علائم سرطان روده‌ و ۱۰ خوراکی برای جلوگیری از این بیماری مهلک

16

علائم، سرنخ‌های ریز و آزاردهنده‌ای هستند و پیام‌شان این است که شاید درون بدن‌تان همه‌ چیز سر جای خودش نیست. سرطان یکی از وحشتناک‌ترین بیماری‌های عصر جدید است. این بیماری بسته به اینکه به کدام بخش از بدن حمله می‌کند، اَشکال مختلفی دارد و یکی از انواع آن، سرطان روده‌ی بزرگ است. اما برخی سرطان‌ها، قابل پیشگیری هستند و با دانستن نشانه‌ها و علائم مربوطه‌شان، می‌توان آنها را در مراحل ابتداییِ ابتلای فرد، تشخیص داد و نسبت به درمان آن اقدام کرد. سرطان روده‌ بزرگ یکی از انواع سرطان‌های قابل پیشگیری است. در این مقاله با علائم سرطان روده و ۱۰ غذایی که به پیشگیری از آن کمک می‌کنند، آشنا خواهید شد.

علائم سرطان روده‌ بزرگ، مجموعه‌ای از شکایت‌های دستگاه گوارش است که می‌تواند حاکی از مسائل سلامتی متعدد دیگری نیز باشد که برخی از آنها چندان هم جدی نیستند؛ مانند گاز معده یا زیاده‌روی در خوردن غذای مورد علاقه‌تان. بیشتر نشانه‌های سرطان روده‌ بزرگ، پس از اینکه سرطان رشد می‌کند، خودشان را نشان می‌دهند. به همین دلیل است که بحث‌های پیرامون علائم سرطان روده‌ بزرگ معمولا شامل مبحث معاینه، آزمایش و غربال‌گری می‌شود.

اگر می‌خواهید با برخی خوراکی‌های مفید برای سرطان روده آشنا شوید، ویدیوی زیر را ببینید.

آزمایش‌های غربال‌گریِ سلامت روده‌ی بزرگ، مانند بررسی وجود خون در مدفوع یا کلونوسکوپی، یافتن هر گونه شرایط ناسالم را در روده‌ی بزرگ، پیش از اینکه تبدیل به سرطان شوند، تسهیل می‌کند. اگر بیش از ۵۰ سال سن دارید، دارای ژن مثبت هستید یا شرایطی مانند «پولیپ آدنوماتوز خانوادگی» (FAP) دارید که خطر ژنتیکی ابتلا به سرطان را در شما افزایش می‌دهد، در مورد انجام آزمایش‌های غربال‌گری با پزشک‌تان مشورت کنید.

چرا انجام آزمایش این‌قدر اهمیت دارد؟

اهمیت آزمایش - علائم سرطان روده

علائم سرطان روده‌ بزرگ ممکن است نشان‌گر این باشد که سرطان در کدام قسمت روده در حال رشد است. هرچند ممکن است فردی سرطان روده‌ بزرگ داشته باشد، اما هیچ نشانه‌ای نداشته باشد. رایج‌ترین نشانه های سرطان روده‌ بزرگ در زیر آمده است:

 • تغییر در عادات اجابت مزاج
 • وجود خون در مدفوع
 • مدفوع نازک و روبان‌شکل
 • کاهش وزن غیرقابل توجیه
 • خستگی همیشگی
 • درد شکمی
 • نفخ، گاز و احساس سیری و پُریِ غیر قابل توضیح
 • تهوع و استفراغ

