کتاب قدرت عادت؛ کتابی برای تغییر در عادات و رهایی از روزمرگی

0

کتاب قدرت عادت اثر چارلز دوهیگ، حدود ۶۲ هفته در فهرست پرفروش‌ترین‌های نیویورک‌تایمز قرار داشت. قدرت عادت را باید یکی از بهترین کتاب‌ها برای ترک عادت‌هایی دانست که گاهی خود یا اطرافیان‌مان را آزار می‌دهند. دوهیگ هم تمام تلاش خودش را به‌کار بسته است تا این کار را به اصولی‌ترین روش ممکن انجام بدهد. البته اگر به کتاب‌های انگیزشی علاقه ندارید، باید خیال‌تان را راحت کنیم که این کتاب، کاملا علمی و براساس پژوهش نوشته شده است. با ما باشید تا کمی بیشتر با کتاب قدرت عادت آشنا شوید.

شناسنامه‌ی کتاب

  • عنوان اصلی کتاب: The Power of Habit
  • عنوان کتاب به فارسی: قدرت عادت
  • نویسنده: چارلز دوهیگ
  • سال انتشار: ۲۰۱۲

درباره‌‌ی کتاب قدرت عادت

همه‌ی ما به‌مرور زمان درگیر عادت‌هایی می‌شویم که ناخواسته مدل زندگی‌مان را تغییر می‌دهند یا از مسیر منطقی آن دور می‌کنند. کتاب قدرت عادت با بررسی علمی و موشکافانه به چگونگی شکل‌گیری یک عادت می‌پردازد و راه تغییر آن را قدم به قدم توضیح می‌دهد. این کتاب که از سه بخش «عادت‌های افراد»، «عادت‌های سازمان‌های موفق» و «عادت‌های جوامع» تشکیل‌ شده است، فصل‌هایی جداگانه با ارائه‌ی راهکارهایی حساب‌‌شده دارد. «قدرت عادت» با بیانی ساده، مبانی علمی را شرح داده است و از «حلقه عادت» سخن می‌گوید که به سه بخش «برانگیختن»، «اقدام» و «پاداش» تقسیم می‌شود؛ دوهیگ شرح می‌دهد که چگونه همه‌ی عادت‌ها در این قالب می‌گنجند.

حتما برای شما هم اتفاق افتاده است که وقتی وارد فضای کاری جدیدی می‌شوید، محتاطانه‌تر و با حواس‌ جمع‌تری عمل می‌کنید. اما اگر در آن کار ماندگار شدید، بعد از مدتی عادت‌های جدیدی در خودتان می‌بینید که در تمام آن مدت، بدون آنکه بدانید جزو رفتارهای شما شده‌اند. ‌این موضوع در ابعاد وسیع‌تر و در زندگی روزانه‌ی ما هم نمود پیدا می‌کند. دوهیگ در این اثر ارزشمند خود، به شما می‌آموزد که چگونه خودتان را آماده‌ی تغییر کنید. او حتی برای ما نمونه‌هایی از انسان‌های موفق می‌آورد تا یادآوری کند همه‌چیز به اراده‌ی ما بستگی دارد. برای مثال توضیح می‌دهد چه عواملی در موفقیت مایکل فلپس، شناگر المپیک، هوارد شولتز، مدیر عامل شرکت استارباکس و مارتین لوتر کینگ، قهرمان حقوق مدنی اثرگذار بوده‌اند. البته از ذکر این موضوع هم غافل نمی‌شود که همیشه عادت‌ها بد نیستند و این مشکل از مغز ماست که فرق خوب و بد را تشخیص نمی‌دهد.

آیا این کتاب برای شماست؟

مهم نیست زمینه‌ی فعالیت شغلی یا تحصیلی‌تان چیست، خواندن این کتاب را بی‌بروبرگرد به همه توصیه می‌کنیم، چون بدون‌ شک همه‌ی ما عادت‌هایی داریم که اگر ما را به روزمرگی نکشانده باشند، ریتم زندگی‌مان را دچار تغییر کرده‌اند و حالا با خواندن «قدرت عادت» می‌توانیم ثابت کنیم قدرت ذهن ما از قدرت عادت‌مان بیشتر است؛ البته اگر بخواهیم. در ضمن اگر در میان دوستان یا اطرافیان‌تان، کسی را می‌شناسید که به‌نوعی درگیر عادت‌هایی شده است که خودش هم نمی‌پسندد، این کتاب، هدیه‌ای ارزشمند و کاربردی برایش خواهد بود.

در حاشیه

از یک روزنامه‌نگار حرفه‌ای مجله نیویورک‌تایمز که مدرک MBA خودش را از مدرسه‌ی کسب‌و‌‌کار «هاروارد» گرفته، توقع نوشتن یک اثر ماندگار و به‌دردبخور، اصلا زیاد نیست؛ البته دوهیگ هم با «قدرت عادت» توقع همه را برآورده کرد. از این نویسنده، یک کتاب دیگر به نام «باهوش‌تر و سریع‌تر» هم چاپ شده است.

شما می‌توانید همین حالا کتاب صوتی قدرت عادت را با کیفیت بالا از وبسایت نوار تهیه کنید.

بخشی از کتاب

عادت‌ها به‌راستی هرگز ناپدید نمی‌شوند. آنها در ساختار مغز ما به‌صورت رمز (کد) درمی‌آیند و مزیت عظیمی برای ماست. مشکل اینجاست که مغز نمی‌تواند تفاوت‌های بد و خوب را تشخیص بدهد. به این ترتیب، اگر عادت بدی داشته باشید، همیشه، همان‌جا در کمین می‌نشیند و منتظر علامت‌ها و جایزه‌های مناسب است.

اگر می‌خواهید عادتی را تغییر دهید، باید رفتار روزمره‌ی تازه‌ای را جایگزین کنید. مطمئنا، احتمال موفقیت شما هنگامی‌که عضوی از گروه هستید، تغییر می‌کند و به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد. وجود باور و اعتقاد ضروری است و از تجربه‌ای اجتماعی حاصل می‌شود؛ حتی اگر این اجتماع فقط متشکل از دو نفر باشد. می‌دانیم که تغییر صورت می‌پذیرد؛ معتادان الکل می‌توانند نوشیدن مشروبات الکلی را کنار بگذارند، افراد سیگاری می‌توانند سیگار کشیدن را ترک کنند، بازندگان دائمی نیز می‌توانند قهرمان باشند…

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.