تناقض (رتبه دوم مسابقه)

5

عجیب ­ترین! قطعا وقتی یک گردشگر برای اولین بار به ایران می آید تعداد موارد عجیبی که با آن­ها روبه ­رو می ­شود به ­قدری است که کار را برای انتخاب یکی از آن­ها به­ عنوان عجیب ­ترین هم برای او و هم برای کسی که خودش را جای او می­ گذارد سخت می­ کند.

پرفروش‌ترین کفش‌های ورزشی مردانه

باور دارم گردشگری که ایران را به ­عنوان مقصد سفرش انتخاب می­ کند دچار نوعی تناقض دوگانه می­ شود، تناقضی که بخش اولش مربوط به خود آن شخص و بخش دوم ناشی از رفتارهای ماست.

معمولا هر شخص از هر نقطه ­ای از جهان که ندیده باشد تصویری (خواه درست یا نادرست) در ذهنش می­ سازد. تناقض اول در همین تصویر و تصوری است که شخص گردشگر از پیش در ذهنش ساخته و با واقعیت تفاوت اساسی دارد و غالبا در همان روزهای اول اقامتش این تفاوت­ ها برایش آشکار می­ شوند. بسیاری از این تناقضات را خودمان یا شنیده ­ایم یا خوانده ­ایم، به طور مثال می­ گویند ایران مدرن­ تر از تصوراتم است، یا ایران بر خلاف تصوراتم فقط خشک و کویری نیست، یا ایران به گونه ­ای نیست که دسته­ های سربازان و گاردهای امنیتی در هر خیابانی حالت آماده باش به خود گرفته باشند. اعتقاد من این است که عموما این تناقضات وقتی در ذهن آن گردشگر ایجاد می­ شود تناقضی است در جهت مثبت.

اما تناقض نوع دوم را زیاد جالب و مثبت نمی­ بینم. ساده ­ترین این نوع تناقض در برخوردهای روزمره ­ی ما برای شخص گردشگر قابل شناسایی است. برای نمونه وقتی هنگام درخواست تاکسی تلاش زیاد و گاها درگیریِ لفظی میان چند راننده را برای تصاحب خودش می­ بیند ولی درون تاکسی با برخورد گرم راننده مواجه می ­شود به این فکر می­ کند که آیا ایرانی پرخاشگر است یا با محبت و مهربان؟ یا در نمونه ­ای دیگر: فرهنگِ عمومی. به­ طور مثال هنگام رانندگی وقتی تمام اتومبیل­ ها را می­ بیند که پشت چراغ قرمز منتظر می­ مانند اما هنگامی که چراغی در کار نباشد جاده را با پیست اتومبیل­ رانی اشتباه می­ گیرند دچار این تناقض می­ شود که آیا ایرانی شخصیتی منظم و قانون ­مدار دارد یا آنارشیست است و حتما باید “برادر بزرگ” او را کنترل کند؟

برای من که در همین کشور زندگی می­ کنم هنوز این تناقض رفتاریِ موجود در جامعه سوال بزرگی است. این ­که آیا ما مردم شادی به حساب می­ آییم یا غمگین؟ مهربانیم یا عاصی و کلافه؟ متمدنیم یا سطحی؟ معترضیم یا راضی؟

از نگاه من عجیب ­ترین موردی که یک گردشگر در ایران با آن روبه ­رو می­ شود همین تناقضاتِ رفتاریِ ماست.

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 دیدگاه
 1. سینا لاله بخش می‌گوید

  خیلی جالب هست مقاله تون

  موفق باشید

 2. شایان می‌گوید

  بنظر من از لحاظ نوشتار و محتوا دو مقاله از این ده مقاله‌ای که انتخاب شدن قوی‌تر بودن که من به این مقاله رای دادم. ضمنا نویسنده‌ی یکی از مقالات از نویسندگان سایت هستند، بنظرم اگه اینطور نمیشد و فرصت به یکی دیگه از شرکت کننده‌ها میرسید بهتر بود.

 3. حنان می‌گوید

  عالي