صرفه جویی در مصرف برق با ۴ روش آسان و کاربردی

3

با صرفه جویی در مصرف برق می‌توان گام مثبتی برای کاهش آلودگی محیط زیست، گرم‌شدن زمین و پایین‌آوردن هزینه‌های مصرف انرژی برداشت. اگر نگاهی به محیط کار و زندگی خود بیندازید، وسایل زیادی را می‌بینید که با برق کار می‌کنند. عایق بندی محیط خانه و تغییر سبک زندگی روزانه از روش‌هایی است که می‌تواند تأثیر زیادی بر کاهش مصرف انرژی داشته باشد. در این مقاله با روش‌های صرفه جویی در مصرف برق در محیط کار و منزل بیشتر آشنا می‌شوید.

روش اول: روشنایی

۱. برای صرفه جویی در مصرف برق از نور طبیعی استفاده کنید

پرده‌ها را کنار بزنید و به نور خورشید اجازه بدهید تا فضای خانه‌تان را روشن کند. بهتر است هر زمان که برای‌تان امکان دارد به‌جای استفاده از نور مصنوعی از نور طبیعی خورشید استفاده کنید. فرقی نمی‌کند در اداره‌ هستید یا منزل، این روش خوبی برای صرفه جویی در مصرف برق است. شاید اگر بدانید استفاده از نور طبیعی باعث شادی بیشتر در محیط کار و نیز خانه می‌شود، با انگیزه بیشتری پرده‌ها را کنار بزنید و از نور طبیعی خورشید بهره بگیرید.

صرفه‌جویی در مصرف برق+ استفاده از نور طبیعی

 • میز کار خود را در جایی از اتاق قرار بدهید که بیشترین بهره را از نور طبیعی دارد. در مواقعی که نور کافی در اتاق هست، چراغ‌های اتاق را خاموش کنید؛ ‌اگر به نور بیشتری نیاز دارید، ‌بهتر است از چراغ مطالعه استفاده کنید.
 • از پرده‌ها یا کرکره‌های نازک استفاده کنید تا حتی در طول روز نیز نور از آنها به داخل اتاق بتابد و فضا را روشن کند و هم در مواقع نیاز بتوانید حریم کاملا خصوصی داشته باشید.

۲. لامپ های خود را عوض کنید

لامپ های رشته‌ای را با لامپ های فلورسنت (CFL) یا لامپ‌های LED که هم نور بیشتری دارند و هم انرژی کمتری مصرف می‌کنند، تعویض کنید. لامپ های رشته‌ای ۹۸ درصد از انرژی مصرفی را به‌صورت گرما هدر می‌دهند؛ این‌درحالی است که لامپ های فلورسنت (CFL) و LED انرژی خیلی کمتری مصرف می‌کنند و طول عمر بالاتری دارند.

 • لامپ های فلورسنت (CFL) اولین جایگزین لامپ های رشته‌ای بودند. این لامپ ها تنها یک‌چهارم انرژی لامپ های رشته‌ای را مصرف می‌کنند. لامپ های فلورسنت فشرده جیوه‌ی کمتری دارند، بنابراین بهتر می‌سوزند و نور بیشتری دارند.
 • لامپ های LED در مقایسه با لامپ های فلورسنت، جدیدتر و البته کمی گران‌تر هستند، اما حاوی جیوه نیستند و عمر بالاتری دارند.

۳. چراغ ها را خاموش کنید

خاموش کردن چراغ‌ها روشی بسیار ساده و البته کاربردی برای صرفه جویی در مصرف برق است. بهتر است در مورد تعداد لامپ هایی که در خانه روشن هستند، حساسیت داشته باشید. به این فکر کنید که برای روشن کردن فضای خانه و یا اداره واقعا به چند عدد لامپ نیاز دارید. وقتی خانه را ترک می‌کنید، حتما چراغ‌ها را خاموش کنید.

 • برخی از لامپ‌ها را نباید در مکان‌های گرم و مرطوب و یا فضاهایی که لامپ برای مدت کوتاهی روشن است، استفاده کرد. بنابراین قبل از استفاده از هر نوع لامپ بهتر است دستورالعمل استفاده از آن را به‌دقت مطالعه کنید.
 • اگر واقعا به‌دنبال صرفه جویی در مصرف برق هستید، بهتر است از خانواده بخواهید تا شب‌ها در یک یا دو اتاق جمع شوند، با این کار دیگر لازم نیست همه‌ی خانه را چراغانی کنید.
 • استفاده از شمع برای روشنایی، یکی دیگر از روش‌های صرفه جویی در مصرف برق است! این روشی قدیمی و البته بسیار مفید است و می‌تواند فضای رمانتیک و شاعرانه‌ای را برای‌تان رقم بزند. اگر فکر می‌کنید نمی‌توانید هر شب از شمع به‌جای لامپ استفاده کنید، پیشنهاد می‌کنیم حداقل یک یا دو بار در هفته از این روش استفاده کنید. اگر در خانه کودک دارید، بهتر است هنگام استفاده از شمع کمی احتیاط و به همه‌ی اعضای خانواده خطرات آن را گوشزد کنید. همچنین روش صحیح استفاده از آن را به همه‌ی اعضای خانواده مخصوصا کودکان آموزش دهید.