گرچه نیازی نیست که نسبت به عادات اجابت مزاج‌تان حساس شوید، با این حال تشخیص تغییرات آن بسیار بااهمیت است. برای مثال آیا یک اسهال تصادفی به یک تغییر عادت طولانی‌مدت در مدفوع تبدیل شده است؟
آیا به طور طبیعی هر روز یا یک روز در میان، یک یا دو بار اجابت مزاج می‌کنید؟ عادات اجابت مزاج‌ِ «عادیِ» خودتان را بشناسید. زیرا این عادت‌ها برای هر فرد متفاوت است.
تغییراتِ الگوهای عادیِ اجابت مزاج باید بررسی شوند. اسهال یا یبوست‌های گاه‌به‌گاه، بسته به تغییرات تغذیه‌ای یا ننوشیدن آب کافی ممکن است طبیعی باشند. اما هنگامی که اسهال یا یبوست بیش از چند روز، چند هفته یا چند ماه طول بکشد، به عنوان یک تغییر مزمن در نظر گرفته می‌شود.
مدفوع خون‌آلود نشان دهنده‌ی یک مشکل است که ممکن است یک مشکل کوچک و ناراحت‌کننده مانند بواسیر (هموروئید)، یا یک مسئله‌ی پیچیده‌تر مانند خون‌ریزیِ پولیپ‌ها باشد. چه خونِ درون مدفوع، تازه و به رنگ قرمزِ روشن باشد، چه تیره و به رنگ قرمزِ تیره یا حتی سیاه، خون‌ریزیِ مقعدی ابدا چیز نرمالی نیست.
مدفوع روبان‌شکل گاهی به این دلیل رخ می‌دهد که تومورها مسیر خارج شدن مدفوع را مسدود کرده‌اند. «انسداد» به معنای بسته شدنِ جزئی یا کلیِ مسیر حرکت مدفوع است.
درد شکمی یا هر دردی که در بالاتنه رخ می‌دهد، نشان‌دهنده‌ی یک مشکل است. به این دردها توجه کنید و سعی کنید محل دقیق، شدت و مدت آن را مشخص کنید و درد را برای پزشک‌تان توصیف کنید.
کلماتی که به دردتان نسبت می‌دهید، مهم هستند. درد عمیق و همیشگی، ممکن است معنای کاملا متفاوتی از درد‌ تیز و ناگهانی داشته باشد.

درد شکمی - علائم سرطان روده

نفخ کردن و احساس سیری و پُری، پس از شام سنگین شب عید ممکن است اتفاقی عادی باشد. اما اگر هر روز رخ دهد، دیگر عادی نیست. نفخ ممکن است گاهی باعث گاز روده شود و تبدیل به نشانه‌ای آزادهنده گردد.
خستگی یا احساس بی‌حالی غیر قابل توجیه و همیشگی یکی از مبهم‌ترین نشانه‌های سرطان روده‌ بزرگ است. به معنای واقعی کلمه، احساس خستگی و بی‌حالی نشانه‌ی صدها نوع بیماری است و به طور خودکار به معنای سرطان نیست. مثلا شاید تحت فشار مسئولیت‌ها و تعهدات خانوادگی، اجتماعی و کاری قرار داشته باشید. پس فقط خود شما واقعا از سطح انرژی‌تان و تغییرات آن آگاه هستید.

خستگی - علائم سرطان روده

تهوع، استفراغ و کاهش اشتها می‌تواند نشان دهنده‌ی مشکلات دستگاه گوارش باشد. احساس تهوع و استفراغِ گاه‌به‌گاه ممکن است مربوط به «ویروس معده» باشد، اما در مورد یک فرد سالم، عادی نیست.
کاهش وزن غیر قابل توجیه مسئله‌ای است که حتما باید آن را با پزشک‌تان در میان بگذارید. مشکلات ساده‌ی فراوان و همین‌طور مشکلات نه چندان ساده‌ی دیگری نیز هستند که به کاهش وزنِ بدونِ دلیل مرتبط هستند.
اگر از یک یا چند تا از نشانه‌های گفته شده رنج می‌برید، با مراجعه به پزشک‌تان از سلامت روحی و جسمی‌تان مراقبت کنید. پزشک‌تان می‌تواند شما را به سمت آزمایش‌های غربال‌گری هدایت کند. این آزمایش‌ها بسیار ساده‌اند و می‌توانند احتمال وجود سرطان را در روده‌ی بزرگ رد کنند یا مشکلات موجود در آن را تشخیص دهند. بسته به نوع پوشش بیمه‌ای‌تان، این آزمایش‌ها ممکن است هیچ هزینه‌ای برای‌تان نداشته باشند. اما اگر بتوانند خیال شما را از بابت اینکه به سرطان مبتلا نشده‌اید یا سرطان‌تان عود نکرده‌ است، راحت کنند، بی‌اندازه‌ ارزشمند خواهند بود.

