بهترین زمان روز برای انجام هر کاری چه موقع است؟

9

حتما برای شما هم پیش آمده است که صبح با شور و شوقِ شروعِ یک روز کاری از خواب بیدار بشوید اما شب با این احساس که روز مفیدی نداشته‌اید به رختخواب بروید. چرا چنین اتفاقی می‌افتد؟ شاید مسئله کاری که انجام می‌دهید نیست بلکه زمان انجام آن است. مثلا ممکن است تمام ساعت‌های صبح‌ را با پاسخ دادن به ایمیل‌ها گذرانده باشید و بنابراین برای کارهای خیلی مهمِ بعد از ظهر انرژی‌ای برایتان باقی نمانده باشد. در این مقاله چند پژوهش علمی درباره‌ی بهترین زمان برای انجام هرکاری را مرور می‌کنیم. این مقاله را بخوانید و شروع به تنظیم یک برنامه‌ی ‌زمانبندی تمام عیار برای خودتان کنید.

ورزش: پیش از صبحانه

می‌خواهید چند کیلویی وزن کم کنید؟

رونیکس

پس با لباس‌های ورزشی بخوابید، با دوستی قرار بگذارید که با هم ورزش کنید، در یک باشگاه ورزشی عضو شوید. خلاصه اینکه هرکاری از دست‌تان برمی‌آید برای بیدار شدن و ایجاد انگیزه‌ی ورزشِ صبحگاهی انجام بدهید.

پژوهش‌ها می‌گویند که ورزش صبحگاهی- به خصوص قبل از صبحانه- بهترین نوع ورزش برای کاهش وزن است. ارین برادوین می‌گوید که ظاهرا علت تأثیر ورزش صبحگاهی در کاهش وزن و افزایش انرژی این است که بدن شما از صبح روی سوزاندن چربی تنظیم می‌شود.


حتما بخوانید: بهترین زمان برای ورزش‌کردن چه موقع است؟ صبح یا عصر؟

نوشیدن قهوه یا چای: بعد از ساعت ۹:۳۰

اگر به محض بیدار شدن یا بلافاصله بعد از ورود به دفتر به سراغ فنجان قهوه‌ یا لیوان چای‌تان می‌روید شاید بد نباشد این رویه را تغییر دهید.

یک دانشجوی دکترای عصب‌شناسی در این مصاحبه می‌گوید که بهترین زمان برای نوشیدن قهوه بعد از ساعت ۹:۳۰ صبح است چرا که هورمون استرس، یعنی کورتیزول که مسئول تنظیم انرژی بدن است معمولا بین ساعت ۸ و ۹ صبح در اوج خود قرار دارد بنابراین شما نیازی به تحریک آن ندارید.


حتما بخوانید: خواص قهوه؛ ۱۳ خاصیت اثبات‌شده‌ قهوه برای سلامتی

انجام کارهای نیازمند تمرکز: دربهترین زمان بیولوژیکی بدن

بهترین زمان بیولوژیک بدن (BPT) عبارتی است که توسط سم کارپنتر، نویسنده‌ی کتاب «از سیستم کار بکشید» ابداع شده است. این اصطلاح به زمانی از روز اشاره دارد که بدن شما دارای بیشترین انرژی است. BPT افراد با هم متفاوت است.

اگر می‌خواهید بدانید BPT شما چیست از کلکی که کریس بیلی، نویسنده‌ی کتاب «پروژه‌ی بهره‌وری» ابداع کرده است استفاده کنید. بیلی، کافئین و الکل را از رژیم غذایی خود حذف کرد، میزان شکر دریافتی بدنش را به حداقل رساند و تنظیم زنگ هشدار برای بیدار شدن را کنار گذاشت. بعد به مدت سه هفته سطح انرژی خود را در هر ساعت یادداشت کرد. این آزمایش به او نشان داد که BPT‌های او اغلب بین ساعت ۱۰ صبح تا ظهر و ۵ تا ۸ بعد از ظهر هستند.

بعد از تعیین BPT خودتان می‌توانید (تا حدی که محدودیت‌های شغلی‌تان اجازه می‌دهد) برنامه روزانه‌ی خود را تغییر دهید به طوری که مهم‌ترین و سخت‌ترین کارها را در طول ساعت‌های BPT انجام دهید.

مصاحبه‌ی کاری: یکشنبه ساعت ۱۰:۳۰ صبح

اگر مدیر بخش استخدام از شما پرسید چه زمانی می‌توانید برای مصاحبه بروید یکشنبه ساعت ۱۰:۳۰ را پیشنهاد کنید. این احتمالا برای خود مصاحبه‌کننده هم مناسب‌ترین زمان است. مخصوصا دقت کنید که درست در ابتدا یا انتهای روز یا بلافاصله قبل یا بعد از ناهار قرار نگذارید.