روش دوم: لوازم خانگی

۱. لوازم برقی اضافه را از برق بکشید

آیا می‌دانید لوازم برقی که خاموش است ولی دوشاخه‌ی آن به برق وصل است، برق مصرف می‌کنند؛ حتی وسیله‌ای مانند قهوه جوش تا مدت زیادی بعد از استفاده و خاموش شدن هم برق مصرف می‌کند.

 • استفاده از سیم‌سیار که دکمه‌ی خاموش-روشن دارد،‌ کار را راحت‌تر می‌کند. سیم‌سیار امکان اتصال چندین دستگاه به برق را فراهم می‌کند. بنابراین به‌جای اینکه مجبور باشید ۵ وسیله‌ی برقی را از پریز بکشید، می‌توانید تنها با قطع کردن سیم‌سیار، برق لوازم‌برقی بلااستفاده و خاموش را قطع کنید.
 • رایانه‌ی خود را در پایان روز خاموش کنید و از برق بکشید. رایانه‌ها برق زیادی مصرف می‌کنند،‌ بنابراین بهتر است آن را از برق بکشید تا در انرژی و هزینه‌ها صرفه جویی کنید.
 • لازم نیست تلویزیون‌تان همیشه به برق باشد. شاید به نظرتان از برق کشیدن تلویزیون کار بیهوده‌ای باشد، اما توجه کنید که این‌کار در صرفه جویی در مصرف برق و هزینه‌ها مؤثر است.
 • سیستم صوتی و اسپیکرها را از برق بکشید. خاموش کردن لوازم جانبی رایانه در صرفه جویی در مصرف برق بسیار مؤثر است.
 • لوازم برقی کوچک را فراموش نکنید. شارژر تلفن، لوازم برقی آشپزخانه، سشوار و هرچیزی را که با برق کار می‌کند، در صورت لازم نداشتن از برق بکشید.

۲. وسایل برقی کم‌مصرف را جایگزین وسایل برقی قدیمی و پرمصرف کنید

در گذشته شرکت‌های لوازم‌برقی توجهی به میزان مصرف انرژی وسایل تولیدی خود نمی‌کردند. امروزه مدل‌های جدیدتر لوازم برقی به گونه‌ای طراحی و ساخته می‌شوند که علاوه‌بر صرفه جویی اقتصادی، کیفیت بالاتری نیز داشته باشند. اگر یخچال‌فریزر قدیمی، گاز، فر، ظرف‌شویی، لباس‌شویی یا خشک‌کن قدیمی دارید، بهتر است به فکر تعویض آن باشید.

 • به‌دنبال وسایلی باشید که رده‌‌ی انرژی بالاتری دارند. لوازم‌برقی که رده‌ی انرژی دارند به شما کمک می‌کنند تا در هنگام خرید از میزان مصرف انرژی وسایل برقی آگاه شوید. درست است که لوازم‌برقی با رده‌ی انرژی معمولا در مقایسه با لوازم‌برقی مشابه که رده‌ی انرژی ندارند، بسیار گران‌تر هستند، اما به‌یاد داشته باشید هزینه‌ای که بابت خرید این وسایل می‌دهید، در بلندمدت و با کاهش هزینه‌های برق مصرفی به‌طور کامل برمی‌گردد.
 • اگر درحال حاضر توانایی تعویض لوازم‌برقی قدیمی را ندارید، باید بدانید هنوز هم راه‌های زیادی برای تغییر روش‌زندگی و کاهش هزینه‌ها وجود دارد، و آن کاهش استفاده از لوازم‌برقی است.
 • بهتر است از تمام ظرفیت ظرف شویی استفاده کنید.
 • درِ فر را هنگام استفاده باز نکنید،‌ زیرا با این کار گرمای داخل فر خارج می‌شود و برای اینکه دما دوباره به مقدار تنظیم‌شده برسد، انرژی زیادی صرف می‌شود.
 • قبل از بازکردن درِ یخچال تصمیم بگیرید چه چیزی لازم دارید. بازوبسته کردن سریع در یخچال باعث می‌شود دمای یخچال پایین نیاید. همچنین بهتر است مرتب نوارهای درِ یخچال و فریزر را بررسی کنید و درصورتی‌که کهنه شده‌اند و خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده‌اند، آنها را تعویض کنید.
 • از تمام ظرفیت لباس شویی استفاده کنید و تا به‌طور کامل پر نشده است، آن را روشن نکنید.

۳. میزان وابستگی خود به لوازم برقی را کاهش دهید

در گذشته وابستگی مردم به لوازم‌برقی خیلی کمتر بود. بهتر است لوازم‌برقی‌ای بخرید که واقعا به آن نیاز دارید. شاید نداشتن وسیله‌ی برقی باعث شود زمان بیشتری را برای انجام کار صرف کنید. اما اگر تمام خانواده مشارکت داشته باشند، می‌توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید.

