پینت بال و هر آنچه درباره این ورزش مهیج باید بدانید

0

پینت بال ورزش مهیجی است که در کشور ما نیز علاقه‌مندان زیادی دارد. اگر شما هم جزو افراد تازه‌کار هستید یا می‌خواهید اطلاعات‌تان را درمورد این ورزش بیشتر کنید، با ما همراه باشید.

سؤالات رایج درباره‌ی ورزش پینت بال

۱. پینت بال چیست؟

گلوله‌ی پینت بال یک توپ ژلاتینی کروی است که حاوی رنگ محلول در آب است که پس از برخورد می‌ترکد. این گلوله توسط یک تفنگ با مکانیزم بادی و با سرعت ۲۶۰ تا ۳۰۰ فوت بر ثانیه شلیک می‌شود. پینت بال ورزش پنهان‌شدن، پیداکردن و شلیک به حریف است و ورزشی است که همه از سن ۱۰ سال به بالا می‌توانند آن را بازی کنند. از طرفی پینت بال یک ورزش خیلی ایمن است. به‌خصوص نسبت به موتورسواری و اسکیت‌سواری. پوشیدن لباس محافظ مانند ماسک، کلاه ایمنی، پد زانو و … برای تمام شرکت‌کنندگان بازی اجباری است. همچنین ورزشکاران زیادی دارد و در تمام دنیا، افراد مشغول بازی کردن هستند.

۲. آیا انجام این ورزش باعث ایجاد درد می‌شود؟

گلوله های پینت بال

بیشتر از اینکه عامل درد مطرح باشد، عامل غافل‌گیری است که شما را شگفت‌زده می‌کند. میزان درد بستگی به لباسی دارد که پوشیده‌اید. اگر گلوله‌ی پینت بال پس از برخورد به بدن کمانه کند، درد آن نسبت به زمانی که گلوله پس از برخورد متلاشی می‌شود، بیشتر خواهد بود. همچنین اگر لباس تنگ بپوشید، درد آن بیشتر خواهد بود. اما برای افرادی که تجربه‌ی بیشتری دارند، این دردها عادی شده است. از طرفی میزان آدرنالین ترشح‌شده در حین بازی نیز به کمک شما می‌آید.

۳. آیا افراد زیادی پینت بال بازی می‌کنند؟

بسته به اینکه چه روزی به میدان مسابقه بروید، این موضوع متفاوت است. اما عموما افراد زیادی بازی می‌کنند.

۴. آیا پینت بال ترسناک است؟

به نوع نگاه شما بستگی دارد. برای اغلب افراد، پینت بال فقط ورزش و سرگرمی است.

۵. سرعت گلوله‌های تفنگ پینت بال چقدر است؟

همه چیز بستگی به قوانین میدان بازی دارد. سرعت گلوله‌ها عموما ۲۶۰ تا ۳۰۰ فوت بر ثانیه (۷۹ تا ۹۱٫۵ متر بر ثانیه) است.

۶. آیا می‌توان گلوله‌ها را از روی زمین برداشت و آنها را دوباره تمیز کرد؟

نه. گلوله‌ها را از روی زمین برندارید. این گلوله‌ها میزان دقت شما را پایین می‌آورند و وقتی در تماس با آب باشند، خراب می‌شوند.

۷. برای بازی کردن باید چند ساله باشیم؟

در اغلب زمین‌ها باید حداقل ۱۰ ساله باشید. در غیر این صورت باید یک بزرگ‌تر همیشه مراقب کودک باشد.

۸. آیا قیمت پینت بال زیاد است؟

پینت بال نوبه‌ی خودش ورزش لوکسی است اما ارزش پولی را که برایش خرج می‌کنید، دارد.

اصول اساسی و تجهیزات پینت بال

۱. ماسک پینت بال

می‌توانید از انواع ماسک پینت بال استفاده کنید. این ماسک‌ها صورت شما را در برابر گلوله‌ها محافظت می‌کنند. انواع مختلفی از نظر راحتی، اندازه، وزن، امکانات، وزن، رنگ و مدل وجود دارد. به‌جای عینک آفتابی، عینک محافظ بخرید.

۲. هاپر (مخزن) پینت بال

اینجا جایی است که گلوله‌های پینت بال را درون آن می‌گذارید. از همین مخزن، گلوله‌ها وارد تفنگ می‌شوند. دو مدل هاپر وجود دارد:

 • یکی براساس جاذبه گلوله‌ها را وارد تفنگ می‌کند. گاهی‌اوقات گلوله‌ها گیر می‌کنند و شما مجبور هستید آن را تکان بدهید. این موضوع باعث کاهش سرعت شلیک شما می‌‌شود.
 • هاپر الکترونیکی که از باتری استفاده می‌کند و با فشار گلوله‌ها را به‌سمت تفنگ می‌راند. سرعت شلیک با این هاپرها خیلی بیشتر است.

۳. لوله‌ی تفنگ

این لوله کمک می‌کند تا گلوله از هاپر به تفنگ برسد.