۱۰ خوراکی‌ برای جلوگیری از سرطان روده

درمان‌های خانگی متعددی برای جلوگیری از سرطان روده‌ بزرگ وجود دارد و یکی از آنها با استفاده از غذاها و خوراکی‌ها است. غذاها به این دلیل ساده که منابعی طبیعی و اُرگانیک هستند، برای پیشگیری، درمان و مبارزه با سرطان بسیار توصیه می‌شوند. پس اگر خدای نکرده خودتان یا یکی از عزیزان‌تان به سرطان روده‌ بزرگ مبتلا هستید یا حتی اگر فقط قصد دارید که دست پیش را بگیرید تا سلامتی‌تان را حفظ کنید و گرفتار این بیماری نشوید، این استراتژی قدرتمند را نادیده نگیرید. در ادامه‌، ۱۰ غذایی را که به پیشگیری از سرطان روده‌ بزرگ کمک می‌کنند، معرفی می‌کنیم.


حتما بخوانید: چطور با تغذیه سالم، استرس را کاهش دهیم؟

۱. گریپ‌فروت

گریپ‌فروت - جلوگیری از سرطان روده‌

گریپ‌فروت سرشار از ویتامین C است. این ویتامین به دلیل اینکه مانع از شکل‌گیریِ ترکیباتِ سرطان‌زای نیتروژن و در نتیجه کاهش ابتلا به سرطان روده‌ بزرگ می‌شود، شناخته شده است.

۲. بادام‌زمینی و کره‌ی بادام‌زمینی

بادام‌زمینی و کره‌ی بادام‌زمینی - جلوگیری از سرطان روده‌

بیشترِ ما بادام‌زمینی را به خاطر طعم فوق‌العاده‌ی آن دوست داریم. اما اگر تمایل داشته باشیم خودمان را در برابر سرطان روده‌ بزرگ محافظت کنیم، آن را بیشتر دوست خواهیم داشت. زیرا کره‌ی بادام‌زمینی سرشار از ویتامین E است. ویتامینی که غنی از خواص آنتی‌اکسیدانی است که برای مبارزه با سلول‌های سرطانی مورد نیاز هستند.

۳. انواع توت‌ها

توت‌ها - جلوگیری از سرطان روده‌

هنگامی که پای میوه‌ها و غذاهایی در میان باشد که به جلوگیری از سرطان روده‌ بزرگ کمک می‌کنند، خانواده‌ی توت‌ها یکی از دلپذیرترین‌ گزینه‌ها است. بلوبری (زغال اخته‌ی آبی)، تمشک قرمز (رَزبری) و کرنبری سرشار از آنتی‌اکسیدانی به نام تروستیلبِن هستند که خواص ضدِسرطان آن شناخته شده است.

۴. سیب‌زمینیِ شیرین

سیب‌زمینیِ شیرین - جلوگیری از سرطان روده‌

سیب‌زمینیِ شیرین حاوی آنتی‌اکسیدانی قوی به نام بتاکاروتِن است که یکی دیگر از منابع قدرتمندِ مبارزه با سرطان است.


حتما بخوانید: تغذیه در محل کار: چند پیشنهاد خوشمزه و سالم که دوست خواهید داشت

۵. سالمون آزاد

سالمونِ آزاد - جلوگیری از سرطان روده‌

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که سرطان به شدت به کمبود سطح ویتامین D در بدن مرتبط است. به همین دلیل، شما به یک منبع سرشار از این ویتامین نیاز دارید و این دقیقا همان‌ جایی است که ماهی سالمون آزاد پا به میدان می‌گذارد. ویتامین D به انسداد رگ‌های خونی‌ای که به تومورها متصل هستند، کمک می‌کند که در نهایت، به محدودسازیِ رشد و تکثیر سلول‌های سرطانی منجر می‌شود.

۶. تخم کتان آسیاب شده

دانه‌ی کتان آسیاب شده - جلوگیری از سرطان روده‌

تخم کتان حاوی اسید‌های چرب امگا۳ است. از میان فواید بسیاری که این اسیدها‌ی چرب برای سیستم ایمنی بدن ما دارند، پیشگیری از تکثیرِ تومورهای سرطانی، احتمالا یکی از مهم‌ترین دلایلی است که باید حتما روی آن سرمایه‌گذاری کنیم.

