی در جوامعی نظیر جامعه ما برخی پیش فرض های غلط در باره زنان وجود دارد باید نگاه ویژه ای به تربیت مدیران زن داشته باشیم. به طور مثال می توان با آموزش مدیریت به دختران در مدرسه و حتی خانه چگونه مدیریت کردن را در آنان نهادینه کرد. این کار علاوه بر کمک به موفق بودن آنان در امر مدیریت باعث افزایش روحیه در آنان می شود.

  1. متوقف کردن نگاه ابزاری-سیاسی به زنان در جامعه

در سال های اخیر مشاهده شده است که دولت ها بعد از به روی کار آمدن اقدام به انتصاب بانوان در برخی از پست های مهم دولتی می کنند. اگر به صورت سطحی به مسئله نگاه کنیم امری بسیار خوب به نظر می رسد ولی اگر عمیق تر به این قضیه نگاه کنیم در می یابیم که این کار بیشتر برای کسب محبوبیت دولت در میان اقشار تحصیل کرده و روشن فکر جامعه است. فرض کنید یکی از این بانوان در کار خود به هر دلیلی موفق نباشد و نتواند وظیفه خود را به نحو احسن انجام دهد؛ در دوره های بعدی به دلیل عدم وجود بستر سازی های مناسب انتصاب بانوان در رده های بالای مدیریتی بسیار سخت تر خواهد بود. پس بهتر است دولت های به جای استفاده از بانوان برای کسب محبوبیت بیشتر به فکر بستر سازی برای حضور آنان باشند.

و در پایان جامعه ما جامعه ای در حال پیشرفت است و برای پیشرفت به همه اعضا نیاز داریم و این امر محقق نخواهد شد مگر با بستر سازی های مناسب. پس بهتر است به جای زیر سوال بردن فعالیت زنان در جامعه زمینه را برای فعالیت بیشتر آنان در جامعه مهیا سازیم.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

۱ دیدگاه
  1. شیرین فاکسی می‌گوید

    فقط آخرین گزینه ای که عنوان کردید در ارتباط با موضوع مقاله بود ولی سایر مواردی که عنوان شده خارج از بحث است