۴. قفل محافظ لوله تفنگ

این قطعه برای ایمنی پینت بال ضروری است. اگر این قطعه نباشد ممکن است به خودتان و اطرافیان آسیب برسانید. فقط وقتی این ضامن را آزاد کنید که داور بازی به شما اجازه داده باشد.

۵. مخزن هوا

این مخزن‌ها انواع مختلفی از نظر شکل، اندازه و وزن دارند. دو نوع مخزن هوا داریم:

 • مخزن دی‌اکسید کربن: این مخزن‌ها به‌صورت مایع پُر می‌شوند و در زمان شلیک به‌صورت گاز درمی‌آیند. اما وقتی که میزان شلیک بالا باشد مایع فرصت کافی برای تبدیل‌شدن به گاز را پیدا نمی‌کند و شلیک شما متوقف می‌شود و تفنگ‌تان آسیب می‌بیند. از طرفی وقتی هوا سرد باشد، سرعت انبساط گاز پایین می‌آید. اگر هم هوا خیلی گرم باشد منجر به انفجار درون مخزن می‌شود که البته خیلی به‌ندرت اتفاق می‌افتد. اگر تفنگ خود را پایین بگیرید، گاز مایع می‌تواند وارد تفنگ شود.
 • مخزن‌های پرفشار نیترو: این مخزن‌ها به آب و هوا واکنش نشان نمی‌دهند و مهم نیست که تفنگ خود را چطور در دست می‌گیرید.

موارد ایمنی در ورزش پینت بال

 • همیشه ماسک به صورت داشته باشید. اگر ماسک از صورت شما افتاد، به روی زمین بخزید و صورت خود را بپوشانید. سعی کنید به داور اطلاع بدهید. به هیچ دلیلی ماسک خود را در نیاورید.
 • انگشت خود را از ماشه دور نگه دارید مگر اینکه قصد شلیک داشته باشید.
 • تفنگ همیشه روی ضامن است مگر اینکه آماده‌ی بازی باشید.
 • ضامن دستگاه را تا شروع بازی روشن نگه دارید.
 • وقتی فاصله‌ی شما با حریف کمتر از ۳ متر است، می‌توانید به‌جای شلیک، از او بخواهید که تسلیم شود. چون شلیک از فاصله‌ی نزدیک دردناک است.
 • اگر در فاصله نزدیک مجبور به شلیک هستید، به نقاطی مثل ماسک، کفش‌ها و پشت شلیک کنید. به پشت سر، پاها و ران شلیک نکنید.
 • به یک حریف زیاد شلیک نکنید. یک‌بار برای نابودی و بار دوم برای اطمینان شلیک کنید. بیشتر از آن برای حریف شما چندان خوشایند نیست.
 • به حرف‌های داور گوش کنید.

قوانین پینت بال

 • اگر گلوله خوردید و گلوله باز شده بود، پس باید خودتان را از بازی خارج کنید. اگر گلوله باز نشده، پس همچنان در جریان بازی قرار دارید.
 • تفنگ و دست‌های خود را بالا بگیرید. با صدای بلند بگویید: «خارج»، تا تیم حریف بداند و به شما اجازه‌ی خروج داده شود. ضامن دستگاه را بزنید.
 • تقلب نکنید. پاک‌کردن محل اصابت گلوله یا ادامه‌ی بازی با وجود گلوله خوردن، منجر به اخراج می‌شود.
 • با محدودیت‌های میدان بازی آشنا شوید وگرنه اخراج خواهید شد.
 • به داور گوش کنید. او می‌داند چه چیزی بهتر است.

چه چیزی بخریم؟

تفنگ پینت بال

هیچ! اگر تازه‌‌کار هستید نیازی به خرید ندارید. از وسایل اجاره‌ای استفاده کنید. نیازی به خرید وسایل تازه ندارید. بعد از یک سال تمرین، می‌توانید به خرید تجهیزات هم فکر کنید. البته ماسک‌های دست‌دوم، دچار خراش شده‌اند و جلوی دید شما را می‌گیرند.

چه چیزی بپوشیم؟

هر لباسی که رنگ تیره داشته باشد خوب است. لباس‌های نظامی خوب جواب می‌دهند. از شلوار جین‌های قدیمی استفاده کنید. لباس‌های نازک نپوشید. لباس‌های گشاد بهتر هستند و جلوی درد را می‌گیرند.

نیازی به پوشیدن لباس‌های شیک ندارید شما به میدان جنگ می‌روید!


در ادامه بخوانید: ۱۰ دلیل برای اینکه از همین امروز ورزش بدمینتون را شروع کنید
هشدار! این مطلب صرفا جنبه آموزشی دارد و برای استفاده از آن لازم است با پزشک یا متخصص مربوطه مشورت کنید. اطلاعات بیشتر
اصول و روش‌هایی کاملا عملی برای یادگیری سریع و ماندگار هر زبان جدیدمنبع instructables
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.