۷. زردچوبه

زردچوبه - علائم سرطان روده

بحث‌های جنجالی درباره‌ی مضرات مصرف ادویه‌ها را رها کنید و زردچوبه را که ادویه‌ای طبیعی است، مصرف کنید. این ادویه‌ی زرد رنگ که در پودر کاری یافت می‌شود، یک جزءِ فعال به نام کورکومین دارد که سرشار از خواص آنتی‌اکسیدانی و ضدِاحتراقی است و این توانایی را دارد که در کار پیام‌رسانیِ سلول‌های سرطانی اخلال ایجاد کند.

۸. چای

چای - علائم سرطان روده

چای سرشار از کاتچین‌ است، ترکیبی که به عنوان پیشگیری‌کننده‌ی تکثیر سلول‌های سرطانی در روده‌ی بزرگ شناخته‌ شده است. این ترکیب همچنین از جهش سلولیِ سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند و خبر خوب این است که همه‌ی انواع چای‌ دارای این ترکیب هستند پس برای جلوگیری از سرطان روده چای بنوشید.


حتما بخوانید: خواص چای سیاه؛ ۱۱ خاصیت این نوشیدنی گرم و دلچسب

۹. کلم‌ها

کلم‌ها - علائم سرطان روده

غذاهای گیاهی حاویِ ترکیبات شیمیاییِ فیتونوتریِنت‌ها (phytonutrient) یا همان «مواد مغذیِ گیاهی» هستند. این مواد مغذی فواید متعددی دارند که یکی از آنها جلوگیری از پیشرفت سرطان روده‌ی بزرگ است. نمونه‌های خوبِ این غذاهای گیاهی، کلم‌هایی مانند گل‌ کلم و کلم بروکلی هستند.


حتما بخوانید: ۲۹ خوراکی چاق‌کننده اما سالم

۱۰. انار

انار - علائم سرطان روده

این منابع حاویِ اِلاجیک‌اسید هستند که جزئی از «فیتونوتریِنت‌ها» است. این اسید دارای خاصیت مبارزه با شکل‌گیری و جهش سلول‌های سرطانی‌ای که منجر به سرطان روده‌ بزرگ می‌شوند، است.

به عنوان نتیجه‌گیری، می‌توان گفت که همه‌ی این غذاها به این دلیل که تغذیه‌ی مناسب و سالمی هستند، برخلاف سایر روش‌های مبارزه با سرطان روده‌ بزرگ که دارای عوارض جانبی نیز هستند توسط متخصصان تغذیه توصیه شده‌اند.

 

برگرفته از: verywell.com bebinfa.com

این مجموعه صوتی پرطرفدار را از دست ندهید

سلامتی ارزشمندترین دارایی انسان است

14000تومان 7000تومان

ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

16 دیدگاه
 1. احمدahmad می‌گوید

  سلام من تقریبا چهار ماه هیتش که اسهال دارم و صدای روده بسیار بلند هستش
  و طی این چند ماه از قرص اسهال استفاده می کنم اما فایده ای ندارد

 2. بهاره می‌گوید

  سلام ببخشید من ۴ ۵ روز پیش یوبوست داشتمو پریروز همراه با اون خون مشاهده کردم دیشبم یهو اسهال شدم و اونم خونی بود و همین الانم بالا اوردم یعنی سرطان دارم؟

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام بهاره عزیز
   مواردی که تحت عنوان علائم سرطان روده خدمت‌تون معرفی کردیم، درصورتی می‌تونن نشانه‌ی مشکلات جدی باشن که چند روز یا چند هفته طول بکشن. اگر این علائم رو تنها یکی دوبار مشاهده کردید، لزوما معنیش این نیست که خدای‌نکرده مبتلا به سرطان هستید. پیشنهاد می‌کنم برای اطمینان از وضعیت سلامتی‌تون، به پزشک مراجعه کنید.
   با آرزوی سلامتی و بهروزی برای شما