زنگ تفریح: اواسط صبح

زنگ تفریح، صبح

اخیرا تحقیقی انجام شده که می‌گوید بهترین زمان برای زنگ تفریح اواسط صبح است. علت این مسئله آن است که منابع ذهنی شما معمولا بعد از بیداری در بالاترین سطح خود هستند. این منابع به تدریج در طول روز مصرف می‌شوند. به این ترتیب هرچه زنگ تفریح به ابتدای روز کاری نزدیک‌تر باشد تجدید قوا آسان‌تر است.

به علاوه، این پژوهش‌ می‌گوید که نیازی نیست در مدت زنگ تفریح لزوما فعالیت «غیرکاری» داشته باشید. همین که کاری را انجام دهید که دوست دارید و خودتان انجام آن را انتخاب کرده‌اید کافی است.

از بین شرکت‌کنندگان در این پژوهش، آنهایی که در ساعاتی نزدیک‌تر به صبح زنگ تفریح داشتند و در طول آن فعالیت‌هایی را که برایشان ارجحیت داشت انجام داده بودند تنش فیزیکی کمتر و احساس رضایت شغلی بیشتری را گزارش کرده‌اند.

چرت روزانه: بین ساعت ۲ تا ۳ بعد از ظهر

براساس پژوهشی که توسط کلینیک مایو انجام شده است، میانه‌ی بعد از ظهر به دو دلیل بهترین زمان برای چرت روزانه است. اول اینکه، همه‌ی انسان‌ها معمولا بعد از ناهار کمی احساس خواب‌آلودگی یا کاهش هوشیاری دارند. دوم اینکه، احتمال تداخل خواب روزانه با خواب شبانه در این ساعت‌ها از ساعت‌های دیگرِ بعد‌ از ظهر کمتر است.

کلینیک مایو پیشنهاد می‌کند که زمان چرت زدن بیشتر از ۱۰ تا ۳۰ دقیقه نباشد وگرنه با خستگی و خمودی بیدار خواهید شد.

برگزاری جلسه: یکشنبه ساعت ۳ بعد از ظهر

پژوهشی وجود دارد که می‌گوید ساعت ۳ بعد از ظهر یکشنبه (دومین روز از هفته‌ی کاری) بهترین زمان برای برگزاری جلسه‌ی تیمی است. چون این زمانی است که احتمال حضور همه‌ی اعضا بیشتر است. در مقابل،‌ بدترین زمان برگزاری جلسه در ابتدای روز اعلام شده است.

کیت هریس، محققِ ارشد این پژوهش می‌گوید :«باید به افراد زمانی برای آماده شدن بدهیم. اگر جلسه ساعت ۹ صبح باشد افراد یا روز قبل را به آماده‌سازی برای جلسه سپری می‌کنند یا بدون آمادگی در جلسه حاضر می‌شوند.»

انجام امور خلاقانه: وقتی خسته هستید

احتمالا شما هم فکر می‌کنید کارهای خلاقانه را باید برای زمانی که هوشیار و پرانرژی هستید بگذارید اما تحقیقات خلاف این را نشان می‌دهند.

پژوهشی که اخیرا روی دو گروه از دانشجویان دوره‌ی کارشناسی انجام شده نشان می‌دهد گروهی که درگیر بازی کامپیوتریِ نیازمند به تمرکز بیشتر بودند نسبت به گروهی که بازی ساده‌تری را انجام می‌دادند خلاق‌تر بودند.


حتما بخوانید: آیا افرادی که دیر می‌خوابند باهوش‌تر و خلاق‌تر هستند؟

نویسندگان این پژوهش می‌گویند علت این مسئله آن است که تمرکز کردن نیروی بازدارندگی ذهن شرکت کنندگان را از بین می‌برد و ذهن آنها را برای پالایش اطلاعات غیر ضروری از ناخودآگاهشان توانمند می‌کند.

اولویت‌بندی کارها را بیاموزید تا در زمان کمتر، بهینه‌تر کار کنید.
منبع businessinsider
ارسال دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آخرین دیدگاه‌ها (از 9 دیدگاه)
  1. پدرام می‌گوید

    ممنون از مطالب زیباتون

  2. امین می‌گوید

    خیلی کلی بحث شده بود. تقریبا مسایلی که گفته شد اصلا به رضایت در انتهای روز ربطی نداشت، به افزایش بهره وری بیشتر مربوط ميشد. تیتر ها را لطفا بهتر انتخاب کنید، یا اینکه مطالب مرتبط تری با تیتر را تحریر فرمایید. با تشکر از مطالبتون.

  3. عبدالرضا می‌گوید

    بسیار خوب بود، پرانرژی زنده و تندرست باشید