حداکثر یک کلمه “ایران”

2

در دنیای ما از بدو تولد با مواجه شدن با محیط طرحواره هایی در ذهن ما نسبت به اطراف و اطرافیان ایجاد میگردد که هر زمان نام آن شخص یا مکان یا شی به گوش ما میخورد بلافاصله نماد اصلی آن در ذهن ما تداعی میگردد و میتوانیم تعریفی از آن ارائه دهیم.
ایران کشوری که شنیده ها در مورد آن به مراتب بیشتر از دیده هاست.
نمادی که با شنیدن اسم ایران در ذهن مردم کشورهای دیگر پدیدار میشود چیست؟
در تمام دوران رسانه ها یکی از تاثیر گذار ترین قدرت ها برای جهت دادن به افکار عمومی برگزیده شده اند. رسانه ها اساس این قابلیت را دارند که ذهن و افکار و جهان بینی خوانندگان و بینندگان و کاربران را تحت تاثیر قرار دهند یا هدایت کنند، اما بر اعمال مخاطبان خود توانایی اعمال زور و اجبار عینی و مستقیم را ندارند. از این رو زمانی که شخصی به عنوان توریست وارد کشور ایران میشود ابتدا به شدت با کنجکاوی به دنبال حل تناقض های ذهنی خود و تصویر ساخته شده در رسانه ها از ایران و ایرانی خواهد بود.
دو دیدگاه بسیار مهم در رابطه با کشور ایران از نظر یک توریست مطرح است؛ اول بحث تروریسم بودن و بی امنی ایران و دوم مبحث مهم جایگاه زنان و پوشش زنان ایرانی است.
با توجه به اینکه در ابتدای ورود به یک فضای جدید ما ابتدا از مشاهدات عینی خود کمک میگیریم بنابراین بحث پوشش زنان در ایران برای توریست های خارجی در اولویت قرار میگیرد که در بدو ورود آن را مشاهده میکنند و با ایران رسانه ای مقایسه خواهند کرد.
ایران از محدود کشورهایی است که در آن حجاب اجباری است و زمانی که بحث اجبار مطرح میگردد در کنار آن ذهنیت به سمت سرکوب و سرخوردگی نیز گرایش پیدا میکند. بنابراین حجاب اجباری در واقع یک دیدگاه منفی نسبت به جایگاه زن برای افرادی که در قانون آنها بحث حجاب مطرح نیست ایجاد خواهد کرد.
بنابراین این تناقض در زمان ورود به شدت افراد را تحت تاثیر قرار میدهد اما اینجاست که باید بگوییم؛
به فشن شوی ایران خوش آمدید..
از اولین شهرهایی که یک توریست به آن سفر میکند پایتخت یک کشور است که نشان دهنده فرهنگ و سبک زندگی غالب است. با ورود توریست به تهران و مشاهده سبک پوشش اغلب زنان و میزان استفاده از لوازم آرایشی بین آنان ابتدا به اولین و عجیب ترین تناقض بین ایران واقعی و ایران رسانه ای برخورد میکند و سپس با کنجکاوی به مسائل دیگر میپردازد. بحث امنیت ایران و مهمان نوازی ایرانی ها در واقع مباحث کلامی و رفتاری است که بعد از مشاهدات عینی قرار میگیرد و یک توریست به واسطه حل کردن اولین تناقض به سراغ مورد های بعدی و تجربه آن ها خواهد پرداخت.
و در انتهای سخن توجه شما را به جمله جالب یک توریست اسپانیایی (خانوم ۳۴ ساله) جلب میکنم که نگاه جالبی به موضوع پوشش خانوم ها در ایران داشت؛
” احساس میکنم دختران ایرانی هر روز در حال رفتن به مهمانی هستن”

 

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 دیدگاه
 1. Hossein99d می‌گوید

  درود بر شما.
  با تشکر از انتقاد شما نسبت به بخشی از مطلب. لازم هست چند مورد را متذکر بشم:
  اول اینکه مقاله هایی از این دست به دنبال اهدافی مهمتر هستند و مطمئناً مطالبی که بصورت کپی برداری ارائه نمیشن و برگرفته از تجارب و افکار نویسنده هستند گاها حساسیت خاص روی تک تک جملات اعمال نمیشه.
  و دوم نوع نگارش شما ظاهراً ناراحتی از این داره که مقاله شما به مرحله پایانی راه پیدا نکرده ولی امیدوارم در مراحل زندگی نوع نگاهتون رو به معنای موفقیت و شکست تغییر بدین تا شاهد رشد شخصی شما هم باشیم.
  پاینده باشید.

 2. علی می‌گوید

  ایران کشوری که شنیده ها در مورد آن به مراتب بیشتر از دیده هاست.

  اول بحث تروریسم بودن و بی امنی ایران و دوم مبحث مهم جایگاه زنان و پوشش زنان ایرانی است.

  :)) عالی‌اند این جمله‌ها! «تروریسم بودن» :))) بی‌امنی :))))))) دمتون گرم دمتون گرم …

  طرف یه جملۀ ساده، جمله چیه؟ یه اصطلاح ساده رو نمی‌تونه درست بنویسه بعد مقاله‌اش برتر می‌شه؟
  سایر به‌اصطلاح «مقالات» راه یافته هم دست‌کمی از شاهکار این دوستمون ندارن.
  تو مسابقه با این ذهنیت شرکت کردم که فکر می‌کردم سایت واقعاً دنبال خلاقیت و نویسنده‌های خوبه… حالا از بابت جور شدن سوژۀ خنده خوشحالم… آدم باید همیشه نیمۀ پر لیوان رو ببینه
  :)))) دمتون گرم واقعاً. زنده و پاینده باشید و به انتخاب‌های خوب خود ادامه بدید.