 3. soroushrko می‌گوید

  سلام
  بنده چند ماه پیش یبوست داشتم و بعضی مواقع هم هنوز دارم و روده و معده هم دردی ندارم اما طی ۷ یا ۸ ماه ۱۲ کیلو از وزنم البته با ورزش و کمی رژیم غذایی کم شد میخواستم ببینم آیا علائم سرطان هست یا نه یا اگه نیست چی هست ؟
  و سنم هم ۲۱ ساله
  ممنون میشم پاسخ بدید

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام
   ابتلا به یبوست می‌تونه عوامل مختلفی داشته باشه از جمله کمبود آب بدن، مصرف نکردن خوراکی‌های حاوی فیبر به‌اندازه‌ی کافی و … . کاهش وزن‌تون هم طبق گفته‌ی خود شما مربوط به رژیم و ورزشه. بنابراین ظاهرا جای نگرانی نیست. اما اگر سایر علائمی رو که در بالا خدمت‌تون معرفی کردیم، دارید، بهتره به پزشک متخصص مراجعه کنید.

 4. Ashi می‌گوید

  سلام من۳ ماه پیش در مدفوع خون مشاهده کردم.الان هم کمی روده و معده ام درد میکنه.۴ سال میشه که من بواسیر دارم و ممکن هست بخواطر بواسیر سرطان روده بگیرم من ۱۵ سال سنم هست و خیلی خیلی میترسم.از رفتن به دکتر هم خجالت میکشم هم میترسم.خسته هم هستم و نفغ شکم دارم ایا میمیرم

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   تشخیص قطعی بیماری‌ها باید به‌وسیله‌ی پزشک متخصص و با انجام آزمایش‌های مختلف صورت بگیره و متأسفانه در این مورد ما نمی‌تونیم بهتون کمکی کنیم. پیشنهاد میکنم حتما به دکتر مراجعه کنید و ترس و خجالت رو کنار بگذارید چون سلامتی واقعا از هر چیزی مهم‌تره.
   با آرزوی سلامتی برای شما

 5. ابوالفضل می‌گوید

  به نام خدا، سلام، به نظرم اگر این علایم دارید با یکی از دوستان واقعا دوست یا با خانواده درمیون بذارید تا تمام بار روی دوش شما نباشه، باور کنید خیلی سبک میشید، و بهتر می تونید تصمیم بگیرید چون این علایم خیلی شبیه علایم بیماریهای دیگه است ،حتی استرس هم باعث بروز این علایم میشه بهتره دفترچه بیمتون رو بردارید و خودتون رو به دکتر نشون بدید تا ان شاا… رفع شه مشکل و خیالتون راحت شه

 6. Amir Azari می‌گوید

  با سلام.با تشکر فراوان از بابت مطالب مفید و ارزندتون

 7. كيان می‌گوید

  اگر به موضوعات بهداشتي و تندرستي علاقه مند هستيد بهتر است مطالب خود را با تأييد يا مشورت يك پزشك منتشر كنيد. با سلامتي افراد نمي شود شوخي كرد. در درستي همين مطلبي كه ترجمه كرده ايد ترديد زيادي هست. من پزشك نيستم اما با اين بيماري كاملا آشنا هستم.

  1. رقیه محمدی می‌گوید

   سلام دوست گرامی
   ممنون از توجه و دلسوزی شما
   مطمئن باشید ما هم در برابر سلامتی هموطن‌هامون احساس مسئولیت می‌کنیم و هیچ‌وقت به خودمون اجازه نمیدیم مطالب غیرعلمی و نادرستی رو منتشر کنیم. برای اطمینان از صحت مطالب همین مقاله، میتونید به منبع اون که در پایینش ذکر شده مراجعه کنید. اگر موردی در این مقاله هست که از نظر شما نادرسته و اعتبار علمی نداره، واقعا خوشحال میشیم که همین جا بهش اشاره کنید. بهتون اطمینان میدم ما خیلی سریع پیگیری می‌کنیم و مشکل رو برطرف می‌کنیم.

 8. دانلود فیلم جدید می‌گوید

  عالی بود

 9. محمد می‌گوید

  عالی بود.

  1. معصومه شیخی می‌گوید

   ممنون. امیدوارم براتون سودمند بوده باشه 🙂

 10. javad می‌گوید

  ali

  1. معصومه شیخی می‌گوید

   امیدوارم مفید بوده باشه 🙂