این آزادی خاص در ایران گردشگران را شگفت‌زده می‌کند! (رتبه سوم مسابقه)

18

اگر خیال کرده‌اید کسی که بلیط مسافرت به ایران را می‌خرد، از حال و هوای ایران بی‌خبر است، سخت در اشتباهید! اغلب گردشگرهایی که من با آن‌ها سروکار داشته‌ام، حداقل صفحه‌ی مربوط به ایران را در ویکیپدیا خوانده بودند. می‌دانستند شاه که بود و امام خمینی برای ایران چه کرد. می‌دانستند داشتن حجاب برای بانوان الزامی است و نوشیدن الکل غیرقانونی. اما همیشه در مسافرت به یک کشور جدید چیزهایی وجود دارد که آدم را شگفت‌زده می‌کند!

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

اگرچه قوانین کشورها در کلیّات تقریبا مشابه هم هستند، اما در بسیاری از جزئیات باهم متفاوت و گاه در تضادند. در این بین، گردشگرهایی که فکر می‌کردند همه چیز را در مورد ایران می‌‌دانند، با شنیدن این آزادی خاص در ایران دود از کله‌ّهایشان بلند می‌شد! نخست فکر می‌کردند قصد دارم سرکارشان بگذارم، یا حتی آن‌ها را به دردسر بیندازم! حتی یک‌بار وقتی به یک گردشگر هلندی اصرار کردم خودش امتحان کند تا به صدق گفتار من ایمان بیاورد، جوری به من نگاه کرد، انگار که حرف نامربوطی در مورد ناموس‌اش زده باشم! من هم برای اینکه مطلب را به این دوست هلندی تفهیم کنم، برایش توضیح دادم که این آزادی خاص در ایران تقریبا چیزی مشابه آزادی مصرف ماریجوانا در هلند است! شاید تا حالا حدس زده باشید که منظور من از آزادی خاص در حقیقت نبود قانون کپی رایت و عدم حفظ حقوق مادی و معنوی آثار در ایران است. در ایران شما به راحتی می‌توانید یک نرم‌افزار چند ده دلاری را دانلود کنید و بدون پرداخت حتی یک ریال، از خدمات آن لذت ببرید! می‌توانید فیلم‌ها و سریال‌های روز ایران و جهان را دانلود کنید و جز هزینه‌ی ترافیک دانلود، نیازی به پرداخت هیچ هزینه‌ی دیگری نیست! دانلود تولیدات موسیقی هم که برای کاربران ایرانی به یک عادت تبدیل شده است! نه پلیس کاربران را بازداشت می‌کند و نه خود کاربران وجدان-درد می‌گیرند!

در کشورهای دیگر خبری از این دانلودهای مجانی نیست. هر نرم‌افزار، کتاب، موسیقی یا فیلمی که به صورت غیرقانونی دانلود شده باشد قابل پیگیری و اقامه‌ی دعوی است. قوانین در سایر کشورها به حدی سختگیرانه است که کسی جرأت دانلود غیرقانونی هیچ اثر فرهنگی را ندارد.

به همین دلیل هم وقتی به یک گردشگر خارجی می‌گویید که می‌تواند بدون پرداخت حتی یک دلار، تمام قسمت‌های سریال محبوب بازی تاج و تخت را از تورنت دانلود کند، انگار که دنیا را به او داده‌اید. احتمال دارد از خوشحالی حتی بال دربیاورد و بالای سرتان دور افتخار بزند!

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

18 دیدگاه
  1. pouya می‌گوید

    واقعا خلاقانه بود.

  2. پاییز می‌گوید

    فقط اینکه یکم سخت تر کنید مراحل رای دادن و ثبت نام تو این سایت و :)))))

  3. Zahra می‌گوید

    تاثیر گذار و تامل برانگیز