 • اکثر مردم خیلی بیشتر از ضرورت لباس می‌شویند. سعی کنید تعداد لباس‌هایی را که در هفته قرار است بشویید، با استفاده‌ی درست کاهش دهید.
 • طنابی برای پهن کردن رخت در حیاط ببندید و به‌جای استفاده از خشک‌کن لباس‌شویی، لباس‌های خود را در هوای آزاد پهن کنید تا خشک شوند.
 • به جای استفاده از ظرف‌شویی بهتر است ظرف‌های خود را با دست بشورید (البته صرفه جویی در مصرف آب را هم فراموش نکنید).
 • اگر برای‌تان امکان دارد، برخی از کارهای پخت‌وپز خود را یک روز در هفته انجام دهید. با این کار هم در استفاده از ظرف‌ها صرفه جویی می‌شود و هم مجبور نیستید چندبار فر را روشن و گرم کنید.
 • اگر واقعا به وسیله‌ای نیاز ندارید، بهتر است از آن استفاده نکنید. مثلا به‌جای استفاده از کولر می‌توانید پنجره‌ها را باز کنید.

روش سوم: وسایل گرمایشی و سرمایشی

صرفه‌جویی در مصرف برق+ حفظ محیط زیست، گرم شدن زمین

۱. خانه‌ی خود را عایق کنید

تمام درزها و شکاف‌های در و پنجره‌های خانه را خوب بگیرید تا از هدررفت انرژی جلوگیری شود. عایق بندی درست منزل باعث می‌شود هوای سرد در تابستان و گرم در زمستان از شکاف در و پنجره به‌هدر نرود.

 • از یک فرد متخصص بخواهید تا عایق بندی خانه‌تان را با دقت بررسی کند. به عایق بندی اتاق‌ زیرشیروانی، زیرزمین، دیوارها و سقف بیشتری توجه کنید. شاید تمایل داشته باشید خانه را با شیوه‌های جدید، عایق بندی کنید.
 • برای شکاف در و پنجره می‌توانید از نوارهای درزگیر استفاده کنید. در زمستان نیز می‌توانید از پلاستیک‌های بزرگ برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده کنید تا انرژی کمتری هدر برود.

۲. از آب گرم کمتر استفاده کنید

برای گرم کردن آب، انرژی زیادی مصرف می‌شود. منظور ما این نیست که با آب سرد دوش بگیرید،‌ اما به دمای آب در هنگام شست‌وشو توجه داشته باشید و بیشتر از نیاز خود، آب را گرم نکنید.

 • از عایق بودن لوله‌کشی آب گرم مطمئن شوید؛ این کار باعث می‌شود انرژی کمتری در زمان انتقال آب به هدر برود.
 • لازم نیست سماور یا کتری آب مدام روشن باشد.
 • به‌جای حمام‌کردن طولانی بهتر است یک دوش۲۰ دقیقه‌ای بگیرید تا آب و انرژی کمتری هم مصرف شود.

۳. از کولر کمتر استفاده کنید

درست است که گاهی بدون کولر اصلا نمی‌توان زندگی کرد،‌ ولی دلیلی هم ندارد که از اول بهار تا آخر تابستان کولر مدام روشن باشد. روش‌های دیگری هم برای خنک‌ کردن وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. مثلا در شب‌هایی که هوا خنک‌تر است، پنجره‌ها را باز بگذارید.

۴. در زمستان دمای خانه را پایین نگه‌دارید

اگر در طول زمستان تنها چنددرجه دمای خانه را پایین‌تر از حد معمول نگه‌ دارید، می‌توانید تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی کنید. اگر احساس سرما کردید، بهتر است به‌جای زیاد کردن دمای پکیج یا بخاری از لباس گرم‌تر استفاده کنید.

روش‌چهارم: منابع انرژی

۱. از انرژی‌های تجدیدپذیر استفاده کنید

به‌دنبال شرکت‌ها و کارخانجاتی باشید که از انرژی‌های تجدیدپذیر مثل باد و انرژی خورشیدی استفاده می‌کنند. تعداد این شرکت‌ها خیلی زیاد نیست، به‌همین‌خاطر پیداکردن آن کار دشواری نخواهد بود. شاید هزینه‌ی راه‌اندازی اولیه و استفاده از این نوع انرژی‌ها بسیار گران باشد، اما در بلندمدت پول شما برمی‌گردد.


در ادامه بخوانید: مدیریت مالی خانواده؛ چگونه پول‌هایمان را با حساب و کتاب خرج کنیم؟
کسب‌وکار خود را با سرمایه کم شروع کنید

به مدت محدود با تخفیف ۵۰٪

منبع wikihow
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 3 دیدگاه)
 1. اسداله صفری می‌گوید

  مطالب متنوع و کاربردی بود و با بیان ساده ای ارائه شده است.از این بابت سپاسگزارم.

 2. Asal می‌گوید

  عالی بود خیلی ممنون🙃

 3. مهدی کمیجانی . الکتروپارت می‌گوید

  مطالب مفید و عالی بودند . سپاسگزارم